benadering toe Sadat staat stap-voor-stap- Bereden dieren bestonden vooral uit pony's Portugal zal het wel redden Bomaanslag in Geneve BANKSTEL MEUBELRAMA Duits militair vliegtuig verongelukt Bondsrepubliek heeft miljoen werklozen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Topwerkloosheid in de V.S. TEL AVIV/LONDEN, 10-2. - President Sadat van Egypte is optimistisch wat de uitkomst van de nieuwe onderhandelingsronde over het Midden-Oosten be treft, maar bij waarschuwt tegelijkertijd dat de tijd dringt. In een vraaggesprek met de Britse Times van maandag zegt Sadat dat hy de Amerikaanse minister Kissinger zijn kans wil geven met diens „stap voor stap-benadering" van het Egyptisch-Israëiischc vraagstuk. De president wilde er liever niet over piekeren wat er zal gebeuren als Egypte gevraagd zou worden het mandaat van de Verenigde Naties aan het Sinai-front te verlengen wanneer dit in april afloopt en dan nog geen wezen lijke vooruitgang is geboekt. In het vraaggesprek, dat ver schijnt op het moment dat Kissin ger op weg is naar het Midden-Oos ten, zegt Sadat optimistisch te zijn, maar wel de nadruk wil leggen op het grote risico van een plotselinge uitbarsting, hetzij door een Israëli sche aanval of louter ongelukkiger wijs. Als Kissinger in staat zou zijn uit Israël ccn beginselakkooi'd mee te brengen dat het berei dis tot terug trekking van zijn troepen van het Golan front en de westelijke Jor- daanoever is Egypte genegen over de Sinaï te gaan onderhandelen, zo verklaarde Sadat. Hij zei dat zijn land internationale garanties wil. Het is in dat opzicht ook bereid genoegen te nemen met garanties van de twee supermogendheden, van de V èiliglieidsraad, van de su permogendheden met Frankrijk en Engeland of met de gehele Westeu- ropese gemeenschap, aldus Sadat. Het Israëlische kabinet is in pa- Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18.85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. In dit nummer: Jubileumviering C.J.V. Zierikzee NEURENBERG. 8-2. Het aantal werklozen In West-Duitsland is van december vorig jaar tot eind januari dit jaar gestegen tot 1.154.300 waar door 5,1 procent van de Westduitsc beroepsbevolking nu werkloos is. Rond Kerstmis vorig jaar waren nog 945.900 mensen zonder werk of tewel 4,2 procent van dc beroepsbe volking. Dat heeft de directeur van het Westduitse arbeidsbureau, Josct Stingl, bekendgemaakt. Voor het eerst sinds zestien jaar telt dc Bondsrepubliek weer meer dan één miljoen werklozen. In fe bruari 1959 werd deze grens voor het laatst overschredentoen zaten 1.2 miljoen mensen zonder werk. Dc toeneming ten opzichte van de cember bedroeg 208.400, ol 22 pro cent. Ook het aantal mensen dat korter werkt is toegenomen, name lijk van 703.300 eind december tot 900.600 eind januari LONDEN. Dc Ierse ondergrondse organisatie IRA (het Ierse Republi keinse Leger) heeft zondagavond een nieuw bestand afgekondigd. In een verklaring uit Dublin heet het. dat dc vijandelijkheden in Ierland en Engeland met ingang van maandag 19 uur onze tijd worden gestaakt. ZIERIKZEESCHE Maandag 10 februari 1975 131ste jaargang Nr. 21639 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Kissinger op vredespad Dit numnjer bestaat uit 6 pagina's J Een grote stad is een grote t eenzaamheid. a i Verwachting tot dinsdagavond: Zuidelijke wind In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimumtemperaturen van plus drie graden in het zuidwesten tot min twee graden in het noord oosten van het land; morgen overdag droog weer met zonnige perioden en maximumtemperaturen omstreeks 9 graden; zwakke tot matige wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel door etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 11 febr. Zon op 8.04, onder 17.45 Maan op 7.40, onder 18.30 Nieuwe maan: 11 febr. (6.17) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: 11 febr. 3.42 16.04 9.26 21.32 Springtij: 13 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-2. Het K.N-M.I. deelt mede: In de nacht van zondag op maandag liepen de minimumtempe raturen in ons land sterk uiteen. Van de waarnemingsstations meldde Eel- de min 5 en Vlissingen plus 3 graden als laagst opgetreden temperatuur. Deze