Begrotingsbeschouwing P.v.d.A. in raad Duiveland Openbaar onderwijs over thema ouderparticipatie Mevr. Den Uyl in Zeeland bezocht boeren DRINKENDE RIJKSWACHTERS De kleurlingen in Zuid-Afrika AGENDA LAATSTE NIEUWS 2 Aandacht nodig' voor Ouwerkerk en Sirjansland -«%.■ NIEUWERKERk, «-2. I» een algemene beschouwing over ile begroting voor 1975, heeft de heer C. J. Hilie- hranil in de gemeenteraad van Duiveland, namens de fraktie van de Partij van de Arbeid, uiting gegeven aan zijn waardering voor het feit dat de begroting dit jaar zonder belastingverhoging een gunstig financieel beeld te zien geeft. Mei een post onvoorzien van plm. i' 80.000 is er toch een soepeler be gin dan vorig jaar. De PvdA hoopt dan ook. dat de gemeente niet voor onverwachte tegenvallers zal komen te staan. Eerste jonge vogel vliegt uit nest WEMELDINGE. 8-2. De eerste jon ge vogel van dit jaar is reeds uit het nest gevlogen. Het is voorzover be kend het eerste §;eval in Nederland. Het betreft hier een merel van circa 19 dagen oud. Het dier wordt regel matig gevoerd door pa en ma merel, die het voedsel halen uit de tuin van de familie A. Hage te Wemeldingen aan de Oosterschelde. Nu en dan maakt het jong een kort rond vluchtje doch keert daarbij niet op het nest terug. Na de vliegoefe- ningen namelijk trippelt het jong achter z'n ouders aan bedelend om eten. De familie Hage strooit allerlei lekkernijen in de tuin, zoals appels, ongekookte havermout en stukjes brood. Het jong heeft de koude oosten wind tot dusver goed doorstaan. Hoe uitzonderlijk vroeg dit diertje is blijkt uit het feit dat de eerste me rels in Nederland in maart, in schrale voorjaren meestal pas in april uit vliegen. Teruggerekend moet het me- relpaar omstreeks 1 januari met de nestbouw begonnen zijn. Ongetwij feld een zeer zeldzaam feit wat des- temeer bewijst hoe bijzonder de na tuur in 1975 tot dusver is. Ondanks dit gunstige beeld van de begroting zei de heer Hillebrand enige vragen te lubben. In de eerste plaats zou hü willen weten hoe de kosten kunnen worden gefinancierd van de aangekondigde werken openbare verlichting. Moet dit uit de post onvoorzien dan zal er van het gunstige beeld weinig overble ven. De P.v.d.A gaat akkoord niet de Stichting Samenlevingsopbouw op Sch.-D. maar hoe kunnen de kosten met andere gemeenten verschillend zijn? De fraktie streeft naar behoud van het Zweedse Rode Kruiszieken- huis. De heer Hillebrand hoopte dat er vanuit het ziekenhuis een goede en nauwe samenwerking komt en blijft met het ziekenhuis te Goes. De P.v.d A. vraagt zich wel af hoe de bijdrage per inwoner is gestegen 'van f 2.50 naar 1' 3.50. De PvdA hoopt dat spoedig ver gunningen zullen afkomen voor de bouw van nieuwe scholen voor de rijksscholengemeenschap en de LTS te Zierikzee. Verder dat er spoedig een openbare bibliotheek zal komen. Dc fraktie vindt dan ook dat de Stichting Federatie Prov. Biblio theek Centrale Zeeland gesteund moet worden, en een vestiging op Sch.-D. behoort te krijgen. Het jeugdwerk dient te worden gestimu leerd en gesteund. De P.v.d.A staat verder voor een gezamenlijke aan pak van het milieubeleid in Zeeland. De heer Hillebrand zei te hopen dat het betreffende voorstel van b. en w. in de begroting zal worden goedge keurd. De P.v.d.A. gaat akkoord me tde uitgaaf voor het Pedagogisch cen trum, al kan niet worden overzien of de kosten reëel zijn voor het werk dat verricht moet worden GOES, 8-2. Mevrouw Den Uyl heeft een werkbezoek aan Zeeland gebracht. Zij wilde zich persoonlijk op de hoogte stellen van de proble men waarmee de landbouw in Zee land de afgelopen maanden gecon fronteerd is geweest. Met de hoofdingenieur-direkteur van de bedrijfsontwikkeling in Zee land, ir. C. van Beekom, bezocht zij drie bedrijven. Op een groot akker bouwbedrijf in Wolfaartsdijk, waar zij de broodmaaltijd gebruikte, be sprak zij met het gezin de gevolgen van de mislukte aardappeloogst. 