BOEREN IN HET ZUIDWESTEN OOGSTEN NOG ZOVEEL MOGELIJK AARDAPPELEN HARDE AKTIES VAN DE ZEEUWSE BOEREN? WERKLOOSHEID Soepeler voorwaarden Israël KREIDLER FLORETT Rijksbijdragen voorzieningen openluchtrekreatie 1974 Zeeland Leger des Heils Bangla Desj krijgt een varende polikliniek Het gesprek Kissinger-Gromyko Engelse kredieten voor Moskou hemo special Canadese premier naar Nederland Autogordel op 1 juni a.s. verplicht AGENDA POST Maar erj>' vlotten doet het niet... GOES, 17-2. Do hoeren in zuidwest-Nederland doen in dil ongebruikelijke seizoen nog hard hun hesl om zo veel mogelijk aardappelen te oogsten, maar erg vlot ten doet liet niet. Een maand geleden zat er nog onge veer 5.000 ha aardappelen in de grond, nu is dat naar achat ting van het eoiisulcntsehap voor de akkerbouw in Goes nog altijd 4.500 a 4.700 hectare. De laatste weken kwamen er slechts enkele tientallen hectares uit. Aardappelen die nu nog in de grond blyven zitten zyn onkruid. Ais ze gaan uitlopen zullen ze de gewassen die in het komende seizoen moeten groeien danig hinderen. Maar de grond is nog altijd te nat om ze eruit te krijgen. De vorst heeft ook weinig verbetering gebracht. Op een aantal percelen heeft men wel aardappelruggen geslecht in de hoop dat de aard appelen aan de oppervlakte zouden bevriezen, maar het hielp niet. Er ziju na de oorlog al moer perioden geweest van een min ol meer hardnekkige werkloosheid. Ten onzent is dat door de ramp- gebeurtenissen wat minder duide lijk gebleken, maar in die periode - 1951, 1952, 1953 - was er ook het nodige aan de hand, op werk- gelegenheidsgehied, met dit ver schil dat thans de werkloosheid een veel hardnekkiger strukturelê kern heeft. Verder zijn er de in ternationale invloeden, die een sterke invloed hebben op het eko- nomisch gebeuren. Duitsland en Amerika b.v. hebben respektieve- lijk 1 en 71-» miljoen werklozen en het zou dwaas zijn met deze gegevens te veronderstellen, dat er in Nederland dan niets aan de hand behoeft te zijn. Trouwens werkloosheid is er al tijd geweest, want in een maat schappij is altijd iets aan het ver anderen en het verschuiveiwhi het is logisch dat zulks gepaard gaat met bewegingen van mensen. Maar werkloosheid optredend door ver schuivingen is uiteraard een werk loosheid waaraan niet zo zwaar behoeft te worden getild. Zij duurt per persoon meestal ook maar kort en dan is er verder de seizoens werkloosheid, die evenmin geheel kan worden vermeden, liet is dui delijk dat in een toeristenstreek - om dicht bij huis te blijven - in de winter minder mensen nodig zijn dan in het hoogseizoen. De echte „gev aarlijke werkloos heid is echter die ontstaat „door achterblijven van de netto groei van het aantal arbeidsplaatsen hij de groei van het arbeidsaanbod'. Industrie en bouwnijverheid geven daar momenteel droevige staaltjes van te zien. Wat aan alle kanten wordt aangedragen en aangepre zen als medicijn, intussen behoeft nog niet genezend te zijn. Het is v eeleer zo dat nog (te) v aak wordt gesproken vanuit een ideaalsitu atie. Het werk moet naar de men sen en niet andersom. Prima, maar als de praktijk nu uitrijst dat zulks niet haalbaar is? Moeten dan de elders wonende mensen werk loos blijven? Er is een zee van werklozen, maar er zijn v ele honderden open plaatsen met name in de metaal industrie. Bezetting ervan vergt goede vakmensen. Misschien zijn er wel, maar niet bij de fabrie ken. die ze nodig hebben. Even raken aan deze complexe proble matiek, voort tot het inzicht dat veel studie nodig is. Do werkloos heid is een meerkoppige draak en het is niet gemkkelijk, een scherpe analyse te geven, laat staan midde len aan te wenden, die altijd een oplossing betekenen. Aanvaard baar is b.v. tijdelijke financiële hulp van de overheid, maar het rendement dient afgewacht. Een punt daarbij is hoe lang mag en kan worden gewacht tot dit ren dement