Raad Westerschouwen besluit tot instellen parkeerverboden Grote kunstroof „Oliehuisje" in Parijs Mensen: 1,5 milj. werken niet j -- -- Boeren worden ongeduldig Vakantiebelangstelling voor Ierland neemt toe Dode en zwaar gewonde bij schietpartij in Groningen Gezondheid van dieren Lid van Wrigley-familie vermoord ETERNR Militaire hulp voor Libanon Noorwegen verbiedt tabaksreklame KAARTJES Afvoeren wandelpad bestemmingsplan Hoge weg We zijn gestuit op cijfers over de vaderlandse rundveestapel en dat is wel iets om bij stil te staan. Nederland is een dicht bevolkt land, maar ook dicht „be-clierd Huisdieren laten we dan nog even buiten beschouwing (dat zijn er ook miljoenen), maar het gaat hier om de veestapel, bestaande uit - buitenstaanders zullen er cij fermatig wel ver van af blijven - zon 6 i/'-' miljoen dieren, waarvan 4i/~ miljoen runderen en daar weer van 2 miljoen meikoeien. Bij elkaar dus een „grote zaak' Er zijn in Nederland ongeveer 100.000 veehoudende boeren, wier voornaamste zorg is het gezond houden van de dieren. De Neder landse veehouderij (produktie- waarde: f 11 i/~ miljard) moet wel zeer intensief worden genoemd. Het milieu zoveel aan de orde te genwoordig. slaat de landbouwers (nog deze week is daar toornig over gedaan in het Landbouw schap) nogal eens ten onrechte in het gezicht, maar het zal duidelijk zijn dat vooral gezond vee alles te maken heeft met milieu en met de gezondheid van de mens. Er is - om daarbij te blijven - tenslot te één koe op elke drie Nederlan ders. Onnodig te zeggen dat juist in Nederland noodzakelijkerwijs de gezondheidszorg voor dieren oen geweldig accent heeft gekregen. Bij allerlei nare berichten ook uit de landbouw en veeteeltwereld lijkt het juist dit eens te accentu eren. Er zijn uiteraard de hoog ge brevetteerde dierenartsen ,er is de Veeartsennijkundige dienst en vooral belangrijk zijn ook de pro vinciale gezondheidsdiensten voor dieren, n de loop der jaren heeft er een verschuiving plaats gevon den van het curatieve (het gene zen) naar het precentieve (het voorkomen) van ziekten, een suc cesvolle verschuiving, die ook al les heeft te maken met de gezond heid van de mensen. Men denke maar aan vroeger jaren toen veel tbc onstond als gevolg van bacil len dragend vee. Om organisatorisch nog een op merking te maken: de provinciale gezondheidsdiensten hebben een overkoepelend orgaan: Stichting Gezondheidszorg voor dieren. Al die instellingen in de sfeer met name vgn de preventie dus, kos ten handen vol geld. De rundvee stapel alleen vergt 4S miljoen gul den van een totaalbedrag van f 61 miljoen. De boeren moeten gro tendeels deze bedragen opbren gen. Er is een heffingsverordening waardoor de veehouder 10 cent per 100 kg afgeleverd geld moet betalen. Wie dit alles te cijferma tig vindt, moet bedenken welke hoge belangen (als vanzelfspre kend aanvaard) met dit alles ge moeid zijn. Het zijn de boeren- vèêhouders, die in goede en slech te tijden op de bres staan voor de gezondheid van het dier, door in zet van mankracht en geld. Als dit proces zou stokken stond Neder land voor een ramp. URBINO. 