Nog vele zaken aan de orde in gemeenteraad Bruinisse P. D. de Vos-artikelen werden vaak bron Eifeltoren opnieuw in de verf ONZE PUZZELRUBRIEK 4 1975 wordt belangrijk jaar voor gemeente BRUINISSE, 4-2. Op de jongste gemeenteraadsvergadering van Bruinisse nam de voltallige raad onder voorzitterschap van loco-burgemeester S. A. Junielet nog verschillende besluiten. In zijn openingswoord zei de voorzitter dat 1975 weer een belangrijk jaar zal worden. Dit temeer omdat een vacerende burgemeestersplaats ingenomen zal worden. „Welke politieke kleur hij ook moge hebben, ik hoop dat hij zal regeren naar Gods woord en gebod". Ook de raadsleden wenste hij toe dat ze Gods hulp zullen mogen ervaren. Bij de ingekomen stukken was o.a. een verboek om Subsidie van de Stichting regionaal pedagogisch cen trum Zeeland.- De raad besloot f 8,40 per leerling van het kleuter- en ba sisonderwijs over 1974 te geven, on der de ontbindende voorwaarde dat van de Zeeuwse gemeenten mot een inwonertal van 90 u'o aan de regeling deelneemt. Verder een schrijven van de staatssecretaris van binnenlandse zaken waarin een extra uitkering uit het gemeentefonds van f 20.000 werd toegekend ter stimule ring van aktiviteiten .met name in de bouwsector, ter bestrijding, van de werkloosheid. Zeals bekend zullen deze gelden worden gebruikt voor de verbou wing van het gemeentehuis en de tichting van een nieuw postkantoor. De bijzondere kleuterschool krijgt over 1974 nog f 273.60 nabetaald. Voor de berekening werd uitgegaan van gem. 4.5 lokaal. Het gem. aantal leerlingen bedroeg 100,1. Verbouw gemeentcwerkplaats De raad keurde een aanvullend krediet goed voor de verbouwing van de gemeentewerkplaats en de dienstwoning aan de Molenweg. De toeneming van de geraamde kosten zijn te wijten aan algemene prijsstij ging; hogere verbouwingskosten van de dienstwoning en een gehele verharding van het opslagterrem i.p.v. èen derde gedeelte zoals oor-> spronkelijk was geraamd. De raad vergaderde over dit punt in besloten zitting. Naderhand werd bekend gemaakt dat de aanbeste ding onderhands zal plaatsvinden. Het was de heer Verspoor (algemeen Belang) gebleken dat het gemeen- tepersoneel een compressor en een lasapparaatje miste. Voor kleine reparaties e.d. achtte hij de aan schaf hiervan bijzonder wenselijk. Wethouder Van GiJst (SGP) zegde toe dit op te nemen met het perso neel. In het kader van de realisatie van het bestemmingsplan West werden een tweetal percelen tuingrond aan gekocht t.w. van de heer M. Venvijs uit Nieuwerkerk (voor 1' 2.745) en van mevr. G. J. van Schoonhoven- van Rhee (Voor f 2520). Van mej. C.. Jumelet uit Zierikzee werd een per ceeltje tuingrond aan de Padjes aan gekocht. Dit met het oog op de toe komstige ontwikkeling van het plan Riekusweel. Kosten f 1.818. Doortrekken trottoir Aanmerkelijk goedkoper was de grondaakoop van mej .C. W. van Eijsden aan de Noorddijk. Deze was uiteindelijk gezwicht voor herhaalde verzoeken van de gemeente, zodat het trottoir aan de Noorddijk nu kan worden doorgetrokken. Dit dient uiteraard de verkeersveiligheid in het algemeen en de veiligheid van de voetgangers aan de Noorddijk in het bijzonder. De kostprijs van dit perceel (8 m-) is symbolisch f 1, De heer Bal (lijst Van der Velde) vond dat de gemeenten meer midde len ter hand moesten staan_om zulke noodzakelijke grondoverdrachten ie kunnen bespoedigen. Een hamerstuk was een rektifica- tie op een raadsbesluit van 29 sept. 1972 waarin bij de verkoop van DEN HAAG, 6-2. Met de uitgifte van een„historische serie" van drie zegels op 26 februari 1975 vestigt de PTT de aandacht op drie gebeurte nissen van internationale betekenis, namelijk het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam, het 300-jarig bestaan van de Portugees-Israëliti sche Synagoge van Amsterdam en het 400-jarig bestaan van de Rijks universiteit te Leiden. De derde ze gel herdenkt tevens 400 jaar univer sitair onderwijs in Nederland. Bo vendien is deze emissie een novum in de Nederlandse postzegelgeschie denis, omdat de Amsterdamzegel ook zal worden aangemaakt op post- zegelrollen welke tweezijdig geland zijn. De zegels zullen verkrijgbaar zijn aan de loketten van de postkan toren zolang de voorraad strekt. De geldigheidstermijn voor de franke ring is onbepaald. Nederland Historische serie 1975 Serm hiitorlque f?7S 197S Hittori<|i{ Seriéf Historhche Serie 1975 '!r"i - Of :i-U- ■r. S» <-!