een verantwoorde hoogte heeft bereikt. Onmiddellijk succes het lijkt te snel en te mooi om waar te zijn. BERGEN OP ZOOM. Directeur D. Meeus van het internationale tran sportbedrijf Meeus BV in Bergen op Zoom heeft het ultimatum dat hem vrijdag door de vervoersbonden is gesteld en waarin hem alsnog gele genheid werd gegeven om op de ei sen in te gaan. naast zich neerge legd. PHNOM PENH. Kinderen in een vluchtelingenkamp bij de belegerde Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh machten in dikke rijen in de hoop wat rijst te krijgen. De V.S. hebben het luchttransport van voed sel en munitie opgeroerd tot 300 ton per dag. GOES, 17-2. De boeren in Zeeland verwachten nog deze zomer harde acties te moeten voeren voor wat zij noemen het falend landbouwbeleid. Maandag hebben in Goes de voor zitters van de drie in Zeeland wer kende landbouworganisaties verga derd over de afwijzing van de vijf tien procent verhoging van de land bouwprijzen door de EEG-commissie. Woordvoerder G. Smallegange van de C.B.T.B. (Christelijke Boeren en Tuindersbond) zei maandagmiddag tijdens een persconferentie te Goes, dat de Zeeuwse landbouworganisa ties zeer ontevreden zijn over de ne gen procent verhoging die uit de bus is gekomen. Zij vinden ook, dat de minister Van der Stee tijdens de on derhandelingen te snel door de knie- en is gegaan. Advies COPA De minister had zich volgens de landbouworganisaties moeten houden aan het advies van de COPA. die een prijsverhoging voor de land bouwprijzen voorstelde van vijftien Hond doodt schapen TEXEL, 17-2. De rijkspolitie van Texel zoekt naar een hond, die in het buurtschap De Westen op Texel ze ven schapen heeft doodgebeten en tientallen van deze dieren heeft ver wond. De hele kudde - 90 merendeels hoogdrachtige schapen - was door de hond in een sloot gedreven. De schapenhouders op Texel hebben de laatste tijd veel last Van honden die slachtoffers maken onder de kudden. DEN HAAG. 17-2. Majoor Eva den Hartog van het Leger des Heils die in het noorden van Bangla Dcsj in moeilijke omstandigheden haar werk verricht, zal binnen enkele weken beschikken over een rivier scheepje, dat dienst kan doen voor voedseltransporten en als varende polikliniek. Het scheepje is door vrijwilligers gebouwd op een scheepswerf in Har- dinxveld-Giessendam en is aan het Leger des Heils overgedragen. Eind februari gaat dit stuk daadwerke lijke hulpverlening per vliegtuig van Zestienhoven naar Dacca 'in Bangla Desj. Het rivierscheepje - tien meter lang - gaat vandaar naar het district procent. Volgens de heer Smallegan ge zal het Landbouwschap dinsdag nog een gesprek hebben met de mi nister Van der Stee van landbouw. Heeft dit gesprek niet het gewenste resultaat en volgt er geen tussentijd se prijsverhoging, dan zal woensdag a.s. in landelijk verband een actie programma worden opgesteld. Aldus de heer Smallegange van de C.B.T.B. JERUZALEM, 17-2. Regerings klingen in Israël hebben gezegd dat Israël zijn eis van non-belligerentie wat heeft verzacht en alleen erop staat dat Cairo bereid is ,.af te zien van oorlogshandelingen". Het verschil bestaat hierin dat de term „non-belligerentie" een volledig formeel vredesverdrag zou beteke nen, zeiden zij, en Israëlische leiders geven toe dat Egypte niet bereid is tot een dergelijk verdrag. Israël heeft zijn eis verzacht tij dens de besprekingen die vorige week met Kissinger gehouden zijn. Kissinger is van plan volgende maand naar het midden-oosten terug te keren om te trachten een over eenkomst tussen beide landen te doen sluiten. Rangpur, waar tien Leger des Heils soldaten onder leiding van majoor Eva den Hartog proberen de ergste nood te lenigen. Vrijwilligers Een dertig vrijwilligers hebben de „Rangpurhope" gebouwd op de scheepswerf Damen in Hardinxveld- Giessendam. Dit bedrijf en ook an dere werven gaven materiaal en geld om de bouw