Grote belangstelling voor voorlichting over kanker Verhogingen komen doorgaans niet in zakken van de boer V00RZ0RGS-INJEKTIE VUERTORENFUNDAMENT STREEKNIEUWS Nederlandse lifster omgekomen in Zwitserland C. Wandel Zn. ZIERIkZLESCHE MEUWSDODE Vrijdag 21 februari 1975 Nr. 21616 3 Druk bezochte bijeenkomst in de Zierikzeese Concertzaal ZIERIKZEE, 20-2. De Zeeuwse Vrouwenraad organi seerde in samenwerking met de afdeling Zierikzee een voorlichtingsbijeenkomst over kanker. Deze vond don derdagmiddag jl. plaats in de Concertzaal. De secretaresse van de Zeeuwse Vrouwenraad, mevrouw J. G. van Loon- Verhocff gaf in haar openingswoord een uiteenzetting over de totstandkoming van deze bijeenkomsten By diverse gemeentebesturen waren verzoeken bin nengekomen om voorlichtingen te organiseren over deze gevreesde ziekte. De Zeeuwse Vrouwenraad heeft toen, vooral ook naar aanleiding van de behoefte die er onder vrouwen bestond meer inzicht te krijgen in het probleem van borstkanker en baarmoederhalskanker, het initiatief genomen in de komende maanden een aantal voorlichtingsbijeenkomsten in deze pro vincie te organiseren. Vanaf het begin van deze intiatief- neming heeft de Zeeuwse Vrouwen raad nauw samengewerkt met het Zeeuwse Kruis, die wat betreft de belangrijke medische kant haar vol le medewerking verleende. Ook het Koningin Wiihelmina Fonds zegde haar steun toe. Door het Provinciaal Bestuur werd een belangrijke sub sidie verleend. Tijdens de bijeenkomsten staat de borst- en baarmoederhalskanker centraal, maar ook aan andere soor ten kanker wordt ruime aandacht, besteed. Dat er veel belangstelling' voor een dergelijke voorlichting be staat, bleek wel uit de grote opkomst donderdagmiddag. Ruim vierhon derd dames waren samengekomen in de Concertzaal, (waaronder zestig leerlingen van de huishoudschool te Zierikzee). Na het openingswoord door mevrouw Van Loon, werd er een inleiding gehouden door de heer B. J. ter Bals, sociaal-geneeskundige te Middelb'urg, verbonden aan het Zeeuwse Kruis, Woekering „Kanker is een woekering van cel len, die tot gezwelvorming leidt". Vanuit een orgaan groeien de cel len midden in andere organen. De symptomen hangen af van het orgaan waarin de ziekte gezeteld is". Zo begon de heer Ter Bals zijn in leiding. De geneeskundige vertelde dat van de honderdduizend sterfge vallen door ziekte per jaar, 26.000 kankergevallen zijn. Het aantal ge vallen van borstkanker bedraagt hiervan 2.300 en dat van baarmoe derhalskanker 450, Het aantal ge vallen van longkanker dat jaarlijks voorkomt is het hoogst nl. 5.000. Toch neemt longkanker eigenlijk een aparte plaats in. want met niet te roken, sluit men de kans op het krij gen van deze vorm van kanker vrij wel uit. Als de oorzaak van een ziekte bekend is, kan deze nl. voor kom en worden. Zo beperkt men ook met het vermijden van sterke zon- bestraling de kans op het krijgen van huidkanker. Wat kan een vrouw nu doen ter voorkoming van borstkanker en baarmoederhalskanker? Voorkomen van dergelijke gezwellen is medisch ge2ien nog niet te omschrijven, maar belangrijk is het dat een houding aangenomen wordt die ongeveer ligt tussen paniekerig zijn en zelfver- waarlozing. Dat wil zeggen dat een vrouw het niet overbodig moet vinden elke maand zelf de borsten te onderzoe ken. Elk knobbeltje wat geconsta teerd wordt, b'ehoeft lang niet altijd op een kankergezwel