MINISTERS ZIJN NOG NIET UIT PRIJZEN-PROBLEEM VERGRIJZING IS BEETJE PROBLEEM VAN DE K.M.Z. „WITTE VAN HAEMSTEDE" GOED EINDE GIJZELINGSDRAMA OP 0RLY A.R.P. en K.V.P. over de abortus Prins Bernhard in Venezuela DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brussel en de landbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 januari 1975 131ste jaargang Nr. 21628 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18.85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Een Lotusbloemop Scharendijke BRUSSEL, 20-1. De Europese ministers van landbouw gaan volgende week verder met hun gesprek over de vaststelling van de uieuwe gemeenschappelijke land bouwprijzen. Maandag zijn ze in Brussel tot de con clusie gekomen dat ze «leze week geen oplossing voor dit probleem vinden. Veel informeel overleg - aldus EEG-kringen in Brussel - zal nodig z(jn al vorens de grote tegenstellingen over de prijzen overbrugd zullen zyn. Dat informele overleg zou bijvoorbeeld gevoerd kunnen worden tijdens de „Grüne Woche", die aanstaande donderdag in Berlijn begint, en waar de Europese landbouwministers elkaar plegen te ontmoeten. In EEG-kringen in Brussel meende topgesprek, dat vastgesteld is voor men dat vooral het Frans-Duitse 10 februari, van groot belang kan Jonge mensen nodig" BURGH, 20-1. In «1e in het afgelopen weekeinde in het cafetaria „De Westhoek" te Burgh gehouden jaar vergadering van de koninklijke muziekvereniging „Witte van Haemstede", werd door een aantal le«len nog eens duidelijk «1e aandacht gevestig«l op «1e pro blematiek rond «1e vergrijzing van het korps. Waarnemend voorzitter, de heer C. v. d. Klooster (voorzitter E. R. Bch- rend werd in de afgelopen week door een hartinfarkt getroffen en verblijft momenteel in een ziekenhuis te Lei den), toonde zich ten opzichte van dit probleem allerminst optimistisch. Naar aanleiding van in de vorige jaarvergadering gedane suggesties is in het afgelopen jaar de voorzitter, de heer Behrend, in kontakt getreden met de hoofden van de basisscholen, „Veel heeft dit niet uitgehaald, daar deze mensen weinig voor muziek voelen", aldus de heer Van der Kloos ter. In dit opzicht konstateerdc de waarnemend voorzitter een duidelijk verschil met het fanfarekorps „Luc- tor et Emcrgo" te Renesse, dat in de gunstige omstandigheden verkeert dat zijn direkteur, de heer J. H. Blom. hoofd van de basisschool aldaar is. Het kontakt met de door de ge meente Westerschouwen ingestelde jeugdkommissie, door de voorzitter en de sekretaris, de heer F. Slager, heeft een negatief resultaat opgele verd. Geen enkele positieve suggestie werd door de leden van deze kom missie aan de hand gedaan. In plaats daarvan werd aan de ver tegenwoordigers van ..Witte van Haemstede" gevraagd zelf met sug gesties naar voren te komen, terwijl juist het tegenovergestelde was ver wacht, om een beter inzicht te krij gen in hetgeen er moet worden ge daan om het lidmaatschap van de muziekvereniging aantrekkelijk te maken. Duidelijk ontbrak het aan kennis van zaken bij de leden van deze kommissie. Eigen optreden In dc huidige situatie zag de heer v. d. Klooster maar één mogelijkheid, nl. dat ieder lid individueel er het zijne toe moet bijdragen om de jeugd te bewegen zich als lid van het korps op te geven. Dat bet vergrijzen van het korps ook problemen met zich meebrengt, kwam duidclfjk naar voren toen er door een aantal leden van het tam boerkorps op werd gewezen dat naar hun-mening veel te weinig naar bui ten werd getreden, wat z\jn oorzaak vindt in het feit dat een aantal leden niet meer zo best ter been is. Uit dc vergadering werd dc sug gestie gedaan dat de leden van het tamboerkorps zelf hoornblazers zul len moeten aantrekken, waardoor zij zelfstandig naar buiten kunnen tre den. In zijn openingswoord richtte de heer Van der Klooster een welkom tot de vertegenwoordiger van de do nateurs. de heer G. Klompe. Van de erevoorzitter, de heer C. A. Hartog, was een schrijven ontvangen waarin hij het korps het allerbeste wenste. Aan de heer Behrend zal een schrij ven worden gericht, waarin hem be terschap zal worden gewenst, terwijl men hem verder een bloemetje zal doen toekomen. Uit het jaarverslag van de sekreta ris, de heer F. Slager, bleek dat de muziekvereniging in het afgelopen jaar twintigmaal naar buiten was ge treden. Hoogtepunten waren