Sherry Het klikt niet natuurmensen meer tussen en landbouwers Terrein ,De Houtsnip' verkocht voor verbouwing Pedro Ornella MOSKOU HAALT BITTER UIT TEGEN PEKING ^T\hcia DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA Minder doden op Amerikaanse wegen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 februari 1975 131ste jaargang Nr. 21637 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. in du nummer: Geen spanningsnet Goes - Zierikzee Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 LONDEN. De 49-jarige huisvrouw en moeder Margaret Thatcher treft hier voorbereidingen voor de lunch in haar flat in het Londense Chelsea. Het parlementslid bleek de geduchte tegenkandidate van Edward Heath voor het leiderschap van de Conser vatieve partij. Na verlies in de eer ste ronde trok Heath - als eerder ge meld - zich terug uit de strijd. Boze woorden in Landbouwschap DEN HAAG, 5-2. Veel verbitterde woorden zijn woeris- Groeiende spanning Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het versland vrijwaart niet f voor de dwaasheden van de a luim. i Vauvenargues Advertentie Droog en zonnig weer met een ma tige tot krachtige zuidoostelijke wind; minimumtemperaturen van 0 tot min 4 graden, maxima ongeveer 7 gra den. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks +4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 febr. Zon op 8.11, onder 17.38 Maan op 5.49, onder- 14.10 Nieuwe maan: 11 febr. (6.17) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 7 febr. 0.18 12.56 6.29 18.55 Springtij: 13 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In vrijwel geheel West- en Midden-Europa vriest het in de nacht licht met minima tussen min één en min vijf graden. Alleen in de Alpen en op beschutte plaatsen zijn nog lagere minima waargenomen. Intussen is de aanvoer van oostelij ke winden iets verandert. De ko mende 24 uur wordt geleidelijk lucht afkomstig van Zuid-Duitsland en Oost-Frankrijk aangevoerd. Deze lucht is droger, zodat de kans op be wolking klein is terwijl de middag- temperaturen iets hoger kunnen komen. Oceaanfrontcn trekken in een wijde boog over IJsland en Noord-Skandinavië naar Rusland en laten het weer in onze streken onge moeid. In Spanje brengt een lage drukgebicd op veel plaatsen regen. Zo viel er in Barcelona 20 millime ter en in Allicantc 13 millimeter re gen. Eén van de rustigste opmerkingen in deze discussie kwam - helemaal aan het slot - van voorzitter ir. C. S. Knottnerus: „We moeten ons van de landbouw uit positief opstellen ten opzichte van andere belangen in het landschap. Maar ons gaat het er ook om de bedrijfsvoering te optimalise ren ten behoeve van de hele Neder landse economie. Maar de voorzitter van de com missie grondgebruik van het Schap, burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Leidschendam, had ter inleiding van die discussie al gezegd dat men in de kringen, waarmee de landbouw tot een goed overleg probeert te ko men, de afweging van belangen wei gert. Een paar bijdragen van bestuurs leden in wat door één van hen een jeremiade genoemd werd: natuur- en landschapsbeschermers willen de landbouw niet meer zien als een stuk van de economie, maar als een aparte groep met een eigen cultuur, die ver van de economie afstaat. Ze veroorzaken zulke grote ver tragingen dat ruilverkavelingen bui ten het gezichtsveld beginnen te ge raken. Verwachting tot vrijdagavond: Hogere middag-temperaturen dag in de bestuursvergadering van het Landbouwschap gesproken over de natuur- en landschapsbescheriners, die - zo vond men - door het stellen van te ver gaande eisen de voor verbetering van de agrarische produktie- omstandigheden toeli echt noodzakelijke ruilverkave lingen veel te lang ophouden. Die verbittering gold met name ook het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk - met welks bewindslieden het Landbouwschap binnenkort een gesprek hoopt te hebben - en de natuurwetenschappe lijke commissie van de Natuurbe- schcrmingsraad, die dit ministerie van advies dient inzake de land schappelijke en natuur-wetenschap- pelijke aspecten van ruilverkave lingsplannen. CHICAGO. 