MYSTERIE IN MEINESWIJK De prijs van Surinames onafhankelijkheid De E.G.- voedselhulp 7 BLIK DOOR HET WERELD Turkije wil met Kissinger spreken VENSTER Deense koningin naar Rusland „F Ulsen"1 Beter zeer laat dan nooit ZIF.RIKZFFSCHE NIEUWSBODE ninsiias 4 ivbrumi 1975 Nr. 21030 Onafhankelijkheid binnen een jaar was de belolte die de Suri naamse NPK in november aan een forse stembuszege hielp. Een belofte die premier Arron nu ook moreel eerplicht is na te komen. In Den Haag is hooguit een beetje twijfe lend opgemerkt of dit niet een beet je overijld was, maar er is van die zijde bepaald niet geprobeerd om Suriname van die onafhankelijkheid op korte termijn af te laten zien - integendeel: wanneer Arron het aandurfde wat zou men dan in Ne derland tegensputteren? Wie wel tegensputterden waren oppositieleider Lachmon en zijn aanhang. En in het algemeen de Su- rinamers van Hindoestaanse af komst die allerlei redenen hebben aangevoerd om de onafhankelijkheid wal degelijker en in rustiger tempo voor te bereiden. Maar de kern van de weerzin van Lachmon en de zijnen is waarschijnlijk toch wel dat ze- bang zijn dat Arron, die voorname lijk steunt op de negerbevolking de onafhankelijkheid voor de Hindoe staanse burgers minder aantrekke lijk zou maken. Een niet geheel en al ongerechtvaardigde vrees als men alleen maar kijkt naar het buurland Guyana waar eveneens dergelijke konflikten met een racistische on dertoon te bespeuren zijn geweest. Daarbfj komt dat de Hindoe staanse bevolkingsgroep maar am per een minderheid genoemd kan worden: zo tegen de helft van de in woners van Suriname behoort ertoe, redelijkheid kan men daarom zeker niet ontzeggen aan een argument uil die kringen dat een zaak als onaf hankelijkheid van zo groot gewicht is dat op zijn minst een nationaal kabinet met een veel sterkere rug gesteun bij de kiezers er de onder handelingen over moet voeren. Er zijn trouwens tekenen dat de meer derheid van Arron en de zijnen eni germate aan het afbrokkelen is, ter wijl de oppositie - wel een beetje laat - aan eensgezindheid wint. Ach ter Arron staat tenslotte een kom- binatie van uiteenlopende groepen, die weliswaar alle voor snelle onaf hankelijkheid zijn, maar niet alle maal even gelukkig zijn met de me thoden van Arron. Voor sommigen is hij te fel, voor anderen te gematigd. Afkoopsom Dit is de psychologische achter grond voor de onderhandelingen die in Paramaribo met horten en stoten verlopen. In beleefde diplomatieke taal - niet alleen vanuit Nederlandse departementen - wordt het „onrea listisch' genoemd dut de Surinaamse delegatie aanspreken maakt op mil jard en steun van Nederland, wat dan gerechtvaardigd zou moeten worden door erop te wijzen dat Nederland toch behoort tot de rijkste landen ter wereld en dat een schuld aan ko- worden afgekocht. Dat er aan de loniale uitbuiting niet te schriel mag zaak ook ivel andere aspekten zit ten wordt dan vaak afgedaan als on betekenend. Maar miljarden pompen in een ekonomie vraagt dan toch ANKARA WASHINGTON, 3-2. Turkije treft voorbereidingen voor een drielandenconferentie met Grie kenland en Amerika om nieuwe vredespogingen voor Cyprus op gang te brengen. Het land wil echter eerst waarborgen dat de Amerikaanse militaire hulp blijft toestromen. Dit hebben Turkse funktionarissen in Ankara bekendgemaakt. Uit be trouwbare bron in Washington wordt vernomen dat Henry Kissinger al op 9 en 10 feb'ruari een ontmoeting zal hebben met zijn Turkse en Griekse collega's. DEN HAAG. Deze tabakswinkel an no 1850, is te zien op de tentoonstel ling „Betovergrootvader te koop", die in het Haags museum voor het onderwijs, geopend werd. wel dat de ekonomie die geldstroom kan opvangen zonder overstuur te raken. Daarvan is in Suriname geen sprake en alleen daarom zou hel storten van dergelijke bedragen bin nen luttele jaren voornamelijk ver spild geld zijn - en zo rijk is nu ook weer geen land dat het zich dit kan