Officier acht kapiteins schuldig aan aanvaring GEEN GEMAKKELIJK JAAR VOOR HENGELSPORTVER. „OOSTERSCHELDE" PUCH MAXI 1975 hemo special Verspillende verpakking AGENDA 2 Toenemende rekreatie langs kreken van Ouwerkerk ZIERIKZEE, 21-2. In het Huis van Nassau vond de jaarvergadering plaats van de Zierikzeese hengelsport vereniging „Oosterschelde". Meer dan honderd leden waren op deze vergadering aanwezig. De voorzitter, de heer A. P. Kort, maakte in zijn openingswoord mel ding van geen gemakkelijk jaar. Een van de moeilijk heden voor tie vereniging is de toenemende recreatie langs de Kreken van Ouwerkerk, die een aantasting van het milieu teweeg brengt. De voorzitter deed een beroep op de leden om de verontreiniging in dit gebied tegen te gaan en zich bewust te zyn van het schoonhouden. De voor zitter bracht tenslotte een woord van dank aan de fam. Bolijn, de fam. Vyverbcrg en de firma Wilbrink voor de tyd en moeite bij het inschrijven van nieuwe leden. Voorts een woord van dank aan dhr. P. v. d. Werf voor zijn controlewerkzaamheden langs de Kreek en aan de wedstrijdcommissie voor hun werk aan de cilandwedstryd en verenigingswedstrijden. Advertentie Nieuwe kleuren Kwaliteitsbrommer Uit voorraad bij: Weststraat 5-7, Zierikzee Het huwelijk van prinses Christina DEN HAAG, 22-2. Het ligt in het voornemen van prinses Christina en haar verloofde Jorge Guillermo, om op maandag 30 juni van dit jaar in het huwelijk te treden. De kerke lijke huwelijksbevestiging vindt in de Domkerk te Utrecht plaats. Een en. ander heeft premier Den Uyl meegedeeld op zijn wekelijkse persconferentie. De kerkelijke bijeenkomst zal een oecumenische zijn. Het is de bedoe ling dat zowel een priester als een predikant de dienst zullen leiden. Wie dit zijn is niet meegedeeld. Bijscholing leraren DEN HAAG, 22-2. Er is een plan om volgend jaar te beginnen met een bijscholing van de ongeveer 70.000 leraren bij het voortgezet on derwijs. De Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam en de Nederlandse Christelijke Radio Vereniging (NC RV) in Hilversum hebben een werk groep gevormd om dit plan uit te werken. Het gaat om aanvullende beroepsvorming van leraren. Uit het jaarverslag van de secre taris, dhr. C. H. Schelven bleek dat het ledental nog steeds groeiende is Eind december bedroeg dit ledental ruim 1600. Pootvis In de viswaters van de vereniging zijn 600 kg regenboogforel, x-uim 500 kg pootaal en 100 vooi'jaarssnoekjes uitgezet. De visuitzetting in de Zoete Gracht blijkt een succes te zijn. De kaï-per groeit er prima, de voorn teelt er voort, en het geheel ziet er gezond uit. Vooi-ts is er bij de jeugd een groeiende belangstelling om ook eens in de gracht te gaan vissen. On danks de zeer goede visbezetting van de Kreken van Ouwerkei-k, waren de vangsten voor de hengelaars niet geweldig. Een ander probleem waar het bestuur het afgelopen jaar mee geconfronteerd wei-d, was de toene mende stroperij. De leden kunnen hiei-bij het bestuur behulpzaam zijn, door 'b!ij eventuele constatering van stroperijen, dit direct door te geven aan de rijkspolitie. Dagrekreatie De ontwikkeling van de dagre creatie bij de Kreken van Ouwer kerk is minder plezierig voor de hengelaars. De rust van de henge laars wordt verstoord door allerlei opblaasboten en zwemmers. Uit het financiële vèi-slag van de penning meester, de heer L. Verloo bleek dat de kosten van de "jubileumviering geen nadelige invloed heeft gebracht in de financiële toestand van de ver eniging en dat 1974 met een batig saldo kon wox-den afgesloten. De heer L. v. d. Bei'g die namens de kascommissie verslag uitbracht sprak zijn dank uit aan de penning meester wegens het zeer goede be- heei\ Weds t rijd versl ag Uit het vei'slag van de wedstrijd leider bleek dat in totaal 370 