„Tafeltje Dek je" deed het goed te Zierikzee Christelijke scholen oog in oog met ouderparticipatie Grote bouwaktiviteit bij jachthaven te Bruinisse STREEKNIEUWS Afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis ZIERÏKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 11 februari 1975 Nr. 21040 3 Pieter Jacob (te Zierikzee) 63 jr.; 30. Steenlancj, Leendert (Brouwersha ven) w.v. J. L. Nelisse (oud 86 jr.). Afd. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 18 februari wordt in het Jeugdgebouw weer een bijeen komst gehouden van de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Spreekster is mevr. E. de Kup-Bos te Haamste de, met het onderwerp: „De vrouw in gezin en maatschappij". NIEUWERKERK Veregadering Verenigingsraad Woensdag 12 februari houdt de verenigingsraad „Nieuwerkerk" de jaarlijkse algemene vergadering in hotel „De Meebaal". Op de agenda staan o.a.: notulen en jaarverslag, aktiviteiten 30 april/ 5 mei, zomeraktiviteiten. De Verenigingsraad zal ook in dit jaar weer alle hulp kunnen gebrui ken, zowel bij het uitvoeren als bij het ontwerpen, vandaar dat men op een grote opkomst rekend. Het is be langrijk voor de sfeer in het dorp dat ook dit jaar de feestelijke da gen geslaagd genoemd kunnen wór den. OOSTERLAND Chr. Vrouwenver. „Martha" De eerstvolgende „gewone" verga dering van de Chr. Vrouwenvereni ging „Martha" zal plaatsvinden op donderdagavond 13 februari a.s. in het Hervormd Verenigingsgebouw. De aangekondigde lezing door mevrouw dr. Plantinga over het ge bruik van „Biostrath" zal gehouden worden op woensdagavond 26 fe bruari a.s„ eveneens in het Her vormd Verenigingsgebouw. BRUINISSE Raad praat met Commissaris der Koningin over nieuwe burgemeester Woensdag 19 februari komt de ge meenteraad in besloten vergadering bijeen op het gemeentehuis te Brui- nisse. Deze avond zal de raad een gesprek hebben met de commissaris der koningin in de provincie Zee land. dr. C. Boertien, over het bepa len van het profiel van de te benoe men burgemeester in de vakature ontstaan door het vertrek van bur gemeester G. J Hokken naar Lex- mond. Vergadering V.V.V. De vereniging voor vreemdelingen verkeer, VVV, houdt donderdag 13 februari algemene leden vergadering in café „Centrum" te Bruinisse En kele agenda punten zijn, verslag penningmeester, en bestuursverkie zing. Periodiek aftredend zijn. mevr. C. Haeck-Kuiper, en de heer J. W. Braber, beide stellen zich herkies baar. Tijdens deze vergadering zal de heer K. de Korte uit Amsterdam aan de hand van dia's een lezing houden over Groenland en Eskimo's Eigenaar gevonden ponton bekend geworden De ponton die vorige week door een vaartuig van de Rijkspolitie te water werd aangetroffen in de Krammer, blijkt eigendom te zijn van fa. Cornelisse en Van Luyck, gritstraal bedrijf te Middelburg. De ponton die gebruikt wordt bij staal en verf werkzaamheden te Bruinisse is waarschijnlijk losgeraakt doordat deze niet goed was afgemeerd. Opbrengst koliekten In de Ned. Herv. Kerk bracht over de maand januari de Kerkvoogdij- kollekte f 1085,75 op, de Wederop bouw kollekte f 927,90, en de kol- lekte voor de diakonie f 335,17. Verkoop woon- en winkelpand Het woon- en winkelpand, Nieuw- straat 4. zal zaterdagmorgen 1 maart publiek worden verkocht in café restaurant „Storm" te Bruinis se. In het pand, dat nu al geruime tijd leeg staat, was het laatst een juwelier gevestigd. ZIERIKZEE. Maandagmiddag rond 5 uur kantelde bij ..Levensstrijd een auto van de Heidemij van de dijk. met als gevolg dat de bestuur der een been brak en per ambulan ce moest worden afgevoerd. Zeer snel takelwerk van J. de Jonge bracht de auto weer in horizontale stand, terwijl de bestuurder op dat moment nog bekneld zat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Filmavond jeugdsoos Voor de filmliefhebbers organi seert jeugdsoos „De Pul" vrijdag avond 14 februari een filmavond in het dorpshuis te Bruinisse. De oor logsfilm Murphy" zal gedraaid worden. Leden van de soos hebben gratis toegang. Nederland telt 13,6 milj. inwoners DEN HAAG, 10-2. Op 1 januari 1975 