Kruidenier werd in minder dan jaar tien procent duurder Plan afschaffing horeca-sluitingsuur verworpen Gas, water en licht De werkloos- P.T.T.-TARIEVEN OMHOOG heidbestrijding V00R L JANUARI 1976 DE ZIERIKZEESCHE COURANT MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15$ februari 1975 f 131ste jaargang Nr. 21644 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72.50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. In dit nummer: Toekomst bejaardeniverk in regio Konklusie onderzoek DEN HAAG, 17-2. De kruidenier is in minder dan één jaar gemiddeld tien procent duurder geworden. Met name veel cash-and-carry-zaken verliezen als zoge naamde „goedkope-eilanden'" steeds meer terrein. Voor deze winkeltypen werd een prijsverhoging geno teerd van, in doorsnee, meer dan 13 procent. Een nieuw landelijk onderzoek naar de winkelprijzen van belangrijke levensmiddelen brengt deze feiten aan het licht. Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt, liet evenals voorgaande jaren door honder den vrijwilligers de prijzen noteren en stelde vervolgens een kruideniers- top-vijftien samen. onrechte de naam te hebben het al- lervoordeligste winkeltype van Ne derland te zijn. Veel van deze zaken, die zich ver- bruikersmarkt noemen behoren, als het erop aankomt, bepaald niet tot de goedkoopste kruideniers. Dat deze verb ru i kersmark ten het sterkst in prijs zijn gestegen, kan volgens Koopkracht wel eens veroor zaakt worden door de constante ver hogingen van minimum-prijzen voor melk en brood, twee produkten die in het dagelijkse boodschappenpak- ket zwaar wegen. Koopki-acht ziet hierin een bewijs, dat minimum-prij zen een niet onbeduidende nivelle rende invloed op de prijzen, en de concurrentie, uitoefenen. Het consumentenblad heeft by een aantal winkelbedrijven en -organi saties prijsverhogingen genoteerd, die beneden de 10 pet. bleven. Daar toe behoorden ook de rijdende win kels, met een stijging die beperkt bleef tot ruim 7 procent. Bovenaan op deze lijst staan de supermarkten, onderaan de rijdende winkels. Koopkracht signaleerde tussen de goedkoopste en de duurste winkel een prijsverschil van 26 pet. DEN HAAG, 18-2. Gas, water en licht gaan dit jaar per gezin f 250 per jaar meer kosten. Het konsu menten kontakt heeft dit aan de hand van een landelijk onderzoek uitgerekend. Deze consumentenor ganisatie maakte daartoe een in ventaris op van de tarieven van ruim 40 Nederlandse gemeenten met in totaal ongeveer vijf miljoen in woners .De kostenstijging per ge middeld gezin komt neer op bijna 30 pet. Per gemeente of per energie bedrijf kan de tariefsverhoging ech ter nog sterk variëren. Het gas werd met ingang van 1 januari bijna 40 pet duurder (onge veer f 170 op jaarbasis in een ge middeld gezin), elektriciteit gemid deld ruim 20 pet (f 60 op jaarbasis) De waterprijsstijging bleef voorals nog „beperkt" tot gemiddeld 10 pet. Advertentie Heeft u nog een teak bergmeubel en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 BROUWERSHAVEN. In een geres taureerd pand aan de Molenstraat te Brouwershaven werden deuren ingezet afkomstig van de helaas af gebroken Koninginnekerk te Rotter dam. Het consumentenblad vindt de prijsvex-schillen in het algemeen niet schokkend. Het blad is vooral niet stuk van de prijsvoordelen, die zoge naamde hypermarkten bieden. „Lage prijzen" waren belangrijke peilers, waarop het bestaansrecht van deze warenhuizen-in-de-wei e.d. rustte. De prijsverschillen met andere win keltypen blijken nu volgens Koop kracht dermate gering, dat de con sument zich moet afvragen of zo'n hypermarkt-expeditie voor levens middelen nog wel zinvol is. „Allervoordeligst" Koopkracht waarschuwt voor cash-and-carry-bedrijven, verbrui- kersmarkten, discounts, witte schuren e.d. Tal van deze winkels blijken ten WOERDEN, 18-2. In de nacht van maandag op dinsdag hebben de be trokken ministers met hun adviseurs de laatste hand gelegd aan een aan vullende nota over de bestrijding van de werkloosheid. Dat heeft mi nister J. Boersma maandagavond gezegd op een goed bezochte