Akkoord gemeenschappelijke regeling Woonwagenschap snelle acceleratie bij iedere snelheid,dank zij deVariomatic STREEKNIEUWS „Gomavi" Bruinisse komt personeel te kort „Open middag" christelijke nijverheidsschool OUDERS PEUTERS WAREN AVONDJE TE GAST BIJ HET LEGER DES HEILS gebouwd uit veiligheid ZIERIKZEESCllE NIEUWSBODE Vrijdag 28 februari 1975 Nr. 21650 Raad Zierikzee I ZIERIKZEE, 26-2. De gemeenteraad, onder voorzit terschap van burgemeester Th. H. de Meester, ging deze week akkoord met een voorstel tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling woonwagen schap Midden- en Noord-Zeeland. De regeling behelst de stichting van twee kleinere woonwagenkampen op Schouwen-Duiveland. De raad kwam ook tot een principe-uitspraak inzake deelneming aan de gemeenschappelijke regeling natuur- en rekreatiegebicd „De Grevelingen". Het college achtte het - blijkens de toelichting - juist als ook gemeenten participeren in de regeling, die niet aan de Grevelingen gren zen. Door de raad van bestuur van de regeling zuilen in de toekomst beslis singen kunnen worden genomen, die de gehele regio raken De gemeenten moeten voor de re geling 50 procent bijeen brengen, hetgeen voor Zierikzee f 20.420 per jaar betekent. De heer Groen achtte de regeling een goede zaak en kreeg de inlichting, dat een defenitieve re geling nog komt. Het gaat ditmaal om een principebesluit. Door mee te betalen in een nadelig saldo kan de f 20.000 meer worden. Wethouder Bij de Vaate deelde mede dat de voor beheren onderhoud geraamde f 3 miljoen een maximum is De raad ging verder akkoord met aankoop van woonhuis met schuur en opslagruimte aan de Regenboog straat van de heer C. W. J. Burck- sen voor f 125.000 de massa voor ge bruik als brandweerkazerne. De voorzitter vond het aanbod financieel aanvaardbaar en vooral de plaats is van belang en in dit ge val goed, hetgeen niet bij voorbaat van andere plaatsen kan gezegd. De heer Leydekker kreeg de inlichting dat er voor de brandweer ter plaat se ruimte genoeg is. Vraagsteller vroeg zulks vooral door de taak van de hulpverlening voor de brand weer, die van de B.B. wordt overge nomen. Het terrein strekt zich in de diepte uit, volgens de voorzitter; de woning zal worden verhuurd aan een brandweerman. Aan „Beter Wonen" wordt een perceel grond verkocht aan het 's Heer Lauwendovp, groot 2875 m2 tegen f 5218 per woning of f 62.618 de massa (exkl. btw). Op de grond wor den bejaardenwoningen gebouwd. Het vooi-schot per leerling bijzonder lager onderwijs werd vastgesteld Op f 250,12. Idem de vergoeding over 1974 voor het b.l.o. Subsidies De heer J. G. Maaten krijgt f 2917 voor restauratie van het pand Hoofdpoortstraat 8. De heer M. J. van der Klooster f 4.382 voor restau ratie van het pand Meelstraat 11. De C.J.V. krijgt f 500,- subsidie voor de inrichting van een hobbyzolder in het jeugdgebouw aan de Visstraat. Ook C.R.M. schonk 500,-. De gemeente vergoedt f 23.014,33 aan Beter Wonen voor de bouw van 16 woningen voor bejaarden in het bestemmingsplan Malta II langs de Vagerstraat. Oorspronkelijk had de ze bouw een andere opzet, waardoor B.W. kosten maakte; de gemeente vindt het billijk die kosten over te nemen. Voor genoemd plan komt dus een krediet beschikbaar van f 23.014.33 Advertentie Begrotingswijzigingen Hierna volgde een groot aantal be grotingswijzigingen, die betrekking hadden op de volgende onderwer pen; aanschaf leerlingensets obs ,,'t Kofschip", parkeerterrein Molen berg bij de Engelse kade, en rekon- struktie van de