Het Zeelandbrug - doorvaart - ongeluk in 1974 Gemeenschappelijke regelingen Middelbaar beroepsonderwijs sterk in de belangstelling „Beat-brief" aan gemeenten Verdwenen kunstwerken in Italië Wereldinkomens verdeling nodig Franse Mirages voor Egypte AGENDA Russisch lokaas voor Sadat? Meer kijkgeld voor kleuren-tv in Engeland Bekentenis verdachte van „maskermoord" 2 Als cle z.g.n. gemeenschappelijke regelingen ter sprake komen, is het voor Schouwen-Duiveland zaak de oren te spitsen, want die figuur is ten onzent niet onbekend. Schou wen-Duiveland werd in het kader van de gemeentelijke samenvoe ging destijds niet één gemeente, maar de konsekwentie hiervan was wel dat verschillende gemeen schappelijke belangen in het ka der van gemeenschappelijke re gelingen moesten worden aange vat. Deze gemeenschappelijke re gelingen zijn mogelijk niet altijd ervaren als de meest ideale op lossing, maar over een beter sub stituut is eigenlijk nooit iets ver nomen. Opmerkelijk is dat de staatsse- kretaris van binnenlandse zaken de gemeenschappelijke regelingen tot onderwerp van gesprek heeft gemaakt. Kort samengevat heeft hij voor deze regelingen geen goed woord over. Ilij drukt zich trou wens nog sterker uit en spreekt van een „bestuurlijk gevaar". Hij keert zich tegen de „weinig de- mokratische" opzet van die rege lingen, omdat de bestuurders niet rechtstreeks worden gekozen en derhalve ook niet rechtstreeks ver antwoording wordt afgelegd te gen over de kiezers. Veel meer kritiek trouwens heeft de staats secretaris. Gemeenschappelijke re gelingen - en dat is juist - dienen maar één taak - en besturen is juist taken zien in verband met elkaar. Eindkonklusie van de sc- kretaris: gemeenschappelijke rege lingen kunnen wel nuttig zijn, maar vormen geen oplossing voor bestuurlijke problemen. Het is duidelijk dat cle staats- sekretaris deze zaken ventileert om een startpunt te hebben voor de gewestvorming, een schaalver groting ten opzichte van de ge meenschappelijke regelingen. Het zijn hele uitspraken van de staats- sekretaris, maar de idee van ge westvorming zal er niet populair der door worden. Terecht werd op een conferentie te Utrecht (ook) opgemerkt, dat er een „degrada tieproces" aan de gang is, „waarbij de bestuursmacht zich van de mensen af beweegt in plaats van naar hen toe. De gemeenten kun nen steeds, minder eigen prioritei ten stellen; de beslissingen vallen niet meer op het niveau waar ze thuis horen". Men ziet er is over het onder- werpelijke probleem veel geharre war en oiïzekerheid en met name in toch wat simpeler gestruktu- reerde landsdelen - buiten de gro te agglomeraties dus - lijkt het toch maar beter de gemeenschap pelijke regelingen zo lang moge lijk te handhaven. Ze mogen dan een deeltaak hebben, maar voor de burger zijn ze overzichtelijker en doorzichtiger. Tenslotte is er altijd nog een verantwoording in de gemeenteraden door de respek- tievelijke vertegenwoordigers in die gemeenschappelijke regelingen en met name in deze regio heeft men niet de indruk dat deze gang van zaken niét goed zou functio neren. Er ligt naar ons gevoel, in de hele aanpak langzamerhand iets dwangmatigs. De affaire van de geestvorming zit feitelijk in een impasse en op de - al genoemde - Utrechtse conferentie over „De concept - struktuurscliets voor dc bestuurlijke indeling", vroeg met name de commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant of een „gedifferentieerde aanpak geen aanbeveling verdient. Bij voorbeeld het vormen van grote gewesten met sterke bevoegdhe den, naast