verschillen worden ditmaal niet in eerste instantie veroorzaakt door de respectievelijke ligging in binnenland en aan de kust - de mi nima in Den Helder, min 2, en vlieg veld Zuid-Limburg, 0 graden, geven dit ook al aan - maar zijn een direkt gevolg van het feit, dat de lucht in de hogere luchtlagen in het zuiden en zuidwesten warmer is en dat daal de koude laag aan het aardopper vlak veel dunner is. Uiteraard kun nen ook de maximumtemperaturen hierdoor op dezelfde wijze verschil len. Het fraaie zonnige weer van het weekeinde werd veroorzaakt door een hogedrukgebied boven Scandi navië en Middeneuropa. Maandag daalden de barometers boven onze omgeving wel sterk maar de aan gevoerde lucht blijft uit het zuid oosten komen en veel verandering is er voor dinsdag nog niet te ver wachten. De minima zullen ook in het noorden niet ver onder nul ko men. Bij hel wegrijden van hef postkan toor naar de kom van Haamstede deed zich nog een betreurenswaardig incident voor. Een vierfal ruiters, waarschijnlijk niet bekend met de traditie dat de stoet van straiijders wordt aangevoerd door de heren Dambruin en Geleijnse wilden in het voorste gelid gaan rijden. Hierbij ontstond een handgemeen waarbij één van de ruiters door een slag van een z.weep een bloedige streep over het gelaat kreeg. Dp stoel onderwegmensen van „Witte van Ilaemstedc" voorop. (Koto: Zierik/.cesche Nieuwsbode) ploffe niet en werd door experts van dc Zwitserse politic onschadelijk gemaakt. De twee bommen explodeerden bijna gelijktijdig en verwoestten verscheidene kamers op de parterre terwijl van gebouwen in dc omge ving de ruiten sneuvelden. Een woordvoerder van het consu laat zei dat het motief van dc aan slag niet duidelijk is. In het gebouw is behalve het consulaat ook de di plomatieke vertegenwoordiging van de bondsrepubliek bij hel Europese hoofdkwartier der Verenigde Naties gevestigd. Op het moment van de explosie was niemand in hef gebouw aanwezig. CHANIA, KRETA. 10-2. Een heli kopterbemanning heeft maandag morgen op de hellingen van de 1200 meter hoge berg Koukoules op Kre ta de brokstukken gesignaleerd van het Westduitse militaire vliegtuig dat zondag, acht minuten voor de landing op het vliegveld Suda bij Chania, verongelukte. Aan boord van het toestel bevon den zich 35 soldaten en een beman ning van vijf koppen. De helikopter- bemaning heeft geen teken van leven bespeurd. Naar de plek van het ongeluk zijn soldaten, politiemannen en burgers op weg gegaan. De Koukoules maakt deel uit van de bergketen Lefka Ori. Toch prijsstijging' in januari DEN IIAAG, 8-2. De kosten van het levensonderhoud zijn in jaunari met 0,7 procent gestegen. Het prijs indexcijfer van de gezinsconsumptie van het Centraal Bureau voor de Statistiek nam toe van 148,7 medio december tot 149,6 medio januari. Van dc goederen en diensten waar voor het C.B.S. geregeld prijsgege vens verzamelt, gaf 70 procent een stijging te zien met een invloed op het totaalindexcijfer van plus 1,6 procent. Voor 20 procent van de goe deren en diensten daalden dc prijzen. LISSABON, 8-2. De dreiging van een burgeroorlog schijnt te zijn. ge weken en de democratie heeft „wer kelijk een goede kans", zo heeft de Britse minister van buitenlandse za ken, James Callaghan verklaard aan het eind van een bezoek van twee dagen aan Portugal. Volgens hem hebben de Portugese leiders een sterke greep op de pro blemen en zijn zij van oordeel dat Portugal het wel zal redden, een op vatting die Callaghan zei te delen. WASHINGTON, 8-2. In de Vere nigde Staten heeft het werkloos heidscijfer in januari met 8,2 pro cent de hoogste stand van na de tweede wereldoorlog bereikt. Een maand eerder zat 7,2 procent van de Amerikaanse beroepsbevolking zon der werk. Het vorige naoorlogse re cord (7,9 procent) dateert van okto ber 1949, aldus een bekendmaking van het ministerie van arbeid in Washington. GENEVE, 9-2. Twee bomexplosies hebben zondagavond aanzienlijke schade aangericht aan het gebouw van het Westduitse consulaat-gene raal in Genèvc. Er z|jn geen slacht offers gevallen. Een derde bom ont- Achttiende bezoek Kissinger, die zijn achttiende be zoek aan Israël brengt sinds de oor log van 1973, zal tot woensdag