permitteren. Men neemt daarom ook aan dat het noemen van de astronomische bedragen voornamelijk een binnen landse politieke bedoeling heeft. Arrons aanhang kan nieuwe geest drift putten uit het elan xvaarmee hij zijn financiële eisen stelt. Tot dusver vroeg hij alleen maar wat de andere partij hem met graagte gaf en dat wekt niet de indruk of Arron er hard voor moest vechten of dat zelfs maar wilde. Nu is er dan in derdaad een geschilpunt en kan het kabinet-Arron met trots wijzen op de inspanning die het zich getroost om Suriname onafhankelijk te ma ken. Met als extra aardige politieke mogelijkheid dat later alles wat niet klopte na de onafhankelijkheid ge weten kan worden aan de Nederlan- ders die niet genoeg wilden betalen. Er is geen twijfel mogelijk dat Ne derland een morele verplichting heeft om Suriname by te staan in de eerste jaren van onafhankelijk heid. Die verantwoordelijkheid wordt in Den Haag ontkend noch geschuwd. Maar die gaat niet zo ver dat de bedragen ervan onbeprekt zijn. Het enige wat tot dusver in Pa ramaribo is bereikt is dat onderhan delingen die in een plezierige sfeer hadden kunnen verlopen nu plaats vinden in een atmosfeer waarin de kiemen voor veel bitterheid worden gelegd. KOPENHAGEN, 3-2. Konigin Mar- grethe van Denemarken en haar echtgenoot prins Hendrik zullen van 26 mei tot 2 juni als eerste Westeuro- pese koninklijk paar een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie brengen. Naar het Deense hof maandag ver der meedeelde zullen zij in het voor jaar van 1976 een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Koningin Margrethe en Prins Hen drik zullen met het koninklijke jacht op 26 mei in Leningrad aankomen. uit het buitenland SAIGON. President Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam heeft op een persconferentie gevraagd om meer Amerikaanse militaire hulp om de strijd tegen wat hij noemde toe genomen communistische oorlogsac tiviteiten op peil te kunnen houden. CAIRO. Leonid Brezjnjew heeft „de gevaarlijkste krisis" waarvoor hij zich ooit geplaatst zag sedert hij in 1964 de leiding van de partij aan vaardde, overleefd. Dit schrijft het Egyptische dagblad Al Achram in een bericht uit Moskou waarin een „hooggeplaatste en goed ingelichte bron" in het politiebureau werd ge citeerd. SANTO DOMINGO. Bij het op stijgen van het vliegveld van Santo Domingo is een DC-3 verongelukt, waarbij de piloot het leven heeft verloren en 28 passagiers en beman ningsleden werden gewond. Het vliegtuig is van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij VIASA. WASHINGTON. Twee tankers zijn op de rivier de Delaware in de buurt van Trainer (Pennsylvania) in bot sing. gekomen hetgeen een ontplof- fig teweeg bracht. DaaiJb'ij vond een man de dood. Meer dan twintig men sen liepen verwondingen op. MEXICOSTAD. De Mexicaanse politie heeft een opsporingsaktie op touw gezet naar de gouverneur van de provincie Guerrero, Israël No- gueda Otero, tegen wie een arresta tiebevel is uitgevaardigd op beschul diging van zwendel. CHICAGO. De 22-jarige Ameri kaanse student Steven Peru, die drie jaar geleden naar Cuba ging toen hij beschuldigd werd van samen zwering tot het vergiftigen van de watervoorziening van Chicago, heeft zich bij een rechter in Chicago ge meld. MOSKOU. De Sowjet-minister van defensie, maarschalk Andrei Gretsj- ko, zul in de tweede helft van fe bruari een officieel bezoek aan India brengen. Dit geschiedt op uitnodi ging van de Indiase minister van de fensie, Swaran Singh, zo meldt hot Sowjet-persbureau Tass. JAKARTA. Zevenentwintig men sen, voor het grootste deel kinderen zijn naar alle waarschijnlijkheid ver dronken bij het kapseizen en zinken van een schip in de buurt van de Molukken in Oost-Indonesië, zo heeft het persbureau Antara vrijdag b'e- kedgemaakt. BANGKOK. E11' officieren van de Thailandse luchtmacht zijn om het leven gekomen in een helikopteron geluk in de buurt van de provincie