Het zal je lot maar wezen. MYSTERIE IN MEINESWIJK Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Bedriegelijke rust in het Nabije Oosten En de kwart miljoen en zo'n 20 keer de ton. Griepcijfers blijven stijgen BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Hoe gaat het per postgiro? Wanneer kunt u loten kopen? En als u meer wilt weten? Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 januari 1075 Begin februari staat weer een reis van Henry Kissinger door het Nabije Oosten op het programma, een ge bied waar de betrekkelijke rust zeer bedrieglijk is. Voornamelijk hoort men van Israëlische vergeldingsak- ties op het grondgebied van Libanon waar de overheid niet bij machte is zoals in Jordanië en Syrië haar ge zag jegens de guerrillastrijders uit te oefenen. Niet vreemd als men be denkt dat maandenlang een ploeg gangsters een hele stad bijna in han den hadden en dat was dan nog maar een bende van enkele tiental len mannen. Vooral Syrië zorgt er voor dat de Palestijnse kampen in Fatahlandvoorzien zijn van dui- zenden gewapende en geoefende strijders. Het is natuurlijk een in wezen onmogelijke situatie dat Is raël in andermans land zo'n beetje voor hardhandige agent speelt, maar het is niet het gevaarlijkste aspekt. Libanon is er niet blij mee, maar acht het altijd nog beter dan echt betrokken te raken bij de strijd, iets wat het land tot dusver naarstig heeft voorkomen. Het grote gevaar steekt erin, dat sinds een jaar nu al ruim vrijwel geen vordering is gemaakt. Inder daad, het mandaat van de VN-macht in het Golangebied is verlengd zodat daar formeel de strijdkrachten ge scheiden blijven, maar dit garan deert iveinig. De bedoeling is ge weest dat intussen weer enige fasen verlopen zouden zijn van een terug trekken van Israël binnen de gren zen van 1967 en bij het sluiten van zodanige verdragen, dat Israël noch zijn buren zich meer bedreigd hoe ven te voelen. In feite is al wat Kis singer, met een op volle toeren draaiende diplomatieke inspanning, maar net in staat om te voorkomen dat er gevochten wordt, laat staan dat er vooruitgang is. Die tijd van stilstand werkt echter in niemands voordeel. Gespannen sfeer Terecht voelen de Arabische lan den het als een wel wat erg zware beproeving van hun geduld en het is begrijpelijk dat de redelijkste woordvoerder in dit kamp, de Egyp tische president Sadat, voorzichtig gaat reppen dat hij binnen drie maanden nu wel eens resultaten wil zien. Een termijn die door Israël kortweg van de hand is gewezen. sEen irreële houding kan men zeg gen: het land verkeert niet in een positie om voorwaarden te dikteren nu het gedwongen is tot een over eenkomst te geraken. Maar in Israël gaat de sfeer toenemen dat men des noods liever vecht dan vernietigd te worden. En angst kan tot akelige gevolgen leiden, waarbij het de vraag is of de VS in dit opzicht Je ruzalem in bedwang kunnen hou den. Premier Rabin heeft terloops gezegd dat bij een volgende oorlog raketaanvallen op steden uitgevoerd zullen worden en hij heeft gewezen op Israëls „nucleaire potentieel'. Dat zijn termen die enigszin een bin nenlandse noodzaak hebben: hardere lieden als Dajan dringen al weer op om een forsere politiek te gaan be drijven dan de huidige regering. Maar een gevolg is wel, dat de Ara bische landen rekening houden met alles: een Isi-aëlische verrassings aanval zal geen verrassing zijn en tegen raketten kunnen raketten in gezet worden. Een gespannen toestand die overi gens zijn aantrekkelijke kanten heeft voor de Arabische landen. De rondreis van de Saoedische koning Feisal die alom forse bedragen uit deelde houdt er verband mee. Hij doet dit om in deze gespannen sfeer de Russen zo min mogelijk kans te geven zich vooral in Syrië meer invloed te verschaffen dan ze al hebben. Of de vorst, ondanks zijn persoonlijke betrokkenheid b.v. bij de status van de heilige stad Jeru zalem, ook zo royaal zal bliji>en als alles pais en vree was kan men zich afvragen. In dit