's-Middags ging de vrouw van de premier naar een klein gemengd be drijf in Domburg en een loonwerk- bedrijf in Sint Laurens. Mevrouw Den Uyl sprak met de boeren zelf, met de werkers op de bedrijven en met de echtgenotes en kinderen. Zij zei na afloop van het werkbezoek bijzonder veel opgesto ken te hebben. Onderwijs en sport De P.v.d.A. meent verder dat men tevreden kan zijn over het in de ge meente gevoerde onderwijsbeleid, al zijn er natuurlijk altijd wensen. Hetzelfde kan gezegd van de sport. Ook op dit gebied zijn er wensen, maar die hebben de aandacht en er wordt aan gewerkt. De fraktie meent dat er gestreefd moet worden naar een goed en doeltreffend alarmsysteem voor de bejaarden. Dit is er op enkele plaat sen al. maar moet ook komen buiten de bejaardenhuizen of -blokken. Een zaak die de aandacht verdient is de woningbouw- en leefbaarheid van de dorpen Sirjansland en Ou werkerk. Al het mogelijke moet worden gedaan deze kernen in stand te houden. Het moet toch mogelijk zyn Sirjansland en Ouwerkerk eens voorrang te geven als er weer hui zen te bouwen zijn en dan liefst be taalbare huizen. De P.v.d.A. is in dit verband ver heugd over de vordering van het be stemmingsplan Ouwerkerk, al gaat dit te langzaam. De tweede wonin gen in de rekreatiestreek worden een probleem. Het zijn volgens de frak tie vaak goede woningen voor per manente bewoning. Een wens van de PvdA is de mo gelijkheid onder ogen te zien van openbaarheid van commissies, bijv. openbare werken en onderwijs. De fraktie is van oordeel dat de bevol king zoveel mogelijk de gelegenheid moet krijgen om mee tc praten. Do heer Hillebrand dankte ten slotte dc medewerkers van de secre tarie die hebben meegewerkt dc begroting nog voor de aanvang van het begrotingsjaar gereed te krijgen. Nog- geen ekonoinisehe opleving DEN HAAG, 8-2. Het zou de pre sident van de Nederlandsche Bank dr. J. Zijlstra, erg meevallen, als er in de loop van dit jaar een verbete ring in de economische toestand zou intreden. Het zou hem zelfs nog wat meevallen - en hij gelooft dat we erg gelukkig zouden zijn - als er een verbetering zou intreden in de eer ste helft van het volgende jaar Drs. Zijlstra heeft dit zaterdag avond gezegd in de televisie-rubriek Brandpunt van de KRO. Toch nog perspektief voor K.L.M. DEN HAAG, 9-2. „Uw leiders hebben mij ervan overtuigd dat het niet alleen -maar een technische kwestie is. 'Daarom heb ik toege stemd in heropening van de onder handelingen vanuit een breder pers pektief". Aldus Kissinger, de minis ter van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, zondagavond in het NOS-tv-programma „Panora- miek" over de onderhandelingen inzake de transatlantische vluchten van de KLM. JOHANNESBURG, 8-2. Bijna twee van de drie blanke Zuidafrikanen menen dat de twee miljoen kleurlin gen in Zuid-Afrika een eigen verte genwoordiging moeten krijgen in het tot dusver geheel blanke parlement. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het dagblad „The Star" in Johannes burg. Volgens dat onderzoek zijn 57 procent tegen, en de rest heeft geen mening of wilde niet antwoorden. Welkom torengeld NIEUWERKERK, 8-2. Nu de herbouw van de toren te Nieuwerkerk vastere vorm (iaat aannemen, blijkt deze zaak duidelijk bij de burgerij aan te slaan. Een dezer dagen ontving de gemeente een gijl pan 1.0UU,- voor dit doel van een inwoner geen Nieuwerkerkcr) van de ze gemeente. Voor dergelijke financiële bijdragen houdt hel gemeente bestuur zich uiteraard gaarne aanbevolen. CAPE CANAVERAL. FLORIDA. Met behulp van een Deltaraket is van de basis Cape Canaveral in Florida een weersataliet in een baan boven de Stille Oceaan gebracht. MADRID. De Spaanse