kleine met minder be voegdheden. Op die manier is misschien een natuuurlijke en ge leidelijke inpassing mogelijk en zouden wellicht ook meer weer standen kunnen worden overwon nen". Een interessante tussen-pro- positic, die wat deze regio betreft betrekking kan hebben op het grondgebied van dc streek: Schou wen-Duiveland. Maar of het alle maal die kant zal opgaan is voor allen een vraag en nog voor nie mand een weet! Uitspraak Raad van de Scheepvaart Advertentie AMSTERDAM, 29-1. De Raad voor de Scheepvaart vindt dat er in de Zeemansgids en in eventuele andere drukwerken of almanakken een waarschuwing moet worden opgenomen dat voor grotere schepen en grote zeetransporten, de doorvaart door de Zeelandbrug niet moet geschieden hij uitgaand tij, maar dat ge- waclit moet worden tol een openingstijd van de brug die het meest nabij het tijdstip van stil water ligt. <4 Deze opmerking maakt de Raad in zijn uitspraak inzake de aanvaring van het bergingsvaartuig „Taklift I" met de Zeelandbrug, op 9 mei vorig jaar. De „Taklift" was met sleepbootassistentie onderweg van Rotterdam naar Antwerpen. De materiële schade aan de basculebrug was aanzienlek. Ook het bergingsvaartuig liep ernstige schade op. Herstellen fietsen en bromfietsen duurder DEN HAAG, 30-1. De prijzen voor het herstellen van fietsen en brom fietsen worden hoger. Minister Lub bers van economische zaken heeft dit woensdag in een brief aan het Cen traal Orgaan van tweevvielerbedrij ven in Den Haag meegedeeld. De minister zegt in de brief ak koord te gaan met een verhoging van de uurtarieven in de werkplaatsen met 6.5 procent. Aldus heeft de voorzitter van het Centraal Orgaan, H. Zandman, mee gedeeld. Steeds minder herenkappers AMSTERDAM, 29-1. Het aantal herenkappers in Nederland daalt ge staag. Waren er in 1961 nog 5070 in Nederland, in 1969 was dit aantal gedaald tot 4250, terwijl er nu in 1975 nog maar 3400 herenkappers zijn. Een daling die zich volgens de heer Verhoeven van de Federatie van Werkgevers in het Kappersbedrijf neg wel zal voortzetten Naar verlegging financiële lasten jonge tuinders 's-GRAVENZANDE, 30-1. De re gering zal binnenkort beslissingen nemen om te komen tot oplossing van de problematiek voor de jonge tuinders. De gedachten gaan uit naar het verleggen van de financiële las ten voor een beginnend tuinder op wat langere termijn door middel van wijziging in aflossingen en rentever goedingen. Minister Van der Stee heeft dit woensdagavond verklaard tijdens een vergadering van de kringen Westland en Delftstreek van de R.K. Land- en Tuinbouw te 's-Graven- zande. Naar het oordeel van de raad heeft de 41-jarige kapitein E. F. uit Hoek van Holland schuld aan de aanva ring. Hij mag een week niet als ka pitein op een zeeschip varen. „Met betrekking tot de zeer moe lij ke doorvaart, met één sleepboot voor, door de zeer nauwe opening bij de Zeelandbrug is hij minder zorg vuldig en nauwkeurg te werk ge gaan dan geboden was". Dwarsstroom „De Zeemansgids volstaat met de vermelding dat er bij die opening een dwarsstroom le verwachten is bij uitgaand tij. De kapitein heeft deze vermelding wel gelezen maar hij heeft zich van te voren niet vol doende verdiept in de sterkte en de richting van de stroom, in verband met de samenstelling en de grootte van de sleep, de manoeuvreervaar- digheid van het eigen schip on de beschikbare manoeuvreerruimte. Hierdoor was hij zich niet goed bewust van de invloed die de stroom op de sleepoperatie door de zeer nauwe toeloop en de opening van dc brug zou kunnen uitoefenen", aldus