Plan voor brandweerkazerne aan de Regenboogstraat Geen wetsvoorstel toestemming voor huwelijk prinses Christina „Waterschappen moeten meer aan voorlichting doen" het beste van twee landen samen qp RAl-stand nr. 203 DAFen Volvo AGENDA LAATSTE NIEUWS Vissers houden er mee op 2 Zierikzeese raad „Binnenhuis" in Rotterdam ZIERIKZEE, 15-2. Op woensdag 26 februari wordt in de raadszaal van bet stadhuis een vergadering van de gemeenteraad gehouden, oiuler voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester. De agenda telt een 28-tal punten, w.o. een lange lijst van ingekomen stukken. Het kollege deelt de raad mee - zulks n.a.v. een eerder gestelde vraag in de gemeenteraad - dat de Dienst Gemeentewerken by de rattenbestrijding, precies de juiste dosis vergif gebruikt. De burgemeester is benoemd tot lid van de raad van bestuur van de N.V. P.Z.E.M. Een lid van de R.vJB. kan niet tevens vertegenwoordiger zün in de vergadering van aandeelhouders, weshalve in de aldus ontstane vakature zal moeten worden voorzien. Van et D.B. van het regionaal woon wagencentrum voor Midden- en Noord-Zeeland kwam >het verzoek binnen over te gaan tot vaststelling van een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor het woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland. De raad wordt gevraagd te besluiten tot vast stelling van het ontwerp. De Grevelingen Voorgesteld wordt te komen tot een principe-uitspraak tot deelne ming aan de gemeenschappelijke re ling Natuur- en rekreatiegebied Gre velingen. Weliswaar grenst de ge meente Zierikzee niet aan de Gre velingen, maar door de Raad van Bestuur van de regeling, zullen in de toekomst beslissingen kunnen wor den genomen, die de hele regio ra ken. Het kollege stelt voor hei woon huis met schuur en opslagruimte van de heer C. YV. J. Burcksen aan de Re genboogstraat, groot 16.80 are te ko pen voor f 125.000. Het pand zal geschikt worden ge maakt als brandweerkazerne. Ge lijk bekend moet de brandweer het huidige onderkomen aan het Janne- wekken per 1 januari verlaten, daar door de Cebeco Zuid-West de huur is opgezegd. Bouw bejaardenwoiiiiigen „Beter Wonen" deed het verzoek 2875 m- grond te kopen aan het 's Heer Lauwendorp voor de bouw van. bejaardenwoningen. De ver- Advertentie r~ koopprijs bedraagt f 5218 per woning, of f 62.618 de massa (excl. btw). Voorgesteld wordt 30 procent van de uiteindelijk door de minister de finitief vast te stellen kosten van restauratie uit te keren aan de heer J. G. Maaten, ter herstel van het pand Hoofdpoortstraat 8. Idem voor het pand Meelstraat 11, van de fir ma Van der Klooster. Een ander voorstel heeft betrek king op een subsidieverlening ad f 500 t.b.v. de inrichting van een hobby-zolder in het C.J.V.-gebouw in de Visstraat. Het ministerie van C.R.M. fourneert eveneens f 500 voor dit doel. Voorgesteld wordt 23.014,33 te doen toekomen aan Beter Wonen voor een destijds gemaakt 16-wo- ningen - bejaarden-plan in Malta II, langs de Vagerstraat. Gebouwd zou worden in afwijking van het bestemmingsplan, maar te gen deze procedure is destijds be zwaar gerezen. Niettemin vindt de gemeente het billijk dat de gemaakte onkosten ad ruim f 23.000 wordep vergoed. Begrotingswijzigingen Tot slot volgt een lange rij begro tingswijzigingen, voor: aanschaf leerlingensets voor ,,'t Kofschip", parkeerterrein Molenberg bij de En gelse Kade, rekonstruktie van de Straalweg-Deltaslraat, herbestrating van Havenpark Z.Z. en Havenplein Z.Z., vernieuwing van de kap van de schilderswerkplaats, aanschaf nieuwe vrachtauto, subsidie aan de Stichting Landbouwmuseum, inzake onderzoek naar de woningbehoefte, het bagge ren van de Brakke Gracht tussen Nobelpoort en Zuidwellebrug, riole- rings werkzaamheden op de St. Joostmeet, de