te duiden, maar natuurlijk is het raadzaam in dat geval een arts te raadplegen. De meeste gevallen van baarmoeder halskanker komt voor onder vrou wen tussen 35 en 55 jaar, die een aantal kinderen hebben gebaard. Vooral voor deze groep vrouwen is het raadzaam om van tijd tot tijd een uitstrijkje te laten maken. Een uitstrijkje wil zeggen dat (pijnloos) wat slijm van de baarmoeder wordt weggenomen en wordt onderzocht. Een handeling die elke huisarts kan verrichten. kingsonderzoek dat zich voordoet. Een zo vroeg mogelijk herkenning en behandeling van een ziekelijke af wijking kan in vele gevallen verer gering en uitbreiding van de ziekte voorkomen. Zolang het medisch technisch en financieel gezien niet mogelyk is van rijkswege een integraal onder zoek op borst- en baarmoederhals kanker in te stellen, is het erg be langrijk dat de vrouw zelf pre ven- ZIERIKZEE In memoiiam G. M. Bij de Vaate In het rusthuis „Irene" overleed donderdag op 93-jarige leeftijd, de heer G. M. Bij de Vaate, in leven rustend landbouwer en beheerder van de toenmalige weegbrug aan de Nieuwe Haven. In een lang, ai^beidzaam leven stelde de heer Bij de Vaate op tal rijke manieren zijn kunnen in dienst van de gemeenschap. Zo was hij één der oprichters van de toenmalige Boerenleenbank, later Rabobank. De Z.L.M. bedacht hem destijds op grond van zijn 50-jarig lidmaat schap van deze standsorganisatie. Vele (vooroorlogse) jaren diende hij de Ger. Kerk als ouderling en had daarnaast verschillende pen ningmeesterschappen, o.m. van de A.R.-partij en de Chr. Schoolvereni ging. Voor zichzelf slechts aanspraak makend op minimale behoeften, was hij als adviseur en financiële hulp velen van dienst en duidelijk repre sentant van een oudere en vrijwel uitgestorven generatie. De begrafenis vindt maandag 24 februari a.s. plaats op de Algemene Begraafplaats te Zierikzee, na een rouwdienst in het rusthuis. Grote karper gewond in de gracht De Zierikzeese gracht is waar schijnlijk niet altijd zo'n vreedzaam oord voor de vissen als men geneigd zou zijn 'te denken. Gisteren (don- derdag)-middag gelukte het name lijk een jeugdige hengelsportenthou siast Johan Visser, een knaap van een karper „gewoon" mot de „blote handjes" uit het water te halen. De vis was echter aan één zijde gewond en maakte als gevolg van het door onbekende oorzaak opgelopen letsel zwaar „slagzij". Wellicht is de reuze-karper, de ge wonde vis woog 2 kilo en was 51 cm lang, aangevallen door een rat. Om dat men nooit weet hoe ook een ge wonde vis het toch nog kan redden heeft Johan de karper later weer netjes terruggebracht in de gracht. Herkenning De heer Ter Bals raadde aan vooral geen „struisvogelpolitiek" te betrachten, bij klachten direkt naai de huisarts te stappen en in elk ge val deel te nemen aan elk bevol- Opening V.V.V.-kantoor Op vrijdag 28 februari vindt de officiële opening plaats van het nieu we V.V.V.