MYSTERIE IN MEINESWIJK De C.H.U. en het C.D.A. EXPLOSIE VERNIELT ANTWERPENS BEDRIJF Europese Gemeenschap brengt samenwerkingsidee in ontwikkelingshulp 7 BLIK DOOR HET WERELD Wetsontwerp jaarlijkse huurverhogingen ingediend ZIERIKZEESC11E NIEUWSBODE Dinsdag 11 februari 1975 Nr. 21640 De Europese Gemeenschap heeft zopas overeenstemming bereikt met 46 ontwikkelingslanden in Afrika, rond de Caraibische Zee en rond de Stille Oceaan. Meer nog dan de in houd van dit nieuwe verdrag is op merkelijk, dat op een vrij grote schaal een samenwerkingsverband is gevonden waarin behalve dat, uiteraard, de belangen van beide partijen worden gediend, ook iets wordt gedaan om voor de ontwikke lingslanden te grote prijsschomme- lingen te voorkomen. Die schommelingen met hun ver nielende uitwerking op een toch al tere ekonomie is een van de verve lendste remmen op de ontwikkeling naar welvaart. Het zou overdreven zijn om te zeggen, dat hiermee al di- rekt een geweldige bijdrage is gele verd om de vrede in de wereld te handhaven, of zelfs maar om alle problemen van de tegenstelling rijk-arm op te heffen. Afgewacht moet trouwens ook nog worden hoe het verdrag in de praktijk zal wer ken. Maar wel openbaart zich zowel in het verdrag als in de manier UTRECHT. 10-2. De algemene ver gadering van de Christelijk Histori sche Unie heeft met slechts enkele stemmen tegen uitgesproken-dat de federatieve samenwerking van K.V. P.. A.R.P. en C.H.U., in het Christen- Dcmocratisch Appèl (C.D.A.) tot stand moet komen. Die uitspraak kwam er door het aanvaarden, met enkele toegevoegde standpuntsbepalingen, van het ont werp van de statuten voor het C.D.A. Met dit ontwerp waren de partij raden van K.V.P. en A.R.P. enkele weken geleden reeds akkoord ge gaan. Het uitgangspunt van de C.D.A.- statuten is dat K.V.P., A.R.P. en C. H.U. met één kandidatenlijst uitko men bij de eerstvolgende Tweede- Kamerverkiezingen en in de Tweede Kamer één fraktie vormen. Werktijdverkorting in Voorschoten VOORSCHOTEN, 10-2. Bij de n£- deling serviesgoed en bestek in Voor schoten van Koninklijke Van Kem pen en Begeer N.V. zullen waar schijnlijk vanaf 17 februari circa 80 van de 250 personeelsleden tien uur per week korter gaan werken en ne gen personeelsleden afvloeien, zo heeft Van Kempen en Begeer bekend gemaakt. De voorraden onder Keltum ser viesgoed en bestek geven hiertoe aanleiding. De andere afdelingen in Voorschoten alsmede de vestigingen in Zeist en Coevorden zullen gewoon doorwerken.. Dood na val met brommer DOETINCHEM, 10-2. De 18-jarige scholier W. van Walvoort uit Zelhem, is bezweken aan de verwondingen die hij bij een val met zijn bromfiets donderdag jl. in zijn woonplaats had opgelopen. Hij was voor overste kende voetgangers uitgeweken en ge slipt. Hij kreeg - ondanks het dragen van een valhelm - hersenletsel en werd in het Canisiusziekenhuis in Nijmegen opgenomen, waar hij za terdagavond is overleden. ADDIS ABEBA. Een uit Asmara ge vlucht Amerikaans gezin arriveert bepakt en gezakt in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. In Asmara, de hoofdstad van de provincie Eri trea is en wordt gevochten. Buiten landers van vele nationaliteiten zoe ken een goed heenkomen uit^de op standige iirovincie. waarop het tot stand is gekomen, een nieuwe relatie tussen de indu striestaten van de EEG en een aan tal van haar grondstoffenleverau* ciers. De nieuioe overeenkomst is er een clie gebaseerd is op een voornemen dat op de Europese top van 1972 