MYSTERIE IN MEINESWIJK I Toekomst in Angola: vrijheid vol tegenstellingen Bouwproduktie daalt in Nederland Ontploffing op scheepswerf VENSTER BLIK DOOR HET WERELD C. Wandel Zn. Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VrUdag 17 januari 1975 Nr. 21626 De grote eensgezindheid onder de Angolese delegaties vormt de grote verrassing bij de besprekingen over de zelfstandigheid van de laatste Portugese kolonie in Afrika. Toen de nieuwe regering in Lissabon een maal besloot het koloniale rijk in Afrika op te geven kon spoedig in Guinee-Bissao en in Mozambique een overeenkomst getroffen worden met de bevrijdingsbewegingen daar die beide niet alleen al geruime tijd enig gebied beheerden en daardoor al een zekere ervaring hadden met besturen maar die beide ook geacht konden worden de meerderheid van de bevolking te vertegenwoordigen. In beide opzichten was de situatie in Angola geheel anders. Niet alleen dat daar drie aanzienlijke bewegin gen bestonden die de bevrijding in hun banier voerdenmaar bovendien hadden deze ook te maken met bui tenlandse druk uit verschillende richtingen. Op een plechtige bijeen komst in Mombasa heeft Kenyatta als grand old man" van de Afri kaanse politiek de MPLA, de FNLA en de Unita tot verzoening gebracht. Dat wil zeggen, dat men overeenge komen is om samen - zoals de Por tugezen niet helemaal ten onrechte hadden geëist - afspraken te maken voor de overgangstijd. Maar na die overgangstijd komt de volledige zelfstandigheid en daarvan leeft on der de drie bewegingen een zo groot verschil van opvatting dat moeilijk te zien is hoe deze samenwerking en eensgezindheid dan nog lang kan duren. Allerlei oorzaken zijn er aan te wijzen voor deze merkwaardige ver deeldheidsoals bepaalde stamver banden. Maar de belangrijkste reden voor verdeeldheid is toch wel een konsekwentie, zowel van een iets grotere ontwikkeling van het land als van buitenlandse belangstelling voor een gebied dat behalve agrari sche ook door delfstoffen tot de rij kere van Afrika gerekend moet worden. De MPLA stoelt op een marxisti sche basis ongeveer zoals waarmee de Portugezen in Guinee te maken kregen. Doel van deze groepering is radikaal de maatschappij in socia listische zin te veranderen. Behalve van vele groeperingen in het lees ten geniet deze beweging ook de sympathie van het oostelijk blok, zij het dan dit nu ook weer niet over dreven groot is: de ideeën zijn toch wel zeer Afrikaans en leunen in we zen meer aan tegen het voorbeeld van China. De beweging heeft een zeer grote aanhang vooral in de ste den, en in het algemeen onder ar beiders in de industrie. Gastvrij Zaïre De Unita is een wat vager te defi niëren beweging met een weinig re volutionair elan. Veranderingen en meer sociale rechtvaardigheid ko men in het programma voor, maar die idee is wel vermengd met angst, dat al te radikaal veranderen meer ellende brengt dan fortuin. In begin sel wil men, uitgaande van de be staande struktuur, werken naar een staatsbestel van grofweg' gezegd Advertentie Citroen-agent voor Schouvven-Duiveland Garage Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1487 J MARSEILLE. Amerikaanse mari niers tijdens een landing in de buurt van het Franse Marseille. Volgens zegslieden gold het hier een routine oefening. Een Amerikaanse officier vertelde: ,we trainen voor elke eventualiteit". Westeuropees karakter met wel veel staatsinvloed maar een vrije ekono- mie die investeerders kan aanlokken Het bezitten van grondstoffen is volgens de Unita