-kantoor. in het pand Ha venpark 29. De opening wordt ver richt door burgemeester Th. H. de Meester. Na de opening wordt „open huis' gehouden. Voor tijd: zie agen da. Geen verzakking HAAMSTEDE, 20-2. Weliswaar slaan overal in de duingebieden nog plas sen water, maar niettemin moet iets gedaan worden tegen de optredende verlaging van het waterpeil van de fundering van dc Haamstccdse vuurto ren. Een voorzorgsmaatregel dus. Doordat de laatste jaren het grond waterpeil in deze omgeving zakt wordt het niet onmogelijk geacht dat de paalfundering (101 palen) waarop dc toren is gebouwd, als de ze niet meer in het water staat cn droog volt, door verrotting kan wor den aangetast. Door de firma Soleton uit Rijswijk zijn deze weck de materialen ge bracht waarmee men een chemische stof. z.g.n. waterglas, in de fundering gaat spuiten. Dc werkzaamheden zullen ongeveer twee maanden in beslag nomen. Het hoofd van de kustwacht, dc heer R. Saman. wees er nog eens na drukkelijk op dat cr van een ver zakking of een dreigende verzakking geen sprake is. De nu genomen maatregelen zijn, na een onderzoek vorig jaar door de bouwkundige dienst van het Loods wezen. alleen genomen om de moge lijkheid uit te sluiten dat er door het wateronttrekken eventueel een ver zakking zou kunnen optreden, waar bij de gi'daehtengnng wordt gevolgd ..beier voorkomen dan genezen tieve maatregelen neemt, zoals het eigen borstonderzoek en het laten maken van een uitstrijkje. AJdus de inleiding van de heer Ter BBals. Het volgende programmapunt was cle vertoning van een voorlichtings film over dit onderwerp. Deze film b'raeht het oen en ander in beeld van wat in de inleiding was verteld. Forum Na de pauze werden schriftelijke ingediende vragen beantwoord door een forum. In dit forum hadden zitting: De heer W. Bontkes. huis arts te Zierikzee, de heer C. M. van Hoorn, rustend huisarts te Zierikzee, de heer J. W. F. Loubert, chirurg te Zierikzee, de heer B. J. ter Bals, sociaal geneeskundige te Middelburg mevrouw J. A. H. van Vugt, distrikts verpleegkundige oncologie te Mid delburg en mevrouw S. S. Mol-Bol- luyt, verpleegster te Zierikzee. Lei ding aan deze discussie met het fo rum werd gegeven door mevrouw A. C. Westhoff-Hubée. Na de landelijke statistische ge gevens, die de heer Ter Bals in zijn inleiding had verstrekt, was het zeer belangwekkend van de heer Loubert enkele reële cijfers voor Schouwen- Duiveland te vernemen. In het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee ven den in '74 504 onderzoeken naar kan ker plaats, 91 van deze gevallen re sulteerden in een operatieve ingreep Dit wil echter niet zeggen dat het in alle gevallen een kwaadaardig ge zwel betrof, ook niet-kwaadaardige gezwellen langs operatieve weg ver wijderd. De Zeeuwse Vrouwenraad hoopt op een grote opkomst en vooral op een grote medewerking van de plaatselijke artsen in die plaatsen waar een dergelyke voorlichtings bijeenkomst in de komende maan den nog zal worden gehouden. BITRGII HAAMSTEDE Feestavond D.F.S. De vorige week vrijdag wegens ziekte van enige leden van de to neelgroep „De Hutspot" uitgestelde feestavond van de sportvereniging DFS zal nu heden vrijdagavond in de rekreatiezaal van camping Duin rand plaats vinden. Morgen zaterdagmiddag zal de to neelgroep het toneelstuk voor de be jaarden opvoeren in het Gerefor meerde verenigingsgebouw te Haamstede. Karate-fiimvoorstelling Uitgaande van Sportschool Joop Verschoof vindt op dinsdag 25 fe bruari in het Dorpshuis te Renesse een filmvoorstelling plaats over ka rate, met als thema's het wereld kampioenschap te Tokio, de instruk- tie van deze tak van sport en de monstratie. De toegang is gratis. Voor tijd: zie agenda. ELLEMEET Vergadering Plattelandsvrouwen Dinsdagavond 25 februari houdt de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afd. Noordwelle e.o. in het dorpshuis