JAARVERGADERING VAN KON. HARMONIE Kissinger „KUNST EN EER" Vogelkerkhof in Kentucky Inflatie in VS op recordpeil Uitbarsting van geweld in Noord-Ierland N r Vakantiespreiding ja of neen Boeiende causerie over Schouwen-Duiveland gezien in de ogen van schrijvers in Nederlandse of vreemde taal Brand in Breda's oude binnenstad AGENDA Optimisme voor tie toekomst Dc reis van ZIERIKZEE, 20-2. De Kou. Harmonie „Kunst en Eer'" hield in het „Huis van Nassau" een goedbezochte en geslaagde jaarvergadering. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer 1'. Kuzee, een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen uit hel afgelopen jaar, waarin veel aktiviteiten zijn ontplooid, wat reden geeft tot optimisme voor de toekomst. Bijzonder waardevol bleken enkele nieuwe vormen van optreden, zoals dc gezamenlijke taptoe met „Luctor et Emergo" te Rencsse en het ge slaagde concert in de Concertzaal. Diverse verzoeken voor een optreden zijn reeds binnen. De heer Kuzee roemde de goede samenwerking en prima korpsgeest tussen de grote kern jongeren en de oudere groep in de vereniging. Een speciaal dankwoord richtte de heer Kuzee tot de dirigent, de heer E. A. de Looft', voor zijn grote inzet en goede leiding, waarvan het sukses op het jl. gehouden concours tc Mid delburg een bekroning mag worden genoemd. Ook dankte de voorzitter de heren van het oud papier, inzonderheid E. A. de Looft en J. Lems, die wekelijks de straat opgaan om de kas een fi nanciële injektie te geven. Ook werd de firma Groenleer in de dank be trokken voor het beschikbaar stellen van een auto. Mede door deze aktie kon het af gelopen jaar worden overgegaan tot de aanschaf van nieuwe stoelen, mu- ziektassen, instrumenten, pauken en nieuwe lampen. Tenslotte stipuleerde de voorzitter de koninklijke onderscheiding welke de dirigent ten deel is gevallen en last but not least het aanstaande be zoek aan St. Hilaire, met Pink steren. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen door de heer H. Koper, volgde het financieel verslag door de penningmeester, de heer M. Fiere. Ondanks de zeer zware uitgaven van muziek, instrumenten en uniformen konden de eindjes aan elkaar worden geknoopt en bleef er nog een batig saldo over. De bescheiden waren in orde bevonden door de heren P. Du- DEN HAAG, 20-2. Drie weken aan eengesloten vakantie voor de bouw vakkers in 1976, zoals bepaald in de medio januari afgesloten bouvv- CAO, maakt een betere vakantie- spreiding erg moeilijk. Dat is de me ning van mr. A. B. Raven, voorzit ter van de coördinerende commissie bedrijfsleven onderwijs voor de va kantiespreiding. Ongeveer 250.000 bouwvakkers zullen dan met hun gezin in één periode op vakantie gaan en dat leidt tot ongewenste opstoppingen. Daarbij komt, dat de welvaart stijgt, het aantal vakantiedagen toeneemt en steeds meer mensen er op uit trekken. Iets waar de heer Raven overigens niets op tegen heeft. De heer Drewes van het algemeen verbond bouwbedrijf (werkgevers) stelt daarentegen, dat individuele son en C. v. d. Berge. Tol leden van de kaskommissic werden voor het aanstaande jaar benoemd dc heren H. Boot en A. Heiboer. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. van Geesbergen herkozen. In dc* vakature, ontstaan door het niet- herkiesbaar zijn van de heer J. Bil werd m.a.s. gekozen de heer J. Broek huizen. De heer Kuzee dankte de heer Bil voor het vele werk dat ge daan is voor „K. en E." In bespreking kwamen vervolgens de aktivitieten voor 1975. Er zal een uitwisselingsconcert plaatshebben met Oösterland, terwijl een verzoek is ingekomen van Zonnemaire voor een concert. Met „Luctor et Emergo" te Renesse zal weer een gezamenlijke taptoe in gestudeerd worden. Te Zicrikzee zul len naast de gebruikelijke aktivitei ten een tweetal concerten worden gegeven. Mocht uit Brouwershaven (waarvan vier leden afkomstig zijn) een verzoek tot medewerking bin nenkomen, dan zal dit gunstig wor den beoordeeld cn indien mogelijk worden ingewilligd. Instrumenten Wat het instrumentarium betreft zijn een aantal instrumenten hard aan vervangen toe. Na ampele diskussie wordt besloten om uit 't instrumen tenfonds. met daarbij een gesloten lening over te gaan tot de aankoop van een tweetal kornetten, twee trombones, een B- en Es-bas, 2 sa- xophoons en een concerttrom. Hel beloopt een bedrag van f 22.000, zodat na realisering het korps over een goede bezetting beschikt. Voor