Rabibank S maandelijks automatisch een bedragje laten overmaken van uw privérekening naar de spaarrekeningen van uw kinderen. Kissingers reis ging om meer dan lokale vrede Schweitzer-causerie voor herv. vrouwenvereniging te Bruinisse van prinses Christina het eerste en De toestand op Cyprus een Olieprijs moet lager Afnemende industriële bedrijvigheid BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Grote schade door overstromingen in Zuid-Afrika Enige waardering voor werkgelegenheids- nota ZIITUIv/.KESClIE NIEUWSBODE vrua»» 21 tebru»n 1075 Nr. 21M6 7 Geld en Goede Raad zesde vers van het Wilhelmus werd BRUINISSE, 19-2. De Hervormde gezongen. Kissinger heeft zijn reis door het Nabije Oosten verklaard als een po ging om te zien of er met zijn eigen itap-voor-stap-methode nog een beetje vooruitgang is te bereiken. En anders wordt het dan toch maar de konferentie van Genève, zo zegt hij, een konferentie die hij zegt nooit helemaal te hebben afgewezen maar slechts wat te hebben willen uit stellen om op zijn eigen manier al thans een beter uitgangspunt i>oor dit algemene gesprek te vinden. Dit is ook geen smoes; wat sterk tegen het bijeenroepen van de Geneefse konferentie pleit is, dat alle partij en er verschijnen, terwijl ze volsla gen verhard zijn in hun oude stand punten. Sukses zou iets zekerder zijn als tevoren de standpunten en uit gangspunten een beetje soepeler wa ren gemasseerd. Maar niet alleen daarom heeft de bedrijvigheid van Kissinger nut. Het kan niet blijven zoals het nu is daar rond Israël, dat is duidelijk. En zolang onderhandelingen weinig perspektief lijken te bieden zal voortdurend de verleiding er zijn - of de wanhoop er toe drijven - om dan maar gewapenderhand een op lossing te forceren. Dat nieuwe strijd, wie die ook wint, en vermoe delijk is dit weer niemand, althans niet definitief, nooit een echte oplos sing is mag dan wel algemeen aan vaard zijn, toch kan het er van ko men als niemand meer een andere uitweg ziet. Zo'n oorlog kan allerhande akeli ge konsekwenties hebben. Dit was altijd al zo, doordat b.v. de Ameri kanen en Russen er tegen hun wil bij betrokken konden raken, waar door men de griezelige toestand kreeg, dat twee kern-supermachten tegenover elkaar komen te staan. Olie em bargo Zowel de Russissche als Ameri kaanse diplomatie hebben vrij ivat gedaan om de kans op deze voor de Wereld echt levensgevaarlijke situa tie te voorkomen. Maar sedert de Yom-Kippuroorlog is er bovendien een extra gevaar: een hernieuwd olie-embargo of iets van dien aard. Weliswaar heeft b.v. Saoedi-Arabië de VS verzekerd dat het daarvan nite zo gauw meer zal komen, om dat ook deze Arabische vorst er het gevaarlijke van inziet, maar in de hitte van een strijd kan zo'n ver standige belofte makkelijk vergeten worden, voor:al als het op het slag veld niet al te zeer naar wens gaat. Een kans die reëel is, want Israels kracht moet men niet onderschatten, ook al is de Arabische wereld zeker niet meer de militaire zwakkeling van weleer. NICOSIA, 20-2. In het Griekse deel van het eiland Cyprus is een algemene staking van vier uur ge houden en vonden betogingen plaats in Nicosia, Limassol en Larnaca uit protest tegen de uitroeping van een Turkse deelstaat op het eiland. In Nicosia manifesteerden enkele duizenden op het Metaxas-plein met Griekse vlaggen en spandoeken waarop stond: „Geef ons wapens om tegen Denktasj te vechten" en „Grie kenland, help ons". Groepen beto gers dienden resoluties in bij de atp- tassades van de vijf permanente le den van de Veiligheidsraad: de V.S., de Sowjet-Unie, Engeland, China en Frankrijk. BUCKEBURG. In het Duitse Bucke- burg begon het proces tegen de Ne derlander Ronald Augustin, volgens de Duitse justitie lid van de Baader- Meinhofbende. Rondom het ge rechtsgebouw zijn iLitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen, zoals prikkeldraadversperringen, die mede moeten voorkomen, dat fotografen en filmers te dicht bij het gebouw kunnen komen. Gerommel met de olie nu zou de Westerse industriewereld net tref fen op een tijdstip dat ze toch al met geweldige problemen kampt en iets dergelijks er werkelijk niet meer bij kan verdragen. Dan ontstaat de si tuatie waarvan Kissinger en Ford eerder repten: de wurggreep