NIEUWE TERREURDAAD BIJ ORLY Louter hoogtepunten op de uitvoering „L et E" China schaft functie staatshoofd af Drieduizend P.T.T.'crs naar het noorden Terroristen gijzelen zeven mensen Kans op herstel- bestand in Noord-Ierland Sowjet-missie in New York beschoten Geleerden verontrust over energiesituatie Treinongeluk in Egypte: 27 doden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 januari 1975 131&te jaargang Nr. 21627 WAARIN OPGENOMEN AND J DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. In dit nummer: Installatie Zeeland's commissaris PARIJS, 20-1. Op de Parijse luchthaven Orly hebben twee Arabische terroristen zondag een mislukte aan- slag gepleegd op een toestel van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al. Na de aanslag verschansten de overvallers zich met zeven gijzelaars in een toilet ruimte van het luchlhavengebouw. Ze eisen een Boeing-727, vermoedelijk oui naar het Midden-Oosten te vliegen. werden minstens 20 mensen gewond, onder wie verscheidene politieman nen. Luide kreten van pijn en van in paniek wegvluchtende mensen weer klonken door het luchthavengebouw. André Mousset, woordvoerder van het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft zondag kort na middernacht verklaard, dat onder handelingen zijn begonnen via een tolk. Het toestel van El Al waarop zon dag is geschoten, is op de vastgestel de tijd vertrokken. De gezagvoerder wist blijkbaar niet, dat zijn vliegtuig het doelwit was van de beschieting. Volgens de voorlopige berichten is het Israëlische toestel onbeschadigd. WIJK AAN ZEE. In Wijk aan Zee wordt binnen het kader van het Hoogoven-schaaktoernooi weer drif tig mei de stukken geschoven. Op de foto links de Hongaar Portisch en rechts onze landgenoot Ree. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Schoonheid is kracht; een i glimlach haar zwaard. i Charles Reade BELFAST, 19-1. Britse funktiona- rissen en vertegenwoordigers van de politieke afdeling van het Ierse Re publikeinse Leger zijn zaterdag overeengekomen binnen 2-1 uur bij eenkomen om wederinvoering te be- spreken van het bestand dat het IRA donderdag na 25 dagen beëindigde. Dit is vernomen in politieke kringen in De Ierse hoofdstad Belfast. Na de opheffing van het bestand hebben de „provisionals" hun ge- weldakties nog niet in volle omvang hervat, naar men zegt om Londen de kans te geven met nieuwe voor stellen te komen. De nieuwe bijeen komst is georganiseerd door een groep protestante geestelijken die ook het kerstbestand wist te ver krijgen. NEW YORK, 19-1. Een sluipschut ter heeft zondag minstens twee keer geschoten op twee slaapkamers van de Sowjet-missie bij de Verenigde Naties. Niemand werd, voor zover bekend gewond. Funktionarissen van de missie hebben de politie wel meege deeld, dat een van de twee slaapka mers bezet was. Dit is de Tweede keer in drie jaar, dat de missie is beschoten. Bjj de aanslag raakten minstens 20 mensen voor het merendeel licht ge wond. Het is de tweede aanslag op Orly binnen een week. Afgelopen dinsdag werd eveneens op een toe stel van El Al een aanslagpoging ge daan met bazooka's. De prejectielen troffen een Joegoslavisch toestel. De Franse minister van binnen landse zaken Michel Poniatowski is zondag naar Orly gegaan om samen met de verantwoordelijke politie mensen de onderhandelingen te lei den. De jongste actie begon zondagmid dag om 16.30 uur (onze tijd). Op het met talloze bezoeker» bezette terras van de eerste verdieping van het zuidelijke luchthavengebouw op Or ly schoten onbekenden met een ba zooka in de richting van een El Al- machine die naar de startbaan reed. De luchthavenpolitie, die sinds de aanslag van afgelopen dinsdag aan zienlijk was versterkt, opende on middellijk met machinegeweren het vuur. De twee overvallers schoten zich met een pistool een weg vrij, namen drie personen (van wie een kind) als gijzelaars mee en ver schansten zich in een nabijgelegen toiletruimte. Bij de schotenwisseling WASHINGTON, 18-1. „Als weten schapsbeoefenaars en burgers van de V.S. geloven wu' dat de republiek zich in de meest ernstige situatie be vindt sinds de Tweede Wereldoorlog. De energie krisis van vandaag is geen kwestie van een paar jaar, maar van tientallen jaren. Het is een feit van eerste importantie