Nederlandse consul-honorair in Columbia door guerilla's ontvoerd Duidelijk trammelant met vergoeding perceelsverliezen Voorlopige regering Angola Zomers weer lokte velen weg op DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prins Bernhard in Mexico ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 felmiari 197."> 131ste jaargang Nr. 21635 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half 2 zie pagina 2 onder dè rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Liclil op historie Zierikzees, archief BOGOTA, 2-2. - De Nederlandse consul-lionorair in Cali in Columbia, de heer E. E. Leupin, is door ge üniformeerde mannen ontvoerd van de hout werf die zijn eigendom is. Daarbij werd één van zijn werkne mers vermoord, zo hebben rle Columbiaanse politie en bet leger zaterdag bekendgemaakt. De derde lcgerbrigade in Cali deel de in een communiqué mee dat zy de leiding op zich genomen had van het zoeken naar de heer Leupin, in samenwerking met politie en burgers Generaal Luis Humberto Valder- rama, waarnemend ondercomman dant van de Columbiaanse rijkspoli- LOEANDA, 1-2. De drie guerrilla bewegingen in Angola, die 14 jaar lang tegen het Portugese koloniale bewind hebben gestreden, hebben vrijdag officieel een voorlopige re gering gevormd, die Angola naar de onafhankelijkheid zal leiden. Het zijn de volksbeweging voor de bevrijding (MPLA), het bevrijdings front (FNLA) en de Unie voor onaf hankelijkheid (UNITA). MEXICOSTAD, 2-2. Prins Bern hard is zondag uit Costa Rica in Mexicostad aangekomen voor een particulier bezoek aan Mexico. Hy werd op het vliegveld begroet door Nederlandse diplomaten en funktio- narissen van de afdeling protocol van het Mexicaanse ministerie van buitenlandse zaken. Een Nederlandse woordvoerder deelde mee dat de enige officiële af spraak in Mexico is een ontmoeting met president Luis Echevarria op maandag. Dinsdag zal de prins uit de hoofd stad vertrekken naar de noordwest kust waar hij zich zal bezighouden met diepzeevissen. Hij zal daar vier dagen blijven alvorens naar de V.S. te vliegen. ZIERIKZEE. Een opgewekte boxer - kennelijk op rondgang in de plant soenen - zorgde zondagmorgen voor een spontane en vriendelijke begroe- itng van Jacob Jutte te Zierikzee. Op de pleinruimte voor de Grote kerk voerde Jutte een proefplaatsing uit van een groep beelden, die in de fraaie ruimte een markante wissel werking te zien gaven met de histo rische Grote kerk. (Zie ook elders in dit nummer.) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) tie, zei dat de ontvoering vrijdag avond door ongeveer twintig man in militaire uniformen wps uitgevoerd. De regering wilde berichten van Radio Columbia dat de ontvoering het werk was van linkse guerrilla strijders, niet bevestigen. In het legercommuniqué stond dat de heer Leupin om half tien 's avonds plaatselijke tijd door „on bekenden" en voor de ogen van zijn twaalf werklieden was meegenomen Juan Sanchez Casallas, een werkne mer, werd in de woorden van het communiqué „op gewelddadige wijze gedood". Kolonel Manuel Dario Sosa, de commandant van de derde b'rigade heeft op de burgers in de streek van Cali een beroep gedaan met de mi litaire autoriteiten mee te werken om de 'heer Leupin op te sporen. Controle floor het leger Valderrama deelde mee dat het betrokken gebied „onder operatione le controle" was geplaatst, wat bete kent dat de streek vrijwel door het leger is overgenomen. De eerste secretaris van de Neder landse ambassade in Bogota, drs. J. H. J. Jeurissen, tevens hoofd van de consulaire afdeling, verklaarde dat de ambassade niet meer over de zaak wist dan zij vernam van de persbureaus. De ontvoerders van de Nederland se honorair consul hebben gezegd dat aty guerrillastrijders waren. Dit hebben twee abeiders op de hout- werf waar de heer Leupin ontvoerd werd, meegedeeld. Werkloosheid stijgt beneden verwachting DEN HAAG, 31-1. Op de laatste dag van de maand januari blykt de groei van de werkloosheid beneden de verwachtingen te zyn gebleven. Deze mededeling deed premier Den Uyl