hoofdstad Tsjiang Mai op 800 kilo meter van Bangkok, zo is hier zon dag vernomen. BONN. West-Duitsland telt nu al ongeveer 1,15 miljoen werklozen, vijf procent van de totale beroepsbevol king en het hoogste aantal sinds zes tien jaar. Dat heeft de West-Duitse staatssecretaris van financiën, Karl Haehser, donderdag in Bonn bekend gemaakt. Met kerstmis bedroeg het aantal werklozen nog 945.900. GENEVE. Voor de tweede maal heeft dr. Philip Potter, secretaris generaal van de wereldraad van kerken er bij de regering van de Sowjet-Unie op aangedrongen een waarnemer toe te laten bij het pro ces tegen de doopsgezinde predikant Georgi Vins, dat, naar verwacht wordt, zeer binnenkort in de woon plaats van Vins, Kiev, zal plaats heb ben. MOSKOU. Georgi Vins, een niet door de autoriteiten erkende Russi sche Baptistenleider, is door een rechtbank in Kiew veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, gevolgd door vijf jaar verbanning. Dit heeft de bekende dissident Andrej Sacha- row bekendgemaakt. WASHINGTON. De Amerikaanse president, Gerald Ford, zal het con gres een begroting voorleggen die voor het financiële jaar 1976 voor ziet in 349 miljard dollar aan uitga ven en een tekort van 52 miljard dollar, het grootste deficit in vredes tijd. NEW YORK. In een interview met de Amerikaanse televisie heeft de sjah van Iran, Mohammed Reza, gezegd dat het westen niet door een Arabisch olie-embargo kan worden „gewurgd", omdat veel andere lan den bereid zullen zijn voorraden te leveren. PORTLAND. De 383 ton metende Nederlandse kustvaarder Pei'go (Wa genborg Scheepvaart b.v., Zwart sluis) is na een aanvaring in het Ka naal gezonken. Alle vijf opvarenden zijn opgepikt door de Zanzibar, een schip uit Cyprus. KOPENHAGEN. In Kopenhagen zijn twaalf Turkse gastarbeiders aangehouden en drugs en baar geld in beslag genomen na een tip van een verslaafde vrouw die aan de in vloed van de mannen wilde ontko men. BONN. In West-Duitsland mogen echtparen voortaan zelf bepalen of zij de achternaam van de man of de vrouw als familienaam zullen dra gen. LISSABON. De Portugese autori teiten hebben een beroep op alle ge demobiliseerde soldaten die na de koloniale oorlogen terugkeerden, ge daan hun wapens in te leveren. PERTH, West-Australië, 3-2. Me vrouw Catherine Krugell in Perth in Australië was nooit te jong om met roken te beginnen en nooit te oud om ermee uit te scheiden. Vorige week vrijdag werd ze 205 jaar, by welke gelegenheid ze mee deelde dal ze het roken er voorgoed aan gaf. Mevrouw Krugell stak haar eerste sigaret op toen ze 6 jaar was en nu, .99 jaar later, vindt ze de tijd geko men de gewoonte te staken. Haar familie, die ook vier achter kleinkinderen telt, zal haar aan haar woord houden. SUVA. Fidzji-eilanden. Wervel storm Val heeft huisgehouden op de Fidzji-eilanden, waai- woningen op acht eilandjes door windstoten van 209 kilometer per uur omver werden geblazen. Honderden gezinnen wer den op die manier dakloos. CORDOBA. Minstens tien Argen tijnen zijn om het leven gekomen en een dertigtal wordt vermist als ge volg van noodweer dat in het berg achtige gebied van Cordoba tot overstromingen en aardverschuivin gen heeft geleid, WASHINGTON. De bond van Amerikaanse verkeersvliegers heeft bekendgemaakt dat met ingang van 1 februari haar leden zullen weige ren ladingen te vervoeren die als ge vaarlijk voor de gezondheid worden beschouwd. SINGAPORE. De regering van Singapore is met de Nederlandse maatschappij Philips overeengeko men een opleidingscentrum voor ar beiders in de machinebouw en toe stellen voor wetenschappelijk en professioneel gebruik op te richten, zo is bekendgemaakt. Vim als heroïne aangeboden ARNHEM, 2-2. Hoeveelheden ge concentreerd schuunniddel worden in het Arnhemse Spijkerkwartier als heroine aangeboden. Tot deze ont dekking is de Arnhemse recherche gekomen na de aanhouding van een inwoner van die s tad, die ervan wordt verdacht een tasje