werd geformuleerd: de EEG moest zich niet beperken tot de associatie- verdragen waarmee een aantal lan den min of meer goedgunstig enkele voordelen in de EEG-landen werd toebedeeld. Daarenboven zou ook een aktievere ontwikkelingsstrategie ontwikkeld moeten worden die ook niet beperkt mocht blijven tot de vroegere kolonies van de EEG-lan den. Goede ideeën Dat is bij deze groep van 46 ook inderdaad het geval, zij het niet in overweldigende mate, maar dat mocht ook niet verwacht worden, er zijn niet zoveel ontwikkelingslanden die niet te maken hebben (gehad) met vroegere koloniserende landen van de EEG waarbuiten men er maar een paar vindt die koloniën van betekenis hebben gehad. Wat ook treft in het nieuwe ver drag is dat het, na hard onderhan delen tot stand gekomen, in zijn vorm minstens zozeer beantwoordt aan ideeën uit de ontwikkelingslan- den zelf als aan die uit de EEG. Een verklaring daarvoor is overigens wel te vinden en die is niet zozeer Eu ropese soepelheid. De industrielan den hebben de last ondervonden van sterk wisselende prijzen voor grondstoffen, zoals de leveranciers dat al veel langer hadden ervaren. Het is nu beider belang te zorgen voor een regelmatige voorziening tegen redelijke prijzen en dat is dan ook een van de hoofdthema's gewor den van het akkoord. Waarin ver der het principe wordt gehuldigd dat de zwaarste lasten best op de sterk ste schouders mogen drukken: zodat de Europese landen slechts als meest-begunstigde naties worden er kend in hun handelsverkeer met de 46, terwijl omgekeerd de voordelen wel iets groter zijn. In dit opzicht kan dit EEG-ver- drag ook een model voor de toe komst zijn: opvallend was dat de ver over de aardbol verspreide ont wikkelingslanden er geen behoefte aan hadden per regio te onderhan delen, ze hadden een wereldomvat tende solidariteit bereikt, waaraan de industrielanden nog niet toe zijn. Flitsen" uit het buitenland BAYONNE. Frankrijk heeft de be waking van zijn grens in de Pyre neeën zeer versterkt, aldus is van de zijde van de politie in Bayonnc zon dag meegedeeld. ATHENE. Griekse en Amerikaanse deskundigen zijn maandag in Athene begonnen aan besprekingen over de toekomst van Amerikaanse militaire bases in Griekenland volgende op het vertrek van Griekenland uit de militaire organisatie van de NAVO. CHICAGO, Illinois. De 27-jarige Amerikaanse mevrouw Shaf uit Morton Grove, een voorstad van Chicago, heeft het leven geschonken aan een kerngezonde vijfling van drie jongens en twee meisjes. Zij ge bruikte de vruchtbaarheidspil. Me vrouw Shaf en haar 28-jarige man Vance, hadden al een meisje van drie jaar. BAGDAD. Bij een grensgevecht tussen Iraakse en Iraanse grenstroe pen zijn een Iraakse soldaat gedood en twee gewond, zo heeft het Iraakse persbureau zondag in Bagdad be kendgemaakt. CAIRO. Egypte heeft Amerika en Rusland meegedeeld dat deelneming van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie aan de Geneefse Vredescon ferentie over het Midden-Oosten noodzakelijk is. Dit meldde het semi- officiële Egyptische blad „Al Ahram". LONDEN. Een portschandaal be dreigt volgens het Britse blad „Sun day Telegraph" de internationale handel. Als niet tijdig maatregelen worden genomen, zullen dit jaar mil joenen flessen port waaraan synthe tische alcohol is toegevoegd, de Eu ropese markten overstromen. TUBINGEN. Do Volkswagen- Stichting heeft 1.259.000 mark (bijna f 1,3 miljoen) beschikbaar gesteld voor de volledige uitgave van de oorspronkelijke partituren van Franz Schubert. Dit heeft de „Internatio nale Schubert-Vereniging" in Tübin- gen bekendgemaakt. LOS ANGELES. Een Californisch bedrijf gaat de 26.000 man sterke Nationale Garde van Saoedi-Arabië opleiden ter bescherming ,van de olievelden en uitvoerinstallaties van het land. Met het contract is een be drag gemoeid van bijna 200 miljoen gulden. ADDIS ABEBA. De verzetstrijders in Eritrea hebben de wegen van de havensteden aan de Eritrese kbst naar het binnenland afgesneden. MOSKOU. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie gaan dit jaar schil derijen uitwisselen. Gedurende een half jaar zullen 40 beroemde werken uit het museum de Hermitage in Le ningrad te zien zijn in verscheidene expositieruimten in de V.S. Daaron der zijn werken van Rembrandt, Frans Hals. Van Duyck, Rubens en Veronese. SAIGON. Eenheden van de strijd krachten van de voorlopige revolu tionaire regering van Zuid-Vietnam hebben het afgelopen weekeinde hun aanvallen vei-hevigd. Het hoofd kwartier van de strijdkrachten van de regering in Saigon maakte maan dag bekend dat in de voorgaande 24 üur 138 bestandsschendingen waren gepleegd. RAWALPINDI. Abdoel Wali Khan, voorzitter van de Nationale Awami partij en leider van de oppositie in het parlement van Pakistan, is ge arresteerd. De arrestatie van Wali Khan en verscheidene andere voor aanstaande leden van de oppositie wordt in verband gebracht met de zaterdag gepleegde mooi'd op minis ter van Binnenlandse Zaken Hayat Mohammed Khan Sherpao. BRUSSEL, 10-2. Een hevige explo sie die in vrijwel het gehele Belgisch Waasland was te horen, heeft maan dagochtend vroeg het bedrijf „Union Carbide", op de rechteroever van de Schelde in Antwerpen, volledig ver nield. Rond het middaguur had men vier doden geborgen. Gevreesd werd toen dat nog minstens één van de in het bedrijf aanwezige arbeiders gedood is en onder het puin begraven ligt. In het Antwerpse Stuivenberg-zie- kenhuis waren toen tien personeels leden van het bedrijf opgenomen die er verzorgd weiden voor allerlei verwondingen. Eén van de gewonden wordt verpleegd in het Middelheim- ziekenhuis in Antwerpen. Acht men sen konden, na in de ziekenhuizen behandeld te zijn. naar huis. Op de plaats van de explosie, die tot rampgebied werd verklaard, hing om twaalf uur maandag nog een stinkende rook, terwijl het geëxplo deerde bedrijf nog hevig brandde. Wel had de brandweer het vuur toen onder controle. Het fabrieksgebouw van „Union Carbide" werd volledig vernield. De administratiegebouwen liepen grote schade op. Een aanpa lend bedrijf, „Petrochim", moest de produktie gedeeltelijk stilleggen we gens instortingsgevaar. Tot ver in de omtrek zijn wrak stukken van de geëxplodeerde fa briek gevonden. Veel ruiten in de omtrek werden vernield en een 20- tal. in de buurt van de fabriek ge parkeerde wagens, werden zwaar beschadigd. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 12 FEBRUARI NED. I: De AVRO verzorgt het woensdagmiddagprogramma lussen half vier en zes. Om te beginnen kan men kijken naar een Internationaal Circusprogramma, daarna een doku- mentaire over een ballonvaart over de Alpen en tenslotte naar de Bi- belebons-avonturen, met juffrouw Draadje, baas Bonk en Manus van Alles. Als gebruikelijk is de zendtijd tussen zeven en acht uur voor het IKOR. Eerst verschijnt een nieuwe aflevering van Jouw beurt op de buis. Voor achten is er ook de ru briek Kenmerk. Na het journaal no digt de AVRO de kijkers uit voor