„Openheids"-kwestie rond Mos selboomgaard weer aan de orde Tinoccfuo Gij zelingsgeld foetsji JAARVERGADERING VERENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING SCH.- DUIVELAND BIOSCOOP DE CONCERTZAAL Verton's Schoenen 2 ZIERIKZEE ALFRED HITCHCOCK'S "FRENZY" Veere boomfeeststad Monumentaal toilet AGENDA Op zoek naar olie Raad Zierikzee Advertentie ZIERIKZEE, 26-2. Bij de stukken van de woensdag avond gehouden raadsvergadering, onder voorzitter schap van burgemeester Th. H. de Meester, bevond zich een schrijven van het college, waarin verwezen werd naar verschillende brieven die betrekking hebben op de zaak-Mosselbooingaard, waarvan tlians (wel) foto- copieën waren overgelegd. De kwestie van de ter in zage legging werd destijds aangezwengeld door de heer Groen. Tijdens de vorige vergadering diende deze een motie ter zake in, die echter door 'de raad werd verworpen. Het college besloot in dit stadium tot ter visielegging „omdat het niets te verbergen had". Maar hieruit mag niet wordèn afgeleid dat dit voortaan steeds zal gebeuren. A.s. zaterdag- en zondagavond 8 uur: Van do meester van zoveel beklemmende films een nieuw beklemmend meesterwerk Toegang 14 jaar Advertentie 'Ga ze nü passen bij: Havenplein 13 - Zierikzee DEN HAAG, 26-2. Op de Nationa le Boomfeestdag, woensdag 19 maart a.s., zullen ongeveer negentigdui zend kinderen uit de hoogste twee klassen van de lagere scholen overal in het land bomen en struiken plan ten om het woon- en leefmilieu een beetje beter te maken. De cJhtrale viering van deze dag is in het teken van het Monumen tenjaar gezet. Het Landelijk Comité Nationale Boomfeestdag heeft er het schilderachtige Veere - sinds kort „beschermd stadsgezicht" - voor uit gezocht. Steeds minder winkeliers DEN HAAG, 26-2. Eind 1974 wa ren er in Nederland 3.800 minder zelfstandige winkeliers dan eind 1973, aldus de gegevens van het Centraal Registratiekantoor Detail handel-Ambacht. Het aantal filiaal vestigingen steeg daarentegen met 350 en de markt- en straathandel (ambulante handel) telde eind 1974 750 handelaren meer dan eind 1973. Per saldo liep het aantal verkoop plaatsen in de detailhandel in het afgelopen jaar met ongeveer 2.700 terug. Dit aantal is het saldo van 17.000 opheffingen en 14.300 nieuwe vestigingen. NEW YORK. Prinses Christina en haar verloofde Jorge Guillermo la chen breed op een vraag tijdens een perskonferentie voor Amerikaanse journalisten ten huize van de Neder landse consul-generaal' in New York. Het paar bevestigde, dat het huwe lijk op 30 juni in Utrecht zal wor den voltrokken. „Daarna willen we als gewone burgers een rustig leven leidén in New York", aldus de prin ses. De heer Groen begreep niet, waar om op 22 januari de zaak niet ter inzage was en drie weken later wel. Tenslotte verbiedt - zo zei hij - nie mand inzage. Het gaat hier om de principiële zaak van de wil tot sa menwerking en de openbaarheid als onderdeel van het beleid. De voorzitter zei zoveel mogelijk informatie te willen geven, maar niet alle informatie. De heer Groen had destijds gevraagd om een be paalde brief, maar het college legde nu het hele pakket op tafel. De voor zitter meende dat het niet goed is er één stuk (één alinea) uit te halen; dat kan een reden zijn om niet over te gaan tot ter visielegging. De heer Den Boer vond het ook beter door het hele pakket de doorlopende lijn te kunnen zien, dan er één brief uit te halen. „Onjuistheden" Na enkele notulaire wijzigingen, kreeg de heer Verschelling de toe stemming later in de vergadering een verklaring af te'leggen. Evenzo de heer Asma, die de „scholen-kwestie" ter sprake mocht brengen. Eerder had de heer Asma over deze kwestie gesproken, waarbij in de notulen uit de mond van de voorzitter het woord „onwaarheid" was gevallen; met al gemeen goedvinden werd besloten dit woord te herleiden tot „onjuist heden". De heer Verschelling kreeg infor matie