komende aktiviteiten rode kruis Gemeente krijgt mogelijk eigen afdeling westhoek voorlichtingsblad Sterke terugloop vissoorten in Grevelingen Zachte winters houden het zout en geld binnen Geen subsidie peuter speelplaatsen Doden bij treinbotsing in België Groei haven Yerseke onzeker Turkije gaat a-bom maken 4 C.H.U. eist hoofd minister Gruyters Eis ontvoerders van Lorenz Staatstoezicht op Limburgse mijnen Raad Middenschouwen MIDDENSCHOUWEN, 26-2. Op de jongste vergadering van de gemeente raad van Middenschouwen, onder voorzitterschap van burgemeester E. Baerends, z\jn nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. Besloten werd tot definitieve overdracht van percelen bouwgrond aan de Elkerzeeseweg te Scharendüke aan de heren J. van de Panne en J. Padmos. Aan de raad was een voorstel gedaan een krediet van f 1.900 beschikbaar te stellen voor het driemaandelijks uitgeven van een gemeentelijk voorlich tingsblad. De heer C. J. van Burg zei, dat een voorlichtingsblad behalve voor mededelingen van de secretarie ook zou kunnen worden gebruikt voor het houden van enquêtes onder de bevolking om zodoende achter de problemen te komen. De heer A. J. bij de Vaate ver klaarde principiële bezwaren te hebben tegen een voorlichtingsblad en wenste aantekening daarvan. De heer L. den Boer verkreeg op zijn verzoek inlichtingen waarom b, en w. alleen prijsopgaaf hadden gevraagd bij Jumbo Offset te 's Gra venpolder. Naar aanleiding van de opmer kingen van de heer Van Burg ant woordde de voorzitter, dat in het voorlichtingsblad ongetwijfeld de achtergronden van genomen beslui ten zullen worden toegelicht, zodat er zodoende wel reacties bij het ge meentebestuur zullen binnenkomen. Met het instellen van enquêtes moet in het algemeen voorzichtigheid worden betracht. Het blad zal in de eerste plaats dienen voor het geven van voorlichting aan de inwoners. Wat betreft de verklaring van de heer Bij de Vaate over principiële bezwaren tegen een voorlichtings blad deelde'' de voorzitter mede moeite te hebben met begrip voor diens standpunt. Hij zag dit pro bleem niet zitten. Toilet-voorziening De exploitanten C. H. Renters en B. J. Wittenberg hebben medewer king van de gemeente verzocht voor het maken van een openbare toilet voorziening bij hun consumptiekiosk aan het parkeerterrein nabij de Brouwersdam.. Het college heeft de raad voorgesteld een krediet van f 8.600 te voteren voor het leggen van een tank en septicitank en het aanleggen van waterleiding. De investeringslasten zullen door exploitanten in 10 jaar aan de ge meente worden terugbetaald. On- derhoud en schoonhouden is voor hun rekening. De heer L. den Boer verklaarde zich tégen het voorstel van b. en w. De horecabedrijven in de gemeente moeten ook voor zichzelf zorgen. De voorzitter weer er op, dat de toiletvoorziening onafhankelijk van de konsumptiekiosk gebruikt kan worden door de mensen die op het strand vertoeven. Het is normaal gebruik, dat gemeenten, die belas ting heffen van tweede woningen en caravans, ook voorzieningen tref fen op rekreatief gebied.. Exploitanten houden de toiletten schoon, zodat de gemeente kosten bespaart. De waterleiding en tanks zullen eigendom van de gemeente bljjven. De heer Den Boer bleef van mening, dat de exploitanten zelf voor de toiletvoorziening moeten zorgen. De raad besloot akkoord te gaan met het voorstel. De heer Den Boer verkreeg aantekening tegen te zijn. De verordening op de heffing van een gemeentelijk verontreinigings- ZIERIKZEE. Op de dag van de her opening van de gemoderniseerde zaak aan de Dam presenteerde Holty Mode gisteren (donderdag) een fees telijke lente-aktie. De zaak werd on der grote belangstelling geopend door twee in Schouwse klederdracht uitgedoste dames, die voor vervoer gebruik maakten van een antieke auto: een „oldtimer" uit 1924. De beide dames boden namens Holty Mode in de Zierikzeese ziekenhuizen en rusthuizen een bloemetje aan, een geste die door patiënten en be woners bijzonder werd gewaar