DODEN BIJ TREINRAMP IN NOORWEGEN Jaarvergadering muziekkorps „Con Amore" Kaping in Brazilië Watersnood in Sinai-woestijn Spaanse politie schoot op zigeuners DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA Derde Japanse kunstmaan gelanceerd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 februari 1975 131ste jaargang Nr. 21647 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zaken op landbouwvergaderingen Fatale botsing OSLO, 22-2. Bij het spoorwegongeluk op hel traject Drontheim-Oslo zijn zaterdag bij Tretten, ten noorden van Lillehanimer, minstens 27 mensen om het leven gekomen en talrijke gewond. Tijdens een hevige sneeuwstorm waren twee sneltreinen van de Noorse staatsspoorwegen tegen elkaar gereden. Het wordt mogelijk geacht, dat het aantal doden nog verder stjjgt. Tot dusver zijn twaalf ljjken geïdentificeerd. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 BRASILIA, 22-2. De man die za terdag een Boeing 737 van de Bra ziliaanse luchtvaartmaatschappij VASP kaapte ligt in een ziekenhuis. Hij verkeert buiten levensgevaar. Dit heeft een hoge regeringsfunktio- naris in Brasilia zondag meegedeeld. De politie weigert echter nog steeds te bevestigen dat de kaper in leven is. In een officiële verklaring werd zaterdag gezegd dat de man „over meesterd en neergeschoten" was. Manifestatie vakcentrales UTRECHT, 23-2. De manifestatie van de drie vakcentrales tegen de werkloosheid in de Veemarkthallen in Utrecht is zaterdag precies om twaalf uur van start gegaan met toe spraken van de voorzitters van de drie vakcentrales. Hun gehoor be stond uit enkele duizenden van veel spandoeken en borden voorziene vakbondsleden. Buiten deelden ver tegenwoordigers van de werklozen- comité's pamfletten uit met als be langrijkste stelling dat de arbeiders niet mogen betalen voor de crisis van het kapitalisme. De plaats van het ongeluk ligt in een onherbergzaam oord. In de twee sneltreinen bevonden zich ongeveer 800 reizigers, onder wie vele van een win tervakantie naar huis terugkerende Noorse schoolkinderen. Bestuurders in leven Van de 27 doden zijn er zeven jon ger dan 16 jaar. De slachtoffers zijn allen Noren, op één in West-Duits- land wonende Amerikaan na. Met helicopters en ziekenauto's zijn 15 gewonden naar naburige ziekenhui zen gebracht. De bestuurders van de twee trei nen hebben het ongeluk overleefd omdat ze uit de trein zijn gesprongen nadat ze eerst de noodremmen had den aangetrokken en vastgezet. De twee sneltreinen hadden elkaar bij het station van Tretten moeten pas seren, omdat daar een dubbel spoor is, terwijl de rest van de spoorlijn enkel spoor heeft. De rij-examen aanvragen RIJSWIJK, 22-2. Op het ogenblik is er sprake van een lichte stijging van het aantal rü-examenaanvragen, hoewel er na 1973 juist een lichte da ling werd geconstateerd. We vragen ons af of dit een tijdelijk verschijnsel is. Redenen kunnen zijn de zachte winter, waardoor normaal kan wor den doorgelest, en de nieuwe alko- holwet, waarbij in toenemende mate vrouwen hun rijbewijs gaan halen. Dit heeft de heer A. G. Peterse, chef van de afdeling panvragen van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (C.B.R.), in Rijswijk betoogd tijdens een excursie van de Auto Pers Club (A.P.K.). Het vorig jaar werden nog ruim 800.000 exa- menaanvragen bij het C.B.R. inge diend. (In 1966 nog ruim 900.000). Zowel in 1973 als in 1974 hebben meer vrouwen dan mannen examen gedaan. „Bij de mannen is duidelijk sprake van een verzadiging", aldus de heer Peterse. Een van de treinen had vertraging. Het is niet duidelijk wie er verant woordelijk is voor het noodlottige misverstand. OESJINOERA, Japan), 24-2. Ja pan heeft heden (maandag) zijn der de wetenschappelijke kunstmaan ge lanceerd. Zij heet „Srats", is acht hoekig van vorm en weegt 86 kg. De hoogte is 70 cm en de doorsnee 75. De lancering geschiedde met be hulp van een drietrapsraket, de „MU 3 C", die een gewicht heeft van 40,4 ton. De hoogte van de raket is 20 meter. De Japanse kunstmaan draait