zoel een basis voor welvaart, maar alleen als men know how en het kapitaal uit het buiten land krijgt om tot een winstgevende e:xploitatie te komen. Het is geen wonder dat vele arme blanken - piednoirs - en middenstanders van allerlei ras zich hierbij aansluiten. Het is een beweging die de laatste t{jd aanzienlijk lijkt te groeien. En tenslotte is er de FNLA die gelei delijk aan geheel en al onder de in vloed lijkt te zijn gekomen van pre sident Moboetoe van Zaïre die in de vroegere Belgische Kongo een strak bewind voert met veel persoonsver heerlijking dat nogal wat kenmer ken heeft van het huidige Spaanse regime. Moboetoe is sinds lang de gastheer van vele gevluchte Angole- zen die hij heeft toegestaan een voor Afrikaanse begrippen niet onaan zienlijke strijdmacht op te bouwen. Moboetoe heeft trouwens al laten weten, dat hij uiteraard de grootste belangstelling heeft voor wat zijn Angolese broeders gaan doen. En ook dat hij het niet zal waarderen als men helemaal de MPLA-weg opgaat. Kortom, de kern is aanwezig voor tegenstellingen die eenvoudigweg niet door kompromis te overbruggen zijn. Zolang het er alleen nog maar om gaat het bestuur over te nemen van de Portugezen kan men zich wellicht nog verenigen achter een beperkt programma. Zodra het er om gaat welke kant het uitmoet met vrij Angola zijn alle mogelijkheden aanwezig voor strijd die niet zo heel kalm hoeft te blijven. AMSTERDAM, 16-1. Voor Neder land in totaal is in 1975 en 1976, een vermindering te verwachten in de produktie van gebouwen. Dit meldt het economisch instituut voor bouw nijverheid (EIB) in Amsterdam in haar rapport „verwachtingen voor de gebouwenproduktie in 1975 en 1976" Alleen voor het westen van het land, Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, verwacht het EIB een overwegende toeneming. Voor de overige acht provincies is het beeld minder gunstig. Aan de hand van de ontwikkelin gen in de opdrachtenportefeuille van de architecten heeft het EIB on derzocht hoe de bouwproduktie van Woningen, bedrijfs- en andere ge bouwen zich laat aanzien. In het rapport is geen prognose gegeven van de omvang van de veranderin gen. Bjj de woningbouw voorziet het EIB in slechts acht van de 43 „ge bieden" produktiegroei tegen een daling in 22 gebieden en weinig ver andering in zes gebieden. Voor de overige 7, waaronder Amsterdam en Den Haag en omstreken, kon het in stituut geen prognoses opstellen. De bedrijfsbouw geeft een _wat gunstiger beeld: In veertien gebie den stijging, tegen daling in veertien andere en een onveranderde situatie in de rest van het land. De produktie van „andere" gebouwen (scholen e.d.) laat zich nauwelijks gunstiger aan zien dan die van woningen. WASHINGTON. De ministers van financiën van twintig van de 126 landen die bij het internatie- nale monetaire fonds (IMF) zjjn aan gesloten hebben in Washington be sloten binnen het IMF met geld van de olielanden een fonds van ruim zes miljard dollar te vormen voor hulpverlening aan landen die door de hoge prijzen van ruwe olie in be talingsmoeilijkheden komen. SOFIA, 16-1. Woensdag heeft zich op een scheepswerf in Varna in Bul garije een ontploffing voorgedaan die aan negen arbeiders ht leven heeft gekost. Dertig werden gewond. Volgens een kort communique dat in Sofia werd uitgegeven deed de ontploffing zich voor in de machine kamer van een schip als gevolg van de ontsnapping van koolzuurgas. ZATERDAG 18 JANUARI NED. I: 11.30 Teleac15.00 Nieuws 15.02 Yuki; 16.00 Jong geleerd oud gedaan; 