6-2. Uit het hertogelijk paleis in de Italiaanse plaats Urbino zijn woensdagnacht drie meester werken uit de renaissance gestolen. Deskundigen spreken van de groot ste kunstroof aller tijden. De dieven kozen uit de verzame ling de kostbaarste werken van Pie- ro Delia Francesca (circa 1410-1492) „De geeseling van Christus" en de Madonna van Senigallia" en van Ra phael 1483-1520) „La Muta" (het stomme meisje). De totale waarde wordt geschat op 20 miljoen gulden. De politie begrijpt niet hoe de die ven het gebouw zijn binnengekomen. Mogelijk hebben zij zich de avond tevoren laten insluiten. Experts zijn er van overtuigd dat de werken on verkoopbaar zijn. NEWPORT BEACH. CALIFORNIE 7-2. Do politie heeft donderdag in een vat mot nog niet geheel verhar de cement het lijk gevonden van de 50-jarige mevrouw Nancy Atwater. echtgenote van de 65-jarige A. G. Atwater. die een Wrigléykauwgom- knpitnal van naar schatting 10 mil joendollar bezit. Mevrouw Atwater Is volgens do politie woensdagnacht in een hevig gevecht doodgestoken en doodgesla gen, daarna gewikkeld in een deken en tapijt en vervolgens gestopt in een vat cement. Dit werd gevonden op een terrein met schroot in Pacoi- ma bij Los Angeles. In verband met de moord is een 40-jarige huisknecht aangehouden. WESTERSCHOUWEN, 6-2. In de deze week onder voorzitterschap van burgemeester II. P. EvCrwyn gehou den gemeenteraadsvergadering van Westerschouwen werd op voorstel van b. en w. verder overgegaan lot het instellen van parkeerverboden voor: a. aan de westzijde van de Hoge zoom te Haamstede, vanaf de split sing Hogezoom-Omloopsweg tot aan de grens der bebouwde kom Burgh- Haamstede; b. aan de noordwestzijde van de Hogezoom te Renesse vanaf de split sing Vroonweg-Hogezoom tot aan de kruising Kabbelaarsweg-Hogezoom- Kooijmansweg c. aan de zuidzijde van de Roelands- weg te Renesse, vanaf de kruising met de Hogezoom lot aan de grens der bebouwde kom Renesse. De heer J. C. Hendrikse vroeg bij het college nog aandacht voor de parkeerproblemen aan het begin van de Weststraat te Haamstede. In overleg met de rijkspolitie zal één en ander nog nader worden be keken. i Op voorstel van b. en w. werd door de raad overgegaan tot het af voeren van het wandelpad in het be stemmingsplan Hogeweg, en waar van het tracé is aangegeven vanaf de Daleboutsweg tot het Wlssewek- ken, met aansluiting op het z.g.n. Koningspad en de Adriaan van der Weijdeweg. Als nadeel van dit pad wordt ge zien dat hét dwars door enkele zo- merhuisterreinen is gesitueerd. Enerzijds zal er hierdoor inbreuk worden gemaakt op de beslotenheid van de zomerhuisterreinen, waar door de privacy voor de zomerhuis bewoners minder wordt en het po litionele toezicht wordt bemoeilijkt. Anderzijds zal er een situatie ont staan. waardoor hel vrijwel onmo gelijk zal zijn - ook voor de exploi tant - om te voorkomen, dat van de verzorgingsgebouwen op de zomer huisterreinen gebruik wordt ge maakt door passanten.- Bij dit voorstel is door het college overwogen, dat er voor voetgangers verschillende andere mogelijkheden Advertentie SONIC electronische horloges maximum afwijking één seconde per dag! JUWELIER -HORLOGER M0URER-TR0MP naast 's-Gravensteen ZIER JKZEE 01110 - 2443 AMSTERDAM, 6-2. De Nederland se reisorganisatoren, die Ierland als vakantiebestemming in hun pro gramma hebben opgenomen, consta teren op het ogenblik een toegeno men belangstelling van Nederlandse vakantiegangers. Deze is ten opzichte van begin 1974 bij sommige reisbu- reau's met 200 procent gestegen. Dit heeft donderdag in Amster dam de directeur Benelux van het Iers Nationaal bureau voor toerisme, P .D. O'Connor, meegedeeld. Het jaar 1974 is tot dusver voor Ierland het beste toeristische jaar van ooit geweest, met een totale op brengst uit dit toerisme van 780 mil- zijn om via een vrij rustige route het strand te bereiken, zoals het rijwiel pad langs de Kraaijensteinweg