op de ekonomie kan ertoe leiden dat als antwoord op een olie-embargo maatregelen genomen worden, des noods militair ingrijpen, dat men in principe onverstandig acht. Kissin gers ijver om de standpunten in het Nabije Oosten „soepeler te masse ren" hebben daarom meer reden dan alleen een lokale vrede teweeg te brengen: het gaat en ging hem er vooral om een voor de hele wereld gevaarlijke situatie te bezweren. JOHANNESBURG, 20-2. Grote overstromingen hebben in Zuid- Afrika, met name in het noordoosten nog niet te overziene schade aange richt. Al wekenlang is er een büna ononderbroken, wolkbreukachtige regenval tijdens de regenrijkste zo mer sedert vele tientallen jaren in het land. Er zijn geen meldingen van slacht offers onder de bevolking. Maar vele kudden vee en ook grootwild zijn omgekomen. Boerderijen zijn ge- isoleerd, bruggen zijn onderge- stroomd en steden staan onder wa ter. Vooral Standerston en Vereeni- ging zijn getroffen. Daar moest de bevolking voor een deel worden ge- evacueerd. Helikopters van de luchtmacht zijn bij de hulpverlening ingeschakeld. In het. ondergelopen geb'ied van de benedenstroom van de Vaal bij de dam ten zuid-oosten van Johannes burg is een rampalarm afgekondigd. Ondanks het openen van 38 van de 60 schutkolken ligt de waterspiegel nog slechts 3,5 centimeter van de hoogste dam-muur. DEN HAAG, 20-2. Het Koninklijk Verbond van Ondernemers zegt in een eerste indruk over de nota werk gelegenheid een zekere waardering te kunnen opbrengen voor de voor stellen van de regering. Een aantal maatregelen kan bijdragen tot de versterking van de positie van het midden- en kleinbedrijf, zoals bij voorbeeld de stimuleringsmaatrege len in de bouw, horeca, stadsver nieuwing en winkelcentra. KOEALA LOEMPOER, 20-2. Vol gens de Amerikaanse economische geleerde Herman Kahn moet de OPEC (organisatie van olie-export landen) haar olieprijzen op zeer kor te termijn halveren en de produktie met minimaal vijf procent beperken om een ontwrichting van de olieprijs structuur te voorkomen. Hij noemde de huidige prijs van ongeveer tien dollar per vat onrealistisch. Die prijs heeft namelijk een vermindering van de vraag in de hand gewerkt en daardoor is er op het ogenblik spra ke van overproduktie. vrouwenvereniging „Helpt Elkan der" had deze week in het vereni gingsgebouw te Bruinisse weer een gezellige avond. De presidente, me vrouw B. de Waal opende de avond met een woord van welkom aan de aanwezigen en in het bijzonder aan de heer Quartel uit Mijnsherenland. Begonnen werd met het zingen van Gezang 211 vers 1, waarna de presidente voorging in gebed. Mevr. A. Kesteloo-Schraver hield vervol gens een inleiding over Marcus 5 vers 24-34. Daarop werd Psalm 146 vers 4 gezongen. Na de pauze hield de heer Quartel aan de hand van een serie dia's een causerie over het le ven van Albert Schweitzer, die ge boren werd in 1875 te Grinnsbach in de Vogezen. Hij heeft theologie ge studeerd, met daarnaast eert studie in de historie. Naast deze beide studies had hij orgelles in Parijs van de beroemde organist Widor, die een groot Bach kenner was. Schweitzer begon met zijn 30e verjaardag aan een artsenstudie en heeft van 1905 tJm 1965 als arts in het oerwoud van Lambarene doorgebracht. In 1953 won hij de Nöb'elprijs voor de vrede. Het geld besteedde hij voor de opzet voor verpleging van melaatsen. Schweitzer zijn devies was „Eerbied voor het leven". Aan de hand van deze causerie werden enkele vragen gesteld, die- door de heer Quartel werden beantwoord. Mevr. Ver spoor-Stoel dankte namens de aan wezigen de spreker voor zijn inte ressante causerie. De sprei die in de loop van de avond werd verloot, viel op lot nr. 671. De heer Quartel ein digde met dankgebed, waarna ter ere van de vei'j aardag en verloving Vrouw stak banden van auto's lek DEN HAAG, 19-2. De 50-jarige mevrouw A. S. uit Bilthoven is op het Binnenhof aangehouden nadat zij van dertien daar geparkeerde auto's met een mes een band had lek gestoken. De vrouw verklaarde tegenover de politie de banden te hebben lekgestoken omdat zij tegen het autorijden is omdat dit verspil ling inhoudt van olie, metaal, land schap en gezondheid. Zij werd door de politie overgedragen aan de psy chiatrische dienst van de GGD De