over de overname van de gea- necologische praktijk aan het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis. In strumentarium bleek niet te zijn overgenomen, maar het bedrag van f 93.000 is betaald voor de praktïjk- goodwill. Die praktijk intussen wordt tijdelijk waargenomen door de gynaecoloog dokter De Kok, die in tijdelijke dienst is. Van het uit gekeerde bedrag wordt rente betaald G.S. zonden een schrijven inzake de wethouderssalarissen. Met de vaststelling hiervan gaat het college noodgedwongen akkoord. In een schrijven aan G.S. is bericht, dat op waardering der salarissen nodig is, zulks in samenhang met de noodza kelijk geachte hogere klassificering van de gemeente Zierikzee. Geen schilderij De voorzitter deelde mede dat het voorstel tot aankoop van een schil derij is teruggenomen. Het grote prijsverschil in werken van de be trokken kunstenaar, vindt, zijn oor zaak in kwaliteitsverschillen, daar betrokkene in de twintiger jaren ook wel moest schilderen om com merciële redenen. Bij Max van Waay is echter on langs een doek verkocht voor f 15000 De voorzitter vond echter het punt te moeilijk liggen om opnieuw met een voorstel te komen. Intussen is gebleken dat het schilderij toch te Zierikzee komt en „niet verstopt" wordt. De heer Becu zag in het hele ge val de noodzaak ontsproten om een fends te vormen voor kunstaanko pen. De wethouder zei dat er een fondsjc is uit museumgelden, maar dat is lang niet toereikend voor het aankopen van stukken. Er moet een aparte pot komen los van het museum. In die richting zal het college werken. De voorzitter zei nog dat Zierikzee met een vroe gere schilderij-aankoop niet slecht is geweest. Het werd gekocht voor f 6000 en een recent bod bedroeg f 16.000. V ertegenwoordigers in PZEM-vergadering Tot vertegenwoordiger en plaats vervangend vertegenwoordiger in de aandeelhoudersvergadering van de PZEM, werden gekozen de heren Den Boer en Koopman. Tevoren had de heer Groen geïnformeerd naar de zienswijze van de heer Den Boer in zake sommige gevoelige punten bij de energievoorziening, als de snelle kweekreaktor te Kalkar en de a- centrale te Borsele. De heer Den Boer zei de gevoelens van de raad te vertolken in de PZE M-vergadering, maar de voorzitter ging dat wat ver. Er moet ruimte, blijven voor eigen inbreng; men kan niet met een vooringenomen stand punt ter vergadering gaan. De heer Roskam vond een detail punt in dit verband niet relevant; het gaat z.i. om het totaal pakket. De heer Den Boer wees er nog op dat de gemeentelgke inbreng in de vergadering vrij gering is. HM liet zich echter niet verleiden tot het doen van principiële uitspraken. Op verzoek van de heer Verschel ling deed de heer Den Boer toezeg ging voeling met de raad te zullen houden als omstreden punten in de PZEM-vergadering staan behandeld te worden. Interpellatie Later tijdens de vergadering rea geerde de heer Verschelling op en kele door de burgemeester, tijdens de gehouden nieuwjaarsreceptie, ge maakte opmerkingen, daarbij voor opstellend inspraak een goede zaak te vinden, waarbij verondersteld wordt de bereidheid van het ge meentebestuur de nodige informatie te verschaffen. De heer Verschelling - sprekend namens de fraktie van de PvdA - toonde zich verder voorstander van aktiegroepen, die echter ook kritisch moeten worden bekeken. Het aantal leden van de vereni ging bedraagt thans 270. De contri butie bleef gehandhaafd op f 0,40 per ha met een minimum van f 7,50 per lid. Op 8 augustus 1974 overleed de voorzitter van de vereniging de heer J. A. Friderichs. De voorzit- tersfunktie die vanaf 1968 door de heer Friderichs was vervuld, werd toen overgenomen door de heer L. Klompe. Batig saldo Na het jaarverslag gaf de penning meester de heer M. Boot een toe lichting op het financieel overzicht 1974. De balans sloot met een batig saldo per 31-1-75 van f 2.482,57. De financiële kommissie bracht vervol gens