het be zoek van de muziekvereniging „Een dracht" uit Dronten en het tegenbe zoek dat aan Dronten werd gebracht. Dankwoorden Dank werd gebracht aan de direk teur, de heer L. van Gorsel, en de instruktcur van het tamboerkorps, de heer M. Post. Dank werd ook ge bracht aan de heer M. Bom. beheer der van de muziekstukken en instru menten en de bode, de heer W. J. v. d. Berge, die er tevens zorg voor draagt dat het repetitielokaal zich in prima staat bevindt en is verwarmd. De koninklijke muziekvereniging „Witte van Haemstede" telde per 31 december jl. 57 leden. Uit hef. jaarverslag van de pen ningmeester. de heer J. Vredenbrecht, bleek dat de vereniging het afgelo pen boekjaar met een klein batig saldo kon afsluiten. Namens de kom missie tot het nazien van de reke ningen werd door de heer J. v. d. Singel verslag uitgebracht, waarbij hij adviseerde om tot goedkeuring van de rekening over te gaan. Onder dankzegging voor zijn stipte beheer (Vervolg pag. 3) WIJK AAN ZEE. Door het zachte winterweer lieten velen zich met het weekeinde verleiden tol een strand wandeling of een ritje te paard of pony, zoals - in dit geval - te Wijk aan Zee. Geland in Bagdad BAGDAD - PARIJS, 21-1. De drie Palestynen, die zondag een mislukte aan slag pleegden op een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" en die daarna een tiental mensen gijzelden, hebben zich dinsdag in Bagdad overgegeven aan de Iraakse autoriteiten. De door hen gevorderde machine van de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France", landde daar tenslotte voor de tweede maal, nadat geen land in het Midden-Oosten de Palestijnen had willen ontvangen. Het drama begon zondagmiddag op de Parijse luchthaven Orly, waar het drietal een raketaanval wilde uitvoe ren op een vertrekkende Boeing-747 van „El Al" met tweehonderd men sen aan boord. De aanslag mislukte en er ontstond een schietpartij met de al versterkte politie, waarbij een twintigtal mensen gewond raakte. Op hun vlucht gijzelden de Palestijnen tenslotte tien mensen, met wie zij zich in een toiletruimte terugtrokken. Na zeventien uur kwam een einde aan de gijzeling, toen aan de over vallers, door bemiddeling van de Egyptische ambassadeur, een vlieg tuig ter beschikking werd gesteld om mee te vertrekken. Maandagochtend kort na acht uur lieten de Palestijnen een moeder en een kind gaan en kort voor tien uur de overige gijzelaars, die allen on gedeerd waren. Direct vertrokken zij met het Fran se vliegtuig in de richting van het Midden-Oosten. Na omzwervingen, waarbij geen land toestemming tot landen gaf, kwam de machine ten slotte in Bagdad aan de grond om bij te tanken. Opnieuw vertrok de Franse ma chine met zijn vrijwillige bemanning en weer weigerden de Arabische lan den landingsvergunning, terwijl de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en de regeringen van het Midden-Oos ten de aanslag op Orly veroordeelden als schadelijk voor de Palestijnse zaak. In de nacht van maandag op dins dag tenslotte liet de Iraakse rege ring het vliegtuig uit humanitaire overwegingen landen en gaven de Palestijnen zich aan de autoriteiten over. De P.L.O. heeft om uitlevering verzocht en wil hen berechten. zijn voor het verloop van het ge sprek over de prijzen. Dat zou kun nen inhouden dat de landbbuwraad geen besluit neemt voor de afge sproken datum van 1 februari. De landbouw-ministers zijn het er maandag in principe wel over eens geworden dat, ter oplossing van het EEG-suikerprobleem, de Europese commissie toestemming gegeven moet worden opnieuw 200.000 ton suiker op de werelmarkt aan te kopen. Dat principe-akkoord moet overigens dinsdag nog bevestigd worden. Miljoenen-subsklie Deze aankoop van 200.000 ton sui ker zal de gemeenschap naar schat ting een 130 miljoen gulden aan subsidie gaan kosten om de suiker op Europees prijsniveau aan de Eu ropese consument ter beschikking te stellen. De ministers bespraken ook de steunregeling voor boeren in berg streken en in probleemgebieden, een regeling die precies een jaar geleden (op 21 januari 1974) in beginsel is aanvaard maar die nog niet in de praktijk is omgezet. Men moet het nog eens worden over de lijst van ge'b'ieden die aan de gestelde voor waarden voldoen. In Nederland gaat het om 13.000 hectare. De Franse minister van landbouw Bonnet, heeft in de landbouwraad gezegd