HOLTY HEROPENT NIEUW „MODEPARADIJS" Uilvocringen gezamenlijke verenigingen Zonnemaire Er komen twee woonwagenkampen op Schouwen-Duiveland Kleuterschoolleerlingen Ren esse waren op bezoek bij de brandweer KUNST Gerard Cox en Frans Halsema Voorbespreking op struktuurplan gemeente Duiveland Boomplanten op de Markt te Oosterland 3 STREEKNIEUWS z.v.u. ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE •Donderdag 27 februari 197!» Nr. 21019 Zaak bestaat bijna zestig jaar ZIERIKZEE, 27-2. Terwijl in de natuur al heel wat signalen waarneembaar zijn die de naderende lente aankondigen, heropent Holty Mode in de zaak op bet bekende punt aan de Zierikzeese Dam - nu bijna zestig jaar - heden-donderdagmorgen een nieuw „modepara- dijs": eigentijdse mode in een nieuwe bijzonder sfeer volle omgeving. Een vrolijk uurtje spuiten lu liet lange jaarprogramma ook \an een gemeente als W'estev- sehouwen, dat toch (rekreatie) heel wat gewend is, zal een „ge dwongen knihstaankoop" wel niet eerder zijn voorgekomen. Deze week echter stond de raad in deze dwangpositie, die wel enig licht werpt op de wonderlijke wegen, die Nederland in sommige opzich ten bewandelt. De situatie is snel verteld: er woont een kunstenaar in de ge meente en er is een Zeeuwse kom missie, die adviezen geelt bij de aankoop van kunstwerken. Als tie kommissie een (tic) gemeente ad viseert: kopen, dan is liet uiterst moeilijk dit advies in de wind te slaan. Doet men het toch, dan krijgt tie gemeentelijke sociale dienst de betrokken kunstenaar op het dak geschoven en moet men maar af wachten, hoe lang dat allemaal duurt en hoe veel dat allemaal kost. Dan maar een kunstwerk, dat we feitelijk niet willen hebben is hier en elders het resultaat van tic stemming, want ov er een en ander bestaat wel enige jurisprudentie. Intussen is het duidelijk dat op tleze wijze op een bepaalde ma- uier de sociale wetgeving wordt geprostitueerd, terwijl in dit ka der gemeentebestuurders worden gedwongen iets aan te kopen, waar ze op een gegeven moment noch het nut. noch de schoonheid van inzien. liet is bij elkaar zo bizar, dat het wel tot de sprookjes van het laatste kwart van deze eeuw zal gaan behoren. Meel anders is het te Zierikz.ee gegaan. Daar wilde het collego een (f 15.000) schilderij aankopen, maar er waren van de raad uil nogal wat beduchtheden inzake de prijs. De voorzitter kon die be duchtheden wel wegnemen, maar het college proefde toch iets con troversieels in de hele zaak en nam het punt terug van de agen da. Geen schilderij voor Zierikzee dus, maar liet betreffende doek- komt - als gevolg van aankoop door derden - toch naar Zierikzee. Dat was een hele geniststelling. Intussen moet Westerschouwen nog een estetische c.q. funktionele bestemming zien te v inden voor de plastiek van de betrokken kun stenaar. Dat zal een hele toer wor den en de Dienst Gemeentewerken kan best wat wijsheid gebruiken, om dit probleem op te lossen. WASHINGTON. De Sowjet-Unie beschikt over oliereserves ter grootte van 75 miljard vaten terwijl de bo dem van de Verenigde Staten een olievoorraad van 35 miljard vaten herbergt. Deze raming is afkomstig van Gerald Parsky. de Amerikaanse onderminister van financiën die spe ciaal is belast met energie- en han delsaangelegenheden. V.V.V. Duiveland Burgemeester Grolleman was de eerste, die een tweede woning in richtte. Het eerste kampeerterrein was dat van Staatsbosbeheer. Suc cessievelijk werden meer woningen verkocht als tweede woning. De landbouw werd steeds minder in tensief en de bevolking verouderde. V.V.V. heeft allereeerst de belangen van de eigen inwoners op het oog en dit roept diverse vragen op. Verblfjfsrekreatie De heer Holm besprak het rapport dat de heer Keldermans voor de ge meente Duiveland heeft opgemaakt. Dit rapport beslaat 27 pagina's en behandelt o.m. de woningbouw (door de geringe bevolking gaat de teefbaarheidssfeer achteruit). De op lossing zit niet in de vergroting van de bevolking, maar in de verblijfs- rekreatie. Er