een gunstig advies uit aan het bestuur om de balans akkoord te bevinden. De heer B. Jonker trad af als lid van de financiële kommissie, terwijl zijn funktic, op verzoek van de voorzitter, door de heer A. L. van Westen werd overgenomen. Bestuursverkiezing Een volgend belangrijk agenda punt was de bestuursverkiezing. In de eerste plaats moest worden voor zien in de vakature die was ontstaan door het overlijden van de heer J. A. Friderichs. Kandidaten voor deze vakature waren de heren M. O. Hanse en J. de Vrieze. De heer Han- se uit Haamstede werd met ruime meerderheid van stemmen tot nieuw bestuurslid gekozen. Aftredend maar herkiesbaar waren de heren M. Boot uit Serooskerke en A. Ro- mijn uit Ouwerkerk. Tegenkandida ten wargn de heren G. Moelker. Kerkwerve en J. Gaanderse, Nieu- werkerk. Deze stemming resulteerde in de herverkiezing van de heren Boot en Romijn. CIRENCESTER. 27-2. De gemeen teraad van de Engelse plaats Ciren cester heeft een openbaar toilet, dat recentelijk voor de lieve som van 20.000 pond sterling (120.000 gulden) is gebouwd op het terrein van dc plaatselijke kerk. voorgedragen voor de jaaHijkse prijs voor Europese ar chitectuur Van uitholling van de demokratie vond dhr. Verschelling geen sprake te zijn, daar z.i. demokratie staat of valt met openbare controle door de gemeenschap. Wil men de demokra tie versterken, dan dient de open baarheid uitgebreid te worden. De voorzitter wees er op, tijdens de receptie destijds voor eigen reke ning te hebben gesproken. Hij vond dat er nauwelijks meningsverschil len bestaan tussen de heer Verschel ling en hem. Ook de voorzitter staat positief en kritisch tegenover aktie groepen. Met de opmerking over uitholling der demokratie kon hij een eind- weegs meegaan, overigens waar schuwend tegen een te ver doorge voerde demokratisering, waardoor met name de „zwyffende meerder heid" in de knel komt. De gehouden interpellatie liep ech ter bij elkaar zonder veel emoties af. DEN HAAG, 26-2. De Nederlandse regering heeft geen duidelijkheid kunnen verkrijgen over wat is ge beurd met het losgeld van 300.000 dollar dat na de gijzeling op de Franse ambassade in Den Haag aan de Syrische autoritieten in bewaring werd gegeven. Premier Den Uyl heeft dit woens dagochtend geantwoord op de schriftelijke vragen van VVD-frak- tievoorzitter Wiegel. 1500 kg hasjiesj in beslag genomen ROTTERDAM, 26-2. In samen- werking met dc politie in Woerden en de douanesurveillancedienst in Rotterdam heeft dc politic in de Maasstad dinsdagavond 1500 kg hasjiesj in beslag genomen. Deze partij lag in een vrachtwa gen in Woerden. Twee mensen zijn aangehouden. De politie had een tip gekregen van Interpol. Hangende het onderzoek wil de Rotterdamse politie geen verdere mededelingen doen. Gerofabriek Zeist praktisch dicht UTRECHT, 26-2, Bij de Gerofa- briek in Zeist moeten 260 werkne mers worden ontslagen. Vijftig man kunnen blijven werken in wat er van Gero overblijft, een expeditie- en distributiecentrum. Dit is de kern van het advies van de heren B. Roolvink en H. Ooster huis aan de regering, die hen half december verzocht dc mogelijkheden voor het bedrijf te onderzoeken, zo heeft de heer Abbenhues, distrikts- bpstuurder van dc Industriebond NVV dinsdagavond desgevraagd meegedeeld. Bank opgelicht voor 8.000 dollar ROTTERDAM, 26-2. De Hollandse Bank Unie (HBU) in Rotterdam is opgelicht voor een bedrag van 8.000 Amerikaanse Dollars. Dc dader is spoorloos. Gisteren vërscheen bij de bank eon man. die zich met een pas poort legitimeerde zijn de Willy c Hnynes uit Greenwood (Mississippi) Hij had een creditbricf bij zich van de Uion Bank in Los Angeles ten be drage van 12.000 dollar. Hij wilde hiervan 8 noo opnemen Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Donderdag 27 februari Haamstede Beatrixschool, Afd. Rode Kruis, 20.00 uur. Nicuwerkerk „Ons Dorpshuis", 19.30 uur, leden vergadering „Eendracht Bindt". Vergaderlokaal Geref. kerk, verga dering C.D.A.