Subsidie bejaardenbond en instandhouding scholen VEILIG VERKEER ZIERIKZEE ORGANISEERT CURSUS Aardbeving in China Harde gevechten in hoofdstad Geen hoogspanningskabel van Goes naar Zierikzee Uitkering van één gulden aan het „Mosselfonds" 4 Raad Wester schouwen STREEKNIEUWS Joods Wereldcongres i De schoonheid van Amerikaanse officiersvrouwen Raad Duiveland DUIVELAND, 3-2. De raad van (leze gemeente ver gaderde in liet gemeentehuis te Nieuwerkerk, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Alle leden waren aanwezig op deze bijeenkomst, die door de voorzitter met gebed geopend werd. Eerst volgde beantwoording van enige vragen door de raadsleden, gesteld c pde vorige vergadering, betreffende een parkeerverbod op de Molenweg te Oosterland etc. De Ingekomen stukken behelsden in hoofd/aak besluiten, genomen dooi de raad op vorige vergaderingen, die door Ged. Staten van Zeeland werden goedgekeurd. Betreffende de aanvrage van de afdeling Nieuwerkerk van de Algemene Bond van Bejaarden tot een bedrag van f 175.voor 1975 zal het bedrag voor dat tijdvak f 100,bedragen. Een copie van de brief van 5 ja nuari 1975 van de „Actie dorp van vrede" is de raad toegezonden. De doelstelling van deze actie kan wor den onderschreven en b'esloten werd daarvan mededeling te doen. Bewil ligd werd vervolgens in een via het Bemiddelend Orgaan Rohyp gedaan verzoek om garantie voor rente en aflossing van een lening ten behoeve van de bouw van een woning aan de Burgem. van Eetenstraat te Nieu werkerk. Idem voor de bouw van een woning aan de Weth. van Klin- kenstraat te Nieuwerkerk. Verder kwam ter tafel het onderwerp: in standhouding van de, openbare ba sisscholen te Ouwerkerk. en te Sir- (Vei-volg van pag. 1) zes tegen drie stemmen besloten de minister van C.R.M. te adviseren om de Daleboutshoeve „De Trouwe Her der", Daleboutsweg 4 te Haamstede, niet op de beschermde monumenten lijst te plaatsen. De overwegingen die bij b. en w. aan dit voorstel ten grondslag lig gen, zijn de volgende: in de direkte omgeving van de boerderij wordt een park van ±140 zomerhuisjes gerealiseerd; de boerderij en bijgebouwen zul len t.z.t. worden verbouwd en in ge bruik genomen als dienstgebouwen; dit is mogelijk op grond van het bestemmingsplan Hogeweg; het schetsplan voor de dienstgebouwen is door de welstandscommissie reeds akkoord verklaard; ten behoeve van de verbouwing van het woonhuis tot beheerderswo ning is reeds, voordat plaatsing op de monumentenlijst werd overwo gen, een bouwvergunning verleend; de oudheidkundige en volkskun dige waarde het motief tot plaatsing op de ontwerplijst zal door de direk te relatie van de boerderij met het zomerhuisjesterrein Burgh-Haam- stede, toch devalueren; het uiterlijk van de bestaande bebouwing zal door de voorgenomen verbouw niet of nauwelijks worden aangetast, terwijl de voorgenomen nieuw te bouwen ruimten zoveel als mogelijk in aangepaste stijl zullen worden gerealiseerd. De heer J. Lustig was mede na mens zijn fraktie het hiermee niet eens. Hij zag deze in de 17e eeuw gebouwde boerderij als een rustpunt tussen de andere gebouwen, en ver langde het veilig te stellen voor het nageslacht. De heer Lustig zag niet in als de eigenaar toch van plan is het ge bouw in dezelfde geest te handhaven waarom dit dan niet op de monu mentenlijst zou kunnen worden ge plaatst en waarom het dan moet worden afgevoerd hiervan. De huidige eigenaar kan nu de beste bedoelingen