Griekse regering heeft situatie onder controle na verijdelen van staatsgreep Kwestie bouwvergunning vormde „hoofdmoot" in raad van Wester schouwen Koningin stelde Haagse Paleis van Justitie in gebruik DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 februari 1975 131ste jaargang Nr. 21648 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannevvekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers AO cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °u B.T.W. In dit nummer: Landbouw aan de orde le Ouiverkerk ATHENE, 25-2. De Griekse regering lijkt de situatie in bet land stevig onder controle te liebben na het ver ijdelen van een staatsgreep door een groep officieren. Hoewel er nog geen officiële verklaring is over de om vang van de samenzwering, lieten betrouwbare krin gen maandagavond weten dat 28 officieren waren ge arresteerd in verband niet de beraamde coup. Onder hen zouden een brigade generaal, twee luitenant-kolonels en een aantal majoors en kapiteins zijn. Volgens welingelichte kringen wil den de samenzweerders militaire in stallaties in het gehele land bezetten en vervolgens premier Karamanlis, de leden van zfjn kabinet en de lei ders van de strijdkrachten arreste ren. Ze hadden echter nog geen da tum vastgesteld voor de staatsgreep. In een verklaring heeft de rege ring berichten ontkend van uitge breide insubordinatie binnen de strijdkrachten. De samenzwering bleef beperkt tot een paar officieren die banden hebben met de gevangen gezette leiders van dé vroegere mili taire Junta. De regering, zo heette het verder, heeft de situatie volledig onder controle en heeft de srijd- krachten in Athene en Attica in staat van alarm gebracht. Plan samenzweerders Volgens één van de berichten wa ren de samenzweerders van plan het driemanschap te bevrijden dat de staatsgreep van april\ 1967 voorbe reidde en het land daarna zeven jaar lang regeerde. De regering verklaar de maandagavond reeds dat de lei ding van de strijdkrachten vastbe sloten was iedereen genadeloos te verpletteren die afwijkt van het pad van plicht en eer. Een van de ge arresteerde officieren zou luitenant kolonel Perdikis zijn, de man die de huidige opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Arbouzis, arresteerde op 21 april 1967 - de dag dat de militaire Junta de macht greep. Luitenant-kolonel Perdikis werd maandagavond ontslagen door de Hoge Raad voor de nationale ver dediging. Advertentie Volgens welingelichte kringen wa ren de rebellerende officieren onte vreden over het beleid van de rege ring tegenover de strijdkrachten, en over het overplaatsen van jeugdige officieren naar verafgelegen noorde lijke garnizoenen als straf voor de band die ze met het vroegere mili taire regiem hadden. Verder waren zij boos over de le- LA ROCHELLE. De vissers in de westfranse havenplaat La Rochelle hebben maandag besloten hun sta king voort te zetten. Zij dreigden de monding van de Gironde te blokke ren als de regering haar aanbod om voor 63 miljoen francs steun aan de visserij-industrie te verlenen niet verbetert. galisering van dë Griekse Commu nistische Partij, nadat deze een kwart eeuw lang verboden was ge weest. Naar verluidt werd de samenzwe ring beraamd binnen het tweede le gerkorps dat gelegerd is in Verria in Noord-Griekenland. Verder waren er eenheden uit 'Kozani, Kamotini en Saloniki (Noord-Griekenland), uit Larissa (ccntraal-Griekenland) en het gebied van Athene bij betrokken. Het centrum in Athene betrof het oefencentrum voor tanks in Goudi, de eenheid die de belangrijkste steun verleende aan de staatsgreep van 1967. Van tier Stoel verheugd DEN HAAG. 25-2. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) is „uitermate verheugd". Dat de jong ste staatsgreep in Griekenland is mislukt. Voor Tros-TV zei hij maan dagavond het „schandalig" te vin den, dat opnieuw is geprobeerd de Griekse democratie te „vermoorden". Hij meent wel, dat nu de kans op nog een staatsgreep kleiner is ge worden. „Er was blijkbaar toch nog een haard van verzet, maar ik twij fel er niet aan of ook deze zal wor den opgeruimd'. Minister Van dei- Stoel vond het „een begrijpelijke voorzorgsmaatregel", dat de Griekse premier Karamanlis de strijdkrach ten in staat van paraatheid heeft ge bracht na de mislukte staatsgreep. DEN HAAG, 24-2. Koningin Ju liana heeft maandagmiddag in Den Haag het Paleis van justitie officieel in gebruik gesteld. Zy deed dit door voorzittershamers te overhandigen aan de presidenten van zeven rechts colleges die in het nieuwe gebouw zyn gehuisvest: gerechtshof, hoogmi- litair gerechtshof, arrondissements rechtbank, college van beroep voor het bedrijfsleven, raad van beroep, zeekrygsraad en kantongerecht. Heelt u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 UTRECHT. In Utrecht werd een grote landelijke demonstralie voor de werkgelegenheid gehouden do or de drie vakcentrales. Hier zien we de betogers met vele spandoeken door de stad marcheren op weg naar de veemarkthallen. WESTERSCHOUWEN, 24-2. - De hoofdmoot in de maandagmiddag gehouden raadsvergadering van Wes- terschouwen was de diskussie omtrent de voorschrif ten van het bestemmingsplan Renesse, dit naar aan leiding van een aanvraag voor een bouwvergunning door de firma Loontjes en de heer Rijstenbil voor het „Fun House" en „The Country Club". Burgemeester H.'P. Everwijn zette in eerste instantie de reden hier toe uiteen. Voor het raadslid de heer J. Hendrikse was het aanvragen van een bouw vergunning aan de Hoogezoom aanleiding geweest om een voorstel in te dienen om lot wijziging van de voorschriften van het bestemmingsplan Re- nesse over te gaan. De raadsvoorzitter stelde dat op de 19e augustus 1974 door de raad met negen stemmen voor en twee tegen, werd besloten de bedrijven van de heren Van den Bessclaar, Rijstenbil en de firma Loontjes gelegenheid te geven om tot uitbreiding van hun bedrijven over te gaan. Het college is niet van mening dat dit ongedaan kan worden gemaakt, met inachtneming van de voor-- schriften. De heer Hendrikse was ernstig van mening dat er in Renesse iets dreigt mis te gaan. Volkomen legaal volgens het straks geldende bestemmingsplan, zal er aan de Hó- gezoom een horecapand worden ge bouwd van grote omvang en allure. De 'heer Hendrikse was de mening toegedaan dat dit straks een grote inbreuk zal zijn op de karakteristiek van de kern Renesse. De oppervlak te (40 x 20 m) en de hoogte (9 m) zullen bijzonder storend werken, evenals de zijgevels en de achterge vel. Uiteraard is aan de voorzijde wel aandacht besteed aan dit sto rend effekt. Ondanks de goedkeuring van de weistandskommissie voelde hy zich toch geroepen om dc raad ernstig in overweging te geven alsnog tot wij ziging van de voorschriften over te gaan. „Door het vasstellen van deze voorschriften hebben wij als raad een fout gemaakt", welke spreker nu wilde herstellen om dc bouw van storende bouwsels als deze in dc toekomst te voorkomen. De heer Hendrikse zag de mogelijkheid hier toe zonder plan schade nog mogelijk, nu door G.S. nog geen goedkeuring op het plan is verleend. Alternatie ven zijn zeer wel mogelijk volgens de heer Hendrikse, waarbij het toch mogelijk zal zijn deze zaak ruim schoots (zij het in mindere mate) te vergroten, dan wel aan de wensen aan te passen. Alternatieven Als alternatieve mogelijkheden zag het raadslid Hendrikse: 1. Handhaving van de 100 °/o bebou wing, dakgoothoogte op 6 m hand haven, het niet toestaan van platte dakgedeelten en dakhellingen met minimaal 30 graden. 2. Handhaving 100 °'n bebouwing, handhaving 6 m dakgoothoogtc waarboven slechts hellende vlakken zijn toegestaan. Platte dakgedeelten dienen een hoogte van 3.50 niet te boven te gaan. 3. Bebouwingsmogelijkheid terug brengen op 75 o (wat G.S. ook in andere plannen stelde), dakgoothoog te 6 m, nokhoogte maximaal 9 m en platte gedeelten niet toegestaan. Andere stem De heer M. J. Krijnse Lokker zei ZIERIKZEE. Donderdag 27 februari a.s. opent Modehuis Holty Dames- en meisjeskonfektie aan de Mol te Zierikzee de deuren, na een nieuwe verbouwing van het pand, waardoor de efficiënte inrichting nog belang rijk is vergroot. Als blikvanger is in de etalage een foto-collage te zien, met dominant twee dames in oud Schouwse dracht, een aardige legen- stelling met de kleertjes in de Young shop". (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's