5-2. Dank zij de snel heidsbeperkingen als gevolg van de energiekrisis zijn er in 1974 op de Amerikaanse wegen ongeveer 10.000 doden minder gevallen dan in 1973. Dit heeft de nationale raad voor vei lig verkeer woensdag in Chicago be kendgemaakt. Er vielen in totaal 46.200 doden, het laagste aantal sinds 40 jaar. DEN BOSCH. Zaterdag a.s. barst in het zuiden het karnaval los. Hier een inwoonster van „Oeleldonk", die nog snel een feestkiel aanpast. De spanningen nemen enorm toe en men moet straks niet verrast zijn als ze op een of andere manier tot uiting komen, zei het bestuurslid T. Meijer, voorzitter van de Groninger Maat schappij van Landbouw. Hij vreesde dat er wel eens dingen zouden kun nen gaan gebeuren „die niet mogen". Van toegenomen spanningen had de commissie grondgebruik ook al gerept in een schriftelijke notitie. Ze doen zich voor als de voorbereiding van ruilverkavelingen ernstig wordt vertraagd en het opstellen van een voor de streek redelijk aanvaardbaar plan onmogelijk dreigt te worden ge maakt door de hogere eisen van de kant van de natuurbescherming. Heroverwegingen bekend gemeente Westerschouwen, sectie E no. 1056. zijnde het eerste gedeelte van de Hoge Hilleweg, en voorts onder de gebruikelijke voor waarden en bepalingen, neergelegd in het concept-besluit. De Grevelingen Door de raad werd besloten om in principe deel te gaan nemen aan de gemeenschappelijke regeling Na tuur- en recreatiegebied „De Gre velingen. Hoewel de gemeente Westerschou wen niet aan het Grevelingenbekken grenst zag de burgemeester het als een regeionaal objekt waarvan men zich niet mag uitsluiten. Hij hoopte op een zelfde solidariteit van de an dere gemeente als het in de toe komst om het Oosterscheldebekken zal gaan. De heer J. Lustig toonde zich ver heugd dat er nu eindelijk eens wat schot in zit, waardoor er een aan vang kan worden gemaakt om dit objekt van de grond te laten komen. Daar de gemeente er zijdelings bij is betrokken zag hij het als een plicht om er aan mee te doen. Bezwaar maakte de heer Lustig tegen de ontwerp-regeling voor wat betreft het door de raad te noemen lid dat in de raad van bestuur zit ting gaat nemen. Daar de burge meesters al in tal van besturen en commissies zitting hebben, zou hij graag zien dat deze hiervoor werden uitgesloten en dat in plaats daarvan alleen de mogelijkheid bestaat hier voor een lid vanuit dc raad te be noemen. De heren M. J. Krijnse Lokker en A. Padmos vonden dat de raad zelf wel kan uitmaken wie zij willen be noemen. Wethouder J. W. Sleur zag het als een beknotten van de vrijheid van de raad, als de burgemeester niet be noemd kan warden. Op voorstel van b. en w. werd be sloten tot deelname in het regionaal woningonderzoek door de E.T.I. Zee land waarvan de kosten f 0,55 per inwoner zullen bedragen. Dc Dalebou tshoevc Op voorstel van b. cn w. werd met (Vervolg pag. 4) de bekende fles 0,7 liter, medium dry zooon idee Ze doen zich ook voor als in reeds in uitvoering zijnde ruilverkavelingen besloten wordt tot heroverweging van reeds vastgestelde plannen als gevolg van verdergaande wensen van de natuurbeschermers. Vooral in graslandgebieden rijzen conflicten. Wijziging van de perceel grenzen, verlaging van het water peil, verbetering van de ontsluiting en de bereikbaarheid van de perce len door herverkaveling en aanleg van wegen, worden in landschappe lijk gevoelige gebieden door de land- schaps- en natuurbeschermers als niet wenselijk beschouwd. Dit leidt tot het aangeven van een toenemende oppervlakte cultuur gronden die uit een oogpunt van na tuurbehoud zou moeten worden „vei lig gesteld", door het niet