henge laars aan de wedstrijden deel na men. In deze wedstrijden werd een totaal van 133 kg vis gevangen, wat bijzonder goed was. De wedstrijd leider, dhr. G. T. Bakker reikte hierna de prijzen uit aan de klub- kampioen 1974, dhi-, A. Oole, jeugd kampioen C. Seybel en de bekers aan de overige prijswinnaars. Voorts werden de prijzen uitgei-eikt aan de eindwinnaai*s van de competitie waarbij, dhr. A. Oole een wasemk^p, J. C. Berrevoets een hengel, M. Ver ton een friteuse, mevr. Geluk een visparasol en S. Coppoolse een zee molen in ontvangst mochten nemen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren S. Coppoolse, C. P. v. d. Wei-ve en voorz. A. P. Kort bij ac clamatie herkozen. In de kaskom- missie werd mevr. Berrevoets-Mast benoemd. Vereniging» wedstrijden De verenigingswedstj-ijden waren aanleiding tot een levendige discus sie. Aan de orde kwam o.a. het punt de pi-ijzen per wedstiijd of aan de hand van de eindstand van de ver enigingskompetitie. De meerderheid van de aanwezigen was voor het vroegere systeem, de prijzen na 'ie dere wedstrijd uitreiken. Ook de waarde van dc pi-ijzen, het zondags organiseren van de verenigingswed strijden en het systeem van punten telling waren punten waai-bij de meningen nogal verschillend waren. Op het wedstrijdprogramma 1975 staan 9 vei-enigingswedstrijden, 1 eilandwedstrijd, 1 selectiewedstrijd om het kampioenschap zeehengelen en een aantal fedei-atiewedstrijden. Na een levendige rondvraag sloot de voorzitter het officiële gedeelte van de vergadering. Tot slot volgde er een gratis vei-loting voor de aanwezige leden. Redt de trekvogels J STRAATSBURG, 22-2. Er i moet onmiddellijk een alge- 4 meen verbod komen van het 4 uitmoorden van vogels door 4 vangnetten, aldus hel Europe- 4 se parlement mijdag in een 4 debat over het redden van 4 trekvogels. 4 Verder moet de jacht op 4 trekvogels met andere midde- 4 len veel korter van duur zijn f dan thans het geval is en 4 is een algemeen verbod nood- 4 zakelijk voor het kwellen van 4 gevangen vogels. Tot slot vin- f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 den de Europese parlementa- 4 riërs dat er ook een einde 4 moet worden gemaakt aan de 4 invoer in de gemeenschap van f dode zang- en trekvogels en 4 zal de kontrole op de invoer 4 van levende zang- en trekvo- 4 gels versterkt moeten worden. 4 Het debat in Straatsburg 4 was een gevolg van een ver- 4 zoekschrift dat in september 4 vorig jaar werd ingediend bij 4 het parlement in het kader 4 van de aktie „Redt de trekvo- 4 gels". „Ze zien door de bomen de boeren niet" ARNHEM, 22-2. Met de uitroep: „Ze zien door de bomen de boeren niet", heeft de voorzitter van de Gel derse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, de heer W. P. J. van der Schans, een eerste reactie gegeven op de nota Landschapsparken van de regering. Hij laakte de gedachte dat het landschap dat de boeren in de afge lopen jaren hebben gemaakt, tot mo nument moet worden verheven en dat men nieuwe ontwikkelingen drastisch wil afremmen. Als boeren nadeel ondervinden aan het wonen in een landschapspark, zal de schade worden vergoed. „We kennen zo'n regeling ook bij de boerderijen die op de monumen tenlijst staan. Ook daar vergoedt de staat theoretisch alle extra kosten. Maar elke boer probeert zo gauw mogelijk van die lijst af te komen", aldus de heer Van der Schans op de toogdag van de C.B.T.B. in Arnhem. Steeds minder Amsterdammers AMSTERDAM, 22-2. Het aantal inwoners van Amsterdam zal de ko mende jaren met ongeveer 13.200 per jaar blijven dalen, zo raamt het bu reau van statistiek der gemeente Amsterdam. Het bureau baseert de ze raming op de vrijwel even grote daling tussen 1964 en 1974. Al tientallen jaren is zowel de vestigings - als de vertrekbeweging in Amsterdam