wordt een zeer geringe uitbrei ding van de werkgelegenheid ver wacht. Verder zegt het rapport, dat de verbli.jfsrckreatie zo dicht moge lijk bü de kern van het dorp moet komen. De voorzitter bracht vervolgens beantwoording van een aantal vra gen ter sprake. De kernvraag is: ..Dient de verblfjfsrekreatie te wor den uitgebreid?"' V.V.V. is hier voor stander van. Een stem uit de verga dering toonde bezwaar tegen de ge luidsoverlast. Algemeen is men van mening, dat verblijfsrekreatie in eigen beheer van de gemeente de voorkeur heeft boven dagrekrentie. Over de kwestie: in het kreken- gebied of elders in de polder? heeft De officiële en feestelijke opening vond vanmorgen plaats in „nostalgi sche" sfeer: namelijk door enige charmante, in historische Schouwse dracht gestoken dames, die gezeten waren in een oldtimer uit 1924. De oldtimer is overigens nog een aantal jaren jonger dan de zo suc cesvolle Holty mode-periode in,Zie rikzee, want de bekende zaak werd reeds in 1916 - om precies te zijn op 10 oktober van dat jaar - gesticht als „Mantel- en Modemagazijn De Nijverheid'' Grondlegger van ..De Nijverheid'' was de thans 80-jarige heer H. E. J. Holty. In 1947 werd met de direktionele start van de heer C. J. A. Holty de zaaknaam verkort tot Modehuis „De Nijverheid"; in 1964 kreeg de zaak bekendheid als Modehuis Holty. Thans handelen we uitsluitend nog met als naam „Holty Mode", aldus de heer C. J. A. Holty. In maart 1955 werd de directie van de zaak uitgebreid met mej. W. M. C. Holty. Wat de belangrijkste uitbreidin gen van het modehuis betreft sedei-t het begin in 1916: in 1950 werd een V.V.V. nog geen oordeel: de dam is er immers nog niet. Er dient een afstand te zijn van 1 of 1 '2 km van de kern voor wat betreft het bouwen van rekreatic- woningen, De voorzieningen dienen gematigd te geschieden. De verga dering vond dat er een zeer geringe uitbreiding van de werkgelegenheid verwacht mag worden. Op dc vraag of er plaats zal zijn voor meer ho- reca-bedrijven zegt men: „neen". V.V.V. vindt, dat de tijd het zal le ren. Er wordt eveneens zo gedacht over middenstandzaken. Door per manente woningen zal de teruggang van scholen en verenigingen een halt worden toegeroepen. Om leefbaarheid Door uitbreiding verblijfsrekrea- atie gaat do leefbaarheid zeker om hoog. „Neen" is het antwoord op de vraag, of dooi" rekreanten wordt deelgenomen aan het verenigingsle ven. Natuurlijk heeft de aanwezig heid van de rekreant geen verlies van de identiteit tengevolge. Liever moet do verkoop van huizen als tweede woningen niet worden toege staan. Als de rekreatie doorgaat meet or geen exploitatiemaatschappij aan te pas komen; maar dient een en ander door eigen mensen te geschieden. Er is nog geen idee over de totaliteit van de rekreatie. evenmin als over do vraag, of al of niet landbouw gronden moeten onttrokken worden. Een bufferzone is nodig, afgezien van de plaats. Na deze bespreking zullen de vragen van het gemeente bestuur gemakkelijker beantwoord kunnen worden. belangrijke verbouwing gerealiseerd met het vergroten van het „moeder- pand" met het voormalige pand De Feijter. In 1964 vond de grootste verbouwing plaats: de zaak werd in dat jaar belangrijk uitgebreid, en wel met het bijtrekken van een an der naastgelegen pand: de voorma lige „Noordzee". In 1970 volgde een nieuwe belang rijke aanwinst: de start van de „Young-Shop" in het 'ex-pand Ja^ min. „Winkelen in de zaak" Na de grote verbouwing in 1964 werd - nu elf jaar later - een totaal nieuwe presentatie gezocht van de door het huis gebrachte mode van vandaag. Om dit gewenste nieuwe gezicht uitvoering te geven, vonden vooral wijzigingen in het interieur plaats, waarbij men er ongetwijfeld in is geslaagd een bijzonder stijlvol le wijze van „winkelen in de zaak" te creëren. In de daartoe getroffen voorzie ningen past vooral ook de veel rui- Vnere entree van het modehuis. Uit gaande van het idee dat het „binnen winkelen" meer past in de trend van de tijd dan het „etalage-kijken" werden