Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij mm Het zal je lot maar wezen. MYSTERIE IN MEINESWIJK Ortoli poogt nieuw elan aan E.G. te geven Bouw stagneert En de kwart miljoen en zo'n 20 keerde ton. i-vf- A Daarom zit 't 6e nu zonder tegenstanders. BEDACHTZAAMHEID NODIG VOOR SOCIALE UITKERING Tinoccfuo Yerton's Schoenen BLIK DOOR HET WERELD Radio-aktief afval van Borsele M.m Wanneer kunt u loten kopen? Hoe gaat het per postgiro? „Flitsen" uit het buitenland 9 Veel doden bij een busongeluk in Pakistan Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 februari 1975 Nr. 21019 7 Het grote gebrek van het Europa der Negen is een gebrek aan elan. De voorzitter van de Europese Com missie, de Fransman Ortoli, heeft in het Europese parlement van Straatsburg een opmerkelijke po ffing gedaan daar iets tegen te doen. Natuurlijk is daarvoor meer nodig dan een redevoering, hoe boeiend die ook is. Maar behalve dat het zonder meer nuttig is eens duidelijk te zeggen waar het op staat betekent het ook wel iets, dat het een Frans man van nogal Gaullistische opvat tingen is die het initiatief neemt. Ortoli noemde vijf punten die sa men een soort aktieprogramma kon den vormen: vijf punten met een sterke onderlinge samenhang. Alle hebben ze betrekking op de steeds toenemende afhankelijkheid van Europa, dat nu eenmaal ermee zit dat het arm is aan grondstoffen en energie. Een aspekt daarvan is, dat daarvoor Europa afhankelijk is van leveranciers. Een ander aspekt is, dat Europa tot grote exporten ver plicht is om de betaling van de im porten aan te kunnen en dat wekt weer een afhankelijkheid van afne mers. In wezen is dit een zwakte, die nog eens extra wordt geaksen- tueerd doordat de negen nog te weinig als geheel optreden. In dit verband merkt Ortoli niet zonder reden op, dat de VS die toch al min der dergelijke afhankelijkheden kennen, niet alleen automatisch daardoor in een leiderspositie te rechtkomen maar ook wel degelijk omdat het land zijn sterkte gebruikt. Dat de Europese Gemeenschap zo slecht in staat is om wat ze nog aan sterkte bezit op een dergelijke ma nier tot uitdrukking te brengen, leidt er eveneens toe dat in menig opzicht de VS ook tot leider worden in Europese aangelegenheden. Niet uit een emotioneel anti-Amerikanis me acht Ortoli dit fout: het lijkt hem nogal logisch dat Europa als het zijn eigen belangen wil dienen daartoe ook zelf het elan moet opbrengen. En die mogelijkheden zijn er volgens hem ook wel degelijk, ze worden alleen niet gebruikt. Er zijn wel plannen voor ekonomische en mone taire uniesmaar de uitvoering er van stokt nog door allerlei interne problemen waardoor meer schade wordt aangericht dan men gewoon lijk erkent. Afhankelijkheid Maar hoe dan ook blijft het feit, dat Europa in menig opzicht in een afhankelijke positie in de wereld staat en zal blijven staan. Jttist daarom heeft het volgens Ortoli wei nig zin diepzinnig te gaan debatte ren over delen van soevereiniteit die misschien van nationale regerin gen en parlementen overgaat naar andere instellingen als de raad van ministers, de Europese Commissie en later wellicht ook het parlement in Straatsburg. Men kan hem moeilijk tegenspre ken dat elk lid van de EEG op zich zelf in een grotere mate van afhan kelijkheid van anderen verkeert, waardoor de soevereiniteit in wezen nog veel minder voörstelt. Dit is een opmerking die vooral slaat op de diskussies in Groot-Brittannië over de voortduring van het lidmaat schap. Als niet EEG-lid zou in Lon den theorethisch meer in zelfstazi- digheid beslist kunnen worden, maar in de praktijk eigenlijk veel minder, omdat juist het innig samengaan van de