•-» 'A Wé. TOC-y wV lOi H te- %/i •»,»- -•■-* .- Ut Jt i .K'. lé "*f 4p0»> v ftr» uwH/vn %C ua—t-w bouwgrond voor 18 bejaardenwonin gen aan de Stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaarden een oppervlakte was genoemd van 13.18 are. Dit moest zijn 30.18 are. Woningmarktonderzoek De raad trok een krediet uit van f 1533,40 voor een beperkt woning marktonderzoek op Sc-nouwen-Dui- veland. Dit is wenselijk omdat wordt getwijfeld aan het standpunt van de inspekteur voor de ruimtelijke orde ning. die stelt dat het vestigings overschot in de plattelandsgebieden omstreeks nihil moet worden. Dit zou 'betekenen dat in 1975 voor Brui nisse geen bouwvolume beschik baar komt. Niettemin achten b. en w. hel noodzakelijk dat op beperkte schaal wordt gebouwd en wel voor de nor male groei. Dit onderzoek dat wordt verricht in opdracht van alle ge meenten in de regio door het E.T.I.- Zeeland zal nu uitwijzen of een ge ringe groei i.v.m. de uitbreiding van de gevestigde bevolking in vc-rband met andere sociaal-ckonomisehe faktoren dient te worden gehand haafd. Een algehele bevriezing van de groei van de gemeente is immers onverantwoord, aldus b. en w. De raad keurde verder een gewijzigde verordening in het kader van de Wet Bezitvormingsfónds goed, rege lende de garantie voor rente en af lossing van geldleningen. Hiefin is o.a. een bepaling opgenomen dat deze nietgeldt voorzgn. tweede woningen. •De persleiding naar de toekomsti ge riöolwaterzuiveringeinstallatie aan de Verlorénkostweg loopt o.a. door de bermen van de Langeweg. Het Waterschap S.-D. heeft hier voor reeds toestemming gegeven. Omdat er ook grond van partikulie- ren bij is betrokken wordt met deze eigenaren een zakelijk recht aan gegaan ten einde aanleg mogelijk te maken. Het betreft hier de heren Van 't Noordende, Capelle, Wüst, mevr. Braat-de Vrieze en de erven O. F. Weise. Lozingsverordening Hoewel in andere gemeenten nog wordt gewacht met de vaststelling PARIJS, 6-2. De Eiffeltoren zal een nieuw verfjekrijgen. Een ploeg van 30 schilders zal in het voorjaar beginnen met hét karwei dal drie jaar in beslag zal nemen en waarvoor 52 ton verf nodig zal zijn. De toren, die om de zeven jaar een nieuw jasje krijgt, zal weer kastan jebruin geverfd worden. Zeeliedenstaking in Rotterdam duurt voort ROTTERDAM, 7-2. De staking die dinsdag uitbrak aan boord van het vrachtschip Baltic Carreer on der de 21 Filippijnse matrozen duurt onverminderd voort. Volgens de woordvoerder van de vervoersfederatie NVV/NKV, die samen met de internationale tran sportarbeidersfederatie in Londen de aktie steunt - zijn de tegenstel lingen tussen de stakers en de ze ventien niet-stakende Hongkong- Chinese officieren van de Baltic Carreer verscherpt Nadat de kapitein Nederlandse vakbondsvertegenwoordigers ver bood aan boord te komen, hebben de stakers wachtposten geplaatst bij de meerkabels om te voorkomen dat het niet-stakende deel van de be manning het schip op weg brengt naar zee. De kans bestaat dat heden (vrij dag) een gesprek op gang komt tus sen de vervoersfederatie en de eige naar van het schip. van de Lozingsverordening riolering heeft Bruinisse dit reeds gedaan. Deze regelt het tegengaan van ver ontreiniging van oppervlaktewater dat op het gemeentelijk rioolstelsel wordt geloosd. Voorzitter Jumelet