Nieuwe prijzen voor Europese boeren Heffingsverordening verontreiniging van oppervlaktewateren op Schouwen-Duiveland vastgesteld in Waterschapsvergadering Gezin gedood in Beusichem DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA EVEN WEG... Eban: Israël moet naar Geneve ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 februari 1975 131ste jaargang Nr. 21641 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. In dit nummer Feest- en zomer plannen Niemverkerk Belangrijke beslissingen in 's-Landsltamer ZIERIKZEE, 12-2. De algemene vergadering „nieuwe stijl" van bet waterschap Schouwen-Duiveland, heeft in de gisteren (woensdag)middag gehouden vergade ring in 's Landskanicr vier belangrijke besluiten geno men. Conform dc voorstellen van het dagelijks be stuur werd namelijk besloten tot het oprichten van het bureau „Versterking zeeweringen rondom de Oos- terschelde." Verder tot vaststelling van dc heffingsverordening verontreiniging opper vlaktewateren Schouwen-Duiveland, vaststelling van dc gemeenschappelijke regeling „Technologische dienst Zeeuwse Waterschappen" en tenslotte tot vaststelling van het bedrag van genoemde heffingsverordening voor 1975 op f 26,per vcrvuilingsecnhcid. (inwoner-equivalent). Drie van de vier besluiten werden door dc vergadering onder leiding van dijkgraaf A. M. Ge luk genomen met algemene stemmen. Het voorstel tot vaststelling van dc gemeenschappelijke regeling „technologische dienst" ontmoette in de verga dering kritiek van hoofdingeland ir. W. A. Tcrwogt, die uiteindelijk tegen het voorstel stemde. Omdat door het dagelijks bestuur bjj het standpunt van de technologi sche dienst nog geen duidelijk inzicht kon worden gegeven in dc kosten van deze gemeenschappelijke regeling, zei ir. Terwogt van oordeel te zijn dat een „sprong in "t duister" wordt ge maakt: „We weten wat dc kosten betreft niet wat ons boven het hoofd hangt." Dijkgraaf Geluk verklaarde, dat de gemeenschappelijke technologische dienst van de Zeeuwse Waterschap pen moet voorzien in dc behartiging van een doelmatige samenwerking. Aan de Waterschappen werd in art. 14 van de verordening verontreini ging oppervlaktewateren Zeeland - de zg. delegatieverordening - dc ver plichting opgelegd een gemeenschap pelijke technologische dienst in het leven te roepen. De dienst gaal uit drukkelijk funktioneren ten behoeve van alle Zeeuwse Waterschappen. Bureau versterking zeewering De oprichting van het bureau „versterking zeeweringen rondom de Oosterschelde" - gevestigd te Goes - is een initiatief van de vier Zeeuw se Waterschappen Dc Brede Wate ring van Zuid-Bcveland, Tholcn, Noord-Beveland en Schouwen-Dui veland. De bedoeling is dat sneller en doeltreffender zal kunnen worden gewerkt op het gebied van verster king van de Oosterscheldedijken. Hel bureau zal daarbij worden bijgestaan en begeleid door een stuurgroep en een technische commissie. De kosten komen voor rekening van het rijk. Op een vraag van burgemeester Th. H. de Meester, verklaarde de dijkgraaf dat in de stuurgroep rijks- en provinciale- overheid, en de wa terschappen zijn vertegenwoordigd. In antwoord op een desbetreffende opmerking van ir. Terwogt, deelde de dijkgraaf mee dat de waterschap pen verantwoordelijk blijven. In principe is men het eens over de ver eiste hoogte van de dijken, aldus werd meegedeeld naar aanleiding can een opmerking van de heer Steur In totaal zal een bedrag van 107 miljoen gemoeid zijn met dijkverho gingen in Zeeland. Op Schouwen- Duiveland zal het gedeelte bij Bor- rendamme nog dit jaar kunnen wor den aanbesteed. (Vervolg pag. 2) Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Globale prijsverhoging van 9 procent voor Nederlandse boer BROUWERSHAVEN. DU is een deel van de bedrijfsgebouwen van Van Beveren Aardappelen B.V. te Brou wershaven. Dit nieuwe sorteerbe- drijf behoort tot de modernste ter wereld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUSSEL, 13-2. De landbouwministers van de Euro- markt hebben lieden donderdagochtend even over lialf acht overeenstemming bereikt over een nieuw Euro pees landbouw prijzenpakket, dat voor de Nederlandse boer neerkomt op een globale prijsverhoging van 9 procent. Voor de Nederlandse consument betekent dat een verhoging van de kosten van levensonderhoud met 0,5 tot 0,6 procent. ZfERfKZEE. Het fraaie Oildcftoortje naast Bockhandel de Vries aan dc Melkmarkt is in zijn geheel uitgenomen om grondig te worden gerestaureerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In het prijzenpakket waartoe in Brussel werd besloten zit nog een element dat voor Nederland van be lang is. De steun voor de zetmcel- produktie is voor het komende sei zoen gehandhaafd op tweederde van het huidige niveau. Hjj dreigde ge heel beëindigd te worden. In feite betekent dat wat nu besloten is de voorlopige redding van de rentabi liteit van dc Nederlandse zetmeelin- dustrie. De Nederlandse landbouw minister, Van der Stee, noemde dit resultaat een matig succes. Het bereikte compromis is, naar de mening van Nederlandse des kundigen, voor ons land bevredi gend. Dat de gemeenschappelijke landbouwmarkt blijft behouden, is voor een land als het onze, dat voor 30 procent van zijn export op de landbouw is aangewezen, van groot belang. Het besluit van de Eurpose landbouwraad houdt ook het begin in van een afbraak van de zogeheten monetair compenserende bedragen. Deze monetaire compensaties zijn verrekeningen aan de grenzen der