telde Nederland 13,6 miljoen inwoners. Dat is 109.000 inwoners meer dan op 1 januari 1974. Dit heeft het centraal bureau voor de statistiek maandag meegedeeld. De gezamenlijke invloed van ge boorte en sterfte veroorzaakten' een toename van 78.000 of 0,6 procent. Het effect van de buitenlandse mi gratie op de bevolkingsgroei was 33.000 (0,2 procent). De bevolkingsgroei door geboorte en sterfte is in Nederland sinds 1964 jaarlijks vrij regelmatig verminderd BRUNISSE, 10-2. Op jachthaven „Aquadelta" te Bruinisse, mag van een grote bouwaktiviteit gesproken worden. Vooral het complex appar tementen is al in een ver gevorderd stadium De appartementen. 59 stuks wor den in vier verschillende typen ge bouwd. elk met twee woonlagen, va riërend in prijs van f 66.490,00 tot f 116.540.00 De belangstelling voor deze luxe, zeer gerieflijke tweede woning is zeer groot, de eerste vijf zijn reeds verkocht, vier in Neder land en één in Duitsland. Verder is de fundering gestort voor een res taurant. wasserette, botenloods an nex showroom en enkele winkels. De b'otenloods annex showroom is door Vroom en Dreesman gekocht, en zal onder de naam Stockport geëxploi teerd worden. Binnendijks is men bezig aan de camping, die plaats biedt aan 100 tourcaravans cn 250 stacaravans. Men hoopt deze cam ping in 1976 in gebruik te kunnen nemen, maar de overmatige regen val van 1974 bemoeilijkt de bewer king. en het inzaaien cn beplanten van de grond. De „warme hap" in 1974 ZIERIKZEE, 10-2. In de laatste passage van liet jaar overzicht 1973 werd de vraag gesteld of de benzine- distrilmlie het bezorgen van de maaltijden niet zon gaan bemoeilijken. Nu'achter de feiten staande en de energiekrisis die een jaar geleden zo urgent was al bi j na vergeten zijnde, kan deze vraag ontkennend worden beantwoord", aldus bet jaaroverzicht 1974 van bet comité „Tafeltje Dekje". Ilot bereiden en verstrekken van de maaltijden kon het gehele jaar door /.onder veel moeilijkheden geschieden. Ook in 1974 was hot bereiden en bezorgen van de maaltijden toevertrouwd aan de staf van Hotel van Oppen" die zich opnieuw voortreffelijk van deze taak heeft gekweten, liet aantal bereide maaltijden bedroeg 8256 (vorig jaar 8313). Dit wil zeggen dat er ge middeld 26 deelnemers waren tegen 27 in 1973. De prijs van de maaltijden werd per 1 januari 1974 verhoogd van f 4 naar f 4.50 en is verder het gehele jaar onveranderd gebleven. Het is van begin af aan gewoonte geweest dat het bedrag dat voor een maaltijd wordt gevraagd ook uitsluitend daaraan wordt besteed: uitgaven voor drukwerk, vergaderingen van het comité cn voor extra aanvullin gen op de maaltijden bij feestdagen werden betaald uit een bedrag, groot f 1150 dat in 1969 door de gezamen lijke kerken voor dit doel beschik baar is gesteld. Deze kas raakte leeg en er moest naar middelen worden gezocht om de bijzondere uitgaven te kunnen blijven bekostigen. Steun kerken Gelukkig is men hierin zonder enige moeite geslaagd omdat Chari- tas, de Christelijk Gereformeerde Kerk. de Gereformeerde Kerk. de Nederlands Hervormde Kerk en de Zeeuwse Vrouwenraad voor dit doei elk f 100 hebben gestort bij de pen ningmeester. De samenstelling van het comité is in 1974 ongewijzigd gebleven. Het dagelijks bestuur wordt gevormd do or de heren: J. M. van de Brand. voorzitter; J. M. van Westen, secre taris; M. J Moermond, pen ningmeester: J A. Fonteine. Jid cn mevr. L. v. d. Sluis-Bij de Vaate, alg. adjuncte. Verder hoeft hel comité nog de volgende leden: mevr. Van Geesber- gon, Julianastraat 62. Zierikzee; mevr. Vermaat, Drickoningenlaan 17 Zierikzee; mevr. Der Weduwen, Ou de Haven 27. Zierikz.ee; De officier van het Leger des Hcils. Poststr. 