noemde de verordening urgent om dat is gebleken dat benzine en olie wordt geloosd in de riolering. KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND LEEUWARDEN. De rijkspolitie van Kollumerland in Friesland heeft drie jongens aangehouden, die in de afgelopen week in Friesland 130 auto's hebben beschadigd. AMERSFOORT. Uit een woning aan de Feilhstraat in Amersfoort zijn tijdens de afwezigheid van de bewoners nagenoeg alle antieke voorwerpen, zilverwerk en porselein gestolen. Volgens een maandag morgen gemaakte berekening zou den de „voor gedeeltelijk" verzeker de voorwerpen een waarde van eni ge tienduizenden guldens hebben. Binnen korte tijd zijn in Amersfoort en omgeving de laatste tijd reeds verscheidene van dergelijke inbra ken gepleegd. VLISSINGEN. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft gede puteerde staten van Zeeland ge vraagd geen bouwvergunning af te geven voor de voorgenomen bouw van de Vynyl-Chloridefabriek van het Chemisch Concern van Hoechst Holland N.V. in Vlissingen-Oost. UTRECHT. Volgens het Jongeren adviescentrum (JAC) heeft de Utrechtse recherche een 16-jarïg meisje met geweld uit het huis van haar vriend gehaald. Het JAC had haar drie weken geleden onderge bracht'in een opvanggezin. WIERINGÉRWERF. In de Noord hollandse gemeente Wieringerwerf in de Wieringermeerpolder heeft donderdag een automobilist, die ver moedelijk in een gele Opel Manta reed een ongeluk veroorzaakt, waar door drie auto's totaal werden ver nield en vier personen gewond. De automobilist is doorgereden. ARNHEM. De Arnhemse karna- valsvereniging de On-ganse heeft de verschillende orkesten die de vie ring van het feest in het Arnhemse opluisteren opdracht gegeven om liedjes als „De Arabieren" (Vader Abraham) en „De worstjes" (Ria Valk) en andere liedjes van „du bieuze strekking" niet ten gehore te brengen. UTRECHT. Commissarissen en di- rektie van de pluimveeslachterij Friki willen de vestiging in Twello (ongeveer 75 werknemers) op 1 april a.s. sluiten. Al eerder werd het be drijf in Oostzaan opgeheven en werd het bedrijf in Twello gehal veerd, waardoor al 300 van de 1800 personeelsleden zijn afgevloeid. ROTTERDAM. Met het Libanese vrachtscip „Beryte" (2.661 brt), dat momenteel ligt afgemeerd in de Prinses Beatrixhaven te Rotterdam, blijkt in totaal zeshonderd kilo hasj naar Nederland te zijn gebracht. GRONINGEN. De rijkspolitie' te water heeft in Wemeldinge de 23- jarige schipper J. R. uit Ten Post aangehouden. Hij heeft bekend de dader te zijn van de verkrachting die zondagavond jl. in een leeg staande spoorwagon in Groningen plaatsvond. De aanhouding werd verricht in samenwerking met de spoorwegrecherche en de Groninger gemeentepolitie. DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid Koekoek (Boerenpartij) vindt dat de aktie van PvdA en VARA „Houd Portugal vrij" niet via Hilversum 3 begeleid en gevoex*d had mogen worden. GRONINGEN. De grote demon stratie tegen de militaire plannen voor het Lauwersmeergebied ko mende zaterdag in de hal van de visafslag op Lauwersoog begint om twee uur. De manifestaite, georgani seerd door het aktiekomité Lau wersmeer, zal twee uur duren. UTRECHT. De afdeling bijzondere wetten van de Utrechtse politie heeft twee studenten gearresteerd op verdenknig van het organiseren van een kettingbrievenaktie. Stad en Lande ZIERIKZEE, 3-2. Met respekt sprekend over de toenmalige archivaris, wylen de heer P. D. de Vos, meent de heer H. Uil, sprekend voor Stad en Lande over „Archieven en Archivarissen" dat De Vos - hoewel dit zelf nimmer vermoed hebbend - wat zijn werk betreft, op een voetstuk is gezet. Zijn artikelen zijn als bron gaan fungeren. Juist dit gebruik is een groot gevaar. Literatuur is immers een interpretatie van bronnen. Het verdient in het algemeen aanbeveling altijd een onderscheid aan te houden tussen lite ratuur