Koop en draag uw valhelm nog vandaag! Karate-kamp op camping Eikendal' Haamstede STREEKNIEUWS Deelneming in Stichting Samenlevingsopbouw Ouwerkerkse kleuters gingen op bezoek bij bakker Boer zijn steeds duurder Automobilist te Renesse rijdt in op overstekende herten Nog maar 2 weken en't is al 1 februari! 3 Generaal Haig' in Den Haag- „Spontaan" drachtig zwijn? INGEZONDEN STUKKEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 januari 1975 Nr. 21626 Chinese films geven fout beeld HAAMSTEDE. 16-1. Op 3 en 4 mei U.S. zul op de camping „Eikendal" te Haamstede een karate-kunip worden gehouden, waaraan door een groot aantal karate-beoet'enaars zal wor den deelgenomen. In een gesprek dat wij deze week met de bekende Rotterdamse karate- leraar Joop Verschoot' hadden, sprak deze zijn grote verontrustig uit over de Chinese karatcfilms, welke de laatste tijd worden vertoond. Deze films, welke nogal bloederig overko men, geven een geheel verkeerd beeld van de karatesport, zoals die wordt beoefend. De beelden welke worden vertoond, schrikken de ouders af om hun kinderen de karatesport te laten beoefenen. En dan te bedenken dat er bij deze tak van sport geen drup pel bloed vloeit. Bijzonder jammer vond hij het dat men - en dit niet ten onrechte, na hetgeen men te zien krijgt - een vooroordeel krijgt. De heer Verschoof zag dit ook als één van de belangrijkste redenen dat er zich de laatste tijd bij de cursus sen die te Renesse en te Zierikzee worden gegeven, zich op dinsdag avond en zaterdagmiddag weinig of geen nieuwe leden aanmelden. Enthousiasme Het gaat nog steeds goed met de lessen voor ouderen te Zierikzee en Goese Operette Vereniging Op 15 en 22 februari brengt de Goese Operette Vereniging in de ..Prins van Oranje" te Goes de ope rette: ..De Ungarische Hochzeit". op tekst van Hermecke naar het Hon gaarse verhaal „Szelisty, het dorp zonder mannen" van Koleman Miks- zath, op muziek van Nico Dostal. Medewerking wordt verleend door koor, ballet en het versterkt operet te-orkest van de Goese Operette Vereniging. Als gastsolisten treden op: Berna Kousemaker, sopraan, An- gèle Geerts, Antwerpen, Chris van Woerkom. Antwerpen en Eric Raes. Gent. Het geheel staat onder leiding van Jan Kousemaker. ZIERIKZEE Jubileum Jaarfeest C.J.V. Op vrijdag" 7 februari wordt in de Concertzaal het 85-jarig bestaan ge vierd van de C.J.V. „Samen Verder". Hoofdmoot van het feestprogramma is het blijspel: „Oom Johannes en zijn knecht", onder regie van de heer A. van Oosterom: grimage mevr. M. Schot-Meerdink. Geslaagd In de donderdag geplaatste uitsla gen examens machineschrijven is de geslaagde heer W. Hoekstra bij ver gissing ingedeeld bij de geslaagde dames. De geslaagde lijst heren uit Zierikzee moet dus worden aange vuld met W. Hoekstra. Gemeenteraad Zierikzee Het college van b. en w. schrijft aan de raad: In verband met het gereedkomen van het flatgebouw hoek De Crane- straat-Calandweg, dienen de daar voor in aanmerking komende gebou wen van een huisnummer voor/.ien te worden. Omdat de hoofdingangen van het gebouwencomplex gelegen zijn in de De Cranestraat, dient al daar de nummering te geschieden, hetgeen betekent dat de overige woningen aan deze zijde van de straat vernummerd moeten worden. Wij hebben er begrip voor dat de vernummering voor de huidige be woners enig ongerief met zich mede brengt. De nummering van de flat vanaf de Calandweg richting De Kanter laan luidt als volgt: Begane grond: Kantoor „Be ter Wonen": De