MYSTERIE IN MEINESWIJK Falen van Russisch- Amerikaans handelsakkoord heeft politieke consequenties 7 Wat biedt de BEELDBUIS Hotels in Londen beschoten BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Libië laat VFW 416 vertrekken ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE uin^ 21 januari 1975 Nr. 21628 VENLO, 20-1. De twee jongens die vrijdag door de politie in Venlo zijn aangehouden op verdenking van moord op twee broers van 63 en 66 jaar in het Duitse Langender in het Roergebied, hebben maandag bekend De jongens gaven toe dat het hen om het geld te doen is geweest. De b'uit bedroeg iets meer dan DM 4300. De jongens zijn in afwachting van hun uitlevering aan de Duitse justitie overgebracht naar het Huis van Be waring in Roermond. Twee jongens bekennen moord op broers WOENSDAG 22 JANUARI NED. I: De NCRV neemt hel mid dagprogramma voor haar rekening. Om te beginnen een aflevering van In de soete suikerbol, daarna gaat de Kijkdoor open met 'n verhaal over 't jongetje Otomaru en de rijsthalm, daarna maakt Emil, de Zweedse Pietje Bell, zijn opwachting op de buis en tot slot van het middagpro gramma wordt een aflevering van Black Beauty uitgezonden, waarin Ned door buurman Armstrong van diefstal beschuldigd wordt. De zend tijd in de vooravond is voor het IKOR. Allereerst de film Jouw beurt, waarin een ontmoeting met een groep kinderen wier ouders in kleine of grote kring'bekend of be roemd zijn. Het tweede programma van het IKOR is de informatieru briek Kenmerk over kerk en samen leving. Na het journaal is de zend tijd tot tien voor elf voor de NCRV. Wie herinnert zich niet de beelden van de meer dood dan levende Rei- nier Paping, toen hij op 18 januari 1963 als winnaar van de Elfsteden tocht over de finish ging? Alles over die Elfstedentocht va.n 1963 wordt nog eens opgehaald in de derde af levering van De tijd stond even stil. Deze rubriek wordt gevolgd door een LONDEN, 19-1. Op twee luxueuze hotels in het centrum van Londen werden zondagavond schoten gelost op het tijdstip dat daar bijeenkom sten van Joden eindigden. Er werden zeven mensen gewond. Volgens de politie was het nog te vroeg om het motief vast te stellen voor de aanslagen die gepleegd wer den vanuit voorbijrijdende auto's. Niemand werd ernstig gewond. De meeste verwondingen werden ver oorzaakt door glasscherven. De schietpartijen vonden drie uur na elkaar plaats. Het eerst werd het Portman hotel in West End getroffen waar een Joods feest werd gehouden. Er werden 15 a 20 schoten gelost waardoor vijf mensen, van wie vier vrouwen letsel opliepen. Daarna werd het vuur gericht op het Carlton Towers hotel, ca. een kilometer verderop. Twee vrouwen liepen verwondingen op. In dit hotel werd een joodse bruiloft gevierd. Vorige maand werd een hotel te genover Portman, het Churchill ho tel beschoten. Daarbij werden drie mensen geraakt door glasscherven. aflevering van de politieserie Kojak. Onze kaalhoofdige vriend wordt opgeschrikt door een ivurgmoord op een jonge vrouw. De twintig minu ten die hierna nog resteren tot aan het laatste nieuws, zijn voor de ak- tualiteitenrubriek Hier en Nu. NED. II: Het avondje NOS begint om zeven uur met nieuws uit de re gio in de rubriek Van gewest tol ge west. De zendtijd van de politieke partijen (PPR) en de trekkingen in de staatsloterij moeten ook nog passeren, voordat om even over half negen het Engelse tv-spel Het com pliment kan beginnen. David Hedi- son speelt in Het compliment de Amerikaanse baas van een Engelse fabrieksdirekteur. Deze Amerikaan zal de direkteur