Geen opgewekte agrarische geluiden te Oosteriand Groot aantal maatregelen ter bestrijding werkloosheid Nieuw technostation geopend in Middelburg teak bergmeubel MEUBELRAMA The Great Gatsby ©jAUSTIN MORRIS DE ZIERIKZEESCHE COURANT gelegenheid". De maatregelen zijn bedoeld 011 korte termijn de werkloosheid terug te dringen. op Maatregelen De nota bevat nieuwe voorstellen om bedryven die in moeilijkheden ver keren, te helpen en om de doorzichtigheid van en de aansluiting tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt te verbeteren. Voor de bouwnijver heid worden maatregelen voorgesteld die zich richten zowel op instand houding van de vraag naar bouwwerken als op een versteviging van de toekomstige plaats van de bouwnijverheid in de Nederlandse economie. De regering wijst de opvatting af als zou het streven naar volledige werkgelegenheid een achterhaalde zaak zijn. Zü zegt in de nota,dat haar beleid gericht moet zijn op het scheppen van de mogelijkheid voor een ieder om aan het arbeidsproces deel te nemen, los van de vraag bij welk produktieniveau en belonings- peil dat gebeurt. Het beleid blijft er onverkort op gericht de mogelijkhe den te scheppen, dat ieder die dat wil de gelegenheid ki'ygt aan het ar beidsproces deel te nemen. De regering ziet geen overtuigende reden om de groei van de economie of van een bepaalde sector, zoals de industrie, af te remmen. Zij zegt dit in de nota naar aanleiding van het streven naar selectieve groei. Ver wezenlijking van dit streven zal waarschijnlijk inhouden, dat in de komende tijd, vergeleken met de ja ren zestig, een vertraging van de groei van produktie en arbeidspro- duktiviteit zal optreden, wat de re gering als resultaat van een groter accent op welzijnsaspecten aan vaardbaar acht. De regering vindt het van b!elang in het geheel van het overheidsbe leid de voorwaarden te scheppen om de stijging van de reële arbeidskos ten in overeenstemming te brengen met de stijging van de arbeidspro- duktiviteit. Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Bestaande arbeidsplaatsen Een structurele verhoging van het aandeel der bedrijfsinvesteringen in het nationaal produkt is, gelet op het maatschappelijk rendement daarvan niet de aangewezen weg om een vol doende aantal arbeidsplaatsen te verzekeren. Daarom is er reden om behalve aan het scheppen van nieu we arbeidsplaatsen door middel van nieuwe investeringen - meer dan tot dusverre - aandacht te besteden aan de mogelijkheid om bestaande ar beidsplaatsen te behouden. Daartoe dient het streven om de stijging van de reële arbeidskosten in overeen stemming te brengen met de stijging van de arb'eidsproduktiviteit. De medewerking van het bedrijfs leven, aldus de regering in haar no ta, is onontbeerlijk en dat niet alleen in een adviserende rol. Zoals ook in de interim nota werd gezegd, dragen de sociale partners een eigen ver- Onder het hoofd „Steun aan be drijven" kondigt de regering de vol gende maatregelen aan: Ter tegemoetkoming aan niet winstgevende bedrijven wordt de bestaande mogelijkheid verlies te verrekenen met winst van het voor afgaande jaar verruimd, zodat ver lies met ingang van 1974 reeds kan worden verrekend met winsten uit de voorafgaande 2 jaren De vervroegde afschrijving op ge bouwen buiten de randstad wordt versterkt door het tijdstip waarop mag worden afgeschreven te ver vroegen nl. nu reeds bij het aangaan van de betreffende contractuele ver plichting. F 225 min extra wordt uitgetrok ken voor stimulering en steun van individuele bedrijven. Waar mogelijk zullen bedrijven wier continuïteit in acuut gevaar is bij leveranties aan ontwikkelings landen worden betrokken. Verder wordt overwogen investe ringsaftrek te vervangen door een subsidie op investeringen waarvan ieder bedryf dat investeert - onge acht het financiële resultaat - kan profiteren. Een alternatief daarbij is de thans met investeringsaftrek gemoeide bedragen in zodanige vorm aan het bedrijfsleven ter be schikking te stellen, dat hiermede een bijdrage wordt geleverd tot ver mindering van de arbeidskosten. MIDDELBURG, 21-2. Het is