en het z.g.n. Schelpenpad. Bij reconstruktie van de Hogeweg kan voorts de situatie voor voetgan gers langs deze weg worden verbe terd. Vaststelling voorbereidingsbesluiten Vaststelling van voorbereid ingsbe- gebied omgeving Rampweg, Korte sluiten werden genomen voor het Moermondsweg, einde Laone en Hel- leweg en het gebied Kloostcrwcg, Vroonweg, Breedsteweg en Hoge zoom. Burgemeester Everwijn deelde de raad nog mee dat het er wel !n zit dat te Renesse de voormalige boom- BERGEN OP ZOOM, 6-2. - Het hoofdbestuur van de Zeeuws-Noord- brabantse landbouwmaatschappü Z. L.M. is net als vele boeren en liun organisaties elders in den lande, erg boos omdat de EEG-ministerraad nog geen landbouwprijzen voor 1975 '76 heeft vastgesteld. Per 1 februari hadden die al moeten ingaan. Voorzitter ir. D. Luteijn van de Z. L.M. verwacht een golf van nieuwe boerenacties, als de E.E.G.-bespre- kingen en de besprekingen tussen de regeringsleiders van West-Duitsland en Frankrijk niet de verwachte re sultaten opleveren. GRONINGEN, 7-2. Bij een schiet partij in een café aan het Kattendiep te Groningen is in de nacht van don derdag op vrijdag een man om het leven gekomen, terwijl een tweede zwaar gewond werd. De politie zoekt nog naar de schutter, die met een auto uit de stad is gevlucht. Omstreeks drie uur kregen enige gasten van het café annex sociëteit ruzie. Eén van de ruziemakers trok plotseling een vuurwapen en schoot daarmee enkele lceren, aldus de Gro ninger gemeentepolitie, die nog on derzoekt wat er precies is gebeurd. De politie heeft intussen de 17- jarige P. C. C. in zijn woning te Gro ningen aangehouden. Deze jongen was na het schieten met de dader, zijn vriend, uit het café gevlucht. De schutter zelf is nog voortvluchtig. Met de twee slachtoffers van de schietpartij hadden zij ruzie gekre gen over vrouwen, aldus de politie, die inmiddels weet wie de slachtof fers zijn. De 24-jarige H. S. C. werd dodelijk getroffen door onder meer joen gulden; 19 procent meer dan in 1973. In het verleden zijn Engeland en Amerika de grootste leveranciers van toeristen geweest; in 1960 kwam nog maar twee procent van alle toeristen van het vaste land van Europa. Vo rig jaar bedroeg dit percentage al 10 procent en Ierland zet alle zeilen bij om dit percentage nog te verhogen. In 1970 hebben 12.000 Nederlan ders een bezoek gebracht aan Ier land, in 1974 was dit aantal verdub beld en de Ieren verwachten dat dit aantal dit jaar met 10 tot 20 procent zal stijgen. In totaal hebben in 1974 1.6 miljoen toeristen een bezoek aan Ierland gebracht. gaard van Fasol aan de Hogezoom op korte trmtfn bouwrijp gemaakt kan worden. Op bescheiden wijze zijn er nu een aantal bouwpercelen bij de gemeente te koop. Er is nog een keuzemoge lijkheid, maar de liefhebbers zullen vlug moeten zijn, zei de burgemees ter, daar een aantal percelen al in optie zijn uitgegeven. De mogelijkheid is open dat de daar gebouwde woningen voor een behoorlijke premie in aanmerking komen. Op een aanvraag om de grond ten zuiden van de bejaardenwoningen, de z.g.n. grond Padmos, ten behoeve van de sociale woningbouw bouw rijp te kunnen maken, is afwijzend beschikt. „Prijsverhogingen", - zo meent de heer Luteijn - „zijn dringend nood zakelijk nu de Nederlandse boer het afgelopen jaar 12,5 procent kosten stijging heeft gehad en nu graan- en vleesprijzen, door het uitblijven van Brusselse maatregelen, voortdurend op het laagste interventieniveau blij ven. Het bestuur besloot f 50.000,te storten in het Fonds