politie heeft bekendgemaakt dat zij het propagan- dacentrum van een Trotskistisch- Baskische cel, bekend als revolutio naire communistische bond - E.T.A. VI-assemblee, heeft opgerold en drie verdachten heeft aangehouden. „Huurmoord" in Alkmaar „Flifseii" uit het buitenland WASHINGTON. Als vierde de mocratische politicus heeft de 62- jarige Amerikaanse senator Henry M. Jackson officieel te kennen ge geven, dat hij zich kandidaat stelt voor de democraten met het oog op de Amerikaanse presidentsverkie zingen in 1976 HANNOVER. Bij een reeks onge lukken met de Intercitty-Exprestrein „Ilanseat" van de Duitse spoorwe gen zyn twee mensen gedood en vijf gewond. Binnen drie-en-een-half uur tijd raasde de trein in Nedersaksen en Noordrijn-Westi'alen op spoor wegovergangen waar de bomen wa ren neergelaten, tegen drie auto's die op de rails stonden. LONDEN. Scotland Yard heeft be kendgemaakt dat het aantal misda den in Londen in 1974 is toegenomen met het jaar daarvoor. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van defensie James Schle- singer meent dat de Verenigde Sta ten bereid moeten zijn Zuid-Vietnam te steunen zolang als dat nodig is. Hij dacht daarbij aan een periode van tien vijftien jaar. ATHENE. De ernstige zieke multi miljonair Aristoteles Onassis is met zijn partikuliere vliegtuig naar Pa rijs gevlogen waar hij in het Ameri kaanse ziekenhuis (Neuilly) zal wor den behandeld. GENÊVE. Het Internationale Co mité van het Rode Kruis in Genève heeft voor een half miljoen Zwitser se franken (ongeveer f 490.000) hulp gestuurd voor Koerdische vluchte lingen. Behalve voedsel, medicamen ten en dekens werd ook geld be schikbaar gesteld aan vertegenwoor digers van de Koerden buiten Irak: RABAT. Een groep van 43 Maroc- caanse studenten in een gevangenis in Cassablanca is reeds 31 dagen in hongerstaking en verscheidene van hen bevinden zich in een kritieke toestand, zo meldt een opposistieblad ANKARA Turkije heeft Grie land laten weten dat het in begin sel instemt met het voorstel om hun geschil over het continentale plat in de Egeische zee voor te leggen aan het internationale gerechtshof in Den haag. NEW YORK. Op uitnodiging van de. Amerikaanse raad van kerken brengen twintig kerkelijke leiders uit de Sovjet-Unie van 16 februari tot 9 maart een bezoek aan de Vere nigde Staten. RIO DE JANEIRO. De Brazi liaanse koopvaardij heeft Rijn- Schelde-Verol me opdracht gegeven voor de bouw van 13 schepen ieder 135.000 ton. Met deze order is een totaalbedrag gemoeid van 350 min dollar, zo meldt het Spaanse pers bureau EFE. BRUSSEL. In de Belgische ge meente Beersel (provincie Brabant) kampt men met zo'n grote overlast van ratten dat speciale rattenbestrij- ders van het ministerie van volks gezondheid er speciaal een dag voor gaan uittrekken om de dieren te lijf te gaan. Dat gebeurt op 17 februari De rattenvangers uit Brussel zullen de ratten bestrijden met een speciaal gif- CUAUTITLAN, Mexico. Bij de stad Cuautitlan in Mexico zijn zater dagavond eenentwintig mensen om het leven gekomen bij een botsing tussen een langzaam-rjjdende ex- prestrein en een overvolle autobus, zo heeft de Mexicaanse politie zon dag bekendgemaakt. ALKMAAR, 8-2. De 29-jarige Huub V. uit Alkmaar heeft bekend dat hij een bijna fatale aanslag heeft ge pleegd op dc 28-jarige ex-bistro- eigenaar Ton Gorthuis. De politie in Alkmaar- die eerst vrijdag inlichtingen verstrekte - acht het allerminst uitgesloten dat de da der als „huurmoordenaar" is opge treden. „Ik kom je koudmaken voor ze- vendduizend gulden", moet Huub ge zegd hebben, toen hij vorige week in dc nacht van zaterdag op zondag twee schoten op Gorthuis afvuurde. Eén kogel miste, de ander trof Gort huis op één centimeter van zijn hart. De kogel is nog steeds niet verwij derd. De man is inmiddels wel