Zierikzee krijgt weer „Dinsdag-Toeristendagen E.E.G. akkoord met voorstel van Saoedi-Arabië Moord in Noord-Ierland WERKLOOSHEID IN ZEELAND GEDAALD Stra Tragische dood veearts Zeerovers laten vrachtschip zinken Meisje in handen van misdadiger Hond bijt baby dood Ongeluk op bouwplaats AGENDA GRAPPEN 2 Het wordt helaas een beetje po vertjes met het landelijk bekende folkloristisch gebruik in de Schouwse Westhoek: het Strarij- den. Stra *- er is al bijzonder veel over geschreven in de loop der ja ren - is een uit de vóór-christelijke tijd stammend folkloristisch feest dat in vroeger tijd aan streuge(re) wetten was gebonden, met name wat betreft de datering. Eeuwen lang b.v. werd Stra te Haamstede op maandag gevierd en dat was dan ook een vrije dag, met mensen die gespannen naar dit typisch lan delijk uitje toeleefden. Er waren speciale koeken, waarmede langs de deuren werd gevent en de ech te boerenpaarden gingen in een lange stoet naar het strand om de benen te spoelen. Stra in optima forma, met gezelligheid en aller lei dingen en bijkomstigheden, waar men in de grote stad geen weet van had. In de laatste decennia echter hebben allerlei verschuivingen zo wel in het argrarische als maat schappelijk leven, Stra een beetje op te tocht gezet. Het begon al met het verdwijnen van de boe ren paarden. Het paard werd ver vangen door de tractor en voor zo 11 feest was die mil - hoe nood zakelijk ook - natuurlijk geen goe de. Toen het na de februari ramp er met Stra bijzonder somber be gon uit te zien, kwam de L.R.V. „De Schouwse Ruiters" in aktie. Het paard keerde - zij het in een ai>der en in een organiek verband - terug en Stra was opnieuw gered Toen de Westhoek zelf echter een landelijke rij vereniging kreeg, trok de L.R.V. „De Schouwse Ruiters" zich terug, want men had niet méér willen doen, dan dit heerlijk feest opnieuw aanzwengelen. Het was echter mogelijk niet zo eenvoudig of - om een ander woord te gebruiken - vanzelfspre kend dat de Westerschouwse mi ters deze taak volledig overnamen Het zijn thans voornamelijk de maneges die het moeten doen. De ze werken echter vaak met ponies zodat het paard opnieuw numme- riek in de verdrukking is gekomen Reeds lang al werd - om bij Haamstede te blijven - het feest verplaatst naar de zaterdag. Veel mensen niet uit de streek afkom stig en uiteindelijk dus ook niet precies op de hoogte van de gang van zaken, spanden zich in om het Strarijden voor de toekomst te be houden. Dat is buitengewoon lof waardig, maar met het jaar groeien toch de haken en ogen. Het wordt steeds moeilijker, ook al omdat liet publiek niet meer staat te trappe len van ongeduld, om Stra te vie ren. Het komt er dus in de praktijk op neer, dat met steeds meer moeite dit toch zo waardevolle in de typische sfeer passende, feest achteruit gaat in kwaliteit. De paarden zijn er niet meer, de moti vatie uit de streek wordt minder en zo dreigt - zij het niet onmid dellijk - een prachtig stuk folklore in de verdrukking te komen. Beter intussen dan het hoofd in de schoot te leggen, is het zinnen op nieuwe impulsen. We zijn op de punten van volksgebruiken en fol kloristische uitingen al zo sterk verarmd, dat het motto alleen maar kan zijn: houden wat we hebben. Als weer goed georganiseerde Str&comité's - zoals vroeger - de schouders er onder zetten en paardrijdend Schouwen-Duiveland oproepen om te helpen, is er nog veel van de oude Straglans te her winnen. We hopen dat het in de toekomst die kant opgaat. Nieuw komers moeten ook ge-instrueerd .over de gebruiken rond Stra, zo dat pijnlijke vergissingen niet kun nen voorkomen, Bovendien moet ieder bedenken, dat de enkelingen die zich voor Stra inzetten veel te zwaar belast zijn. Stri\ hoort ten onzent bij die typische sfeer van de naderende lente; het zou ongelooflijk spijtig zijn als het op den duur ging ver dwijnen. Bezinning in eigen kring zal nodig zijn, om dit zo markante feest voor altijd veilig te stellen. Nog geen zomertijd DEN HAAG, 11-2. Hoewel de re gering er wel voorstandster