met Israëlische funktionarissen van ge dachten wisselen. Hij gaat dan naar Cairo en Damascus om donderdag naar Jeruzalem terug te keren. Daarna reist hij naar Jodanië en Saoedi-Arabië. Op éen bijeenkomst van het Jood se wereldcongres verklaarde minis ter Allon dat Israël niet onder druk van Washington staat. We doen dit niet om Amerika te plezieren, zei hij Volgens Israëlische funktionaris sen is de grootte van de Israëlische terugtrekking afhankelijk van hoe ver Egypte op het terrein van politieke concessies wenst te gaan. Rabin heeft eerder gezegd dat hij bereid is de strategische passen Mitla en Gidi alsmede de olievelden van Aboe Rodeis op te geven uit sluitend itTYïïït voor een bindende belofte van Egypte dat er onder geen enkele omstandigheid meer ooi log tussen liun landen gevoerd zal worden. ZIERIKZEE. De C^frVrte Zierikzee vierde het 85-jarig bestaan met een groots feest in de Concertzaal. De bejaarde oud C.J.V.'er de heer A. Schipper reikte de huidige voorzitter de heer B. Schot een gouden speld uit. Men zie verder elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Weer een Straf eest raatheid gebracht voor speciale zit tingen om onmiddellijk besluiten te kunnen nemen gedurende de nieuwe pendel van Kissinger in het Midden- Oosten, die maandag begint. De Amerikaanse bemiddelaar wordt maandagmiddag (16.45 uur onze tijd) in Israël verwacht. De besprekingen zullen van Isra ëlische kant worden gevoerd door premier Rabin, minister van defen sie Peres en minister van - buiten landse zaken Allon. Regeringswoordvoerder Gershon Avner ontkende zondag de juistheid van persberichten waarin is gezegd dat Kissinger de Israëlische leiders heeft gevraagd alvast nieuwe onder handelingselementen te verzamelen die hij zou kunnen voorleggen aan president Sadat. HAAMSTEDE/BURGH, 8-2. In de rij van Strafeesten, die weer met het naderen van het voorjaar in de Sehonwse Westhoek worden afgewerkt, was zaterdag Burgh-Haamstede aan de beurt, met de gebruikelijke rit door de Westerschouwse dreven en het voeten was sen van de edele viervoeters op het strand. Een teken aan de wand was het wel dat, evenals vorige week te Rencssc, het overgrote deel van de bereden dieren uit pony's bestond. Dc t|jd dat bü dit folkloristisch feest bü uitstek de onvervalste boeren paarden, die een hele winter op stal hadden gestaan, hun benen op het strand in de zee gingen wassen behoort definitief tot het verleden. „Met het verdwijnen van de boerenpaarden is, ondanks dc lofwaardige pogingen van een aantal paardenliefhebbers, ook dc echte strasfeer verdwe nen" hoorden wij één van de oudere mensen die het schouwspel gade sloe gen, terecht opmerken. Het feest waar de dorpsbewoners warm voor liepen en dat werd be schouwd als een van de hoogtpunten van het jaar zo is het al geruime tijd niet meer. Met het veranderen van de tijd en de leefgewoonten zijn er nog maar een beperkt aantal mensen die b.v. de moed kunnen opbrengen om naar het strand te gaan om daar het schouwspel van het voetenwassen gade te slaan. Met de komst van de manege's en de ruiterverenigingen is het aan de dag van vandaag een nor maal schouwspel geworden om een paard op het strand en met zijn voe ten in ht water te zien lopen. Dertig dieren Om half één zaterdagmiddag werd bij hotel Bakker te Burgh verzame len geblazen, waarna bij elkaar ruim dertig paarden en pony's aan de tra ditionele rondrit begonnen, met een bezoek aan het strand en enige ho recabedrijven, waar men even de kou kon vergelen en wat hartver warmends kon drinken. Bij de terugkomst te Burgh wer den de strarijders opgewacht door dc koninklijke muziekvereniging „Wit te van Haemstede" waardoor zij op hun verdere tocht door Burgh en Haamstede werden begeleid. Bij het postkantoor werden de stra rijders en de muziekvereniging ver welkomd door het voltallige college van b. en w. van Westerschouwen. Burgemeester H. P. Everwtfn zei bly te zijn dal cr altijd nog mensen zijn als N. A. Dambruin en M. C. Ge leijnse die hun uiterste best doen om deze oude traditie tc handhaven. Dank bracht hij aan het muziekkorps dat zoals gebruikelijk weer zijil mcr dewerking verleende.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1