in staat geweest om een verklaring af te leggen.'Gorlhuis vertelde dat hij door Huub V. uit zijn bed was ge beld Scholenavond Zierikzee BRUSSEL. Ongeveer vijftig Belgische rijkswachters zijn in een kazerne onder invloed van alkohol gebracht, waarbij de een meer kreeg dan de ander De rijkswachters dienden als proefkonijnen voor het testen van een appa raatje, waarop rechtstreeks het alkoholpercentage in hef bloed wordt aan- gegeven. Minister Chabert (boven) is uiterst benieuwd naar het resultaat. België vindt de ballonnetjes te onnauwkeurig. ZIERIKZEE, 7-2. Do openbare basis- en kleuterscholen in plan Malta, hielden vorige week een onderavond, niet als thema ouderparticipatie. Dit zeer actuele on derwerp werd aan een dertigtal ouders uiteengezet door de lieer L. A. C. Sorters, docent aan de Pedago gische Academie te Middelburg. Ouderparticipatie, hetgeen populair gezegd betekent hel aktief doen zijn van dc ouders met het onderwijs van hun kinderen is een opkomend verlan gen uit zowel het lesgevend personeel als wel uit de kringen van de ouders. Dc heer Soctcrs betoogde dat in de tijd dat ouders steeds kortere werktijden krijgen, de moeders vanwege de mechanisatie van de huishoudelijke werk zaamheden steeds sneller hun werk klaar kregen, allerlei nieuwe dingen hun aandacht krijgen waaronder het onderwijs van hun kinderen. Na oen zeer boeiend betoog werd na de pauze de gelegenheid gegeven tot vragen. Ook werd uitvoerig in gegaan op de wijze waarop de ouders zich konden bemoeien met het on derwijs. Het werd wel duidelijk dal de mening, van onderwijs door be voegde leerkrachten, door de meeste ouders verlangd werd. Echter de medewerking van ouders voor het klaarmaken van informatiemappen, helpen bij doc-avondcn en hel be schikbaar stellen van vrije tijd voor het maken van benodigde zaken vond men wel toe te juichen. Geen „makje" Het bleek wel dat de oudercom- missies die zich hier nu verder op moeten beraden hier geen „niakje" aan zullen hebben. Het viel wederom op dat gezien het aantal betrokken leerlingen van dc twee scholen er in verhouding zo weinig ouders blijk gaven van het meeleven met hun kinderen wat on- dcnVijs betreft. Ilopcnlijk komt het besef nog dat men op ouderavonden mee kan denken in hot belang van zijn of haar kind. Al mot al was het een informatio- rijk cn prettig bpstcdc avond en nam een ieder met warm applaus van de heer Sorters afscheid. Zierikzee '1 Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Maandag 10 februari Zierikzee Concordia, 20.00 uur, jaarvergade ring VVV Zierikzee. Chr. Mavo-school Prot. Chr. Reg. Schoolraad Zeeland, 19.30 uur. Dinsdag 11 februari Zierikzee Mondragon. Al'd. Plattelands vrou wenbond. 14.15 uur. R.K. Centrum, Mosselstraat, 19.30 uur. conlactavond U.V.V. - afdeling Zierikzee. Bruinisse Hotel „Storm", 20.00 uur, afdeling Z.L.M. Woensdag 12 februari Zierikzee 's Landskamer. Algemene vergade ring Waterschap Schouwen-Duivo- land, 14.00 uur. Haamstede Zaal Herv. kerk. uur, dia-avond Vereniging „De Macht van het Klei ne". Gevaarlijk schot in Kalverstraat AMSTERDAM, 8-2. Een jeugdige arrestant, die betrapt was op winkel diefstal, heeft vrijdagmiddag in de Kalverstraat te Amsterdam gepro beerd een rechercheur van het bu reau Singel op korte afstand door het hoofd te schieten. Het schot miste doordat een collega van de politie man in een snelle i*eactie de arm van de schutter wegi*ukte. Na een kort gevecht wei*d de ver dachte, de 21-jarige Surinamer E. S., ovei-meesterd en ontwapend. Volgens een politiewoordvoei'der heeft hij be kend de rechercheur te hebben wil len doden, om zo te kunnen ontsnap pen. Gedood onder kantelende vorkheftruck ALKMAAR, 8-2. Doordat een vorkheftruck tijdens een i*eparatie van zijn klossen kantelde, is de Alk- maarse auto-monteur Mai'cus Kla ver (24 jaar) om het leven gekomen. Hij lu-eeg de 2000 kg zware vorkhef truck op zijn onderlijf en was op slag dood. Het ongeluk gebeui'de in de Alkmaarse Groothandel Klaver en Zonen, waar de vader van het slachtoffer direkteur is. De arbeids- inspektie stelt een onderzoek in. Vrouw door onbekende gestoken GRONINGEN. 