en zijn vrouw thuis bezoeken. De houding van de vrouw zal van doorslaggevende betekenis zijn voor de vraag of haar man pro motie zal maken of niet. Als gevolg van dit gegeven ontstaat er een ex plosieve situatie als de Amerikaan zijn opwachting maakt. In de ru briek Kijken naar kinderen wordt de schijnwerper gericht op een kleuter school die door een aantal ouders zelf werd opgezet en ook zelf wordt geleid. Tussen tien en elf uur gaan tenslotte nog drie bekende rubrieken over de buis. Panoramiek gaat in op aktuele gebeurtenissen in binnen- en bxiitenland, Studio Sport stelt de kij kers op de hoogte van aktuele sport zaken en Den Haag vandaag brengt informatie over het parlementair ge beuren. WOENSDAG 22 JANUARI NED. I: 9.40 Schooltelevisie; 15.30 In de soete suikerbol; 15.55 Kijk doos; 16.40 Otomaru en de rijsthalm; 16.55 Emil; 17.20 Black Beauty; 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw beurt; 19.30 Kenmerk20.00 Journaal; 20.20 De tijd stond even stil; 21.40 Kojak; 22.30 Hier en nu; 22.50 Journaal. NED. 11: 1S.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Van ge west tot gewest; 19.50 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Staatsloterij20.35 Het compli ment; 21.30 Kijken naar kinderen; 21.55 Panoramiek; 22.10 Studio Sport; 22.35 Den Haag vandaag; 22.50 Journaal. DONDERDAG 23 JANUARI NED. I: In de vooravond brengt de AVRO de dokumentaire Eens in je leven. Deze dokumentaire han delt over een tocht van zeven berg beklimmers. Het ideaal van elk van hen is natuurlijk om eens in zijn le ven een bepaalde hoogte te bereiken. Ze lieten hiervoor de keus vallen op de meer dan 20.000 voet hoge berg keten in Afghanistan. Na het jour naal van acht uur kan men rustig gaan ziltefi om te genieten van de Donderdag 23 januari, 20.20 uur, Ne derland I: Topkapi. Met in de hoofd rol Melina Mercouri onder regie van haar man (rechts) Jules Dassin. speelfilm Topkapi. Het gegeven voor deze film is een museumdiefstal. Topkapi is de naam van het mu seum, dat zich in Istanboel bevindt. De avonturierster Elisabeth Lipp wil beslist in het bezit komen van een met drie groene safieren bezette dolk. Daarvoor roept zij de hulp in van een aantal misdadigers. Regis seur van de film, Jules Dassinje heeft aan hel spannende verhaal een flinke scheut humor toegevoegd. Om kwart over tien volgt nog de ru briek Ronduit gezegd, waarin dr. Ferry Hoogendijk ingaat op aktuele gebeurtenissen. De resterende 25 mi nuten zijn voor kunstkenner Pierre Janssen en zijn kunstgrepen. Samen met Leen Timp is hij verantwoor delijk voor dit programma over mensen en de kunst die zij maken. NED. II: Tussen zeven en acht uur brengt de VARA jeugdvertier op de buis. Daarvoor zorgen de clowns Sol en Gobelet. Daarna volgt voor het journaal van acht uur nog de ru briek Horen, zien en zwijgen. Achter het nieuws haakt Achter het nieuws in op aktuele gebeurtenissen. Een kwartier later begint dan een nieu we aflevering van Colditz. In het gevangenenkamp gaat het leven zijn gangetje terxuijl daar buiten heel wat aan de hand is. Bommen teiste ren het derde rijk en Hitier roept zijn getrouwen op om het geloof in de overwinning niet te verliezen. In het kamp worden er wegen gezocht om Carrington de terechtstelling te besparen. Vanaf half tien heeft Hans Ouwerkerk de beschikking over de buis voor De ombudsman. Ouwerkerk heeft trouivens z\jn langste tijd gehad bij de VARA. Hij is het niet eens met de nieuwe struktuur bij deze omroep. ^Vervol gens kan men kijken naar afleve ring vier van 't Wilhelmina. Nog steeds