van is zal er dit jaar zeker nog geen sprake zijn van (her)invoering van de zomertijd in ons land. Het instellen van zomertijd, waarbij door de klok een uur vooruit te zetten niet alleen energie wordt bespaard maar ook langer van zon- en daglicht geprofi teerd kan worden, heeft gevolgen voor de samenleving die de invoe ring op korte termijn praktisch niet haalbaar maken, aldus een woord voerder van het ministerie van kui tuur. rekreotic en maatschappelijk werk. V.V.V. voelt voor presentatie stad in kader Monumentenjaar 1975 ZIERIKZEE, 10-2. In de gisteren maandagjavoiid in hotel Concordia gehouden algemene ledenvergadering van V.V.V. Zierikzee kwam een groot aantal zaken in bespreking. Een belangrijk onderwerp was de organi satie van de „dinsdag-toeristendagen", die - aldus concludeerde voorzitter F. de Jager - ook dit jaar weer zullen plaatsvinden. By de discussie kwam onder andere naar voren, dat de kunst- en antiek markt in de toekomst als gevolg van de saneringsplannen Havenkwartier mogelyk niet langer gehouden zal kunnen worden op en om de Vismarkt. Dit jaar echter zullen de marktaktiviteiten weer in de bekende historische omgeving plaatsvinden. Vanuit dc vergadering werd overigens gewaar schuwd, dat met eén eventuele verplaatsing van de markt een „stuk intimi teit" zal verdwijnen. In het kader van de V.V.V.- zo- meraktiviteiten stelde voorzitter De Jager <jok het Monumentenjaar 1975 in het licht van de belangstelling. Achter de bestuurstafel kon een aan tal suggesties worden genoteerd om Zierikzee dit jaar onder dit motto op een enigszins speciale wijze te pre senteren. Wat zich in dit verband aandiende behoort overigens nog tot de prille plannen, want het zal vooral van de financiën afhangen of er inderdaad iets zal kunnen worden georgani seerd. Gedacht wordt aan een klank- of lichtspel, mogelijk een openlucht spel ,aan het laten rondgaan van een stadsomroeper en andere attrakties voor de toerist, zoals het plaatsen van poortwachters bij de stadspoor ten, die de bezoekers bij binnenkomst een pasje uitreiken, met daarop aan gegeven een wandelroute voor een rondgang door Zierikzee. De Vissers vereniging „Helpt Elkander" heeft toegezegd een feestelijke dag met rondvaart te willen organiseren, waarbij V.V.V. 's avonds voor de no dige „randversiering" zal zorgen. Opening kantoor Wat de interne organisatie betreft staat V.V.V. thans aan de vooravond van wat ongetwijfeld het „feit van het jaar" zal zijn: de opening van Jiet nicywe kantoor aan het Havenpark. Voorzitter De Jager deelde mee dat de opening van het gebouw zal plaatsvinden op vrijdag 28 februari aanstaande Zoals bekend zal het nieuwe kantoor grote mogelijkheden geven de service aan de toeristen te verbeteren. In zijn openingswoord maakte de voorzitter gewag van een behoorlijk toeristisch jaar 1974 voor Zierikzee, al wordt hierover in horeca-kring wat verschillend gedacht. De toeris- tendagen waren weer een doorslaand succes, evenals de openstelling van de St. Lievensmonstertoren. „Het toe risme blijft een belangrijke peiler voor de Zierikzeese gemeenschap", aldus dc voorzitter. Met spijt maakte hij melding van het feit dat de ei landfolder - van Streek V.V.V. - nog steeds niet van de grond is gekomen. Wat betreft Streck-V.V.V. meende de heer De Jager dat die instelling pas een haalbare zaak wordt, als de plaatselijke V.V.V.'s iets laten vallen van hun autonomie en wat minder egocentrisch gaan optreden. Over de vooruitzichten voor 1975 valt weinig met zekerheid te zeggen: de economische situatie is niet erg rooskleurig, maar dat kan een aan leiding zijn voor de menton wat dichter bij huis vakantie te houden. „Laten we wat Zierikzee betreft niet te somber zijn want Schouwen-Dui veland is behoorlijk in de running", aldus dc voorzitter. „Wij zien dit jaar met vertrouwen tegemoet." Financiën Penningmeester A. Goudswaard gaf een toelichting op dc aan de leden toegezonden financiële overzichten. Dc exploitatiebegroting 1971 w.t geen eenvoudige zaak, mede als ge volg van een