46. Zierikzee. Zjj die voor een warme maaltijd in aanmerking wensen te komen, kunnen zich opgeven bij de laatstge noemde romitclcdcn wier adressen voor dit doel z.jjn vermeld. Het comité is in 1974 tweemaal bij oen geweest. Een avondje „onderwijs" ZIERIKZEE ZIERIKZEE, 10-2. Als ouderparticipatie ecu werk woord was, zou men kunnen zeggen dat bet deze maand in alle tijden wordt vervoegd. Het openbaar onderwijs houdt er zich sterk mee bezig, want per 1 januari 1976 moeten ouderkominissies worden inge steld, maar ook bij bet christelijk onderwijs wordt luid aan de bel getrokken van deze vorm van onders bij-de school-betrekken. Overigens is er verschil: er behoeven bij het bijzonder onderwijs geen Ouderkommissies te komen, maar het kan wel. In wezen verandert er b(j het bijzonder onderwijs dus niets, want die formule van: er moet niets, maar het kan wel, bestond ook voorbeen al. De belangstelling voor het thema ouderparticipatie ook in die boek echter als graadmeter nemend, mag veilig worden aangenomen dat het bij het bijzonder onderwijs ook die kant zal opgaan. Misschien niet alles, maar wel veel over deze thematiek werd maandag avond doorgepraat tijdens een in do Chr. Mavoschool gehouden bijeen komst van de sektie Kleuter- en ba sisonderwijs van de Piot. Chr. Reg. Schoolraad Zeeland, waar de dirëk- teur van de Chr. Ped. Akademie te Middelburg de heer N. Verboom stil stond bij de taak van een Ouder commissie, ..die meer moet doen dan potloden slijpen en boeken kaften." Historie De heer Verboon kon het niet zon der een historische inleiding, „de school" typerend als een dienstver lenend bedrijf cn drager van een kuituurgestalte. Het dienstverlenend element heeft altijd sterk gesproken (kerkelijke scholen, rekenscholen, iatijnse scholen). De typische kul- tuurgegtalte kreeg de school in de 19e eeuw. met de diep ingrijpende scheiding tussen kerk en staat, na de Franse revolutie. Die I9e eeuw heeft dan ook zijn stempel gedrukt op de schoolstrijd, waarbij de neutrale staat zorgde voor de neutrale school, hetgeen als reaktie opriep het stichten van bij zondere scholen. In Nederland ontstond hierdoor het 3-zuilensysteem. dat - in tegen stelling b.v. met Engeland - goed heeft voldaan. Na de gelijkstelling overigens (1920) verslapte in eigen kring de belangstelling voor de school. Stelling van de heer Verboon: „als de belangstelling van de ouders altijd goed was geweest, was er nu geen ouderparticipatie nodig." „Dure schoolmeester" Nodig is het gesprek om de iden titeit. waarna het gaat om de daad. Didaktisch verandert er veel, waar door de „schoolmeester duur is ge worden". Er komt een reeks van ta ken, die door anderen (de ouders) moeten'kunnen worden overgenomen Verschillende taken Over hoe dat allemaal zou kunnen sprak de consulent van het Regionaal Ped. Centrum Zeeland, de heer C. Zweistra, die onderlijnde dat parti cipatie niet is het ondermijnen van bestuur of personeel: ..de ouder geeft echt geen les op school". Er zijn ech ter andere taken: huisbezoek. Iees- moeders, poppenkast, schoolkrant, stencilwerk, diskussie over methodie ken, meedoen in het schoolgebeuren. Op donderdag 27 februari a.s. zal in de Beatrixschpol - als gemeld - te Haamstede het Rode Kruis, afde ling Schouwen (Westhoek) haar jaar lijkse algemene ledenvergadering houden. Naast de gebruikelijke agendapun ten, zoals jaarverslag 1974. financiële stukken penningmeester, zullen op die avond een aantal dia's worden vertoond over de Zeeuwse tocht met de J. H. Dunant-boot in 1974. Er zul len ook een aantal oorkonde's en bij behorende z.gn. Landsteiner-penning worden uitgereikt aan inwoners uit de afdeling wegens het vijf of twin tig maal afstaan van bloed. Op deze avond zullen vertegen woordigers aanwezig zijn van het kringbestuur Zeeland en het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, een en ander vanwege het feit dat aan de afdeling zelf een oor konde zal worden uitgereikt wegens het behalen van een tweede plaats bij de inzamelingscampagne 1974. Leden die belangstelling voor deze vergadering hebben, zijn uiteraard van harte welkom in het „nieuwe onderkomen" van de. Rode Kruis-af- deling. zodat het het kind ton goede komt. Samenwerking is nodig tussen be stuur. ouders en personeel; het parti ciperen moet geleerd Plaatsbepaling is nodig; waar zijn we, wat is het einddoel en hoe wordt dit bereikt? Open school De heer Zweistra hecht veel waar de aan huisbezoek (eens per jaar), waarbij het