CAUSERIE OVER RAADSELS ROND PALING VOOR VERENICINC ZEEUWSE AALVISSERS Adviesgroep moet keus in leerboeken vergemakkelijken De GO 24 „Poolster" overgedragen aan eigenaar Deel trekvogels vindt winters hier warm genoeg Praatje over bedrijfsbeëindiging voor Bruse landbouwvereniging Landbouw Belang' Bijstand voor koningin 4 ViSSEUIJBEKICHTEN (Vun een medewerker) (II) ZIERIKZEE, 12-2. Zoals reeds gemeld, heeft de visserydeskundigc dr. Deelder voor de Zeeuwse Ver eniging van Aalvissers, tijdens een bijeenkomst te Zierikzee, een inte ressante causerie gehouden over de paling. Hij merkte onder meer op, dat wanneer er veel paling by een zit ze aanéénklitten tot grote ballen, als de treklust om te gaan paaien te sterk wordt. Dr. Deelder had dat gezien in Joegoslavië, in onze streken komt dat niet voor. Daar kan de visser die de trek heeft bestudeerd, ze wel vangen, als hij met de eigenaardig heden die bij de trek voorkomt re kening houdt. De schieraal vertrekt overigens niet direct naar de Sar- gassa zee. In de oceaan aangekomen, duikt hij eerst nog de diepte in, om ode zoveelste verandering te onder gaan. Ze krijgen grote bolle ogen, die ze voorheen niet hadden. Veel eieren De paling die- paait moet een enorm hoeveelheid eieren voort brengen, want de glasaal die voor de Nederlandse kust verschijnt heeft al vele vijanden moeten overwinnen die in de zee op hen azen, maar ook de glasaal dient tot voedsel van een menigte vissoorten, terwijl ook de vogels, (meeuwen enz.) boven de glasaalscholen hangen en er al dui kend hun slag slaan. Tot 1930 had de glasaal het in de zeegras velden, van de Waddenzee en het IJssel- meer goed naar hun zin. Maar een ziekte in het zeegras deed ook de glasaal verdwijnen. Met de toeneming van de mosselteelt kwamen ze weer terug. Ze leven graag op mosselpercelen en dit deed de aalpopulatie enorm toenemen. Overigens tot schade van de IJs- selmeervissers. De aal blijft op de Wadden in de mosselbedden en voelt veel minder neiging om het IJsselmeer op te trekken door de openingen in de sluizen gemaakt. De open Oosterschelde en de Wester- schelde is nu de enige plaats waar ze vrij naar binnen kunnen. Kokers in Brouwersdam In het Veerse Meer en de Greve lingen. moeten ze via de sluizen' of moeten ze worden uitgezet. Maar dat verandert: in de Brou wersdam komen twee kokers van 6x8 meter, al weet men by Water staat nog niet of men zout water wil inlaten om de Grevelingen zout te houden of zoet maken door zout wa ter te spuien. Ook in de Veeregat- dam komen wellicht perforaties. Mosselteelt in de Grevelingen wanneer de perforatie in de Brou wersdam is voltooid kan ook de aal stand bevorderen. Natuurlijk kwamen op deze cau serie diverse vragen. Tot 25-30 cm is de aal tweeslachtig, nogmaals werd de toeneming van de aal #)or de kust als gevolg van de mossel teelt in de Waddenzee bevestigd. DEN HAAG, 13-2. „Het aantal leerboeken in één vak is nog steeds zo groot, dat niemand hieruit eigen lijk een rationele keus kan maken". Minister dr. J. A. van Kemenade heeft dat gezegd by de installatie van de Adviesgroep Leermiddelen in Den Haag. De commissie van gebruiken van leerboeken onder voorzitterschap van dr. J. H. Raat in Uithoorn, zal normen opstellen, die de keus moet vergemakkelijken tussen de min- Advertentie Oude nederzetting MOSKOU, 12-2. Russische archeologen hebben in een hol bij Azerbeidjan, aan de voet van cle Kleine Kaukasus, een nederzetting ontdekt waar meer dan 1,5 miljoen jaar ge leden mensen geleefd moeten hebben. 