Straalweg-Delta- straat. De wethouder deelde mede dat de weg van een deklaag zal worden voorzien. De heer De Rijke wees op de zijwegen van die straat, waarvan het wegdek veel slechter is b.v. de Roompotweg. Hieraan zou iets moeten worden gedaan vóór het seizoen. Hij stelde een wisseling voor in volgorde; eerst de Rijwegen, daarna Straalweg-Dei- tastraat De wethouder zal dit opne men in P. W. Herbestratiug Havenpleiii Er waren nog meer begrotingswij- zigigenherbestrating Havenpark ZZ en Havenplein ZZ, vernieuwing van de kap van de schilderswerk plaats en de aanschaf van een nieu we vrachtauto. De heer De Rijke wilde op die auto een kraan gemon teerd zien. Dit blijkt een hogere in vestering te vergen. De wethouder zal hiernaar een onderzoek instellen. Verdere wijzigingen houden verband met een subsidie aan de Stichting Landbouwmuseum, kosten van on derzoek naar de woningbehoefte, het uitbaggeren van de Brakke Gracht tussen Nobelpoort en Zuid- wellebrug en het uitvoeren van rioleringswerkzaamheden in de St. Joostmeet. De heer Becu kreeg de toezegging, dt met de bewoners van deze nauwe straat zal worden gepraat, alvorens htt werk wordt aangevat. Overigens is er langtevoren ook al eens kontakt met de bewoners geweest. Slot - wijzigingsposten - en dat waren geen kleintjes - hadden be trekking op de bouw van een open bare kleuterschool in. West (530.000) en een bijdrage in het exploitatiete kort van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. In antwoord op een vraag van de heer Groen deelde de voorzitter me de dat op 12 maart een vergadering van de Verkeerscommisie wordt ge houden, waarop de termijn van loopstraten en de situatie na realise ring van de Mosselboomgaard, aan de orde komen. De heer Asma sprak er zijn diepe spijt over uit, dat de A.N.W.B.-auto niet meer komt. Het gemeentebe stuur heeft alles gedaan de auto te behouden, maar de ANWB voelde zelfs niet voor een frekwentie van eens per maand. Winkel,)Ian Wat betreft het winkelplan in West is de bouwvergunning ver leend, maar er is een tijdslimiet, waaraan de ondernemer zich moet houden. Hij heeft - volgens de wet houder - nog ongeveer een jaar de tijd. Raadsleden kunnen zich opgeven voor de „jumelage"-reis met Pink steren naar St. Hilaire. De heer Koopman vroeg naar het regioneel opnamebeleid bejaarden en wil raadsleden in de redaktie van het gemeentelijk voorlichtingsblad. De heer Verschelling kreeg de ver zekering dat de Mondragon-luifel in overeenstemming is met de wensen van de Welstandscommissie. De heer Leydekker werd medege deeld dat een parkeerwachter zo goed ais beschikbaar is. Een akkoord met een gegadigde moet alleen nog schriftelijk bevestigd. ZIERIKZEE Causerie op C.P.B.-vergadering De leden van de C.P.B. hielden de ze week hun 20ste jaarvergadering onder leiding van de presidente, me vrouw C. M. Boot-Dieleman. Zij opende de vergadering op de gebrui kelijke wijze en hield een meditatie naar aanleiding van Openbaring 5 vers 1 tot 5, met als thema „Ons le vensboek". Bij haar welkomstwoor den sprak zij haar blijdschap uit over de grote opkomst. Een speciaal woord van welkom verkreeg me vrouw Jos van Manen-Pieters en ook de provinciale presidente mevrouw Boelman-Passchier en twee dames van de afdeling Walcheren. Hierna werden de jaarverslagen voorgelezen door de penningmeesteresse en se- kretaresse. Er bleek nog een batig saldo te zijn van ruim 70 gulden. Na de eerste pauze verkreeg mevrouw Van Manen het woord. Zij sprak over: „De achtergrond van het ont staan