Strijd om het minimumloon in Vlissingen POLITIEK" samenwerken Milieubelastingweigeraars harder aangepakt in Groningen „IN ZEELAND ZIT JE IN DE Bijstand aan werkloze partieel leerplichtigen Nieuwe passagiersdienst Zeeuwse veilingen gaan administratief Regeling voor Kasjmier op komst Hongerstaking- Spaanse priesters Krachtige aardbeving- treft noord-India Twaalf doden bij vliegongeluk 1 ZUNDAPP 1975 f I MEMO SPECIAL I AGENDA Concert („L et E") Jaardag prinses Margriet LAATSTE NIEUWS Nieuwe Commissaris der DEN HAAG, 18-1. De sociaal- economische raad heeft vrijdagmor gen een verdeeld advies aan de mi nister van sociale zaken vastgesteld over een aanpassing van het mini mumloon. De werkgevers vertegenwoordi ging in de' raad was van oordeel.dat er, buiten de in de wet voorgeschre ven" drie jaarlijkse verhoging van het iriinimumloon. op dit ogenblik geen reden was voor een -bijzondere aanpassing op grond van vooraf gaande ontwikkelingen in het be drijfsleven. Hun standpunt werd ge steund door een aantal kroonleden, zodat in totaal 19 leden van de raad zich daarvoor uitspraken. Het standpunt van de werkne mersvertegenwoordiging was dat er alle aanleiding was op dit ogenblik voor een vernoging met 2 procent per 1 april _a.'s.'Dit standpunt kreeg geen steun in de raad, Zodat de 14 werknemersvertegenwoordigers de enigen waren die voor dit standpunt stemden. Prins Bernhard naar Colombia en Venezuela DEN HAAG, 18-1. Prins Bernhard is zaterdagmorgen per regeringsfel- lowship van de vliegbasis Soester- berg vertrokken voor het brengen van officiële bezoeken aan Venezue la en Colombia. De prins maakt deze reis op uitno diging van de presidenten van beide landen. De prins verblijft van 21 tot en met 26 januari in Venezuela. Het bezoek aan Colombia duurt van 26 tot 31 januari. Daarna staat een kort ver blijf in Panama en Costa Rica op het programma. Vanuit Costa Rica reist de prins naar Mexico, vanwaar hij op 8 februari naar de Verenigde Sta ten vertrekt. Op 12. februari keert de prins te rug naar Nederland. Aankomst Soes- terberg op 13 februari. SCHIPHOL. Zeven Chinese drug handelaren zijn onder begeleiding van politie en marechaussee op Schiphol op een lijnvliegtuig naar Maleisië gezet. De zeven behoorden tol de groep van 38 illegaal in ons land verblijvende Chinezen, die op de Amsterdamse Zeedijk werden gearresteerd, vlak voordat een schietpartij zou beginnen mei een andere groep Chinezen. De Chine zen gaan hier (foto) aan boord van het toestel. Koningin Boerden: „Als je nu toch ziet", aldus de heer Boertien, „dat over Zeeland bijna een kabinet valt, dan zit je in Zee land midden in de politiek." Ook de internationale politiek gaat volgens de heer Boertien niet aan Zeeland voorbij. Hij doelde daarbij DEN HAAG, 18-1. De regering heeft vrijdag besloten dat 16-jarige schoolverlaters, die niet meteen werkt kunnen vinden alsnog in aanmerking! komen voor een uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet. Dit deelde premier Den Uyl mee na afloop van de wekelijkse kabi netsbijeenkomst. Hij noemde dit een verbetering ten opzichte van de aanvankelijke be slissing. neergelegd in het besluit landelijke normering van 3 juli 1974. Het overlegorgaan vakcentrales had op deze bijstelling aangedrongen vanwege de stijging van de jeugd werkloosheid en het als onbillijk er varen verschil in de sociale wetge ving voor werkloze partieel leer plichtigen en voor scholieren. Schoolverlaters van 16 jaar worden nog tot het gezin gerekend, maar het gezinsinkomen vermindert door de uitkering van enkele in plaats van dubbele kinderbijslag en door het feit dal voor deze categorie een af zonderlijke ziektekostenverzekering moet worden gesloten. Betrokkenen NEW DELHI. 