opzicht is dubieus of Feisal die kennelijk Sadats ge duldige houding steunt zodoende de rust meer heeft bevorderd of de spanning een extra stimulans heeft gegeven. En dan blijft het punt van de Palestijnen met wie Israël niet wil praten voor Arafat openlijk het verdwijnen van Israël niet langer als doelstelling van de PLO huldigt. Niemand weet hoe gematigd Arafat wil zijn, maar het is ook duidelijk dat een dergelijke uitspraak op dit moment onverkoopbaar is bij zijn achterban. Een reeks haken en ogen en op het oog onoplosbare puzzels ivaar- voor Kissinger op straffe van een heel akelige oorlog een oplossing mag zien te vinden. Bejaard echtpaar- gedood in verkeer ZWOLLE, 29-1. De 85-jarige heer J. F. Huizing en zijn 82-jarige echt genote, mevrouw N. Huizing-Dik, zijn voor het bejaardencentrum „De Venus" in Zwolle bij een verkeei*s- ongeluk om het leven gekomen. Een passerende auto reed hen aan, toen zij plotseling van achter een bus de weg overstaken. De familie de Vries speelde in de Staatsloterij. En won. Vader, moeder, twee zoons en de dochter vieren dat dit weekend in een rustiek hotel in Luxemburg. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op Th op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke lotcrijkantoren. De adressen staan in de beroepengids. Een heel lot kost f25,- en een "vijfje" f 5,-. Zo'n vüfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. Dc uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openhaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f25,-over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van deze maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. U kunt de Staatsloterij machtigen voor elke loterij automatisch f25,- of een veelvoud van dat bedrag van uw giro af te laten schrijven. Kunt u het nooit vergeten! Eventueel kunt u ook zes maal per jaar een afschrijving laten uitvoeren. Noteer het gironummer: 5 151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. Incasso-machtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. Dc per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij dc meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Dc verkoop begint elke eerste maandag van de maand en duurt anderhalve week In juli wordt geen loterij gehouden. Over verkoopadressen bijvoorbeeld. Of over dc automatische overschrijving. Of over de uitslagen?Bclt udan 070-653955. Advertentie door F. VAN FALCKENOORT rensalaris betaald kan worden." „Inderdaad, dat is onmogelijk", antwoordde ze met afgemeten stem. „Maar zoals ik al zei: ik bemoeide me niet met de business van mijn man. Dat zou hij ook niet gewild hebben." „En wat voor business had uw man dan wel buiten zijn werkzaam heden op het ministerie?" Ze haalde haar schouders op. „Geen idee. Ik zei u al: het was mijn zaak niet, maar van mijn man." „Is het u bekend, dat een ambte naar, onverschillig of hij werkt bij de gemeente, de provincie of het rijk, geen nevenfunkties mag uitoe fenen?" De vrouw haalde haar schouders op. „Formeel is dat zo. Maar in de praktijk komt daar immers niets van terecht? Tal van ambtenaren, hoge en lagere, hebben een of an dere bijverdienste." „Dus uw man had een bijverdien ste, die hem verleden jaar minstens veertigduizend heeft opgeleverd?" „Dat zal dan wel, ja." De vrouw keek hooghartig voor zich uit. Van Esperen kwam overeind. Op de vrouw neerziende, zei hij op kal me toon: „Het is, mevrouw, dat u uw man zo kort geleden op tragische wijze hebt verloren. Ik heb enerzijds medelijden met u. En dat weerhoudt me u mee te nemen naar het bureau, want u hebt me voorgelogen. Na tuurlijk weet u, hoe uw man aan dat meerdere geld is gekomen. Waar schijnlijk niet op legale wijze. En probeert u mij om de tuin te leiden. Enfin, ik breng van dit onderhoud rapport uit en dan moet de officier maar beslissen, of hij u al of niet Iaat arresteren." (wordt vervolgd) En zijn tot de volgende verbijsteren de konklusies gekomen." Hij haalde zijn