wisseling van bestuurs- funkties. Een kascommissie bestaan de uit de heren M F. Deurloo, W. dc Vries en B. Waaijenberg zal alsnog de administratie van 1974 controle ren. De voorzitter benadrukte opnieuw de spytige gevoelens van het bestuur vanwege het feit dat een aantal leden weigert de vorig jaar met algemene stemmen met twintig procent ver hoogde contributies te betalen. „Dit is eigenlijk een treurige zaak", aldus de voorzitter. „De inflatie werkt ook door in de uitgaven van V.V.V." Voor 1975 wordt het bedrag aan contributies begroot op f 12.000, de subsidie van de gemeente is opge trokken tot f 2.500,aan inkomsten wordt verwacht f 12.000,en aan Hel bestuur van V.V.V. Zierikzee „02? de toeristische toer" bij de Zuid- Havenpoort. Van links naar rechts de heer A. de Lange - nieuw in het bestuur gekomen - mevrouw Zwart, de heren J. Bij de Vaate, H. Schot, A. Goudswaardvoorzitter F. A. de Jager, R. J. Pothaar en P. v. d. Hul- le. In de gehouden algemene verga dering kon door de voorzitter wor den medegedeeld dat hel nieuwe V.V.V.-kantoor op 28 februari a.s. zal worden geopend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) verhuur kantoor f 5.250,In totaal worden de inkomsten begroot op f 32.250,geraamd voordelig saldo '75: f 200,Uitvoerige toelichting volgde verder op het verstrekte ex ploitatieoverzicht evenementen 1974 (totaal debet en credit f 28.968,ex ploitatieverlies vrijwel nihil) en op het algemene exploitatieoverzicht 1974, dat een exploitatieoverschot aangeeft van ruim twee duizend gul den. Wat betreft het nog aanwezige tekort financiering kantoorpand deelde de voorzitter mee, dat goede hoop bestaat dat de verkregen toe zeggingen zullen worden gehono reerd. De heer J. M. Holm, vertegen woordiger Streek V.V.V., zei bij de rondvraag te blijven geloven in de Streek V.V.V., al valt htet te betreu ren dat deze overkoepelende organi satie nog altijd niet naar behoren funktioneert. BRUSSEL, 10-2. De Europese Eccnomische Gemeenschap stemt in met een voorstel van Saoedi-Arabië vcor een bijeenkomst ter voorberei ding van dc conferentie, over energie van clieproduccrende, olieverbrui- kende en ontwikkelingslanden die later dit jaar zal worden gehouden. De ministers van buitenlandse za ken van de negen landen zijn er maandagavond mee akkoord gegaan dat vier olielanden, drie industrie landen en drie ontwikkelingslanden vertegenwoordigd zullen zijn. De BRUSSEL. 10-2. Een 26-jarige dierenarts uit Brugge, Patrick Leuze, is maandag bij een ongelukkige val in het gemeentelijk slachthuis om het leven gekomen. De man gleed uit, terwijl hij een vlijmscherp mes meedroeg. Bij de val doorboorde hij zichzelf het hart. voorbereidende bijeenkomst wordt vermoedelijk volgende maand ge houden in Parijs. BELFAST, 10-2. Gewapende man nen hebben maandag vanuit een ge stolen auto een 19-jarige katholieke straatveger doodgeschoten in dc Noordierse hoofdstad Belfast, nog geen tien uur voor het begin van een nieuwe wapenstilstand door het Ierse republikeinse leger. Het is dc derde moord in Belfast in nog geen twaalf uur. Dc politic had dc indruk dat het slachtoffer met zorg gekozen was. Zondagavond werden in Belfast twee andere mannen doodgeschoten Sinds het begin van de IRA- campagne in Noord-Ierland in au gustus 1969, zijn nu 1155 mensen om het leven gebracht. BANGKOK, 10-2. De Thailandse politie heeft bekendgemaakt, dat Thailandse zeerovers een Birmees vrachtschip hebben leeggeroofd en het daarna lot zinken heb'ben ge bracht nadat zeventien bemannings leden in het ruim waren opgesloten. Twee zeelieden waren verdronken nadat zij overboord gesprongen waren. De eigenaar van het schip en nog twee anderen waren ontsnapt nadat de negen zeerovers weer in hun vaartuig waren teruggekeerd. De overval geschiedde op 1 fe bruari, bij een eilandje ter hoogte van de provincie Satoen. DUDLEY, 10-2. De Britse politie heeft maandag in Dudley bekendge maakt dat het 17-jarige meisje Les ley Whittle dal bijna een maand ge leden ontvoerd is, zich in handen bevindt