de raad. AFVALLEND VET DEN HAAG, 30-1. Het Nederland se margarineverbruik is het afgelo pen jaar met ongeveer 20.000 ton ge daald tot 187.000 ton. Voorzitter J. Pasman van het Pro- duktschap voor Margarine, Vetten en Oliën, vertelde dit donderdag in zijn jaarrede. Blijkens eerdere medede lingen van hét Produktschap voor Zuivel is het boterverbruik geste gen van 26.000 tot 29.000 ton. Het totale verbruik van vetten en oliën voor menselijke consumptie (met margarine maar zonder boter) is, gerekend op vet/oliebasis, gedaald van 333.000 tot 322.000 ton. Per hoofd der bevolking betekent dat een da ling van 25 tot 24 kilo en die 24 kilo is nog niet eens helemaal opgegeten. DEN HAAG, 29-1. Het aantal leer lingen bij het beroepsonderwijs is dit schooljaar bijna 2,5 procent gro ter dan in 1973-1974. Voor het mid delbaar beroepsonderwijs is de be langstelling kennelijk het sterkste gestegen: hierbij volgen 5,7 procent meer leerlingen het dagonderwijs dan een jaar geleden. Duidelijk blijft hierbij de belang stelling voor het lagere beroepson derwijs achter. Weliswaar groeide het aantal leerlingen nog wel met 1,1 procent, maar dit geldt alleen voor de mannelijke leerlingen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de cijfers voor deze ge volgtrekkingen verschaft. De gege vens zijn nog voorlopig. Dc cijfers voor dit schooljaar slaan op een be paalde teldatum en werden voorzo ver zij ontbraken, geschat aan de hand van eerder verstrekte gegevens Opvallend is voorts, dat de leer lingentallen bij het LAVO blijven teruglopen en dat de sterkste groei plaats heeft bij de lagere land- en tuinbouwscholen en bij h£t lager economisch en administratief onder wijs. Bij het middelbaar beroepsonder wijs is dc toegenomen belangstelling tameljjk gelijkmatig gespreid met als uitschieters de scholen voor labora- toriumpersoneel voor land- cn tuin bouw, voor MEAB en voor middel baar sociaal pedagogisch onderwijs. De raad vraagt zich af of hel niet gewenst is de openingslijden van de brug le herzien. Deze zouden zo aan gepast moeien worden dat er steeds een mogelijkheid is de brug gedu rende de dag of de nacht te openen op het meest gunstige moment voor de doorvaart van grotere schepen en sleeptransporten. PARIJS, 29-1. Frankrijk gaat ak koord met de levering van Mirage- vliegtuigen aan Egypte. Dat heeft president Anwar Sadat van Egypte woensdag bekendgemaakt tijdens een perskonferentie in Parijs. Brabants waterschap in financiële nood DEN BOSCH, 29-1. Hel Wilier- schap West-Brabant is in financiële moeilijkheden. De provincie heeft de begroting van het waterschap voor dit jaar niet goedgekeurd, omdat het waterschap er van uit is gegaan dat het rijk het tekort - een bedrag van f 7,7 miljoen - wel zou aanvullen. Deze veronderstelling mist iedere grondslag, zo hebben Gedeputeerde Staten verklaard in een persbericht over de moeilijkheden. „Plet staat niet vast dat de overheid een derge lijke bijdrage zal verlenen". Minis ter Westerterp (verkeer en water staat) is door het Brabante bestuurs college op de hoogte gesteld. Het college heeft de minister op korte termijn om een gesprek gevraagd. Commissie bang voor toename van luchtverontreiniging HAARLEM, 29-1. De centrale coördinatiecommissie die zich bezig houdt met het interregionaal meet net inzake luchtverontreiniging rond het Noordzeekanaal heeft in een brief aan de minister-president en de minister, van ekonomische zaken haar ernstige verontrusting uitge sproken over een dreigende toene ming van luchtverontreiniging door zwaveldioxyde