C.J.V. „Samen 85ste jaardag Verder" vierde Veelweter en rekenaar van gemeente in het zilver Dieven ook aktief tijdens stra te Haamstede Vereniging heeft allerlei plannen voor de komende zomer 3 Bloeiende braam Jaarvergadering „L et E" STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 februari 1075 Nr. 21G39 Een grootse feestavond ZIERIKZEE, 7-2. Vijfentachtig jaar C.J.V. in Zierik zee. Wel een mijlpaal om even hij stil te staan. Dat heeft de Christelijke Jongeren Vereniging „Samen Verder" dan ook uitgebreid gedaan vrijdagavond jl. in de Concertzaal. Nog voor de voorzitter, de heer B. D. Schot, zijn openingswoord kon vol tooien. stormde een ploegje jeugdleden, die zich op het toneel hadden opge steld, de zaal in om aan alle aanwezigen een feestroos uit te reiken. Na dit onverwachte gebeuren, heette de heer Schot het publiek van harte welkom. In zyn openingswoord herinnerde de voorzitter eraan, dat de C.J.V. in februari 1890 was opgericht. In die tijd sloot men zich aan by het „Neder landse Jongelingen Verbond" (het latere landelijke C.J.V.). over te brengen. De heer Kik zei zeer blij te zijn met de aktieve afdeling van het C.J.V. in Zierikzee. De heer Schot mocht van de drie hez-en een fraaie bloemenhulde in ontvangst nemen. „Waarom C.J.V.? Omdat er altijd jonge mensen zijn geweest die met elkaar willen praten en samen iets tot stand willen brengen. Geïnspi reerd door het evangelie wil men de jongeren iets meegeven op hun. weg naar het volwassen worden. De laat ste vijftien jaar heeft de C.J.V. zich veel meer gericht op de dienstverle ning, zoals de oprichting van een bi bliotheek, het kamp in Renesse, dat per jaar zo'n 6 a 7.000 overnachtin gen telt en de bejaardenzorg," aldus de heer Schot. Er was de voorzitter een strenge tijdslimiet gesteld voor zijn openings woord, want na enige tijd begon er onverbiddelijk een wekker te rinke len. Natuurlijk had hij nog wel even tijd een dankwoord te richten tot het landelijke C.J.V. voor alle hulp en informatie, waar men in de loop der jaren een dankbaar gebruik van had gemaakt. De heer Schot zei tenslotte zeer verheugd te zijn met het tot stand komen van de Stichting „Jeugdwerk Schouwen-Duiveland" en met de vaste aanstelling van een jeugdwerk- funktionaris voor deze regio. Onverwachte gasten Een grote verrassing was het ten tonele verschijnen van de 83-jprige heer A. Schipper. Deze man is Vroe ger 25 jaar lang aktief jeugdleider geweest. De heer Schipper zei zeer verheugd te zijn zijn gelukwensen met dit jubileum persoonlijk te kun nen komen uitspreken. Hij bekrach tigde zijn felicitatie met het over handigen aan de heer Schot van het gouden C.J.V.-insigne waarop een opengeslagen Bijbel staat afgebeeld. „Ik hoop dat u dit insigne tot in lengte van dagen zult blijven dragen en dat u met kracht en gezondheid de vele clubs in de toekomst zult bly- vcn leiden", sprak de heer Schipper tot de verraste voorzitter. Nog een verrassing deze avond. Drie vertegenwoordigers, de heren A. Kik, H. Doctor en P. Pcnnings van het landelijke C.J.V. waren persoon lijk aanwezig om hun felicitaties Duitse auto leeggeroofd W'ESTERSHOUWEN, 8-2. Ilct bezoek dal dc Duitser B. uit Dusscldorf za terdagmiddag aan hel strand van Wcstcrschouwen bracht om daar naar dc strarüdcrs te kijken is hem duur tc staan gekomen. By terugkomst bij zyn auto, die op het parkeerterrein bij de Punt stond geparkeerd kwam hy' tot dc onaangename ontdekking