voor de geïndustrialiseerde samenleving", aldus een verklaring van 32 Ameri kaanse wetenschappers w.o. Edward Teller, Norman Rasmussen, Alvin Weinberg en elf Nobelprijswinnaars o.w. Hans A. Bethe, Willard Libby, Glenn Seaborg en Eugene Wigner. De verklaring werd donderdag in Washington afgelegd. De geleerden zijn van mening dat de hoge olie prijs een bedreiging is voor de wes terse economie. Wij zijn a.h.w. de gevangenen van een prijsstruktuur die wij niet kunnen beïnvloeden, aldus de geleerden. PEKING, 19-1. China heeft de functie van staatshoofd afgeschaft en versterkt de controle van de commu nistische party over het nationale volkscongres, het Chinese parlement. De voorzitter van het centrale co mité van de communistische partij, op het ogenblik voorzitter Mao Tse- Toeng, is opperbevelhebber van de strijdkrachten. Dit blijkt uit de nieu we grondwet, die op de jongste ge heime bijeenkomst van het vierde volkscongres is goedgekeurd en waarvan de inhoud zondag bekend is gemaakt. In de oude grondwet van 1954 werd de functie van opperbevelheb ber van de strijdkrachten bekleed door het staatshoofd. Het laatste staatshoofd van Lioe Sjao-Tsji, die tijdens de culturele revolutie aan de kant is gezet. GRONINGEN, 18-1. Het definitieve plan tot spreiding van de centrale direktie PTT van Den Haag naar Noord-Nederland betekent overplaatsing van slechts 3000 arbeidsplaatsen in plaats van de oorspronkelyke 5.300. De basis van vry willigheid bij de spreidingsoperatie die het kabinet aan de protesterende PTT-ers beloofd heeft, hebben deze halvering van het aantal veroorzaakt. Dit heeft staatssecretaris Polak van binnenlandse zaken aan een noordelijke deputatie van burge meesters en gedeputeerden gezegd, aldus de Gronnger gedeputeerde dr. H. C. Heering. Volgens gedeputeerde Heering heeft de staatssecretaris de bestuurscom missie noorden des lands toegezegd om naar mogelijkheden te zoeken nadere diensten naar de regio te spreiden. Bij terugkeer uit Den Haag toonden de noordelijke bestuurders zich ernstig teleurgesteld over de ge wijzigde spreidingsvoornemens van de regering. „De regering heeft al weer geen gestand gedaan aan toe zeggingen aan het noorden". De delegatie van de bestuurscom missie noorden des lands heeft te genover staatssecretaris Polak com pensatie in de vorm van spreiding van andere diensten geëist. Gronin gen zou volgens de oorspronkelijke spreidingsplannen 4000 PTT-arbeids- plaatsen krijgen, Leeuwarden een duizendtal en Emmen enkele hon derden. CAIRO, 19-1. Bij een treinongeluk dafc zich zaterdag in de omgeving van Cairo heeft voorgedaan, zijn 27 mensen om het leven gekomen en 55 gewond. Een gerechtelijk onderzoek heeft uitgewezen dat de bestuurder van de trein geen acht heeft geslagen op signalen om snelheid te minderen. Het was de bedoeling dat de trein op een zijspoor zou worden geleid. Door de hoge snelheid kantelden rij tuigen. Avond muziek en hulde RENESSE, 18-1. De muziekvereniging „Luctor et Emergo" hield zaterdag in liet Dorpshuis een uitvoe ring met louter hoogtepunten. Ruim driehonderd be zoekers waren getuige van een uitstekend concert van het fanfarekorps, onder leiding van de heer J. H. Blom. Er waren ook huldigingen, drie jubilarissen werden in het zonnetje gezet met als heel uitzondcrlykc noot de huldiging van de heer L, de Feiter (72), die reeds 60 jaar muziekbeoefenaar is, waarvan 40 jaar by „Luctor et Emergo". De andere jubilarissen waren: de voorzitter, de heer J. A. Kouman, die tien jaar aktief in deze funktie is en de heer P. Oosterling, die dertig jaar aktief by „Luctor et Emergo" is geweest. De heer L. de Feiter. 