met het gebouw hebben, maar als er over enige jaren een andere eigenaar komt kan dit net zo goed niet het geval zijn. Mevrouw A. G. J. Friderichs-Lan- degent zei dat het bij de eigenaren niet in de bedoeling ligt het ge bouw te veranderen, waardoor haar fraktie geen bezwaar tegen het af voeren van de lijst van beschermde gebouwen zag. Ook de heer A. Padmos zei de vi sie van het college te delen. Met de stemmen van de heren J. Lustig, J. C. Hendrikse en S. Roos tegen werd het voorstel van b. en w. aangenomen. jansland. Het is n.l. noodzakelijk dat de raad opnieuw een besluit neemt waarbij wordt bepaald dat de in standhouding" van beide scholen wordt gevorderd, en een dergelijk besluit heeft een geldigheidsduur van 3 jaar en derhalve tot 1977. Het aantal leerlingen van Ouwer kerk bedroeg over 1974 totaal 34 en voor Sirjansland 22. Besloten werd de scholen, zowel van Ouwerkerk als va nSirjansland ingevolge art. 19 van de L.O.-wet te vorderen. Grondzaken Bij de behandeling van de nalaten schap van mevr. C. J. Vijverberg- Hendrikse door de notaris bleek dat eerdergenoemde mede-eigenares was van ca. 9 ca grond, gelegen in de Molenweg, te Oosterland. Eveneens is dit het geval met de heren A. Jop- pe (10 ca), Jac. Deurloo (8 ca) en C. Krabbe, te Oostkapelle (17 ca). Met deze eigenaren is overéénstemming bereikt over de aankoop hiervan door de gemeente voor de prijs van f 3,per ca, alzo voor de erven mevr. Vijverberg-Hendrilcse f 27, A. Joppe f 30,—. Jac. Deurloo f 24, en C. Krabbe f 51.in totaal dus f 132,.- Besloten werd verder aan de heer J. van der Linde te Zwijn- drecht te verkopen een perceel bouwgrond aan de Burg. van Eeten straat te Nieuwerkerk, groot 693 ca, voor de prijs van f 36,75 per ca, of in totaal f 25.467,75 vermeerderd met f 4.074,84 wegens omzetbelasting De bedoeling is hierop een woning te stichten. Verder werd aan Bouw bedrijf Boogert B.V. te Oosterland verkocht een perceel bouwgrond te Nieuwerkerk in het bestemmingsplan Ia, ter grootte van 1080 ca ,voor de prijs van f 31,58 per ca, exclusief b.t.w., of in totaal voor f 34.106,40, ANNA-J ACOBAPOLDFR Jaarvergadering Ondernemersvereniging In de bovenzaal van hotel ..De Druiventros"'te St. Philipsland kwa men de plaatselijke ondernemers bij een. De voorzitter, de heer H. Bos man, releveerde in zijn openings woord de energiecrises van begin 1974 en de economische crises in 1975 De vooruitzichten voor 1975 zijn niet rooskleurig. Het ledental van de vereniging bedraagt momenteel 22. In zijn jaarverslag memoreerde de sekretaris, de heer K. Kramer, dat de vorig jaar gehouden braderie in materieel en financieel opzicht een succes is geweest. Ook in zijn later voorgelezen verslag van de winkel week kon hij een optimistisch geluid laten horen. Bij de bespreking van de ingekomen stukken kwam ook de rekreatie bij het zg. „Bps van Klom- pe" in diskussie. Ook werden plan nen besproken voor een te houden voorjaarsbeurs in dorpshuis „De Wimpel". De aftredende bestuursle den, de heren P. de Kok en J. de Visser .werden bij akklamatie her kozen. Tijdens de rondvraag kwam de verandering van de Voorstraat in diskussie. Ook hier zagen sommigen het nut niet van in, vooral met be trekking tot het verkeer. Wat betreft de sluiting van smederij Roozemond was men eenstemmig van mening dat dit een gemis voor de gemeente betekent. „Kwis van het jaar" ZIERIKZEE, 6-2. De afdeling Zierikzee van Veilig Verkeer Nederland heeft