vrouw kwam deze week eerder in het nieuws door het bekladden met rode verf van de Amerikaanse am bassade in Den Haag. 49 „Geneer je niet en een borrel kun je ook krijgen,, als je wilt, maar dat mag zeker niet, he? Scheveningen zei je? Man, wie gaat er nu nog met vakantie naar Scheveningen.... Vies water, smal smerig strand, geen enkel behoorlijk hotel meer en prij zen die niet meer te betalen zijn. Vertel mij wat: ik heb er in de buurt gewoond." Hoolwerf knikte. „In Waterlier. Aan de Wilgenlaan nummer negen tig," vulde de politieman aan. „Kort bij de gemeentegrens van Meines- wijk. En ook vlakbij de woning van de echte meneer d'Astaing." Lenie van Gestel had net een si garet aangestoken en schrok zo, dat ze vergat de aansteker dicht te doen. „Verrekzijn jullie aan het neu zen gegaan? Mag ik alsjeblieft in Waterlier gewoond hebben, ja?" Hoolwerf boog zich voorover, nam een sigaret uit het pakje en haalde de nog altijd brandende aansteker tussen haar vingers vandaan, waar na hij zelf brand zoog in de sigaret. De aansteker dichtklappend en bij haar op het tafeltje deponerend, antwoordde Hoolwerf knikkend: „Dat mag. Zo goed als wij het recht hebben om bepaalde bijzonderheden omtrent bepaalde personen in te winnen. U vertelde, dat u meneer d'Astaing - niet de echte, maar de pseudo dus, al een paar jaar kende. Ts die kennismaking al begonnen, toen u nog jn Waterlier woonde?" Ze schudde haar hoofd. „Wel neeik had nooit van hem ge hoord. Ik showde eens een keer in het Kasteel te Coevorden. Daar ont moette ik hem - de man dus, waar van u zegt. dat hij niet Charles d'Astaing was - en hij vertelde eveneens schilder te zijn. Maar niet KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Amnesty Internatio nal heeft president Omar Bongo van Gabon gevraagd gratie te -verlenen aan alle politieke gevangenen in dit West-Afrikaanse land. De gevange nen - leraren, studenten en ambte naren - zijn gearresteerd in 1972 we gens het in bezit hebben van „ver boden dokumenten". WAALWIJK. Landis en Gyr B.V. in het Brabanse Waalwijk heeft be sloten voor 21 van zijn 198 mede werkers een ontslagvergunning aan te vragen. Het bedrijf had al eerder een personeelsstop doorgevoerd. Het besluit is genomen na overeleg met de ewerkgevers en werknemersor ganisaties. ENSCHEDE. Het Memphishotel in Enschede staat een faillissements verklaring te wachten. De tegen woordige exploitatiemaatschappij - waarin Bols' en Heineken deelnemen - zal een aanvraag hiertoe indienen. DEN HAAG. De regering heeft niet naar de sterkste middelen hoe ven te grijpen om in de senaat een meerderheid achter het z.g.n. huur- wetje te brengen. In dit wetsontwerp is de meldingsplicht van huurverho gingen opgenomen plus de bevoegd heid tot het instellen van een maxi mum daarvan (nu 8 proc.). beroepshalve. Hij kocht daar een doekje van me. Later zagen we el kaar wel eens op tentoonstellingen in de omgeving. En dronken samen wat. Hij bezocht me een keer in Dor ringen, bekeek mijn werk. Later, toen we ruilden van woning, zag ik zijn werk. Voor een amateur niet onverdienstelijk. Overigens, hij ver telde rijksambtenaar te zijn, dus hij hoefde niet van zijn penseel te leven zoals ik. Zodoende." „Wie kwam er eigenlijk op de idee van huisje te ruilen?" „Charles. Hij kwam op een zater dagmorgen bij me. In Dorringen dus. En zei, dat hij genoeg had van zijn huisje bij de grens. Zoiets als ik had in Dorringen leek hem, zei hij. Wel, ik ging eens naar zijn zomer - domicilie kijken. Dat stond me ook wel aan. In Tubbergen informeerde ik de maandag daarop en kreeg te horen, dat ik het hele jaar door in het huisje mocht blijven wonen. Voeg erbij, dat Charles huisje pas helemaal was gerestaureerd, veel moderner dan wat ik in Dorringen hadZe maakte een breed ge baar met haar armen. „Enfin, dat heb je zelf kunnen konstateren. Dus ik vind die ruil niet slecht." „Kunt u zo precies mogelijk zeg gen wanneer?" vroeg Hoolwerf. „Het kan van belang zijn voor 't onder zoek." Ze dacht na. „Het zal begin juni geweest zijn. Of eind mei," zei ze tenslotte. „Ja, ik denk, dat het op een der laatste dagen van mei was. Op een zaterdag. Ik had m'n eigen tent in Dorringen zo goed mogelijk schoongemaakt om een goede indruk achter te laten. Maar bij hem