dat men doormiddel van het indrukken van dc tochtruitjcs zich toegang tot zyn auto had verschaft. Hieruit weiden oen filmcamera, een projector, een cassetterecorder en enige lederen kledingstukken, tot een totale waarde van f 1000,- ont vreemd. In dc nacht van vrijdag op zater dag werd een poging tot inbraak ge daan in de supermarkt Bouman- Kloet in dc Ring van Burgh. De dader(s) hadden hierbij ge tracht door het uitzagen van een stukje uit de glazen deur ileze l> kunnen ontsluiten om zich zo loc gang tot de zaak te verschaffen. Waarschijnlijk zijn zij hierbij ge stoord. daar niets werd vermist. Een of meerdere onbekenden heb ben zich ook toegang weten te ver schaffen in de zomerwoning van de heer 7. uit Voorburg te Haamstede. Daar de ongewenste bezoekers klaar blijkelijk niets van hun gade hier konden vinden, wordt er niets ver mist. Spannende scene uit het toneelspel, dat voor. de jubileumviering de C.J.V. had uitgekozen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Iers nog wat rust gegund door het optreden van Marcel Goudzwaard (orgel), Marco de Rijke (drums) en Ronald de Rijke (gitaar). Het trio speelde een aantal vrolijke nummers, die enthousiast door het publiek wer den meegezongen. Pas na middernacht kon men het „happy-end" in „Oom Johannes en zijn knecht" aanschouwen. Na sa menzang besloot de voorzitter met een dankgebed. Vele van de aanwezigen vierden dit grote jubileum nog een poosje door in de vinotheek opder de Concert zaal. ZIERIKZEE, 8-2. Ondanks dc lichte nachtvorst van de laatste tijd is er in de natuur veel le zien dat al heel sterk aan het voorjaar duet denken. Ecu wel heel bijzondere melding komt ditmaal van de heer J. Vermunt alhier, die bij snoei- werkzaamheden aan de Hoge Mo lenstraat een fraaie, braamtak aan trof, kompleet met knopjes en bloe sems. En dal op vrijdag 7 februari. Normaal bloeit de braam gerst in april of mei. ZIERIKZEE Zangvereniging in Rode Kruis-Zickenhuis Donderdag j.l. zong het Nieuwer- kerkse zangkoor „Eén Naam is onze Hope" in het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Het koor bracht een tiental liederen en men kreeg in de pauze koffie aangeboden. Na afloop dankte de direktie het koor voor het tengehore brengen van de liederen. Het koor werd gelijk weer uitgeno digd voor een andere keer. De U.V.V.-koliekie De jaarlijkse U.V.V.-kollekte heeft ditmaal opgebracht f 1.768,55, een fraai bedrag waarmede men - met name wat betreft het bcjaardenwerk - weer wel iets kan doen. Het U.V.V. -bestuur is dankbaar gestemd je gens de kollektrices en de burgerij. BURGII HAAMSTEDE Afdeling Z.L.M. De afdeling Burgh-Haamslede van de Z.L.M. komt op maandagavond 17 februari a.s. in vergadering bijeen in het R.T.M.-hotel Haamstede. De heer H. C. v. d. Maas zal spreken over „Struktuur van de landbouw- organisering en waarom aktie we ren." HAAMSTEDE Ledenvergadering Rode Kruis-afdeling Op donderdag 27 februari wordt in de Beatrixsehool aan de Weststraat, de algemene ledenvergadering ge houden van de afdeling Schouwen van het Ned. Rode Kruis. Aan een aantal inwoners zal de Landsteiner- penning worden uitgereikt in ver band met bloedafgifte. In het bestuur zijn aftredend jkhr. A. van Citters en de heer A. C. de Jonge. Als tegen kandidaten stelt het bestuur jkhr. F. T. La man Trip en mevrouw T. van Burgh-Kooman. RENESSE, 7-2, De muziekvereni ging „Luctor et Emergo" hield de jaarvergadering. Dc voorzitter de heer