bouw van een open bare kleuterschool in plan West en voor een bijdrage in het exploitatie tekort van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. MIDDELBURG, 15-2. De water schappen in Nederland moeten meer dan voorheen aan voorlichting doen nu de waterzuivering sinds 1 januari als taak aan de waterschappen is op gelegd. Dit zei de voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond, de heer A. Geluk, vrijdagmiddag tijdens de premiere van een diaserie gemaakt in opdracht van de waterschappen. Rode Kruis helpt Roeanda DEN HAAG, 15-2. Op dringend verzoek van de Liga van Rode Kruis verenigingen heeft het Nederlandse R.odc Kruis vrijdag f 10.000 ter be schikking gesteld voor hulpverlening aan de slachtoffers van een ramp eind vorige week in de provincie Gikongoro (330.000 inwoners) in Roeanda. Duizenden mensen zijn dakloos ge worden als gevolg van zware on weersbuien die met slagregens en hevige rukwinden gepaard gingen. Dijken braken door, akkers werden overspoeld, vele woningen werden totaal vernield. Een nog onbekend aantal inwoners van enkele dorpen werd door de buiten hun oevers ge treden rivieren meegesleurd. Ook is veel vee omgekomen. We zullen de mensen duidelijk moeten maken waarom ze heffingen en aanslagen moeten betalen voor hun aandeel aan de watervervuiling We willen zo ook duidelijk maken dat de waterschappen graag snel en veel zuiveringsinstallaties willen bouwen, maar dat het heel moeilijk zal zijn ,de zaak financieel rond te krijgen, vooral in een uitgestrekte provincie als Zeeland dat met zijn 325.000 inwoners betrekkelijk dun bevolkt is, zo zei de heer Geluk. De diaserie die door de cineast Jaap Wolterbeek is gemaakt heeft f 16.000 gekost. De serie zal in alle negen Zeeuwse waterschappen rou leren ter voorlichting voor de water gebruikers en -vervuilers. A Geshrokken eendenfokkers ARNHEM, 15-2. Eendenlokkers' van de noordwest Velüwe zijn ge schrokken van de heffingen van het zuiveringschap Veluwe. Men heeft aanslagen ontvangen die variëren van f 4.000 tot f 17.500 gulden. Vol gens 'het Gelderse statenlid H. Frens (SGP) hebben de houders van de eendenbedrijven niet op dergelijke hoge heffingen gerekend. Gedepu teerde staten is gevraagd te bemid delen tussen deze fokkers. ROTTERDAM, 15-2. De nationale woonmanifestatie Binnenhuis '75 te Rotterdam zal gehouden worden van 21 februari tot en met 2 maart. „Bin nenhuis" is in Europa de eerste pu- blieksbeurs voor woninginrichting na de internationale vakbeurzen. Op de manifestatie zijn nieuwe interna tionale woontrends duidelijk herken baar: romantiek en nostalgie zijn herkenbaar in meubelen zowel als in woningtextiel; leren meubelen wor den steeds meer gevraagd; de „soft"- line zet zich voort: toepassing van ronde hoeken, zaohte bekledingsstof- fen, vriendelijker kleuren; er worden meer natuurlijke materialen toege past: hout, wol, leer, katoen, rotan KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EDE. Binnen het gemeentebestuur van Ede is bezorgdheid gerezen naar aanleiding van de plannen van de genie om de heidegebieden tussen het dorp Ede en de „Planken wam buis" intensiever te gebruiken voor het oefenen met legervoertuigen. De burgemeester van Ede heeft inmid dels contact gelegd met het ministe rie van defensie en de staatssecreta ris Stemerdink. DEN HAAG. Werktijdverkorting moet worden gezien als een veilig heidsmaatregel om werkelijk grote problemen te voorkomen. Dit heeft de heer P. J. A. de Groot, adjunct directeur van het algemene bcdrijfs bureau van deze onderneming mee gedeeld in een vergadering van de centrale ondernemingsraad-ad inte rim, blijkens een verslag in de Phi lips Koerier van deze week. EINDHOVEN. Vanaf een zolder in Eindhoven zijn 62 postduiven