open bare vergadering van de AK-kies- véreniging in Woerden. De minister- bracht maandag een werkbezoek aan die gemeente in het kader van de AR-aktie „Wij komen terug". DEN HAAG, 18-2. De tarieven van de PTT moeten uiterlijk voor 1 januari van het volgend jaar „fors" omhoog, om de kostensiij- ■i gingen op te vangen. Dit heeft staatssecretaris Van Huiten (ver keer en waterstaat) in een brief aan de tweede kamer meegedeeld. Het gaat hierbij om post- en telefoon tarieven. Per 1 april van dit jaar gaan - zoals bekend - de posttarieven voor al omhoog. Zo zal het verzenden van een brief van 20 gram 50 cent gaan kosten (in plaats van 45 cent) De omvang van de nieuwe verho gingen - uiterlijk per 1 januari - staat nog niet vast. Deze tarieven komen aan de orde bij het' vaststel len van de begroting' over 1976, al dus een woordvoerder van de cen trale directie van de PTT. Raad Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 17-2. In de maandagavoii<l ge houden raadsvergadering van de gemeente Wester schouwen heeft de raad zich uitgesproken tegen het afschaffen van het sluitingsuur van de horeca-bedrij- ven gedurende het Pinksterweekend en gedurende de periode van 15 juni tot 15 augustus. Alhoewel ingevolge de Algemene Politieverordening de burgemeester q.q. bevoegd is deze ontheffing te verlenen, werd het door het college gewenst geacht de gevoelens van de raad hierover te peilen. Als motief hiervoor bracht burgemeester H. P. Everwyn naar voren dat in tal van andere recrea tie-gemeenten men het sluitingsuur heeft afgeschaft en niet zonder resultaat. Het is een bekend feit, dat vakantiegangers - vooral bij ongunstige weers omstandigheden - ontspanning en vertier zoeken in diverse horcca-inrich- tingen en om 2 uur 's nachts massaal en gedwongen moeten vertrekken. Dit massale vertrek kan, zoals uit het verleden is gebleken stoornis opleveren voor de openbare orde en de veiligheid van de individuele burger. Een meer gespreid vertrek vanuit de drank- en horeca-inrichtingen heeft, zoals uit de praktijk in diver se andere gemeenten zonder slui tingsuur is gebleken, een positief gunstige invloed op de jeugdcrimi naliteit, terwijl bovendien politie- kontrole wordt vergemakkelijkt. Me de gelet op het advies van de groeps- kommandant der Rijkspolitie adju dant J. Stroo lag het in de bedoeling om gedurende de bovengenoemde periode als proef tot ontheffing van het sluitingsuur over te gaan. Zou de proefperiode een gunstig verloop gehad hebben, dan was aan het eind hiervan aan de raad een overeen komstig voorstel gedaan tot wijzi ging der Algemene politieverorde ning van de gemeente Westerschou wen. Naar aanleiding van een vraag van de heer J. Lustig antwoordde de voorzitter dat er mensen in de ho- reca-sector zijn die het dolgraag zouden zien dat het sluitingsuur wordt afgeschaft, terwijl er ook ver schillende zijn die er niet om geven daar zij hun zaak toch op het voor hen gewenste uur sluiten. De heer Lustig toonde zich ver ontrust over de kantines op de kam peerterreinen die naar hem is ge bleken veel onrust veroorzaken. In de eerste plaats, aldus burgemeester Evcrwijn, is dit een zaak van de be heerder van de camping, wel is het zo dat aan de kantines geen onthef fing van het sluitingsuur zal worden verleend. De heer M. J. Krijnse Lokker was gebleken dat men in het mid den- en kleinbedrijf niet zo enthou siast was over de te verlenen ont heffing. Ook in de horeca-sector voelt men in het algemeen meer voor een sluiting om 2 uur. De heer J. v. d. Berge, die op principiële gronden tegen was, zag het verbeteren van de verkeersveiligheid niet zitten als het sluitingsuur wordt opgeheven. Eerder zag hij een toename van de verkeersonveiligheid daar men dan van heinde en ver in Westerschou wen zijn vertier zal komen zoeken. De heer Hendrikse vestigde nog eens de aandacht op de ongewenste gang van zaken in de kantines op de campings waar in z.g.n. besloten klubs tot in de vroege ochtenduren feestjes worden georganiseerd waar bij het zelfs voorkomt dat er om half drie nog