Burgemeester H. P. Everwijn verwijt Gedeputeerde Staten dogmatisch cijïertjes-beleid BIOSCOOP DE CONCERTZAAL Wil hL TWEEDE CONVENTIONELE PZEM-CENTRALE Bezorgdheid om de Navo Wijziging van woningwet ENKEL NACHTVORSTJE DEERT DE PLANTEN WEINIG PAPER U—W Groei van de wereldbevolking Dief met dorst Verkrachter van Brussel gepakt AGENDA Natuur en milieu „Westerschouwen mag niet groeien HAAMSTEDE, 5-2. Dinsdagavond kwam de gemeente raad van Westerschouwen, waarin de heren L. Tiele- ïnan (vakantie) en J. van den Berge (ziekte) afwezig waren, voor de eerste maal in 1975 in openbare ver gadering hijeen. ZIERIKZEE vertoont a.s. zaterdag 8 en zondag 9 februari Tb« Di/«dofi Comptny pmtnU RYAN «'MEAL A PETER Sr«»AN*YICH PRODUCTION - V I A Paramount Release uitgebracht door w Cinema International Corporation L1 Aanvang: 20.00 uur Toegang: 14 jaar Vergunning van G.S. In zyn openingswoord wierp bur gemeester 11. P. Everwyn nog een korte terugblik op 1974, een jaar dat zich kenmerkte door een abnormaal hoge regenval, waardoor de land bouw in ernstige moeilijkheden kwam. Dank bracht de burgemeester nog aan degenen die onderdak hebben verschaft aan de militairen welke by de oogstwerkzaamheden zyn ingezet en allen die daadwerkelijk hebben meegeholpen. Ook de raad kwam in 1974 met problemen van het water in aanraking. Eerst in verband met de proble matiek rond de Oosterschelde en vervolgens in verband met de dooi de W.M.Z. gevraagde hogere grond wateronttrekking. De beslissing van de regering t.a.v. de Oosterschelde was voor velen een moeilijk te verteren zaak, aangezien opnieuw langer een onveilige situatie zal bestaan voor de bewoners van de gebieden rond de Oosterschelde. Wij kunnen, aldus burgemeester Everwijn, niets anders doen dan af wachten wat de resultaten van die verdere studie zullen zijn. ..Wel is inmiddels duidelijk ge worden dat tengevolge van de gewij zigde plannen wij op korte termijn geconfronteerd zullen worden met op gemeentelijke grond- c.q. water gebied uit te voeren werken", aldus de voorzitter. Over de betreffende plannen hoopt het college de raad spoedig te kun nen inlichten. Op het terrein van de ruimtelijke ordening werden in 1974 weer een groot aantal aktiviteiten ontwikkeld, waarin ook de kommis sie R.O. deel heeft. Voorbereidings- hesluiten Een voorbereidingsbesluit werd genomen dan wel verlengd: voor het gebied Kloosterweg-J. J. Boeijesweg: voor het gebied Vertonsweg- Groenoordswegje-Groenewoudsweg- je; voor het gebied Hogezoom-Lagc- zoom-Pauwlijntjesweg; voor het duingebied in de om geving vuurtoren en enkele percelen aan de Strandweg; voor de omgeving aan het eind van de Hoogenboomlaan-Watergat; voor een gedeelte van het be stemmingsplan Buitengebied-West. Gelukkig konden na veel voorbe reidend werk ook een aantal plan nen door de raad worden vastge steld: de plannen Haamstede-Kom; Burgh-Kom; Haamstede Zuid-West; Renesse en Hoogenboomlaan. Kritiek op G.S. Burgemeester Everwyn betreurde het in hoge mate dat Ged. Staten be langrijke delen van het plan Haam stede Z.