gesto len ter waarde van f 30.000. De dui ven behoorden toe aan A. Boogers, plaatselijk voorzitter van de Neder landse Postduivenorganisatie. UTRECHT. Tot en met ponder- dag zijn de onderhandelingen over 27 collectieve arbeids overeenkom sten en loonregelingen met een prin cipe-akkoord voltooid. Bij deze af spraken over loon- en andere ar beidsvoorwaarden zijn één miljoen werknemers betrokken, bijna een kwart van de Nederlandse beroeps bevolking. DEN HAAG. De koningin heeft gratie verleend aan dokter O., de Berkelse arts, die tweemaal tot le venslange gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens twee gif moorden. Voorwaarden aan de gratieverlening zijn. dat hij zich zal laten begeleiden door de reclassering en dat hij nim mer meer een artsenpraktijk zal uit oefenen. Dode bij brand TIEL, 15-2. Bij een uitslaande brand in Tiel is in de nacht van vrij dag op zaterdag de. 40-jarige H. Wou ters om het leven gekomen. Bij een felle uitslaande brand in zijn woning Na thuiskomst heeft hij naar alle waarschijnlijkheid een sigaret ge rookt in de woonkamer en is daarbij in slaapgevallen. Zijn vrouw die lag te slapen werd wakker van een gil. Toen zij naar de woonkamer ging had het vuur reeds zover om zich heen gegrepen dat zij niets meer kon doen. Op verzoek van prinses: AMSTERDAM. De autotentoon stelling in de RAI heeft weer vele autoliefhebbers in zijn ban; de ware liefhebber heeft echter niet genoeg aan het blinkende chroom en de glanzende lak, maar is graag bereid onderuitte gaan om ook een blik „in de diepte" te werpen. DEN HAAG, 15-2. De regering zal geen wetsvoorstel indienen tot het verlenen van toestemming voor een door prinses Christina aan te gaan huwelijk met haar verloofde de heer Jorge Guillermo. Prinses Christina heeft de regering gevraagd hiervan af te zien. Premier Den Uyl heeft dit in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer meegedeeld. Het achterwege blijven van een wetsvoorstel inzake het komend hu welijk van prinses Christina bete kent, dat de prinses en haar even tuele kinderen niet in aanmerking komen voor troonsopvolging. De grondwet schrijft namelijk voor dat voor het behoud van het recht van troonsopvolging de Staten-Gene- raal het huwelijk dienen goed te keuren. Koningin Juliana en prins Bcrn- 1i 'VF hard stelden de verloofde van hun dochter vrijdagmiddag aan de pers voor. Het nieuws van de verloving is als een complete verrasing geko men, maar toch hadden tientallen journalisten, fotojournalisten en rtv- reporters uit binnen- en buitenland zich naar paleis Soestdijk gespoed. Hoewel prinses Christina de pu blieke belangstelling altijd zoveel mogelijk heeft vermeden - dat is een van de redenen waarom zij in Cana da muziek ging studeren - bleef ze stralen onder het spervuur van dc fotografen die zich in een driedub bele rij hadden opgesteld om iedere beweging van het verloofde paar cn van dc koningin cn prins Bernhard vast te leggen. Koningin Juliana: Het is voor mijn man en mij een grote vreugde, dat wc vandaag dc verloving van onze dochter Christina aankondigen met de heer Jorge Guillermo. Wij kennen hem ook al een poos, waarin we hem hebben leren waarderen en we zijn erg blij dal zij nu dit besluit genomen hebben .Wc hebben heel veel ver trouwen dat het een heel gelukkig huwelijk zal worden. Gelukwens regering Dc regering heeft een gelukwens van dc volgende inhoud aan konin gin, prins Bernhard en het verloofde paar gezonden: „Dc regering heeft met vreugde kennis genomen van de aankondiging van de verloving van H.K.H. prinses Christina cn de heer Jorge Guillermo Het kabinet wenst hen van harte geluk en richt ook gaarne zijn ge lukwensen tot H.M. de Koninging, Z.K.H. de Prins der Nederlanden cn dc overige leden van