Bijzondere Ac tiviteiten van de organisatie. Dit fonds heeft nu de beschikking over circa f 70.000, drie kogels in de rug. De 23-jarige G. J. S. kreeg een kogel in zijn schouder. PARIJS, 6-2. Een olieland aan de Perzische Golf heeft met Compagnie Génerale de Developpement Immo- bilier (Cogedim) een voorlopige overeenkomst gesloten voor de aan koop van het kantoorcomplex „Man hattan" in de nieuwe zakenwijk „La Defense" in het westen van Parijs. Een woordvoerder van Gogedim heeft donderdag een bericht hierover in het Franse financiële dablad ,,'L'A gefi" bevestigd. Er is een koopsom van ongeveer honderd miljoen dollar overeengekomen. Gift bleek computerfout ARNHEM. 6-2. Het jeugdwerek in de Arnhemse wijk „Vredenburg" is nagenoeg geheel stil komen te liggen wegens financiële perikelen. Na een oproep onder de 1600 wijkbewoners om geld in te zamelen voor de acli-' viteiten voor de jeugd, werd organi sator K. Wielinga verblijd met een bankstorting van f 22.000. De finan ciële problemen leken achter de rug en voor enkele duizenden guldens werden achterstallige rekeningen betaald. Toen. de heer Wielinga tien dagen na de storting naar de bank, de AMRO-bank, ging om geld op te halen voor de aanbetaling van een nieuw autobusje, kreeg hij te horen dat dat niet door ging, omdat de storting van 22 mille een computer- fout was. De bank en het georganiseerde jeugdwerk in Vredenburg zoeken nu naar een oplossing voor de ge rezen problemen. Het Joodse volksdeel en de Bredase drie AMSTERDAM, 5-2. „Kunnen ze ons dan nooit met rust laten. Is het niet mogelijk dat zo velen van ons tenminste in hun verdriet niet wor den gestoord". Zo reageerde het Nieuw Israëlitisch Weekblad in een redaktioneel commentaar onder de kop „verdriet" op de pleidooien voor vrijlating van de drie van Breda. „Opnieuw wordt gesteld." aldus het N.I.W., „dat wij aan onze eigen, Nederlandse beginselen verplicht zijn gratie niet langer uit te stellen". Het is voor wie er kennis van heefl dnt zovelen nog bij dag en bij nacht de vervolging en de angsten beleven, een misselijk makende ervaring, dat er steeds weer stemmen zijn die wel ke beginselen dan ook aanvoeren om vrijlating van de drie te verkrijgen. Wellicht is het elisch niet juist dat de drie nog vastzitten, maar het zou inhumaner zijn hen ten koste van hun nog levende slachtoffers de vrij heid te geven. Slachtoffers die uit de voortdurende vasthouding geen wraak maar wel troost putten". Advertentie Mrs. Den Hollander Atlvokalen B.V. vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding een ervaren sckretaresse Postbus 50, Middelharnis Telefoon (01870) 3422 CAIRO, 6-2. Volgens het dagblad El Achram in Cairo heeft de ge meenschappelijke Arabische defen sieraad besloten Libanon voor ne gentig miljoen dollar financiële en militaire hulp te geven om zich te gen Israëlische aanvallen te verde digen. OSLO, 7-2. In Noorwegen mogen vanaf juli a.s. in de pers geen adver tenties meer worden opgenomen voor tabakswaren. In januari van hel volgend jaar mag ook op aanplakbiljetten geen reclame voor tabak meer worden gemaakt. Dit heefl een ambtenaar van de dienst voor volksgezondheid donderdag in Oslo bekendgemaakt. Kind in Breda vermist BREDA. 