-W. goedkeuring hebben ont houden en - als de voortekenen niet bedriegen - dat ook zullen doen aan het plan Renesse, althans voor het gedeelte ten zuiden van de bejaar- denwoningen. Hoofdmotief voor de goedkeuring onthouding is: als al die woningen binnen de voor komuitbreiding vast gestelde bestemmingsplannen, bin nen de duur waarvoor normaliter een plan wordt gemaakt zouden worden gebouwd, dan zou Wester schouwen te snel groeien. „Wc mogen niet veel groeien; we zouden alleen een natuurlijke groei mogen hebben en een groei tengevol ge van ingekomen personen van el ders. Ik, aldus burgemeester Ever wyn. en met mij de beide wethou ders zjjn van mening dat we die zienswijze van Ged. Staten moeten trachten te veranderen. Van oudsher is dc Westhoek oen gebied dat erg in trek is om te ko men wonen, ook bij mensen elders van Schouwen-Duiveland die hier graag hun levensavond willen door brengen. Om het algemeen te zeggen: De Westhoek was en is niet alleen een toeristisch gebied; maar ook een woongebied, zowel voor autotochten als voor mensen van elders. Dat er dan een bepaalde vergrij zing van de bevolking optreedt is een logisch gevolg van die struktuur die we voor lief genomen hebben en ook in de toekomst zullen moeten aanvaarden. aldus burgemeester Everwijn. „Ter gedeeltelijke compensatie van die vergrijzing echter zullen we in staat moeten zijn door het voorra dig hebben van bouwrijpe grond een woningbouwpolitiek te voeren die het ook voor jonge gezinnen moge lijk maakt in de gemeente een goe de woning te huren of te kopen, en dat kan alleen binnen goedgekeurde bestemmingsplannen. We mogen on ze kernen niet bevriezen". Met een natuurlijke groei alleen komt de gemeente er niet. dat heeft 1974 duidelijk bewezen. Teruggang aantal inwoners Het inwonertal liep van 4468 te rug naar 4464 doordat er 12 inwoners meer overleden dan er nieuwe werden geboren, terwijl er slechts acht meer inkwamen dan er vertrok ken. Wil de gemeente de dorpskernen leefbaar hóuden, en dat is nodig zo wel voor het persoonlijk geluk van dc inwoners als voor het instand houden van scholen, kerken, vere nigingsleven en voor een goed as sortiment van dienstverlenende be drijven als middenstand etc., dan moet er gebouwd kunnen worden. Die bouw moet mogelijk gemaakt worden in bestepmingsplannen waarin het publiek keuze heeft; waarin voor zowel de mindere - als voor de meer financieel krachtigen een huis of een bouwperceel beschik baar is. Dat kan alleen in wat grotere be stemmingsplannen. zoals de raad voor Haamstede en Renesse heeft vastgesteld, terwijl ook in de kleine re plannen voor Noordwelle en Se- rooskerke die men binnenkort hoopt aan te bieden een injektie voor die kernen mogelijk is. Niet alleen wij in Westerschouwen zei burgemeester Everwyn, gaan mo menteel gebukt onder het dogmati sche beleid van de cijfertjes die G.S. hanteren. Ook de andere plattelands gebieden klagen daarover. Rapport woningbehoefte De colleges van b. en \v. van de zes gemeenten op Schouwen-Duive land besloten onlangs hun r'aden voor te stellen een krediet van f 0,55 per inwoner beschikbaar te stellen ten einde het E.T.I. Zeeland opdracht te kunnen verlenen een rapport sa- mep te stellen omtrent de woning behoefte op Schouwen-Duiveland, gezien in het licht van de eviraal- economische struktuur en de leef baarheid van de kleine kernen. De burgemeester sprak de hoop uit dat uit dit E.T.I.