grote plannen om iedereen in de gelegenheid te stellen weer eens een behoorlijke dosis verkccrskennis op te doen of op te frissen. De afdeling gaat dit doen via een „Kwis van het Jaar" op zes cursus avonden, waarvan de eerste zal plaatsvinden op vrijdag 21 februari aan staande in hotel-restaurant „Van Oppen" te Zierikzee. In het belang van de eigen en de algemene verkeersveiligheid zullen de deelnemers en deelneemsters een behoorlijke dosis vcrkeersthcorie kunnen opdoen. Verder wordt ge leerd „pech onderweg" te verhelpen en persoonlijk letsel en dal van an deren te verhelpen door toepassing van eenvoudige e.h.b.o. De cursus avonden zullen worden verzorgd door drie specialisten op do verschil lende gebieden. Deelname aan de ko mende cursus wordt ten zeerste aan bevolen, omdat het op deze wijze immers mogelijk kan zijn het grote aantal verkeersslachtoffers wat te beperken. En dat geldt zowel voor fietsers, bromfietsers, automobilis ten als beroepschauffeurs. Belang stellenden kunnen zich over een en ander nader informeren bij het afde lingsbestuur vermeerderd met I' 5.457,02 b.tw. alzo totaal i' 39.563,42. Aan de heer D. Morks te Oosterland, hoofd van de chr. school aldaar, wordt een per ceel bouwgrond verkocht, waarop een woning zal worden gebouwd aan de Dokter Schutterstraat, in het be stemmingsplan te Oosterland, groot 500 cu, voor de prijs van f 43,77 per ca of f 21.885 de massa, te vermeer deren met f 3.501.60. HONG KONG, 5-2. Het noordoos ten van China is woensdag getroffen door een aardbeving die slachtoffers vergde, gebouwen beschadigde en de plaatselijke overheid noopte tot het nemen van noodmaatregelen, zo heeft, iiet persbureau Nieuw China be kendgemaakt. De sterkte van de aardbeving was 7,3 Richter. Haar epicentrum lag op 5600 km ten noordoosten van Hong Kong. JERUZALEM. 5-2. Voor de eerste maal sinds zijn oprichting in 1936 is het Joodse wereldcongres in Israël bijeengekomen. Ongeveer 600 gede legeerden uit 65 landen luisterden tij dens de openingszitting in Jeruzalem naar Israels president Ephraim Kat- zir en de voorzitter van het Joodse wereldcongres, Nahum Goldman, die beiden waarschuwden dat Israël voor een breuk met bevriende wes terse landen staat waardoor de Joodse gemeenschappen in het bui tenland in een moeilijke positie ko men te verkeren. Politie vindt heroïne EINDHOVEN, 5-2. De Eindhoven- se gemeentepolitie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie aan houdingen verricht in verband met heroinebezit. Om half twaalf werd een auto met drie inzittenden ge signaleerd waarvan de politie ver moedde dat zij heroine bij zich zou den hebben. Tijdens de achtervol ging werd van uit de vluchtende au- tot een grote hoeveelheid heroine op straat gegooid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. De gemeenteraad van Eindhoven heeft de neogothi- sche Lambertuskerk op de gemeen telijke monumentenlijst geplaatst. Binnenkort zal het bisdom Den Bosch, waaronder de kerk valt. met b. en w. van Eindhoven overleggen over een nieuwe bestemming. Tot dan zal de kerk niet worden geslo ten voor de eredienst. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag besloten het voor de week van dinsdag 18 februa ri geplande debat over het rege ringsvoorstel tot invoering, bij de berekening van de belasting. LEIDEN. Leidse Dekenfabriek Van Wijk, onderdeel van Zaalberg, heeft voor al haar 110 werknemers werktijdverkorting gedurende een periode van zes weken aangevraagd. In die periode zal er twee dagen per week minder worden gewerkt, aldus Zaalberg. ARNHEM. Met de arrestatie van een Arnhemmer, drie Chinezen en de 21-jarige Arnhemse koerierster Liesbeth van V. is de georganiseerde heroïnehandel in de Gelderse hoofd stad een gevoelige klap toegebracht. Bovendien beschikt de Arnhemse recherche nu over veel informatie. HILVERSUM. Met ingarig van za terdag 1 maart zal het programma van Hilversum 3 op een nieuwe mid dengolflengte worden uitgezonden. Het is de 445 meter (674 kiloherz) die in de plaats komt van de 240 meter (1250 kiloherz). DEN HAAG. De regering dient verantwoording af te loggen over de recente besprekingen van prins Bernhard in Mexico, in het bijzon der wat betreft eventueel overleg ovef levering van olie door Mexico aan Nederland. Aldus de kern van schriftelijke vragen welke het Tweede Kamerlid Van der Hek (PvdA) woensdagmiddag gesteld heeft aan premier Den Uyl. Bomen vallen in Limburg HERTEN, (Limburg), 5-2. Ondanks protesten van een groot deel van de bevolking zullen 117 Canadabomen (po pulieren) in bet Limburgse Herten verdwijnen. De ge meenteraad van Herten slem- de met zeven tegen vier stem- men in met een voorstel van b. en w. de bomen om te hak ken. Voor de raadsvergadering ontving burgemeester Hen driks een petitie met een klei ne 1000 handtekeningen tegen het kappen van de populieren. Einde raaptijd kievitseieren vroeger gesteld DEN HAAG, 5-2. Bjj K.B. is be sloten de sluitingsdatum voor de raapt\jd van kievitseieren te ver vroegen van 13 april tot 6 april. In Friesland was, vanwege de grote vlucht die de eierzoeksport in deze provincie had genomen, de raaptijd langer - tot 20 april - maar hier is de datum eveneens tot 6 april terug gebracht. Dit blijkt uit een in het Staatsblad gepubliceerd besluit tot wijziging van het Vogelbesluit 1937. Deze wijziging is noodzakelijk ge worden omdat het zoeken van kie vitseieren een steeds grotere bron van verontrusting en verstoring in het veld dreigt te worden, ook voor andere weidevogels. Onder deze omstandigheden - langere weekein den, langere vakanties en sterkere motorisering, waardoor men langer het veld in kan tekken en grotere afstanden af kan leggen, is het ook niet meer verantwoord een latere sluitingsdatum van de raaptijd in Friesland te rechtvaardigen. Flitsen uit het buitenland LISSABON. Portugese landarbei ders hebben drie grote boerenbedrij ven in de provincie Alentejo bèzet en het recht opgeëist de grond voor ei gen gebruik te mogen bewerken. De bezetters beweren dat de eigenaren geen goed gebruik van de grond maken. CAIRO. Er is een nieuw hoofd stuk begonnen in de betrekkingen van Egypte met de Sowjet-Unie. Dit zei de Egyptische president Anwar Sadat tot verslaggevers nadat hij in het presidentiële buitenhuis in de Nijldelta ten noorden van Cairo vier uur lang besprekingen had gevoerd met de Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromyko. ADDIS ABEBA. Er is woensdag een begin gemaakt met de evacuatie van buitenlanders uit Asmara, de hoofdplaats van de Ethiopische pro vincie Eritrea, waar regeringstroe pen reeds vier dagen strijd leveren tegen Eritrese nationalisten die al 12 jaar ijveren voor onafhankelijk heid. WASHINGTON. Als een wetsvoor stel van de democratische senator William Proxmire wordt aangeno men, zal het aantal dïenstauto's-met- chauffeur dat in Washington rond rijdt, van 800 worden ingekrompen