'Het Russische pers bureau Tass meldtie dinsdag dat op deze pltiats al 15 jaar opgravingen worden verricht, maar dut pas onlangs, op vier meter diepte, opzienbarende vondsten zijn gedaan. Tot dus ver is slechts een klein deel van de nederzetting uitgegra ven. stens 17.000 boeken, die op het ogen blik in het Nederlandse onderwijs worden gebruikt. Daar komen per jaar ongeveer 4.000 uitgaven en her drukken bij. Het is geen uitzonde ring, dat voor één vak veertig ver schillende boeken in de handel zijn. De minister heeft de adviesgroep geen duidelijke taakomschrijving gegeven. Dat zou moeilijkheden kunnen opleveren met de onderwijs vrijheid, die in Nederland bij de grondwet is geregeld. Het kan niet de taak van de commissie zijn, leer- middelne te beoordelen op hun in houdelijke, levens- of wereldbe schouwelijk karakter, zo zei de mi nister. Hij realiseerde zich tevens, dat de lijn tussen inhoud en bruik baarheid voor het onderwijs niet al tijd duidelijk is te trekken. Een belangrijke beperking is, dat de groep zich voorlopig alleen met leerboeken zal bemoeien, aldus de bewindsman. LONDEN. 13-2. Koningin Eliza beth van Engeland heeft enige i>er- lichting gekregen van haar finan ciële moeilijkheden, waarvan de Britse pers melding had gemaakt. Bij een bezoek aan een kinder dagverblijf in Londen bood de vier jarige Jesse Hill de vorstin een muntstuk van 10 penny (ongeveer 60 ct.) aan met de woorden: „Houd 'u ditmaar, koningin, het is bedoeld om u te helpen bij het onderhoud van uw paleis". De koningin accep teerde deze financiële bijstand en dankte de gever hartelijk. Een zeewaardig" schip BRUINISSE, 10-2. Na een geslaagde proefvaart van de zeeviskotter, m.s. GO 24 „Poolster" zaterdag 8 februari, werd deze door de heer P. Padmos overgedragen aan de heer J. Grinwis, die het schip met een woord van dank aanvaardde, waarna een receptie volgde in motel „Konings Pleisterplaats" te Goedereede. Het casco dat naar ontwerp van Fa. Velthuis te Zuidbroek, is ge bouwd op scheepswerf „Vlaardingen Oost" te Vlaardingen, meet 1 32.00 mtr. xbr. 7.50 mtr. xd. 3.85 mtr. Door Fa. Padmos bv te Bruinisse/Stellen- dam is het schip voorzien van een Industrie dieselmotor direct omkeer baar, type 6d7hdn, 100 pk, en twee hulpmotoren Samofa 94 en 242 pk. De elektrische installatie is verzorgd door Fa. P. Westhoeve te Ouddorp, Fa. C. Bal te Bruinisse verrichte de timmerwerkzaamheden. Centrale verwarming is aangelegd door Fa. Saman Deurloo te Zierikzee. Het schip is door Fa. Y. N. A. Becker en Radio Holland door zeer moderne nautische apparatuur voorzien. In de stuurhut is een zeer overzichtelijk instrumenten paneel gemaakt, met daarvoor het stuur wiel, wat de schipper in staat steld tijdens het vissen de apparatuur te bedienen. Tevens is in de stuurhut een slaapplaats voor de schipper ge maakt. Sonar-installatie Het schip is uitgerust met een elektrische gedreven vislier 180 pk pneumatisch bediend, fab'rikaat Rid- derinkhof. De nettenwinsch wordt hydraulisch aangedreven, fabrikaat Padmos. Vermeldenswaardig is nog dat de „Go 24" als eerste uit de vis sersvloot te Stellendam is voorzien van een „Sonar" installatie, om on der de waterspiegel vis te kunnen opsporen. J'Hiscr uit het buitenland CALI. De ontvoerders van de hono- drair consul van Nederland in de Colombiaanse stad Cali. Eric Leupin, hebben woensdag laten weten dat eerst een einde moet komen aan de "zoekakties van de militairen alvo rens zy hun voorwaarden voor de vrijlating van hun gijzelaar bekend zullen maken. BEIROET. De leider van de Palestijnse guerrilla-organisatie het bevrijdingsfront, George Habbasj, heeft verklaard, dat zijn guerrilla strijders alles zullen doen om een nieuwe oorlog tegen Israël uit te lokken. KOEWEIT. De topkonferentie van de OPEC (Organisatie van Olie-Ex portlanden) wordt op 4 en 5 maart a.s. in Algiers gehouden. Dit heeft de Koeweitse minister van buiten landse zaken, Abdoel Aziz Hoessein, dinsdag bekendgemaakt. LONDEN. De Britse premier Ha rold Wilson is donderdag voor een officieel bezoek naar Moskou ver trokken, het eerste bezoek aan de Sowjet-Unie van een Britse premier sinds zeven jaar. Dader schietpartij meldt zich GRONINGEN. 