-rapport zal blyken dat de Adviescommissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw met haar uiteindelijk voorstel aan de minister om voor Schouwen-Duiveland in 1975 slechts veertig woningwetwo ningen en negentig premiewoningen te laten bouwen op een totaal ver keerd spoor zit. Aan reële woningaanvragen in de huursektor liggen er alleen in de ge meente Westerschouwen rond de honderd aanvragen voor eengezins woningen en zestig voor bejaarden woningen. ,,Met „Farce Majeur" zeg ik: ik kan het niet meer volgen, ik kan er niet meer bij", aldus de voor zitter. „Staatssecretaris Van Dam heeft in een openbare redevoering gezegd: „Laat men toch bouwen, we werken in Den Haag al lang niet meer met contingenteringen". Daartegenover staat dat de voor Zeeland werkende Adviescommissie nota bene een Rijkscommissie - ad viseert de minister of de staatssecre taris onze regio vast te pennen op slechts 130 woningen in de sociale sektor Door een nog maar steeds niet af nemende stroom van werk is men ei- jammer genoeg nog niet in geslaagd de raad aan de hand van de ver richtte struktuurstudie een ontwerp- struktuurplan aan te bieden. Het streven is er op gericht om Zeeuwse ervaringsfeiten De heer Joosse die op de proeftuin een algemeen fruitteeltkutfdig onder zoek verricht als assistent van dr. Wertheim, vindt het gunstig dat de temperatuurdaling geleidelijk is, waardoor de knoppen kunnen afhar den en verdere ontwikkeling wordt afgeremd. Mocht het echter, gedu rende een aantal dagen en nachten gaan vriezen, dan is de kans op schade groot, aldus de heer Joosse. In beschutte tuinen staan in Zee land bij partikulleren naast de vroe- medio 1975 met de raad over dit on derwerp in diskussie lo kunnen tre den. Rioleringsplan De uitvoering van het groot riole ringsplan vordert gestaag. Dat de gemeente ook hier met te genvallers heeft te kampen bewijst een recente gebeurtenis. Vorige week zou de aanbesteding plaats vinden van het laatste bestek van dit plan, de lozingskonstruktie in de Ooster schelde. Het bestek was goedgekeurd voor een lozing op vijf meter diepte. Tot grote verbazing kreeg men acht dagen voor de aanbesteding bericht dat de lozing niet op vijf meter diep te doch op 20 meter diepte moest plaats vinden. Dit had tot gevolg dat de aanbesteding moest worden uit gesteld en de aanbesteding nu enkele honderdduizenden, guldens meer gaat kosten. „Het kost dan wel moeite om de moed er toch in te houden, dat ver zeker ik u", zei burgemeester Ever wijn. Met de collega's van Brouwersha ven en Middenschouwcn wordt weer een ernstige poging ondernomen om te komen tot opvoering van de or ganieke sterkte van de Rijkspolitie in de groep Westerschouwen, die het bewakingsgebied van deze drie ge meenten omvat. Ondanks het feit dat hij nog graag een aantal zaken verbeterd zou wil len zien zei de burgemeester toch dankbaar te zijn voor de getoonde inzet door de Rijkspolitie. Dank bracht hij ook aan de vrijwilligers van de bi-andweer en de strandred- dingsbrigade voor hun inzet en op offeringen. Verder bracht hij iedereen dank die zich in 1974 voor de gemeente en de gemeenschap heeft ingezet, zowel aan het totale korps van medewer kers onder leiding van respectieve lijk de gemeentesecretaris en de di recteur van gemeentewerken. Persoonlijke dank bracht de bur gemeester over aan de beide wethou ders. die steeds klaar staan om hun taak te behartigen en aan de raads leden. De burgemeester sprak hierbij de wens uit dat men dit jaar in goede gezondheid en met vertrouwen in el kaar in een goede harmonie zal kunnen samenwerken. Dat betekent niet dat er geen kritiek zou mogen zijn, vanzelfsprekend moet er kri tiek geuit worden als daar reden voor is. maar laten we proberen, zei burgemeester Everwijn, dat te doen op een