OP 10 FEBRUARI PLEIDOOI VOOR DE INSTELLING VAN STREEKARCHIVAAT RENESSE WORDT FRAAI KAMPHUIS RIJKER VERKOOP VAN FONDSMOSSELEN REGINT STREEKNIEUWS gendarme P.L.O. krijgt meer wapens van Moskou Nederland en de auto Toren voor Nieuwerkerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag: '1 februari 1975 Nr. 21636 „Stad en Lande" Puriteinse ZIERIkZEE, 1-2. Op tie jongste vergadering van de vissersvereniging „Helpt Elkander", onder voorzitter schap van de heer B. W. Schot, zijn nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen, w.o. het jaar verslag, uitgebracht door de sekretaris, de heer C. Al. Schot, die mededeelde dat de vereniging thans uit I I leden bestaat. Analoog aan dc inleiding van dc voorzitter, had hü tie zaadwinning en de mosselvangsten in zijn verslag verwerkt. In hel verslagjaar werden vier leden - en vijf bestuursvergaderingen gehouden. Bij ontsteltenis van de penningmeester dc heer G. Kouijzer werd het jaar verslag uitgebracht door de heer P. Blommaert. die een batig saldo meldde van f 774,85. Ken kascommissie bestaande uit de heren W. Kouijzer en \V. Schot meldde de hoeken in orde. waarop de penningmeester décharge werd verleend. Tot leden van de nieuwe kascom missie werden gekozen de heren P. Praet en B. Schot. De aftredende bestuursleden de heren C. L. Praet en C. M. Schot, werden met meer derheid van stemmen herkozen. Zij namen hun benoeming aan. Bode blijft de heer J. Kouijzer, met een kleine positieve salariskorrektie. Gesprekspunt was verder de z.g.n. tweede monsternamc van mosselen, genomen van 276 partijen per 1 ja nuari. Van 47 parti.jen werd geen tweede monster genomen, 73 partij en bleken meer tarra te bevatten, 52 miridcr en vier L,even gelijk. Een echte verandering op dit punt valt te verwachten voor hot nieuwe sei zoen. Fondsinosselen Vanaf maandag j.l. wordt f 1,— heffing per ton minder gerekend. Aan de orde komt de levering van l'ondsmossclen. Ze zullen meer moe ten opbrengen dan f 20; de verkoop begint op 10 februari. Er is een to taal van 25 a 30.000 tonnen. Een bedrag van f 15.000 moet naar het Mosselpropaganda fonds, vooral om dc reklame in Frankrijk wat aan te zwengelen. In 1974 werden geleverd: Zeeland 300.000 ton; Waddenzee 570,000 ton. Vorig jaarcijfers: 305.000 en 564.000. Door de handel werd afgenomen 743.000 ton (826.000 ton». De import bedroeg: 51.000 ton. België nam af: 185 000; Frankrijk 184.000 (156.000 - 170.000). De aantal len voor de inleggerijen bedroegen: 124.000 (136.000). Een bedrag wordt gestort ter her denking van het 40-jarig bestaan van het Produktschap (Mossclkantoor). Met 55-jarig bestaan van de vereni ging zal enigszins feestelijk worden gevierd. ZIERIKZEE, 31-1. „Een streekaeehi va riaat op grond van de Wet Gemeenschappelijke regelingen, zon ook voor de gemeenten en het waterschap op Schouwen- Duiveland de meest aanvaardbare oplossing zijn om de zorg voor hun archieven afdoende te regelen. Bij de bouw van een gemeenschappelijke archiefbewaar plaats kunnen tevens de belangrijke rechterlijke, no tariële en weeskamerarchieven naar Schouwen-Duive- laml terugkeren en kan een dergelijk streekarcliiva- riaat uitgroeien tot liét historisch centrum van Sehou- wen-Dui vel and". Aldus pleitte de heer II. Uil in het kader van de Cursus Streekgeschiedenis van de vereniging „Stad en Lande van Sehouwen-Duiveland" in zijn lezing over „Archieven en archivarissen". Een persoonlyk archief werd gedefinieerd als het geheel van beseheiden die door een persoon als partikulier zijn ontvangen of opgemaakt en bestemd zijn om onder die persoon te berusten. Een zelfde definitie kan worden gefor muleerd voor het archief van de gemeente, een vereniging, een minister, enz. Aardenburg was de eerste ge meente in Zeeland die een archivaris benoemde. De gemeente Goes be noemde reeds in 1852 als gemeente archivaris mi'. J. G. ab Utrecht Dresselhuis. Hij stierf echter reeds in 1853. Hij werd opgevolgd door dr. R. A. Soetbrood Piceardt, predikant bij de Hervormde gemeente die f 50 per jaar verdiende. Middelburg volg de het Goese voorbeeld in 1861 