van een boek". Om auteur te zijn is het van groot belang als men over een goede gezondheid beschikt, vooral als men tevens ook nog huis moeder is, want te schrijven met hart en ziel, vergt veel van het ver stand en geest. Verder is een goede kennis van de Nederlandse taal ver eist. Reeds als kleuter had zij al grote liefde voor de taal en later schreef zij gedichten. Toen zij 22 jaar was verscheen haar eerste boek: „De tuinfluiter zingt" wat reeds 13 maal herdrukt werd. In haar latere boe ken worden soms eigen gezinsom standigheden als achtergrond ge bruikt, maar ook gehandicapten zijn wel eens het onderwerp. Hiervoor brengt zij dan eerst een bezoek aan b.v. een B.L.O.-school of een inrich ting, om zich te kunnen inleven in de omstandigheden van deze kinderen. Een opleiding voor letterkundige is er niet; hij moet zijn eigen weg zoe ken. Het duurt 6 tot 12 maanden voordat een boek klaar is. De titels van haar boeken zijn meestal ont leend aan gedichten. Iedere roman heeft een eigen achtergrond, waarin ook de geloofsovertuiging een be langrijke rol speelt. Het is de bedoeling om de lezer aan het denken te zetten en een ver- BRUINISSE, 27-2. In dc tijd van arbeidstijdverkorting cn bedrijfsslui tingen, is een fabriek die personeel vraagt (cn dit niet kan krijgen) toch wel een grote bijzonderheid. Dit is het geval met de nieuwe vestiging van de visfilcerfabrick „Gomavi" B.V. te Bruinisse. Het bedrijf, dat van Stellendam naar Bruinisse verhuisde, is in een zeer modern en geheel naar de eisen des tijds ingericht hygiënisch ge bouw gevestigd. Er wordt hoofdza kelijk schol verwerkt, die ingevro ren en verpakt wordt uitgevoerd naar Italië. Momenteel is cr nog plaats voor 20 man personeel (meest vrouwen en meisjes) voor het fileren van vis, een handigheid die vrij snel is aan te le ren. Het personeel uit Stellendam kwam mee over naar Bruinisse, maar de werkgelegenheid op de fa briek is zo groot, dat. men nog met een personeelstekort zit. Om te pro beren dit aan te vullen, worden op nieuw huis aan huis folders ver spreid in de dorpen Bruinisse, Oos- terland cn Nicuwerkerk. Tevens wordt deze weck een voorlichtings avond in Oostcrland gehouden. gelijking te maken met eigen levens omstandigheden. Na de tweede pauze werden nog een aantal vragen door spreekster beantwoord. Daarna werd zij door de presidente hartelijk bedankt voor haar boeiende lezing. Hierna volgden nog enigé mededelingen o.a. dat de volgende bijeenkomst zal zijn een bezoek aan de B.B.-bakkerij in de St. Domusstraat op 25 maart. Ook werden drie nieuwe leden ingeschre ven. Na het zingen van Gezang 222 vers 1 werd de avond met dankgebed be sloten. Opening supermarkt Op woensdag 18 maart zal de Vé- gé-supermarkt Krijnse Locker, op de hoek Caustraat-De Cranestraat, worden geopend voor het publiek Opening ,,'t Hoekje" Op dinsdag 4 maart wordt de ver nieuwde winkel ,,'t Hoekje" aan de Mol (1) van de firma J. Verwijs Zn. geopend met een receptie in de avonduren. District lange veldloop kampioenschap Op woensdag 26 februari 1975 or ganiseerde de politie sport vereni ging Haarlem op het Sios terrein te Overveen de lange veldloop kam pioenschappen van het district West Op dit terrein was een zwaar par koers ter lengte van ongeveer 8 ki lometer uitgezet. De wachtmeester J. v. Elzelingen van de groep Zierik zee wist beslag te leggen op een 4e plaats. De mr. I. Verhulst van de verkeersgroep Middelburg werd hier 6e. Ger. Vrouwenvereniging De Geref. Vrouwenvereniging ver gadert 5 maart in de