lidstaten, nodig omdat de oorspron kelijke waardeverhouding van de munten van de lidstaten, in de loop der tijden, door re- en devaluaties, sterk veranderd is. Afspraak compensaties De aanzet tot de afbraak van deze, compensaties (een afbraak waarte gen Duitsland zich altijd sterk heeft verzet) is nu gemaakt. Afgesproken is dat ze voor Duitsland met 2, voor de Benelux met 0,7, voor Italië met 3, voor het Verenigd Koninkrijk met 2,5, voor I erland met 5 en voor Frankrijk met anderhalve punt wor den afgebroken. Dit besluit werkt door in de producentenprijzen in iedere lidstaat. In de praktijk stijgen de produc- tenprijzen meer in landen met ge devalueerde munten. In landen die hun munten opwaarderen stijgen ze minder. De landen met gedevalu eerde munten krjjgen nogeens een korting op de monetaire compensa ties van 1,25 pet. Dat verbetert op nieuw hun concurentiepositie. BEUSICHEM, 12-2. In de gemeen te Beusichem (Gld) zjjn woensdag morgen een man, vrouw en twee kinderen dood in hun woning aan getroffen. Het drama werd omstreeks kwart voor twaalf ontdekt door een buurman, die het opgevallen was dat de gordijnen nog gesloten waren. Hij brak een ruit en ging het huis binnen waar hij het het echtpaar en twee kinderen (4 en 2lM) dood aan trof. Ook de hond des huizes bleek niet meer in leven. De politie die direct werd gewaar schuwd ontdekte een wapen in de buurt van de lijken. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft de 28-jarige P. J. Baauw, vermoedelijk in een vlaag van ver standsverbijstering zijn vrouw van 28 jaar en zijn twee kinderen van 5 en 3 jaar om het leven gebracht. De man maakte voor het plegen van zijn daad gebruik van een 6 mm vuur- buks, die hij illegaal in bezit had. Na zijn daad pleegde de man zelf moord met hetzelfde wapen. Dit is de conclusie van het onderzoek dat de politie heeft ingesteld. TEL AVIV, 13-2. De voormalige Israëlische minister van buitenland se zaken Abba Eban heeft donder dag verklaard, dat Israël geen an dere keuse heeft dan zich voor te bereiden op een hervatte Geneefse konferentie over het Nabije-Oosten, in weerwil van de stap-bij-stap-on- derhandelingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. „Israël kan niet anders dan zich voorbereiden op de Geneefse konfe- rentie en wel nog dit jaar, of er nu een gedeeltelijke overeenkomst (met Egypte) wordt bereikt door dr. Kis singer of niet", zo ve2'klaarde Eban voor zijn vertrek uit Israël naar de Verenigde Staten waar hij een reeks lezingen gaat houden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Met succes wast het aantal valse vrienden en echte vijan- J d.en. J O Ernst J Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk re gen; meest matige wind eerst uit zuidwestelijke, later draaiend naar noordelijke richtingen; minimum temperaturen omstreeks vier graden, maxima rond 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor do temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 febr. Zon op 7.59, onder 17.51 Maan op 8.35, onder 21.47 Eerste Kwartier: 19 febr. (8.39) HOOG- EN LA AG WATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwaler 14 febr. 5.09 17.30 10.55 22.53 Springtij: 13 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-2. Hel KNMI deelt mede: Occaandcpressies met hun bijbehorende frontensystemen be palen in vrijwel geheel West-Euro pa het weer. Zij voeren relatief zachte lucht aan waardoor vorst van enige betekenis vrijwel ner gens meer op het continent voor komt. Streng vriest het nog wel in Noord-Skandinavic. waar op veel plaatsen 's nachts het kwik daalt tot zo'n 20 a 25 graden onder nul. Bij ons blijven de temperaturen boven de voor de tijd van het jaar norma le waarden liggen. Vrijdag zal een front dat donderdagmorgen boven dc Britse eilanden lag opnieuw voor veel bewolking zorgen waaruit plaatselijk regen zal vallen. zachte tarwe, groenten en fruit en voor melk. Voor de zachte tarwe is de richtprijs (prijs die men hoopt te halen) met 9 procent verhoogd, evenals de interventieprijs (garan tie). Voor appels en peren is de refe rent ieprijs verhoogd met 9 procent. Voor groenten en ander fruit gaat ze met 11 procent omhoog, maar voor kaskomkommers en kastoma- ten gaat die referentieprijs met in gang van resp. 1 maart en 1 april nog mei een extra tien procent om hoog. EEG-deskundigen in Brussel wezen op het feit dat dit een extra bescherming betekent van deze voor Nederland van groot belang zijnde produkten, tegen, uit de Oostblok landen. op de EEG-maz-kt gedumpte komkommers en tomaten. Melkproilukten De melkproducenten kunnen re kenen op een verhoging van de richtprijs voor dit produkt met 6 procent per 3 februari van dit jaar (terugwerkende kracht), en nog eens 4,7 procent per 16 september van dit jaar. Bovendien heeft de gemeen schap haar restitutiebeleid voor de export van melkprodukten naar derde landen gehandhaafd. Voor het' totaal van de Nederlandse ekono- mie is van belang dat de melkprijs niet al te hoog is uitgevallen. Een veel hogere melkprijs zou het marktevenwicht en de Nederlandse konkurrentiepositie nadelig be-in- vloed hebben. De nieuwe regeling zal het Euro pese landbouwfonds ongeveer 200 miljoen rekeneenheden (f 720 mil joen) meer gaan kosten. De Copa, dc Europese boerenorganisatie had globaal 15 pet verhoging geëist. Voor de Nederlandse boeren en tuinders zijn vooral van belang de regelingen die getroffen zijn voor Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1