bestaat er geen zekerheid over de toekomst van dit buurthuis. Daarna volgt nog Achter het nieuws en brengt de NOS Den Haag van daag. DONDERDAG 23 JANUARI NED. I: 18.15 Teleac18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Eens in je leven; 20.00 Journaal; 20.20 Topkapi; 22.15 Ronduit gezegd; 22.20 Kunstgrepen; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Paidus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Sol, en Gobelet, de clowns; 19.30 Horen, zien en zwijgen; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het neuws; 20.35 Col ditz; 21.30 De ombudsman; 21.55 't Wilhelmina; 22.20 Achter hel nieuws; 22.55 Den Haag vandaag; 23.10 Journaal. door F. VAN FALCKENOORT Tussen de post was niets, dat een aanwijzing kon zijn. Geen enkele brief. Enkel een paar giro's kranten, reklame en een ansichtkaart. In ieder geval is die meneer d'Astaing niet in zijn huis te vinden. En daar was de officier eigenlijk bang voor." „Meneer d'Astaing zou donderdag morgen naar mevrouw Grotema in de Koningin Alexandralaan gaan. Om daar samen met de vrouw des huizes naar datgene te zoeken, waarvoor de inbrekers waarschijn lijk zoveel belangstelling hadden, dat ze er zelfs de hónd voor vergif tigden. Wat dat is, is niet bekend." Den Diender keek zijn onderge schikte nadenkend aan. „En jij denkt dat deze verdwijning iets te maken heeft met dal geval Grotema? Dat dossier is immers gesloten, omdat het een ongeluk was?" „Weet ik, meneer," antwoordde Van Esperen knikkend. ..Al hebben we geen bewijs, dat er misdaad in het spel was, we hebben net zo min bewijs, dat het een ongeluk was, nietwaar? Dat laatste was enkel een logische gedachtengang, omdat de man teveel had gedronken. Hebt u er wel eens bij stilgestaan, meneer, dat Grotema over de Trekbrug met een linksaf sloeg? Hoewel dit ver boden is? Zijn vrouw heeft beves tigd. dat hij dit nooit deed. Waarom gebeurde dat dan die nacht wel? Met het fatale gevolg? Nee, meneer, dal geval en nu het in het niet ver dwijnen van meneer d'Astaing ge ven me opnieuw reden om aan te nemen, dat dit alles samen begint te stinken." „Dus je denkt aan misdrijf?" De adjunkt keek zijn ondergeschikte waarderend aan. „Ja, meneer, er zijn teveel onver klaarbare dingen in deze zaak. Want wat is bijvoorbeeld zo verschrikke lijk gevaarlijk voor bepaalde men sen, dat te vinden moet zijn in huize Grotema? Meneer d'Astaing wist het. Hoe komt hij aan die weten schap? Die veronderstelling? Waar schijnlijk door twee met elkaar verband houdende feiten: de mis lukte inbraak en de vergiftigde hond. Het ligt voor de hand, dat er een tweede inbraak op het program ma stond. Want niet enkel meneer d'Astaing weet, wat zich in het huis van Grotema moet bevinden, dat zo gevaarlijk kan zijn voor bepaalde mensen. Misschien zijn het die „be paalde mensen" wel. die op hun beurt dat gevaarlijke willen be machtigen. Twee partijen dus. Ener zijds meneer Grotema. die nu dood is en waarschijnlijk deswege. Ver der meneer d'Astaing, die het ook schijnt te weten. Anderzijds wellicht de mensen, die gepoogd hebben in tc breken en wel dezelfde zullen zijn, die de hond hebben vergiftigd." De adjunkt dacht na. ..Er zit wel wat in die redenering. Ik zal mor gen nog eens met de inspekteur dit alles doorpraten. Wc kunnen jouw veronderstellingen toch zo maar niet negeren." Hel onderzoek in de woning van d'Astaing had verder geen enkel re sultaat. Men had elke kamer door zocht maar nergens iets gevonden, dat een aanwijzing zou kunnen zijn. Tot Geil Hoolwerf. die al die tijd zich beperkt had tot 1 