zeer groot. In de laat ste tien jaren vertrokken rond 433.000 personen en vestigden zich 301.000 personen. Per saldo een ver lies van 132.000 inwoners door mi gratie. Het bureau van statistiek heeft zowel vertrek als vestiging in de komende tien jaar. d.w.z. tot 1984 hoger geschat. Het totaal verlies hierdoor zal neei-komen op 120.000 tot 151.500 personen door migratie. BRUSSEL, 28-2. Iedere inwoner van de EEG verbruikt per jaar 35 tot 85 kg niet biologisch afbreekbare verpakkingen. Het verbruik van verpakkingsmateriaal zonder statie geld dreigt steeds meer toe te ne men. Als de overheid niet ingrijpt zal er voor vraagstukken i.v.m. ver spilling van grondstoffen, verwer king van afvalstoffen en daardoor veroorzaakte veronti"einiging moei lijk een oplossing zijn te vinden. Dit staat in het antwoord dat de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur' van de Europese gemeen schappen, gegeven heeft op schrifte lijke vragen uit het Europees parle ment. Zesde deel De Jongs standaardwerk DEN HAAG, 23-2. Vanaf 16 april 1975 zal het zesde deel van dr. L. de Jong's „Het Koninkrijk der Ne derlanden in de tweede wereldoor log" in de boekhandel verkrijgbaar zijn. In dit deel, getiteld „Juli '42-Mei '43" beschrijft prof. De Jong een van de meest bewogen perioden uit de Duitse bezetting van ons land. Eind '42 deed zich de grote omme keer in de tweede wereldoorlog voor Rommel werd in Egypte verslagen, De Engelsen en Amerikanen gingen in Marokko en Algerië aan land en in de Sowjet-Unie werd het Duitse zesde léger bij Stalingrad ingesloten In heel bezet Europa herleefde de hoop op een spoedige bevrijding, ook in bezet Nederland. De auteur behandelt een voor ons land zeer dramatische periode: die begon met de eerste Joden deporta ties (juli '42) en eindigde met de gi*ootste verzetmanifestatie die ons land gekénd heeft: De Aril-Meista- kingen van '43. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het vorig jaar heeft voor de eerste maal het aantal Ne- derlandse ovenachtingen in Zwitser land de drie miljoen ovei'schreden. Uitgaande van een gemiddeld ver blijf van twee weken, betekent dit er dat er in het afgelopen jaar meer dan 200.000 Nederlandse toeristen in dit vakantieland zijn geweest. DEN HAAG. Er is een tendens van een omvangrijk overcompleet aan academici. Dit heeft premier Den Uyl vrijdagavond gezegd, na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Hij deelde mee, dat de ministeri'aad een rapport over het aanbod van en de behoefte aan academici tot 1990 goedkeurde. Dit i*apport wordt maan dag gepubliceerd. Koper voor goud MIDDELBURG, 22-2. De gemeen tepolitie van Middelburg heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen J. W. L., een muntenhandelaar, uit Den Haag. De man biedt in advertenties in kranten oude, gouden en zilveren naslagmunten te koop aan, die ge maakt blijken te zijn van een koper messing. Verschillende mensen zijn zo voor honderden guldens opgelicht. In de advertentie worden ook oude bank biljetten aangeboden. Dit blijkt een soort monopoliespel te zijn. Treinstel uitgebrand VEENWOUDEN, 23-2. Het mid delste treinstel van de trein Gro- ningen-Leeuwarden is zondagavond op het station Veenwouden uitge brand. De politic vermoedt, dat de brand is aangestoken en heeft een dronken man aangehouden. Hij was echter tezeer onder invloed om iets te zeggen en is voorlopig op het bu reau Damwoude van de rijkspolitie ingesloten. Trein pakt auto DUIVEN, 22-2. - Door onbekende oorzaak is de bestuurder van een auto de met een automatische knip- perlichtinstallatic beveiligde over weg aan de Heilig Landsestraat in Groessen (gemeente Duiven) opge reden. De auto werd vijfhonderd me ter door de ti*ein meegesleurd. De twee inzittenden, beide ambtenaren, waren op weg naar