12-2. De dader van een schietpartij in een bar-socicteit in Groningen heeft zich gemeld. Het is de 27-jarige E. A. P., Surinamer van geboorte. P. heeft zich gemeld op aandringen van een oom en van bekenden van hem. Bij de schietpar tij die plaats vond in de nacht van donderdag op vrijdag jl. rond half drie werd de 21-jarige H. S. Charry dodelijk getroffen. Een ander slacht offer. de 23-jarige G. J. Smiet werd ernstig gewond in zijn rechterschou der. De kerken en Israël DEN HAAG, 12-2. Een delga- tie, bestaande uit vertegenwoordi gers van de Hervormde Kerk, de Oud-Katholieke kerk, de Alg. Doopsgezinde sociëteit en de evan gelisch-Lutherse kerk, heeft aan dr. P. H. Kooijmans, staatssecretaris van buitenlandse zaken, 100.00 handtekeningen van parochianen en gemeenteleden aangeboden, waarmee deze hun verontrusting uitspraken t.a.v. de moeilijke positie van de staat en van het volk Israël binnen de huidige politieke situatie Broedende roofvogels en uilen DEN HAAG. 12-2. De toena- me van het aantal broedende roofvogels en uilen in de laat ste jaren kan leiden tot het herstel van de grote schade, die de mensen in de zestiger jaren aan de roofvogelstand hebben toegebracht. Dit blijkt uit een studie van dr. P. Fuchs, lid van de werkgroep Vogels en zoogdieren van de commissie nevenwerking be strijdingsmiddelen TNO in Den Haag. De oorzaak van de toename is volgens hem het uit de han del nemen van een aantal gif tige bestrijdingsmiddelen, zo als DDT. Uit een onderzoek op kadavers van roofvogels, die in 1966 tot en mei 1969 met honderden werden gevonden, bleek dat vergiftiging de be langrijkste doodsoorzaak was. Ook premiestelsels, het op hangen van nestkasten en hel maken van vlieggaten bevor deren de toename van het aantal broedende roofvogels. Zo looft de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van vogels in Zeist een premie van f 25,uit voor elk geslaagd broedgeval van kerkuilen. De ze vogels broeden in februari, maart onder meer in schuren en op zolders. Het steeds meer wind- en waterdicht maken ervan vormde een ernstige be dreiging voor de kerkuil. DEN IIAAG, 12-2. Vogeldeskundigen hebben sterke aanwijzigin- gen dat er duidelijke veranderingen optreden in de vogeltrek. Oorzaak: de zachte winters in de afgelopen drie jaar. Grote sterns, kluten, grutto's, tjiftafs en ook andere vogelsoorten brengen nu in grote getale de winter door in het Deltagebied. Normaal trekken deze vogels naar het zuiden, naar het Middellandse Zeegebied of naar nog zuidelijker streken om daar de winter door te brengen. De grote sterns zyn nu al voor de derde achtereenvolgende keer in het Deltagebied. Zy vissen hoofdzakelijk bij de dam in het Brou- wershavense Gat. Aanvankelijk dacht men dat het ging om ach tergebleven zieke exemplaren. Het vorig jaar waren er echter meer. Het ziet er nu naar uit dat deze ontwikkeling kan gaan door zetten. Ook in andere delen van het land is een veranderd gedragspa troon van trekvogels waar le nemen. In het Zwanenwater b(j Callandsoog zijn nog steeds bergeenden aanwezig. Normaal zyn ze in februari verdwenen en keren ze in de loop van het voorjaar terug. De bergeenden in dit natuurmonument zijn inmiddels al begonnen te paren. SPORT VOLLEYBAL Delta Sport koploper in poule A ZIERIKZEE, 12-2. In de bedryfs- volleybalkompetitie van de sport vereniging MEVO in de sporthal Onderdak te Zierikzee bleef koplo per