6(J medaille van dp K.N.F. jaar aktief als muzikant, ontving de speciale draag- (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode' Maar eerst dan de muzikale pres taties op deze verkwikkende uitvoe ring, die werd geopend door de voor zitter. Hij toonde zich verheugd over een bijzonder grote opkomst en be groette in het bijzonder wethouder L. C. Hopgerhuis met echtgenote en de ere-leden. de heren C. v. d. Have en C. Dorreman. De voorzitter wens te de burgemeester herstel toe van ziekte, die hem verhinderde bij de uitvoering aanwezig te zijn. Een welkom viel verder ten deel aan de voorzitter van de muzicgvereniging van „Oostmalle", de vereniging waarmede „Luctor et Emergo" vriendschappclyke banden onder houdt. Nieuwe uniform jassen De heer Kouman deelde mede dat de vereniging thans 52 leden telt. Hard wordt thans gespaard voor nieuwe uniformjassen. Hoewel de kosten daarvan /.eer hoog zijn (i 15.000) kan toch vermoedelijk eind 1975 worden overgegaan tot aanschaf van nieuwe. Het geld hiervoor is voornamelijk bijeengebracht door de oud-papieraktie die vorig jaar f 2035 en dit jaar zelfs f 7369,74 opleverde. Hiervoor bracht de voorzitter dank aan transportbedrijf Rademaker en chauffeur H. Wandel. Dit jaar konden een nieuwe bari ton en een dieptetrom worden aan geschaft. Men trad 27x naar buiten op. Een eerste prijs haalden de tam boers op het concours te K waden - damme. Successen waren het eigen solistenconcours en de taptoe, ter wijl ook het kontakt met Oostmalle zeer in de smaak is gevallen. De voorzitter dankte de heer Blom die in vele van deze aktivitcitcn een leidende rol heeft vervuld. Boven dien leidde hy veel leerlingen op. De heer Kouman overhandigde de heer Blom hiervoor een enveloppe met inhoud en mevrouw Blom oen fraai boeket. Tenslotte dankte hij alle muzikan ten en lampedragers voor hun me dewerking aan het welzijn van de vereniging. Het muzikale gedeelte begon met een optreden van het tamboerkorps onder leiding van de heer W. Veer- hoek. Men speelde o.a. het nummer „Patrouille" waarmee mèn op het concours opgetreden is. De heer L. de Feiter dirigeerde vervolgens de mars „Anchors Away." Na de opening speelde men „Ween- se Parels" van Strauss en Von Sup pé. Een nummer nieuwe stijl voor harmonie en fanfarekorpsen was „Choral and Rock out". De ritmische verwerking en het gebruik van een drumstel zijn hier de nieuwe as- pekten: een oud nummer met een modern vernisje. Jaap Moerland had hiervoor in het nummer „Tres Ni- nas" de cornetsolo voor zijn reke ning genomen. Een goed ritmisch stuk was ook de bewerking van de negro-spirilual „Deep River". In „Donkev Serenade" kregen verschil lende stijlen o.a. de beguine, mambo. bolero en dixiland een beurt. Men besloot tenslotte met het effektvolle Adalita. De jubilarissen Na hel muzikale gedeelte volgde de huldiging van de jubilarissen. De voorzitter sprak eerst de heer P. Oosterling toe, memorerend dat deze jubilaris geen opvallend, maar toch een uiterst nuttige kracht is voor „Luctor et Emergo", hopend dat hij nog vele jaren als lid zal aanblijven. Dc heer Oosterling kreeg hierna de zilveren K.N.F.-speld opgeprikt. Vol licht hierna op de - al bejaar de - heer De Feiter. die voor zijn 40- jarig lidmaatschap van „Luctor et Emergo" reeds twintig jaar lid is geweest van het reeds enkele jaren geleden opgeheven „Apollo" te Brou wershaven. (Vervolg pag. 2) DEN HAAG. Koningin Juliana zal maandag 24 februari het nieuwe pa leis van justitie aan dc Juliana van Stolberglaan in Den Haag officieel in gebruik stellen. Verwachting tot dinsdagavond: Enkele buien Vannacht regen, morgen overdag nu en dan buien, waarvan sommige met hagel, afgewisseld door enkele op klaringen; matige tot krachtige, aan de kust harde zuidwestelijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 4 graden, maxima morgen rond 7 gra den. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 jan. Zon op 8.36, onder 17.07 Maan op 11.35 onder 2.14 Eerste kwartier: 20 jan. (16.14) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Luagwater 21 jan. 8.24 21.01 2.11 14.42 Doodtij: 22 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-1. Het K.N.M.I. meldt: In de nacht van zondag op maandag kwamen flinke opklaringen voor. De temperaturen daalden daarbij tot vlak b'ij het vriespunt maar van de Nederlandse waarnemingsstations meldde alleen Ramspol een tempe ratuur van min 1 graad, de overigen waren boven nul. Wel kwam vlak aan de grond vorst voor. Op dc oceaan ten noordwesten van Schotland lag maandagmorgen een diepe depressie. Het bijbehorende frontensysteem bevond zich over de Noordzee en Engeland en trok lang zaam naar het oosten. Dit systeem zal ons land in een langzaam tempo passeren, waarbij in de loop van de dag weer enkele opklaringen kunnen verwachten. Maar er kunnen toch ook nog enkele buien optreden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1