Informatieve hoorzitting van de gemeente Duiveland i Amsterdammer vindt atlas van 1135.000 spotkoopje t Arbeidstijdverkorting voor leraren Russische oren onder water Antieke tuchtmiddelen BUS AFGELOPEN JAAR KWAM MATIG UIT DE Z.L.M. wil boerenparlement LAATSTE NIEUWS AGENDA COMPLEX De toekomst van Ouwerkerk OUWERKERK., 27-2. De hoorzitting van «le gemeente Duiveland in het Dorpshuis werd door velen bezocht. De voorzitter, burgemeester De Kam stelde in zijn in leiding de kernvraag van de structuurnota: wel of geen uitheiding verblijfsreereatie nogmaals aan de orde. t 4 UTRECHT, 27-2. De beroemde 17e eeuwse elfdelige en uit zes- honderd kaarten bestaande atlas Maior van de Hollandse kaarten- makers Joan en Willem Blaeu, is woensdagavond bij antiquair J. 4 L. Beyers in Utrecht voor f 135.00» verkocht. Koper was de Am- 4 4 stcrdamsc ondernemer W. Speerstra, direktcur van een handels- f t onderneming in importartikelen, gouden sieraden en horloges J Direkt na de koop merkte de heer Speerstra op, de atlas - hij had erover in de krant gelezen en was afgaande op die berichten 4 !op de veiling afgekomen - als antiquarisch veilingpronkstuk niet duur te vinden. „Ik vind het spotgoedkoop. Ga eens na. bij Mak J van Waay (een bekende Amsterdamse kunsthandel, red.) gaan schilderijen, die je zelf kan naschilderen, voor honderd duizend 4 4 gulden de deur uit" zo merkte hü op. Hü wilde zichzelf geen verzamelaar, alleen een belangstellende J voor de atlas noemen. Direkt na de veiling schreef hij een cheque van f 157.000 (veiling- 4 bod plus allerlei veilingkosten) uit, terwijl de elf fors uitziende delen van de atlas in zijn auto werden geladen. De veiling van deze beroemde atlas, waarvan er maar een zestig j) exemplaren bekend zijn, was overgiens een anti-climax. Binnen een minuut na het eerste bod van f 90.000, kon veilingmeester J direkteur H. L. Gumbert van het Utrechtse Antiquariaat al hpt een-maal-andermaal uitspreken en de hamer laten vallen ten teken f f dat de koop was gesloten. f 4 De atlas is onlangs aangetroffen in een kasteel, dat een stichting f had gekocht. Om welk kasteel en om welke slichting het gaat, wordt zorgvuldig binnenskamers gehouden. De nu gekochte elfde- 4 a lige atlas - volgens kenners een meesterwerk van 17e eeuwse car- 4 4 tografie en ambachtelijke drukkunst - is puntgaaf. t Vervolgens was het woord aan de heer De Blok, die de twee mogelük heden: ten oosten en ten westen van de kern aan een algemene beschou wing onderwierp. Uit de vergadering kwam als eer ste de heer C. S. Kuyper, die verzet aantekende tegen de harde zakelijk heid, die uit het rapport spreek en tegen de geluidshinder. „Wij moeten voorkomen, van Ouwerkerk een soort pretpark te maken en dat het een tweede Renesse wordt". Oud- wethouder Kuyper, die sprak na mens de Stichting Ontwikkeling Ou werkerk vond het spijtig, dat de tijd van voorbereiding op de beantwoor ding van de vragen zo kort is ge weest. Hij vroeg zich af, waarom eerst afwijzing van een klein pro ject heeft plaatsgehad, terwijl nu ge sproken wordt over 50 en meer ha. Hij is voor een kleine uitbreiding, die zo weinig mogelijk last bezorgt. Si om van <le landbouw Als woordvoerder van de land- bouwvereniging sprak de voorzitter, de heer W. A. Kuyper, die opmerkte, dat men de ontwikkelingen niet kan tegenhouden. „Wij moeten trachten, aan anderen te denken". LONDEN, 27-2. Voor de kust van Groot-Brittannic zijn afluisterappa- raten voor het volgen van atoomon derzeeboten geplaatst, zo meldt het Britse blad „Daily Express". Deze apparaten zouden van Rus sische makelij zijn. Twee dergelijke cilindervormige toestellen, uitgerust met 32 microfoons, werden vorige week gevonden voor de kust van IJsland, ter hoogte van de NAVO- basis Keflavik. Volgens de „Daily Express" weten de Britse inlichtin gendiensten al enige tijd dat er in de monding van de Clyde in Schotland een apparaat is geplaatst, met be hulp waarvan de Russische marine op de hoogte blijft van de bewegin gen van atoomonderzeeboten. BRUSSEL. 