Cranestraat 2; win kelpand: De Cranestraat 4. Dan bevinden zich hierboven drie woonlagen van elk zes woningen, te nummeren als volgt: le verdieping: De Cranestraat Renesse en de jeugdles te Renesse, waar door de beoefenaars met veel enthousiasme wordt getraind. Ook deze mensen stonden bij hun eerste lessen wat vreemd en schuchter te genover de karatesport, aldus de heer Verschoof, die verder zei dat hij een stilstand in het ledenbestand als een achteruitgang beschouwt. Drempelvrees hoeft men beslist niet te hebben. Wie interesse heeft kan rustig ook eens een kijkje komen nemen en desnoods, als zij dat wil len, kunnen zij één of twee lessen moetrainen, waarbij zij dan kunnen aanvoelen dat het onder deskundige leiding niet gevaarlijk is om deze sport te beoefeneh. Vergadering- gemeenteraad ZIERIKZEE, 16-1. Op de woens dag 22 januari te houden vergadering van de gemeenteraad, komt een voorstel aan de orde tot deelneming van de gemeente in de Stichting Sa menlevingsopbouw. Herinnerd wordt in de college-toe lichtingen aan de destijds door de Ver. v. B. W. en S. ingestelde studie- kommissie, die ten doel had de mogelijkheden te onderzoeken op Schouwen-Duiveland een stichting voor samenlevingsopbouw te realise ren. De kommissie heeft de bevindin gen in een rapport neergelegd, waarmee het college zich kan con formeren, in dier voege evenwel dat de gemeenten ten aanzien van de fi nanciën een beslissende stem moeten kunnen laten gelden. Voorgesteld wordt een principebe sluit tenemen tot deelneming in de stichting met inachtneming van deze voorwaarde. Een ander voorstel heeft betrek king op toetreding tot de gemeen schappelijke regeling metingen luchtverontreiniging in Zeeland. Ten tijde van de toetreding was de bijdrage van de gemeente be perkt tot 1 cent per inwoner. De fi nanciële opzet van de gemeenschap pelijke regeling was zodanig dat de provincie 25" n van de kosten en de gemeenten de overige 75 dienden- te betalen. Het bestuur van de rege ling heeft inmiddels besloten de kos ten op „fifty fifty"-basis te verdelen over de provincie en de gemeenten. Een en ander komt neer op een be drag van 1' 0,40 per inwoner. Het college bepleit tot toetreding tegen deze donatie per inwoner en per 1 januari 1975 volledig tot de gemeen schappelijke regeling meting lucht verontreiniging in Zeeland toe te treden. 6, 8, 10, 12, 14. 16; 2e verdie ping: De Cranestraat 18, 20, 22, 24, 26, 28; 3e verdieping: De Cra nestraat 30, 32, 34, 36, 38, 40. De vernummering van de bestaan de woningen komt er als volgt uit te zien: C. L. den Engelsman, De Crane- straat 24 wordt 42; C. J. Smits, De Cranestraat 26 wordt 44; C. van der Wielen. De Cranestraat 28 wordt 46 P. Janse, De Cranestraat 30 wordt 48; J. P. Evertse, De Cranestraat 32 wordt 50; A. W. de Winkel, De Cranestraat 34 wordt 52; G. van't Veer, De Crane straat 36 wordt 54; J. J. Jongschaap, De Cranestraat 38 wordt 56; J. N. van Mourik, De Cranestraat 40 wordt 58; C. L. van den Hoek, De Crane straat 42 wordt 60; L. van den Berge, De Cranestraat 44 wordt 62; A. de Boer, De Cranestraat 46 wordt 64; C. F. van Guldener, De Cranestraat 48 wordt 66; P. Seinen, De Crane straat 50 wordt 68; D. L. Schults, De Cranestraat 52 wordt 70; J. J. Scher- penisse, De Cranestraat 54 wordt 72. De nummering c.q. vernummering zal één dezer dagen worden uitge voerd door de dienst gemeentewer ken. HAAMSTEDE Apparatuur weg uit aangespoelde boei Op het strand bij de vuurtoren is deze week een waarnemingsboei