de koninklijke familie. Tiet is onze oprechte wens dat prinses Christina en dc heer Guiller mo tezamen een gelukkig leven te gemoet zullen gaan." De gelukwens was ondertekend door premier Den Uyl. Miljoen bollen voor V.S. HILLEGOM, 15-2. De Ver enigde Staten krijgen, ter ge legenheid van dc viering van hun tweehonderdjarig bestaan in 1976, een miljoen Neder landse bloembollen cadeau van de bloembollenraad in Hillegom, hel samenwerkings orgaan van kwekerijen en handel. Het komende najaar worden de bollen uit ons land verzonden. Alle Amerikaanse steden die een eeuwfeest- komité bezitten en in het ca deau xoillen meedelen kunnen een aanvraag indienen bij het Nederlandse bloembolleninsti- tuul in New York. Het Nederlandse bloembol lenvak wil met deze gift ex tra luister bijzetten aan de handelsrelatie tussen beide landen. Al in 1815 werden Ne derlandse bloembollen naar Amerika verscheept. DODELIJKE ONGELUKKEN GRONINGEN. Dc 65-jarige land- bouwer H. L. Smit uit Ter Laan (vlakbij het Groningse Bedum) is met zijn personenauto onder een los rij dende locomotief geraakt. De wagen werd in een nabijgelegen sloot ge worpen. De heer Smit is vermoede lijk verdronken. WEERT. De vierjarige Boudewijn Merkelbach uit Weert is bij een ver keersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Het kind liep in eens tussen twee geparkeerde auto's de weg op en werd door een voorbij komende wagen gegrepen. STRIJEN. De 17-jarige Jaap Meijers uit Strijen (Z.H.) is zondag avond in zijn woonplaats om het le ven gekomen bij een verkeersonge luk. Op de Strijensedijk werd hij met zijn fiets van achteren aangere den door een personenauto. Hij was op slag dood. ELBURG. De 48-jarige heer J. van Zijtveld uit Ruurlo is bij een ver keersongeluk in Elburg dusdanig ge wond geraakt, dat hij later in een ziekenhuis is overleden. Hij kwam met zijn auto op nog onverklaarbare wijze op de linker weghelft terecht, waar hij op een tegenligger botste. Twee honden beten vijf en twintig drachtige schapen dood EDAM, 15-2. In de nacht van don derdag op vrijdag hebben in de ge meente Edam twee honden kans ge zien 25 drachtige- schapen in een weiland langs de Bufg. Versteeghsin- gel dood te bijten. Deze slachting had tevens tot gevolg dat ook de veertig lammetjes die op het punt stonden geboren te worden, zijn omgekomen. De honden, eigendom van twee verschillende bazen, waren 's avonds laat achter de schapen aangerend, die uiteindelijk in een sloot werden gedreven. Vrijdagochtend half acht ontdekte men wat er zich 's nachts had afgespeeld. Enige tijd daarna zag men twee drijfnatte honden uit het weiland komen, op weg naar hun ei genaar. De politie liet de dieren een bröakproef ondergaan waarbij wol- resten te voorschijn kwamen. De eigenaars zullen voor de scha de, die op ongeveer 13.000 gulden wordt geraamd, aansprakelijk wor den gesteld. Militair bij explosie omgekomen ERMELO, 15-2. Vrijdag is de 21- jarige dienstplichtige soldaat M. Derksen bij een explosie om het le- vengekomen tijdens een demonstra tie op dc contactdag van dc school voor reserveofficieren en kader van de infanterie in Ermelo. Op het oefenterrein achter de Jan van Schaffelaerkazerne in Ermelo ontplofte het exercitiemodel TVR (lerugstootlozevuurmond) waarin bo vendien oefenmunitie zat. Hoe het apparaat heeft kunnen exploderen heeft men nog niet kunnen verklaren De brigade Ermelo van de Mare chaussee leidt het onderzoek. Man in badkamer vermoord ROTTERDAM, 16-2. De 45-jarige boekhouder C. H. Pasman uit Rot terdam is zondagavond door mes steken om het leven gebracht. De dader, de Marokkaanse mechaniker M. R. is door de politie aangehouden. De Marokkaan belde na zijn daad zelf de politie. Deze trof hem aan in dc woning van het slachtoffer