27-2. Het 31-jarige hoofd van een Rijksmiddelbare school in Burcht, in België is aan gehouden. De man wordt ervan ver dacht wat al te ouderwetse tucht middelen te hebben gehanteerd. Jongens van 11 tot 14 jaar, die zich naar het oordeel van deze onder wijsdeskundige, niet behoorlijk ge droegen, ontbood hij naar zijn kan toor. Daar liet hij hen de broek uit doen en knielen, waarna hij hen met een liniaal bewerkte op rug, billen en handen. Ook meisjes werden op het kantoor van het hoofd van de school ontboden om een soortgelijke behandeling te ondergaan, zij het dat ze wat minder fors werden aan gepakt dan de jongens. YPENBURG. De Canadese minister president Pierre Trudeau inspek- teert, in gezelschap van premier Joop den Uyl, de erewacht na aan komst op de vliegbasis Ypenburg. De Canadese eerste minister brengt een tweedaags bezoek aan ons tand. HÜ was tegen de geschetste plan nen van het structuurrapport. De landbouwgronden mogen niet ver spild worden. Deze spr. vroeg zich af waarom men de bestaande bedrüvcn niet uitbreidt en probeert, de recre atie in bescheiden vorm uit te brei den. Hü wees ook op o.m. de proble men parkeerplaats en toiletvoorzie ning. De hoer Joh Barrevoets deelde mede. dat "fn dc oudercommissies van de basis- en dc kleuterschool dc problemen amper zijn besproken, inzonderheid over de vragen, of er een café of winkel bij moeten ko men. Verder is er toen gesproken over de werkgelegenheid. Men was van mening, dat het gaat om het be lang van dc nu levende Ouwerker- kers en in doorsnee voelde men voor een voorzichtige en lichte uitbrei ding. Niemand kan in de toekomst zien, de mens is de maatstaf van alle din gen. Voor jonge mensen moet gele genheid zijn. te kunnen bouwen. Tenslotte vroeg deze spreker aan de heer Blok, waarop de uitspraak be rust: „In Sirjansland en Ouwerkerk zullen de onderwijsvoorzieningen binnen afzienbare tijd verdwijnen". Een interruptie van de heer W. A. Kuyper: „Ouwerkerk en Sirjansland zitten in het verdomhoekje; Als het beleid van het gemeentebestuur zó blijft gaat Ouwerkerk te gronde! De heer Holm van VVV-Duiveland, het belang van Ouwerkerk vooropstel lende. vond eveneens, dat men met uitbreiding zeer voorzichtig moet te werk gaan. Na de pauze zei oud-wethouder Kuyper, dat hij zeer ontdaan is over de woorden van de heer W. A. Kuy per. Deze smet op het gemeentebe stuur is laakbaar. Verschillende ke ren was hij naar Middelburg gereisd naar aanleiding van de diverse af- wijzigingen. Het gemeentebestuur heeft er werkelijk alles aan gedaan en treft geen schuld. Naar aanleiding van een vraag van de heer J. P. Dekker over 6 gebouw de woningen, waarvoor slechts 2 aanvragen waren merkt de burge meester op, dat dit ook het geval was te Nieuwerkerk en Oosterland. De heer J. C. Bakker:" Denkt de gemeente wel eens aan de verkeers onveiligheid?" De burgemeester: „Dit ligt aan de weggebruiker en niet aan de wegbeheerder". Hel vervoer De heer Dekker sprak over de ver- voersaccomodatie. De burgemeester zei, dat al vele pogingen zijn onder nomen, een lijndienst over Ouwer kerk te verkrijgen maar de bezetting is dermate gering, dat van een super- onrendabele lijn gesproken moet worden. Hierop inhakend zei de heer Holm, dat het voornemen bestaat, om in gaande dit jaar op donderdagen (markt Zierikzee) 3 maal per dag een bus te laten lopen. Er is dus bewe ging in, een kleine aanzet. „Maar wij komen niet uit het probleem", aldus de burgemeester. Dc heer Dekker: Moet de verkoop van huizen als tweede woningen af of niet worden toegestaan?" De bur gemeester: „Beperkt. Is de mogelijk heid tot permanente bewoning aan wezig. dan wordt door B. en VV. geen toestemming verleend". De heer Holm attendeerde er op, dat het strandje aan het verlopen is. Opspuiting is voor hel laatst ge schied in 1953. De burgemeester zal deze kwestie aan de raad voorleggen Zwembad De heer W. A. Kuyper vroeg, of er geen andere mogelijkheid bestaat om in het exploitatietekort van het zwembad te voorzien. Hierover ver strekte wethouder Overbeeke de be nodigde inlichtingen. Mevr. Kuyper- Vij verberg ergerde zich over de hon denpoep. Ook over dit probleem zal nagedacht worden. De heer Holm maakte er opmerkzaam op. dat in de zomermaanden zich alle verkeer be weegt tussen het dorp en de Baal- papenweg, die niet al te breed is. Aan de westzijde van de oostelijke kreek bevindt zich een wandelpad, dat bij de watergang abrupt ophoudt en dan is er geen andere mogelijk heid dan terug te kuieren. Hij pleit te ook voor een loopbrug over de watergang. Tenslotte vroeg de heer J. C. Bak ker informaties aangaande het jeugdplan. Hem werd geantwoord, dat jeugdwerk De Groot desverlangd aIhijd bereid is, contact op te nemen en mevr. Hendrikse-Kuyper ont ving inlichtingen over de grondprij zen van het bestemmingsplan, welke door burgemeester De Kam werden verstrekt. GOES27-2. De voorzitter van de zuidwestelijke landbouworganisatie (ZLM), ir. D. Luteijn, zal in de voor jaarsvergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw comité de op richting van een boerenparlement bepleiten. In dat parlement moeten de voltallige hoofdbesturen van de drie landelijke standsorganisalies en de voorzitters van de provinciale or ganisaties vertegenwoordigd zijn. Op deze wijze kunnen de regionale or ganisaties direkt worden betrokken bij de besluitvorming van het land bouwbeleid. De afstand tussen top en achterban zal dan tot een mini mum worden beperkt. DEN HAAG, 27-2. Het hoofdbe stuur van het Nederlands Genoot schap van Leraren (N.G.L.) meent, dat de arbeidstydsverkorting voor de ambtenaren, die per 1 juli zal werden „vertaald" voor het onder wijs, moet gelden voor alle onder wijsgevenden. Een andere verwezen lijking van de arbeidstijdverkorting acht het N.G.L. onaanvaardbaar. Dit blijkt uit de verklaring van het hoofdbestuur van het N.G.L. Voor de leraren bij het voortgezet onderwijs ziet het als eerste moge lijkheid: taakverlichting voor de oudere leraren door een lessenver- mindering. Dit zou moeten gelden voor de leraar met een volledige be trekking en voor de urenleraar en in beide gevallen zonder medische ver klaring. Het hoofdbestuur vindt, dat deze taakverlichting aan alle lera ren ten goede komt, „aangezien de jongere leraren het uitzicht hierop verwerven". Zwaargewonde bij gasontploffing AMSTERDAM, 27-2. Bij een gas ontploffing in een woning aan dc Azaleastraat in Amsterdam-Noord heeft donderdagmiddag de 29rjarige Surinamer C. B. Volgens de politie „zeer zware" verwondingen opgelo pen. De man, die na de ontploffing buiten werd aangetroffen, is in le vensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Van orde en regel is de palingvis ser zich bewust, maar sommige voor schriften vormen een belemmering voor een doelmatige bevissing en uitoefening van het bedrijf. De voor zitter dankte het personeel van de Rijkspolitie te water voor de prettige samenwerking van het afgelopen jaar. Er werd ook dank gebracht aan de heren van Staatsbosbeheer uit Oud- dorp. „Aan hen danken wij het goed functioneren van taken en diensten" aldus de voorzitter. Nieuwe politiedienst Voor de manier van optreden van /de nieuwe politiedienst, die sinds voorjaar 1974 zich op de Grevelingen manifesteert, konden de palingvis sers weinig respect hebben; enige to lerantie zou zeker gewaardeerd wor den. Hoe de visstand zal reageren op de in