van rijkswaterstaat op het strand aange spoeld. Zaterdag j.l. had deze boei voor het laatst berichten doorgege ven, waarna er niets meer van werd vernomen. De vinder van de boei kwam anderhalve dag nadat hij de boei had waargenomen aangifte doen. Inmiddels bleek uit de boei wel voor een waarde van f 15.000 aan apperatuur te zijn ontvreemd. NOORDGOUWE Afd. Plattelandsvrouwen Op vrijdag 24 januari vergadert de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het Mr. de Rooshuis te Noordgou we. Een kwis wordt gehouden over: mode, naaien en textiel. In de kon- vokatie wordt medegedeeld, dat de Zeeuwse Vrouwenraad in februari een film of lezing over baarmoeder kanker organiseert te Zierikzee en Renesse. OUWERKERK. 15-1. Woensdag brachten de kleuters van de KIN- school te Ouwerkerk een bezoek aan de bakkerij van de heer Boot. Daar zagen zij in de praktijk, wat zij op school over ..de bakker" had den gehoord: het bereiden en kneden van deeg, het „uitsteken" van koek jes. enz. werkjes waarbij zij zelf behulpzaam mochten zijn en waar van zij zichtbaar genoten. Mevrouw Boot trakteerde op limo nade en eierkoeken. Af en toe klon ken vrolijke liedjes door de bakkerij. Bij het naar huis gaan bedankten leidster en kinderen de heer Boot voor de leerzame ochtend en kreeg ieder zijn zelfgebakken koekjes mee. DEN HAAG. In aansluiting op het bezoek aan koningin Juliana heeft generaal Haig in Den Haag bespre kingen gevoerd met minister Vrede- ling van defensie en luitenant-gene raal Wijting, voorzitter van het Co mité Verenigde chefs van staven. (ii) Een tussenvorm, de open loopstal, heeft wel reeds het voordeel van de centrale melkplaats, maar nog het nadeel dat de dieren in strooisel lo pen en liggen en daardoor moeilijk schoon te houden zjjn. In de lig- boxenstal hebben ze tussen de rijen ligboxen wandelgangen met rooster- vloeren, waardoor de mest in een kelder kan verdwijnen. De stal van de toekomst, geloofde ir. Hoogerkamp, zal een vierryige ligboxenstal zijn: twee rijen boxen aan elke kant van een voergang. Per koeplaats zal die op 3.500 a 4.500 komen, das een stal voor honderd dieren gaat ongeveer vier ton kosten Van een vierrijenstal kan men een zesrijenstal maken voor 40 procent meer dieren door de voergang op te offeren en in de plaats daarvan een mechanisch voersysteem aan te brengen. Hoe men op zo'n gemechaniseerd bedrijf het ruwvoer zal bewaren'.' De discussie daarover is nog gaande. De met plastic afgedekte voerkuil (ei genlijk meer een grote richel) heeft bij deskundigen aan populariteit in geboet het gaat nu meer tussen to rensilo en sleufsilo. De torensilo's, mits goed ingepast in het hele be drijfssysteem, kunnen voor grotere bedrijven van belang zijn, zo meen de ir. Hoogerkamp, die echter ook de tegen deze silo's aangevoerde landschappelijke bezwaren signa leerde. Anderen zien meer heil in de sleufsilo's, die ze beschouwen als „een torensilo die op de grond ligt". De waarheid, meende de inleider, zal wel in het midden liggen. Toren silo's geven in ieder geval een grote arbeidsbesparing. In 1980, verwachtte ir. Hooger kamp, zullen er in ons land eigenlijk nog maar 20.000 melkveehoudersbe- drijven met toekomst zijn. Een nog ongunstiger wordende verhouding tussen kosten en opbrengsten zal dwingen tot het houden van nog meer dieren per arbeidskracht, ter wijl milieuvoorschriften het aantal koeien per hectare zullen gaan be perken. Zo zal er alleen nog maar een toekomst zijn weggelegd voor 20.000 bedrijven van twintig of meer hectare. De andere 76.000 zullen het nog wel lang kunnen uithouden zon der hoge investeringskosten te ma ken, maar als er een bedrijfsopvol- ger moet aantreden zullen er zulke grote problemen zijn dat men maar beter kan liquideren. UTRECHT. 