huis. Het zijn de bestuurder, de 36-jarige F. Beettjer uit Zevenaar, en de heer W. J. van Gral (47), eveneens uit Zevenaar. Grote schade bij brand OLDEKERK, Groningen, 24-2. Een tot woonhuis verbouwde boerderij met de hele inboedel, waarvan de totale waarde geschat wordt op f 250.000,in het Groningse Olde- kerk is in de nacht van zondag en maandag uitgebrand. Oorzaak was volgens een woordvoerder van de politie het werken met een bestrij dingsmiddel tegen houtworm in een afgesloten ruimte, waar de waak vlam van een gasstel brandde. De brandweer van Grootegast was de brand na ongeveer één uur mees- tei*. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De eigenaar is verzekerd. Kind verdronk in waterput BRESKENS, 22-2. - De driejarige Manuella Stabij uit Breskens is door onopgehelderde oorzaak in een halve meter diepe waterput terechtgeko men en verdronken. Het kind werd na ongeveer een uur gemist- Haar vader vond het kind later in de put. Een tweetal artsen paste mond-op- mondbeademing toe, hetgeen niet meer heeft mogen baten. Jongens met auto verongelukt SCHEEMDA, 23-2. Op een ruil- verkavelingsweg tussen het Gro ningse Westerlee en Scheemda zijn de 16-jarige Robert Lindeman en de 15-jarige Aldert Mulder beiden uit Scheemda, de afgelopen nacht ver ongelukt. Zij hadden een auto weg genomen van een werkgever van de vader van Alb'ert Mulder en waren er mee aan de rit gegaan. Op de ruilverkavelingsweg zijn zij met het voertuig over de kop geslagen en in een sloot terecht gekomen. Vanmor gen om acht uur werden ze gevon den, nadat de politie was gealar meerd. Beiden waren toen reeds overleden. ROME. In Italië zullen woensdag de omstreeks drie miljoen mannen en vrouwen van de openbare dien sten in staking gaan om hogere duurte- en gezinstoeslagen, alsmede betere pensioenen af te dwingen. Het spooi-wegverkeer wordt reeds dinsdagavond te 21.00 uur voor 24 uur stopgezet. Staartje Zeelandbrug-muis MIDDELBURG, 22-2. De officier van justitie in Mid delburg vindt de kapitein van de „Taklift 1" en die van de sleepboot „Tonijn" schuldig aan de aanvaring met de Zeelandbrug op 9 mei van het vorig jaar. Deze aanvaring veroorzaakte een schade van f 2,5 miljoen aan de brug. De Zeeuwse Brugmaatschappij, eigenaar van de brug, kreeg bovendien circa f 400.000 minder tolgeld in de tijd dat de brug onbruikbaar was voor hel verkeer. SITTARD. Dagelijks trekt de 8-jarige jachthond „Prins" er voor zijn baas in Sittard met de boodschappentas op uit. Onder de ogen van verbaasde voorbijgangers, loopt hij met zijn tas met boodschappenlijst en geldbeurs naar de vaste adressen en met geen kluif is hij van zijn dagelijkse route of van zijn tas af to brengen Dc officier van justitie zei dat dc manccvrc op dat tijdstip (om negen uur in de avond) een grove fout was geweest. De kapiteins waren door dr brugwachter op het gevaar geweren. Deze had re geadviseerd twee uur te wachten tot het doodtij was. Ze sloe gen dit advies in de wind. De kapitein van dc ..Taklift 1". de 41-jarige E. A. F. uit Hock van Hol land. hoorde ccn boete eisen van f 2.500 voor grove schuld aan de aan varing; dc 43-jarige sleepbootkapi tein D. J. M. uit Rotterdam, f 1.500. omdat deze, zoals dc officier stelde, in aanmerkelijke mate mede schul dig was aan dc aanvaring. De raadsman van beide kapiteins, mr. E. dc Liagre-Böd uit Rotterdam, vond dat de sleepbootkapitein hele maal niet terecht moest taan. Dc ..Taklift" is een bok die zichzelf mo torisch kan voortbewegen. De kapi tein van dit schip had dan ook dc leiding van de hele operatie. Op dc tweede plaats zou de sleepbootkapi tein zijn deel van het werk, namelijk de voorkant van de bok te begelei den, goed hebben uitgevoerd. Geen grove schuld Het ongeluk gebeurde - volgens mr. Dc Liagre-Böh - omdat de ka pitein van de „Taklift" zijn achter schip niet in bedwang kon krijgen. Er was geen sprake van grove schuld meende dc raadsman, want de be slissing om door te varen is genomen omdat dc kapitein dacht dat het wel ging. Er was z.i. hier dan ook geen sprake van misdrijf, maar van een overtreding van hot vaarreglemcnt. Dc Raad van dc Scheepvaart heeft de kapitein van dc ..Taklift 1" enkele maanden geleden «al voor dc aanva ring veroordeeld tot één weck ont zegging van de bevoegdheid om als kapitein tc varen. Dc Middelburgse rechtbank doet op 7 maart uitspraak. 