17.00 De film van Ome Wil lem; 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Zo moeder, zo dochter; 19.30 Doris Day; 20.00 Journaal; 20.20 Toi, toi, toi bij Ted; 21.40 Mensenleven; 22.05 Farce majeure; 22.35 Jubileum-jeugdzang- manifestatie; 23.00 Journaal; 23.05 Het lied van de week. 29 door F. VAN FALCKENOORT NED. I: Het middagprogramma vandaag komt voor rekening van de VARA. Aan het begin van de uit zending staat het Japanse poppen spel Yuki. Het verhaal gaat over een jonge godin die in de hemel woont en; van daaruit de hele wereld kan overzien. Een uur later staat het programma Jong geleerd, oud ge daan te beginnen. De jeugd kan zich vervolgens nog dertig minuten lang vermaken bij De film van Ome Wil lem. Het kostelijk programma x>an Edwin Rutten, Aart Staartjes, Pieke Dassen en Jennifer Willems. Het avondprogramma komt vandaag van de NCRV. De vooravond tussen ze ven en acht, belooft de kijkers twee 1 korte, doch amusante onderwerpen. Op de eerste plaats het spelletje Zo moeder, zo zoon en vervolgens een aflevering uit de serie met Doris Day Met haar geliefde maakt Doris een zeereis op een zeer luxueus jacht, waarbij ze van haar baas een exclu sief interview moet maken met een scheepsmagnaat. Na het journaal van acht uur klinkt het Toi, toi, toi bij Ted. Ted de Braak praat met zo maar wat mensen die iets te vertel len hebben, terwijl de praatjes af gewisseld worden met muziek en zang. Een serieus onderwerp zit ver pakt in het programma Mensenleven dat daarna volgt. Hierin aandacht voor de mens met zijn gewone, maar soms ook zeer speciale problemen. De volgende dertig minuten leveren een brok satire op. Farce Majeure stoeit weer met de aktualiteiten, in de vorm van sketches en liedjes. Toi aan het laatste nieuws vult de NCRV de resterende tijd met een reportage van haa.r jubileum-zangmanifes tatie. Nederland I gaat pas uit de ether nadat ook de IKOR rubriek Het lied van de week over het scherm is gegaan. NED. II. Na een kleine vakantie zijn de twee avonturiers Peppi en Kokki vanavond weer terug op de buis. Om zeven uur beleven ze voor de KRO-tv een nieuw adontuilr. Aansluitend kan de jeugd genieten van de lotgevallen van de Hamelaafs in de serie Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer. Fee Troetel is bedrogen en wil wraak ne men, maar zolang de fee opgesloten zit in een fles, is daar geen sprake van. De KRO heeft de goede ge dachte gehad een fïlm-musical-cy- clus op de buis te gaan brengen. Als eerste uit de reeks wordt vanavond de filmmusical Thoroughly modern Milli getoond. Voor de twee vrouwe lijke hoofdrollen werd een beroep gedaan op Julie Andrews en Mary Tyler Moore. Julie Andrews geeft gestalte aan moderne Millie, een pit tig meisje uit de provincie, die aan het begin van de twintiger jaren haar geluk laat zoeken in New York Al spoedig raakt Millie bevriend met een ander n&isje, dat het slachtoffer wordt van handeljin blanke slavinnen Het luchtige verhaal, dat in een vuurwerkfabriek zijn finale bereikt, is verpakt in een reeks schlagers uit de oude doos. Na dit geweldige brok vermaak vraagt de rubriek Brand punt aandacht voor serieuzere zaken en de KRO-avond wordt besloten met het derde deel van de serie De wereld in oorlog! Omstreeks kwart voor twaalf is op deze zender het laatste nieuws te verwachten. ZATERDAG 18 JANUARI Zand 33; 20.00 Journaal; 20.20 De grote musicals; 22.10 Brandpunt; 22.55 De wereld in oorlog; 23.40 Jour naal. ZONDAG 19 JANUARI NED. I: Om half vier gaat het doek op voor