vrijdagavond nadat hïij in het wekelijkse kabinetsberaad de proce dure met betrekking tot de opstelling van de werkgelegenheidsnota had besproken. Afgaande op de voorlopige cijfers voor de maand januari konstateerde de minister-president dat de groei van de arbeidsreserve weliswaar van 190.000 op 205.000 was gekomen, maar dat bij het normale groeitempo van de laatste tijd gerekend had moeten worden op 210.000 a 215.000, een mee valler dus van 8.000 a 10.000. DEN HAAG, 2-2. Het zomerse weer heeft zondag vele Nederlanders de weg opgelokt.Volgens de ver- keerscentrale van de Rijkspolitie te Driebergen was er meer drukte op de wegen dan anders op de zondag. Onoverkomelijke problemen le verde de extra grote stroom plezier- rijders. niet op. Alleen op de auto snelweg tussen Utrecht en Den Haag op het gedeelte tussen Oudenrijn en Bodegraven ontstonden enkele onge valletjes. Het waren in de meeste gevallen z.g.n. kop-en-staartbotsink- jes, waarbij in totaal veertien auto's betrokken raakten. Slechts éen per soon raakte hierbij licht gewond. Door deze incidenten ontstonden files die zich slechts langzaam kon den vooi-t'b'ewegen gedurende ander half uur. Goed mossel jaar Zierikzee ZIERIKZEE. De Zierikzeese mosselkwekers hebben een goed 1974 aebter de rug, maar een lastig - en wei nig perspektief biedend - punt blijft de schadevergoe ding voor de kwekers, die als gevolg van de Deltawer ken grond (percelen) hebben verloren. De uiterst in gewikkelde problematiek wordt stuk gepraat in de z.g.n. Percelenkommissie, waarover de voorzitter de beer B. W. Schot rapporteerde. Reeds vijftig vergaderingen zyn aan deze materie gewyd. Oorspronkelijk gold er een van rijkswege gestelde keuzemogelijkheid tussen geld en ver vangende grond, maar voor de Eendrachtpercelen is nu alleen geld als enige mogelijkheid open. De verschillende kwekers hebben hierover al bericht ontvangen. De heer Rammelo van Zevibel - ter vergadering aanwezig - zou het een goede zaak vinden, als de aldus aangeschreven kwekers het geld niet zouden accepteren, maar om vervan gende grond zouden vragen. Overigens ligt er (uiteraard) een duidelijke diskrepantie, tussen dege nen die (nog) grond voldoende heb ben en die weinig grond (percelen) hebben. De eersten - zo kon men uit de diskussies aanvoelen - zullen eerder geneigd zijn om geld te ac cepteren. De zaak blijft echter toch moeilijk, want basis voor de vergoe ding is de periode 1963-1968. De toen behaalde verdiensten zijn bij een beoordeling in 2975 belang rijk lager, gelet op de grote geldont waarding. Van inflatiekorrektie wordt by de vergoeding niet gerept en bovendien niet van het rentever lies gedurende al die jaren. De voorzitter zei dat deze zaak opnieuw zal worden aangezwengeld, waarbij Zevibel (de Zeeuwse visse rijorganisatie) en Rijkswaterstaat gesprekspartners zijn. Een andere weg is de kwestie te spelen via de Vaste Kamerkommissie voor de Visserij. Zandwinning Een ander zeer dringend punt kan dan eveneens aan de orde gesteld nl. de zandwinning. Als een kweker zijn perceel moet ruimen voor zand winning door R.W.S. voorziet de wet in geen enkele vergoeding. Er zijn al Zeeuwse kwekers van deze omstan digheid slachtoffer geworden. In vervolg van deze diskussie deelde de voorzitter nog mede, dat de pachtprijzen voor de Waddenzee percelen met 10 15 procent omhoog zullen gaan. Punt in de Waddenzee is verder het stuk varen van de ba kens, die de percelen markeren als gevolg van baggerwerkzaamheden. Daarover zijn kontakten gelegd, maar de verantwoordelijkheid wordt van de ene instantie naar de ander verschoven. ,'t Horntje' In verband met de mogelijke al ternatieve sluiting van de Ooster- schelde, zijn de werkzaamheden van het visserij-onderzoekstation ,,'t Horntje" wat getemporiseerd, maar de voorzitter somde talrijke taken op, die in de toekomst nodig en nut tig zijn en door ,,'t Horntje" kunnen worden verricht. Een noodzaak is b.v. een onderzoek naar de oorzaak van de trosvorming bij mosselen. Door die trosvorming worden de mosselen financieel minder gewaar