zaal bij de Ger. kerk. Op de agenda staat o.a. een inlei ding van mevr. Seinen van Noppen over „Abraham en Izaak". Iiedere belangstellende is hartelijk welkom. Ledenvergadering „Brogum" De grote ledenvergadering van jeugdsoos „Brogum" zal gehouden worden op vrijdagavond 14 maart aanstaande. Dit wordt meegedeeld in de deze week verschenen soos- krant. Op donderdagavond 13 maart a.s. zal in de leeszaal van de soos de Brogum's „huisdierverkiezing" ge houden worden. Voor hem of haar die het mooiste huisdier meebrengt, zal als prijs twee weken gratis voe ding voor het betreffende dier be schikbaar worden gesteld. Heden (vrijdag) avond draait in „Brogum" de satirische film „That foolish America". WESTER SCHOUWEN Voorlichtingsbijeenkomst Vrouwenraad Voor dc dames woonachtig of ver blijvende in de Schouwse Westhoek wordt a.s. dinsdag 4 maart 1975 een voorlichtingsbijeenkomst georgani seerd over kanker, speciaal over baarmoeder- en halskanker. De bij eenkomst wordt gehouden in zaal „De Ark" te Renesse en begint om twee uur. Na de opening door een lid van de Zeeuwse Vrouwenraad volgt een in leiding door een specialist. Daarna wordt de voorlichtingsfilm vertoond. Na de pauze is er mogelijkheid voor discussie met een forum waarin o.a. zitting hebben een of meer plaatse lijke artsen, wijkverpleegsters en de inleider. Op schrift gestelde vragen kunnen zowel bij het binnenkomen als tijdens de pauze worden ingele verd. De bijeenkomst is vrij toegan kelijk, ook voor dames woonachtig elders op Schouwen en Duiveland. De Zeeuwse Vrouwenraad hoopt dat heel veel dames deze belangrijke voorlichtingsmiddag zullen bezoeken BROUWERSHAVEN Vergadering Laudbouwvereniging De landbouwvereniging Brouwers haven komt op woensdagavond 5 maart a.s. bijeen in hotel „Jacob Cats". Als spreker zal aanwezig zijn de algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. D. Luteijn. DUIVELAND Gemeenteraadsvergadering De gemeenteraad van Duiveland komt woensdagavond 5 maart a.s. in een openbare raadsvergadering bij een in het gemeentehuis te Nieu- werkerk, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. De agenda bestaat uit 28 punten en na de opening volgen de ingezon den stukken en mededelingen, waarna garantie-aanvragen voor een geldlening door de heer C. A. de Haan te Rotterdam en beschikbaar stelling bedrag per leerling open baar onderwijs. Verder vaststellin gen: 1. van het aantal wekelijkse lesuren vakonderwijs voor 1975; 2. Voorschot 1975 vakonderwijs bijzon dere lagere scholen; 3. Voorschot ex ploitatie-vergoedingen bijzondere lagere scholen voor 1974; 4. Ver keersmaatregelen Schoolstraat te Nieuwerkerk; 5. „Regeling woonwa- wagenschap Midden- en Noord-Zee land. Verder principe-uitspraak deelneming gemeenschappelijke re geling Natuur- en Rekreatiegebied „De Grevelingen". Vervolgens voor stel opheffing woonruimte-kommis sie, en wijziging organisatie-veror dening Brandweer en de benoeming van een ambtenaar van de burger lijke stand. Dan komt een voorstel aanvaarding schenkingen, en de aankoop van de woning Kerkplein 3 te Nieuwerkerk. Verder herziening tarieven zwem bad te Nieuwerkerk, en verlening krediet voor c.v. in de woning Ring 23 te Ouwerkerk. Dan volgt verle ning krediet uitvoering voorberei dende - werkzaamheden onroerend goedbelasting. Verder beantwoor ding vragen van de algemene be schouwingen begroting 1975 en aan wijzing terrein begraafplaats Nieu werkerk. Vervólgens vaststelling ontwerp bestemmingsplan Ouwer kerk en vaststelling exploitatie-op zet bestemmingsplan Ouwerkerk. Dan ruiling grond met D. Legemate te Zierikzee, en vastsetlling voorbe- reidingsbesluit sportterreinen Nieu werkerk, waarna Rondvraag en sluiting. OUWERKERK Uitvoering „Nieuw Leven" Het muziekgezelschap „Nieuw Le ven" is voornemens, op vrijdag 7 maart de jaarlijkse uitvoering te ge ven. De grote repetitie gaat donder dag 6 maart vooraf. Ophalen oud papier A. s. zaterdag haalt S. V. O. W, K. weer oud papier op. Het gebundeld gereed zetten wordt op prijs gesteld. NIEUWERKERK S.G.P.