uisteren en kijken, vroeg: „Mag ik die ansicht kaart eens zien?" De adjunkt wees naar de stapel post, die hij op de tafel in de grote voorkamer had neergelegd. „Go je gang. Spaar je ze soms?" Hoolwerf antwoordde niet, maar bekeek de kaart. De adressering was korrekt. Als afzender stond er en kel initialen: L. van G. De kaart vertoonde een Duits dorpsgezicht: Katholische Kirche Uelsen. Maar er zat een Nederlandse postzegel op en de kaart was afgestempeld in Tub- bergen. Geen duidelijk stempel, want de datum was niet leesbaar. Hij gaf de kaart terug aan de ad junkt: „Duits dorpsgezicht, maar ge post in Tubbergen. Misschien fami lie." De toon in Hoolwcrfs stem onder kende de adjunkt. „We zullen hem in ieder geval goed bewaren," be sloot hij, want hij kende de reputatie van de Dorringse rechercheur. Nog diezelfde avond reden Van Esperen en Hoolwerf naar de Ko ningin Alexandralaan, waar ze nog een gesprek hadden met mevrouw Grotema. Ze werden binnengelaten door een man met een vervaarlijke Duitse herder. Beiden keken de twee mannen op de stoep wantrou wend aan, maar toen ze hun legiti matiepapieren lieten zien, verander de de man. „Na alles, wat hier ge passeerd is," verduidelijkte bij, de hond in bedwang houdend, „zijn we bijzonder voorzichtig geworden". „Wie zijn die „wij?" vroeg Hool werf, de man strak aankijkend. De man wees op de hond. „Hij is al aardig gewend en gehoorzaamt zonder meer. Als ik hem zijn gang laat gaan. verscheurt hij u." voegde de man er grijnzend aan toe. Mevrouw Grotema was geagiteerd. Ze verwelkomde de beide politie mannen met een handdruk. „Al iets vernomen over Charles?" (wordt vervolgd) Het handelsakkoord waarover Ni xon en Brezjnew in mei 1972 over eenstemming bereikten, gaat toch niet door. De Russen bedanken voor de eer omdat ze menen dat het Ame rikaanse parlement er voorwaarden aan verbindt die onaanvaardbaar zijn, ivant een inmenging in de bin nenlandse zaken van de Sowjet-Unie is moeilijk te verteren. Het is een redenering die niet geheel en al on juist is. Het Amerikaanse parlement dat de overeenkomst moest bekrach tigen is terstond gaan overwegen dat de Russen toch wel een aardige SCHIPHOL, 20-1. Na een onder zoek, dat vier dagen in beslag' heeft genomen, hebben de Libische autori teiten de VFW 416, die daar proef vluchten op woestijnbanen had uit gevoerd, maandagochtend vroeg la ten vertrekken. Woensdag werd be richt, dat deze machine met de Duit se bemanning werd vastgehouden op verdenking van spionage. Openbaar Kunstbezit HILVERSUM. 20-1. Openbaar Kunstbezit begint woensdag 22 ja nuari onder de titel „Openbaar kunstbezoek" met een nieuwe serie radiouitzendingen waarin bekende beeldende kunstenaars uit Nederland en België hun persoonlijke visie ge ven op hun favoriete kunstwerken. In de serie die in totaal 20 uitzen dingen omvat komen achtereenvol gens de kunstenaars Roger Raveel, Ger van Elk, Roel d'Haese en Wessel Couzijn aan de orde. De uitzending is elke woensdag van 19.40-19.50 uur via Hilversum II. ABN beroofd van half miljoen BUSSUM, 20-1. Het afgelopen weekeinde hebben inbrekers kans gezien binnen te dringen in bet hoofdkantoor van de Algemene Bank Nederland te Bussum. Met een diamantboor en branders forceerden zij de hoofdkluis in de kelder. Vermoed wordt dat de gehele inhoud aan waardepapieren en bank biljetten ter waarde van meer dan 5 ton is ontvreemd. De inbrekex~s lie ten in de kelders van de bank een grote ravage achter. Het inbrekers werktuig, ter waarde van mogelijk tienduizenden guldens lieten zij lig gen. De wel aanwezige