tot 27. WASHINGTON. President Ford van de V.S. houdt een exemplaar van de begroting voor het belastingjaar 1976 vast, dat hij inmiddels aan het Congres heeft gestuurd. De plannen behelzen een totaal van 349 miljard dollar met een begroot tekort van 52 miljard dollar. Ford verzoekt het Congres om samen met hem de ex tra inspanningen te willen leveren, die nodig zijn om de ekonomie van zijn land weer in het goede spoor te krijgen. Jongen door eenden gered LANGRES, 5-2. De tweeja rige Thierry Chaff uit hei Oostfranse Langres heeft zijn leven te danken aan een groep eenden. Zonder dat iemand het zag viel hij in een sterk gewassen rivier. De stroom voerde hem mee. Tot zijn geluk kwam hij zo terecht in een groep eenden die zo van hem schokken dat zij luid begonnen te snateren. Dit lawaai trok de aandacht van een boer die het kind van de verdrinkingsdood kon red den. Peru in de puree LIMA, 5-2. In Lima, de hoofdstad van Peru, zijn woensdag gevechten uit gebroken nadat militairen een staking van de politie met geweld hadden neergeslagen. Met tanks en machinegeweer is een eind gemaakt aan een twee dagen geleden begonnen staking van de politie, die loonsverhoging, betere arbeidsvoorwaarden en het ontslag van een generaal eiste. noodtoestand afgekondigd voor het hele land. De grondrechten zijn op- geschort. Volgens ooggetuigen 'verpletterde een tank een toegangspoort nadat de stakers een ultimatum om zich over te geven haddén afgewezen. Toen de troepen tot de bestorming over gingen opende de politie het vuur met automatische wapens. Volgens een legerofficier zijn verscheidene politiemannen gedood. Maar de aartsbisschop van Lima, monseig neur Luis Bamb'aren, die de kazerne na de slag bezocht, zei dat hem ge zegd was dat er wel veel gewonden, maar geen doden waren. Inwoners van Lima, die ooggetuigen waren geweest van het gebeuren, protes teerden tegen het leger optreden maar werden door soldaten tegen gehouden. „Het was een bloedbad", zei een vrouw. De kazerne waar de 1500 politie-' mannen zich hadden verschanst werd omsingeld door tanks en troe pen, die het gebouw -na een strijd van een half uur bestormden. Er zouden daarbij veel slachtoffers zijn gevallen. De regering, van Peru heeft de WASHINGTON, 5-2. Het Ameri kaanse democratische congreslid Les Aspin heeft er woensdag op gewezen dat Iegerchirurgen in de Verenigde Staten per jaar voor een symbolisch bedrag 800 officiersvrouwen mooier maken door busteverbetering en het wergwerken van rimpels. Gewone burgers moeten volgens hem voor zulke operaties duizend tot drieduizend dollar betalen, maai de officiersvrouwen maar 3 a 4 dol lar per dag voor het eten in de mili taire hospitalen. Hij sprak er zijn verwondering over uit dat Iegerchirurgen er tijd voor hebben. Aangezien een tekort aan militaire artsen bestaat en aan de elementaire gezondheidszorg van soldaten niet kan worden voldaan. PZEM doet het anders MIDDELBURG, 5-2. De PZEM (Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij) ziet af van de aanleg van de 150 kilovolts bovengrondse hoog spanningsleiding van Goes naar Zie rikzee. De energiemaatschappij zal daar voor in de plaats een 50 kilovolts ondergrondse leiding aanbrengen, die via de Zeelandbrug naar Noord- Beveland gaat lopen. Deze beslissing is onder meer genomen om het land schap niet te ontsieren. De direktie van de N.V. PZEM verklaarde woensdag dat uit het be sluit niet mag worden afgeleid dat