de etalages wat verkleind. Aan het visueel zeer ruimtelijk wer kende interieur werkt vooral pok mee het hiervoor speciaal en oor deelkundig gekozen zg. breedte-ta pijt: een breedtestreep in een bruin- beige kleurenharmonïe. Bloemen-actie Aan de vooravond van het lente- gebeuren heeft Holty Mode gekozen voor een bijpassend fleurig lentege- luid, om de opening van het nieuwe „modeparadijs" feestelijk op te lui steren. Alle bezoeksters van de zaak zullen een ontluikende hyacint aan geboden krijgen. Bovendien worden de ouderen en zieken, die niet in de Naar groen plein? Door een graafmachine van dc fa. A. W. Wandel, wegenbouw tc Nieu- werkerk. werden «-en zestal flinke gaten gegraven in de puinrijke grond van het Marktplein, waarin de bomen met een flink wortelgestel een planst kregen. Door middel van ingebrachte drainageslangen wordt het wortelgestel nat gehouden Een en ander roept bij de ouderen her inneringen wakker aan de vroegere Een kijkje in de nieuwe zaak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) gelegenheid zijn de zaak te bezoeken daarbij niet vergeten. De in Schouwse dracht gestoken dames zullen n.l. na de opening, ge zeten in de oldtimer, een bloemen hulde brengen bij de zieken in de ziekenhuizen en de bewoners en bewoonsters van de rusthuizen. Ver der organiseert Holty Mode een kleur wedstrijd voor de jeugd, waar voor faaie prijzen beschikbaar wor den gesteld. Met de Young Shop beschikt Holty iilode thans over bijna 400 m- ver koopruimte. Door het overhevelen van de mantelafdeling is speciaal voor de klein-confectie-goederen meer ruimte verkregen. Aan de uit breiding van de zaak werd uitvoe- ring gegeven door de fa. M. Berre- vo.ets en Zn. (aannemer); fa. gebr. Koster (schilderwerk), W. H. Ever aarts (elektr. installatie), fa. Tuin man en fa. Den Boer (stoffering), fa. Slabbekoorn, Goes (winkelinstal latie). „Vakantie in Zeeland en op Goeree" Begin september 1974 is als on derdeel van het grote Zeeuwse re- kreatieonderzoek het rapport „Va kantie in Zeeland en op Goeree". waarin het gedragspatroon en de verlangens van de vakantiegangers worden behandeld. In verband hiermede zal op woensdag 19 maart in hotel „De Ko renbeurs" een bijeenkomst worden gehouden, onder het motto: „Het rapport is verschenen - wat nu?". De leiding is in handen van de heer J. Arkenbout, voorzitter van de Bond Horeca f, afdeling Zeeland. Een toelichting op het rapport wordt ge geven door mevr. drs. A. M. L. Pas sier, waarna het lid van G.S. de heer A. L. van Geesbergen spreekt over het onderwerp: „Wat nu?" Na dien worden vragen beantwoord door een forum bestaande uit: mevr. drs. A. M. L. Passier en de heren J- Arkenbout, A. L. van Geesbergen, F. G. Sprenger (burgemeester van Domburg), E. T. Oosterhuis (hoofd bestuurslid Horeeaf) en de heer J. P. de Regt (direkteur Prov. V.V.V.). „groene" Markt, met zijn 4 prach tige lindebomen, benevens enige leibomen langs het verdwenen „Dorpshuis", dat dit dorpsgedeelte bijzonder verfraaide. We mogen ho pen dal deze mooie bomen goed zulcn gedijen, zodat er in de nabije toekomst weer een „groene" Markt uit de bus zal komen. Overigens wel een zeer uniek gebeuren zon over planting. ZONNEMAIRE, 27-2. Op vrijdag avond 28 februari vindt in het Vere nigingsgebouw aan de I. M. van der Bijlstraat de jaarlijkse uitvoering plaats, georganiseerd door de llar- monicvereniging „Nut en Uitspan ning", voetbalvereniging Zonnemai re, de Culturele Vereniging en de Vereniging voor Openbaar Onder wijs. Door Nut cn Uitspanning zal het volgende muziekprogramma worden uitgevoerd: 1. Neue Welt, mars, J. BRUINISSE, 27-2. Door slechte ervaringen met regionale woonwa gencentra in Midden- en Noord- Zeeland, met als woonwagencentrum Goes, heeft de minister van C.R.M. zijn beleid gewijzigd, en wordt te ruggegaan naar kleinere woonwa gencentra. Er is bepaald dat op Schouwen- Duiveland twee woonwagenkampen RENESSE, 27-2. Dinsdagmiddag waren de kleuters van de openbare kleuterschool De Duinkonijntjes