van een prostituee te hebben gestolen. Na zijn aanhouding vond de politie een tabaksdoos met het spul op de man. De Arnhemmer verklaarde het te hebben gekocht van een rijksge noot. Volgens de politie is gebruik van de vim levensgevaarlijk. Ook heroine vermengd met het schuurmiddel kan zeer gevaarlijk zijn. Enorme hasj vangst te Rotterdam ROTTERDAM, 3-2. In een Rotter damse taxi heeft bewakingspersoneel van de Prinses Beatrixhaven in ode Maasstad maandagmorgen vroeg een partij hasjisj van 300 kg aangetrof fen. Volgens de politie vertegenwoor digt de hasj op het ogenblik een handelswaarde van ongeveer een half miljoen gulden. In verband met deze vondst arresteerde de politie de 32-jarige taxichauffeur C. van E. en drie opvarenden van het Libanese ms. „Beryti" (2800 ton), dat in de Prinses Beatrixhaven ligt afgemeerd. BRUSSEL, 3-2. De Europese mi nisterraad heeft in Brussel tussen zün onderhandelingen met de ACP- ianden door, besloten tot het leveren van 100.000 ton graan voor Bangla Desh. Die aktie kan vervroegd uitge voerd worden, zodra de onderhande lingen met dat land zijn beëindigd, aldus de raad. De EEG-lidstaten hebben van de raad machtiging gekregen om reeds nu de nationale akties uit te voeren die ze overwegen ten behoeve van Bangla Desh en India. De raad heeft ook besloten tot een leveringsovereenkomst met het In ternationale Rode Kruis inzake 15.000 ton graan, 1000 ton butteroil en 3000 ton magere melkpoeder. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 5 FEBRUARI NED. I: De jeugd hoeft zich niet te vervelen deze middag. Het mid dagprogramma van de VARA wordt 39 „Niet, dat ik weet. Neeik heb gehoord, dat hij vóór Grotema met die Luus van Daendelshoven trouwde de, werk van haar heeft gemaakt. Waarschijnlijk had Grotema betere vooruitzichten dan d'Astaing." „O, Het kan nuttig zijn zoiets te weten. Heb jij nog wat nieuws om trent de een of ander?" d'Astaing had een paar dagen voor zijn verdwijning een fiets gekocht. Nogal een dure, met drie versnel lingen." „O. Past dat ergens in het schema van je onderzoek?" „De fiets is nergens to vinden. En de buurman weet zeker, dat hij er de maandag voor zijn verdwijning mee thuisgekomen is. Naar de be schrijving van de man moet het een Engelse fiets geweest zijn, een Ralley en dat klopt. We vonden de leveran cier." „Knap werk." prees Hoolwerf. „Dank je. De fiets was kontant be taald, dik vijfhonderd gulden. Kan het zijn, dat die d'Astaing het ver- hikel gekocht heeft om mee te ne men naar zijn zomerhuisje bij jul lie?" „Natuurlijk bestaat die mogelijk heid, maar wij hebben hier geen fiets gevonden. Beslist niet in of bij het huisje." „Dan geeft mij dit te denken. Al les kan immers van belang zijn? Neem bijvoorbeeld die drie sigaret- tepeuken." „Ja is er in zijn kennissenkring mogelijk een vrouw?" informeerde Hoolwerf. „Wie zal dat zeggen? Mogelijk een collega op het ministerie. Ik zal eens informeren." geopend door Klaurtje Tip en Bal thazar waarna Hun met de hoed zijn avonturen beleeft. De natuurfilm Het Port Nourlungu brengt prachtige beelden van de natuur onder water. Om vier uur wordt verder uitgezon den het Chinese sprookje De godin van de melkweg. Dertig minuten la ter volgt een filmpje over de eland en zijn gedrag. Om vijf uur gaat het doek op voor De film van Ome Wil lem en de middag-uitzending wordt afgerond met een film over pelika nen in de delta van de Donau. Dan is de zender voor het JKOR. In jouw beurt worden kinderen van buiten landse werknemers geïnterviewd. Kenmerk brengt daarna informatie over kerk en samenleving. Na het journaal begint het programma Car- naimlslied 1975. Uil elf karnavals- liedjes wordt een nummer gekozen dat het predikaat Carnavalslied 1975 verdient. Door een populaire stoet zangers en zangeressen wordt er deelgenomen aan deze „wed strijd". O.a. door Jan Boezeroen, het Cocktail trio, Sjakie Schram en de Feestneuzen. Na dit gebeuren is het tijd