niet alleen van verkeerstechnisch maar ook van economisch belang dat de eigenaar van een auto een goed inzicht heeft in de staat waarin zyn auto zich bevind. Dit zei r. J. Barkhof, directeur van de voertui- i 'gen-téchnischc ledenservice van de ANWB donderdagmiddag tijdens de officiële opening van het eerste techno-station in Zeeland tc Mid delburg. Plet Technostation in Middelburg Is gebouwd met het oog op de invoe ring van de verplichte veiligheids keuring. Er kunnen 35.000 tot 40.000 auto's per jaar worden gekeurd. Ge zien de onzekerheden omtrent het in voer ep van deze keuringen ligt de nadruk van de huidige funktie van het station op het verrichten van on- derhouds- en aankoopkeuringen van leden en niet-leden, zo stelde de heer Barkhof. Om het station bij de Zeeuwse be volking bekendheid te geven wordt er van 24 tot en met 28 februari as. een verlichtingsactie gevoerd waar- b'ij iedereen gratis zijn autoverlich ting kan laten afstellen. De burge meester van Middelburg, drs. P. A. Wolters verrichtte donderdag de of ficiële opening. Landbouwvereniging „D.E.S." ZIERIKZEE. Een aantal dames van de Zeeuwse Vrouwenraad, initiatief neemsters van de voorlichtingsmid dagen over kanker, die in een aantal, Zeeuwse plaatsen worden gehouden. Donderdagmiddag vond in de Zie- rikzeese Concertzaal een druk be zochte bijeenkomst plaats in dit ka der. (Zie ook elders in dit nummer.) OOSTERLAIND, 19-2. - Er bestond woensdagavond goede belangstelling voor de algemene ledenvergade ring van de Landbouwvereniging D.E.S. alhier, die ge houden werd in het café „De Pleisterplaats", onder voorzitterschap van de lieer H. J. van de Zande. Vóór de opening van deze bijeenkomst herdacht dc voorzitter het overlijden van dc heer M. Otte, gedurende 33 jaar secretaris van dc vereniging, van de heer J. Kwaak, ongeveer 20 jaar bestuurslid, en voorts van de leden Max. Stouten, Jan Stouten-de Bruine en Abraham Heuzcn. Er werd ter nage dachtenis van hen enige ogenblikken stilte in acht genomen, waarna de voor zitter de wens uitte „dat zij rusten mogen in vrede". Hierna heette de voorzitter de aan wezigen welkom, inzonderheid bur gemeester De Kam van Duiveland, wethouder Bakker en raadslid Op 't Hof én de spreker van deze avond, de heer A. Korteweg, algemeen se cretaris van de Z.L.M. Verder tot de aanwezigen van de zustervereniging te Bruinisse en tot de landbouwjon- geren. De voorzitter was niet van plan ditmaal zeer diep in te gaan op het geen in het afgelopen jaar is gebeurd, want feitelijk zouden we 1974 maar zo spoedig mogelijk willen vergeten. Het tegendeel zal echter het geval zijn; het jaar zal nog lang in ons ge heugen blijven voortleven, temeer omdat te vrezen is dat de nawerking nog lang niet zal zijn uitgeziekt. Door de ongunstige weersomstandigheden hebben de oogstwerkzaamheden niet op tijd - of helemaal niet - kunnen plaats vinden en gingen met enorme kosten gepaard. Inflatie Hierbij nog gevoegd de slechte prij zen van aardappelen en uien, inclu sief de sterk gestegen kosten door de gedurig voortgaande inflatie, is het begrijpelijk dat velen met verlies hebben gewerkt en zodoende in min der gunstige omstandigheden zijn komen te verkeren. Hierdoor zal ex tra hulp geboden zijn. de geboden hulp die dc landbouw heeft mogen ondervinden van vele jeugdigen en militairen en voor het medeleven en de hulpakties die op touw werden gezet en dit geldt zowel voor de pers als voor andere nieuws media, die van hun medeleven in ruime mate blyk gaven. „Nu ligt weer een nieuw jaar voor ons. Nog slechts enige weken en we gaan ons bouwplan weer in de prak tijk brengen", aldus de voorzitter. Spreker hoopte dat er betere resul taten uit de bus zullen komen dan in 1974 en dat het weer beter zal zijn. Reeds heeft de landbouw enige te leurstellende slagen te pakken. De voorzitter dacht aan de kortgeleden vastgestelde prijzen voor de zgn. ge garandeerde produkten, die voor de Nederlandse landbouwer op 9 pro cent komen te staan, waardoor de ontevredenheid van de boeren be grijpelijk is. Tegenover genoemde 9 procent staat een eis van het C.O.P.A. van 15 