een bezoek aan de RAI in Amster dam waar donderdag de tentoon stelling van personenauto's wordt geopend. Dan is het tijd voor de snel afgewerkte serie De verlossing. Het laatste deel weeral vanavond. De breuk tussen Pol en de kapitein krijgt een definitief karakter. De za ken van Pol gaan bovendien steeds slechter. Zijn twee oudste doch ters gaan in een jaar tijd het kloos ter in. Tenslotte kan men nog kij ken naar Televizier magazine en naar een show van de nog vrijwel onbekende zangeres Marjol Flore. NED. II: De spits van het pro gramma wordt vanavond om zeven uur afgebeten door Van gewest tot DEN HAAG, 8-2. Staatssekretaris drs. M. P. A. van Dam heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend, waarin hij voorstelt de vol gende wijzigingen in het stelsel van algepiene jaarlijkse huurverhogin gen aan te brengen: De algemene jaarlijkse huurverhoging zal in 1975 niet op 1 april maar op 1 juli plaats vinden. De huurverhoging mag ten hoogste 8 procent in plaats van 6 procent bedragen en in 1975 zal in beginsel geen huurhannonisatie plaatsvinden. Dit heeft het ministe rie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening meegedeeld. Met dit wetsontwerp wordt, aldus het ministerie, beoogd een geleide lijke overgang te bewerkstelligen van het bestaande stelsel, dat in de nota huur- en subsidiebeleid is aan gekondigd. gewest, daarna komt de St. Socutera met een filmpje over tehuizen. Het journaal ivordt gevolgd door de po litieke zendtijd (ARP) en de trek king van de Staatsloterij. Daarna houdt het even op met de vaste ru brieken en volgt het Engelse tv-spel Warmte. Het spel beschrijft de twee strijd waarin een man komt te ver keren, als hij bij de kokkin van hel bedrijf waar hij werkt, de warmte ontdekt die hij bij zijn vrouw denkt le missen. De vrouw in kwestie woont in een volksbuurt en ook de man is daar geboren, wat een be paalde band schept. Een band waar geen enkele promotie het van kan winnen. De rubriek Werkwinkel houdt zich bezig met hulpverlenende instanties. Vanavond wordt tot de 15- tot 25-jarige werklozen, de op roep gericht om te komen tot het opzetten van projekten, zoals een soos en een informatiecentrum voor baantjes. Waarom dat door deze leeftijdsgroep moet gebeuren zullen we waarschijnlijk in het programma wel horen. Voor het laatste nieuws is dan nog een uur beschikbaar. Daarin passen precies: Panoramiek, Studio Sport en Den Haag vandaag. WOENSDAG 12 FEBRUARI NED. I: 9.40 Schooltelevisie; 15.30 Circus Internationaal; 16.20 Ballon vaart over de Alpen; 17.10 Bibele- bons; 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw beurt; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 De wereld op wie len; 21.00 De verlossing; 22.25 Tele vizier; 22.40 Marjol Flore; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke par tijen; 20.30 Staatsloterij; 20.35 Warmte; 21.25 Werkwinkel; 21.50 Panoramiek; 22.05 Studio Sport; 22.30 Den Haag vandaag; 22.45 Jour naal. DONDERDAG 13 FEBRUARI NED. I: De TROS begint om zeven uur met een aflevering van de serie Levende Wildernis. De kijkers mó gen mee op een helikoptervlucht boven de Canadese vlakten en wou den met hun prachtig wild. Zonder Fred van der Vlugt, want die is naar de AVRO overgestapt, wordt daarna de rubriek Even bijsturen uitgezon den. Een programma dat met %name die mensen zal aanspreken die zich interesseren voor de auto en de mo tor. De eerste tachtig minuten kan het tv-publiek in de misdaadsfeer doorbrengen