alarminstal latie is niet overgegaan. De kraak werd maandagmorgen door het personeel ontdekt. De Bus- sumse politie kreeg voor het verdere onderzoek de hulp van de Landelijke Criminele Recherche Infox-matie- dienst. ZIERIKZEE. De stedelijke brand weer gaat opnieuw de brandweerga rage aan het Jannewekken verlie zen en plannen zullen derhalve ge maakt voor een ander - zo mogelijk definitief - onderkomen. Vroeger had de brandweer - gelijk velen zich herinneren - de beschikking over een kazerne vlak bij de Noordhaven poort, aan de ingang van de Wan deling. Maar dat is uiteraard vol tooid verleden tijd. Op deze oude fo to ziet men hoe dit gebouw destijds dc schoonheid van het poortenkom- plex bedierf. Amerikaanse tegemoetkoming kre gen: de positie van meest-begun- stigde natie, wat betekent dat de lariefmuren opeens een stuk lager werden en Russische goederen dus beter konden konkurreren op de Amerikaanse markt. En dat is een markt waarop de Russen graag wat verdienen: die levert dollars op die dan wel een onder druk staande munt mogen zijn maar waarvoor toch wel een en ander in de VS te koop is dat de Russen goed kunnen gebruiken. Vooral senator Jackson vond dat tegenover deze Amerikaanse kon sessie ook een Russische moest staan - beter gezegd hij vond dat hiermee ook een Russische afgedioongen kon worden. En dat was de belofte dat Russische joden die wilden emigre ren niet meer de gebruikelijke moeilijkheden zouden krijgen. Het is inderdaad een beetje vreemde ruil en het is duidelijk dat Jackson bij zijn voorstel vooral dacht aan de sterke groep joodse kiezers in de VS - niet zo merkwaardig trouwens want Jackson is een van de Demo craten die ambities hebben mee te dingen naar het presidentschap. Bij de eerste akties van senator Jackson kxvam minister Kissinger al enige malen vermanen dat op deze manier het akkoord naar de knop pen geholpen kon worden. Hij poog de zelfs de Jackson-aanhang te kal meren met een losse Russische be lofte die hij gehad zou hebben dat de eryigratie-regeling aanzienlijk soepeler zou ivorden. Inderdaad trouwens is geruime tijd de Russi sche joden met emigratie-plannen de uitreis minder bemoeilijkt. Slag voor prestige Hoe dit nu verder zal blijven mag men zich in gemoede afvragen - Jackson heeft van de Russen zijn zin niet gekregen. Voor diens verkie- zingskampagne kan dit waarschijn lijk, geen kwaad, maar verder heeft hij er weinig goeds mee ïiitgericht. Integendeel. Nixon en Kissinger die indertijd het akkoord in eerste aan leg sloten deden dit om de goede relaties tussen de twee landen nog een beetje inniger te maken. En misschien hadden ze daarbij ook wel in het achterhoofd dat ze altijd kon den dreigen het akkoord weer in te trekken, waardoor het de Russen geld zou gaan kosten als ze in poli tieke zaken tegen de Amerikanen ingingen. Van Russische zijde was het ak koord eveneens belangrijk als een manifestaite dat de „detente" met de VS zoals Brezjnew die bedreef ook nog voordeel opleverde. Het af zeggen van het akkoord was echter vrijwel onontkoombaar nu: al te openlijk toestaan van emigratie naar Israël zou de Arabische landen er geren en juist in dit gebied moeten de Russen hard proberen wat ver gane goodwill te herwinnen. Brezjnew heeft daarmee niet al te veel sukses: het uitstellen van zijn bezoek aan Egypte - hoe mysterieus ook - is geen teken van een herkre gen invloed. Nu is het op de klippen lopen van dit akkoord met de VS weer een slag voor Brezjnews pres tige, feiten waarvan zijn tegenstan ders in de Russische top graag ge bruik zullen