gaat om gericht (op hel kind) bezoek. Er z(jn - een andere zaak - ver schillende typen schoolkranten: „gewone", instruktievc en thema- kranten. Laatsgenoemde zijn de beste; de ouders kunnen meewerken (tips voor inhoud), bijdragen. Punt is ook: informatie over schoolsysteeem, waarbij de open school voorop staat, hetgeen kan- moet inhouden, praten op school en bezoek aan de school. Aandacht verder voor het verhaal, ontwikke lingsspeelgoed, uitstapjes, gezel schapsspelen cn andere onderwijs steunende aktiviteiten. De hulp bij de schoolorganisatie kan inhouden: overblijf moeders, reisjes, schoolkam pen, reparaties, verzorging planten, stencillen, opbouw dokumentatie- centrum, maken van leermiddelen, opzet bibliotheek, tentoonstellingen. De hulp bij het leerproces, ligt moeilijker. Te denken valt aan: handwerken, handenarbeid, groeps- lezen, individuele hulp aan leerlingeu en dat soort zaken, echter alles met de grootste voorzichtigheid. Het begint uiteraard allemaal op de kleuterschool. Oudercommissies zijn vooral nuttig voor besturen met meer scholen. De bevoegdheden moe ten worden vastgelegd, een gespreks- model dus en een sustituut-vorm kan zijn de werkgroep. Praktische zaken Praktische organieke en admini stratieve zaken voor intern scholen- gebruik werden medegedeeld door de heer H. Goedegebure, administratie direkteur van het Bureau Christelijk Onderwijs te Middelburg. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. C. Spaans, die de bij eenkomst opende op' de gebruikelijke wijze, mediteerde over een bijbelge deelte en het „open systeem" van de school benadrukte, waarbij het be houd van eigen identiteit van elke school voorop staat. Voor informatie en eventueel nodi ge hulp verwees hij naar het P.C.K.B.O., de Schoolraad en de Stichting Leerplanontwikkeling. De avond werd afgesloten met een dis kussie, waarin enige zorg doorklonk dat de Oudercommissies wat te do minerend zich zouden kunnen gaan opstellen tegenover schoolbestuur en personeel. Geen goedkeuring' G.S. bestemmings plan Borssele MIDDELBURG. Gedeputeerde sta ten van Zeeland hebben hun goed keuring onthouden aan het bestem mingsplan industrieterrein Sloe. Borssele 1973. De gemeente Borsse le heeft in het nieuwe bestemmings plan, waar ongeveer vier jaar over is gepraat een gebied vastgesteld rond het plaatsje Nieuwdorp. waar volgens hen geen zware industrie zou mogen komen. Gedeputeerde staten hebben het plan niet goedge keurd. omdat zij vinden dat niet vol doende is aangetoond, dat die vrije zone nodig is. Jaarvergadering „Philatelica" Op maandagavond 17 februari aanstaande wordt in de foyer van café-restaurant Mondragon de jaar vergadering gehouden van de afde ling Schouwen-Duiveland van de internationale vereniging ..Philateli ca". In deze vergadering worden o.a. de jaarverslagen uitgebracht over het financiële gedeelte, het rond/end- verkeer, riieuwtjesdienst en het ver slag van de sekretaris. Vervolgens staat bingo op het programma. Opening Discoshop Op donderdag 13 februari wordt in het bekende pand aan de Appel markt met een middagreceptie Wil ly's Discoshop geopend. Eigenaresse -exploitante van deze „shop" in het pand Appelmarkt 8 is mevrouw Willy J. Weltevreden. BROUWERSHAVEN Burgerlijke Stand over de maand januari Snel en uitgebreid is de ontwikkeling geweest van de mosselarij en het meest tot de verbeelding spreekt uiteraard de mechanisering. Op de foto de Firn 87 in 1905, iDaarmee het allemaal moest gebeuren. Een lief schuitje, maar een roeiboot in vergelijking met de tegenwoordige van zware moto ren - voorziene mosselkotters. Geboren: 10, Sytze (Brouwers haven) z.v. W. van der Wekken en M. A. S. Keizer; 10. Marinus Leen dert (Zierikzee) z.v. S. C. Kristalijn en M. W. Smalheer; 12. Xander Cor nells Laurens z.v. L. Lodiers en P. H. van Bremen (geb. te Goes); 12. Jean Antoine, Auguste z.v. J. A. A. Winterberg en H. M. W. Goedege- buur (geb. te Rotterdam). Overleden: 1de Rijke. Cor nelia Maria (te Zierikzee) 84 jr.. w.v. P. F. van der Bijl: 21. van Dijkc.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3