deerd. De visserij in 1974 Tevoren had de voorzitter een overzicht gegeven van het veelbewo gen jaar 1974, waarin de gunstige beslissing viel over de Oosterschelde, die althans de kans biedt, dat de mosselkultuur kan worden gekonti- neerd. De vereniging heeft vertrouwen in de kennis en de mogelijkheden van R.W.S. en de aannemers een storm- stuwcaissondam te bouwen. Belang rijk feit was dat Zierikzee tegen de motie stemde de Schelde te sluiten. Intussen moeten nog belangrijke beslissingen worden genomen, o.m. wat betreft de hoogte van het getij- verschil. Op de ene plaats zal dit waar schijnlijk negatief, op andere plaat sen positief uitvallen. Belangrijk is ook de plaats van de Oosterdam, die voor behoud van de schelpdierkui tuur zo oostelijk mogelijk zal moe ten worden aangelegd. Commissie Compartimentering De Commissie Compartimentering Oosterschelde evenwel is samenge steld uit vrijwel uitsluitend fervente voorstanders van een volledig afge sloten Oosterschelde, zo dat het dus lang niet zeker is of de visserij-ar gumenten zwaar zullen wegen. „We moeten bijzonder waakzaam zijn voor de kracht van de tegenstan ders", aldus de heer Schot, „want men laat geen middel ongebruikt. Zelfs het kweken van angst behoort daartoe. Wat te denken van een be sluit - 21 jaar na de ramp - de men sen op te bellen bij een verhoogde waterstand". Men weet toch wel dat het water wel eens hoog kan komen? Daarom moeten wc dankbaar zyn voor de nieuwe plannen, die een fasering in veiligheid inhouden. Dort- dijkver sterking een grotere veiligheid tot 1978 en in 1985 een volledige veilig heid. Bovendien werk voor duizenden mensen en behoud van de kultures en de funktic van de Schelde als kraamkamer voor de visserij. Goed zaad Met de visserij intussen is het goed verlopen. De openstelling van de zaadvisserij in de Waddenzee, voor uitzaai in Waddenzee en Ooster schelde, was gunstig. Voor de Wad denzee was er alleen jong zaad, maar er was een kolossale groei. (Vervolg pag. 4) REN ESSE. 1-2. Zaterdagavond om streeks 7.30 uur brak brand uit in een caravan op camping „Schou wen" te Renesse. De eigenaar, de heer R. B. uit Rheinhafen (Did) was de gehele dag weggeweest en had de kachel laten branden. Vermoedelijk is deze oververhit geraakt, ivaardoor brand is ontstaan. Hoewel de brand weer uit Renesse spoedig ter plaatse was kon zij de caravan niet meer redden. Ook verscheen de brand weer uit Haamstede nog ten tonele met een hogedrukspuit. Even lever de het brandende wrak nog gevaar op toen de drukregelaar van een gasfles het begaf en losschoot. Een enorme steekvlam was het gevolg, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De eigenaar is tegen brand verzekerd. Foto: de brand weer in aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Als de moraal somber maakt, 4 deugt zij niet. i R. L. Stevenson Verwachting tot dinsdagavond: Iets kouder Droog weer met in het algemeen veel bewolking; matige tot krachtige oos telijke wind; minimumtemperaturen van 3 tot 0 graden; maxima ongeveer 4 graden. Vobr woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4'febr. Zon op 8.16, onder 17.32 Maan op 3.06, onder 11.35 Laatste kwartier: 3 febr. (7.23). HOOG- EN EAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwaler 4 febr. 8.47 21.26 2.26 14.58 Doodtij: 5 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het afgelopen et maal is de wind in onze omgeving in de noordoosthoek terechtgeko men. Er wordt dan ook geleidelijk drogere en tevens wat koudere lucht uit Duitsland en Polen naar ons land getransporteerd. De temperatu ren zullen daarom op een lager ni veau komen, met in de nacht en ochtend lichte vorst. De noordooste lijke stroming wordt in stand gehou den door. een hogedrukgebied boven Zuid-Skandinavië. Dit hogedrukge bied neemt nog voortdurend in be tekenis en omvang toe. Tengevolge van deze wijzigingen die in de lucht drukverdeling zijn opgetreden, kun nen oceaandepressies hun invloed niet meer tot over onze streken uit breiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1