te Kenesse te gast bij de brandweer. De twee klassen van de school beide groepen ruim dertig kinderen, brachten na elkaar een bezoek van ongeveer een uur aan de brandweer garage te Renese. De kleuters werden met de brand weerauto's van Haamstede en Re- nesse bij school opgehaald en naar de garage gereden. Daar werd door zes bi'andweerlieden één en ander gedemonstreerd. Vooral de demon stratie van de persluchtmaskers door de heren W. Hoogerhuis en J. Simons en het spuiten met water zowel als schuim viel bij de kleuters in de smaak. Een absoluut hoogte punt in de exkursie was het moment dat de kinderen zelf de spuit in de handen kregen. Nadat de kinderen alles gezien hadden mochten ze enkele vragen stellen. Omdat de leidsters in de dagen voor het bezoek het onder- ZIERIKZEE Aanwinst gemeentemuseum Ten behoeve van de oudheidkun dige verzameling in het gemeente museum ontving de conservator de zer dagen enkele interessante voor werpen van de heer C, O. J. Hen- drikse en zijn echtgenote ten geschenke, t.w.: een antiek spelden kussen, afkomstig uit de luiermand t.g.v. de geboorte van Elisabeth van 't Hof (geb. Stavenisse 8 februari 1842), dochter van Andries van t Hof en Tannetje van Weizen, alsme de een omstreeks 1875 vervaardigde inktlap met olifantfiguurtje, afkom stig van de familie Goemans te Drei- schor. Op het speldenkussen is een vrij groot aantal antieke spelden in de vorm van bepaalde initialen in gestoken. Beide voorwerpen bete kenen een gewaardeerde aanvulling voor de kollektie in de kostuumaf deling van het museum. Geslaagd Voor het één dezer dagen door de Stichting Vakopleiding voor Detail handel in Schoenen afgenomen ex amen ter verkrijging van het diplo ma Voet- en Schoenkundig Pedicure, slaagde onze stadgenote mevr. W. J. Verton-Kooyman. RENESSE L.R.V. „Westelijk Schouwen" Op vrijdag 28 februari houdt de Landelijke Rijvereniging „Westelijk Schouwen" een vergadering in „Het Klokje" te Rencsse. Voor tijd: zie agenda. Uitvoering Nederlands Hervormd Kerkkoor Zaterdagavond 8 maart wordt in het dorpshuis van Renesse door het Nederlands Hervormd Kerkkoor van Renesse de jaarlijkse uitvoering ge geven. Het programma zal worden ge opend met Into my heart van H. I). Clarke. Daarna volgt een samen zang. Het koor vervolgt dan zijn op treden met Lied van dc eenheid van Hans Boeloe cn Eens zal op dc grote morgen en Dank U. o Heer, beide van A. Pronk. Na een samenzang zingt hel koor dan verder 't Zal een dag zijn en Laat je door niets W. Hardenbol. Het programma zal worden beslo ten mot gezamelijke koor en samen zang in het bekende Blijf bij mij. Heer. Na do pauze spelen enkele leden van het koor het toneelspel in drie bedrijven „Het ontvolkte huis" van A. Boere. De medewerkers hieraan zijn de dames mevr. M. Verton-Kos- ter. mevr. Groenleer. mevr. J. Moer land-Visser, mej. I. Wandel en mej. L. Braber cn de heren L. W. v. d. Waal. B. Verton. A. Hubregtse en .1. Kraayenbrink. Mevr. D. T. Hanse Blom is souffleuze. Meister; 2. Sanctus, Schubert; 3. Kleine Suite, P. Tsjaikowsky; 4. Les Montagnards, mars, Th. Jollen; 5. Robert Stolz successen, arr. J. Everaarts; 6. Krambambuli, selektie, M. Leeman; 7. Longstreet Dixie, mars, Lex Abel. Na de pauze volgt opvoering van het toneelstuk in twee bedrijven „Per abuis op de buis". Verder staat een verloting op het programma. De avond zal worden ^besloten met een bal met medewerking van de Gold- stars uit Bergen op Zoom. moeten komen met in totaal 15 standplaatsen. Bruinisse is de aan gewezen gemeente om een woonwa genkamp te gaan kreëren voor 5 woonwagens. Sinds december 1973 heeft Bruinisse geen woonwagen kamp meer. Het kamp dat toen ge vestigd was te Zljpe, is opgeheven vanwege het gevaar bij hoge wa terstand. werp met de kinderen uitgebreid behandeld hadden kwamen er leuke vragen naar voren. Nadat de brand weerlieden de kleuters een glaasje limonade hadden aangeboden wer den ze met de auto's weer terug naar school gebracht. De leiding van deze middag was in