het middagprogramma van de NOS. Na het programma met de muis, beleeft Pippi Langkous weer spannende avonturen. Rond kwart over vier staat de kijkers het pro gramma Muziek om naar te kijken te wachten. La Valse is de gefilmde choreografie van George Balanchri- ne op een tweetal composities van Maurice Ravel. Na de voetbaluitsla gen is het tijd voor het IKOR mei de muzikale zondagmiddagoverpeinzing Vesper vanuit de Ned. hervormde kerk in Blokzijl. Tussen zeven en elf uur 's avonds is de buis voor de VA RA. Het eerste van het vijftal pro gramma's dat deze omroep te bieden heeft, is een aflevering van de serie McCloud. De sympathieke marshal krijgt de opdracht van een mysterie uit te zoeken. Wat is er aan de hand? Een onderwereldfiguur benut de om geving waar een film wordt opgeno men, als afleidingsmanoeuvre voor een misdaad. Nadat McCloud zijn taak volbracht heeft, nodigt Henk van Montfoort de kijkers uit om Met de Muziek, mee te gaan. Vervolgens een aflevering van Twee voor Twaalf extra. Jan Koopman stelt twaalf vragen aan het tv-publiek. Iet heel anders hierna. De rubriek sig nalement biedt vanavond een pro gramma over de Duitse politieke zanger, dichter, schrijver en advo caat Franz Joseph Degenhardt. De VARA-avond wordt besloten met een Concert in Studio I. Veertig mi nuten zijn gereserveerdvoor het Promenade Orkest o.l.v. Heinz Schroder en de solisten Henny May en Wim Koopman. De Stichting So- cutera besluit de reeks programma's vandaag op deze zender. NED. II: In Studio Sport volop aandacht voor de voetbalwedstrijd die Feyenoord en PSV vanmiddag tegen elkaar hebben gespeeld. Twee potentiële kandidaten voor de lands titel. Studio Sport wordt vooraf ge gaan door een aflevering van de se rie De Vrijbuiters. In snel tempo vol gen onsamenhangende gebeurtenis sen elkaar op. Nadat de kijker vol ledig op de hoogte gesteld is van het sportgebeuren in het weekend is het tijd voor het gevariëerde maga zine ,Eén op zondag. De volgende 25 minuten leveren weer een brok ontspanning op. In deel drie van The Lovers kan men zich amuseren bij de theevisite, die Geoffry 'brengt aan Beryl. De rubriek Panoramiek brengt een reportage over Zambia en dan met name over het grote probleem van het grondstoffente- kort. Aan het eind van het program ma op Nederland II staat dé rubriek Zienswijze, het paradepaardje van Jack van Belle. Onderwerp is de stress, de verzamelnaam van onbve- Dinsdag 21 januari, 22.00 uur Ne derland I: Periander. Julien Schoenaerts en Suzanne Senden in een scene aan boord van een Ro meins galjoen. tussen 15 en 20 jaar die praten over een groot aantal onderwerpen, zoals liefde, abortus, eenzaamheid, politiek en geluk. Aan het eerste deel van Die jeugd van tegenwoordig wordt een muzikale bijdrage geleverd door Astrid Nijgh en de George Baker Se lection. Tegen tien uur wordt er overgeschakeld naar het Rotterdam se sportpaleis Ahoy voor een nieuwe mini-voetbalshow. Ditmaal een Bra bants-Limburgse combinatie en de selectie van het nationale militaire team tegenover elkaar. Aan het eind van de NCRV-avond staat de ru briek Ander Nieuws. Hierin een ge sprek tussen de Westduitse tholoog Dorothee Sölle en polemoloog drs. Herman de Lange over de Vietna mese oorlog. NED. II: Luchtig tv-vermaak biedt de vooravond bij de TROS. Na dat men heeft kunnen genieten van de nieuwe lotgevallen van Arpad de zigeuner vraagt Rob de Nijs, die zich ook al aan de TROS heeft overgele verd, aandacht voor de NL-Tippara- de. Het veertiendaags programma