met Tatorl. De man uit kamer 22 is de titel van het verhaal. Er is daarin sprake van een rector in een klein stadje, die toen hij het huis van zijn minnares verliet, de man tegenkwam die een moord op Woensdag 12 februari, 21.00 uur, Ne derland 1: De verlossing. De graaf (Kees Brusse) en zijn zoon Robert (Robert Borremans) in gesprek met de nieuwe pastoor Kips (Piet Ka mer mans). zijn geweten had. Bang voor een schandaal ivil de rector zijn geheim niet prijsgeven. Ook niel nadat een onschuldige is gearresteerd. Liesbelh List is vanavond te gast in de praatshow van Henk van der Mey- den: TV-privé. De kunstrubriek Het heilig vuur betekent hel slotstuk van de TROS-avond. In deze ru briek wordt o m. het spollicht ge richt op het bekende Amati-kwartet. Klokslag elf uur gaat de zender de lucht uit met het laatste nieuws. NED. II: In het eerste tv-uur van avond halen de clowns Sol en Gobe- let weer malle fratsen uit. Daarna doen de komieken van het tijdperk uit de stomme film van zich spreken in de rubriek Horen, zien, zwijgen. Heet van de naald gaal Achter het nieuws om tien voor half negen in op de aktualileil. Daarvoor zijn twintig minuten uitgetrokken. De serie 't Wilhelmina is vanavond al weer aan zijn zevende aflevering toe. De helft zit er dus op. In deze aflevering is het voortbestaan van het buurthuis nog steeds niet defini tief. Niettemin begint een groep en thousiastelingen al aan het opknap pen van enkele zaaltjes. Daarna volgt Joop Koopman met zijn kwis Twee voor twaalf. Het spel met de twee koppels kandidaten die aan de hand van twaalf vragen een bepaald woord moeten zien te vormen. Ver volgens klinken de woorden Poli tie duiken. Via een routinekar- wei komen twee politiemannen te recht bij een windhondenstation. Daar houdt zich het tweetal op dat er al geruime tijd van verdacht ivordt vals geld in omloop te bren gen. Achter het nieuws brengt de kijkers terug bij de realiteit van vandaag en Den Haag vandaag sluit de rij programma's op deze zender. DONDERDAG 13 FEBRUARI NED. I: 14.25 Schooltelevisie18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Levende wilder nis; 19.25 Even bijsturen; 20.00 Journaal; 20.20 Tatort; 21.40 TV-pri- vé; 22.20 Het heliig vuur; 23.00 Jour naal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter: 18.55 Nieuws; 19.05 Sol en Gobelet; 19.30 Horen, zien, zwijgen; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.40 't Wilhelmina; 21.00 2 voor 12; 21.40 Politie... duiken; 22.30 Achter het nieuws; 23.05 Den Haag vandaag; 23.20 Journaal. 43 „Ik kan hel bijna niet geloven," zei de vrouw, die zich intussen weer had hersteld. Charles is de goedheid zelve, die nog geen kip kwaad kan doen. En die zal eigenaar zijn van roulettehuizen, waar je af en toe over leest? Dan wil ik dit eerst uit zijn eigen mond horen; tot zolang belief ik het niet te geloven." Van Esperen keek de vrouw ver stoord aan. „Wij weten nog veel meer, mevrouw; neemt u dat maar van mij aan. En u kunt er op reke nen, dat ik niet zal rusten alvorens de moordenaar van uw man gevon den te hebben. Want we zullen het er allemaal wel over eens zijn, dat meneer Grotema opzettelijk de dood ingedreven is. Hoedat weten wc nog niet. Het zou me helemaal niel verwonderen, achteraf bekeken, dat die nergens te vinden meneer d'As ia ing er meer van weet." Dc vrouw lachte spottend. „Dat zou een mop zijn, als het niet zo tra gisch is: Charles en Wim waren goeie vrienden. Nog duidelijker: hij was onze speciale