voor de korte speelfilm „Voor goed geld is alles te koop". Orson Welles speelt een rijke avonturier, die, bijna aan het eind van zijn le ven, nog een nuttige daad wil stel len. Tenslotte kan men nog kijken naar Achter het nieuws. NED. II: Aan het begin van de reeks programma's van vanavond staat Van gewest tot gewest. Het nieuws over de regio's komt ditmaal uit het nietige dorpje Sloterdijk met zijn vier eeuwen oude Petruskerk, die op het ogenblik met ondergang wordt bedreigd. De Stichting Socu- tera, eveneens voor de klok van acht uur, brengt een filmpje over de landbouwproduktie in de Derde We reld. Het journaal en politieke zend tijd (KVP) worden gevolgd door het Engelse tv-spel Een lichte vorm van uitputting. Het verhaal gaat over een schrijver die zich in een eenvou dige boerenstulp heeft teruggetrok ken om geheel tot rust te komen. Op zekere dag vraagt iemand om hulp bij- hem. Een meisje zegt dat haar medepassagier ziek is geworden en dringend medicijnen nodig heeft. Na dit spel vervolgt de NOS de serie Kijken naar kinderen. Kinderen worden geobserveerd in hun gewone dagelijks leven. Vervolgens tot kwart over elf drie vaste rubrieken: Panoramiek met achtergrond infor matie over aktuele gebeurtenissen, Studio Sport met sportfeiten en Den Haag Vandaag met berichten over het parlementaire gebeuren in ons land. WOENSDAG 5 FEBRUARI NED. I: 9.15 Schooltelevisie; 15.30 Klaartje Tip; 15.35 Hans met de hoed; 15.50 Het Port Noarlunga rif; 16.00 De godin van de melkweg 16.30 Elandenrijk; 16.55 Klaartje Tip; 17.00 De film van Ome Willeïn; 17.30 Tussen de pelikanen; 18.15 Eenheid in eenheden; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws19.05 Jouw beurt; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Carnavalslied 1975; 21-.2Q Voor geld is alles te koop; 22.15 Achter het nieuws; 22.40 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partij en; 20.30 Een lichte vorm van uit putting; 21.20 Kijken naar kinderen; 21.45 Panoramiek; 22.00 Studio Sport; 22.25 Den Haag vandaag; 22.40 Journaal. DONDERDAG 6 FEBRUARI NED. 1: Tanja Koen en Rien Poortvliet zijn o.a. te zien in het programma Van Nature, waarmee om zeven uur de NCRV-avond wordt geopend. In deze uitzending o.m. aandacht voor de vleermuizen en de EHBO voor huisdieren. Na het journaal van acht uur is de buis 50 minuten lang voor Eddy Becker en zijn Eddy go round show. Hitjes en kanshebbers voor de top worden door hem aan het kijkersvolk gepre senteerd. Er wordt vanavond ook weer aan zaalvoetbal gedaan. In de „Misschien kan mevrouw Grotema je meer vertellen over d'Astaing." „Daar ga ik voorlopig niet meer heen, want die is des duivels. We hebben ontdekt, dat die Grotema, behalve zijn salaris, nog een inkomen had. Mevrouw Grotema beweerde nergens van te weten, maar daar trapte ik niet in. Ze viel een beetje uit haar rol." „Welke rol?" „Nou, van grande dame. Ze is im mers van adel en heeft gestudeerd. Typisch verschijnsel, dat bij zulke mensen de beschaving soms een dun vernisje blijkt te zijn." „Dat heb ik ook al eens geconsta teerd, ja. Zeg, ik bel je morgen nog wel als ik meer weet omtient dc doodsoorzaak. So long!" De volgende morgen vernam Hool werf in het ziekenhuis, waar de sec tie had plaatsgevonden, dat d'As taing overleden was aan pyemie. De toxioloog, die de patholoog in dit geval assisteerde bij de sectie op het lichaam van de dode, verduidelijkte: Het is een infectiebacil, die vergif tiging in het bloed kan veroorzaken. U hebt zelf wel ontdekt, dat hij een verwonding had in de mondhoek. Dat is gaan zweren en etteren. Hij heeft van die pus via de normale kanalen in zijn bloed gekregen. Ver oorzaakt dus door het binnendringen van etterverwekkende bacterieen in de ontstekingshaard. in casu de wond in de mondhoek. Welke bacterieen het zijn, moet nog nader onderzocht worden, maar dal kan hier niet ge schieden. Mijn eerste indruk is. dat hier sprake moet zijn van