deerd. bijdrage werd aangepast in die zin, dat voor 1975 een belasting van f 13,- per inwoner-equivalent zal gelden en voor 1976 van f 15, „De Grevelingeii" Aan de raad was voorgesteld in principe akkoord te gaan met het ontwerp van een gemeenschappelij ke regeling Natuur- en rekreatie- gebied „De Grevelingen", waarin ook het rijk zal participeren. De heer L. C. Hart zei het toe te juichen, dat deze regeling eindelijk tot stand zal komen. De heer Den Boer sloot zich hierbij aan. Namens zijn fraktie deelde de heer C. J. van Burg mede eveneens met de ontwerp-regeling in te stem men. Hij was wel van mening dat de raad over te weinig inlichtingen beschikt welke plannen er voor de Gx-evelingen worden gemaakt. Hij vroeg nadere inlichtingen over de mogelijkheden tot aanleg van een .jachthaven bij Scharendijke. De voorzitter antwoordde, dat er een Projectbureau en een Stuur groep voor de Grevelingen is. Hij hoopte, dat de gemeenten na de tot standkoming van de gemeenschap pelijke regeling bij de bespreking van de plannen zullen worden be rokken. Het jachthavenproject is toegezonden aan de Stichting Recre atieplan Grevelingenbekken. Deze stichting heeft in twee jaar geen vergadering van het algemeen be stuur meer gehad. Tevens is voor de aanleg van de jachthaven subsidie gevraagd aan de D.A.C.W. De raad kon zich in principe vere nigen met het ontwerp van de ge meenschappelijke regeling. De raad besloot met algemene stemmen tot het vaststellen van de gemeenschappelijke regeling Woon wagenschap Midden- en Noord- Zeeland. Vaststelling vond plaats van het aantal uren, dat in 1975 vakonder wijs zal worden gegeven aan de openbare basisscholen in de ge meente. Gegarandeerd zal worden een geldlening van f 60.000 voor aankoop van een woning in Kerkwerve. Tot onderwijzer aan de openbare basisschool te Ellemeet werd be noemd de heer A. B. Henderikx te Middelburg. Vervolgens besloot de raad tot vaststelling van de 4e en 5e wijziging van de gemeentebegroting voor 1975. Excursie De voorzitter vroeg de raad of belangstelling bestond voor een ex cursie naar de bouw van de sluis aan de Bi-ouwersdam en naar de zuiveringsfabriek in de gemeente Westerschouwen. De raad stemde met dit plan in. De excursie zal in de eerste helft van maart a.s. wor den gehouden. Tijdens de rondvraag informeerde de heer L. den Boer of het trottoir langs de Kerkweg kan worden door getrokken langs de Verseputseweg. De situatie is nu zo, dat de bewoners van de nieuwe wijk Kerkwerve- West van het trottoir op de -rijweg moeten stappen. De voorzitter zegde toe, dat aan de Technische Dienst zal worden gevraagd of aanleg mogelijk is. De heer Bij de Vaate had van be woners te Kerkwerve klachten ver nomen over een carnavalsfeest dat gehouden is. Voor hem behoefde carnaval niet te worden gevierd. De voorzitter was van mening, dat het carnavalsfeest te verdedigen is, nu er weinig andere aktiviteiten in het dorp zijn. Het is volgens hem een kwestie van geven en nemen. Klachten over lawaaihinder hadden hem niet bereikt. Enige soepelheid moet betracht worden, daar het verenigingsgebouw van hout is ge bouwd en midden in het dorp ligt. De heer Bij de Vaate kon carnaval niet plaatsen in een christelijke sa menleving. De voorzitter wees er op, dat ge zien het feit, dat een zo groot deel van de bevolking aan het carnavals feest deelneemt, enige tolerantie op zijn plaats is. Faillissementen door millieuheffing ARNHEM, 27-2. De fraktie van de Boerenpartij in de Gelderse staten heeft gedeputeerde staten gevraagd stappen te ondernemen tegen de heffingen die het Zuiveringsschap Veluwe heeft opgelegd aan een groot aantal veredelingsbedrijven (vooral eendenfokkers in het gebied van de Noord-West-Veluwe. Er zijn aan slagen over drie jaar opgelegd die oplopen van f 10.000 tot f 100.000 per bedrijf. Volgens de Boerenpartij zijn in middels deurwaarders begonnen met de invordering van de heffingen. Voor vele bedrijven staat nu een faillissement voor de deur. „Er heerst zo'n doffe ellende dat het de ze duizenden ondernemers niet meer interesseert of ze vandaag of mor gen van de kaart worden geveegd", aldus de Gelderse B.P.