vakantiespreiding in de bouw een onmogelijke zaak is. Men werkt in ploegen en als daar iemand uitvalt kan een ploeg niet vooruit. In het verleden nam een aantal werkne mers al vakantie op in de week voor de bouwvakvakantie, waardoor volgens hem de hele zaak vrijwel stil kwam te liggen. Dat was een reden om tot een aangesloten periode van 3 weken te komen, vertelde hij. Of in verschillende regio's ook verschillende vakantieperiodes ko men, moet volgens hem nog worden besproken. Een bijkomende moeilijk heid in de bouw is evenwel, dat mensen vaak van heinde en ver - en uit andere regio's - naar een bouw plaats komen. Dat doet een even tuele regonale spreiding vrijwel te niet. deze aderlating zullen ook de leden hun steentje moeten bijdragen. Be sloten werd dat per 1 mei de kon- tributie per maand gebracht zal wor den op f 6,cn voor de school gaande leden f 3,per maand. De harmonie, die een grote plaats inneemt in de harten van de Zierik- zeese burgerij en een 400 niet-wer- kende leden (donateurs) telt, welke jaarlijks f 3,als donatie betalen, vertrouwt op eventuele financiële steun uit de burgerij. Wat de reis naar St. Hilaire be treft deelde de voorzitter mede dat dit steeds vastere vormen gaal aan nemen. Het ligt in de bedoeling om vrijdags vóór Pinksteren te vertrek ken en dinsdags terug te keren. Tijdens de rondvraag gal' de diri gent, de heer De Looft', het bestuur in overweging om kontakt op le ne men met de betreffende instanties, teneinde voor dit eiland aan de mu ziekschool - waarvoor toch door alle gemeenten veel wordt betaald - een leraar aan te trekken voor koper blazers. FORT CAMPBELL, Kentucky 2- 12. Bij de grote Amerikaanse mili taire basis in Fort Cambell in Ken tucky lag de grond donderdag be zaaid met vogelkadavers van de me rels die de luchtmacht woensdag met een chemisch middel heeft gedood omdat zij een gevaar voor de gezond heid zouden hebben opgeleverd. De voorlichtingsofficier van de ba sis, overste John Klose, zei dat een aanzienlijk aantal vogels was ge dood, hoewel maar een deel van de hele kolonie van naar schatting 17,5 miljoen van boven was bespoten met Tergitol en van onderen met water, een combinatie die de olie in het ve renpark oplost, waardoor de dieren doodvriezen. Intussen fladderden tientallen ge wonde vogels hulpeloos rond. Een legerwoordvoerder zei dat zij ten dode waren opgeschreven. Geen verlenging raaptijd kievits-eieren Melis Stokc schreef een beroemd geworden werk over het beleg van Zierikzee in 1304. Op een buitenge woon boeiende wijze heeft hij een beschrijving gegeven van de krijgs handelingen. Stoke verstrekt daar bij uitvoerige informatie over onder meer de onder de bevolking van Zierikzee heersende angsten cn de panische gevolgen onder de burgerij van de tijdens de Vlaamse belege ring toegepaste uithongeringstaktiek. Stoke's visie op de strijd rond Zie rikzee in 1304 is wel wat „Hollands gekleurd". Dr. De Vin vond dit een begrijpelijke zaak omdat Stoke in dienst was van Hollandse graven en ..dus" uiteraard ook ..stond" aan de Hollandse kant. Dr. Dc Vin besteedde in zijn boei ende causerie ruimschoots aandacht aan de figuur van Stoke, die tc Zicrikzee erg veel heeft mee gemaakt. Naar de overtuiging van de inleider was Stoke een Zeeuw van geboorte en wellicht afkomstig uit deze streek. „Misschien zelfs wel een Zierikzecënaar van geboorte", al zei dr. De Vin dit laatste in het mid den tc willen laten. „In elk geval Is hU hier heel goed bekend geweest." WASHINGTON, 20-2. Do balans van de jongste „verkenningsreis" van Henry Kissinger naar het Nabije Oosten kan men in zoverre als po sitief beschouwen, dat do Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken al besloten heeft volgende maahd terug te keren om dan een nieuw tussentijds akkoord tussen Is raël en Egypte te concretiseren WASHINGTON, 21-2. In de laat ste drie maanden van 1974 heeft de inflatie in de Verenigde Staten het absolute record van 14,4 procent (op jaarbasis) bereikt, zo blijkt uit ge gevens die het ministerie van han del in Washington heeft gepubli ceerd over het Amerikaanse bruto nationaal produkt in het laatste kwartaal van het vorige jaar. In het derde kwartaal bedroeg het inflatie cijfer op jaarbasis 11,8 procent en één maand geleden was voor de laat ste drie maanden van 1974 een voor lopige raming opgegeven van 13.7 procent. BELFAST. Bij bomaanslagen op twee katholieke