uitvoeren van agrarische verbeteringswerken. MOSKOU, 5-2. In een van dc bit terste anti-Chinese aanvallen van de laatste tijd heeft het Russische par tijblad Prawda de leiders in Peking beschuldigd van het voorbereiden van een nieuwe wereldoorlog. In een uitvoerig commentaar op China's nieuwe grondwet zegt de Prawda dat de Chinese politiek im moreel is en onmenselijk. De grond wet, zo heet het, bevat artikelen over „voorbereiding in geval van oorlog" en over „het graven van die pe tunnels" voor de civiele verdedi ging. Dergelijke maatregelen „kun nen slechts bezorgdheid veroorzaken bij het internationale publiek", aldus de Prawda. Met name omdatt het goedkeuren van de grondwet werd -begeleid met toespraken waarin werd gewezen op de onvermijdelijk heid van een wereldoorlog en de „bedrieglijke" aard van ontspanning. „Daleboutshoeve" niet op Monumentenlijst Advertentie WESTERSCHOUWEN, 6-2. Hoewel liet de gemeente raad van Westerschouwen allerminst van harte ging, heeft men dinsdagavond toch het besluit moeten ne men 0111 aan de petitie met 275 handtekeningen, waar in werd aangedrongen 0111 het terrein „De Houtsnip" en de lussen ,,De Houtsnip" en „De Schuilhoek" ge legen weide vrij te houden van bebouwing en in de hui dige toestand te laten voortbestaan, geen gevolg te geven. Een der belangrijkste reden hiertoe was het feit dat dit voor de gemeente onaanvaardbare financiële consequenties tot gevolg zou hebben. Nadrukke lijk werd hierbij door burgemeester H. P. Everwjjn en de raadsleden S. Roos cn J. Hcndrikse nog eens gesteld dat men hier te maken heeft met een erfenis van dc voormalige gemeente Haamstede. Het is geen idee van deze- of de vorige raad, zei burgemeester Ever- wijn, en deze treffen dan ook geen enkele schuld hieraan. De heer S. Roos vond het ver schrikkelijk erg dat dit door moet gaan. „Er wordt steeds weer gepraat over een bufferzone, en dit is nu juist een voorbeeld hoe het niet moet." Jammer vond hij het dat er niets meer aan te doen is. De heer J. Hendrikse zei dat alles in het werk is gesteld om nog een oplossing te vinden, maar nog het één nog het ander bleek tot de mo gelijkheden te behoren. Vreemd vond hij het wel, dat tegen het oude plan nooit bezwaren zijn ingebracht, dit zou nu nooit meer in een plan kunnen worden verwezenlijkt. Mevrouw A. G. J. Friderichs-Lan- degent was blij dat nog eens duide lijk wordt gesteld dat men hier te maken heeft met een erfenis uit het verleden. Maar al te vaak wordt de schuld op de huidige raad geworpen, hoewel zij daar in wezen part nog deel aan hebben. Door dc raad werd hierna het voor stel van b. en w. aangenomen om aan de heer F. A. Boom te Burgh vergunning te verlenen voor het bouwrijp maken van het bedoelde terrein. Verder zal van de heer F. A. Boom worden overgenomen de we gen met bermen en daarvoor be stemde grond, nadat de werken en werkzaamheden zijn voltooid en in orde bevonden, onder de voorwaar den: dat bij het passeren van de ak te van overdracht aan de gemeente wordt betaald: a. Een bedrag ad f 9500,voor het aanbrengen van een deklaag in as falt op de wegen na het bouwrijp maken; b. Een bedrag ad f 5.50 per m- net to-bouwterrein, waarvan de opper vlakte voorhands voor het gebied aan het laatste nog aan te leggen ge deelte van de Hoge Hilleweg op 4088 m- kan worden gesteld, als bijdrage in de door de gemeente te maken kosten voor het aanleggen van een transportriool, dorpsuitleg, bestem mingsplan en andere bovenwijkse voorzieningen; c. Een bedrag ad f 900,in ver band met toezicht van gemeentezijde bij het bouwrijp maken; d. Een bedrag ad f 18.810.als bij drage in de kosten van aanleg we gen, riolering, elektra e.d. in aan grenzende gebieden, waarmede de in exploitatie te nemen terreinen me de gebaat zijn; dat men aan de gemeente wordt overgedragen het perceel kadastraal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1