lidstaten de ekonomische en politieke afhankelijkheid nog enigs zins kan verminderen. Hetzelfde geldt trouwens ook voor de andere landen, de volkomen zelfstandigheid is een illusie en slechts door samen zo sterk mogelijk te zijn kan er nog zoveel mogelijk van worden be waard. Het geheel van Ortoli's betoog be vat nog meer details ter ondersteu ning van deze hoofdtrekken. Zo stelt hij vast dat bij allerlei inter nationale regelingen b.v. op mone tair gebied de VS de spelregels tot eigen voordeel hebben kunnen laten vaststellen alleen en eenvoudig doordat ze de sterkste positie had den. Geen Europees land kan hopen ooit een vergelijkbare positie in te nemen, samen zijn die mogelijkhe den er wel. Het is een zeer materia listisch betoog en in die zin is het anders getint dan de idealistische uitgangspunten ivaarmee de EEG begon. Maar wellicht is het wel het beste om als het idealistisch elan lijkt weggeëbd en zich niet nieuw leven lijkt te laten inblazen het eens te proberen met een materia{isti- scher gestemde geestdrift die wel licht beter valt op te wekken in een werelddeel dat tenslotte wel enige materiële verworvenheden te verde digen heeft. Landbouwschap en de prijzen Het Landbouwschap heeft kennis genomen van het feit dat de EEG- raad van Landbouwministers als nog overeenstemming heeft bereikt over de nieuwe landbouwprijzen voor 1975/1976. Aan de hand van voorlopige in formaties over deze besluiten kon- kludeert het Landbouwschap, dat de gemiddelde prijsverhoging aanzien lijk lager is dan geëist is door het COPA (het overkoepelend orgaan van de landbouworganisaties in de EEG). Alhoewel een zeker begin is ge maakt met het herstel van de ge meenschappelijke markt, betreurt het Landbouwschap het dat dit slechts in zeer bescheiden mate het geval is. Eerste Kamer accepteert „Huurwetje" DEN HAAG, 26-2. Met 48 tegen 21 stemmen heeft de Eerste Kamer het „huurwetje" van staatssecretaris Van Dam aangenomen. 1 In de wet is opgenomen de plicht tot melding van huurverhogingen die het toegestane maximum van 8 procent overschrijden. PvdA, ARP, PPR, D'66 en CPN, de meerderheid van de KVP-l'raktie en een minderheid van de CHU stem den voor het ontwerp. Tegen stemden de frakties van VVD, Boerenpartij, SGP, zes leden van de KVP- en vier leden van de CHU-fraktie. DEN HAAG, 26-2. Naar verwach ting: zal het totale aantal in 1975 In aanbouw te nemen woningen 102.000 of 115.000 bedragen. Dit betekent dat dit jaar en het komende jaar het produktienivcau aanzienlek zal achterblijven bij de jaren 1972 en 1973. Dit heeft minister Gruyters van volkshuisvesting meegedeeld in het aan de Tweede Kamer aangeboden bouwprogramma 1975. Nieuw kantoor Unie van Waterschappen DEVENTER, 26-2. In het bijzijn van ruim 300 genodigden is het nieuwe kantoor van het Technisch Adviesbureau van de Unie van Waterschappen geopend. Het bureau dat een paar jaar geleden besloot tot meer centralisatie en van Haar lem naar Deventer verhuisde, heeft bij de E-8-brug over de IJssel een semi-permanent gebouw betrokken. De bedoeling is dat over een paar jaar een definitief gebouw wordt, neergezet. Het adviesbureau heeft in Deventer momenteel ongeveer 100 medewerkers. MIDDELBURG, 20-2. De kerncen trale Borsele zal in 30 jaar waar-, sehynlyk 30 m3 hoogvaardig radio- aktief afval produceren. Ieder jaar als de afgewerkte splijtstof uit de reactor wordt gehaald bl\jft het eerst zes tot negen maanden opge slagen in de kerncentrale zelf. Daarna wordt het per vrachtauto afgevoerd naar Cap La Hague |n Frankrijk. Dit hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland geantwoord op vragen van een Zeeuws PPR-statenlid over de opslag van splijtstof van de kern centrale in Borsele. Het afvaD blijft- volgens G.S. in principe miljoenen jaren radio-aktief. Opgeslagen in een zoutformatie zal het echter na enkele honderden jaren geen groter risico bieden dan het uraniumerts waaruit de splijtstof oorspronkelijk werd gewonnen. Advertentie -.