toen mr. J. El. de Stoppelaar tot archiva ris werd benoemd. De situatie waar de kerkelijke ar chieven zich in bevinden is in de meeste gevallen bedroevend. De Her vormde Kerk is het verst gevorderd met de aanpak van haar archieven. Op pro-deo basis is onder meer een archiefconsulent op Schouwen-Duit veland werkzaam. Archiefwet 1962 Het archiefbeheer van de overheid is geregeld in de Archiefwet 1962. Een van de belangrijkste b'epalingen is dat de archieven, in de archiefbe waarplaats berustend, in het alge meen openbaar zijn. Ieder heeft de bevoegdheid de -stukken kosteloos in te zien, over te schrijven of te laten kopiëren. De archivaris beheert de archieven die niet meer in gebruik zijn bij de administratie. Volgens de wet moe ten de bestanddelen die in het alge meen ouder zijn dan 50 jaar naar de archiefbewaarplaats worden overge bracht Tevens worden deze bestand delen in het algemeen openbaar. De taak van de archivaris zal zijn hel inventariseren van de archieven, dat wil zeggen: ordenen en beschrijven. Verder verstrekt de archivaris in lichtingen aan het ambtelijk appa raat. Hij verleent inzage aan perso nen die stukken willen bestuderen. Door zijn vaak unieke "kennis van de onder zijn beheer staande archie ven is hij in staat de bezoeker op de juiste en meest doeltreffende wijze te helpen bij hun onderzoek. De moderne archivaris zal zijn ar chief trachten naar voren té brengen onder andere door publikaties en zal streven naar een intensivering van de heemkundige aktiviteiten in zijn werkgebied. De archivaris zal er naar streven particuliere archieven in zijn archiefbewaarplaats op te ne men om ze voor onoordeelkundig beheer te behoeden. Het Rijksarcliiefwezen Het Rijksarchiefwezen vond zijn ontstaan in 1802 toen mr, Hendrik van Wijn tot „archivarus" van de Bataafse Repub'liek werd benoemd. Hij werd opgevolgd door de in Zie- rikzee geboren jhr. mr. J. C. de Jon ge. Onder dr. R. C. Bakhuizen van den Brink en zijn opvolgers ont stond de centralisatiegedachte. In de periode 1877-1890 werden alle provinciale archieven in rijksarchie ven omgezet. Thans is er in elke provinciehoofdstad een rijksarchief gevestigd. De archieven van de rijksoverheid worden bewaard in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. In Zeeland werd in 1799 de zorg voor de archieven ter hand genomen De eerste „archivarius" werd in 1843 benoemd in de persoon van «I- P. van Visvliet. Na zijn dood kreeg Zeeland in 1890 zijn eerste rijksarchivaris in de persoon van mr. J. P. N. Ermeins, vroeger burgemeester van Zierikzee. In 1940 ging een groot deel van de archieven verloren tijdens de brand in het Rijksarchief in de meidagen. Bij de gemeenten was de zorg voor de archieven in de vorige eeuw even bedroevend als die bij het rijk. De gemeentebesturen zagen het nut van een goed verzorgd archief, als bron van de rechten en plichten van de gemeenten, in vele gevallen niet in. In de 20e eeuw ontwikkelde het ge meentelijk archiefwezen zich snel. Thans hebben 50 van de 850 gemeen ten een archivaris in dienst, 96 ge meenten werken samen in een streekarchivariaat. Dit betekent dat 17 o van de gemeenten over een archivaris beschikken en dat 45 H van de Nederlandse bevolking een archivaris in hun gemeente hebben. ZIERIKZEE Ger. Vrouwenvereniging De Ger. Vrouwenvereniging „De Lampen Brandende" houdt de maan delijkse bijeenkomst op woensdag 5 februari 's avonds in de zaal van de Ger. Kerk. Onderwerp van gesprek is het boek van Mary Baartman „Wijze vrouw". De inleidster is me vrouw Lakké-Zandee. Tevens zullen de jaarverslagen gelezen worden door de secretaresse en de penning- meesteresse. Er zal een verloting ge houden worden t.b.v. de kas. Ledenvergadering „Luctor et Emergo" Vrijdagavond 7 februari houdt het fanfarekorps „Luctor et Emergo" te Renesse in „Het Wapen van Zee land" zijn jaarlijkse ledenvergade ring. Na de.opening komen achter eenvolgens de notulen, het jaarver slag en het verslag van de penning meester aan de orde. Na de pauze staat de bestuursverkiezing op de agenda. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren C. Dorreman en S. L. de Feiter. Na de benoeming van nieuwe leden zal de commissie voor het organiseren van een gezellige avond verslag uitbrengen. Nadat tot slot de voorkomende zaken en de rondvraag zijn afgehandeld, zal de vergadering worden besloten. ELLEMEET Feestavond V.O.O. Middenschouwen Zaterdag 1 februari werd in het „Durps'uus" te Ellemeet de feest avond gehouden van de Vereniging Openbaar Onderwijs (V.O.O.afde ling Middenschouwen. De avond werd door de voorzitter, de heer B. A. Kievith, geopend. Deze" sprak zijn voldoening uit over het feit dat de zaal nagenoeg geheel ge vuld was. Vervolgens bracht de to neelgroep van V.O.O. van de afde ling Oosterland het uitstekend ge speelde blijspel „Pas op de drempel". Tijdens de pauze bestond er gele genheid loten te kopen. De trekking werd verricht door mevrouw Bae- rends uit Kerkwerve. Een echte aanwinst RENESSE, 3-2. In Renesse zal men liet komend sei zoen een fraai kamphuis rijker zijn. Op het terrein van manege „De Dreef" is namelijk het achttiende eeuws voormalig woonhuis van de familie Steur, eigenaar van de manege, tot kamphuis omgebouwd. Vorig jaar woedde hier op 10 februari een enorme brand, waarbij de aan het woonhuis grenzende schuur tot dc gond toe afbandde en waarbij het weinig gescheeld had of ook het woonhuis was in vlammen opgegaan. Enkele panlatten brandden zelfs al. maar snel en preventief optreden van de brandweer zorgde er loen voor dat dit huis kon worden gered. Nu is het dan verbouwd tot een fraai en degelijk kamphuis waar plaats is-voor ongeveer 40 personen. Het is dan ook het plan van do heer Steur om hier met groepen te gaan werken. Zo bivakkeerden er deze wintermaanden reeds groepen van een Roosendaalse levensschool. Zelf verzorgen De mogelijkheden tot recreatie in dit gebied zijn dan ook groot, want behalve paardrijden kunnen er fiets-" tochten worden gemaakt, men kan er huifkarrijden en wat voor stede lingen in het bijzonder belangrijk is: dat gelegenheid wordt gegeven de dieren op de manege zelf te verzor gen. Het kamphuis heeft een grote eet zaal met aangrenzende keuken. Op de voormalige graanzolder zijn onder de zware eikenhouten balken twee slaapzalen ingericht, terwijl in het authentieke opkamertje ruimte is geschapen voor de „leiding" Momen teel wordt nog steeds hard gewerkt om het geheel af te werken. Dat het idee van een kamphuis wel aanslaat blijkt reeds uit de aanvragen die de heer Steur al voor het komende sei zoen te verwerken kreeg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) CACF.RES, Spanje, 3-2. Een bi bllotheek in de Spaanse stad Caceres heeft een reprodulctie van de Ma ja Desnuda - De naakte Maja - van Francisco de Goya Y Lucientes, uil haar etalage moeten halen, omdat een (jendarme het befaamde schil derij „aanstootgevend" vond. Pendant van de Maja Desnuda is de geklede Maja, waarvoor waar schijnlijk Dona Antonia Zarate po seerde. Zeeuws steuncomité voor „Proloog" VLISSINGEN, 3-2. Maandas- avond is in Vlissingen het twintigste steunkomité van de toneelgroep Proloog opgericht. De groep, die de steun heeft van de progressieve politieke partijen in Zeiand en diverse jeugdorganisaties is van plan om zelf voorstellen van vormingstheater te gaan organise ren. In diverse plaatsen in Zeeland worden kontaktpersonen aangewe zen die het vormingstheater in hun gebied gaan stimuleren. Vliegveld modderveld HOOGEVEEN. 3-2. Een hulpvlieg veldje bij Hoogeveen is gesloten, omdat de landingsbanen veranderd zijn in modderbanen. Oorzaak is dat onverlaten al sinds twee maan den 's nachts de dijken rond het vliegveld doorsteken. Het gevolg hiervan is dat de drainage van het vliegveld wordt geblokkeerd, waar door weliswaar-de omliggende wei landen droog komen te staan, maar landen op het vliegveld niet meer mogelijk is. v BEIROET, 4-2. De Sowjel-Unie zal haar militaire steun aan het Pa lestijnse verzet vergroten. Het Libanese dagblad El Liwa meldde dinsdag dat minister van buitenlandse zaken Gromiko dit be sluit van het Kremlin heeft meege deeld aan de Palestijnse leider Jas- ser Arafat, met wie hij zondag in Damascus een gesprek van twee uur voerde. Na afloop van het toneelstuk zorgde het duo „Jaap en Kees" voor een pittig dansmuziekje. Via het „rad van avontuur" verwisselden vele slagroomtaarten van eigenaar. SCHARENDIJKE Vergadering A.R.