procent, waarbij het besluit niet verder te gaan dan genoemde 9 procent wel zeer schraal afsteekt, al is het ook 2 procent meer dan door de Europese Commissie werd voor gesteld. Het geval is namelijk dat door de schrikbarende inflatie van de afgelopen jaren de boeren een achterstand hebben opgelopen, in geen vergelijking met andere bevol kingsgroepen. De nieuwe verhogin gen zullen niet eens voldoende zijn om het te verwachten inflatie-per centage op te vangen, zodat een nieuwe achteruitgang te vrezen valt. Nationaal heeft het kabinet-Den Uyl getracht enig soelaas te bieden, doch met pover resultaat. Men zit eenmaal vast aan het patroon van de E.E.G., waardoor de armslag, nationaal ge zien, zeer beperkt is. Het feit werd gekonstateerd door een medepartner in de E.E.G., die ernstige bezwaren maakte op de overheidssubsidie van de olieprijzen voor tuinders. Dc voorzitter dacht in dit verband aan dc groepsregeling zelfstandigen. Zeer te spreken is dc voorzitter over Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Vier avonden (Zie advertentie binnenpagina) Belastingen Toch zal er wat moeten gebeuren om de boeren en de landbouw in het za del te houden. Een recent onderzoek toonde aan dat de Nederlandse boe ren de laatste vier jaar ruim drie miljard gulden verloren en niette min hebben ze 1 Vz miljard afgedra gen aan de fiscus. Dan klopt er iets niet, ofschoon toch begrijpelijk is dat dit bedrag betaald is van dc door de geldontwaarding ontstane schijnwin sten. Hierin zal in korte tijd veran dering dienen te komen, wil de boer verzekerd zijn van zijn rechtvaardig aandeel in de welvaart. „Brussel" be sloot 9 procent meer voor de gega randeerde produkten en wordt dit gerealiseerd, is de verwachting dat men cr zich bij zal neerleggen. Vorig (Vervolg pag. 3) Advertentie Dealer: ISTA - Oosteriand Tel. 101114) 1495 REQAKTIE, ADVERTENTIES EN EtZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °u B.T.W. in au nummer; Bijeenkomst Zeeuivse Vrouwenraad Fiskale steun en andere tegemoetkomingen ZIERIKZEESCHE Vrijdag 21 februari 1975 131ste jaargang Nr. 21G46 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG, 21-2. Fiscale tegemoetkomingen en an dere steun voor het bedrijfsleven maken deel uit van een grote reeks, die de regering donderdag aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld in de „Nota werk- antwoordelijkheid om by de ver schillende beleidsbeslissingen binnen het bedrijfsleven de ook door hen aanvaarde doelstelling van het werkgelegenheidsbeleid tot gelding te laten komen. L1SSE. Op de Keukenhof, die 26 maart a.s. zijn poorten zal openen, staan de bloemen al te wachten op de bewonderende blikken der bezoe kers. Narcissen staan hier tussen twee dikke boomstammen met op de achtergrond twee rustig peddelende zwanen. Een Hollandse idylle. p Sympathie is als men elkaar p begrijpt, voordat men spreekt. Comtesse Diane Verwachting tot zaterdagavond: Weinig verandering Droog en meest zonnig weer; matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind; minimumtemperaturen van 0 tot min 3 graden, maxima morgen rond 8 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot .9. Min.-temperaturen: 1 graad. Max.-temperaturen: 9 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 febr. Zon op 7.42, onder 18.06 Maan op 13.45, onder 5.05 23 febr. Zon op 7.40, onder 18.07 Maan op 15.05, onder 5.45 24 febr. Zon op 7.38, onder 18.09 Maan op 16.30, onder 6.18 Volle maan: 26 febr. (2.15). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 22 febr. 11.43 5.08 17.41 23 febr. 0.27 13.06 6.32 18.56 24 febr. 1.34 14.10 7.29 19.42 Doodtij: 21 februari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied boven het continent is nog verder in kracht toegenomen. Het centrum lag van ochtend mei een luchtdrukwaarde van 1038 mbar dicht bij Berlijn. Door windstilte kwamen bij dit centrum ook de laagste nachtelijke minima voor van rond 7 graden onder nul. In ons land is de zuidoostelijke wind wat toegenomen waardoor het niet meer dan ongeveer 2 graden vroor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1