19-1. Sjeik Moham med Abdoellah. de vroegere premier van Kasjmier die 14 jaar in Indiase gevangenissen doorbracht, zal bin nenkort zijn staat weer kunnen lei den op grond van een akkoord met de regering in New Delhi. Dit heb ben welingelichte kringen in de In diase hoofdstad bekendgemaakt. De 70-jarige sjeik zou volgende maand weer hoofd kunnen worden van de betwiste staat. Er moeten nog slechts enkele onbelangrijke punten worden geregeld voordat een akkoord wordt bekendgemaakt. GOES, 18-1. De Zeeuwse fruitvei lingen gaan administratief samen werken in een computercentrum van de veiling „Zuid-Beveland" te Goes. De centrale veiling Kapelle-Ter- neuzen heeft een overeenkomst ge sloten met de veiling „Zuid-Beve- VLISSINGEN, 18-1. In de haven van Vlissingen is vrijdagmiddag de 2300 ton nietende Deense veerboot Olau West binnengelopen, die een vaste dagelijkse vracht-passagiers- dienst tussen Vlissingen en bet En gelse Shcèrness (ongeveer 75 km van Londen) gaat onderhouden. Vermoedelijk eind april neemt de Deense rederij Lauritzen uit Kopen hagen (eigenaar van de lijndienst) een tweede schip, de Olau East, in gebruik, waarna het aantal vaarten niet alleen speciaal op de toekomst voor de landbouw, de visesrij, maar oolc op het energiebeleid. Zowel door de waarnemend Com missaris van de koningin, als door het oudste statenlid werd de com missaris verzekerd dat alle kritiek op de benoeming van de heer Boer tien uitsluitend bedoeld is geweest tegen de benoemingsprocedure, maar beslist niet tegen de persoon van de heer Boertien zelf. maken nu in beginsel aanspraak op een bijstands uitkering, waardoor zij automatisch in de verplichte zieken fondsverzekering komen. Naar schat ting g.iat het op dit ogenblik om een 1000 jeugdige werklozen, voor wie de bijstand na aftrek van de gemiddel de kinderbijslag op ongeveer I' 30 por week zal komen. MADRID, 18-1. Een groep van 20 Spaanse priesters in Pamplona is in hongerstaking gegaan uit solidariteit met 115 stakende mijnwerkers die al tien dagen in een kalimijn mijngang op 500 meter diepte bezet houden. De mijnwerkers protesteren hiermee te gen de schorsing van 1100 collega's sinds vorig jaar maart die om loons verhoging staakten. De hongerstaking van de priesters is een van de talrijke protesten en stakingen van de laatste maanden in heel Spanje. De oorzaak is in hoofd zaak dc voortdurende economische crisis en het groeiende verlangen naar wijziging van het Franco-re giem. Alleen in Pamplona al staken 13.000 ax-beiders en de laatste dagen zijn daar botsingen mei de politie geweest. Trein wordt weer duurder DEN HAAG, 18-1. Ook dit jaar moet rekening worden gehouden met de noodzaak tot verhoging van de NS-tarieven. Hoe veel kan pas in de loop van het jaar worden vastgesteld Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat meegedeeld. land" tot verwerking van deadmini- sti'atieve gegevens. In vei'band hier mee zal de computerafdeling van de veiling Kapelle-Biezelinge en omge ving worden opgeheven. Aan vijf pei-soneelsleden is ontslag aangezegd. Dit samenwerkingssysteem levert een besparing op. kan wox-den verdubbeld. De eei'ste vaart van Vlissingen uit vindt za- lei'dag aanstaande plaats. De overtocht kost per persoon f 24, een pei'sonenauto f 48. Vlissingen had honderd jaar gele den ook al een vaste passagiersdienst tussen Sheerness, die door de maat schappij Zeeland werd onderhouden. In de oorlog werd de aanlegcapaci- teit vei'woest en daarna niet meer hci'steld. De heer J.. Pederdsen, direkteur van de firma Lauritzen, verklaai'de vrijdagmiddag, dat 600 passagiers en 150 pei'sonenauto's of 30 vi'achtwa- gens met één vaart tegelijk meekun nen. NEW DELHI, 19-1. Een krachtige aardbeving heeft een groot deel