-studievereniging Op vrijdag 7 maart a.s. houdt de Staatkundig Gereformeerde Studie vereniging de jaarvergadering in het lokaal van de Geref. Gemeente aan de Molenstraat. Als spreker treedt op de heer H. van Klinken, met het onderwerp: „De rapporten van de Club van Rome". Voor tijd: zie agenda. Ouderavond kleuterschool De Stichting Algemene Kleuter school Nieuwerkerk, organiseert op donderdag 6 maart een Ouderavond en ledenvergadering in de kleuter school. Na afloop van de vergade- ZONNEMAIRE. Tot vreugde van zeer velen is men thans op vele plaatsen bezig de knotwilgen le kappen. Hier een gekortwiekte wilg langs de tram baan te Zonnemaire. Knotwilgen moeten regelmatig gekapt, daar ze anders aan hun eigen groei te gronde gaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 26-2. De Christelijke Nijverheidsschool te Bruinisse hield woensdag 26 februari een open mid dag. Op hun vrije woensdagmiddag kwamen meer dan vijftig jongelui uit de zesde klassen van de Duiven- landse basischolen naar de Christe- Sijke Nijverheidsschool Bruinisse. Na een welkom door de direkteur de heer C. J. Hendrikse, werden ze in vier groepen verdeeld, waarna de kennismaking met deze streekschool voor lager huishoud- en nijverheids onderwijs kon beginnen. In het grote theorielokaal in het hoofdgebouw deden ze een Israëlische volksdans en in de keuken bakten ze koekjes. Daarna werd „verhuisd" naar de nieuwe dependance aan de Dorps weg. Daar maakten ze kennis met de theorie lessen door middel van een diaserie over de Deltawerken. Tenslotte volgde een aardig hand werkje met vilt, dat naar huis kon worden meegenomèn. Tegen vier uur was iederèen weer terug in het hoofdgebouw, en na een kop soep aanvaarden de meisjes en jongens na deze geslaagde middag de thuisreis. ring is er gelegenheid het werk van de kleuters te bezichtigen. Een lezing wordt gehouden door mevr. L. Wondergem, consulente aan het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland over het onderwerp: „Inte gratie van het kleuter- en basison derwijs". Voor tijd: zie agenda. OOSTERLAND Causerie over „voedsel-supplementen" Er was vrij goede belangstelling voor de lezing, die woensdagavond 26 februari j.l. gehouden werd voor de Chr. Vrouwenvereniging. „Mar tha", in het Ned. Herv. Verenigings gebouw, door de heer drs. J. Plan- tinga uit Amsterdam met assistentie van mevr. J. van der Linden uit Goes. Nadat de presidente, mevr. J. Stoutjesdijk-Borst, de vergadering op de gebruikelijke wijze had ge opend, heette ze de aanwezigen wel kom, inzonderheid de spreker en zijn assistente. Spreker wees op het doel van deze spreekbeurt, n.l. de men sen te verklaren dat men alleen maar gezond kan blijven als men zorgt voor goede lucht, zuiver wa ter en een gezonde bodem, die dan ook werkelijk goed en volwaardig voedsel kan leveren. Jammer ge noeg zal het nog heel wat strijd kosten voor dit doel is bereikt om dat er te veel belangen mee gemoeid zijn. Bewezen is dat bestrijdingsmid delen en kunstmest in de