artiesten optreden. Burgemeester Everwijn: „ik heb mijn ongenoegen hierover al tegen over de politie geuit". De kantines zag de voorzitter als een groot probleem waarvoor niet gemakkelijk een oplossing is te vin den. Als men de kantines om 12 uur laat sluiten betekend dit nog eens een extra verzwaring voor de zaken in de kernen. Het openbare gebruik van de kan tines zag de heer M. J. Krijnse Lok ker als het grootste bezwaar. De heer J. Janse was de mening toege daan dat het voorstel tot ontheffing eigenlijk was uitgegaan van de zij de van de politie. „Is het niet mo gelijk dat wij meer politie krijgen", als er ergens in de nacht een aan rijding is zit men in de kernen to taal zonder toezicht", zo vroeg de heer Janse. Burgemeester Everwijn noemde de huidige situatie onrust barend. Met enige collega's uit de aangrenzende gemeenten is een on derhoud aangevraagd met de com missaris der koningin in Zeeland om nog eens op die onhoudbare toe stand te wijzen. Voor de aanleg van het transportriool ging de raad ak koord met de aankoop van een stuk je grond van de heer M. Bode te Renesse groot circa 80 m2 voor f 7,50 per m2. Uitbreiding horecapand ZAANDAM. De eenzame fietser en hengelaar, die ook met het zonnige weekeinde een rustig plekje wist te vinden in de volle randstad. Dat plekje was in Zaandam. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Dommen kunnen lastig zijn; halve talenten gevaarlijk. G. Kinkel Voor uitbreiding van zijn horeca pand aan De Zoom te Renesse voor bergruimte en personeelsverblijven werd aan de heer C. W. Veerhoek jr. 100 m2 bouwgi'ond verkocht voor f 129,25 m2. De heer J .v. d. Berge verklaarde zich om principiële re den tegen de verkoop van de grond te zijn. „Het gaat mij hierbij niet om de heer Veerhoek als persoon, maar ik ben tegen elke horeca-uitbreiding in onze gemeente" verklaarde hij. De subsidie aan de leesbibliotheek te Burgh werd verhoogd tot f 500.- per jaar. Voor de stichting land bouwmuseum Schouwen-Duiveland, die een landbouwmuseum in de voormalige school te Dreischor gaat inrichten werd een subsidie vastge steld van f 0,17 per inwoner wat voor de gemeente Westerschouwen neerkomt op f 761.60. Om de leef baarheid van de kernen in stand te houden werd door de raad besloten de basisscholen te Serooskerke en Noordwellc in stand te houden. BRUSSEL. In bet permanent co mité voor arbeidsmarktvraagstukken van dc EEG, hebben maandag in Brussel wcrknemcrsvcrtcgcmvoordi- icrs sterk aangedrongen op het hou den van een gezamenlijke bijeen komst van ministers van financiën, economische zaken en sociale zaken van de gemeenschap. Verwachting tot woensdagavond: I Zonnige perioden Vannacht zwaar bewolkt met tijde lijk regen en minimum temperatu ren omstreeks drie graden; morgen overdag droog weer met zonnige pe rioden en maximum temperaturen circa 8 graden; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Voor donderdag: Aantal uren zon; 0 lot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 febr. Zon op 7.49, onder 18.00 Maan op 10.46, onder 2.15 20 febr. Zon op 7.47, onder 18.02 Maan op 11.34, onder 3.19 Eerste Kwartier.' 19 febr. (8.39) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 19 febr. 7.48 20.24 1.29 13.56 20 febr. 8.43 21.25 2.29 14.58 Doodtij: 21 februari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-2. Het KNMI deelt mede: De maandag al binnenge stroomde zachte oceaanlucht wint in Europa steeds verder terein. In Ne derland was het de afgelopen nacht op veel plaatsen in het midden en zuiden zo'n 6 a 10 graden warmer dan de voorgaande nachten. Vorst van betekenis komt alleen nog voor in Rusland en op de Balkan. No dc passage van een nieuwe oceaansto ring in de loop van de komende nacht komt West-Europa binnen een hoge drukgebied te liggen. Voor woensdag kan dan ook zon in het vooruitzicht gesteld worden. Een diepe depressie op het midden van de oceaan koerst weliswaar naar hel ooslcn, maar zal het weer in ons Jand niet op korte termijn kunnen beïnvloeden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1