van het noorden van India getroffen. Volgens de eerste berichten zijn veel mensen levend begraven, met name in districten die grenzen aan Tibet. Radio All India maakte zondag be kend dat veel huizen zijn verwoest in het distrikt Kinnaur in de staat Himaehal Pradesj. Tientallen men sen zouden onder de puinhopen zijn begraven. De beving werd gevoeld in veel delen van Nooid-India en zelfs in New Delhi waar mensen in paniek hun huizen ontvluchtten. Volgens deskundigen had de schok een me ting van zeven op de schaal van Richter. VIENTIANE, 19-1. Alle twaalf in zittenden, onder wie de vier Russi sche bemanningsleden, zijn om het leveii gekomen bij het neerstorten van een Russische Antonow-2, zo is van de zijde van de Pathet Luo in Vientiane vernomen. Het toestel vlooog donderdag j.l. tegen een bex-g in het noorden van Laos nadat het wegens slecht weer niet had kunnen landen op het vlieg veld van Sam Neua, een bolwerk van de pro-dommunistische Pathet Lao. Aan booi'd bevonden zich zieke le den van de Pathet Lao, aldus ge noemde bron. W er ktijd verkorting voor 200 man in Botlekgebied ROTTERDAM, 18-1. TDF Tiofine B.V., px-oducent van titaandioxyde pigment met pi'oduktiebedrijf in de Botlek, heeft besloten zes weken haar produktie geheel stil te leggen ten gevolge van de conjunctui'ele ont wikkelingen van de laatste maanden Hiermede gaat een werktijdvei'koi'tig gepaai-d. waarbij twee-derde van de ruim 300 wèrknemei's beti'okkerx is. De ondex-nemingsx-aad is met de getroffen x-egelingen akkoord en de vakorganisaties zijn geïnformeerd, aldus een verklaring van TDF Tio fine. Auto haalt in: twee doden en vijf gewonden AMBT-DELDEN, 19-1. Een ernstig verkeersongeluk na een mislukte in haalmanoeuvre op de E 8 onder de gemeente Ambt-Delden heeft zater dagmiddag het leven gekost aan twee mensen. Het zijn de 27-jarige Duit ser Siegfried Koschke uit Lingen en de 23-jarige student J. G. J. Rou- weler uit Goor. Vijf andere mensen raakten gewond, van wie drie zwaar. De bestuurder van een pei-sonen- wagen wilde inhalen, maar schrok van een hem tegemoetkomende vrachtwagèn, remde en kwam dwars op de weg te staan. De vi-achtwagen botste ex-op, en kantelde op twee wa gens die er achter reden. Hier vielen de dodelijke slachtoffers. Een vijfde auto x-eed op de x-avage in. Man met broodmes levensgevaarlijk gewond DEN HAAG, 19-1. De 21-jarige R. Makhaisingh is zaterdagavond in het huis van zijn 19-jarge vriend A. S. i nde Cronjestx-aat in Den Haag levensgevaai-lijk met een bi-oodmes vei-wond. Zijn vriend zou hem met het mes in de linkerzij gestoken hebben. Makhaisingh zou met hem ruzie geki-egen hebben, omdat hij vond dat. de muziek le hard stond. Het slachtoffer is zaterdagavond per ambulance naar een ziekenhuis gebi-acht. Volgens de Haagse politie verkeex-de hij zondagavond nog in levensgevaar. S. heeft zichzelf zon dagmiddag bij de politie gemeld én is opgesloten. AVRO-medewerker Eric Krans verongelukt DEN HAAG, 19-1. Het hoofd van dc afdeling lichte muziek van de Avro-radio, de 51-jarige Eric Krans, is zaterdagmiddag by een verkeers ongeluk op de Melis Stokelaan in Den Haag om hel leven gekomen. Volgens de Haagse politie reed de auto van Eric Krans met grote snel heid. waarbij de wagen in een slip raakte en tegen een lichtmast botste. Daarbij verloor niet alleen Eric Krans het leven maar ook zijn pas- sagiere. dc 26-jarige A. C. Ö'Breen, evenals hij afkomstig uit Hilversum. GRONINGEN. 