-fraktie. In schriftelijke vragen wordt ge vraagd wat G.S. denken te doen om deze „dreigende ramp" te voorko- Venlo wil zaterdag- als koopmiddag- VENLO, 27-2. B. en w. van Venlo gaan een brief aan de Tweede Ka mer sturen, waarin wordt gevraagd te willen bevorderen dat de winkel sluiting op zaterdagmiddag niet ver plicht wordt gesteld. In het uitvoe rig schrijven wijst het Venlo's ge meentebestuur erop dat het sluiten van de winkels op zaterdagmiddag voor de winkeliers en de horecabe drijven in het grensgebied en met name in Venlo, een ernstige ekono- mische teruggang kan betekenen. Venlo kent, vooral op zaterdag middag, als de winkels in Duitsland gesloten zijn, een enorme toeloop van Duitse kopers. In Nederland bijna 9.300 autobussen AMSTERDAM, 27-2. Op 1 januari 1974 waren er in ons land 9.268 au tobussen in aktieve dienst bij 396 ondernemingen, zo blijkt uit de sta tische gegevens van het CBS. De to tale kapaciteit bedroeg bijna 387.000 zitplaatsen en ruim 180.000 staan plaatsen. Van het totale aantal bus sen waren er 5.160 ingeschakeld bij het lijndienstver voer (gemeentelijk), 3.760 bij het interlokale vervoer, 1.646 bij het groepsvervoer en 2.259 bij het toerewagen en ongeregelde Goes geeft zestig bomen cadeau GOES, £.1-2. Zestig bewoners van een nieuwbouwwijk in Goes hebben van de gemeente een extra stukje tuin gekregen, op voorwaarde dat ze er een boom in planten. Die boom krijgen ze dan ook nog cadeau van de gemeente, maar de bewoners moeten hem zelf wel planten en la ter verzorgen. De bewoners kunnen kiezen uit 11 soorten bomen, waaronder ook een appel-, pere- of pruimeboom. Maar uit de reacties blijkt nu al. dat de tulpenboom (soort magnolia), die een prachtige witroze bloem krijgt van tien cm doorsnee en de gouden regen veruit favoriet zijn. De gemeente Goes wil door dit ex periment het straatbeeld in de nieu we wijken verlevendigen. Ze hoopt ook dat de mensen zelf op deze ma nier een beetje natuurbewuster worden. HAAMSTEDE, 27-2. Donderdagavond hield de afde ling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis in haar theorielokaal in de voormalige Beatrix- school te Haamstede haar jaarvergadering. In haar openingswoord sprak de presidente mevr. A. C. Houtman een bij zonder woord van welkom tot burgemeester H. P. Everwijn van Wester schouwen, wethouder J. M. Hoogenboom van Middenschouwen, de lering- commissaris mr. J. J. v. d. Weel, de heer J. C. Madadant, hoofd „public re lations" van het Ncd. Rode Kruis, de heer J. Marteijn, kring secretaris en Jkvr. van Citters-Balomejj. De presidente noemde in haar openingswoord een aantal aktiviteiten waarmee men in 1975 is gestart. Voor de eerste maal wordt op de basisscholen te Scharendijke en Ellemeet een cursus jeugd- E.H.B.O. gegeven. Voor de tweede maal is men met deze cursus op de ba sisscholen te Haamstede en Renessc gestart. Momenteel is men voor de eer ste maal begonnen met een cursus Eerste Hulp Bij Rampen, een aanvulling op de E.H.B.O.-cursus. Ook is er weer een aanvang gemaakt met een Wel fare-cursus. ARNHEM, 28-2. De zachte winters van de laatste jaren hebben de glad heidsbestrijders (Rijkswaterstaat, ge meenten, provincies en waterschap pen) aanzienlijke hoeveelheden zout en zand bespaard. De voorraadlood- scn liggen vol met tonnen zout en zand, die nodig zijn voor het berijd baar houden van 's heren wegen. DEN HAAG, 27-2. De Werkge meenschap Kindercentra in Neder land (WKN) is zeer verbolgen over het besluit van minister Van Doorn van c.r.m. de rijkssubsidie van f 11 miljoen, die op de c.r.m.-begroting voor kinderopvangcentra is gereser veerd, alleen te bestemmen voor kinderverblijven. Nagenoeg alle 2500 peuterspeelzalen zullen daarmee van subsidie verstoken blijven, al dus de voorzitter van de WKN, me vrouw' Sasse-van Griethuysen, don derdag op een perskonferentie in Den Haag. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 27-2. De Tweede- Kamerfraktie van de CHU is van mening, dat minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening dient af te treden. „Hij heeft in vrijwel elk opzicht gefaald". Al dus filaktievoorzitter Krtiisinga in een donderdagmiddag uitgegeven verklaring, waarin commentaar ge leverd wordt op het dinsdag gepu bliceerde bouwprogramma-1975. „Het zou minister Gruijters sieren als hij vandaag (vrijdag) in de we kelijkse vergadering van het kabi net zelf aan de orde stelt dat hij wil aftreden. Mocht de heer Gruijters dit niet zelf doen, dan lijkt het niet ongewenst dat premier Den Uyl het aftreden aan de orde stelt", aldus dr. Kruisinga. Hij meent, dat na het kabinetsberaad meegedeeld moet worden in welke zin het kabinet be sliste. Naar schatting 600.000 ton zout ligt al enkele jaren ongebruikt opgesla gen. Het zand wordt niet veel meer gebruikt. Alleen bij ijzel wordt het nog door het strooizout vermengd. Behalve dat de laatste jaren nau welijks zout behoefde te worden in gekocht (f 50 per ton ofwel een stui ver per kilo), zijn ook andere bespa ringen te melden. Zo is er minder slijtage van het materieel, behoeven geen strooiwagens te worden ge huurd en blijft het geld voor over uren van de strooiers in de over heidskas. In de laatste strenge win ter van 1969-1970 werd de voorraad van 600.000 ton geheel opgebruikt. Sindsdien is het gebruik tot enkele tientallen tonnen zout beperkt geble- BERLIJN 28-2. De ontvoerders van de Westberlijnse CDU-voorzit- ter Peter Lorenz eisen de vrijlating van de gevangenzittende leden van de anarchistische Baader-Meinhof- groep, zo heeft een onbekende ver klaard, die het Westduitse persbu reau DPA vrijdagoctend opbelde De ontvoerders van Lorenz heb ben ook een foto van Lorenz naar het WestBerlijnse kantoor van DPA gezonden Op deze foto zit Lorenz zonder de bril die hij gewoonlijk draagt op de rand van een bed. Voor hem bevindt zich een tekst die luidt „Gevangene van de 2-junibeweging" BRUSSEL, 27-2. Donderdagavond tegen 19.00 uur zijn twee Belgische treinen op de lijn Charlerio-Brussel met elkaar in botsing gekomen. De oorzaak van die botsing was donder dagavond laat nog niet bekend. Bij het ongeval zijn drie mensen om het leven gekomen. Twee doden (passa giers) waren donderdagavond laat geborgen en overgebracht naar het ziekenhuis van Nijvel. De derde do de, één van de treinbestuurders, zat op dat moment nog levenloos be kneld in het bestuurderskomparti- ment in zijn trein. YERSEKE, 27-2. Dc haven van Yerseke heeft het afgelopen jaar een forse toename van watersporters te verwerken gekregen. De haven van Yerseke kan vooral de toenemende drukte op watersportgebied maar moeilijk verwerken. Aan uitbreiding van de accomodatic kan niet eens gedacht worden in verband met de onzekere situatie met betrekking tot het al of niet volledig afsluiten van dc Oosterscheldc. Volgens de havenmeester van Yer seke, de heer M. Ast, komen er steeds meer aanvragen voor ligplaat sen van zeil- en motorboten. "We moeten nu al jaren aan deze mensen „nee" verkopen. We vrezen dat dat ook de komende jaren het geval zal zijn, aldus de havenmeester. De haven van Yerseke verwerkte vorig jaar 13.749.880 kg mosselen, tegen 7.256.000 in 1973 en 507.195 oesters tegen 342.000 in 1973. Dc aanvoer van kokhanen, ook een soort weekdier in een schelp, is vorig jaar helemaal tot stilstand gekomen. In 1973 verwerkte de haven van Yerseke nog 910.000 kg kokkels. Mevr. Houtman merkte op dal de uitgestrektheid van de afdeling wel eens problemen geeft met het orga niseren van cursussen. Ook te Scharendijke is men on langs gestart met het Welfare werk. De Vereniging van Huisvrouwen is bereid gevonden zich in te scha kelen bij het bejaarden werk door o.m. eens een praatje met deze men sen te gaan maken of op andere wij ze van dienst te zijn. Aandacht vroeg de presidente voor de jaarlijkse campagne, die ook deze zomer weer zal worden geor