huisvriend." Van Esperen was in het geheel niet geïmponeerd door haar veront waardiging. „Als het zo is. komen we er heus wel achter, mevrouw. De justitie heeft lange armen." Terug in het centrum van Dorrin- gen wilde mevrouw Grotema niel mee gaan naar het politiebureau. Hoewel ze met rechercheur Van Es peren was meegereden, gaf ze cr on der de gegeven omstandigheden de voorkeur aan op eigen gelegenheid lerug te keren naar Meineswijk. Van Espcren spreidde zijn handen cn zei: „Zo u wilt, mevrouw; wij kunnen u niet tegenhouden." Het afscheid was koel. Terug in hel politiebureau vroeg Van Espe ren aan zijn kollega: „Hoe komt zij in Enschede? Daar moet je toch op de trein, nietwaar?" „Er is een busdienst; elk uur gaat er één naar de stad, aansluitend op de sneltreinen naar het westen." ..Heb je hier een spoorboekje?" Hoolwerf knikte en haalde een la open in zijn bureau. „Ik moet er er gens een hebben, al ga ik maar zel den met de trein. Wacht, hier is het." Van Esperen scheen er wel in thuis te zijn. want hij hoefde maar even op de betreffende bladzijden te kijken, waarna hij tevreden knikte „Ze kan de sneltrein van twee voor één uit Enschede gemakkelijk halen; is ze even voor half vier in Den Haag. Kan ik even bellen? Eens vra gen aan mijn baas of hij haar niet kan laten schaduwen, als ze uit het station kom!. Want ik kom niet los van de idee, dat zij waarschijnlijk de verblijfplaats van d'Astaing kent. Of vermoedt te weten, waar hij zich kan ophouden." Hoolwerf keek zijn kollega naden kend aan. „Dat is een goed idee. Joop; jc kon wel eens gelijk hebben. Intussen zal ik moeten proberen uil le vinden, wie onze dode is. Er zijn vingerafdrukken in hel huisje ge vonden. We sturen zc op; wellicht wijzen clie ons de weg naar identi- fikatic." „Heeft zijn foto in dc kranten niets opgeleverd?" De ander schudde "t hoofd. „Niets, waaraan we wat hebben. Nu ja, wc komen er toch wel achter. Van Espcren stak oen sigaret op. waarna hij het spoorboekje terug- schoof naar zijn Dorringse kollega. „Kunnen we nog eens gaan kijken in dat zomerhuisje?" door F. VAN FALCKENOORT „Allicht," antwoordde Gert, op staand. „Laten we dan maar meteen gaan, want die mevrouw Van der Walle wil er ook rondsnuffelen. Wc zullen het vandaag of morgen wel moeten vrijgeven." In het huisje herinnerde Hoolwerf aan hetgeen men gevonden had: „Drie sigarcttepeukjes, waarvan twee met sporen van lippenstift. Zc zijn naar het atelier om verder tc determineren, maar veel fiduktie heb ik er niet op. O janader hand hebben we in de hobbyruimte een plukje vrouwenharen gevon den." „Kleur?" vroeg Van Esperen. den kend aan mevrouw Grotema. „Bruinachtig. Kastanjeblond zal ik maar zeggen. En mevrouw Grote ma is donkerblond," voegde Hool werf er lachend aan toe. Van Esperen keek wat rond. ..Ik denk, dat ik de politie van Tubber- gen toch eens nadere bijzonderheden vraag over dat huisje, dat die d'As taing daar eertijds had. Of.... kun jij dat misschien doen? Jij zit er niet zo gek ver van af." Hoolwerf knikte. „Om je dc waar heid te zeggen, had ik ongeveer de zelfde gedachten. Wie weet, wat wc cr te weten komen, wat van belang kan zijn voor ons verdere onder zoek." Die middag reed Hoolwerf, nadat Van Espeven weer in zijn wagen ge stapt was voor de lange rit naar het gemeentehuis van Tubbcrgen om daar te informeren, waar het zomer huisje te vinden zou zijn. dat eigen dom was geweest van meneer d'As taing. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7