mogelijk te maken. Een aktie van de Evangelische om roep leverde f 110.000 óp voor het transport van het scheepje per vliegtuig naar Bangla Desj. Ook particulieren in Hardinxveld en omgeving zorgden voor financiële bijdragen. Eind februari of begin maart moei normaal het voorjaarswerk beginnen Wordt voor die tijd de weerstoe- stand niet gunstiger dan zullen niel alleen do ongerooido maar ook de gedeeltelijk gerooide percelen grote moeilijkheden veroorzaken. Op met de hand gerooide percelen kan wel tot twintig procent van de aardap pelen blijven zitten, dat is vier maal zoveel als normaal als poot- goed gebruikt worden. Er kan dus een enorme hoeveelheid ongewenst aardappelgewas komen, terwijl de voorschriften ter bestrijding van aardappelrpoeheid het twee keer achter elkaar telen van aardappelen op hetzelfde perceel verbieden. D<> aardappelmeel - industrie De aardappelmeelindustrie in het noorden des lands heeft inmiddels meer dan 35.000 ton consumtie-aar- dappelen uit de wateroverlastgeb'ie- den in het zuidwesten verwerkt. Bij de coöperatieve industrie Avebe, die de aardappelen verwerkt in twee fabrieken (Veendam en Ter Appel) was het tot maandag (17 februari) 28.000 ton. Het Scholten-Honig- concern verwerkt de aardappelen in zijn fabriek te Foxhol. Het gaat om aardappelen die niet meer geschikt zijn voor de consumptie. Zo komen slechts gedeeltelijk rechtstreeks van het veld, veel was al in het zuidwes ten opgeslagen. Het produktschap voor aardappe len zou graag meer naar de zetmeel- industrie zien gaan. Er zijn heel veel aardappelen niet meer geschikt voor consumptie, maar boeren, coöpera ties en particuliere handel geloven dat volgens het schap niet graag. Verkoopt men dan toch voor con sumptiedoeleinden dan doet dat, naar volgens het produktschap al gebleken is, de export geen goed. Door de aardappelen naar de zet- meelindustrie le sturen zou men zich kosten voor kicmremmingsmiddelen en (ventilatie van bewaarplaatsen kunnen besparen. Veel aardappelen wórden ook dagelijks als veevoeder afgezet. GENEVE, 17-2. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, en zijn Sowjetrus- sische collega Andrei Gromyko zijn het er over eens dat de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten „binnenkort hervat moet worden". Dit staat in een gemeenschappelijk communiqué, maandag uitgegeven na afloop van het overleg in Genè- ve tussen Kissinger en Gromyko. Beide partijen, aldus het commu niqué, zijn van mening dat de Ge neefse konferentie een belangrijke rol moet vervullen bij het tot stand komen van een rechtvaardige en blijvende vrede in het Midden-Oos ten en haar werk binnenkort dient te hervatten. MOSKOU, 17-2. Engeland zal de Sowjet-Unie bijna één miljard pond sterling aan kredieten verstrekken. Dit heeft de Britse premier, Harold Wilson, maandag in Moskou bekend gemaakt na afloop van een vijfdaags bezoek aan de" Sowjet-Unie. Deze kredieten, die gedurende een periode van vijf jaar ter beschikking van de Sowjet-Unie staan, zijn bestemd voor de financiering van speciale projec ten en contracten. Prinses Christina en verloofde aan kabinet voorgesteld DEN HAAG, 17-2. Prinses Chris tina heeft €maandag in het Catshuis te Den Haag in aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bernhard haar verloofde Jorge Guillermo aan het koninkrijkskabinet voorgesteld. De 29 aanwezige ministers en staats secretarissen en de beide gevolmach tigde ministers van de Nederlandse Antillen en van Suriname maakten met het verloofde paar kennis in de sfeervolle tuinzaal. Er volgde een informeel samenzijn. DEN HAAG. 17-2. Over de plaat van Oude Tonge been werd inder tijd zoals bekend de Grevelingcn- dom gebouwd. Op deze plaat aan de voet van de dam. met wijdse blik op water en lucht, worden oveieen- komstig de herwaardering van de inrichtingsschets voor het Grcvelin- genbekken rekreatieve voorzienin gen getroffen. Zo werd in 1974 een bedrag van circa 2 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de aanleg van een ontsluitingswog en parkeer accommodatie. Advertentie 1975 Nieuwste model Uit voorraad bij: Weststraat 5-7, Zierikzee WASSENAAR. 