handen van de heren J. Blom en W. Geleijnse. Door het groot en thousiasme van de kleuters werd de middag voor kinderen zowel als voor de brandweermannen een groot suc ces. Aan het eind van de middag kre gen de brandweerlieden als blijk van waardering een aardigheidje aangeboden door de schoolleiding. „Jullie zitten nou wel netjes opge doft maar hier worden niet je pro blemen opgelost". Eén van de begin regels uit de teksten van „Wat je zegtdat ben je -zelf", het pro gramma van Gerard Cox en Frans Halsema dat woensdagavond jl. on der auspiciën van de Z.V.U. in de Concertzaal werd gebracht. Neer. er werden geen problemen opgelost, maar toch een probleemlo ze avond, die het publiek in de vol ledig uitverkochte Concertzaal in dat speciale Cox-Halsema sfeertje dompelde. „Wat je zegt.... dat ben je zelf" een programma waarin het „tranen-van-het-laehen" effekt ont breekt, maar zich toch kenmerkt door veel humor en vooral veel ro mantiek. Gerard Cox en Frans Halsema. al lebei gewaardeerde artiesten, heb ben er verstandig aan gedaan hun talenten te bundelen en elkaar niet te bekonkurreren. Bovendien blijft het zelfs de vraag of deze heren in staat zouden zijn in hun eentje een hele avond te vullen. In elk geval slagen ze er samen bijzonder goed in. Het programma bevatte heel wat teksten van Michel van der Plas, zo als een van de- hoogtepunten „De laatste getrouwen", waarin een knipoog werd gegeven naar de pad vinders. Een mogelijkheid om rod delrubriekschrijver Henk van der Meijden op de hak te nemen, werd ter hand genomen in „Niet te gelo ven. Ongetwijfeld zullen Cox en Halse ma aanvankelijk veel succes gehad hebben met hun parodiën op diver se radio en t.v.-spelletjes, maar nu deze elke week wel een keer op de radio te beluisteren zijn, is het mis schien toch niet meer zo verstand'g ze nog voor een volle zaal te bren gen. Gerard Cox bleek toch in de eerste plaats zanger van romanti sche liedjes te zijn. Juist een liedje als „Ik kom d'r al weer aardig over heen" geeft het programma een spe ciaal tintje. Ook het liedje „Miriam" van Frans Halsema droeg daar ze ker toe bij. Het geweldige succesnummer t Is weer voorbij die mooie zomer van Gerard Cox was volgens de he ren waarschijnlijk te bejaard ge worden nog zo maar klakkeloos te zingen, vandaar de komische zwaai die eraan werd gegeven. „Dc tolk was niet onaardig om aan tc horen maar toch gaan de gedachten daar bij onwillekeurig uit naar die caba retier met het kroeshaar uit hel noorden des lands, die iets derge lijks jaren geleden al op dc planken bracht. Het duo eindigde mei het stukje „100 procent", waarin zij hel pubhek eens even aan de tand voelden. Voor de muzikale begeleiding van dit pro gramma zorgden: Frans Ehlhort (piano). Jan van der Voort (basgi taar) en Lex Cohen (drums). Gerard Cox en Frans Halsema ge ven vanavond (donderdag) hun tweede voorstelling in de Concert zaal, A. P. OUVVERKERK. 25-2. V.V.V.-Duivcland hield dinsdagavond jl. een bijeen komst in hotel Vijverberg ter behandeling van het struktuurplan, dat ter sprake komt op de door de gemeente Duiveland belegde hearing. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer H. G. Freriks, hield de secretaris, de heer J. M. Holm een inleiding. Vroeger was er op Ouwerkerk een tamelijk rustig leven, echter zonder gezapigheid. Door de watersnood ramp ontstonden het krekengebied cn de rekreatie. OÖSTERLAND, 26-2. Door dc dienst gemeentewer ken van Duiveland worden momenteel een zestal essen- homen geplant op het Marktplein alhier, ter vervan ging van de vorig jaar geplante jonge boompjes, die door een nonchalante behandeling - vooral van de jeugd - geen levensvatbaarheid konden krijgen. Door de a.s. torenbouw tc Nicuwcrkerk waren deze bomen daar overbodig. Ze stonden in dc weg, cn het was een goede gedachte ze naar Oosterland te vervoeren om dc .Markt op te knappen. Het zijn z.g. „zaailing-essen" (Fraxl- nes Excelsior), van ongeveer 20 jaar oud V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3