landbouw niet noodzakelijk zijn. Aan de hand van een film gaf spr. toelichting hierover, en wees vervolgens zijn gehoor op de noodzaak om in ieder geval te doen voor de gezondheid wat maar enigszins mogelijk is. Tot dat de tijd aanbreekt dat er voor ie deréén zuiver en volwaardig voedsel beschikbaar is in voldoende mate, is er nu een preparaat samengesteld dat alle tekorten in de huidige voe ding volledig aanvult. Daardoor draagt dit prepai-aat, dat men de naam Bio-Slrath heeft verleend, er in een niet geringe mate toe bij, de gezondheid van de mens in stand te houden, en vooral vele kwalen te genezen. Behalve genoemd preparaat dat reeds door talrijke artsen wordt aanbevolen, zijn er nog een serie Bio-Sti-ath-preparaten, die men bij verschillende klachten met goed ge volg kan gebruiken. Men bedenke wel, dat het hier niet gaat om een medicijn als zodanig, maar om voe- dinssupplementen, die oorzaak van klachten zijn kunnen, en kennelijk hun oorzaak vond in vocdings tekor ten, te genezen. Aan de hand van tal van voorbeelden wees spr. op de goede gevolgen van het gebruik van Bio-Slrath. dal in feile niets anders is dan een gistpreperaat. Op deze leerzame causerie volgden tal van vragen door de aanwezigen, die op bevredigende wijze door de spreker werden beantwoord. Na afloop dank te de presidente de spreker en mevr. Van der Linden voor hun duidelijk en leerzaam betoog, en bood spr. een attentie onder couvert aan. mevr Van der Linden, bloemen. Leuke ervaringen met de kleintjes ZIERIKZEE. 27-2. Dat dc peuters uit Zierikzee en omgeving dc beide peuterspeelzalen zo trouw en veel vuldig bezoeken is dc afgelopen vier jaar wel bewezen, maar dat ook hun ouders zich er zo bij betrokken voe len, bleek toen ze dezer dagen in grote getale naar „Dc Lichtboei" kwamen, waar ze door dc leiders van harte welkom werden geheten. Mevrouw Hendrikse uit Bruinisse. zelf leidster van de peuterspeelzaal aldaar, hield een spontaan praatje over het nut van de peuterspeelzaal. Door alle ouders er bij te betrekken, door een aantal vragen te stellen tij dens de koffiepauze, werd het een geanimeerd gesprek, waarin ver schillende ervaringen naar voren werden gebracht. Een aardig voor beeld werd door mevr. Hendrikse nog aangehaald. Na de pauze werden er stencils mot kinderliedjes rond gedeeld, die door de leidsters voor gezongen werden met gitaarbegelei ding. maar ook de ouders zongen spontaan mee en dit kenmerkte ei genlijk de ongedwongen sfeer van deze avond. Dia-vertoning Na dit muzikale kwartiertje wer den er dia's vertoond, die door mevr. Bil uit Nieuwerk in de afgelopen weken gemaakt waren. Vakkundig en met het oog op het kind terwijl het ongedwongen speelt, kwamen er leuke dia's op het witte doek. Zeer geslaagd waren de dia's waarop de peuters zo nodig moesten of net van „zo nodig" terugkwamen. Mevrouw Bil en vóór haar nog mevr. Hendrik se mochten als dank een mooie plant in ontvangst nemen, met daarbij een welgemeend applaus van de ou ders. Bij het tweede kopje koffie werden door de peuters zelf geplakte envcloppes uitgedeeld met daarin een foto op briefkaartformaat. Deze foto's waren een rondje van het huis (Leger des Heils), dus ge heel gratis, hetgeen natuurlijk bij zonder werd gewaardeerd. Na het afscheidwoord van Kapitein Vellin- ga. waarin deze nog zei de aanwe zigheid van zuster Dc Vries zeer op prijs te stellen, gingen de ouders naar huis in de zekerheid dat het bepaald geen verloren avond was geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3