strepto- kokken, want we zagen sporen van kogelronde bacterioën via de spijs verteringsorganen in zijn lichaam. Vrijdag 7 februari, 20.20 uur, Neder land I: In de woelige wereld van de vogel vrijdag. Uilsmijter is Rijk de Gooyer. achtste wedstrijd van de mini-voet balshow speelt de nationale militaire selektie tegen een kombinatie van Brabantse en Limburgse spelers. Daarna brengt de NCRV de doku- mentaire Zwarte Safari. Hierin laai men zien wat er gebeurt als een zwarte expeditie naar Engeland koerst om het onbekende land te on derzoeken. Het laatste kwartier zendtijd gaat op aan de tweede edi tie van de serie Dirigerende zan gers. Ditmaal is het Rudolf Gras man die in dit programma van geestelijke liederen als solist en di rigent optreedt. NED. II: Eerst brengt de VARA de clowns Sol en Gobelet op de buis, die waarschijnlijk weer dolle avon turen beleven. Daarna volgt weer de rubriek Horen, zien, zwijgen, waarin o.a. Charley Chaplin, Olivier Hardy, Mark Swain en Charly Mur ray. Heet van de naald brengt Ach ter het nieuws om tien voor half negen achtergrondinformatie over belangrijke gebeurtenissen. Dankzij het afscheid van Colditz kon de serie 't Wilhelmina naar een vroeger tijd stip van de avond verschuiven. Af levering zes is vanavond daarom al om vijf voor half negen te zien. Er komt nu een grote aktie ter behoud van het buurthuis. De Ombudsman houdt tussen negen uur en half tien zijn spreekuur. Daarna begint er een nieuwe politieserie: „Politie dui ken". Terwijl hoofdinspekteur Wat- tis bezig is zijn buro op te ruimen komt de melding binnen dat bij het ophalen van het huisvuil de arm van een mens is gevonden. Het eerste wat de politie te doen staat is er achter zien te komen in welke wijk de misdaad is gepleegd. Na informa tie van een tv-omroep valt de ver denking op de verpleger Edward Harrison, die samenwoonde met een vrouw die plotseling vermist wordt. V ervolgens kan men nog kijken naar Achter het nieuws en Den Haag Vandaag. DONDERDAG 6 FEBRUARI NED. I: 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws19.05 Van nature; 20.00 Journaal; 20.20 The Eddy go round show; 21.10 Mi ni-voetbal show; 21.50 Zwarte safa ri; 22.40 Dirigerende zangers; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Sol en Gobelet; 19.30 Horen, zien, zwijgen; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.35 't Wilhelmina; 21.00 De ombudsman; 21.25 Politie... duiken; 22.15 Achter het nieuws; 22.50 Den Haag vandaag23.05 Jour naal. door F. VAN FALCKENOORT De man zal zich ziek gevoeld heb ben". „Enig idee, of hij onder genees kundige behandeling was?" Ditmaal schudde de pathaloog het hoofd. „Elke arts zou terstond het gevaar voor de patiënt hebben on derkend en hem onmiddellijk naar een ziekenhuis laten brengen. Waar om de man geen dokter heeft ge roepen, is orib'egrijpelijk. Tenzij hij niet de ernst van zijn toestand be sefte. Mogelijk, dat de doorloop van het vergif, ontstaan dus door de in fectie en de daaruit voortgekomen bacterieen, via de bloedkanalen zo snel is gegaan, dat het slachtoffer in zijn slaap in een coma is geraakt, waaruit hij niet meer is bijgekomen." Hoolwerf had aandachtig geluis terd, maar deze medische uiteenzet ting gaf geen antwoord op een paar vragen. „Enig idee, hoe de man aan die verwonding is gekomen? In de mondhoek?" „Geen idee. Hij kan zich met een mes of vork verwond hebben. In glas gevallen zijn. In elk geval heeft hij de wond verwaarloosd. Het proces kan verergert zijn door bijvoorbeeld het gebruik van ongekookte melk. Streptokokken komen daarin voor, vooral als ze niet meer vers is. Als daar in huis nog melk aanwezig is, zou ik die ook wel willen onderzoe ken." „In het ijskastje stond een panne tje met melk. Zuur," verklaarde re chercheur Prins, die met Hoolwerf meegereden was naar het zieken huis. „Geef dat pannetje in elk geval maar mee," adviseerde dc toxioloog. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7