Remia Fritessaus Luchtvaartonderhandelingen Nederland en Verenigde Staten zonder resultaat geëindigd Dijkval bij de Weverssluis vergde één miljoen literemmertie Werkgevers werknemers „THE STING" DE ZIERIKZEESCHE COURANT EENZAME „KRALENWASSER" IN HET DIJKWATER -397- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag .10 januari 1975 131ste jaargang Nr. 21633 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zeelnndbrug voor Rand voor de Scheepvaart DEN HAAG, 30-1. Zonder tot oveereenstemming Ie zijn gekomen hebben de delegatie van de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst en de delegatie van de Ameri kaanse CAB hun gesprekken beëindigd. De beide dele gaties sloten daarmee de derde onderhandelingsronde af, die van maandag tot en met woensdag in Den Haag is gehouden, over een vermindering van de capaciteit van de KLM op haar vluchten naar Amerikaanse be stemmingen. Advertentie Van de zijde van de C.A.B. was daar in september al op aange drongen ter verlichting van de eco nomische problemen waarmee de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen, met name PAN AM en TWA, momenteel kampen. De eerste on derhandelingen hierover tussen de Nederlandse RijksluchtvaartdiensJ en de CAB zijn in oktober van het vorig jaar in Den Haag gehouden. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat, die de Nederlandse delegatie heeft geleid, verklaarde op zijn ministerie, dat de onderhan delingen volkomen waren vastgelo pen en dat het Amerikaanse stand punt geen basis voor overeenstem ming was gebleken. De beide dele gaties zijn wel overeengekomen dat zij kontakt zullen blijven houden over de ontwikkelingen van de hui dige situatie. Gevolgen voor economie Hoewel minister Westerterp dins dag verklaarde de voor hem onaan vaardbare Amerikaanse eisen na afloop van de onderhandelingen vol ledig te zullen bekendmaken, heeft hij woensdagmiddag volstaan met een ruwe „opgave" daarvan. „De Amerikanen hebben een reduktie van ongeveer 50 procent van de fre quentie van de KLM op de Noord - atlantische routes voorgesteld. Met nadruk op het feit dat het geen exakte cijfers zijn, maar een ruwe schatting, verklaarde de be windsman dat een reduktie van 50 procent zou betekenen: „een nega tief exploitatieresultaat voor de KLM van 35 a 40 miljoen gulden, (ongeveer 10 procent van de totale exploitatie) een personeelsoverschot bij de KLM van 600 tot 1500 man, een personeelsoverschot van 200 man bij aanverwante bedrijven, een verlies aan inkomsten voor de N.V. Luchthaven Schiphol van 3 miljoen gulden, een daling van het aantal Amerikaanse toeristen van 50.000 tot 35.000, hetgeen 10 a 13 miljoen gul den minder aan bestedingen zou be tekenen. DREISCHOR, 30-1. Zo op het eerste gezicht is men geneigd te denken dat deze- met lieslaarzen uitgeruste „visser" bezig is fuiken te lichten of minstens een „zootje paling" aan de wal te brengen. Dit is echter be paald niet het geval, want de foto toont de Dreischorse heer Jan van der Linde bezig met een uiterst vredig, gekombineerd maritiem-lan- delijk karweitje: een huishoudelijke maar duidelijk agrarische waspartij, namelijk het „wassen" van (gladio len)-„kralen", in het fraaie Dijkwa- ter in de polder tussen Sirjansland en Dreischor. De heer Van der Linde is bollen- kweker. Hij is nog de enige - „de an deren zijn verdwenen of te groot ge worden" - die zijn eigen zaaigoed, de „kralen", uitwast in het winter koude water van het Dijkwater. De manden gaan gevuld met zand en klei het water in. Dan maar goed schudden en het gladiolen-zaadgoed blijft vanzelf in de mand achter. Alleen de opbrengst is dit jaar niet al te best. Van een volle mand blijft maar een bodempje „kralen" over, konstateert de heer Van der Linde. (Foto; Zierikzeesehe Nieuwsbode) Distriktsvergadering