kwam ik in een zwijnestal, dat weet ik nog goed. Zodat ik opnieuw moest begin- DEN HAAG, 20-2. De bedrijvig heid bij de Nederlandse industrie is in januari afgenomen en voor de maanden februari, maart en april wordt eveneens een afneming ver wacht. Dit blijkt uit de resultaten van een onderzoek volgens de con junctuurtestmethode over de gang van zaken bij de Nederlandse indu strie, die het Centraal Bureau voor de Statistiek woensdag heeft gepu bliceerd. De uitkomsten hebben betrekking op 80 procent van de industrie met uitzondering van de voedings- en genotmiddelensector. Fanaticus treitert direkteur AMSTERDAM, 20-2. Een onbe- kende „fanaticus" die volgens het slachtoffer zelf goed thuis moet zijn in de medische wereld, treitert met het opgeven van valse bestellingen al sinds juni van het vorig jaar de directeur van de Amsterdamse GG en GD, dr. J. Allema. Bij diens ge zin in Buitenveldert worden vrijwel dagelijks gebruiksvoorwerpen, boe ken en tijdschriften bezorgd, die hij zelf helemaal niet heeft besteld, maar waarvoor hem wel de rekening wordt gepresenteerd. Het blijkt dan dat zijn onbekende vijand deze order plaatst op bestelformulieren, die als drukwerk huis aan huis in de bus worden geworpen of in dagbladen staan afgedrukt. Ze zijn steeds met een typemachine ingevuld op naam van dr. Allema. Werktijdverkorting te Maastricht MAASTRICHT, 20-2. N.V. Koninklijke Sphinx zal voor de der de maal werktijdverkorting aanvra gen. De maatregel geldt voor 1012 van de 1208 medewerkers in de af deling sanitair. Deze mensen zullen gedurende zes weken 50 pet. korter werken, aldus Sphinx. Als reden voor de maatregel geeft Sphinx de last die wordt ondervon den van Oosteuropese import in sanitair en het Instorten van de bouwmarkt. Het bedrijf heeft de minister van, economische zaken in gelicht over de naar haar mening oneerlijke concurentie uit Oost-Eu ropa. Sphinx maakt deel uit van het Britse Reed-concern. Vader verhinderde verkrachting DEN HAAG, 20-2. Woensdagavond heeft in Den Haag een vader weten te verhinderen dat zijn 8-jarig dochtertje verkracht werd. Het meisje was met een vriendinnetje aan het rolschaatsen op een fa brieksterrein aan het Scheldeplein toen een man verscheen. Hij sleurde het meisje een sleuf in. Het vrien dinnetje wist weg te vluchten en waarschuwde de vader van het meisje. Toen de vader verscheen vluchtte de aanrander weg. De va der wist met hulp van omstanders de man te grijpen en vast te houden tot de politie ter plaatse was. Deze heeft hem, een 38-jarige Hagenaar ingesloten. Het meisje is in het Westeinde zie kenhuis behandeld maar hoefde niet opgenomen te worden. De man had haar reeds half ontkleed en haar de keel dichtgeknepen. door F. VAN FALCKENOORT nen. Maar.... wat heb je er eigen lijk aan, of je een precieze datum weet? Jij vergeet, dat ik het heb over de Charles, die jullie dood in zijn huisje vonden. De man, van wie jullie beweren, dat hij niet de echte is. Dus „Hebt u hem wel eens aan het werk gezien?" „Zeker." Met veel moeite kwam ze overeind en liep naar een hoek van het vertrek, waar ze rommelde in een stapel schilderijen en paneeltjes. Met een gespannen doekje kwam ze terug naar de politieman pn liet 't hem zien. „Dat kind woont hier in de buurt. Ze is heel geniek en ik be gon haar uit te tekenen. Op een zondag, toen ik met Jannekc - zo heet ze - bezig was, kwam Charles binnenvallen. Dat deed hij veel va ker. Es kijken.... een week of zes geleden. Hij bekeek mijn werk en zei, dat ik niet goed was begonnen. Hij maakte een nieuwe schets en ik moest toegeven, dat die er beter uit zag. Op zijn schets ben ik verder ge gaan." Ze bekeek het nog eens. „Het is natuurlijk nog niet klaar. Soms zie ik Janneke in geen dagen. Zodoen de." Terwijl ze sprak, dacht Hoolwerf nog eens terug aan de ansichtkaart, die men in de woning van Charles d'Astaing had gevonden. Nu herin nerde hij zich ook weer de initialen: L. van G. Logisch, dat dit Lcnie van Gestel was. Ze kende de echte Char les dus wel degelijk, bewijze het feit, dat ze hem een kaart zond. Een gra- foloog zal ongetwijfeld haar hand schrift op dc kaart herkennen. Maar hij besloot hierover nog niet te pra ten. Dat kon altijd nog. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7