dat, om een bevredigende st(jging van het landbouwinkomen te bereiken, de verhoging van de landbouwprijzen met directe steun maatregelen ten gunste van de boe ren moet worden aangevuld. Hij heeft dit Franse standpunt in een memorandum vastgelegd en dat memorandum maandag in Brussel aan de Europese landbouwraad over handigd. Gelijke tred De Europese gemeenschap moet er voor zorgen dat het inkomen van de landbouwers gelijke tred houdt met dat van de andere bevolkingscate gorieën. De landbouwers mogen niet meer dan anderen onder de inflatie lijden, aldus het memorandum van de Franse minister. Ook zijn te gro te prijsverhogingen in tegenspraak met het voornemen om de inflatie te bestrijden. DEN HAAG, 20-1. Besturen van inrichtingen waar abortus provocatus wordt toegepast moeten een overleggroep samenstellen om zowel de behandelende geneeskundige als de vrouw te helpen om tot een weloverwogen besluit te komen. Deze overleggroep wordt opgevoerd in de maandag door de fracties van KVP en ARP gepresenteerde hoofdlünen van het initiatief-abortus-ont- werp, dat zij tijdens de totstandkoming van het kabinet-Den Uyl beloofden te zullen indienen. In de overleggroep moeten zowel de geneeskundigen als sociaal-deskun digen worden benoemd. Deze laat- sten moeten adviseren over de vraag CARACAS, 20-1. Z. K. H. prins Bernhard zal heden dinsdagmiddag 21 januari landen op het vliegveld Simon Bolivar van Caracas. De prins maakt de overtocht vanuit Neder land via de Ver. Staten van Amerika met de regerings - Fellowship. De prins zal bij zijn aankomst met mili tair eerbetoon wjprden verwelkomd door de Venezolaanse minister van buitenlandse zaken, Z. E. Schacht. Daarna zal een militaire ere wacht worden geinspecteerd. of eventuele sociale problemen door sociale voorzieningen kunnen wor den opgelost. De geneeskundige moet overleg plegen met één of meer le den van de werkgroep en de vrouw moet in de gelegenheid worden ge steld haar problemen met één of meer leden van de overleggroep te bespreken. Zij is daartoe niet ver plicht. De geneeskundige is niet gebonden aan het oordeel van de leden van de overleggroep die hij heeft geraad pleegd. Hij moet in een verslag de overwegingen vermelden op grond waarvan hij meent tot het geven van de behandeling te moeten overgaan. AMSTERDAM. Ongeveer 850 leer lingen van Amsterdamse scholen zullen in de komende maanden als onderdeel van het Europees Monu mentenjaar in de hoofdstad video films gaan maken van monumenten. Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig weer Vannacht opklaringen en morgen overdag veel bewolking met tijdelijk regen; matige tot krachtige en aan de kust later, harde wind uit west tot zuidwest; minimumtemperaturen van 4 tot 0 graden, maxima rond 6 graden. Voor donderdag: Aantal ui*en zon: 0 tot 4. Min.-temperaturenomstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 jan. Zon op 8.35, onder 17.09 Maan op 12.08, onder 3.24 23 jan. Zon op 8.34, onder 17.11 Maan op 12.51, onder 4.32 Volle maan: 27 jan. (16.09) HOOG- EN LAAGWATEK ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwatcr 22 jan. 9.26 22.14 3.15 15.52 23 jan. 10.50 23.39 4.31 17.04 Doodtij: 22 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-1. Het KNMI deelt mede: Het front van een depressie bij Schotland passeerde ons in de nacht van maandag op dinsdag en bracht enkele millimeters regen, het meest aan de Waddenkust. De opklaringen in de avond in hel oos ten en die in dc ochtend in het wes ten van het land waren niet langdu rig genoeg om de temperaturen tot onder het vriespunt te laten dalen. Een randstoring van de depressie volgde het front op de voet en be reikte ons dinsdag, vergezeld van buien. Ondertussen koerste een vol gende depressie langs de zuidpunt van Groenland in dc richting van IJsland. Het frontensysteem ervan liep mei grote snelheid over de oceaan. Het zal ons in dc loop van woensdag bereiken zodat er na een heldere nacht woensdag weer regen Ie verwachten valt. SCHOUWEN. Dit is de Chinese topfotografe Pat Fok. die te Scharendijke aanwezig was bij het ten doop honden van haar nieuwe fotoboek over China. Men -ie elders in dit nummer. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie zich aan een oordeel ont- l trekt, erkent zijn schuld. Syrus

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1