Ellemeet haar jaarverga dering. De tweede secretaresse brengt het jaarverslag uit en verder wordt ach tereenvolgens verslag uitgebracht over het potje „Lief en Leed', gym- nastieken door de kaskommissie. Nadat een nieuw kaskommissielid is benoemd is het tijd voor de be stuursverkiezing. Aftredend en re glementair niet herkiesbaar zijn me vrouw M. Hanse-Bax en mevrouw M. J. C. Gilijamse-Meijers. Eveneens aftredend, maar wel herkiesbaar is mevrouw T. Steur-Stuyts. De dames J. F. Doornekamp-Rommerts uit Renesse en mevrouw E. Gebraad- Oostendorp uit Haamstede hebben zich bereid verklaard zich kandidaat te stellen voor een bestuursfunctie. Nadat afscheid is genomen van mevrouw M. Hanse-Bax zal het of ficiële gedeelte van de avond worden besloten met de rondvraag. Na de pauze worden in een win keltje door de leden zelf vervaardig de produkten verkocht. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse komt donderdagavond 27 februari in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis. Op deze avond zullen aan de orde komen: verslagen ge meenschappelijke regelingen, aan- en verkoop van gronden, krediet uitbreiding bestaand openbaar ver- lichtingsnet, krediet aanbrengen openbare verlichting plan-West, kre diet t.b.v. algemeen vormend mu ziekonderwijs leerlingen basisscho len. wijziging gemeenschappelijke regeling woonwagencentrum, ver koop perceel grond en erfpachts- recht aan de Molenstraat, krediet plankosten sportvissershaven, subsi dieverlening C.J.V. zanggroep en meisjesvereniging. Verder voorko mende zaken, komptabititeit en rondvraag. Haven en weegbrug De gemeentehaven werd in het jaar 1974 bezocht door 296 binnen schepen, 990 sportvissersvaartuigen en 1294 pleziervaartuigen. Er werd aangevoerd: 11.846 ton zand, 17.937 ton grint, 340 grit, 1.100 ton split, 402 ton mijnsteen, 586 ton kunstmest en 5.113.000 liter gasolie. Op de weegbrug is in 'het jaar 1974 gewogen: 21.020 kg aardappelen. 97.768 kg 'bruine bonen, 61.966 kg gerst, 55.050 kg voergerst, 485.508 kg tarwe, 24.711 kg haver, 64.361 kg erwten, 4.450 kg erwtenstro. 15.490 kg hooi, 7.130 kg stro, 16.720 kg uien 55.160 kg kokhanen, 125.270 kg oud ijzer, 370 kg is 2 varkens, 18.200 kg mijnsteen. Totaal gewicht dat over de weegbrug is gegaan 1.053.174 kg Concierge verenigingsgebouw Mevrouw J. de Ronde-Duson, ge durende 4Va jaar .concierge van het Verenigingsgebouw te Bruinisse, gaat per 1 maart a.s. haar werk zaamheden neerleggen. Zij zal wor den opgevolgd door mevrouw N. Kok-Kik. Geslaagd De heer G. Schraver. autorij schoolhouder te Bruinisse, slaagde deze week te Westkapello voor een anti-slipkursus. Vergadering „C et C" HAAMSTEDE, 19-2. In de deze week in liet RTM-holel te Haamstede gehouden vergadering van de Iandbouw- vereniging „Concordia et Confiducia", konstateerde de voorzitter, de heer W. J. de Vrieze, in zijn openings woord dal de landbouw het steeds moeilijker krijgt. Zo zal cr voor hogere personeelskosten weer minder «ren gewerkt worden. Kosten van bestrijdingsmiddelen, kunstmest, brandstof en zeker niet in het minst van machines blyven onrustbarend stijgen. Niets van dit alles echter kan doorberekend worden in de pryzen van de produkten. Men vraagt zich nu af waar dit heen moet. Lachwekkend noemde de heer Dc Vrieze het dat minister Van der Stee durft te beweren dat de recente be loofde verhogingen voor 1975 de kos