wijze waarmee we niet elkaar afstoten. Weloverwogen kritiek, ge bracht op een prettige wijze, bevor dert de sfeer waarin gezamenlijk moet worden gewerkt. Bouwnijverheid De bouwnijverheid was in dë ge meente Westerschouwen in 1974 weer groot. Er werden 182 bouwver gunningen verleend met een totale bouwsom van f 20.874.600,In 1973 bedroeg de bouwsom f 13.950.307, het aantal bouwvergunningen was toen 180. In 1974 werden 155 bouwvergun ningen met een instandhoudingster mijn verlengd. Afgegeven werden 51 kampeerexploitatievergunningen, te gen 53 in 1973. Verder werden 115 ontheffingen van het verbod ex artikel 14 van de Algemene Politieverordening afge geven (de zgn. caravanvergunningen). Er werden 48 vergunningen ver leend tot het plaatsen van in to taal 504 strandtenten. In de haven van Burghsluis kwa men in 1974 in totaal 5.170 schepen de haven binnen. Het goederentrans port bedroeg ongeveer 31% miljoen kg, waaronder 30 miljoen kg zand en slakken. De afvoer bedroeg bijna 5% mil joen kg, hoofdzakelijk granen, ruim 3 miljoen kg. Op de weegbrug werd 8% miljoen kg gewogen. Er werden in 1974 33 huwelijken gesloten en twee echtscheidingen in geschreven. Elf personen overleden in de gemeente, die elders hun woonplaats hadden. ge pruimen ook de peren voor on geveer 50 procent in bloei. Ook dat is zeer abnormaal voor de lijd van het jaar. Daar zal de schade aan de bloesem en het vruchtbeginsel al voorkomen, doordat de op het zuiden gelegen tuinen overdag weliswaar het warmst zijn. doch na zonsonder gang hel koudst. Zo kwam er in de afgelopen nacht in deze beschutte tuinen drie tot vier graden vorst voor. MIDDELBURG, 5-2. Gedeputeerde staten hebben de PZEM een hinder wetvergunning verleend voor de tweede conventionele elektriciteits centrale. Deze centrale zal een capa citeit hebben van 190 Megawatt en op olie en eventueel gas worden gestookt. Tegen inwilliging van het verzoek is schriftelijk noch mondeling be zwaar gemaakt. De vergunning telt in totaal 73 voorwaarden, die betrek king hebben op geluidshinder, het aardgasstatión, de aardgasinstal latie, de propaan installatie, de brandveiligheid etc, O.a. is voorge schreven, dat op de openbare weg ten noordwesten van de centrale, na het op gang brengen van de tweede eenheid, het geluidniveau van hel totale complex niet meer mag zijn dan 60 db (A). Als in het geluid zui vere, tonen hoorbaar zijn, mag dit niveau niet hoger zijn dan 55 dB (A). WASHINGTON, 5-2. De Ameri kaanse senator Hubert Humphrey heeft dinsdag in een vergadering van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen zijn be zorgdheid uitgesproken over de po litieke situatie i nsommge Europese NAVO-ldstaten. „Volgens mij is de tijd aangebroken dat deze commissie eens ernstig gaat bekijken naar wat er gebeurt met de NAVO-struktuur Als je kijkt naar de zachte onderbuik van de NAVO geeft dat reden tot ernstige bezorgdheid". Humphrey zei dat hij zich ernstige zorgen maakte omdat hij dc NAVO van groot be lang achtte voor de Amerikaanse veiligheid. DEN HAAG, 5-2. Een betere rege ling van de positie van woningbouw corporaties (verenigingen en stich tingen) ten opzichte van de overheid, kwijtschelding van een schuld aan ontvangen exploitatiebijdragen ter waarde van twee miljard gulden en grotere inspraak van de huurders. Dit is de kern van het wetsont werp wijziging woningwet van staatssekretaris Van Dam (volks huisvesting), dat