maken. Of inderdaad Brezjnew ziek is zodat in het Krem lin al over de opvolging gemanou- vreerd wordt, of dat zijn invloed daar sterk is getaand, valt niet vast te stellen. De roddels erover gaan weer, maar dal is ook wel eerder ge beurd zonder reden. Maar dat een situatie waarbij de wereld toch wel enige baat had - namelijk dat een rustige Sowjet-Unie en de VS over belangrijke zaken van wereldvrede ongeveer één lijn trokken - die si tuatie heeft een knak gekregen. Waartegenover voor niemand enig voordeel staat - zelfs de Russische joden hoeven senator Jackson voor zijn sabotage niet dankbaar te zijn. Bezinningsdag Gereformeerde kerken UTRECHT, 18-1. Op zondag 17 maart zullen de Gereformeerde Kerken van Nederland zich bezinnen op de christelijke levensstijl. De be doeling is een bijbelse bezinning op de manier van leven in deze tijd van overconsumptie enerzijds, en van uitputting van grondstoffen en hon ger anderzijds. Het moderamen van de generale synode van de Gereformeerde Ker ken heeft alle Gereformeede kerke raden verzocht deze bezinning te maken tot thema van de kerkdienst van 17 maart. Op deze zondag zullen de kerkleden een folder ontvangen met een oproep tot bezinning. Het februari-nummer van „Kerk-Infor- matie" zal onder de titel „Bezitten of bezeten zijn" ook geheel aan het onderwerp gewijd zijn. Stakers moeten wegblijven BERGEN OP ZOOM, 20-1. De di- rectie van het internationale tran sportbedrijf Meeus B.V. in Bergen op Zoom zal de 25 stakers die vorige week maandag naar aanleiding van hun stakingsaktie op staande voet werden ontslagen, niet meer in dienst nemen. De directie voldoet daarmee aan de wens van het zo goed als voltallige overige deel van het personeel dat de directie in een communiqué heeft laten weten dat zij de stakers niet terug wil zien. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VENLO. De Tapijtfabriek Call Freudenberg in Oostrum bij Venray heeft voor een periode van 2 maal zes weken een werktijdverkorting van 2 dagen per week aangevraagd voor 90 van de 110 werknemers. AMSTERDAM. De vuilaanvoer bij de twee verwerkingsbedrijven van de VAM (Vuilafvoermij Amsterdam) is in 1974 met 19 procent gestegen tot 700.000 ton. UTRECHT. De bondsraden van de Bouwbond NKV en de Bouw- en Houtbond CNV hebben in Utrecht hun goedkeuring gehecht aan de cao voor 1975. DEN HAAG. Minister-px-esident Den Uyl heeft gezegd dat hij het buitengewoon bedenkelijk zou vin den ais ondernemers minder gaan investeren, omdat er een kabinet- Den Uyl is. Hij zei dit in een vraag gesprek voor de tv (Televizier). ARNHEM. Gemeentebesturen moe ten nagaan of het mogelijk is de pro cedures bij bouwobjekten te versnel len. Bij belangrijke beslissingen over grote projecten is het zaak eerst overleg te plegen met de provincie. Dit zei zaterdagmorgen de Gelderse gedeputeerde mr. J. A. M. Hendrikx op een provinciale CDA-b'ijeenkomst in Arnhem. DEN HAAG. Vijftig Indonesische dansers, zangers en musici zullen van 31 januari tot en met 12 februa ri in ons land voorstellingen geven van klassieke dansen, muziek en dans van Java en Bali. AMSTERDAM. Na een wilde ach tervolging door de politie van Amersfoort, Naarden-Bussum en tenslotte Amstex-dam is de 26-jarige Gx-oninger H. K. op de Gooise weg in de hoofdstad aangehouden. De man was op heterdaad betrapt bij een poging tot inbx-aak in Amers foort maar slaagde erin met zijn au to te ontkomen. Er ontstond toen een achtervolging waax'bij ook de politie van Naax-den-Bussum wex-d inge schakeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7