-Duiveland. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Vrijdag 28 februari Zierikzee V.V.V.-kantoor, „open huis", 14.30- 17.00 uur. 14.00 uur, officiële opening nieuwe V.V.V.-informatiepand, Haven park 29. Haamstede Zaal camping „Duinrand", 20.00 uur. donateursavond Jeugdsoos „Big S". Renesse „Het Klokje", 20.00 uur, L.R.V. „Westelijk Schouwen Zonnemairc Verenigingsgebouw, 19.30 uur, uit voering gezamenlijke verenigingen. Noordgouwe Mr. de Roos-huis, 20.00 uur, afd. Plattelandsvrouwenbond. Bruinisse Dorpshuis, 20.00 uur, N.V.V.-avond. Donderdag 6 maart Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 19.45 uur, diëtiste Hartstichting. Vrijdag 7 maart Burgh-Haamstede Hotel Bakker, 19.30 uur, filmavond motorklub. Zaterdag 8 maart Renesse Dorpshuis, 19.30 uur, Hervormd Kerkkoor. Woensdag 19 maart Goes „De Korenbeurs", 14.30 uur afd. Zeeland Hbrecaf. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Wethouder H. Riethof treedt af AMSTERDAM, 26-2. Op een in- derhaast belegde perskonferentie Ijeeft burgemeester Samkalden van Amsterdam woensdagmiddag mee gedeeld dat de PSP-wethouder Huib Riethof heeft besloten met ingang van 19 maart 1975 te bedanken als lid van de gemeenteraad. De heer Riethof heeft volgens burgemeester Samkalden zijn besluit genomen omdat het hem naar aan leiding van dc diverse verklaringen inzake het metro-beleid niet meer mogelijk is in het progressief ak koord mee te werken. LONDEN, 24-2. Er gaal vrijwel geen week voorbij of ergens op de wereld wordt wel een veelbelovende olievondst gemeld. Daartoe aangezet door de sterke stijging van het in ternationale prijspeil voor olie in de afgelopen anderhalf jaar hebben dc oliemaatschappijen hun oliespeur- iverk uitgebreid en hun aktiviteiten strekken zich daarbij uit tot dc meest afgelegen en dc onherberg zaamste delen van de wereld, zoals verschroeide ivoestijngebieden, tro pische regenwouden, hei Noordpool gebied en de bodem van dc oceaan. Volgens ramingen geven de olie maatschappijen circa vier miljard dollar per jaar uit voor het zoeken naar olie buiten de gevestigde pro- duktie landen in het Nabije Oosten. Deze speurtocht heeft al menig op zienbarend resultaat opgeleverd. Noorwegen bijvoorbeeld maakte on langs bekend dat het veld Statfjord in de Noordzeebodem ongeveer drie miljard vaten olie herbergt. Het is daarmee een van de belangrijkste olievondsten die op de Noordzee - een gebied dat wordt gekenmerkt door een scherpe toeneming van boorwerkzaamheden - zijn gedaan. De ramingen van deskundigen be treffende de omvang van de bereik bare, onaangeboorde oliereserves over dc gehele wereld lopen nogal uiteet} Vrijwel niemand gelooft tint er voldoende ofte aanwezig is om het internationale overwicht van dc OPEC (Organisatie van Olie-Ex portlanden) teniet te doen, maar it» ieder geval kan de afhankelijkheid van de OPEC wel worden vermin - derd, o meent mm Voorjaar nadert weer snel ZIERIKZEE, 25-2. „Het voorjaar nadert weer snel. De weinige nachtvorst die we hebben gehad, was niet voldoende 0111 de nog in de grond aanwezige aardappe len te doen bevriezen. Sommige boeren zijn weer met rooien begonnen. Dat lukt aardig, maar de kwaliteit van de aardappelen is niet zo best". Gelukkig wordt er nog heel wat afgenomen door de meelfabrieken. De verwachting is, dat de kostprijs van aardappelen uit schuur geleverd het komende jaar op 14 a 15 cent per kilo zal komen te liggen. Wc zien de toe komst vol zorgen tegemoet". Met deze sombere woorden opende de voorzitter de heer L. Klompe de jaarvergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwcn- Duiveland, die dinsdagavond jl. in het „Huis van Nassau' te Zierikzee werd gehouden. Na de opening door de voorzitter, werd het jaarverslag door de secretaris, dc heer N. v. d. Stolpe voorgelezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2