7-2. De Bredase brand weer en politie blijven vrijdag met man en macht zoeken naar het vier jarig Marokkaans jongetje Sola Mas- rour. Zijn moeder ontdekte donder dagmiddag om 12 uur, dat het kind niet thuis was. De vrouw had het jongetje twee uur lang alleen thuis gelaten om boodschappen te doen. Pas om vier uur 's middags alar meerde zij de politie. Die ging mei geluidswagens de wijk door waar het gezin woont en verspreidde zo het signalement van Sola Masrour. Dal leverde enkele vage tips op, onder andere over een kind dat bij het wa ter had gespeeld. Daarop heeft de brandweer tot middernacht gedregd, overigens zonder resultaat. Twee doden door gladheid SNEEK, 7-2. Bij een verkeerson geluk bij Sneek zij no vrijdagmorgen twee mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor zeven op een plaats waar het wegdek glad was door bevriezing Een auto raakte in een slip, waar door hij dwars op de weg kwam te staan en door een wagen uit tegen overgestelde richting werd gegrepen Mevr. J. P. de Wil-Peer (48) uit Sneek en de 32-jarige timmerman H. Sietsma uit Drachten kwamen om het leven. De oudste zoon van mevr. De Wit, de 25-jarige R. de Wit die de slippende auto bestuurde, raakte ernstig gewond, evenals twee inzit tenden van de andere auto. De ge wonden werden naar een ziekenhuis in Sneek gebracht. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 8 en zondag 9 februari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer. dokter Vis ser en dokter Lodiers. Op zaterdag spreekuur, uilsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. gaat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weckeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgei 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman De artsendienst Bruinisse Dui- vcland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zuster A. K. Werkman. Kcrkwerve, tel. (01110)-2309, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Dooge, Oosterland, telefoon (01114) 1876. heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma. Zierikzee. tel. (01110)-2180. heeft diern voor Schouwen-Duivoland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee. Dam 18. is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. AGENDA Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- li.óO. 13.30-18.00; donderdag 19.00- 24.00. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 7 februari Zierikzee Concertzaal, C.J V-jubileumviering, 19.30 uur. Nieuwerkerk „Qns Dorpshuis", 19.30 uur, uitvoe ring „O en U". Vergaderzaal Gei-. Gem., 19.30 uur, S.G. Studievereniging. Renesse Wapen van Zeeland, 1,9.30 uur, ver gadering „L. et E." Zaterdag 8 februari Zierikzee Onderdak, 19.00 uur, eeuwfeestvie ring V.O.Ó. Concertzaal, 20.00 uur. film „Paper Moon". Zondag 9 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „Paper Moon". Maandag 10 februari Zierikzee Concordia, 20.00 uur, jaarvergade ring VVV Zierikzee. Chr. Mavo-school Prot. Chr. Rog. Schoolraad Zeeland, 19.30 uur. Dinsdag 11 februari Zierikzee Mondragon. Afd. Plattelandsvrou wenbond, 14.15 uur. R.K. Centrum, Mosselstraat, 19.30 uur, contactavond U.V.V. - afdeling Zierikzee. Woensdag 12 februari Zierikzee !s Landskamer. Algemene vergade ring Waterschap Schouwen-Duive- land, 14.00 uur. Bruinisse Gymnastieklokaal, 14.3016.30 uur proeflessen kinderballet. ZIERiKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Kijk, als men nu eenmaal autobe zitter - en dus rijder - is, staat het wel een beetje raar als 's morgens de auto van voor de deur verdwenen '■.is. Pa redelijk in paniek en aan ma ontsnapt een: „ach, wat erg". Pa op een oude fiets naar het werk en hij nog bellen: „is er al nieuws?", maar /er was helemaal geen nieuws en dus fluks naar het bureau waar de ooms agenten zitten en antwoorden geven gp lastige