ook de 380 kilovolts verbinding Bor- sele-Geertruidenberg ondergronds zal lopen. Dit is volgens de direktie onmogelijk. Dat geldt ook voor de toekomstige 150 kilovolt-verbindin- gen, die een grotere kapacitcit moe ten hebban dan de leiding naar Zie rikzee. Vogels naar het zuiden DEN HAAG, 5-2. De vogels nemen het zekere voor het onzekere. Zodra de zon opkwam, vertrokken dinsdag ochtend de eerste groepen Kievieten, goudpluvieren, spreeuwen en lijster- achtigen in zuidwestelijke richting. Mocht de vorst doorzetten dan is een zeer sterke zogenaamde wintervlucht te verwachten. Door de tot maandag opvallend zachte winter overal in ons land en West-Europa waren hier veel vogels aanwezig op bouw- en weilanden. SCHEEPVAART Acila, 3-2 500 m. n.o. Sombrero naar Curacao. Acmaea, 4-2 te Rotterdam. Ameland, 3-2 van Stanlow naar Shellhaven. Calamares, 3-2 200 m. n.o. Pto Rico naar Kingston. Diloma, 3-2 105 m. z.w. Accra naar Tranmere. Abida, 4-2 Teesport naar Northtecs Acila, 5-2 Curaqao Acmaca, 4-2 Rotterdam Area, 2-2 Bukom Calamares, 4-2 20 m ZP Puerto Rico Maatregelen van de Mossel-Adviescommissie ZIERIKZEE/BRUINISSE, 3-2. Door de Mosscladviescommissie werd in zjjn jongste te Bergen op Zoom gehouden vergadering besloten het voorstel van Bruinisse over te nemen en aan het Produktschap tc adviseren, de mosselen staande op de vcrwaterpercelcn van het Mosselfonds voortijdig aan de handel te verkopen tegen een minimumprijs van f 20,per ton. maar niet meer dan 5000 a 6000 tonnen per week om de regelmatige aanvoer van Waddenzee-mosselen niet tc verstoren en geen druk uit tc oefenen op dc prjjzcn voor deze normaal aangevoerde mosselen. Deze prijzen lngcn in het tot dus ver verstreken seizoen dat in juli 1974 begon, plm. f 6,hoger dan vorige jaar en f 10,hoger dan in de jaren 1972-73 en 1971-72. Alleen in het seizoen 1970-71 was de ge middelde prijs f 27.78 (nu f 25,15). De aanvoer was tot 25 januari 1975 867.493 tonnen tegen 888.769 tonnen in het vorige seizoen. Van de dit seizoen aangevoerde mosselen kwamen 300.281 tonnen uil Zeeland en 567.212 tonnen uit de Waddenzee. Door het Mosselfonds werden in genomen 123.681 tonnen, vorig jaar 63.087 tonnen en in het seizoen 1972- 1973 tot dusver 378.540 tonnen. Geïmporteerd werden 51.416 ton nen tegen vorig jaar slechts 642 ton nen cn in 1972-73 geen enkele ton. De verwerking Men moet alweer naar het seizoen 1970-71 terug om een grol ere invoer te vinden, deze was toen 61.958 ton nen. Van de verwerkte mosselen gingen 185.154 tonnen naar België. 184.726 tonnen naar Frankrijk, 3446 tonnen naar Duitsland. 37.499 tonnen werden in hel binnenland verkochl en 124.837 tonnen werden door de inleggerijen afgenomen. Vorig jaar waren deze cijfers Bel gië 156.054. Frankrijk 177.932. Duits land 4020, het binnenland 30.220 cn de inleggerijen 136.331 tonnen. Besloten werd om aan de kwekers een gulden uit tc keren uit het 7~g. Mossclfonds, de pot waarin door de kwekers een retributie wordt gestort cn waaruit dc niet door de handel afgenomen partijen worden betaald. Van elke aan de handel verkochte partij wordt een bepaald bedrag per ton in het fonds gestort, de kweker die geen koper vindt ontvangt de minimumprijs uit die pot. Deze fondspot 'bevatte per 25 januari f 1.739.000. Tevens werd besloten de retributie met een gulden te ver minderen. De heffing of retributie bedraagt nu nog f 3,per ton.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4