Waterschap DEN HAAG, 29-1. Donderdagmor gen is in Den Haag een oriënterende bespreking begonnen in het kader van de Stichting van de Arbeid over onderwerpen als de werkgelegenheid e.d. Het iniatief voor deze bijeen komst kwam op 6 januari van mr. P. M. H. van Boven die toen voor het laatst in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond de maan delijkse bijeenkomst van dat ver bond met persvertegenwoordigers leidde. ZIERIKZEE. De winter was nat en blijft nat, getuige ook deze foto van een boomgaard onder Zierikzee. De voren staan vol water, begrijpelijk gevolg van de vele regens. „De win ter van 1974/1975niet streng, maar straks zeker berucht. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 28-1. In de dinsdagmorgen in hotel „Bom" te Haamstede gehouden openbare vergadering van distrikt I van het waterschap Schouwen-Duiveland richtte gezworene C. G. Gast in zijn openingswoord in het bijzonder een woord van welkom tot dijkgraaf A. M. Geluk, ir. G. D. Kloosterboer, de griffier de heer J. A. Rotte en de waterbouwkundig ambtenaar de heer J. A. Mol. De heer Gast vestigde in zijn openingswoord de aandacht op het feit dat er binnen het waterschap een verandering van het distriktenstelsel heeft plaats gehad en dit nu van acht naar vier distrikten is teruggebracht. Inmiddels heeft ook de nieuwe samenstelling van het bestuur plaats ge vonden. Voor wat een aantal zaken binnen het eigen distrikt betreft vestigde de heer Geluk de aandacht op de achteruitgang van de ealamuteuze Burgh- Westlandpolder. Ten gevolge van een aantal stormen werd er op verschil lende plaatsen een nog al behoorlijke duinafslag gekonstateerd. Door een van deze stormen ver dween ook de trap bij de duinover gang van Toledo's pad. Gezien het feit dat deze trap voor het Water schap van geen enkele belang meer is wordt het door het bestuur niet noodzakelijk geacht deze door een andere te vervangen. De wegen ba ren het waterschap veel zorgen daar deze veel te leiden heb'b'en gehad (en nog hebben) van het bijzonder natte najaar en het zware verkeer. De bermen hebben op tal van plaat sen vooral veel te leiden gehad van de rioleringswerkzóamheden. De heer Gast wees nog op het feit dat door de diverse kostenstijgingen het onderhoud ieder jaar weer duurder wodt, een kwalijke zaak daar de re serves uitgeput raken. Tenslotte deelde hij mee dat de schouw per 1 februari a.s. zal plaats vinden. Dijk graaf A. M. Geluk informeerde de vergadering hierna nader over een aantal zaken. De dijkval vorig jaar bij Wevers- sluis is nog eens nader bekeken. Vastgesteld werd er dat voor de val het water, door de storminvloeden, tweemaal slecht was weggegaan waardoor er een verzadiging van t water van het dijklichaam heeft plaats gevonden. Aangenomen mag worden dat ho ge vloedstanden mede een rol spe len bij een dijkval. Een gedegen kontrole zal dan ook steeds moeten plaats vinden om niet voor onaan gename verrassingen te worden ge steld. De heer Geluk stelde vast dat er de afgelopen twee jaar een on rustig klimaat is geweest, in dit op zicht. De dijkval heeft een bedrag van miljoen gevergd waarvan hoewel inmiddels f 700.000.- is ge honoreerd, altijd nog een behoorlijk bedrag overblijft waarvoor moet worden gezorgd. De voorlopig genomen beslissing over de Oosterschelde heeft ten ge volge gehad dat er een belangrijke verschuiving heeft plaats gehad van het tijdstip dat op algehele veilig heid kon worden gerekend. Op zijn vroegst zullen nu in 1985 de schui ven gedicht kunnen worden. De ver antwoordelijkheid hiervoor blijft bij Advertentie Nu reeds in Zierikzee (Vier avonden!) U mag hem niet missen! Zie advertentie binnenzijde! de volksvertegenwoordiging wat niet wil zeggen, aldus de heer Geluk, dat wij willen vluchten. De verantwoor delijkheid over de veiligheid