aanbouw zünde doorlaatsluizen is nog niets te zeggen. Er is nog geen prognose tc geven over het milieu en liet water van het Grevelingenmeer. Door de sportfederatie is een rege ling getroffen dat de sportvissers niel meer met zakken vol vis naar huis gaan. Zij zijn nu evenals de beroeps visser aan een bepaald aantal gebon den. Hel nog in handen zijnde sluk wa ter van Ambachtsheerlijkheid Grijs oord in de Grevelingen, is sinds korl eigendom van dc Staat der Domei nen. die nu dc gehele Grevelingen in handen heeft. Welke konsckwcnties hier voor dc palingvisser aan ver bonden zijn, is nog niet te zeggen. Met belangstelling wordt uitgezien naar dc plannen van de gemeente voor het maken van een sportvis sershaven te Bruinisse. Jammer dal niet eerder op de geboden gelegen heid is ingegaan. Dc palingvissers hebben in 1974 een goede mcergelc- genheid gekregen in de werkhaven". Voor de medewerking in deze werd dank gebracht aan de horen van dc Waterstaat dienstkring Zicrikzcc. Met de woorden: „Ik wens dc le den een goede visvangst, cn de me debewoners van de Grevelingen een prettig en gezellig seizoen toe", ein digde de voorzitter zijn openings woord. Als tweede mogelijkheid ziel het hoofdbestuur van het N.G.L. ver laging van de normbetrekking van 29 tot 28 uur. Deze mogelijkheid zou voor alle Ieraren direkt profijt op leveren. Ontknoping- overval in Parijs PARIJS, 28-6. De twee gewapen de bankovervallers zijn vrijdagoch tend vroeg weggereden van de bank in het centrum van Parüs waar zij tien uur lang vijf gijzelaars hadden vastgehouden. De bandieten snelden weg in een rode Alfa Romeo, waarin zij drie vrouwen als -gijzelaars meenamen. De mannon die zij haden gegijzeld lieten zij buiten de bank achter- Met de Alfa Romeo voerden de twee gangsters een wilde rit uit zij veranderden voortdurend van rich ting en schoten op auto's die in de weg reden nadat zij vergeefs ge tracht hadden eerst een taxi en daarna een Rolls Royce te bemach tigen. De Alfa Romeo was eerst richting centrum .vertrokken, reed daarna naar een noordelijk uitvalsweg maar keerde weer om en verscheen op LesChamps Elysees. Later werd de wagen in hel wes ten van Parijs gevonden. De vrou wen bleken ongedeerd, de bandie ten waren verdwenen. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 1 en zondag 2 maart Dokter J. B. Visser, Zierikzee, lel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer cn dokter Lodicrs. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tot 11.30 uur. De weelceindedienst voor Zie rikzee e.o. gaat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter II. Speelman, Oosterland. tel. (01U4) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. De artsendiensl Bruinisse/Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zuster Maas. Renesse. tel. (01116) 1303, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Dooge, Oosterland. telefoon (Oil 14)-1876. heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma. Zierikzee, 'el (011101-2180. heeft dienst voor Schomven-Duivelahfl, APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00. 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 28 februari Zierikzee V.V.V.-kanloor, „open huis", 14.30- 17.00 uur. 14.00 uur, officiële opening nieuwe V.V.V.-informatiepand, Haven park 29. Haamstede Zaal camping „Duinrand", 20.00 uur, donateursavond Jeugdsoos „Big S". Renesse „Het Klokje", 20.00 uur, L.R.V. „Westelijk Schouwen". Zonncmaire Verenigingsgebouw, 19.30 uur, uit voering gezamenlijke verenigingen. Noord go uwe Mr. de Roos-huis, 20.00 uur, afd. Plattelandsvrouwenbond Bruinisse Dorpshuis. 20.00 uur, N.V.V.-avond. Dinsdag 4 maart Bruinisse Verenigingsgebouw, Herv. Vrouwen vereniging. Woensdag 5 maart Zierikzee Kerkzaak Ger. Vrouwenver. 20.00 uur Brouwershaven Hotel Jacob Cats, 19.30 uur, land- bouwvereniging. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raad Duiveland 19.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Er is op de tv een aardig spelletje geloof ik, met een nare titel „Ren je rot". Dat kan waar zijn, maar de ti tel is zo beeldend, dat ik hel fluks op mezelf ga toepassen, want het moet alleen gedaan worden thuis. Voor mij kan men derhalve het Jaar van de Vrouw tot een Eeuw van de vrouw maken. Honderd jaar besef fen dat een huishouding doen een heel complex geval is, met kleine (mannelijke) overwinningen en diepe teleurstellingen. Boven alles torent het probleem van de afwas; omdat de tijd kort is, moet veel gelijktijdig gedaan en de vorken en lepels, de kopjes, de bor den stapelen zich op. lot het té gek wordt en dan weer maar de fles met sehuimspul in de afwasteil en zien om het te klaren. Al doende leert men dat is waar. maar al doende vliegt ook de op gewarmde soep over hel fornuis en dat is toch een spul. Het theewater kookt en de eierzandloper is al lang teeg, zodat het' zacht gekookte eitje wel de mist in zal gaan. Intussen loopt de kat te zeuren, aanduidend „dat zij uit het blikje wil" en die arme, stomme duif zit zonder zaad. Er wordt intussen uitvoerig getele foneerd en er zit iets in de oven dat er uit moet. Juist ligt de haak er op, of er komt een verkoopmens aan de deur. Inmiddels roept de zieke (want dat is alleemaal tzeer) ongewild de oorzaak) specifieke verlangens om laag. Met sommige pannetjes is een wegstop-spelletje gespeeld blijkbaar, want het attribuut blijft onvindbaar. Er zijn acht kastjes en in de achtste - helemaal achteraan - staat het. Hoera! Ik rook eventjes wat om bij te komen, maar dan moeten de bloe men een beurt krijgen. De tuit van een gietertje verdwijnt tussen de bladeren en even later stroomt het water over de vensterbank. Toch wat nerveus sneuvelt hel lintenstelsel van de huishoudschort dit mini-probleem wordt met een touwtje opgelost, want de nieuwe, schone schorten liggen „ergens an ders". Er moeten ijsblokjes in limonade gedaan. Ijsblokjes vindt men in de diepvries; daar zit ook een ondui delijke vleesklomp in en het setje blokjes^ zeilt als het deksel er van voor gaal, over de vloer. Snel warm 1120 er overheen en daar laten ze los. Al het vezelspul van oranje-ap pelen blijft aan het draai-inslrument kleven. Even later houd ik me op in zaken om inkopen te doen; stukjes Zierikzee die men niet dagelijks be treedt. De Reinigingsdienst dreigt te ko men en er moeten zakken gereed ge zet. Ik doe te veel vet in het zieke- kostje, maar ontwikkel wel een sy steem van ramen open. ramen dicht. Intussen schijnt de zon. Om 21.00 uur eet ik een boterham aan de aan recht cn ga de zaak kuisen, om dan gelukkig en uigteput nel nog Tom I'lancken te halen met „Den Haag vandaag". Jaar van de Vrouw? Eeuw ran de vrouw! Ondanks de dwaze kritiek op huisvrouwen, die geen beroep" in hun paspoort heb ben. Nou moe! SCHIFRFILANDMAN Wat doet de paling BRUINISSE, 17-2. Donderdagmiddag vergaderden de palingvissers onder leiding van de voorzitter de heer H. Schot in het Grevelingenrestaurant. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen. Het jaar 1974, dat 5 maart was begonnen, noemde dc voorzitter een matig jaar wat de vangst betrof. Gelukkig was er ook weinig schade te melden, veroorzaakt door storm en werden weinig vernielingen aangericht. De trek van glasaal was in 1974 heel matig en laat in het seizoen. Dit in tegenstelling van dit jaar, want nu is er tamelük vroeg glasaaal voor de kust gesignaleerd, cn reeds 500 kilo werd in dc haven van Bommenede bü Zonnemaire gelost. Van Rijkswaterstaat werd een schrijven ontvangen met twaalf artikelen van voorschriften cn (spel)regels.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2