18-2. De Canadese eerste minister Trudeau zal dc laatste twee dagen van deze maand in Nederland doorbrengen als begin van zijn tweede reis naar Europa. IIij zal slechts vergezeld zijn van en kele parlementsleden. Zijn jonge en attractieve echtgenote blijft, mis schien tot teleurstelling van zijn gastheren in Nederland. Duitsland. Italië, Engeland en Ierland, thuis. DEN HAAG, 17-2. Iedere automo bilist in Nederland is met ingang van 1 juni a.s. verplicht de veiligheids gordel in zijn/haar personenauto te dragen. De draagplicht voor de be stuurder en de voorste passagier geldt voor alle personenauto's, die na 1 januari 1971 op de weg zijn geko men. Het ministerie van verkeer en waterstaat is op het ogenblik nog be zig met het ontheffingenbeleid voor deze wettelijke maatregel. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Een onbekende man heeft ruim f 300,- buit gemaakt na bedreiging van een kassiere bij de centrale kassa van het warenhuis Galerie Modernes in Utrecht. De man bedreigde de kassiere met een volgens de politie, op een pistool ge lijkend voorwerp. EINDHOVEN. De Eindhovense politie- heeft de 22-jarige F. E. uit Eindhoven aangehouden, die ervan wordt verdacht na een inbraak brand te hebben gesticht in een Eindhovense schoenenwinkel. De brand veroorzaakte een schade van ongeveer f 100.000,-. UTRECHT. De bedrijfsgroep metaalindustrie van de unie van be ambten, leidinggevend personeel heeft het resultaat van de onderhan delingen over de CAO-metaglindu- strie goedgekeurd: De bedrijfsgroep is zeer ingenomen met het akkoord. DEN HAAG. Minister Van dei- Stoel van buitenlandse zaken vreest voor een Europese atoombewape ning, als de Amerikanen hun atoom wapens uit Europa moeten terug trekken. Hij schrijft dit in „roos in de vuist", een nieuw blad 'van de" PvdA dat deze week voor het eerst is uitgekomen. ROTTERDAM. De twee mannen die .de politie in Rotterdam aan hield in verband met de brandstich ting op Katendrecht, hebben in de loop van de dag bekend. Tevens hebben zij toegegeven in de nacht van zaterdag op zondag schoten te hebben gelost op de deur van het woonhuis van de wethouder voor wijkaangelegenheden. de heer W. J. van der Have. AMSTERDAM. Ruim driedui zend mensen hebben in Amsterdam gedemonstreerd tegen de metro, on der leuzen als „red Amsterdam, stop re metro", „geen metro maar betaal bare woningen', „solidair met het verzet in de Nieuwmarkt" en „Am sterdam 700, rijp voor de sloop". ROTTERDAM ,De politie in Rot terdam zoekt naar de identiteit van een man, die zij zaterdag jl. in de Sluiskreek in Rotterdam-Zuid aan trof. Hij lijdt aan geheugenverlies. De man. wiens leeftijd wordt ge schat op 25 a 35 jaar, is in het Dijk- zigtziekenhuis opgenomen. DEN HAAG. B. en VV. van Den Haag vinden spreiding van de cen trale directie der PTT uit Den Haag naar het noorden onaanvaardbaar. Burgemeester Marynen heeft dat maandagmiddag gezegd in een ver klaring aan de Haagse gemeenteraad Ook het dagelijks bestuur van hel gewest 's-Gravenhage heeft het on aanvaardbaar over spreiding van de centrale directie uitgesproken. In het Veerse meer werd dc voortgong van het zgn bagger- en eilandcnplan bevorderd door voor de aanleg van eilanden voor dc re- kreatie f ROO.'OOO subsidie te verle nen. Op het eiland Walcheren werden onder meer subsidies verleend voor de aanleg van enkele parkeerterrei nen, en voor dc inrichting van een aanloophaven te Middelburg. Zierikzee 'I Lange Uns: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 18 februari Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk, N.C.V.B.