in 1 uur en 56 minuten om de aarde op een hoogte, die varieert van 250 tot 2.000 2.800 km. De autogordel op 1 juni DEN HAAG, 22-2. Taxi's zullen, als z\j passagiers vervoeren, vrijge steld zjjn van de autogordel-ver plichting. Dit heeft premier Den Uyl meegedeeld na het wekelijks ka binetsberaad. De ministerraad bepaalde dat van af 1 juni van dit jaar de verplichting geldt dat de bestuurder en de passa giers) op de voorbank een autogor del moet dragen, als het gaat om een auto van 1971 of later bouwjaar. De verplichting zal ook gelden voor de bebouwde kom. De verkoop van bromfietshelmen DEN HAAG, 21-2. Niet^goedge- keurde valhelmen voor bromfietsers en motorrijders mogen niet ver kocht worden. De ministerraad heeft in zijn vrijdag gehouden ver gadering besloten een dergelijk ver koopverbod in te stellen, aldus pre mier Den Uyl na afloop van het ka binetsberaad. TEL AVIV, 24-2. Hefschroefvlieg- tuigen van de Israëlische luchtmacht hebben zondag Bedoeïenen van de Sinai-woestün in veiligheid gebracht, nadat door hevige regen de gewoon lijk uitgedroogde Wadi's in kolkende rivieren waren veranderd. Tien mensen zouden verdronken zijn en honderden dakloos geworden na een storm in het weekeinde. De weg van de haven. Eilat naar Sjarm el Sjeik is afgesneden. De schade wordt voorlopig geraamd op miljoe nen Israëlische ponden. Ruiter en paard verongelukt BRUNSSUM, 21-2. In Brunssum is de 25-jarige J. Post uit Brunssum om het leven gekomen doordat zijn paard plotseling de rijweg opsprong Ruiter en paard werden door een auto aangereden. Het paard moest afgemaakt worden. De Israëlische marine wilde zon dag bij vloed nog een poging wagen om een Saoediarabisch schip met een bemanning van twintig, dat op een rif is gelopen aan de ingang van de Golf van Suez vlot te krijgen. Geld voor modernisering winkels DEN HAAG, 22-2. Evenals in 1974 kunnen groepen ondernemers met verouderde winkels dit jaar subsidie krijgen om het uiterlijk van hun za ken te verbeteren. Het gaat in deze regeling om min of meer aaneengesloten concentra ties, die vóór 1960 zijn gebouwd en in principe nog levensvatbaar zijn. De subsidie bedraagt ten hoogste vijftig procent van de gemaakte ver- nieuwingskosten, met een maximum van f 1.500,per winkelfront. Jubilerende muziek hard toe aan nieuwe instrumenten NOORDGOUWE, 22-2. De jaarvergadering van de- muziekvereniging Con Amore vond zaterdagavond plaats in hotel Ringelberg te Brouwershaven. De voor zitter, de heer C. den Engelsman opende de avond met een hartelijk welkom tot de leden, de heer Van Hat- tem van de Commissie van Toezicht en de dames van de muzikanten. LONDEN. De „Bank of England" gaf 10-ponds-biljetten uit. waarop al leen vrouwen als hoofdmotief zijn afgebeeld. Traditioneel op de voor zijde het portret van koningin Elisa beth, doch op de keerzijde is de mannelijke leeuw, vervangen door de verpleegster Florence Nightin gale, een afbeelding samengesteld uit foto's bij haar terugkeer van de Krini. Daarnaast Florence met de lamp in het kazerne hospitaal. De voorzitter merkte in z(jn ope ningswoord op dat het peil van de muziek thans zo goed is, dat het ze ker de moeite waard is om er mee door te gaan. De gemeentelijke sub sidie is thans gelijk getrokken met subsidies van andere korpsen in de gemeente. De aktiviteiten van Con Amore zijn niet gering, als het nodig is vertoond het korps zich en wordt de muziek gepresenteerd. De penningmeester de heer Loker- se kon gewag maken van een gunstig financieel resultaat, maar daarbij moet wel gerekend worden met het feit dat een nieuwe grote trom met bekken en stoel werden aangeschaft die nog betaald moeten worden. De rekeningen waren gekontroleerd en in orde bevonden door een kaseom- missie bestaande uit de heren Ro- mijn en Ganzeman. Gouden KNF-speld Voorzitter Den Engelsman speldde hierna de heer Lokerse het gouden KNF-insignc op zijn jasje, waarbij hij er aan herinnerde dat penning meester Lokerse 25 jaar aktief wer kend lid van Con Amore is geweest. Eigenlijk