zullen wij mede blijven dragen. Door de gewijzigde omstandighe den zal er ongeveer over een lengte van 18 km. een dijkverzwaring plaats moeten vinden waarvan de kosten globaal op 18 miljoen worden geschat. Door het inwassen van de glooi ingen is de schade hieraan in de laatste 15 jaar minimaal geweest. Wel wees de dijkgraaf er hierbij op dat dit toch maar een tijdelijke op lossing is. De lasten in de toekomst Over het lastenpeil toonde de heer Geluk voor wat de toekomst betreft zich allerminst optimistisch mede gezien het feit dat er ieder jaar al een inflatiekorrektie van rond de 10 procent moet plaatsvinden. Hij denkt dat het Nederlandse volk zich nog steeds onbewust is van de gevaren welke uit zee dreigen. In dit opzicht dacht hij aan het milieu waarmee men ook heeft ver geten om er rekening mee te hou den, waarvoor men nu de rekening krijgt gepresenteerd. Ten aanzien van de waterbeheersing kan gesteld worden dat men een wel bijzonder nat najaar heeft gehad. De gemalen, gebouwd in de jaren 1953-1963, doen het goed waardoor men er in is geslaagd het overtollige water weg te malen. Door een tech nisch defekt moest het gemaal aan de Prommel één dag buiten wer king worden gesteld. De bestroming noemde de dijk graaf over het algemeen goed. De wegen vormen een probleem op zich. De kosten stijgen ieder jaar aanzienlijk, dit in tegenstelling met de subsidies. De dijkgraaf sprak de hoop uit dat de provincie hier nu eindelijk eens wat meer oog voor gaat krijgen. Met de zuivering van het afval water is aan het waterschap een nieuwe taak opgedragen. Met de uitwerking hiervan is men momenteel druk bezig met overleg met de gemeenten van de overdracht van de zuiveringsinstallaties en de exploitatie. De veehouders werden op het hart gedrukt voorzieningen te treffen, daar dit nu de hoogste tijd is. Wanneer men problemen heef! kan men overleg plegen met de voor lichtingsdienst en de eigen organi satie. Met het uitbreiden van de taken worden ook de financiële problemen steeds groter^ aldus de heer Geluk, die verder wees op de goede kontak ten met de ingelanden. Tenslotte deelde hij de vergadering mee dat men niet onbeperkt kan overgaan tot het verlenen van ver gunningen voor het verbreden van de dammen. (Vervolg pag. 3) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Smarten worden als zuigelin gen, groter door ze te „verzor gen". Lady Holland Verwachting tot vrijdagavond: Zacht Veel bewolking met af en toe regen of motregen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; zacht weer met temperaturen tussen 7 en 12 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 lot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr.' Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 31 jan. Zon op 8.23, onder 17.25 Maan op 23.20, onder 9.36 Laatste kwartier: 3 febr. (7.23). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 31 jan. 5.47 18.16 11.24 23.35 Doodtij: 5 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-1. Het KNMI deelt mede: De voorste begrenzing van zachte oceaanlucht bereikte woens dagavond met wat regen of motre gen het zuiden van ons land. In de ze lucht liepen in de nacht en vroege ochtend de temperaturen in dat deel van hot land tot 9 a 10 gra den op. In het oosten en noordoos ten van het land kwamen in avond en nacht flinke opklaringen voor. Als gevolg hiervan daalde de tem peratuur er plaatselijk tot aan of even onder het vriespunt. In het ko mende etmaal blijft de depressie, die verantwoordelijk is voor de aan voer van zachte lucht naar ons land het weerbeeld in onze omgeving be palen. Het koufront van de depres sie verplaatst zich van Engeland in de richting van het vasteland en zal vrijdag dicht bij of over ons land liggen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1