- afdeling. Jaarvergadering; 19.30 uur. Woensdag 19 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur (ZVU), Toneel voorstelling „Wat een gekke man. en z'n vrouw dan?" Huis van Nassau, 20.00 uur. Vrou wencontact P.v.d.A. Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur. bcjaardenmiddag N.C.V.B. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, NCVB-vergadering. Kerkwerve Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur. NCVB-afdeling. Oosterland Café „De Pleisterplaats". 19.30 uur, afdeling Z.L.M. Vergaderzaal openb. school, 14.00 uur, kindervoorselling V.V.Ó. Donderdag 20 februari Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur, voorlichtings bijeenkomst voor vrouwen inzake kanker. Herv Verenigingsgebouw, 20.00 uur. Herv. Vrouwenvereniging. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond. Bruinisse Verenigingsgebouw, 19.45 uur. NCVB afdeling. Herv. Vrouwenvereniging. Vrijdag 21 februari Zierikzee Huis van Nassau, jaarvergadering H.S.V. „Oosterschelde". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zei Redaktie: M, J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Wie wil mag meelezen over de schouder en de ochtendpost inkijken, met vooraan de opwindende mede deling, dat er in „Het Prinsenhof" te Delft een tentoonstelling staat te ko men mei als thema Metalen buis- stoelen". Gelukkig is men allang weer afgestapt van dit soort stoelen, ooit behorend bij de „Nieuwe zake lijkheid" zoals dat heette, een perio de van 1925 tot zeg maar de wereld oorlog. Gelukkig ook was er toen toch ook nog veel „pluche" in de ka mers, anders zou grootmoeder in de ze tijd niet zo populair hebben kun nen worden. Ik schrijf het maar even op, maar - na lang tobben en experimenteren - heeft een 10-jarige wijfjes kraag- beer in Ouwehand een nieuw vriendje geaccepteerd, nadat zij vo rig jaar haar echtgenoot met één klauwslag van het leven had be roofd. Zo is dat ook eens. Diergaar den intussen hebben (januari) de balans opgemaakt. Dat deed ook Blijdorp en hier is de rubriek ge boorten; weer eens wat anders dan de opsomming van de huizenbouw in Schouwen of Duivleand: 1 walla- roe, 1 oerang utan, 1 voskoesoe, 3 vissende katten, 2 Cereopsins gan zen, 1 Indische antiloop en 1 Maleise tapir. Vruchtbaar jaartje dus in hel Rotterdamse. Dan is er een zalfjesbedrijf dat komt met een „all purpose"-produkt, vertaald zijnde een produkt, dat voor alles bruikbaar is: een beter soort Haarlemmer olie derhalve in crème-vorm. Enfin het is allemaal simpel: even inwrijven en ja hoor, daar gaat de crèmg „al diet) in dc huid". Zo blijft die huid zacht en soepel. Dank U zalfjesbedrijf voor deze zomerse tip. Volgens het Nederlands Zuivelbu- reau moeten wij vandaag macaroni- tonijnsalade met stokbrood eten en morgen Haagse bluf of koolraapjes met kaassaus: allemaal om gillend van ontzetting in de kaai te sprin gen, maar papier is geduldig. „All- Bran" (een graanprodukt) intussen mag ook. Het wordt 'met melk en suiker gegeten en als men er getoef de, gedroogde pruimen aan toevoegt, „werkt het een goede stofwisseling in de hand". Vroeger brood met stroopvet en nu dus „All-Bran". 't Is maar dat U het ook even weet. Komt U maar.' Teleac gaat ook weer beginnen met een cursus: hel menselijk li chaam, met deze nogal onthutsende mededeling„Iets wat de mens z\jn leven lang meedraagt is zijn li chaam, dat samenstel van boffen. vlees en bloed waarmee hij alles doet wat hij doet. onafscheidelijk van zgn persoon". Zonder Teleac hadden toe dat intussen,ook nog wel geweten, maar goed. leve de Jaar beurs dan maar die twee redvhtie- bonnen stuurde voor dc te houden beurs: Relatie '75. Misschien een goede tip voor komende jaardag- partijtjes. Dat is dan meegenomen, trant dames hebben nooit iets om aan te trekken „en wat moet je mannen nu eigenlijk geven"? SCHlEREtL ANDMAN 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2