„Geduld Nederlandse boerinnen is nu op" Gemeentebestuur Zierikzee bood receptie aan Zes doden bij zware explosie Eerste dode in bestand Ulster Kissinger in Israël Hilversum III bedreigd met storing DTW Advertentie Heeft u nog een teak bergmeubel en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij MEUBELRAMA Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 De viering van het honderdjarig be staan van de afd. Zierikzee van de VVO in het stadhuis in Zierikzee. Geheel rechts op de foto de voorzit ter, de heer H. M. v. d. Post, tijdens zijn toespraak. (Foto: Ziorikzeesche Nieuwsbode) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °y. 3,50 Ijvdit nummer: Oudercommissies hij chr. onderwijs? Z1ERIKZEESCHE Dinsdag I I februari 1975 131ste jaargang Nr. 21640 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1869^ Plattelandsvrouwen spraken met minister Van der Stee Petitie WESTERSCHOUWEN. De enkele droge dagen waren hard nodig, om althans een deel van het overtollig water de kans te bieden af te vloei en. En nog is het lang niet allemaal verdwenen in de Westhoek. Cam pinghouders en partikulieren (ze zijn wat minder in het nieuws geweest dan de landbouwers), hebben heel wat te stellen gehad met de te over vloedige watergift. Foto: een wei land onder water. Op de voorgrond kopbomen(wilgen), die nodig ge snoeid zouden moeten worden. (Foto: Zierikzeescbe Nieuwsbode) BRUSSEL, 11-2. Nederlandse boerinnen en tuinders vrouwen hebben de Nederlandse minister van land bouw, Van der Stee, voordat hij maandagmiddag in de Europese Landbouwraad in Brussel aan de prijzenbe- spreking begon, duidelijk gemaakt, dat bun geduld op is. Een veertigtal leden van Plattelandsvrouwenverenigingen zei in een discussie met de minister, dat de toestand in de Nederlandse landbouw bij zonder zorgelijk is en dat zij volledig achter de eisen van de COPA (Europese landbouworganisatie) staan: gemiddeld 15 procent prijsverhoging. Er zijn boeren en tuinders in Nederland, aldus bijvoorbeeld mevrouw E. Maris- Koster uit Zaamslag, die met een groot aantal arbeidsuren nauwelijks het wettelijke minimuminkomen halen. Als de vijftien procent verhoging er niet komt „dan gaan er in Nederland gekke dingen gebeuren". De stemming in Nederland is ui terst verbitterd. Als de COPA-eisen niet worden ingewilligd, dan zullen er nationale maatregelen nodig zijn om de Nederlandse boeren niet te laten verkommeren. De Nederlandse minister zei, dat zijn streven erop gericht is om bin nen redelijke tijd tot een redelijke inkomensverbetering voor de boeren te komen. Ik geloof dat we, ook tij dens deze prijzenbesprekingen, meer moeten gaan denken aan de zogehe ten middenbedrijven dan aan de ont wikkelingsbedrijven en we mdfeten ook meer doen voor de jonge boeren, die bedrijven moeten overnemen, al dus de minister. ren is ingetreden als gevolg van de grote kostenstijgingen van een aan tal produktiemiddelen en de verla ging van de opbrengstprijzen. Voort zetting van deze situatie is voor mil joenen EEG-gezinnen niet langer aanvaardbaar, aldus de petitie. Daarom moet er onmiddellijk een prijsverhoging met vijftien procent komen, onder meer te bereiken door een beter marktbeheer. Een kleine afvaardiging- van de Nederlandse vrouwen had eerder op de dag deel uitgemaakt van een in ternationaal gezelschap van boerin nen en tuindersvrouwen, die bij de voorzitter van de landbouwraad de Ier Clinton en bij de Europese com missaris Lardinois op bezoek waren die inmiddels gearriveerd was het slotwoord sprak ging de voorzitter nog even in op de woorden van me vrouw Kal. De reden van de uittre ding destijds zat hem volgens de notulen daarin dat het hoofdbestuur zich te veel bemoeide met de afde ling. Het toenmalige bestuur nam dat toen niet. Voordat men tenslotte overging tot een drankje en een ge zellig babbeltje sprak de burgemees ter een kort slotwoord. Hij sprak o.a. zijn spijt uit dat hij niet eerder aan wezig kon zijn en voegde daar aan toe „geen verontschuldigingen