J. A. Kouman opende deze goed bezochte vergadering. Hij toonde zich verheugd dat ook dit jaar de uitvoering zo'n groot succes is gebleken. Ook waren de banden met het Belgische Oostmallc in deze periode weer verstevigd. Dc tweede uitvoering, die een week na de eer ste wordt gegeven wordt over hel algemeen bijgewoond door veel jeugd. Waren er de laatste jaren wel eens klachten aangaande geroeze moes tijdens het spelen van de mu zikanten, dit jaar had men zich bij zonder goed gedragen, waarvoor de voorzitter tijdens deze vergadering dan ook zijn waadering uitsprak. Hij BROUWERSHAVEN Sterns overwinteren In Nederland overwintert een aan tal grote Sterns. Dat is een uniek verschijnsel, aldus de ornitholoog G. L. Ouweneel uit Maasdam, die de grijs-witte vogels verschillende ke ren heeft waargenomen langs de Brouwershavensegatdam. De grote Stern, die een vleugel spanwijdte heeft van ongeveer 70 centimeter, overwintert normaal in wateren langs de Afrikaansekust. BRUIN1SSE Rustige mosselweek Met een aanvoer van ruim 35.000 tonnen mossels waarvan ongeveer 13 °/o of plm. 4250 tonnen in het Mos selfonds terecht kwam beleefde de mosselaanvoer weer een rustige week. Genoeg aanvoer om de be hoefte van de handel te dekken, zonder dat de prijzen werden ge drukt of de pan uitrezen. Afdeling Z.L.M. De afdeling Bruinisse van de Z.L.M. komt in vergadering bijeen op dinsdagavond 11 februari a.s. in hotel „Storm". In deze gezinsavond zal het ZLM-journaal worden ver toond. De heer R. Hoiting houdt een praatje over bijdragen en subsidie in de landbouw. bracht ook dank aan de firma Rade maker en de heer H. Wandel, die zich zo verdienstelijk maken met dc oudpapier aktie van de vereniging. Zij kregen een kistje sigaren aange boden. Na het jaarverslag volgde het financieel overzicht. Er is een goed batig saldo. Voor de pauze werd er daarna nog gediskussieerd over de kleding van de vrouwelijke leden van „Luctor et Emergo". De vraag of een lange broek voor,hen niet beter zou zijn werd tenslotte ontkennend beant woord. Bij de bestuursverkiezing werden de heren S. de Feiter en C. Dorre man met algemene stemmen herko zen. Muzikale quiz Direkteur J. H. Blom leidde daar na als intermezzo een quiz. Het was een muzikale quiz, waarbij de deel nemers in drie leeftijdsgroepen wa ren verdeeld. Na de quiz deelde di rekteur Blom mee dat ook dit jaar weer een solistenconcours zal wor den gehouden. Ook aal er worden deelgenomen aan een „Renesse avond" in dc Ned. Hcrv. kerk. Op 25 juni gaat bet korps naar een concours. De drum band zal aan een concours deelne men. En omdat de taptoe vorig jaar zo'n groot succes was zal deze dit jaar weer worden georganiseerd. Bij de rondvraag vroeg de heer A. de Vos hoe het met de aanwas van nieuwe leden staat. Hem werd me degedeeld dat er op dit moment vrij wel geen aanwas is, maar dat dat i.v.m. de voorhanden zijnde jeugd een normale situatie is. De heer L. C. Hoogerhuis vond dal men zich tijdens de marsen toch wat gedisciplineerder moet gedragen. Ook vond hij dat er vooral in de zo mer meer bekendheid moet worden gegeven aan het optreden van het korps, bijvoorbeeld d.m.v. aanplak biljetten. Bestuurslid E. M. Rijsten- bil nam op zich hiervoor in de zo mer te zullen zorgen. De heer L. de Feiter klaagde over kapotte bank jes. Ook dit probleem werd opge lost. De fa. Braber-Dorreman-Lem- som gaat dit keurig in orde maken. Tenslotte mei-kte tambber-maitre A. Padmos nog