-yv i i.' V"*'- *"V J 'fo \T- .- ,w Dat waren dc spelers van F.C. Schuttersboek. Die speelden samen in dc Staatsloterij. En wonnen een prijs. Zitten daarom nu een weekje in Parijs. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in dc Staatsloterij gemiddeld 4 op dc 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2V? op een van die honderdduizenden prijzen. Dc loten kunt u kopen hij een van dc plaatselijke loterij kantoren. Dc adressen staan in dc beroepen gids. Een heel lol kost f 25,- cn ccn vijlje" I 5.-. Zo'n vijtje geeft recht op een 5c deel van ccn gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. Dc trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, dc maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. Dc uitslagen komen op de t.v. cn in dc kranten. Dc trekkingen zijn openbaar: Rolzaal. Binnenhof 8. Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na dc derde trekking uitbetaald. De verkoop begint elke eerste maandag van dc maand cn duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Als u ccn postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van deze maand binnen is. speelt u dc volgende maand al mee. Een paar dagen voor dc eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij. Den llaag. U kunt dc Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. Dc per giro gewonnen prijzen worden na dc derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij dc meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955. ANKARA. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Melih Esen- bel, heeft in een vraaggesprek ge zegd dat het afsnijden van de Ame rikaanse militaire hulp tot sluiting van de Amerikaanse bases in Tur kije en vermindering van de defen sie van de zuidoostelijke NAVO- flank kan leiden. TEL AVIV. Michael Tsur, oud-al gemeen president-direkteur van de „Maatschappij Israël", een financiële instelling die werd opgericht om de ontwikkeling van het land te helpen bevorderen, is aangehouden wegens schennis van vertrouwen en malver saties. TURIJN. Op de Italiaanse markt is ccn „anti-ontvoeringsauto" versche nen. Deze illustreert de angst van de industriëlen en bankiers n.a.v. de golf van ontvoeringen die de men sen met een fortuin doet beven, liet voertuig heeft echter, naar de bete kenis van de maker, nog niet dc vuurproef doorstaan. PHNOM PENH. In de Cambod jaanse hoofdstad zijn studentenben den woensdag gewelddadig opgetre den tegen Chinese winkeliers, terwijl raketten van de opstandelingen in Phnom Penh terechtkwamen, waardoor een inwoner om het leven kwam en enkele inwoners gewond werden. OSLO. Een van de twee treinen die ten noorden van Oslo op elkaar reden is door onveilig sein gereden, aldus de chef van het waarschu wingssysteem in die streek, Dagfin Dyresen. Hij zei dat de trein naar het noorden niet mocht doorrijden. MOSKOU. De politie van Moskou heeft negen Joodse aktivisten ge arresteerd na een korte demonstra tie voor vrijere emigatie. Vier van hen zijn later weer op vrije voeten gesteld. LONDEN. Dr. Ian Adams, één van Engelands bekendste sportartsen, heeft in een door hem uitgebracht boekwerkje verklaard, dat mensen op middelbare leeftijd door regel matig trainen het proces „van ou der worden" - althans in conditio neel opzicht - kunnen vertragen. LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft in een rumoerig debat besloten dat zijn vergaderingen wel recht streeks via de radio mogen worden uitgezonden maar dat de televisie camera's buiten de deur zullen moe ten blijven. SAVONA. Acht personen zijn ge wond bij een bomaanslag in de na bijheid van het hoofdbureau van politie in de Italiaanse stad Savona. KOPENHAGEN. Zeven mensen zijn zwaar gewond bij een ketting botsing in zware mist op de Europe se autoroute nr. 4 in Denemarken die Scandinavië met het continent verbindt. DJIBOETI. Het Saoediarabische vrachtschip „Mahomedia" is niet ver van de Zebair-eilanden, in de Rode Zee, tijdens een storm vergaan. Het schip vervoerde 2100 stuks vee. Een lid van de bemanning wordt ver mist, maar de 38 anderen zijn gered door het Franse escortevaartuig „Victor Schoelcher". WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft dinsdag op een persconferentie de val van de Cambodjaanse regering in Phnom Penh zeker genoemd als het congres binnen de komende weken niet In stemt met aanvullende steun voor de regering Lon Nol. PHNOM PENH. De oude konink lijke hoofdstad Oudong in Cambodja is dinsdagochtend na een beleg van een week in handen gevallen van de Rode Khmer, zo is in Phnom Penh van militaire zijde vernomen. DEN HAAG. 20-2. De uitzonderlijk snelle groei van onze sociale zeker heidsuitkeringen noopt tot bedacht zaamheid. Het verlangen naar een steeds vol lediger veilig stellen van de noden van verschillende bevolkingsgroe pen - en daarbij gevoegd de vervol making van bestaande sociale ver zekeringswetten - doet de sociale kosten een steeds groter deel inne men van het nationale inkomen", aldus staatssekretaris P. J. Mertens van sociale zaken, dinsdagmiddag op een vergadering van de Vereniging Industrieel Contact Dongen. De heer Mertens herinnerde er aan dat de sociale lasten vóór de Tweede Wereldoorlog in ons land twee procent van het nationale in komen bedroegen en dat zij in 1975 naar schatting een percentage van^ twintig zullen omvatten. Advertentie toch héél wat anders! Gazenü passen bij: Havenplein 13 - Zierikzee ATHENE. In verband met de ver ijdelde militaire staatsgreep in Grie kenland zijn meer dan veertig offi cieren gearresteerd. Dit is dinsdag in goedingelichte legerkringen in Athene vernomen. Onder hen zijn drie generaals, twee kolonels en tien luitenant-kolonels. •SAIGON. Een 21-jarige Vietna mees is tot 20 jaar gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld in verband met een complot president Nguyen van Thieu te vermoorden, zo is meegedeeld door een funktiona- ris van de militaire rechtbank. DEN HAAG. Namens de brede Vietnam beweging Nederland heeft Jan Ruiter dinsdag aan minister Van der Stoel van buitenlandse za ken 3000 handtekeningen en adhesie betuigingen aangeboden die de aktie moeten ondersteunen voor erkenning van de voorlopige revolutionaire re gering van Zuid-Vietnam. ROME. De tientallen landen van de derde wereld met een voedsel probleem zullen gebrek aan kunst mest blijven hebben omdat de prijs hoog blijft en een verbetering in zicht is, aldus de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). ROME. In Italië staakte woensdag een viei'de van de werknemers. De drie miljoen ambtenaren en perso neel van de openbare diensten zijn thuis gebleven om kracht bij te zet ten aan hun eisen tot hogere duurte en kinderbijslagen, alsook tot verho ging van de pensioenen. RAWALPINDI, 25-2. Op een weg op 48 kilometer van Rawalpindi in Pakistan is een autobus in een ra vijn terecht gekomen bij het ontwij ken van een jongetje. Twaalf inzit tenden zijn daarbij om het leven gekomen. Ook het kind is gedood. VRIJDAG 28 FEBRUARI NED. I: De NCRV komt om zeven uur allereerst tegemoet aan de kijk- lust van het jeugdige publiek met een aflevering van Swiebertje. Swiebertje wordt er van verdacht de juwelen van de barones te heb ben gestolen. Maar gelukkig voor hem heb je aan agent Bromsnor een veel gemakkelijker politieagent dan aan Kojak, die na het journaal op het scherm verschijnt. De kaalhoof dige wetshandhaver staat voor de taak een drietal moorden op te los sen. Een aanknopingspunt vindt hij in een gipsen beenhulsel dat op een kamer van een der slachtoffers is aangetroffen. Heel andere waar brengen Johnny en Tonnie daarna. Zij alleen staan niet op het toneel van Het Park in Hoorn. Ook op dit toneel vanavond: Rita Hovink, Os car Harris, de goochelaar Richard Ross en de komiek Wim Wama. De zendtijd van Farce Majeure begint vanavond om tien over tien. Als ge bruikelijk wordt in dit programma weer de gek gestoken met verschil lende wetten en politieke zaken. Het laatste NCRV-programma is Ander Nieuws, waarin dit keer een portret van een kraandrijver op de Maas vlakte. Het laatste nieuws komt pas aan bod na het gesprek met minis ter-president Den Uyl over het ka binetsberaad van vandaag. NED. II: AVRO's Toppop luidt om zeven uur het programma op dit net muzikaal in. Na het journaal zit Mies Bouwman weer op de buis. In haar programma vanavond o.m. de Duitse zangeres Catarina Valente, die na jaren weer eens voor de Ne derlandse lv-camera's verschijnt. Heel lang is het stil geweest rond deze, eens zo bekende zangeres. Haar huwelijk met een twintig jaar jon gere pianist heeft haar helemaal in beslag genomen. Ook omdat zij een kind van hem verwachtte. Reeds vo rig jaar begon Caterina te werken aan haar come-back. Vervolgens krijgt men weer van allerlei aktua- liteiten voor de neus, als de tv op Nederland twee aan blijft staan, in Televizier Magazine. Daarna levert Willem Duys dan weer kommentaar op het ABN wereldtennistoernooi. Alles speelt zich af i?i het sportpa leis Ahoy. Onder de deelnemers be vinden zich o.aTom Okker (onze landgenoot) Arthur Ashe en Björn Borg. De AVRO en de NOS zullen samen in de komende dagen meer aandacht aan dit toernooi besteden. VRIJDAG 28 FEBRUARI NED. I: 10.45 Schooltelevisie18.15 Teleac; 18.45 Paulus18.55 Nieuws 19.05 Swiebertje20.00 Journaal: 20.20 Kojak21.10 Johnny en Tonny; 22.10 Farce Majeure22.40 Ander Nieuws; 23.05 Praten met de minis ter-president; 23.15 Nieuws. NED. II: 18.45 Paulus; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 Mies Bouwman; 22.05 Te levizier; 22.50 Tennis; 23.55 Nieuws. 52 Opgewekt fluitend zat hij achter hel stuur, want na alle waarschijn lijkheid boekte hij vanmiddag wel enig succes in zijn onderzoek betref fende d'Astaing. Toen hij de smalle zandweg in reed gaf hij opeens gehoor aan een ingeving en stopte een meter of twintig vóór de rij huisjes. Uitkij kend naar een geschikte ruimte, her innerde hij zich een eindje terug een inham gezien te hebben in het struikgewas. Hij schakelde in de achteruit en reed tot de inham, die hij goedkeurend bekeek. Net groot genoeg voor zijn kever. En mooi verborgen. Je kunt nooit weten. Hij zette de wagen precies in de inham, sloot hem af en legde de res terende meters te voet af. Zoals de beide vorige keren liep hij achter om en betrad het huisje via de mini- keuken, die vol stond met alles, wat je maar vuil kon maken tijdens dc maaltijden. Naar alle waarschijnlijk heid waste ze pas af, als ze niets meer had om uit te drinken of van te eten. Ook een methode. De kamer, of het atelier, zoals Le- niet het had genoemd betredend, keek hij rond. maar de vrouw was cr niet. „Hallo, iemand in huis?" riep hij cn