18-1. De prvin- cic Groningen gaat de milicubelas- tingweigcraars harder aanpakken. Vrydag j.l. zijn deurwaarders van de provincie op stap gegaan om de niet-betalers een laatste kans te geven de milieuheffing 1973 te beta len. Wanneer ook deze laatste keer niet betaald wordt, zal de deurwaarder beslag gaan leggen op goederen ter Advertentie lllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuwste kleuren E reeds leverbaar E Zie etalage! YVeslstraat 5 - Zierikzce E Inruil en financiering E ït 1111111111111111111111111111 i111111111111111111 rï Duitser in Amsterdam doodgestoken AMSTEDAM. 19-1. Zondagavond is de 35-jarige in Amsterdam woon achtige Weslduitser W. R. Wheling door een bij hern in wonende Ameri kaan. de 40-jarige W. I'.. doodgesto ken. Het drama speelde zich al' in de wening van dc Duitser in de Con- radslraat. De twee met elkaar be vriende mannen kregen ruzie omdat Wehling bij een andere vriend wilde inti-ekkcn waardoor de Amerikaan op straal zou komen le staan. De ruzie liep zo hoog op dat de Ameri kaan een broodmes greep en de Duitser een groot aantal steken toe bracht. De door omwonende ge waarschuwde politie heeft Wehling nog naar het Weesperpleinziekenhuis gebracht. Een bloedtransfusie bleek te laat te komen. De Duitser is daar in de loop van de nacht overleden. P. is door de politie in bureau l.J-tunnel ingesloten. Amerikaan in Amsterdamse gracht verdronken Amsterdam! ïa-x. Do 21-jarige Amerikaan Philip A. K. is vrijdag avond nadat hij geprobeei-d had een tasje van een passerende vrouw te stelen, in het water van de Prinsen gracht tei-echt. gekomen en verdron ken. De vrouw liep in de Leidsche- straat met een vriendin en haar man De laatste ging achter de Amerikaan aan, die onder een auto kroop, maar er onderuit werd gesleurd. De jongen slaagde ei*in weer los te komen en liep in de richting van de Prinsen gracht. Een aantal getuigen heeft te genover de politie verklaard, dat hij er zelf in is gespi'ongen. Een andere verklaring luidt, dat hij erin is ge duwd, aldus een woordvoerder van de gemeentepolitie in Amsterdam. De Amsterdamse rechei'che heeft de zaak in onderzoek. Houtvester tijdens de jacht om het leven gekomen EPE, 18-1. Tijdens een personeels- jacht van de Koninklijke Houtveste rij in De Gortel (gemeente Epe) is vrijdag een 48-jai*ige houtvester D. van Pluim uit Elspeet door een schot in het voorhoofd gedood. Het dodelijk schot werd gelost door de opperhoutvester van de Kroon domeinen ing. Reijnders. Volgens de chef van de gemeentepolitie in Epe was bij de jacht geen lid van het koninklijk huis aanwezig. Het ongeluk gebeurde tegen het einde van de jacht die vrijdagmor gen om 8.30 uur begonnen was. Tegen kwart over vier 's middags besloot men een bosje met lage sparren leeg le drijven. Toen alle posten ingeno men waren werd een hoox-signaal ge geven. Vrijwel dii-ect daai'op kwam een wildzwijn uit de bosjes te voor schijn. De opperhoutvester ï'eageerde als eerste en hief zijn kogelgeweer op Tijdens deze handeling ï'aakle de trekker verward in een knoop van zijn jas waardoor het fatale schot afging. De heer Pluim werd in het voorhoofd getioffen en was op slag dood. Minder voetgangers gedood in verkeer DEN HAAG, 18-1. Het aantal voel- gangei's, dat in 1973 is omgekomen in het verkeer, is ten opzichte van 1972 teruggelopen van 588 tot 504. Dit heeft de Nederlandse Vereniging voor Bescherming van Voetgangers vrijdag meegedeeld. Deze tei-ugloop van 14 pet. wijt de vereniging aan dc instelling van de maximumsnel heid van 80 kilometer aan het eind van 1973 op de buitenwegen, de au toloze zondagen, die in 1973 zijn voorgekomen en het bewust vermin derd autogebruik van een aantal au tomobilisten. Het aantal vei'keci'sslachtoffers bij voetgangers onder de tien jaar is volgens de vereniging in 1973 voor het eerst belangrijk gedaald, name lijk van 180 in 1972 naar 123. Het aantal gewonde voetgangers onder de tien jaar liep ten opzichte van 1972 in 1973 terug van 2854 tot 2571. waarde van de belasting en de ge maakte kosten. Dat zal zeker f 100.