mede namens zijn fraktie een geheel andere mening te zijn'toegedaan. Hij maakte er bezwaar tegen en vond het principieel onjuist om een bestemmingsplan wat door de raad is vastgesteld te gaan wijzigen naar aanleiding van een bou waan vraag, die is ingediend volgens dc vastge stelde voorschriften en mogelijkhe den. Als mocht blijken, aldus de heer Krijnse Lokker, dat door de raad bij het vaststellen van het plan soms punten over het hoofd zijn gezien, of misschien zelfs fouten gemaakt, dan is het terecht dat de raad terug komt op zijn genomen besluit, en veranderingen wil aanbrengen. De ingediende aanvrage dient dan ech ter eerst volgens het moment van indienen geldende plan te worden beoordeeld. Een aanvrager mag nooit door deze gang van zaken de dupe worden, zo stelde hij. Persoonlijk had hij helemaal geen moeite tegen de uitvoering van de bestemmingsplanvoorschriften op deze manier. Na het zien van de te keningen vond hij de bouw aller minst storend. De exploitatie van het betreffende bedrijf en van ande re bedrijven moet mogelijk gemaakt worden als zoals deze architekt een voorgevel creëert die niet massaal is en dan vanaf de nokhoogte met een platdak verder gaat. Het zal slechts weinigen gegeven zijn om vanuit de lucht het gebouw in ogenschouw te nemen. Om de grond optimaal te benutten zou het wel mogelijk zijn om het betreffende gebouw te sieren met een soort kerkedak met een enorme nok, maar juist dit vind ik storen, aldus de heer Krijnse Lokker en voor de ondernemers onbetaal baar. „Als wij nu de voorschriften gaan veranderen om deze bouw tegen te houden dan doen wij dit persoonlijk tegen dit bedrijf wat een vorm is van discriminatie". Op het bedrijf als zodanig valt niets aan te merken bracht de heer Krijnse Lokker naar voren. Het is 365 dagen per jaar ge opend en de naam van het bedijf is nog nimmer in verband gebracht met politie erf ondeugdelijke of kwa lijke zaken. Het bedrijf biedt in de winter veel ontspanning aan mensen (jong en oud) uit de omgeving zoals danslessen, bowlingklub enz. In de zomer is het een vorm van recreatie die men in Renesse niet graag zou missen, cn dan niet alleen voor de jeugdigsten die er dan vertoeven, zei het raadslid Krijnse Lokker. Kortom noemde hij het een be drijf dat in de gemeente Wester- schouwcn zijn plaats waard is. Nu deze mensen de moed hebben om dit bedrijf uit. te breiden en in de zomer een belangrijk aandeel le veren in de slechte weer recreatie en in de winter met een officiële kegel baan de plaatselijke bevolking (zon der subsidie) een goed stuk ontspan ning kunnen bieden kon hij maar een advies geven; ..help deze men sen zo snel en zo veel mogelijk bij de realisatie van hun plannen in het belang van de ondernemers en (Vervolg pag. 2) Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Droog weer met zonnige perioden; matige tot vrij krachtige oostelijke wind; minimumtemperaturen om het vriespunt, maxima morgen rond 5 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen; omstreeks 0 gr. Max.-tcmperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 26 febr. Zon op 7.34, onder 18.13 Maan op 19.24, onder 7.12 27 febr. Zon op 7.32, onder 18.15 Maan op 20.50, onder 7.36 Volle maan: 26 febr. (2.15). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater 26 febr. 3.23 15.51 Laagwalcr 8.58 21.09 9.38 21.51 27 febr. 4.05 16.37 Springtij: 28 februari. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-2. Het KNMI deelt mede: Boven Zuid-Scandinavië steeg dc luchtdruk in het afgelopen etmaal voortdurend. Dinsdagochtend gaven de barometers in Zuid-Noor- wegen een luchtdrukwaardc van meer dan 1045 mbar. aan. De noord oostelijke wind, die in sterkte was toegenomen, voerde in avond en nacht mist en lage wolken over ons land. Alleen in Zuid-Limburg was het dinsdagochtend nog zonnig. Hel ziet er naar uit, dat hel hoge druk- gebied langzaam in zuid tol zuid oostelijke richting zal trekken. Gc- ledielijk wordt drogere lucht naar onzo omgeving getransporteerd. In de nacht kan het plaatselijk weer enkele graden vriezen, overdag zul len weer zonnige perioden voorko men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1