aan de Anatole Franceplaats in de nieuwbouwwijk Ommoord. Over het motief van de steekpartij is nog niets bekend. Het slachtoffer werd in de badkamer aangetroffen. De boek houder was de werkgever van dc Marokkaan. Suezkanaal in gebruik TEL AVIV, 17-2. Het Suezkanaal is open en wordt door sommige schepen gebruikt, zo melden Israëlische mili taire verslaggevers. Zij zeggen dat een Britse olietanker van 24.000 ton onlangs in beide richtingen door het kanaal is gevaren en dat schepen van de Egyptische marine ook van de waterweg gebruik maken. Egypte vertraagt dc officiële ope ning, aldus dc verslaggevers, om po- litioko druk op Israël uit te oefenen. Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Maandag 17 februari Zierikzee Mondragon. (foyer), 20.00 uur, jaar vergadering „Philatelica". Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Burgh^Haamstede Hotel R.T.M. Haamstede, 19.30 uur, vergadering Z.L.M.-afdeling. Bruinisse ,,'t Centrum", 20.15 uur, ledenverga dering Kwiek. Dinsdag 18 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwenvereniging. Rekreatiezaal Ger. Kerk, N.C.V.B.- afdeling. Jaarvergadering; 19.30 uur. Woensdag 19 februari Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur. Vrou wencontact P.v.d.A. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur. NCVB-vergadering. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, NCVB-afdeling. Oosterland Café „De Pleisterplaats", 19.30 uur, afdeling Z.L.M. Vergaderzaal openb. school, 14.00 uur, kindervoorselling V.V.O. Donderdag 20 februari Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur, voorlichtings bijeenkomst voor vrouwen inzake kanker. Dorpshuis, 19.30 uur afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond. Bruinisse Verenigingsgebouw, 19.45 uur. NCVB afdeling. Herv. Vrouwenvereniging. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Voorlichtings bijeenkomst over kanker groot succes ST. PHILIPSLAND, 14-2. Dc eerste van de 11 voorlichtingsbijeenkomsten over kanker b(j vrouwen, die in het kader van het jaar van de vrouw, door de Prov. Zeeuwsevrouwenraad in samenwerking met het Zeeuwse Kruis werd gehouden in St. Philips- land, is een groot succes geworden. Ruim 200 bezoeksters uit St. Phi- lipsland en omgeving volgden met veel interesse dc inleiding en film. Gewezen werd o.a. op waarschu wingstekens en het belang van vroegtijdige behandeling. Na de pau ze werd ruim gebruik gemaakt, zo- wel mondeling als schriftelijk tot het stellen van vragen aan het forum van specialisten, artsen en verpleeg kundigen. Demonstratie en uitleg werd gegeven over prothese cn hulp middelen. De presidente van dc .Zeeuwse Vrouwenraad sprak het openings en slotwoord. De algemene conclusie van de aan wezigen op deze middag was, dat dc openheid cn duidelijkheid over het kankcrproblccm hen meer inzicht had gegeven dan enig radio of t.v.- programma. Zoals bekend wordt een dergelijke bijeenkomst 20 februari a.s. in dc Concertzaal te Zierikzee gehouden. De toegang is gratis en toegankelijk voor iedere belangstellende vrouw. GR AND-FORT-PHILIPPE, 15-2. - De vissers in het Franse Grand- Forl-Philippe, die zeggen dat ver giften van fabrieken in het nabij gelegen Calais de vis doen sterven, hebben hun 16 kotters en garnalen- boten te koop aangeboden. „We moeten elke dag een Ion vis terugwerpen in zee", zei één van dc vissers uil Grand-Fort-Philippe, dat tien jaar geleden nog een viool van 40 kotters had, waarop 200 man hun b~nod verdienden. Vorige maand'be- otter» dc visser:, het instituut voor visser ijvnder zoek in Boulogne, ivaarna het minister van milieube houd beloofde deskundigen te zen den om het probleem van dc vissers te bestuderen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2