tenstijgingen zullen dekken. „Onze man", tussen aanhalingste kens, in Den Haag komt ons inziens over als iemand die wat ongeïnteres seerd, nonchalant en met wat ge affecteerd geleuter, lichtvoetig over de grote financiële problemen in dc landbouw heen stapt". „We kunnen ons daarom ook vol ledig scharen achter de uitlating van onze ZLM-voorzitter ir Luteijn. die j.l. vrijdag zei: „Landbouw mi nister Van der Stee moet worden vervangen, want er zijn genoeg men sen die onze belangen beter kunnen behartigen". Onze enige hoop op extra financiële tegemoetkomingen, boven de 9 0 o van Brussel, zal van uit Den Haag moeten komen. Daar zullen onze organisaties en aktie- groepen terecht moeten komen, maar met een man als v. d. Stee die onze belangen in de regering moet verde digen is dit geen beste zaak. Zomer vol onrust Om deze reden is onder dc boeren stand opnieuw een zomer vol onrust te verwachten. Meer en moer wordt de landbouw in het nauw gedreven en krijgt het Ie maken met een groeiende groep protesterende jon geren, die hoewel niet op het platte land geboren en getogen cr 's zomers willen vertoeven en daar dan dc plattelandsbevolking willen vertel len hoe te handelen. In hun ogen zou men voor zichzelf maar vooral voor de mensen uit de derde wereld voor een appel cn een ei voedsel moeten produceren, maar dan na tuurlijk zonder gebruik van kunst mest en bestrijdingsmiddelen. Dit is de mentaliteit van onze milieube wuste schreeuwers en hun wereld vol ideeën. Er wordt nog geluisterd naar lien ook; ze halen voorpagina's van de dagbladen en de aktualitei- ten rubrieken van de t.v. Ze willen geen fruit dat bespoten is, geen suiker uit bieten, geen koffie uil An gola cn geen outspan sinaasappelen uit Zuid-Afrika. Deze lieden willen nog wel eten. maar dan moet het biologisch dynamisch zijn. Een ander uitvloeisel hiervan kan men herkennen in het voorstel van het kabinet om nationale land- landschapsparken op te richten, wat een derdcre beperking voor de daar wonende boeren zal zijn", aldus de heer De Vrieze. Met klem drong de voorzitter cr op aan dat de plattelandsbevolking een groot front mankt cn op zijn zaak Iet waarbij hol als een man achter de ZLM organisatie staat, want tie grote rode wals zal ons langzaam proberen dood te drukken" In onze nieuwe ZLM-voorzitter ir. Luteijn hebben wij een jonge en slagvaardige voorman gevonden die wij straks als hij de kastanjes uit het vuur moet halen zullen moeten steunen. De laatste dagen heeft de regiona le en landelijke pers nogal wat aan dacht besteed aan de ovei-eengeko- men prijsverhogingen die donderdag j.l. in Brussel tot stand kwamen. Dc EEG-landbouwministcrs be reikten na dc zoveelste marathon zitting een nieuw prysakkoord, dat voor dc Nederlandse landbouw een meer opbrengst van 9 "In zal bedra gen, volgens het A.D. zelfs 10 Deze 9 °/o klinkt, hoewel om 15 °/t> was gevraagd, voor niet agrarische ingewyden redelijk hoog. De waar heid is dat zulke verhogingen door gaans niet in de zakken van de boe ren terecht komen. Van dc tussentijdse verhoging van september j.l. hebben wij nog nicls gemerkt. Zo zou de tarveprijs zirh volgens dio verhoging nu op het ni veau van 42 el. moeten bcvinen. de werkelijkheid is echter 38 ct. Voor komend seizoen (de nieuwe prijzen gaan pas na 1 augustus in) zou men ten aanzien van tarwe en brouw- gerst op minstens 45 ct. mogen re