-kiesvereniging Op donderdag 6 februari wordt in het jeugdgebouw te Scharendijke een vergadering gehouden van de A.R.-kiesvereniging Kerkwerve en Scharendijke. Als spreker treedt op burgemeester E. Bearends van Mid denschouwen over het onderwerp: „Gemeente-politiek". Aan de orde komt verder de samenvoeging van de beide kiesverenigingen. NIEUWERKERK Staatkundig Ger. Studievereniging Vrijdagavond 7 februari a.s. ver gadert de Staatkundig Gereformeer de Studievereniging „Sehouwen- Duiveland in het vergaderlokaal van de Gereformeerde Gemeenten, Mo lenstraat te Nieuwerkerk. De inleiding wordt verzorgt door de heer I.,de Waal die hoopt te spre ken over het onderwerp „Gezag". Voor tijd: zie agenda. NIEUWERKERK. Na de oorlog moest het geteisterde en later geherstruk- tureerde Nieuwerkerk het doen zonder toren en een klokkestoel, waarin de oude klok terugkeerde. Dit tijdperk spoedt teneinde door het besluit van de raad van Duiveland tot herbouw van een toren. Men zie ook de voorpagina. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM, 3-2. Ons land telt circa 3,5 miljoen personenauto's autodichtheid 1:3,9), hetgeen bete kent dat tweederde van alle Neder landse gezinnen een auto heeft. Volgens de RAl-prognoses zullen over twee jaar rond vijf miljoen Ne derlanders een rijbewijs hebben. Nu zijn er 4,7 miljoen rijbewijsbezitters. Daarvan hebben drie op de vier een eigen auto. Blijft deze verhouding ongewijzigd, dan zullen na 1980 4.5 miljoen auto's in Nederland geregi streerd zijn en er rond zes miljoen Nederlanders een rijbewijs hebben. Flitsen" uit het buitenland HANNOVER. De 25-jarige Neder lander Ronald Augustin, die in West-Duitsland gevangen zit op ver denking van het vervalsen van pas sen. is zondagavond met een „dorst staking" begonnen. Sinds midden september is hij, evenals leden van de Baader-Meinhof-groep, in hon- gerstaking en wordt hij gedwongen gevoed. WASHINGTON. Dc begroting die president Ford van de Verenigde Staten maandag aan de natie heeft aangeboden en die een record-tekort in vredestijd vertoont, is in het door de democraten overheerste congres kil ontvangen. NEW YORK. Verscheidene joden die naar de Verenigde Staten zijn geëmigreerd, hebber, de Russische ambassade in Washington toestem ming gevraagd naar de Sowjet-Unie te mogen terugkeren, schrijft de Russische cineast Joeri Brochin in de New York Times. Brochin is zelf emigrant. (Vervolg van pag. 1) als subsidiabele kosten resteert een bedrag van f 631.162,Het aantal manweken voor de bouw van de to ren is gesteld op 500 en de duur van de bouw wordt bepaald op 50 weken, zodat in het kader van de werkloos- heidsbestrijding dit betekent dat het werk tien mensen gedurende een jaar werk geeft. Uit het bovenstaande blijkt dat de ten lasten van de gemeente blijvende kosten kunnen worden bepaald op 7maal f 6311.62 - f 44.182,—. Daarin kunnen de in het „toren fonds" aanwezige bedragen ad on geveer f 12.000,nog worden afge trokken. Wanneer alles er afgetrokken is, zal dc gemeente Duiveland voor deze bouw ongeveer niets hebben te beta len, aldus de voorzitter, die mee deelde dat er vóór 1 juli a.s. begon nen zal moeten zijn. Men is over het algemeen zeer ge lukkig met de herbouw van Nieu- werkerks dorpstoren en de heer Ro- meijn (VVD) sprak terecht van een „historisch moment in de geschiede nis van de gemeente". De goed be zette publieke tribune maakte de vreugde van de inwoners van Nieu werkerk trouwens duidelijk ken baar. STOCKHOLM. Een aan Rem brandt toegeschreven schilderij dat zaterdag op een veiling in Zweden vcor ca. 85.000 gulden werd verkocht is door de politie in beslag genomen. Dit gebeurde op verzoek van dt pro cureur van Valskog (Zuid-Zweden) die wil nagaan of dc signatuur echt is. „Algemeen Vissersbelang'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3