woensdagmiddag in eerste termijn door de Tweede Ka mer in het algemeen met instem ming is ontvangen. De meeste woordvoerders plaatsten echter wol kritische kanttekeningen. Begin ekononiisch herstel GOES, 5-2. CSV-voorzitter J. Lanser acht het niet uitgesloten, dat in we zen het dieptepunt van de economi sche inzinking is gepasseerd. Hij zei op een bijeenkomst van de christelijke vakbeweging in Goes, dat dit dieptepunt niet wordt bepaald door het aantal werklozen maar dooi de ontwikkeling van economische aktiviteiten. Gelet op de maatregelen die de regering heeft getroffen en rekening houdend met berichten uit het bedrijfsleven en met ontwikke lingen op de effectenbeurzen, dc grondstoffenmarkten en de geld- en kapitaalmarkt, lijkt het hem ..niet al te stoutmoedigte veronderstellen dat er een begin van economisch herstel aanwezig is. Het schoonblazen van de stoom- leidingen vóór inbedrijfname moet gebeuren via een doelmatige geluid demper en mag alleen tussen 7.00 en 19.00 uur. NEW YORK, 5-2. In 1973 is de we reldbevolking met 78 miljoen men sen toegenomen tegenover het jaar daarvoor en bereikte het cijfer van 3 miljard 860 miljoen, aldus het De mografische Jaarboek van de V.N. over 1973, dat zojuist is gepubli ceerd. Dit cijfer betekent een jaarlijkse bevolkingsgroei van 2,1 procent. Wanneer dat zo blijft zal de wereld bevolking in 32 jaar, dus in 2007, zijn verdubbeld. In Azië leven 2.204.000.000 mensen, 51,1 procent van het totaal. Europa telt er 472 miljoen (12,5 procent), Afrika 374 miljoen (9,7 procent), La tijns Amerika 309 miljoen (8 pro cent), de Sow jet-Unie 250 miljoen (6,5 procent), Noord-Amerika 236 miljoen (6,1 procent) en Oceanic 20/1 miljoen (0,5 procent). BRUSSEL, 5-2. Woensdag is in de Antwerpse haven gekonstaleerd dat er ingebroken is in een loods. Uit die loods zijn 218 dozen met elk 12 fles sen wodka ontvreemd, in totaal dus 2616 flessen wodka. De politie stelt een onderzoek in, maar heeft tot nu toe geen spoor van de dader(s) ge vonden. BRUSSEL, 5-2. De politie van Brussel heeft een man gearresteerd die zich in enkele weken tijds de naam van „de verkrachter van Brus sel" heeft verworven. De ongeveer 35-jarige man heeft de afgelopen weken ongeveer 20 vrouwen verkracht, die zich bij avond te dicht in de buurt van de talrijke parken van de Belgische hoofdstad hadden gewaagd .Hij werd aangehouden nadat hij zich aan twee jonge vrouwen had vergrepen. Zierikzee 't Lange Uns: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Donderdag 6 februari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Hcrv. Vrouwenver. „Wees een Zegen". Scharendijke Jeugdgebouw, 19.30 uur, vergadering AR.-kiesvereniging. Vrijdag 7 februari Zierikzee Concertzaal. CJ V-jubileumviering, 19.30 uur. Aula R.S.G. „Prof. Zeeman", 20.00 uur, dia-avond N.J N. Nieuwcrkerk ..Óns Dorpshuis", 19 30 uur, uitvoe ring „O en U". Vergaderzaal Ger. Gem.. 19.30 uur, S.G. Studievereniging. Renesse Wapen van Zeeland, 19.30 uur, ver gadering „L. et E." Zaterdag 8 februari Zierikzee Onderdak, 19.00 uur, eeuwfeestvie ring V.O.O. Concertzaal. 20.00 uur, film „Paper Moon". Zondag 9 februari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film ..Paper Moon". Maandag 10 februari Zierikzee Concordia, 20.00 uur, jaarvergade ring VVV Zierikzee. Dinsdag 11 februari Zierikzee Mondragon. Afd. Plattelandsvrou wenbond. 