10-2. In de nacht van zondag op maandag is een 26- jarige vrouw op de Carolieweg in Gi'oningen door een onbekende man enige malen met een mes gestoken. De vrouw was te voet op weg naar huis toen een voorbijganger zonder aanleiding en zonder iets te zeggen een mes ti*ok en begon te steken. De vrouw liep enkele diepe steekwon den in haar arm op. Ze is in een zie kenhuis behandeld. Van de messen trekker ontbreekt nog ieder spoor. Middenstand wat beter in 1975 DEN HAAG, 8-2. De economische ontwikkeling in 1975 bij het midden- en kleinbedrijf in de sectoren detail handel, nijverheid, horeca en vervoer zal een lichte vei'betering ten opzich te van de teleurstellende gang van zaken in 1974 kunnen vertonen, als het pakket beleidsmaatregelen van de regering ter stimulering van de economie in 1975 hot beoogde effect sorteert. Deze verwachting wordt uitgespro ken door het economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf 1974/'75. Gymnastieklokaal, 14.3016.30 uur proeflessen kinderballet. Vrijdag 14 februari Zierikzee Hotel van Oppen. 20.00 uur, lezing Stad en Lande. Gebouw Gei*. Gem. in Ned. Tijdrede S.G.P.. 19.30 uur. Burgh/Haamstede Camping „Duinrand", 19.30 uur. feestavond spórtver. DFS. Zaterdag 15 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 10.00 uur, aanvang solistenconcours geoi-gani- seerd door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Aardbeving- op Java DJAKARTA, 10-2. In de provincie Soekaboemi, ongeveer 90 km ten zuiden van Djakai'ta, is men door een aarbeving getroffen. Er viel een dode en circa duizend woningen werden verwoest. Door dat een brug instortte kwam het scheepvaartverkeer tussen Djakarta en Soekaboemi stil te liggen. De be ving was zo hevig dat zij de seismo- gi*afen in Bandoeng in Djakarta ont regelde. Er ontstond in deze steden geen schade van betekenis. Zware storm over Libanon BEIROET, 10-2. Een zware storm die zondag over Libanon trok met windstoten van meer dan 130 km per uur heeft volgens voorlopige cij fers aan vermoedelijk vier mensen het leven gekost. Voorts werden tien mensen gewond doordat in hei hoog gebergte auto's van de weg raakten. Volgens het weerbericht zal het slechte weer nog zeker een c-tmaal aanhouden, waarbij de temperatuur sterk zal dalen. t Naserow s droom f f J MOSKOU. 8-2. Sinds hij een 4 j film had gezien over het stc- 4 f len van een tram, had Albert Naserow in Kalinin ten noor- f f den van Moskou de drang er 4 j met een stadsbus van door tc 4 4 gaan. 4 Hij zette tenslotte door, ver- 4 f ving de nummerborden door 4 0 borden die hij had gestolen en 4 r schafte zich vervalste paple- 4 t ren onder een andere naam 4 t aan. 4 f Naserow maakte vervolgens 4 f een rit van 2100 kilometer 4 f dwars door dc Sowjet-Unie, f f rich aandienende als een inge- nieur die een experimenteel vervoermiddel beproefde. 4 t In Tasjkent in Centraal- 4 t Azië begon Naserow met een 4 t busdienst voor hei vervoer ran 4 t passagiers en groenten naar de 4 t aangrenzende republiek Oer- 4 bekistan. icaarbij hij flink 1 rat 4 f geld opstreek. Ook toen hij betrokken raak- tc bij een botsing die dc bus i vernielde en twee passagiers 4 1 verwondde, werd z\jn ware 4 f identiteit niet ontdekt. Dot 4 f gebeurde pas toen hij weer in 4 f Kalinin terug was. 4 J „Hoe is dat allemaal kunnen 4 f gebeuren", vroeg het dagblad f Jzvestia rich af. „Bijna om de f andere kilometer is er een po f litiebureau". 4 rt 5 -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2