'l Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00. 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.Q0. Maandag en zondag gesloten. Maandag 24 februari Haamstede Gemeentehuis, 16.00 uur, vergade ring raad Westerschouwen. Dinsdag 25 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur. Chr. Plattelandsvrouwen Bond, afd. Schouwen-Duiveland. Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering Ver. v. Bedrijfsvooi'lichting. Hotel van Oppen, 20.00 uur, slot- avond cusus streekgeschiedenis Stad en.Lande (meeki-apteelt). Renesse Dorpshuis, karate-filmvoorstelling, 19.30 uur. Woensdag 26 februari Zierikzee Graanbeurs van het Huis van Nassau 13.30 uur, jaai-vergadering Algemene Bejaarden Bond, afdeling Zierikzee. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, hoorzittingjge- meentebestuur inzake de verblijfs- recreatie. Oosterland Herv. Vereningsgebouw, 19.30 uur, Chr. Vi-ouwenver. Donderdag 27 februari Haamstede Beatrixschool, Afd. Rode Kruis, 20.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Doi*pshuis", 19.30 uur, leden- vei-gadering „Eendracht Bindt". Bruinisse Gemeentehuis. 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Vrijdag 28 februari Zierikzee V.V.V.-kantoor, „open huis", 14.30- 17.00 uur. Noord gouwe Mr. de Roos-huis, 20.00 uur, afd. Plattelandsvrouwenbond. Bruinisse Dorpshuis, 20.00 uur, N.V.V.-avond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 De kleine gemeenten en de boeren DEN HAAG, 22-2. Van dc door wa teroverlast gedupeerde boeren heeft tot nu toe een beperkt gedeelte ge vraagd om bijstand volgens de ryks- groeprtgeling zelfstandigen. In Zeeland waren dat er eind janu ari ongeveer 250. De kleinere Zeeuw se» gemeenten komen door dit tijde lijk» extra hoge beroep op de Algeme ne Bijstandswet echter niet in moei lijkheden. Dit antwoordt minister Van Doorn van c.r.m. op schriftelijke vragen van de V.V.D.-Tweede-Kamerleden Waalkens, Tuijnman en Evenhuis. De gemeenten kunnen namelijk 90 pro cent van de kosten weer bij het Rijk terugkrijgen, zodat zij zelf slechts 10 procent hoeven te betalen op dc bij stand kleinere gemeenten in moei lijkheden zouden raken. Rupsenbestrijding in Brabant EINDHOVEN. 22-2. De provincie Noord-Brabant gaat op grote schaal rupsen bestrijden. De aktie richt zich vooral op die plaatsen langs dc provinciale wegen waar deze dier tjes hinder kunnen opleveren voor dc omwonenden. Gedeputeerde sta ten hebben dit werk opgedragen aan een kultuurtcchnisch bedrijf. Het gaat om dc bestrijding van rupsennesten van dc bastaardsatijn- vlinder in eikebomen. In het voor jaar verlaten de rupsen hun nesten Ze kunnen dan overlast veroorza ken aan dc omwonenden. Oude muur UTRECHT, 22-2. By graaf werkzaamheden op het terrein voor de rechtbank in Utrecht is een ruim 900 jaar oude muur blootgelegd. Dc uit tuf steen bestaande muur werd rond het jaar 1050 gebouwd als zuidelijke grens tussen het toenmalige kerkelijk gebied St. Paulus en de stad. De vondst bevestigde het vermoeden van het bestaan van zo'n scheiding. Dat deze uit zo'n mooi gebouwde muur bestond, is wel een nieuwig heid, aldus dc Utrechtse stadsarchcoloog T. J. Hoek stra.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2