op dat zijn korps mo menteel uitstekend draait. Hij dank te het bestuur voor de prettige sa menwerking. Voorzitter J. A. Kou man sloot hierna de vergadering. Ontspanning Na dit officiële gedeelte wat ont spanning. Een groep jeugdleden bracht in een korte sketch het ver schil tot uiting tussen het C.J.V. van 85 jaar geleden en nu. Aan de ene kant van het toneel een breikransje, zoals dat er in 1890 waarschijnlijk heeft uitgezien en aan de andere kant van het toneel een discussie groepje anno 1975. Na samenzang kwam tenslotte de hoofdmoot van het programma aan de beurt. De opvoering van het blij spel „Oom Johannes en zijn knecht". Een rijkgewaande oom wordt door zijn drie „lieve" nichten en aange trouwde neven belaagd ter verkrij ging van een grote erfenis. Zijn knecht Hendrik Wolf gaat voor hem door het vuur en probeert hem op allerlei manieren te helpen. Oom Jo hannes vindt tenslotte het geluk in de armen van zijn vroegere dorps- genote Gerrie Post. Zonder aan de prestaties van de andere spelers iets af te doen, moet toch wel gezegd worden dat een schitterend stukje acteertalent ten beste werd gegeven door de heer D. Dool in zijn rol van Johannes Bakker. Jammer overigens dat het stuk, vooral in het derde bedrijf, wat diep tepunten had. De schrijver van het blijspel had werkelijk niets aan de verbeelding overgelaten en alles moest gezegd, herhaald en nog eens herhaald worden, waardoor een scè ne soms wat langdradig werd. Dit deed echter niets af aan de inspan ning van de acteurs en actrices. In de pauze werd een grote verlo ting gehouden. De loten vonden gre tig aftrek en de C.J.V. kon dan ook door deze verloting een bedrag van f 1.718,noteren. Muzikaal intermezzo Tussen het tweede en hel derde be drijf van het toneelstuk werd de spe- Jubileum M. A. Sweere ZIERIKZEE, 7-2. Omdat de heer M. A. Sweere comp tabele/chef van de afdeling Financiën van de gemeen te Zierikzee, behalve in zijn vak een veelweter en solide rekenaar is, maar daarnaast een opgewekt mens, kreeg de huldiging in de trouwzaal van het stadhuis, vrijdag bij gelegenheid van zijn zilveren ju bileum in dienst van de gemeente Zierikzee, een flinke dosis lichtvoetigheid mee; heel fijn voor de jubilaris, maar ook voor de talrijke aanwezigen. Vijf en twintig jaar in dienst van de gemeente; iets om by stil tc staan, vond burgemeester Th. H. de Meester en best iets om te vieren, ook al had de heer Sweere over zyn jubileum zelf gezwegen, „Maar we zijn er toch achter gekomen", aldus de eerste burger, die zich verheugde over de enorme belang stelling: personeel, raadsleden, oud-raadsleden. Intussen blijkt de jubilaris al veel langer in overheidsdienst. In augus tus 1937 begon hij als volontair te Zevenbergen; in mei 1939 werd hij eerste ambtenaar te Fijnaart/Hei- ningen. In 1950 volgde zijn benoe ming tot verifikateur in dienst van de Ver. v. Ned. Gemeenten. Te Zie rikzee volgde zijn aanstelling tot hoofdcommies in 1950 a raison van een jaarwedde van f 3948. Op bijzonder vruchtbare wyze heeft de heer Sweere de financiële admini stratie gevoerd, ook buiten Zierik zee trouwens, want hij hielp te Haamstede, Renesse en later (1952) ook te Nieuwerkerk. Werkzaam was hij ook t.b.v, de Centrale Dienst Noord-Zeeland en dc voormalige dienst Sociale Zaken. Per 1 januari 1.95.9 volgde zijn benoeming lot comptabele en chef van de afde ling, waar de belangrijke zaken wor den afgedaan, als begroting, admini stratie, onderwijs, belastingen, cultu rele 'zaken en sport. Andere taken Verder heeft de heer Sweere be moeiingen met de R.K.