Delta Sport, in poule A, met ruim verschil aan de winnende hand (3-0) in de ontmoeting met rode lan taarndrager MEVO. MEVO III trimmers blijft Delta Sport nog altijd als een schaduw volgen door het treffen met Zeelan- dia in een 3-0 zege om te zetten. Delta Sport 13 12 1 0 38- 8 25 MEVO III tr 13 11 1 1 36- 6 23 S.V. Kwiek 12 7 2 3 28-14 16 PTT 12 6 3 3 27-17 15 Cluzona 12 6 1 5 21-20 13 Zeelandia 13 4 4 5 20-25 12 L. en O. 13 4 1 8 17-28 9 Neptunus 13 3 2 8 16-29 8 Smit-Bolnes 13 1 3 9 13-34 5 MEVO tr. 12 0 0 12 1-36 0 In poule B 'bleef Rabobank Zierik zee drie punten voorsprong behou den op haar naaste belagers R.W.S. Deltadienst door in het belangrijke treffen tussen deze twee teams met 2-2 gelijk te spelen. Ook Neptunes II en Onderdak deelden de puntjes broederlijk (2-2). Rabobank Z'zee 11 10 0 1 30- 6 20 RWS Deltadienst 11 7 3 1 28-14 17 Rabobank Sch. 11 5 4 2 23-18 14 Onderdak 11 5 3 3 24-16 13 Cebeco Z.- -W. 11 5 3 3 23-18 13 Neptunus II 11 3 4 4 19-22 10 Reisb. v. O- 11 2 1 8 10-26 5 Watersch. SenD 12 2 0 10 11-30 4 RTM 11 1 2 8 10-28 4 LAND- EN TUINBOUW Plan voor wereldgraan voorraad LONDEN, 12-2. Deskundigen op het gebied van de voedselvoorzie ning uit negentien landen hebben dinsdag in Londen in grote trekken overeenstemming bereikt over de noodzaak van het aanleggen van graanvoorraden voor tijden van schaarste. De besprekingen vormden een voortzetting van het overleg over deze kwestie in de wereld- voedselkonferentie van de Verenig de Naties die vorig jaar november in Rome is gehouden. Peer maakt het beter dan ui DEN HAAG, 12-2. Op de Neder- landse uienmarkt is de stemming al geruime tijd zwak. Met de peren gaat het veel beter. Het uienaanbod is, ondanks het feit dat naar schatting tussen de 80 en 100 miljoen kilo door de regen niet geoogst kon worden, erg groot. Daar staat een grote vraag tegen over. Er gaan wel Nederlandse uien naar vele landen in de wereld, maar door de volle markt kan er maar een lage prijs voor gemaakt worden. Het dalen van de temperatuur in ons land heeft daar nog geen verande ring in gebracht. Voor een exportklaar produkt werd eind vorige week 18 of 19 cent per kilo betaald, tegen ruim 40 cent een jaar geleden. Voor de teler blijft er op die manier weinig over, zeker niet als hij door de regen in de af gelopen maanden veel extra kosten heeft moeten maken. In de laatste week van januari werd 6.249 ton Nederlandse uien ge ëxporteerd, waarvan 3.056 naar West-Duitsland. Peren zijn er vorig jaar in ons land veel geoogst, en veel is in koel huizen opgeslagen. Van die voorra den wordt nu flink wat verkocht. In de laatste week van januari werd 994 ton geëxporteerd, waarvan 398 ton naar West-Duitsland. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Vianen: J. J, Ruiten berg, Nieuw Vennep-Abbenes; te Vriezenveen: J. W. Stolze,Giessen en Rijswijk (N.-Br.); te 's Heer Arendskerke: R. J. Delfos, kand., Hilversum; te Wilnis en te Herkin- gen-Sommelsdijk: J. H. C. Olie, kand., Delfgauw; te Veenendaal: A. Vlietstra, Doornspijk; te Musselka- naal (toez.): T. Tijsma, Marum en Wester-Nijkerk (Fr.). Aangenomen naar Hoogezand: G. A. Zuidam, Wissenkerke. Bedankt voor Monster en voor Wijk bij Heusden: S. P. van Assen- bergh, Nijkerk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Groningen-Zuid (als evangelisatiepredikant voor Groot Groningen): R. Molemaker, Sittard; te Grouw-Irnsum: drs. H. van An- del, kand., Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Ferwerd-HallumM. H. Oosterhuis, kand., Dokkum; te Nijmegen: J. Bos, em. pred. en hulpprediker aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Geslaagd voor het kandidaatsexa men theologie: J. A. Boersema, Amersfoort en F. J. Bijzet, Damwou- de. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Aangenomen naar Emmeloord: J. C. Schaeffer, Deventer. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Den Haag-Zuid: J. Brons, Veenendaal en J. H. Carlier, Leiden. Bedankt voor Vlaardingen: J. Westerink, Nunspeet. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Melissant: J. Karens, Opheusden; te Oud-Beijerland en te Groningen: P. Blok, Dirksland, die bedankte voor Nijkerk en Scher- penisse. Tweetal te Herkingen: J. van Haa- ren, Amersfoort en A. Hofman, Scheveningen. Bedankt voor Waarde: A. Hofman, Scheveningen. BRUINISSE, 12-2. De landbouwvereniging „Landbouw Belang" hield dins dagavond een algemene ledenvergadering in café-restaurant „Storm" te Bruinisse. onder leiding van voorzitter de heer L. A. Jonker. De voorzitter sprak in zyn openingswoord een by zonder woord van welkom tot de heren Krepcl. erelid en Bal. Het bestuur van de landbouwvereniging uit Oosterland heette de voorzitter ook van harte welkom, alsmede de heer R. Hoiting van de Z.L.M. uit Zevenbergen. Het jaar 1974 is voor velen van ons een onvergetelijk jaar, aldus de voor zitter. Het begon met een lange droogte in het voorjaar, en eindigde bijzonder nat, waardoor de najaars- oogst op een waar drama uitliep. Er bleef 40 aardappelen, 35 uien en 35 bieten in de grond zitten, die niet meer machinaal geoogst konden worden. Dc graanoogst mag voorspoedig genoemd worden. Voor de veeteelt bedrijven en dc tuinbouw lag het ook wat gunstiger wat de waterover last betreft. Hoewel het vee een maand vroeger als normaal op stal moest. Dc voorzitter dankte de stu denten en leerlingen van de diverse scholen voor de hulp die zij hadden geboden om dc oogst nog te kunnen redden. Hij vond het een hele pres tatie om belangeloos onder dergelij ke moeilijke omstandigheden te wer ken. Secretaris-penningmeester, de heer J. Bal las het financieel verslag over het jaar 1974, dat met een batig sal do werd afgesloten. Na een korte pauze werd door de heer R. Hoiting een overzicht gegeven van de moge lijkheden op sociaal economisch ter rein, waarover men bij de ZLM na dere inlichtingen kan geven. Bedrijfsbeëindiging Het gaat hier over eventuele be drijfsbeëindiging of bedrijfsopvol ging door een zoon. Bij beroepsver andering wat vooral na een moeilijk jaar als b.v. 1974 overwogen wordt, is het dikwijls heel moeilijk om aan de slag te komen, aldus de heer Hoi ting. Volgens hem is bedrijfsaanpas- sing dikwijls een oplossing d.m.v. een uitbreiding. Maar met de plano logie in Nederland is dat geen een voudige zaak, want men kan niet bouwen zoals men wil. Vervolgens gaf de heer Hoiting nog een overzicht van de subsidie mogelijkheden d.m.v. de zelfstandige regeling. Na een tweede korte pauze draaide de film, ZLM journaal met ups en downs over het jaar 1974. Tijdens de rondvraag wees dc voorzitter, in ebn antwoord op een vraag gesteld door een der leden, op de noodzaak vergaderingen en be sprekingen bij te wonen, waarin de mogelijkheden zullen worden bespro ken oppervlaktewater vervuiling te voorkomen. Dit is een ernstige zaak, aldus de voorzitter, want indien men geen voorzieningen treft van b.v. gierkelders, gaat men in.de toekomst een heffing van ongeveer f 75,per koe betalen, dus een kostbare zaak. De heer J. de Jonge dankte na mens alle leden de voorzitter de heer L. A. Jonker, voor alles wat hij heeft gedaan tijdens de oogsthulp in 1974. Daarna dankte de voorzitter de heer Hoiting voor zijn interessante lezing, en dc film die hij draaide, en overhandigde hem een boekenbon. Met nog een woord van dank aan alle aanwezigen, sloot de voorzitter de vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4