had de heer Lokerse recht op een zilveren onderscheiding, maar dit werd een gouden, omdat hij vele verdiensten heeft voor de vereniging Sekretaris de heer De Jonge bracht hierna op voortreffelijke wijze het jaarverslag uit. Bij de be stuursverkiezing wex-d de aftredende heer Lokerse met algemene stemmen herkozen. Vijf-en-zestig jaar Con Amore In verband met het vijf-en-zestig jarig bestaan van de vereniging wees de voorzitter er op, dat Con Amore hard toe is aan een vervan ging van de oude instrumenten. Voor een dergelijke vernieuwing is echter een bedrag nodig van ongeveer f 25.000,en „de muziek" ziet zich voor de vraag gesteld „hoe komen we daaraan?" De penningmeester vroeg zich af waarom vernieuwing van instrumen ten in andere plaatsen wel mogelijk is, en niet in Noordgouwe. In Noord- gouwe is ook geen comité aanwezig dat zich met de organisatie van een jubileumcampagne zou kunnen bezig houden: er is geen V.V.V. en geen Oranjevereniging. Niettemin blaast Con Amore nog altijd op oude ver- WESTERSCHOUWEN. Om mogelij ke gevolgen van wateronttrekking van het vuurtorenfundament tegen te gaan, wordt dit fundamant ge- injekteerd met waterglas. Daartoe is een installatie nodig, die aan de voet van de toren staat opgesteld. De fo to geeft er een beeld van. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's J Teleurstellingen zijn de jaar- ringen van het leven. J W. C. Capel sleten instrumenten, het is het enige korps op Schouwen-Duiveland dat nog speelt in de zg. hoge stemming. De aanwezige lage instrumenten zijn het niet waard te worden omge bouwd tot hoge stemming. Con Amore hoopt op een „wonder", maar hoe, vroeg de penningmeester zich af. In het kader van het jubileum zal getracht worden met andere korpsen een muziekavond te Noordgouwe te verzorgen. In de vergadering konden nieuwe uniform-stropdassen worden uitge deeld. Deze jaarvergadering werd besloten met vertoning van een tweetal filmpjes van het 5-septem- ber-feest en een natuurfilm, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. BILBAO, 22-2. Vier kinderen zijn verdronken in een rivier in Noord- Spanje nadat de politie het vuur had geopend op een woonwagen met een groep zigeuners. Een man werd dood geschoten door de politie, en de woonwagen stortte in een rivier. Volgens de politie werden de zigeu ners verdacht van veediefstallen. De politie achtervolgde de woonwagen en toen de zigeuners stoptekens ne geerden werd op de banden gescho ten, aldus de politie. De omgekomen kinderen waren tussen de drie en ze ven jaar oud. Hun moeders en vier mannen zijn gearresteerd. Drie man nen wisten tc ontkomen. Verwachting tot dinsdagavond: Mist Overwegend droog weer met op veel plaatsen mist, maar ook enkele op klaringen; zwakke tot matige noord oostelijke wind; minimumtemperatu ren om het vriespunt, maxima circa 8 graden, maar in mistgebieden en kele graden lager. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog otmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 febr. Zon op 7.36, onder 18.11 Maan op 17.57, onder 6.47 Volle maan: 26 febr. (2.15). HOOG- EN EAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 25 febr. 2.33 15.04 8.15 20.26 Springtij: 28 februari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandagochtend lag het cen trum van een hogedrukgebied boven de Duitse Bocht. De luchtdrukver- schillen in onze omgeving waren klein. Bij weinig wind en slechts in de hogere luchtlagen wat bewolking daalde de temperatuur in de nacht tot min 1 a min 3 graden, na zondag middag nog maxima van 10 tot 12 graden te hebben bereikt. Boven Schotland is de luchtdruk sterk gestegen. Maandagochtend lag een hogedrukkern van 1035 mbar tussen Schotland en zuid-Noordwe gen. Verwacht mag worden, dat het centrum zich dinsdag boven zuid- Skandinavië zal bevinden. In het huidige weertype komt vrijwel geen verandering, afgezien van een groter wordende mistkans, voornamelijk in de noordelijke helft van het land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1