-basisschool, de Schooltandverzorging en de Schoolmelkvcrzorging. Belangrijk was zijn aandeel in de Beatrixsehool (vooral bij de nieuwbouw) „en u deed dit alles op een eigen wijs. zon der als ambtenaar tot potlood te zijn geworden", aldus de heer Dc Mees ter, die zijn buitengewone waarde ring voor dit alles uitsprak en zijn gelukwensen vergezeld deed gaan van een geschenk in wijn. Stem van liet personeel Woordvoerder namens pei\-;oneel en personeelsvereniging was de se- kretaris de heer R. van Ommeren, die wist „dat de heer Sweere altijd wel voor een feestje te vinden is/Des tijds was u mijn baas, maar latei- werden de rollen omgedraaid, maai de onderlinge verhouding is altijd uitstekend geweest", aldus de sekre- taris, die verder opmerkte dat het onder het personeel ook wel eens stormt, maar dan toch altijd weer rustig wordt. Er zijn trouwens vaak wisselingen onder het personeel" maar dat zal zo wel blijven, zolang de gemeente niet is opgewaardeerd". De heer Van Ommeren wees er nog op hoe voor beiden de laatste werk periode is begonnen en hij hoopte op een durende prettige samenwerking, onder aanbieding van een platen- bon namens het personeel. Persoon lijk voegde hij daar nog een lekker flesje aan toe. Algemene zaken De gevoelens van Algemene Zaken werden vertolkt door de heer J. Dorst, die het frappant vond hoe de heer Sweere altijd klaar staat om te helpen. In het verleden heeft hij de eerste aanzet gegeven voor de auto matisering en geholpen bij het be- volkingsregeister. Prijsje voor de lolligste spreker kwam de heer C. Berrevoets toe, ere burger en brandweercommandant, die uiteenzette waarom de jubilaris niet op brandweerfeestjes mocht ko men. „Er moest een grens getrokken en die lag bij de sekretaris". Onderwijs Veel lof had de heer J. G. Brug man, hoofd van de Theo Thijssen- school voor de aktiviteiten van de heer Sweere op het terrein van het onderwijs. Er blijkt een*nauw kon- takt te zijn met hem en de onder wijsmensen, die - wat de heer Brug man betreft - elke woensdagmorgen op de betreffende stadhuis-afdeling is te vinden. „We komen er geregeld en met plezier en ik hoop dat het zo mag blijven, evenals de verstandhou ding, die uitstekend is", aldus deze schoolleider, die dankte voor de uit nemende samenwerking. Veel weten De heer G. J. Dijkstra verkondigde terecht de stelling, dat men op een kleinere afdeling een heel scala van zaken moet weten. Hij roemde de sfeer op de afdeling, maar vond een door de jubilaris destijds aangeschaf te zwembroek een onrendabele in vestering. „want ik zie u nooit in het zwembad". De heer Sweere zelf tenslotte haakte gezellig in op verschillende gemaakte opmerkingen. Hij vond het een voorrecht in Zierikzee le mogen werken, maar wimpelde veel lof weg, „want zonder de ploeg van me dewerkers zou het niet zijn gegaan". Hij toonde zich verheugd over de vele aanwezigen. De sprekers be trokken vrijwel alle ook mevrouw Sweere in hun woorden van lof, die - zei het uiteraard op de achtergrond - haar echtgenoot in zijn werk zo zeer tot steun is geweest. Nadien bleven allen nog enige tijd bij een glaasje gezellig bijeen. ZIERIKZEE. De heer en mevrouw Sweere op de feestbank in de trouw zaal van het stadhuis, luisterend naar de verschillende toespraken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3