ganiseerd. Bloedplasma-avoiid Op 11 novemeber a.s. zal er weer (voor de 3de maal) een bloedplasma- avond worden gehouden. Te Seroos- kerke zal in het dorpshuis op 12 april a.s. een toneelgroep een voor stelling geven voor lichamelijk ge handicapten. Aan de provinciale wedstrijden, welke op 12 april zullen plaats vin den, zal ook worden deelgenomen door leden van de colonne van de afdeling Schouwen. Dankbaar ge stemd was de presidente over de medewerking van de gemeentebe sturen bij de ontplooide aktiviteiten. Dank bracht zij ook aan de leden die er zorg voor dragen dat de lo kalen in het onderkomen in prima staat verkeren. Na het voorlezen door de sekreta- ris de heer P. A. Zoon van de Notu len van de vorige vergadering ging mevr. Houtman over tot het uitrei ken van de oorkonden en Landstei- ner penning aan de leden die vijf of twintigmaal bloed hadden afgestaan. Voor vijf maal werd dit gedaan aan mevr. A. Bodbijl-v. 't Hoofd, J. M. Oosse, mevr. M. v. d. Graaf-Lan- degent en de heer C. Geldhof en voor 20 maal aan de heer L. Brink. LONDEN-WASHINGTON, 27-2. - Turkije heeft besloten zijn eigen atoombom te ontwikkelen, zo meldt de Londense Financial Times don derdag in een bericht uit Ankara. Turkije's minister van defensie Klhami Sancar citerend, meldt het blad dat Turkije het besluit geno men heeft in verband met het Ame rikaanse wapenembargo na de Turkse inval op Cyprus. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De fractie van dc P.v.d.A. in de Tweede Kamer kon donderdagavond nog niet zeggen of men akkoord was met het verzet van minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) tegen dc erkenning van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (V.R.R.). DEN HAAG. Het teveel aan kleuter leidsters zal de komende jaren slin ken, terwyl het tekort aan onderwij zers bij het lager onderwijs de ko mende jaren nog zal toenemen en eerst in 1978 een vermindering zal vertonen. HEERLEN, 27-2. Het staatstoe zicht op de .mijnen in Limburg heeft besloten het toezicht op de ruim 300 grotten in Zuid-Limburg te ver scherpen. Aanleiding tot dit besluit is het herhaaldelijk verdwalen van kinderen in grotten die niet meer in gebruik zijn. Het zijn juist deze grot ten die tot nu toe niet onder staats toezicht vielen. Een woordvoerder van staatstoezicht deelde woensdag mee dat lang niet alle Zuid-Lim burgse grotten bekend zijn. Hel kunnen er, aldus een woordvoerder, inplaats van 300 ook best 400 zijn. Bovendien zijn de meeste kaarten van de ondergrondse gangenstelsels verouderd. Ze zijn gedeeltelijk fou tief of onvolledig. Staatstoezicht ziet. het in kaart brengen van de hon derden kilometers lange gangenstel sels als een geschikt werkgelegen- heidsprojekt dat gedurende tien jaar werk zou kunnen breden aan land meters. Het opmeten en in kaart brengen van de gangenstelsels is, al dus Staatstoezicht ook van belang voor de gemeenten die in het grot- tengebicd hoogbouw willen plegen op terreinen waar mogelijk instor tingsgevaar dreigt. Resultaat sluiting YERSEKE, 27-2. Het aantal vissoorten in de Grevelin gen is na de afsluiting in 1971 sterk leruggelojien. Voor de afsluiting werden er nog 32 vissoorten op de Grevelingen gevangen. In 1973 waren dat er 23 en vorig jaar vond liet Delta-institnnt voor liydroliiolo- «iseli onderzoek in Yerseke er nog maar IB terug. Daarvoor in dc plaats z(jn grote hoeveelheden schol teruggekomen, aldus het zojuist uitgebrachte jaar verslag van het instituut. De plantengroei op de schorren langs het Keetcn. de Krammer en het Volkerak heeft nu na vijf jaar een gestabiliseerde toestand bereikt. Hel zoutgehalte van het Keetcn, dc Krammer en het Volkcrak is na de af-sluiting veel hoger geworden doordat de maas en de Rijn er niet meer in uitstromen. Daarnaast is de vloed hoger en dc eb lager geworden in dit gebied door dc afsluiting van de Grevelingen. Daardoor heeft zich in de plantengroei nogal wat veran dering voorgedaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4