vragen, die allemaal net jes werden genoteerd. „We zullen scherp uitkijken", zeiden de ooms en pa naar huis. De eerste dagen voelde het echtpaar zich als iemand die met roken is gestopt. Ma deed altijd boodschappen met de auto en dat kon nu niet meer; tasje met waspoe- der en cornflakes dus aan het fiets stuur en op kantoor was haar echt vriend helemaal niet te genieten. .Thuis trouwens ook niet. En er Icfeom maar geen bericht: autootje ivas weg en bleef weg. Maar wat geschiedt. Daar komt pa s morgens uit het warme bed ge- Mdpt, kijkt door het gordijn van het slaapkamerraam en Hef tot zijn stomme verbijstering de auto keurig netjes voor de deur staan. In nachtgewaad nog rent hij naar beneden, opent de deur en bekijkt .zijn koetsje. Niets aan de hand. zo fe'zien, alles er nog op en d'r an. Hij opent het portier en op de voor bank ligt een excuusbriefje, samen met twee bioskoopkaurtjes, voor hei o n gerief. Van zo'n joyriders-stunt kijk je wel mooi op. „Uiteindelijk toch fat soenlijk" prevelde ma. „Wat doen we nu?", vroeg pa. „Nou gewoon van de kaartjes gebruik makenvond ma, want zo'n - zij het wat besmuik te - vriendelijkheid moet toch be loond. Daar gingen zc dus 's avonds naar een gevoelig filmpje en in het don ker van de zaal gloeide nog wat ro mantiek op tussen de echtelieden: autootje terug en samen uitja ge zellig. Alle ingrediënten aanwezig dus voor het bekende „happy end". Laat in de avond al reden ze best een beetje gelukkig naar huis. Een maal thuis opent pa de huisdeur en stapt om een lang verhaaf korf te maken in een woning, waaruit alles wat maar enigzins van waarde is, blijkt verdwenen. Klokken, schilde- rijen, tv weet u u-el en de kassette en de elektrische apparaten, kom pleet met wasmachine en droger en de mooie dekens van bed en de pla tenspeler en de boxen, enfin alles wat er tegenwoordig zo'n beetje bij behoort. „Hoe lang is dat nu geleden?" „Dat is zo'n twee weken geleden". „Is het echt gebeurd..Ja, dat is echt ge beurd", zij hef nicf op Schouwen- Duivelend. „Dit was Brandpunt, goeden avond!" SHC1FRE1 LANDMAN LUNTEREN, 6-2. Prof. dr. J. P. Kuiper, hoogleraar in de sociale j geneeskunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, meent dat de t mens niet meer moet werken om in zijn levensonderhoud te voor- f zien. Iedereen moet een gegarandeerd inkomen krijgen en de vrij- t J heid hebben zijn arbeid zelf te bepalen. „Materieel is dit haalbaar, l ideologisch zijn we er nog niet aan toe", aldus prof. Kuiper don- (f derdag op een tweedaagse conferentie van Nederlandse psychologen in Lanteren. Op deze wijze zouden volgens hem de ma&tscliappc- t J lijke problemen, die het gevolg zijn van de structurele werkloos- i heid. voor een groot gedeelte kunnen worden opgelost. Hetzelfde geldt voor andere mensen die niet aan het arbeidsproces kunnen t deelnemen. f Ruim 870.000 mensen - cenvijfde deel van de Nederlandse be- roepsbcvolking - neemt geen deel aan het arbeidsproces. Bij de Ar- l t bcldsbureaus staan 220.000 werklozen ingeschreven, terwijl 300.000 f een WAO-uitkcring krijgen. De overige 350.000 werknemers zijn korter of langer ziek. Als men daar de ongeveer 700.000 gepensio- i neerden bij optelt, dan heeft Nederland ruim anderhalf miljoen l mensen die een inkomen genieten waarvoor geen arbeid wordt ver- i richt. Volgens prof. Kuiper is liet mogelijk, dat iedereen een vast J inkomen krijgt en werk naar keuze. f f ZLM-voorzitter: „Organisaties boos"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2