maar ik zeg duidelijk spijt" waarmee de bur gemeester duidelijk maakte dat hij wel graag aanwezig had willen zijn. De toespraak van de burgemeester was verder kort. „Ik ben er van overtuigd dat wethouder Doeleman zich van zijn onverwachte taak goed gekweten heeft". ANTWERPEN, 11-2. Zes mensen zijn maandag om het leven gekomen by een hevige ontploffing gevolgd door een zware brand by het petro chemische bcdryf Union Carbide op de rechter Sehelde-oever te Antwer pen. Van de gewonden zijn er elf in een ziekenhuis opgenomen. Zy zyn er ernstig aan toe. Negen andere ge wonden konden na behandeling naar huis. Een groot deel van het bedryf waar poly thy leen wordt ver vaardigd werd verwoest. Volgens de politic was het ongeluk in dc plastic- fabriek vermocdelyk het gevolg van oververhiting. BELFAST, 10-2. Enkele uren nadat maandag het nieuwe bestand in Noord-Icrland was ingegaan is al weer een mens door geweld om het leven gekomen. Het was een bezoeker van een rooms-katholiek café in Pomeroy in het graafschap Tyrone die om het leven kwam toen enkele met machi nepistolen gewapende mannen het etablissement binnendrongen en in het wilde weg gingen schieten. Er vielen vier gewonden, onder wie een vrouw. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's k -C. t Met goede moed te reizen, is j i beter dan aankomen. Stevenson Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk enige regen, maar later van het zuidwes ten uit enkele opklaringen; zwakke tot matige zuidelijke wind; mini mumtemperaturen ongeveer 4 gra den; maxima van 7 graden in het noorden tot 11 graden in het zuid oosten van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de op gegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 febr. Zon op 8.02, onder 17.47 Maan op 7.59, onder 19.35 13 febr. Zon op 8.00, onder 17.49 Maan op 8.17, onder 20.41 Eerste Kwartier: 19 febr. (8.39) HOOG- EN EAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laag water 12 febr. 4.12 16.38 9.56 22.03 13 febr. 4.40 17.05 10.27 22.28 Springtij: 13 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-2. Het K.N.M.I. meldt: Fronten van oceaandepressies drin gen steeds verder naar West-Europa op en de eerste bracht dinsdagmor gen regen. Vooraf was met zuidwes telijke winden vochtiger lucht bin nengestroomd waardoor er mist kon ontstaan in do avond maar waardoor ook de minima minder laag waren dan de nachten daarvoor. Toch meldden enkele stations nog 1 graad vorst. Dit is nu wel afgelopen De wolkenvelden, die de fronten ver gezellen, beletten nachtelijke uitstra ling en de met zuidelijke winden aangevoerde lucht is zacht. De tem peraturen overdag kunnen dan ook tot bijna 10 graden oplopen. geweest. Ook deze twee werd ver teld, dat het onaanvaardbaar is, dat de boeren in hun inkomen worden getroffen op een moment dat er een wereldvoedseltekort is. De boeren willen, aldus deze petitie, ook geen slachtoffer worden van het gebrek aan integratie in Europa, op econo misch, financieel en monetair terrein. Het gesprek in de Landbouwraad, zo liet de Nederlandse minister Van der Stee nog weten, kan deze week nog aanlopen tot woensdag of don derdag. De boerinnen en de tuindersvrou- -j-, \T r% n wen hadden een petitie mee naar Ju6n 66UW V.U.U. Brussel gebracht, waarin zij hun ernstige ongerustheid uitspraken over het uitblijven van prijsbesluiten inzake de Europese landbouw. Daar in werd ook gewezen op de daling van de inkomsten, die de laatste ja- Lof had zij voor de afdeling Zie- rikzee met haar woorden „een van de betere afdelingen vay de hele ver eniging". In de geschiedenis vond mevrouw Kal toch ook iets waar geen reden voor bekend was en is. Namelijk het uittreden van de afd. Zierikzee in 1898. In 1905 werd alles weer zoals het nu is. De voorzitter haakte hier later nog even op in. Het ledenaantal noemde mevrouw Kal voldoende, 260 op 8000 inwoners maar niettemin zijn meer leden welkom. Belanrijk is dat iedere ou der er van doordrongen is hoe be langrijk openbaar onderwijs