bij een verplichte overgang van aardgas op stookolie als brandstof voor onder meer elektriciteitscentrales in het Am sterdam Noordzeekanaal gebied. Aanleiding hiervoor is het feit, dat de minister van ekonomische zaken heeft laten weten dat de uitbreiding ,van de Centrale Hemweg in Am sterdam niet met aardgas maar met stookolie met een hoog zwavelgehal- te moet worden gestookt. Vakantiebeurs in Utrecht geopend UTRECHT, 29-1. De vakantie past bij dé levensvormen van nu, zei Utrechts burgemeester H. L. Von- hoff woensdagochtend bij de ope ning, van de vijfde vakantiebeurs die tot en met zondag in de Julianahal van. de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. Odyseus was de vakantie ganger bij uitstek, maar de mens van nu beschouwt - niet zoals Odys seus - vakantie als een vlucht uit de werkelijkheid. De heer Vonhoff vindt dat een ouderwetse benade ring, want de ruimte die thans voor vakantie wordt geboden, is de^. van de werkelijkheid. De vakantiebeurs in Utrecht staat, in het teken van het Monumenten jaar. Er zijn 110 exposanten uit 39 landen, waaronder nagenoeg alle in Nederland gevestigde nationale ver- keersbureau's, veel resibureau's en 11 ontwikkelingslanden. Dagelijks treden een Roemeense- en een Schotse muziek- en dansgroep op. ROTTERDAM. In het kader van de Chili manifestatie hebben b. en w. van Rotterdam de Chileense ballin gen in Nederland tijdens een recep tie op het stadhuis ontvangen. Dat de groep Chileense ballingen niet al leen uit volwassenen bestaat bewijst deze foto, waarop burgemeester Av- dré van der Louw zich bezig houdt met de allerkleinsten. DEN HAAG. 29-1. Minister Vor- rink is bereid iets tegen dc geluids overlast door discobars te doen. Zodra het wetsontwerp geluids hinder gereed Is zal de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne een „beat brief" aan de gemeente besturen zenden met voorschriften inzake dc gcluidsproduktic van de discotheken. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Aanstaande vrijdag-, zaterdag-, zondag- en dinsdagavond PAUL NEWMAN ROBERT REDFORD ROBERT SHAW IN EEN BILL/PHILLIPS PRODUCTIE VAN EEN GEORGE ROY HILL FILM Muziek: MARVIN HAMLISCH TECHNICOLOR EEN UNIVERSAL FILM E Een film die u gezien Iffia moet hebben! <S uitgebrachr door .Cinenur* International Corporation Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar Volgende week: PAPER MOON (Alle leeftijden) 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Donderdag 30 januari Zierikzec Huis van Nassau, 20.00 uur, afd. Dia betes Vereniging. Vrijdag 31 januari Zierikzec Huis van Nassau, 20.00 uur, verga dering vissersvereniging. De Poorter, RTM, 20.00 uur, verf- voörlichtingsavond, Watersport Ver eniging Zierikzee. Hotel Van Oppen, 20.00 uur, kursus Stad en Lande. Aula R.S.G. „Prof. Zeeman", film avond „Ziejook". Oosterland Conferentiekamer, 19.45 uur, feest avond afd. V.O.O. Zaterdag 1 februari Zierikzee Huis van Nassau. Afd. Bijentelers vereniging, 14.00 uur. EUcmcet Dorpshuis, feestavond V.O.O. Maandag 3 februari Nieuwerkerk Gemeentehuis, 19.00 uur, vergade ring raad Duiveland. Dinsdag 4 februari Goes Grote kerk, 20.00 uur, buitengewone rayonvergadering Chr. Nat. Vakver bond (vertrek Zierikzee 19.15 uur, Havenplein). Haamstede Winterkerk, 14.30 uur, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Ellemeet Dorpshuis, 13.30 uur, cursus verzor ging kamerplanten afd. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwen Bond. ROME, 29-1. Vorig jaar zgn in Italië b^jna elfduizend kunstwerken gestolen. Het Italiaanse bureau voor de sta tistiek heeft 'becijferd dat precies 10.952 kunstvoorwerpen onwettig van eigenaar wisseld'en en dat wa ren er 2.432 meer dan in 1973 en bij na tweemaal zoveel als in 1972. Uit particuliere verzamelingen werden 260 diefstallen gepleegd, waarbij 6656 kunstvoorwerpen ver dwenen. Kerken werden 273 maal beroofd en raakten daarbij 1746 kunststukken kwijt. Uit musea ver dwenen meer dan 2500 kunstvoor werpen. LONDEN, 29-1. Het Kremlin dat zich zorgen maakt over president Sadats flirt met het Westen, zou op het punt staan Egypte een lokaas toe te werpen nu zijn politiek van de harde lijn niet het gewenste re sultaat heeft opgeleverd. Volgens Londense diplomaten zal de Sowjet- russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko die maandag naar Cairo gaat, Egypte ekonomi sche steun en wapens aanbieden als Sadat akkoord gaat met een minder vooringenomen politiek tegenover de Sowjet-Unie. LONDEN, 30-1. In Engeland wordt per 1 april het kijkgeld voor bezit ters van een kleuren-tclevisie, toch al hoger dan voor dc zwart-wit-kij kers, aanzienlijk verhoogd. Voor het bezit van een kleuren- tv zal men 18 pond sterling (onge veer 108 gulden) per jaar moeten be talen tegen 12 (72 gulden) tot nu toe. Hel kijkgeld voor bezitters van een zwartwit-toestel gaat van 7 (onge veer 42 gulden) naar 8 pond sterling (ongeveer 48 gulden). De verhogingen zijn een gevolg van een tekort op de begroting van 20 miljoen pond sterling (120 miljoen gulden) waarmee de BBC kampt. STRAATSBURG, 29-1. Dc regerin gen van de lidstaten van dc Raad van Europa moeten er voor zorgen dat vooral in Unctad-vcrband er re gels worden vastgelegd voor een wc- rcldinkomensvcrdcling. Dit is een van dc aanbevelingen van dc assemblee van dc Raad van Europa na een debat over dc eco nomische problemen. Om de huidige cconwnJsehr pro blemen te overwinnen /.ouden dc lidstaten ook meer gebruik moeten maken van de hulpmiddelen die de Rand van Europa biedt, aldus de parlementariërs Café „De Pleisterplaats", 20.00 uur, vergadering weegbrugvereniging „Even Buiten". Woensdag 5 februari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Vrijdag 7 februari Zierikzee Concertzaal, CJ V-jubileumviering, 19.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 19.30 uur, uitvoe ring „O en U". Maandag 10 februari Concordia, 20.00 uur, jaarvergade ring VVV Zierikzee. Woensdag 12 februari Zierikzee 's Landskamer. Algemene vergade ring Waterschap Schouwen-Duive land, 14.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 ROTTERDAM, 29-1. De 42-jarige Turkse arbeider Veli H„ die gearres teerd werd in zijn woning te Rotte- dam, heeft bekend de „masker- moord" gepleegd te hebben. Dit deelde commissaris Blaauw van de Rotterdamse recherche mee. Het motief omschreef commissaris Blaauw als „jarenlange opgekropte wraakgevoelens". Meer wilde hij daarover niet zeggen. Dader cn slachtoffer waren afkomstig uit het zelfde dorp in Turkije. In Nederland werkten zij beiden bij de werf Gusto Ook buiten het werk zouden zij re gelmatig met elkaar contact hebben gehad. Stroper schiet politieman neer VAALS. 29-1. Een stroper heeft even na middernacht opperwacht meester Thissen van de Rijkspolitic uit Simpel veld neergeschoten. De heer Tissen betrapte met een collega 1\vce stropers in j,rj NyswiJJorbns. Een t an b, n utirdc van vijf meter afstand een schot hagel af dat This sen vrij ernstig in zijn buik ver wondde. Ondanks een grote inzet van politiemannen wisten dc stro pers ie ontkomen. l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2