14.15 uur. Woensdag 12 februari Zierikzee 3s Landskamer. Algemene vergade ring Waterschap Schouwen-Duive land, 14.00 uur. Vrijdag 14 februari Zierikzee Hotel van Oppen, 20.00 uur. lezing Stad en Lande. Burgh 'Haamstede Camping „Duinrand". 19.30 uur. feestavond sportver. DFS. Zaterdag 15 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 10.00 uur, aanvang solistenconcours georgani seerd door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Donderdag 20 februari Zierikzee Concertzaal, 14.00 uur. voorlichtings bijeenkomst voor vrouwen inzake kanker. Vrijdag 21 maart Niëuwerkerk „Ons Dorpshuis". 19.30 uur bazar „O en U". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 LONDEN. In de stryd om de lci- ding van de Britse conservatieve party worden op het ogenblik de kansen van de 56-jarige William Whitelaw. de party voorzitter en oud- minister voor Noord-Ierland. het hoogst aangeslagen. Diefstal van uitvinding ROTTERDAM. 5-1. Uil vijf van dc zeven pompen van een benzinesta tion aan rijksweg 13 ter hoogte van de Rotterdamse luchthaven Zestien hoven is in do vroege morgenuren van woensdag de tel- en afleesappa- ratuur gestolen. Het gaat hier om dc roof van oen veelbelovende uitvin ding van het bedrijf Koppens Auto- hatic International. Volgens direk- teur L. P. Koppens (54) van dit in Bladel gevestigde bedrijf is er spra ke geweest van een misdadige aktie van dc internationale konkurrentie. die op deze manier probeert in hot bezit te komen van de lucratieve Nederlandse vinding. Jongetje tijdens spelen gestikt NIJMEGEN. 5-2. In de Nijmeegse wijk Hatert is de 10-jarige Rudv Milde tijdens het spelen in een touw verstrikt geraakt en gestikt. Hel ventje, dat bergbeklimmer speelde, werd door zijn vader dood aange troffen. UTRECHT, 5-2. De Slichting Na- utur en Milieu, de werkorganisatie voor natuurbehoud en milieubeheer, pleit in haar jaarverslag voor een overheidsbeleid ten aanzien van na tuur en milieu, waaraan heroriënta tie ten grondslag ligt. Dit beleid moet nu al gestalte krijgen, o.a. in herwaardering van verouderde plan nen. Voor het veilig stellen van waar devolle kultuurlandschappen en na tuurterreinen is een slagvaardig op treden noodzakelijk. Allerhande technische ingrepen moeten tijdig worden getoetst aan ecologische normen. Deze toetsing is in hel ver leden maar al te vaak onvoldoende geweest, vindt de Stichting Natuur en Milieu. Doorgaans was cr van toetsing zelfs geen sprake. Ook ge ven de huidige inrichten in de waarden van natuur en van het kul- tunrlandschap alle aanleiding tot herbezinning over „belegen" plan nen. De regering heeft onlangs aange kondigd. dat op stapel slaande pro- jekten die voor herwaardering in aanmerking komen, zullen worden geïnventariseerd. In overleg met de provinciale milieufederaties is de Stichting Natuur en Milieu daarbij ?hulpzaam. DEN HAAG, 5-2. Dp koude van de afgelopen nachten hebben geen schade aangericht aan de knoppen van appel- en perenbomen. Dal is de conclusie van de heer JVI. Joosse, werkzaam bij het Proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp. De minimum-temperaturen in de proeftuin schommelden slechts even onder het vriespunt. Dc peren zjjn wat ontwikkeling betreft zeven weken vroeger dan normaal het geval is. By ras Conferance zjjn maandag j.l. hier en daar knoppen opengesprongen en in bloei gekomen, hetgeen nog nooit zo vroeg In de tyd van het jaar is waargenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2