café's in Noordier- land zijn donderdagavond meer dan 30 mensen gewond .Het is de ernstig ste uitbarsting van geweld sinds 10 februari. De dag waarop de IRA een bestand liet ingaan. Protestantse ex tremisten hebben de verantwoorde lijkheid voor één van de aanslagen opgeëist en de politie veronderstelt dat ook de tweede aanslag op reke ning van een px-otestante gi-oepering komt. De aanslagen zouden bedoeld zijn om het IRA-bestand te onder mijnen door het uitlokken van te gengeweld van katholieke zijde. „De Koffers" Sprekend over de zeventiende eeuw signaleerde dr. De Vin de „ge leerde magistraten" Adriaan cn Ro- chüs Hoffer. ,.Dc Hoffers waren een vanouds zeer bekende, aanzienlijke patricische familie le Zierikzee. Zij kwamen van de eerste helft van de 7.estiendc eeuw af regelmatig voor in het bestuur van dc stad. Adriaan Hoffer (1589-1644) was o.o. burgemeester, zijn zoon Rochus (1616-1671) oefende eveneens een aantal jaren het burgemeestersambt uit. Beiden schreven volgens de ge woonte van die tijd in het Latijn. Zowel van Adriaan als van Ro chus bevinden zich in dc provinciale bibliotheek te Middelburg hand schriften, met onder andere lofdich ten. Bijzonder interessant is dat de Hoffers gedichten hebben nagelaten die in nauwe betrekking staan mot de toestand op dit eiland, aldus dr. De Vin. Adriaan schreef bijvoorbeeld een gedicht op Brouwershaven en een gedicht op De Schelde. Boven dien liet hij een gedicht na over de oude nijverheid die vanouds te Zie rikzee bloeide: de zoutwinning, (da- rinckdelven). Van Rochus is even eens bekend een gedicht op Dc Schelde. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. vrijdag-, zaterdag-, zondag- en dinsdagavond om 8.00 uur: PoiOftCMM Ktue/ p>e/f^te« i DflVlD iTKRflKH/ PRODUCTIE van een jrck cifivTOimm ROBéRT Rffif ORD en miAFflRROUU qeo-JiQWd doa fevo '-cös 'jtfa f«n Paramount Mm Uilgtbncht door L/ Cinema ln'#rnahon»l Corporation Toegang 14 jaar Kind onder auto UTRECHT, 20-2. De 7-jarige Hen- drika J. Gijsbertsen uit Ruphen is donderdagochtend om het leven ge komen bij een verkeersongeluk in Amerongen waar ze met haar moe der haar oma ging bezoeken. Het meisje stak plotseling de weg over, nadat ze maar in één richting had gekeken om te zien of er verkeer aankwam. Ze werd aangereden door een personenauto uit de richting Leersum. Het kind was op slag dood. zendsnel om zich heen. De vijf be woners vluchtten in pyama het dak op, waar de brandweer hen enkele minuten later met behulp van een hoogwerker uit hun benarde en kou de positie kon redden. De politie be trok de wacht op hét dak van de nieuwe Vroom en Dreesmann om een goed overzicht te hebben, omdat een zware vonkenregen over de oude binnenstad woei en het gevaar voor branden in de omgeving zeker niet denkbeeldig was. Dr. De Vin achtte het belangrijk en karakteristiek dat de beide Hof fers een gedicht hebben gewijd aan De Schelde, de stroom die oorzaak was van grote angsten en vrezen. Een „onthullend detail" vond hij dat uit het werk van de Hoffers blijkt dat de angst van de bewoners voor het woeste geweld van de zee eigen lijk door de eeuwen heen niet ver anderd is. In het slot van zijn inleiding be handelde dr. De Vin het merkwaar dige in 1806 te Gent verschenen boek van C. J. de Grave „een trouw en toegewijd Vlaming". Hel werk van De Grave - in de Fi*anse taal - getuigd van een Nederlandse en Vlaamse instelling, en van een grote belangstelling voor de Zeeuwse Del- tawereld, in het bijzonder voor het Schouwse gebied en voor Zierikzee. Het merkwaardige is dat. De Grave de sage van Atlantis in een magiseh- realistische sfeer heeft geplaatst in de oude Germaanse wereld en wel met name in het oude kerngebied Schouwen. De hedendaagse auteur Hubert Lampo heeft van zijn grote waardering voor het werk van De Grave getuigd. Dr. De Vin besloot met enige her inneringen aan de twintigste ceuwse schrijver P. H. Ritler jr., uit de bundel „Sentimentele Aardrijkskun de" door de inleider omschreven als een „goed boekje over Zeeland, met zeer goede impressies over Sehou- wen-Duivclnnd. Ritter heeft op Schouwen-Duivc- land de sfeer van gelukzaligheid geproefd, zoals die door De Grave werd bedoeld. Beiden hebben zeer sterk gezocht en verlangd naar een land waar het rustig was en de ele menten in eindeloos verband in el kaar zouden overgaan. Zij wilden zich opgenomen voelen in een groot kosmisch verband", al dus dr. De Vin. „Zowel De Grave als Ritter hebben ons voor deze jachtige tyd zeer waardevolle gedachten meegegeven". Dr. De Vin gaf zijn aandachtig gehoor tenslotte de vraag in overweging: „Honden wc die oase van rust die zij hier aanwezig acht ten wel goed in stand?" Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.20-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 21 februari Zierikzee Huis van Nassau, jaarvergadering H.S.V. „Ooslerschelde". Aula RSG „Prol'. Zeeman", film avond „Zicjook". Kerkwerve Verenigingsgebouw, 20.00 uur, feest avond afdeling Middenschouwen Vei-, van Openbaar Onderwijs (V.O.O.). Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 19.30 uur bazar „O en U". Oösterland Conferentiekamer, 19.45 uur, uitvoe ring „Oosterlands Fanfare". Zaterdag 22 februari Zonnemaire Hervormd Verenigingsgebouw 15.30- 17 uur, verkoop oude instrumenten. Zondag 23 februari Renesse Herv. Kerk, 19.00 uur, Vesperdienst m.m.v. Jongenskoor v. d. Zeeuwse Koorschool. Maandag 24 februari Haamstede Gemeentehuis. 16.00 uur, vergade ring raad Westerschouwen. Dinsdag 25 februari Zierikzee Herv. -Verenigingsgebouw, 19.30 uur, Chr. Plattelandsvrouwen Bond, afd. Schouwen-Duiveland. Huis van Nassau, 19.30 uur, jaarver gadering Ver v. Bedrijfsvoorlichting. Woensdag 26 februari Ouwerkerk Dorpshuis. 19.30 uur. hoorzitting ge meentebestuur inzake de verblijfs- recreatie. Donderdag 27 februari Haamstede Beatrixschool, Afd. Rode Kruis, 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Vrijdag 28 februari Noordgouwe Mr. de Roos-huis, 20.00 uur. afd. Plattelandsvrouwenbond. Bruinisse Dorpshuis, 20.00 uur, N.V.V.-avond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnis. na half zes Redaktie: M J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 22 en zondag 23 februari Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. gaat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. Stenger, Haamstede, tele foon (01115)-1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. Dc weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgei 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur Dokter J. II. Richard, Nieuwerkerk. tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman De artsendienst Bruinisse/Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zuster M. Kunst-Visser, Scharend(jke, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp. Oösterland, telef. (01114) 1707, heeft dienst te Oösterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (011101-2180, heeft dienst voor Schouwen-Duivcland. APOTHEEK Apotheek C. O. H. Verschoren, Zie rikzee. Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en van 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12 00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. BREDA, 21-2. Het Indisch-Chinees DEN HAAG, 20-2. Staatssekretaris restaurant Kotah Radja aan de Gro- Meijer van c.r.m. blijft er bij, dat te Markt in Breda is heden (vrijdag)- de raaptijd voor kievitseieren dit ochtend vroeg door brand volledig jaar voor het gehele land moet wor-< verwoest. Enkele aanliggende zaken- den ingekort tot zondag 6 april. Hij f panden hebben rook-, water- en denk ter niet over om tegemoet te brandschade opgelopen. De totale komen aan Friese wensen, een latere schade van deze oude gebouwen in datum vast te stellen. Een en ander de Breda'se binnenstad is nog niet te blijkt uit het dondex-dag gegeven overzien, antwoord op schriftelijke vragen van het (Friese) Tweede Kamerlid De brand is uitgebroken in de keu- Vellenga (PvdA). ken van het restaurant en sloeg ra- Vereniging' „Stad en Lande" ZIERIKZEE, 20—2. Op de derde cursusavond streek geschiedenis van de Vereniging „Stad en Lande" sprak dr. A. de Vin, leraar Nederlandse taal en literatuur aan de Pedagogische akademie te Rotterdam over het onderwerp „Sehouwen-Duiveland gezien in de ogen van schrijvers in de Nederlandse of in een vreemde taal". Dr. De Vin werd door voorzitter de heer J. L. Braber, in het bij/onder verwelkomd als een „geboren en getogen Oösterland". In zyn lezing belichtte dr. De Vin in de eerste plaats de middeleeuwse schrijver Melis Stoke, die leefde van omstreeks het laatst van de dertiende eeuw tot de eerste helft van de veertiende eeuw. Stoke was kanselier van drie opeenvolgende graven van Holland: Jan de eerste. Jan dc tweede en graaf Willem de derde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2