zakboekje voor de dag en keek er enige tijd in. „Vorig jaar bedroeg het salaris van uw man vier en der tig duizend, driehonderd acht en tachtig gulden ert negentien cent. Schoon. Onthoudt u dat bedrag eens goed. Aan de hand van diverse ge gevens heeft men voorts kunnen vaststellen, dat u en uw man in dat zelfde jaar ongeveer acht en zestig duizend gulden hebben uitgegeven." De rechercheur klapte het boekje dicht en stak het in zijn zak. „Ik heb weinig verstand van ekono- mie.misschien zou meneer d'Astaing er een verklaring voor kunnen geven, want hij werkt im mers bij Ekonomische Zaken? Ik wilde wel, dat ik die kunst ook ver stond om zonder schulden te maken 68.000 gulden uitgeven en 34.000 ver dienen. Maar in alle ernst: er was dus een tweede bron van inkomsten, mevrouw. En u kunt ons misschien heel wat wijsmaken, maar dat u daarvan niet op de hoogte bent of was, blief ik niet te geloven." „Ik bemoeide me nooit met de fi nanciële zaken van mijn man." ant woordde de vrouw op ijskoude toon. Van Esperen schudde enkele ma len het hoofd. ,,U bent toch een ont wikkelde, intelligente vrouw? Ik weet, welk onderwijs u hebt gehad en dat liegt er bepaald niet om. Dus als u weet welk salaris uw man op het ministerie verdiende en hij koopt een auto. die zo ongeveer een jaarsalaris kost, plus een gouden horloge voor uw verjaardag, en een party, eveneens ter ere van uw ge boortedag, uw personeel en zo voort, dan weet u heel goed, mevrouw, dat dit allemaal niet van een ambtena- Geen licht in Groninger overvalzaak GRONINGEN, 29-1. De Groninger politie tast nog volledig in het duis ter over het motief van een overval op de 34-jarige Groninger H. Tam- meling. Deze werd dinsdagmorgen omstreeks negen uur in zijn slaap overvallen door een nog onbekende man. Wat daarna precies gebeurde is niet bekend. De buurman hoorde enig lawaai. Toen hij het huis van het slachtoffer binnenging, via de openstaande voordeur trof hij T. le vensgevaarlijk gewond aan. De man bleek met een bijl onder andere op zijn schedel te zijn geslagen. Dinsdagavond verkeerde het slachtoffer nog in levensgevaar. In de woning was een grote ravage aangericht. Twee doden bij botsing' MAASTRICHT, 29-1. Op de Wil- helminabrug in Maastricht zijn een man en een vrouw uit België om het leven gekomen als gevolg van een frontale botsing met een Belgi sche bus. De slachtoffers zijn de 26- jarige M. C. J. A. Groshard uit Houthaelen en de 24-jarige H. A. Manen uit Waterschey. Het ongeluk is volgens de politie te wijten aan gladheid op de weg waardoor de au to van de slachtoffers, op de andere weghelft terecht kwam. Werktijdverkorting bij Tornado ZWIJNDRECHT-DORDRECHT, 29-1 Tornado B.V. (onderdeel van de Bel gische Bekaert-groep) heeft voor haar vestigingen in Zwijndrecht en Dordrecht (Tozindo) werktijdverkor ting aangevraagd voor het volledige personeelsbestand van 300 mensen. Deze werknemers zullen gedurende zes weken voor 50 pet. op non-aktief worden gesteld. Oorzaak van de maatregel is volgens Tornado de on voldoende binnenkomst van orders. Bij Tozindo worden assemblerings- en verzinkingswerkzaamheden ver richt. UTRECHT, 29-1. Van elke 10.000 Nederlanders hadden er vorige week 82 griep. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het ministerie van volks gezondheid. De eerste week van ja nuari waren er 33 grieppatiënten per 10.000 inwoners, de tweede week 48 en de derde 72. Of de „top" be reikt is, kan uiteraard pas worden vastgesteld als de cijfers weer gaan dalen. In 1974 bereikte de griepgolf een hoogte punt in de vijfde week van het jaar met 78 per 10.000. HILVERSUM. Lou Geels als Brom snor, Riek Schagen als Saartje, Joop Doderer als Swiebertje en Bert Dijkstra als burgemeester, in een scene uit de zesde aflevering van de kinderserie „Zwerven met Swie bertje", die de NCRV op 31 januari a.s, op het scherm brengt. avond een interview met Jaap Boersma, onze minister van sociale zaken. Zijn „baas", minister presi dent Den Uyl