van een gevaarlijke misda diger die wegens drie moorden ge zocht wordt. Lesley Whittle werd op 14 januari uit haar huis in Midden-Engeland ontvoerd. Haar vader had haai kort tevoren bijna 500.000 gulden nagela ten. Om de opsporing van de ont voerder niet te bemoeilijken, verbood de politie twee weken geleden de pers nieuws over het geval te publi ceren. Maandag liet de politie op een persconferentie weten dat het meisje in handen is van de „gevaarlijkste misdadiger in Engeland die op vrije voeten is". LONDEN, 9-2. In Aberdour in Schotland is zondag een baby van zes weken door de Westhighland- terrier van haar grootouders dood gebeten. Het grootouderpaar had de hond ruim twee weken geleden aange schaft. De terreir viel de baby aan toen zij alleen sliep in een kamer. Hij liet los toen de moeder kwam aanren nen, maar voor het kind was het toen al te laat. BRUSSEL, 10-2. In Brussel zijn door het omvallen van een muur maandag twee arbeiders gedood en zeven gewond. Men was bezig met funderings- werkzaamheden voor een nieuw ge bouw op een plek, waar een theater had gestaan. De enige muur die nog van het theater overeind stond, viel om en bedolf zeven arbeiders. Landbouwer in de modder gestikt ROTTERDAM, 10-2. Een 59-jarige landbouwer, de heer M. Vis uit Poortugaal, is maandag in Rotter dam-Hoogvliet om het leven geko men tijdens werkzaamheden op het land. De man was bezig een land bouwtrekker te laden op een mobiele laadschop. Dit voertuig kantelde, doordat het met twee wielen bleef steken, en kwam in een sloot terecht. De landbouwer geraakte onder de laadschop en belandde eveneens in de sloot, waar hij vermoedelijk in de modder de verstikkingsdood stierf. In het Zuiderziekenhuis kon men niets anders dan constateren, dat de man was overleden. Meisje overreden door „ijzeren hond" ROTTERDAM, 10-2. Een negenja rig meisje, Anna Link uit de Ver heulstraat in Rotterdam-Pernis, is maandag in haar woonplaats om het leven gekomen, doordat zij werd overreden door een „ijzeren hond" (rijdende melkwinkel). Het voertuig was aan het achteruit rijden op het moment dat het meisje de straat overstak. Zij stuikeldc, vermoedelijk over een stok en kwam onder het linker achterwiel. In het Zuiderzie kenhuis stelde men vast dat het meisje was overleden. Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 11 februari Zierikzee Mondragon. Afd. Plattelandsvrou wenbond, 14.15 uur. R.K. Centrum, Mosselstraat, 19.30 uur, contactavond U.V.V. - afdeling Zierikzee. Bruinisse Hotel „Storm", MIDDELBURG, 10-2. Zeeland is de enige provincie in Nederland waar «le werkloosheid iu de afgelopen maand januari is gedaald ten opzichte van de/.clfdo maand van liet vorige jaar. Dc vraag naar personeel nam zelfs toe. Vooral dc vraag naar metaalbe werkers is opvallend tc noemen. In Zeeland kan men vooral veel bank werkers, lassers en elektro-mon- tctirs gebruiken. Volgens de directeur van 'lc ar beidsvoorziening in Zeeland, de heer 1. van der Gijp. is een groot aantal werkloos geworden bouwvakkers (dc heer Van der Gijp noemt in dit verband een aantal van tenminste 1.000) overgestapt naar de chemische industrie. Dc bijscholingscursussen voor bouwvakkers trekken in Zee land bijna geen belangstelling. Dc betrekkelijk nieuwe industrie in Zeeland, zoals Pechinclj Neder land NV. in liet Sloegebied. dat zijn personeel tot 1.000 beeft moeten uit breiden. blijkt geen moeilijkheden te hebben met hel aantrekken van Nederlands personeel. 20.00 uur, afdeling Z.L.M. Woensdag 12 februari Zierikzee Landskamer. Algemene vergade ring Waterschap Schouwen-Duive land, 14.00 uur. Haamstede Zaal Herv. kerk, uur, dia-avond Vereniging „De Macht van het Klei ne". Nieuwerkerk Hotel De Meelbaal, 20.00 uur, ver gadering Verenigingsraad. Bruinisse Gymnastieklokaal, 14.3016.30 uur proeflessen kinderballet. Vrijdag 14 februari Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uur, lezing Stad en Lande. Gebouw Ger. Gem. in Ned. Tijdrede S.G.P., 19.30 uur. Burgh/Haamstede Camping „Duinrand", 19.30 uur, feestavond sportver. DFS. Zaterdag 15 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 10.00 uur, aanvang solistenconcours georgani seerd door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnri. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 zyn zei: op- Man verongelukt op haventerrein ROTTERDAM. 10-2. Een 33-jarige arbeider is maandag op een terrein aan dc Eemhaven in Rotterdam om hel leven gekomen. De man, L. Hie- sot uit Rotterdam, raakte met zijn hoofd tüssen een zwaaiende ijzeren buis die opgehesen werd en een stilliggende ijzeren buis. Bij aan komst in het Zuiderziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Rond dc 60 werkloos geworden Limburgse mijnwerkers en 150 ar beiders uit het Rotterdamse indus triegebied, hebben in de afgelopen tijd een funktie bij dit bedrijf aan vaard. Volgens mededeling van de heer Van der Gijp blijken de vaka- ture banken en molens, die op di verse plaatsen in Zeeland staan op gesteld, een groot succes te zijn. In de molens worden diverse vakatures aangeboden, waaruit men dan vrij blijvend een keus kan maken. Zo werden in Zeeland deze 6 molens vorig jaar 50.000 keer geconsulteerd Het experiment zal ook in diverse andere plaatsen in Nederland wor den uitgevoerd, vertelde dc heer Van der Gijp. Nou en toen was het zover. Het T- Fordje (kan men nagaan hoe lang geleden alweer) was wel een aardig Fordje, maar niet zo geschikt om aardappelen en andere produkten mee te vervoeren en dat wilde de man. Ging die man naar de wagen maker, die prompt de kabine er af haalde en er een vierkant vracht bakje op timmerde. Er was een vrachtauto ontstaan en de bestuur- derszitplaats kreeg ook een prakti sche uplift. Henry Ford heeft het nooit geweten, maar er kwam een bank in te staan met een opklapbaar deksel en daar konden mooi allerlei spullen in opgeborgen, inklusief de autopapieren, want die waren ook toen al nodig. Het was allemaal zo nieuw en op windend in die dorpse sfeer, dat dc veldwachter meende onraad te rui ken. Juist toen de gelukkige eige naar midden in het dorp met een vrachtje werd aangehouden, sloeg de veldwachter toe en vroeg: „ei jie je riebewies in je zak". De eigenaar van de vrachtauto maakte een schrikbeweging, voelde snel in zakken, schudde het hoofd en „nee, dat êk net nie". De veldwachter trok zijn schrijfboek, greep naar het potlood en set loodzwaar: „naam..." De aangehoudene echter was een grap- pemaker en zei weer in kostelijk Zeeuws: „zeg, wacht us even, ik zittc d'r op". Hij lilde de klep van de bank op en daar waren „de papie ren". Meesmuilend moest de veld wachter afdruipen. Later wilde een man. een soortge lijk grapje uithalen. Die was wél in overtreding. Hij liep - om een stukje weg af tc snijden - altijd over dc trambaan en op een kwade dag stond de veldwachter hem op tc wachten. Zei dc geüniformeerde: „jie loap over dc rails". De aangehoudende veinsde schrik eti riep vol overtuiging: „da's gin waer, k' loape d'r naest". Dat was wel waar, maar die vlieger ging toch niet op. Hij werd mooi op dc bon ge slingerd en later werden al die an tieke grappen en grollen lachvoer op feestjes cn jaardagen. Dc goede oude tijd heeft nooit be staan, maar er was wel humor. Nog eentje hier: een jongeman was vre selijk verliefd op een boeremeisje ergens in het Schouwse. Het lieve kind had een heleboel broers en zus ters en door geladen gevoelens ge dreven. reed dc verliefde altijd over een hobbelig stukje dijk (geen weg) om zijn beminde zo dicht mogelijk te kunnen naderen. De zus had op een morgen al haar broers en zusters gealarmeerd cn maakte zich sterk met de stelling: „vandaege stuukt t'un van den diek" (vandaag valt hij van dc dijk). De verliefde man kwam aangefietst en zijn aanbedene begon onstuimig «aar Item fc zwaaien. Hij verloor zijn evenwicht van de schrik cn stortte omhing. Ken van de broers hielp hem nog cn vroeg langs zijn neus weg: „bin jir gevaote, log t'er soms een steen?". Grappen van vroeger! SCHIEREILAND»! AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2