- bedragen. De milieubelasting zelf bedroeg f 28,- I)e deurwaarders hebben dc be scherming van de politie gevraagd, wanneer zy een woning zullen bin nengaan. Officieel mogen de deur waarders ook alleen maar een huis binnen ir. tegenwoordigheid van de politie. Zierikzce 't Lange Uur: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Maandag 20 januari Zierikzee Mondragón-foyer. 20.00 uur, afd. Philatelica. Aula R.S.G. Prol'. Zeeman. 20.00 uur, Cursus natuurgids. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 19.30 uur. Oosterland Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, heropricht ingsa vond zangvereniging V.Z.O.S. Dinsdag 21 januari Haamstede Hotel R.T.M.-slation, 20.00 uur. Jaar vergadering V.O.L. „Pomona". Rekreatiezaal Ger. kerk, N.C. V.B.- afdeling, 19.45 uur. Middenschouwen Raadhuis Scharendijke. Vergadering gemeenteraad, 19.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur, afd. Plal- tclandsvrouwen'b'onci. Nieuwerkerk Dorpshuis. Afd. Bejaai-denbond. Woensdag 22 januari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenbijeenkomst N.C.V.B. Dreischor Oude school, feest voor holp-jeugd, 14.00 uur. Oosterland Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 23 januari Zierikzee Hervormd Vei'enigingsgebouw, 20.00 uur, voorlichtingsbijeenkomst Veilig Verkeer, georganiseei'd door de Zie- rikzeese Vrouwenraad. Herv. Ver.-gebouw, 20,00 uur. Vrou wenraad. Bruinisse Afdeling N.C.V.B.. 19.45 uur. De afdeling Bruinisse van de Ned. (Vervolg van pag. 1) De voorzitter stelde voor de heer De Feiler te benoemen tot „vader van Luctor et Emex-go". De nog al tijd in het muziekleven zeer aktieve jubilaris, ontving hiei-na de di-aag- medaille. die de K.N.F. voor 60-ja- rige jubilea beschikbaar stelt. Een unieke onderscheiding! De voorzitter zelf. die zijn tweede lustrum vol maakte, wei'd bedacht met een geschenkbon. De dames van de jubilarissen werden hierna drif tig in de bloemetjes gezet. Toneel en flans Slotspreker was de Oostmalle- voorzittei'. die hoopte op bestendi ging en vei'steviging van de banden tussen de beide verenigingen. De klucht „Het hing in de lucht" werd hierna met veel verve door „Op Drift" op de planken gezet. Men had slechts vier weken beschikbaar om het stuk onder de knie te krijgen. Gedanst weid tenslotte onder leiding van „De Medleys". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J, Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties; (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 HET LOO. 19-1. Zondag vierde II.K.H. prinses Margriet haar 32ste jaardag. Naar het zich laat aanzien was dit de laatste jaardag op paleis Het Loo, dat een museumachtig ka rakter krügt. Op het terrein van het palcis wordt een bungalow gebouwd, waar de prinses met haar gezin gaat wonen. Commando's van Orly vertrokken PARIJS. 20-1. Even voor 10 uur is maandagochtend van het Paryse vliegveld Orl.v de Boeing 70" van Air France vertrokken, waarin de drie commando's zitten. De bestemming is niet bekendgemaakt. Men heeft voor zes uur brandstof aan boord. De tien gijzelaars, van wie er twee - een vrouw en haar dochtertje van vier - al eerder waren vrijgela ten, zijn ongedeerd. Wel zijn ze moe en sommigen wat overstuur van do gijzeling, die 17 uur heeft geduurd MIDDELBURG, 18-1. „lil Zeeland wordt geen politiek gemaakt, maar je zit er midden in de politiek." Dit heeft vrijdagmiddag dr. C'. Boertien ver klaard tydens zyn installatie als Commissaris van de Koningin in Zeeland. De heer Boertien sprak hiermee de opmerking tegen, als zou hij met het aanvaarden van zyn nieuwe positie de politiek de rug toekeren. v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2