en bronnen. De kritiek op het werk van De Vos vyas zeer beslist geen verwijt aan het adres van De Vos, volgens de spreker P&*f De spreker was. van mening dat het'.tót een beterecoördinatie zou. moeten komen bij het historisch on derzoek. De vereniging ;van „Stad en Lan,de' van Schöuwen-Duivêland" zou hierbij een nuttige' taak kunnen vervullen. „Stad en Lande" zou zich meer op de heemkunde moéten rich ten, zonder verwaarlozing of uit houw' van haar andere aktiviteiten. De spreker hoopte dat hij enige misverstanden uit de weg had kun nen ruimen over dé archieven en huh beheerders. „De archieven kun nen, óns een beeld geven "van het v.erieden en ons in staat stellen iets meey.te begrjjpen, van het handelen èxi denken van onze' voorouders, niet om ;té moraliseren, maar ter. „4e- ringhe'ende vermaeek". Archiefstukken Na de pauze liet de spréker. nog enkele fotokopieën zien van archief stukken die betrekking hadden op Zierikzee én-Brouwershaven, alsme- den twee brieven van Willem van Oranje en Michiel Adriaansz. de Ruyter. Na het stellen van vragen dankte de voorzitter de heer J. L. Braber de heer Uil en ondersteunde zijn pleidooi voor een streekarchivariaat. Hij attendeerde tenslotte op de le zing van dr. A. de Vin: Schouwen- Duiveland gezien door de ogen van enige Nederlandstalige en buiten landse schrijvers op 14 februari a.s. in Hotel van Oppen. Andere bronnen Tot slot werd stilgestaan bij het historisch onderzoek. P .D. de Vos heeft in zijn vele studies een be langrijke bijdrage voor de geschie- DEN HAAG. Uit een juweliers zaak aan de Paul Krugerlaan in Den Haag is in de nacht van dinsdag op woensdag voor 22.000 gulden uit de etalage gestolen. De inbrekers wis ten het stalen rolhek wat voor de etalage zit uit het slot te krijgen en sloegen met een steen de etalageruit LEEUWARDEN. De bedrijfslei ding van de Leeuwarder vestiging van Van Gelders Verpakkingsdivisie heeft voor 249 van haar 340 werkne mers arbeidstijdverkorting aange vraagd. De betrokken personeelsle den zullen gedurende een periode van vier weken twee dagen per week korter werken. DEN HAAG. In de tweede helft van dit jaar bestaat een goede kans op een vermindering van de werk loosheid in ons land. Dit heeft de directeur-generaal voor de arbeids voorziening, mr. W. A. Rcnardel de Lavalctte, meegedeeld in een vraag gesprek met De Werkgcvr. orgaan van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. DEN HAAG. Hot ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft voor het komende cursusjaar weer bijscholingscursussen georganiseerd voor de tweede- en derdegraads le raren Duits, Engels, Frans en Ne derlands. Ook is er een mogelijkheid voor eerstegraads leraren Engels een bijscholingscursus te volgen. SCHIPHOL. De zeer sterk stij gende werkloosheid (20 a 30 procent) en het wegvloeien van deviezen, ma de Antillen zeer zorgwekkend. Dit ken de economische ontwikkeling op staatssecretaris De Goede van finan ciën donderdagavond op Schiphol verklaard, na zyn aankomst uit Cu racao. Op de Antillen stijgen de prij zen met 20 procent. „Dan vindt men dit nog meevallen", aldus staatsse cretaris De Goede. denis van Zierikzee en Schouwen- Duiveland geleverd. Twee grote na delen zijn er aan het werk van. De Vos. Ten eerste heeft De Vos bij zijn studies te weinig vergelijkingen getrokken met andere studies op het door hem onderzochte terrein. Ver der heer De Vos te weinig gebruik gemaakt van de bronnen. Andere archieven kunnen nieuwe gezichts punten en nieuw 'materiaal opleve ren. NIEUWERKERK. Wij vernemen dat een apart boekje op stapel staal: „Nieuwerkerk in oude ansichten". Mogelijk dat ook deze oude prent er in wordt opgenomen. De Ring, dui delijk vóór 1920. Radio-vakature-bank DEN HAAG, 6-2. In de loop van februari gaat het ministerie van sociale zaken besprekingen voeren met de NOS over een radio-vakatu re-bank. Het is de bedoeling dat via de radio wordt gemeld waar in het land nog banen te krijgen zijn. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van sociale zaken donder dag meegedeeld. Volgens de woordvoerder zijn de eerste plannen voor de vakature- bank bij de NOS positief ontvangen Nog nader bekeken zal moeten wor den of het mogelijk is om dagelijks een minuut of tien uit te zenden of dat er langere tussenpozen tussen zullen zitten. Verder wil het ministe rie er ook naar streven het pro gramma steeds op dezelfde zender en op hetzelfde tijdstip uit te zen den. Het blijft uitstekend gaan met onze wekelijkse puzzel, maar uiter aard nietzo uitbundig als de puz zel in de „Z.N.-Extra", die doorlo pend vèel 'belangstelling trekt. Deze week gaat de eerste prijs naar: Kees Nelisse Zuiddijk 3 DREISCHOR De tweede prijs is bestemd voor: De heer J. op den Brouw Deensestraat 5 ELLEMEET De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. kiem; 4. klip; 7. boa; 8. aba; 10. keu; 12. ram; 13. breuk; 15. ruw; 17. pet; 18. moedwil; 20. rijs; 22. au; 23. vak ;24. tip; 26. do; 27. pijl; 28. dof; 29. d.a.v.; 3l. kolf; 35. silo; 37. motief; 38. taptoe; 39. bami; 41 .ooit; 43. pek; 45. Vas; 46. rol; 47. eb; 49. nap; 51. nar; 52. de; 53. mof; 55. markies; 58. wie; 59. fel; 61. dieet; 62. lot; 63. zot; 65. ent; 66. jol; 67. leuk; 68. shag. VERTICAAL: 1. kom; 2. ia; 3. mare; 4. kauw; 5. ik; 6. per; 7. bat; 9. bedrog; 11. uur; 12. reu; 13. bok; 14. kit; 16. wijd; 17. pauk; 18. mal; 19. lid; 21. solo; 23. vijftien; 25. pas toor; 27. plomp; 30. viool; 32. oma; 33. bed; 34. gal; 36. lei; 39. brem; 40. varken; 42. twee; 44. kam; 46. i-as; 48. bof; 50. pad ;51. net; 52. dit; 54. fez; 56. riek; 57 .iets; 58. wol; 60. lol; 62. log; 64. te; 66. ja. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. feestmaal; 6. ontplofbaar projectiel; 11. gezichts orgaan; 12. scheepsvloer; 14. vrou welijk rund; 15. op alle plaatsen; 17. stuwende kracht (figuurlijk); 19. bezieldheid, vuur; 21. handtas met twee grote oren; 22. opening achter in de mond die naar de slokdarm leidt; 23. boom; 24. vertrouwelijk; 26. muzieknoot; 27. vragend voor naamwoord; 29. onderdeel v.e. ten- nispartij; 30. zangstem; 32. de derde matador in het omber- en quadrille spel; 34. insekt; 36. niet meer aan wezig; 37. opzettelijk grievend; 38. koraalbank; 39. edelaardig; 41. to neeltoerusting; 44. grappenmaker; 45. touw dat ter versterking in de rand v. e. zeil wordt vastgenaaid; 47. landmaat; 49. ter gedachtenis (afk. Latijn); 51. drinkgereedschap: 53. militaire rang (afk.): 54. zangvo gel; 56. boertige nabootsing v.e. ern stig stuk; 58. gewonden bundel; 59. stad in Afrika; 61. ongaarne; 62. drank; 64. flauwhartig; 65. griezelig; 66 ondeugdelijke waar; 67. plotseling VERTICAAL: 1 .logo kandelaar met platte voet; 2. Europeaan; 3. scheepskeuken; 4. landbouwwerk tuig; 5. lidwoord; 7. merk dat bij het ijken in meet- en weegwerktuigen geslagen wordt; 8. één der spelers v.e. voetbalelftal; 9. Europeaan; 10. kledingstuk; 12. hoeveelheid (b.v. van een geneesmiddel); 13. behaag ziek; 16. ingezet stuk; 17. honing drank; 18. snelle loop; 20. bovendeel van de halm bij graangewassen; 25. misnoegd, knorrig; 27. spoorwagen; 28. licht ontvlambare vloeistof; 30. vrouwelijk beroep; 31. buurt onder Barneveld, ten zuiden van Garderen 32. tenen mand; 33. slangvormige vis; 34. veel tussenruimte latend; 35. Engelse titel; 40. soort vloerzeil; 42. opstelling van soldaten; 43. automa tische grondstamper; 45. roofdier; 46. militaire uniformpet; 48. altijd; 50. Engels eiland; 51. ijzeren mond stuk dat men een paard tussen het gebit legt; 52. snel, vlug; 53. ge wricht; 55. richtsnoer, regel; 57. hoogste overheidspersoon in de voormalige republieken Venetië en Genua; 60. proper; 63. vorm van mij 65. voegwoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4