van nieuwe, in ons land uitgebrachte grammofoonplaten. Het journaal wordt gevolgd door de kwis Alles of Niets, met vanavond voor de laatste keer de heer J. Cupery met zijn ken nis over de oude stoomtrams in Ne derland. Vervolgens zijn de mannen van de FBI weer gedurende vijftig minuten aktief. lnspekteur Erskine en zijn medewerkers gaan op zoek naar de kroongetuige van een vecht partij waarbij een nachtclubeigenaar blind werd geslagen. Deze kroonge tuige is zojuist uit de gevangenis ontslagen. En hij heeft de gevange nisdeur nog niet achter zich dichtge trokken of hij krijgt een huurmoor denaar achter zich aan. De laatste veertig mimiten van de TROS-zend- tijd zijn voor de actualiteitenrubriek Aktua. Hierna kunnen deelnemers aan de Staatsloterij nog vernemen of de tweede trekking van de 632e loterij hen iets opgeleverd heeft, al vorens het laatste nieuws wordt uit gezonden. MAANDAG 20 JANUARI NED. 1: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Zo vader, zo zoon 19.30 Doris Day; 20.00 Journaal; 20.20 Kojak; 21.10 Die jeugd van tegen woordig; 21.50 Minivoetbalshow; 22.30 Ander nieuws; 22.55 Symbiose; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Paulus de boskabou ter; 18.55 Hieuws, 19.05 Arpad de zi geuner; 19.25 NL-tippers; 20.00 Jour naal; 20.20 Alles of niets; 21.20 De FBI; 22.10 Aktua tv; 22.50 Staatslo terij; 22.55 Journaal. neer d'Astaing vervang. Hij heeft vorige week twee dagen verlof ge vraagd en verkregen. Dat verlof gold voor donderdag en vrijdag. Normaliter gesproken had meneer d'Astaing dus maandagmorgen om kwart over acht weer present moe ten zijn. We hebben nu opnieuw donderdag, maar tot op heden is hij niet op het ministerie verschenen, zodat ik moet aannemen, dat hij nog altijd niet terug is van zijn verlof." Hoolwerf keek de ander verwon derd aan. „Dat is wel een beetje vreemd, vindt u niet? Heeft meneer d'Astaing gezegd, waarom hij verlof wilde hebben? Ik bedoel: die twee dagen?" „Dat wordt nooit gevraagd, me neer. We hebben allen onze vakan tiedagen plus enkele andere vrije dagen, die men kan opnemen, wan neer men zelf wil, aangenomen dat het werk door een ander normaai voortgezet kan worden." „Is meneer d'Astaing gehuwd? Weet u zijn adres?" „Hij is vrijgezel, en heeft een rui me woning in Meineswijk, aan de grens van de gemeente Waterlicr. Zo'n twintig minuten rijden met de wagen." „Wat voor auto heeft meneer d'Astaing?" „Volvo, donkerblauw, maar vraag me niet het kenteken, meneer, dat weet ik niet. Al zie ik elke dag - de man weer naar het raam - zijn wa gen hier op het parkeerterrein staan." „Oud? Nieuw?" „Vast niet nieuw. Hij was erg zui nig op zijn wagen en gebruikte hem vrijwel enkel voor het rijden van huis naar hier en terug." „Geen idee, meneer, waarheen meneer d'Astaing vorige week woensdagavond of donderdagmorgen is heengegaan?" „Niet in 't minst. We staan gelijk in rang, Charles en ik en al konden we goed met elkaar overweg, van zijn privéleven weet ik nauwelijks iets. Ik weet enkel, dat hij goed be vriend was met Grotema en zijn vrouw." „De mogelijkheid bestaat, dat zijn verdwijning verband houdt met de plotselinge dood van meneer Grote ma," meende Hoolwerf nadenkend. Hij keek bezorgd voor zich uit. „Bedoelt u. dat. „Ik weet verder nog niets, meneer, maar ik ben van mening, dat de po litie in Meineswijk het moet weten. U neemt het me niet kwalijk, dat ik ga, want ik wil meteen doorrijden naar het politiebureau daar." Een half uur later betrad Hool werf die dag voor de tweede keer