luisterde. Maar enkel het flui ten en tjilpen van de vogels buiten in het grote struikgewas was hoor baar. Hij begon op zijn gemak een siga ret te rollen. Iets wat hij enkel deed, als niemand hem kon zien, want hoewel hij zich niets verbeeldde, als rechercheur kon je toch niet in het bijzijn van anderen een sjekkie gaan draaien. Zeg nu zelf. Nadat hij de gerolde sigaret aangestoken had, trok hij cr een paar malen aan en probeerde toon een der stoelen schoon te maken, zodat hij er op kon gaan zitten zonder zijn broek vuil te maken. En nu maar afwachten op de dingen, die komen gaan, dacht hij. Ergens zag hij een tijdschrift lig gen. Hij stond op, pakte het en ging weer zitten, waarna hij er in blader de. Het was al weken oud. Er stond een gewaagde reportage in van ge legenheden in het land, waar hazard werd bedreven: roulette, maar ook kaarten. Met foto's. Met strips over de gezichten van de bezoekers, zo dat ze niet herkenbaar zouden zijn. Namen werden er evenmin ge noemd; niet van mensen, niet van straten of lanen, waar de gokhuizen gevestigd waren. Ten overvloede waren de plaatsen, waar het gokken werd beoefend, op de foto's zo vaag, dat ze overal konden zijn: in Den Haag, maar bij wijze van spreken ook in Dorringen. Of in een ander dorp. En terwijl hij las, herinnerde Hoolwerf zich dat d'Astaing ervan verdacht werd eigenaar te zijn van een stel gokhuizen. In Den Haag. Misschien ook wel daarbuiten. Wie zal het zeggen? Best mogelijk, dat hij er in Meineswijk ook een heeft. Toch eens aan Van Esperen vragen of er hem bekend zijn in Meines- wijk. Hij las het artikel, dat boeiend ge noeg was en had vooral aandacht voor de slotkonklusie van dc schrij ver cn samensteller van dit uitge breide artikel: „Gokken is net zo min uit te roeien als bijvoorbeeld prostitutie, het aetherpiratisme en andere aktiviteiten. die illegaal zijn. Want enerzijds is er kapitaal. De exploitanten van deze goktenten zijn in de loop der jaren rijk geworden, sommigen halve miljonairs. Zonder iets te suggereren stel ik enkel vast. dat je met geld heel wat kunt ver sieren. Want als de justitie perse door F. VAN FALCKENOORT wil, kan zc binnen twee dagen alle goktenten oprollen en uitroeien. Maar dat gebeurt niet. Het antwoord op de vraag: Waarom gebeurt dit niet? is misschien tijdens het lezen van dit artikel vrij gemakkelijk te vinden". Hoolwerf knikte grimmig. De schrijver bedoelt natuurlijk: plat- maken. Omkopen. Heeft zoiets in het westen inderdaad plaats? Ik kan het haast niet geloven, hoewel als je dit artikel leest, vraag je je inderdaad af: waar om treedt men er niet harder tegen op? Gert rolde zijn tweede sigaret en keek wat rond. Rommelig was het overal in dit huisje. Echt bohemien- achtig. Nu ja, als zij er gelukkig mee was; van hem mocht het. Terwijl hij rookte, hoorde Hool werf een auto aankomen. Best mo gelijk, dal Lenie een wagentje had. Iedereen had tegenwoordig immers een auto? Een portier werd dichtge klapt. Even later klonken voetstap pen, Iemand kwam het huisje bin nen. Drie seconden later betrad een lange, slanke man het vertrek. De man schrok kennelijk. Blijk baar was hij hier vaker geweest, want hij was in één ruk rechtdoor gelopen naar binnen. Vast geen on bekende van Lenie. Gert bleef rustig zitten roken. „Hallo!" riep hij. „Wie bent u?" vroeg do man, dui delijk laten blijkende, dat hij hele maal niet gesticht bleek over 's mans aanwezigheid hier. De rechercheur begon flauwtjes te lachen. „Mag ik op mijn beurt deze vraag ook aan u stellen? Met wie heb ik hel genoegen?" „Ik oh.... ben een kunstvriend van dc bewoonster hier." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7