verschijnt daarna op de buis om te vertellen wat er in de ministerraad zoal aan de orde is ge weest. Kwart over elf kan men ten slotte nog kijken naar de Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats. NED. II: Tussen zeven en acht uur worden de tips en tops weer ge bracht in de Nationale Hitparade van de AVRO. Na het journaal volgt weer het programma waarvan men eigenlijk alleen de ellenlange naam maar aan kan kondigen nl. Een mens wil op de vrijdagavond wel 's even zitten en een beetje lachen want er is al genoeg ellende op de wereld. Of er wat te lachen valt moeten we nu maar afwachten. Mies Bouwman presenteert de show van uit het RAl-congrescentrum in Am sterdam. Na de show van Mies wor den de kijkers nader geïnformeerd over aktuele zaken in Televizier Ma gazine en de AVRO gaat de lucht uit met de wekelijkse Sportpanoramo, die 25 minuten zendtijd ter beschik king heeft. Het laatste journaal kan men om kwart over elf verwachten. VRIJDAG 31 JANUARI NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Swiebertje; 20.00 Journaal; 20.20 Kojak; 21.10 Johnny en Tonny; 22.10 Farce Majeure; 22.40 Ander Nieuws; 23.05 Interview met de minister-president; 23.15 Jour naal; 23.20 E.K.-kunstrijden op de schaats. NED. II: 18.45 Paulus; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 Mies Bouwman; 22.05 Te levizier; 22.50 Sportpanorama; 23.15 Journaal. Vrijdag 31 januari, 19.05 uur, Neder land I: Swiebertje. Swiebertje zoekt moeilijkheden met Bromsnor. „Ik begrijp niet, meneer Van Es peren, wat dit te maken heeft met het onderzoek naar de doodsoorzaak van mijn man. Wat" doet zijn finan ciële positie daartoe?" „Misschien toch wel wat, me vrouw. Want de logische gevolgtrek king van dit alles is, dat uw man nog een bron van inkomsten had. En wel illegaal, want de belastingen weten nergens van." „U vergeet, meneer, dat zowel mijn man als ik over eigen gelden kunnen beschikken." Van Esperen knikte enkele malen. „Het spijt me, mevrouw, dat ik in deze met u van mening moet ver schillen. Zonder u te beledigen, want het is uiteraard geen schande, moet ik u er aan herinneren, dat u totaal geen bezittingen hebt. Volgens uw eerste echtgenoot, van wie u bent gescheiden, behoort uw familie tot de verarmde adel. Nogmaals, dat is geen schande, dus zal ik de laatste zijn om het als zodanig te zien. Maar u moet niet proberen de politie om de tuin te leiden, want noch u, noch uw man bezat enig kapitaal. Als ik enkel releveer, welke funkties uw man had, vóór hij rijksambtenaar werd, en waar hij woonde, dat hij een wagen van de zaak had, die hij vrijdagsavonds daar moest neerzet ten en maandagsmorgens weer kon ophalen en slechts een tweedehands fiets zijn eigendom kon noemen, moet ik vaststellen, mevrouw, dat er in dit opzicht iets niet klopt. U zult best weten, welke tweede bron van inkomsten uw man had. Wij gaan in deze dingen niet over één nacht ijs, mevrouw. Enkele mensen van jus titie en belastingen zijn de laatste dagen aan het neuzen gegaan in de financiën van wijlen uw echtgenoot. VRIJDAG 31 JANUARI NED. 1: Eerst laat de NCRV de kijkers getuige zijn van de vrolijke avonturen van zwerver Swiebertje. Terwijl het regent dat het giet gaat Swiebertje dé straat op om zijn vriendje Malle Pietje te helpen. Hij heeft de paraplu van Saartje ge leend, wat hem een heleboel moei lijkheden oplevert. Na het journaal volgt Kojak. Deze staat voor de taak de moord op een journalist op te lossen. De man was juist begonnen aan een kruistocht tegen drugsDe vrouw van de vermoorde vind dat de politie maar traag te werk gaat en besluit zelf op onderzoek uit te gaan. Zij stelt zich aan grote geva ren bloot. Na Kojak volgt een show van Johnny en Tonny. Als gasten hebben zij in hun show Wim Wama, de zanggroep The Shepherds, het zangeresje Anne-Marie Konincks en de Frans Raffall Dancers. Daarna volgt 30 minuten Farce Majeur. De rubriek Ander Nieuws heeft van-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 9