de recherchekamer. Maar Joop van Es peren was er niet meer. Hij vroeg, nadat hij de twee kollega's, die zaten te tikken gegroet had: „Enig idee, waar Joop is?" Een der rechercheurs schoof dc bril omhoog en keek dc bezoeker aan. „Van Esperen? Hij is weggere den naar de Koningin Alexandra- laan. Mevrouw Grotema belde. Ze is ongerust, omdat ze al enkele dagen geen telefonisch konlakt kreeg met meneer d'Astaing in de Looszande- weg. Op het ministerie blijkt hij ook al in dagen niet geweest te zijn!" (wordt vervolgd) stemde angstgevoelens, nervositeit, spanningen en slapeloosheid. ZONDAG 19 JANUARI NED. 1: 11.00 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De tv-muis; 15.55 Pippi Langkous; 16.20 Muziek om naar te kijken; 16.55 Toto 17.00 Vesper; 18.15 Teleac18.52 Vooraf; 18.55 Paulus de boskabouter; 19.00 Nieuws; 19.05 McCloud; 20.35 Met de muziek mee; 21.30 Twee voor twaalf extra; 21.35 Signalement; 22.05 Concert in studio 1; 22.45 Socu- lera; 22.55 Journaal. NED. II: 18.30 Woord voor woord: 18.35 Paulus de boskabouter; 18.40 De vrijbuiters; 19.05 Studio Sport; 20.20 Eén op zondag; 21.10 Nieuws; 21.15 The lovers; 21.40 Panoramiek; 22.05 Zienswijze; 23.05 Journaal. MAANDAG 20 JANUARI NED. I: De NCRV begint haar uit zending om zeven uur met het spel letje Zo vader, zo zoon, dat gevolgd wordt door een aflevering uit de se rie Doris Day, waarin het charmante filmvrouwtje ontdekt dat er iets niet pluis is met de organisatie van een liefdadigheidsbal. Evenals Doris Day strijdt na het journaal de speurder Kojak tegen de misdaad. Kojak wordt bedreigd door een man die vele jaren in de gevangenis heeft gezeten. Die jeugd van tegenwoordig is een soort drieluik met jongeren Advertentie NED. II: 18.45 Paulus de boskabou ter; 18.55 Nieuws; 19.05 Peppi en Kokki; 19.20 Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?; 19.50 t Na een paar minuten heeft hij ka mer 27 gevonden en stapt binnen. Er zit maar één man aan een bureau, die de bezoeker scherp opneemt. Hoolwerf stelt zich voor en drukt de hand van de ambtenaar. Maar deze is wantrouwend. „Mag ik u vragen, waarover u de heer d'Astaing wilt spreken? En in welke kwaliteit?" „Het onderhoud, dat ik met me neer d'Astaing wil hebben, is zuiver privé. En omdat ik niet weet, waal meneer d'Astaing woont, vond ik het de eenvoudigste weg om naar het ministerie te gaan. En daar wees men mij hierheen." „Maar u bent waarschijnlijk eveneens van de politie?" „Inderdaad, meneer, maar niet in Meineswijk. Mijn standplaats is Dor ringen. In de Achterhoek. Ik ben met vakantie in Scheveningen; de rechercheur, die de zaak-Grotema in handen had, is een goede vriend van me. We doorliepen samen de politieschool en waren enige tijd beiden in Amsterdam". Hoolwerf keek de man tegenover hem enige tijd nadenkend aan. „Mag ik op mijn beurt weten, in welke kwaliteit u mij vragen stelt?" Het klonk zacht, maar er zat onmis baar wrevel in de stem van de po litieman. Hij had al vaker in zijn loopbaan te maken gehad met amb tenaren van een ministerie en be slist geen prettige ervaringen. Elk ministerie schijnt zo ongeveer een staatje in de staat te zijn. De aangesprokene draaide zich naar het brede raam en keek naar buiten. „De kwestie is, meneer Hoolwerf. dat ik op dit moment me- KOUWENBERG Voor alle b doe het zelf artikelen itair gebied >tstraat 48 b het postkantoor op sanitair Poststraat tegenover Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46, f 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7