kenen, volgens de 9 0o verhoging. Door valuta en andere manupulaties geloofd echter niemand hier meer in. Overigens speelt de lage prijszet ting door onze coöperatie (Cebeco Zuid-West) ook een rol mee in onze ontevredenheid wat betreft de graanprijzen. Zo betaalde vorige week de niet hii Cebeco-Zuidwesl aangesloten coöperatie Wemeldinge voor tarwe 50 ct. meer per 100 kg. dan de grote Ce'bceo-Zuidwest. Op zo'n manfer heeft fusie voor de boe ren geen zin. Op de vrije handel in Tholon wordt zelfs f 1.50 meer per 100 kg betaald dan door Cebeco- Zuidwest op Schouwon-Dutvelniui. DEN HELDER. Op uitnodiging van de Kon. Marine hebben Jan en Bert Veenslra, die onlangs voor de grap een bod van 600.000 op het sloopschip „Noord-Brabant" uit brachten, een bezoek gedacht aan de Marinebasis in Den Helder. Jan en Bertf r.) laetn zich hier onder de ka nonnen van de onderzeebootjager „Holland" het nodige over de gang van zaken aan boord vertellen door de li: Ier zee J. P. Martijn. Benoeming typiste Tot typiste bij de Technische dienstkring Bruinisse en Midden- schouwen is benoemd mevr. G. H. Korstanje-van Dijk te Bruinisse. Mevr. Korstanje werkt voorlopig halve dagen. Voor deze betrekking waren drie sollicitanten Landbouw vereniging' D.E.S. (Vervolg van pag. 1) jaar zijn akties gevoerd, zij het met tegenzin. Op papier zijn met deze akties resultaten geboekt; voor tarwe bv. werd 5 procent overeengekomen, maar in de praktijk ontving men 2 procent minder per kg dan het voor gaande jaar. Dit alles wekt argwaan en schokt het vertrouwen. De georganiseerde landbouw zal dit voor geen tweede keer nemen. De stemriiing onder de boeren is door deze manipulaties tot het nulpunt gedaald. Verder zijn er nog andere tenden- zen die de aandacht bezig houden, bv. de dalende ekonomie. de steeds voortdurende werkloosheid, de voed seltekorten in de hongergebieden, hel zorgwekkend wereldgebeuren. Dit alles houdt onze aandacht vast cn we vragen ons af: „waarheen"? Verder zijn er de problemen rond de Ooslerschelde hoe die gesloten zal woi'den en hoe lang dit zal gaan du ren. Ook dit baart zorgen, temeer daar de veiligheid - zoals het. zich iaat aanzien - nog langer op zich zal laten wachten. De voorzitter sprak zijn waarde ring uit over de maatregelen die voor eventuele kalamiteiten getroffen zijn door de gemeenteraad met het waar schuwingssysteem. Alleen vroeg de voorzitter zich af waar men met de mensen bij een eventuele overstro ming moet blijven. Spreker deed een beroep op de ingelanden van het wa terschap wat meer medeleven en aan dacht te besteden aan dit overheids orgaan. MOLS (Zwitserland). 21-2. In een ziekenhuis in de Zwitserse plaats Walensladt is de 26-jarige Neder landse Maria Heerdink uit Gcestc- ren (gemeente Tubbergen) aan ver wondingen bezweken, die zij woens dag had opgelopen bij een ver keersongeluk. dat zich voordeed n de buurt van dc Zwitserse plaats Mols. ongeveer twintig km ten wis ten van Liechtenstein. Maria Heerdink zat. met nog een liftster uit Nederland in een vracht auto. die frontaal in botsing kwam met een bestelwagen. Dc drie inzittenden van dc vracht auto - de chauffeur en de twee lift sters uit Nederland - raakten zwaar gewond. Maria Heerdink is later,in hei ziekenhuis overleden. Citroen-agent voor Schou wen-I)ui vela nd Garage Niruwerkerk. Tel. (01111) 11R7

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3