is. Dhr. M. A. Hage, voorzitter van het dis- trikt Zeeland, noemde honderd jaar voor deze vereniging eigenlijk nog erg jong. Voor zyn blijken van waardering voor dc afdeling Zierikzee gebruikte hij o.ni. de volgende woorden: aan pakken, wat durven en kunnen or ganiseren. Vervolgens bood hy een taart aan waarop honderd kaarsjes prykten en honderd dubbeltjes, wat zeer gewaardeerd werd. Ook de heer J. L. Legemaate, die 42 jaar deel uitgemaakt heeft van het bestuur richtte het woord tot de aanwezigen. In 1963 is de heer Lege maate uit de vereniging gegaan, het tegenwoordige bestuur noemde hij zeer aktief. Voordat tenslotte de burgemeester TEL AVIV, 11-2. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, is maandag in Is raël aangekomen. Het is het eerste land dat hij aandoet op zijn nieuwe vredesmissie langs de hoofdsteden van de landen van het Midden-Oos ten. Over het doel van zijn reis vertel de hij aan de journalisten die hem vex-gezelden dat hij geexi concrete voorstellen voor een vredesregeling bij zich had, maar wel de ideeën hierover die hij van Egypte en Syrië had ontvangen. En over deze ideeën ging hij nu met de bij het geschil betrokken landen praten. HILVERSUM, 19-2. Hilversum 3 dreigt in de toekomst uit de ether te worden geblazen door een Franse zender. De nationale lichte zender gaat binnenkort van golflengte ver anderen. Daarvoor heeft de PTT op last van het ministerie van verkeer en waterstaat de 445 meter gekozen op de middengolf. Bij de aanvraag voor die nieuwe golflengte was bekend dat een zen der in het Franse Marseille van die zelfde frequentie gebnxik maakte. De afstand van Marseille tot Neder land betekende dat er geen enkel probleem zou ontstaan. Een half jaar geleden bleek dat een zender in de Noordfranse stad Rijssel de golf lengte in gebruik had genomen. Het vermogen van die zender was 1 ki lowatt. Ook dat vormde voor Hil versum 3 geen belemmering, want daar zendt men uit met een vex-mo gen van 20 kilowatt. Zojuist werd berekend dat de Franse zender haar vermogen gaat opvoeren tol?l so- kw~ Dit betekende dat Hilversum 3 op de 445 meter met name in het zuiden van het land met ernstige stox-ing te kampen krijgt. ZIERIKZEE, 10-2. Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de afdeling Zierikzee van de Vereni ging voor Openhaar Onderwijs, werden maandag be stuur en andere genodigden door het gemeentebestuur ontvangen. Tijdens deze officiële receptie in het stad huis van Zierikzee werd door de sprekers uiteraard een stukje onderwijsgescliiedenis verhaald. Daar burgemeester Th. II. de Meester wegens andere ambtswerkzaamhe den bij deze ontvangst niet de gehele tyd aanwezig kon zijn werd aan het begin van de receptie het woord gevoerd door wethouder M. C. Doeleman van onderwys. Nadat de wethouder iedereen verwelkomd had en meegedeeld dat de burgemeester zowel als wethouder By de Vaate wegens andere drin gende werkzaamheden afwezig waren sprak hij o.a. over het ledenaantal van de vereniging. De vereniging begon, honderd jaar geleden, met 33 leden. Nu telt men er 260. „In die eeuw tijd is er heel wat veranderd", aldus de heer Doe leman. Ook de voorzitter van de vereniging de heer H. M. v. d. Post, lichtte een tipje op van de geschie denissluier van de vereniging. Om precies te zijn op 10 februax-i 1875 werd de vereniging opgericht, zo bleek. Men beschikt nog over de notulen, vanaf 1875. Hieruit bleek o.a. dat de vereniging in 1890 de werkgevers aanschreef kinderen (jongens en meisjes) beneden de veex-tien jaar, en zonder het bewijs dat men de school goed verlaten had niet te laten werken. Verder was aan de ox-de de vroe- gere klassenindeling van de scho len. Men kende vroeger de klassen A B en C. In de volksmond als volgt omschx-even: A was de armenschool B de bui-gerschool en C. de rijke school. Ook mevrouw M. Kal-van Alderwegen sprekend namens het hoofdbestuur van de vereniging spr&k van dezer klassen-indeling. „Betere afdeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1