16-1. De dierenarts van Lelystad heeft woensdagavond met spoed een hangbuikzwijn uit de kinderboerderij aldaar naar de „kraamkliniek" va?i de diergenees kundige fakulteit in Utrecht laten brengen, omdat het dier zwanger zou zijn. Vier maanden geleden is het zwijntje bevallen van vijf jon gen, zonder echter gedekt te zijn, of haar acht weken oude zoon moet er aan te pas zijn gekomen. De jongen zijn toen doodgegaan, en omdat de dierenarts dat niet opnieuw wilde riskeren, is het zwijn dat alle ken merken van zwangerschap vertoon de, naar Utrecht gestmird. Ook dit maal is er geen hangbuikbeer aan te pas gekomen. Drs. A. H. Willemse, verloskundi ge bij diergeneeskunde, betwijfelt ten zeerste of het dier drachtig is. „Het is bij zo'n hangbuikbeest toch al moeilijk te zien, maar aan de uier te oordelen is er geen sprake van zwangerschap. Er is in ieder geval nog geen big te zien", aldus drs. Willemse. Als het hangbuikzwijn zwanger zou zijn zonder bevruchting, kan volgens hem van een wereldwonder worden gesproken. Theoretisch is het mogelijk, maar tot nu toe is sponta ne zwangerschap alleen bij zeeëgels aangetoond. Bovendien wordt het nog een toer om te bewijzen dat er inderdaad geen beer bij is geweest, aldus de heer Willemse. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Tot verbijstering van de Duits-Nederlandse VFW-Fokker- combinatie hebben de Lybische auto riteiten het tweede prototype van de VFW 614, dat daar proefvluchten uit voerde vanaf onverharde woestijn- banen, vastgehouden op verdenking van spionage. AMSTERDAM. Onder de 770.673 Amsterdammers, die per 1 januari van het vorig jaar bij de burgerlijke stand stonden ingeschreven, bevon den zich er elf die honderd jaar of ouder waren. Dit blijkt uit het 200ste overzicht van het gemeentelijk bu reau van statistiek. BRUNSSUM. Het hotel-café-res- taurant „Heidezicht" te Brunssum is in de nacfit afgebrand. De bewoners konden zich in veiligheid stellen. Eén van hen liep bij het springen uit een raam een gebroken been op. De schade bedraagt ongeveer een hall' miljoen gulden. AMSTERDAM. De haven- en scheepvaartorganisatie van de Iraan- se regering heeft aan een internatio naal consortium een opdracht ter waarde van circa 250 miljoen gulden gegund, voor de bouw van een 2.5 km lange aanlegsteiger in de haven van Bandar Shahpour. De bouwtijd zal 55 maanden bedragen, aldus de Ko ninklijke Adriaan Volker groep R. Flitsen uit het buitenland ATHENE. Het Griekse ministerie van openbare orde heelt de uitwij zing gelast van de Italianen Elio Massagrante en Claudio Bizzari, om dat zij ervan worden verdacht leden te zijn van de Italiaanse, neo-fascis- tische beweging Ordine Nuovo. BRUSSEL. Plannen om het artsen in de lidstaten van de Europese Ge meenschap mogelijk te maken vrij praktijk in de negen EEG-landen uil te oefenen, worden door de Belgische regering opgehouden, zo verklaarde de Westduitse EEG-commisaris Gui- do Brunner voor het Europese par lement in Luxemburg. ATHENE. De Griekse regering heeft donderdag geruchten tegenge sproken volgens de Griekse strijd krachten in staat van paraatheid wa ren gebracht en botsingen met Turk se soldaten hadden plaatsgevonden. MOSKOU. De Britse ambassade in Moskou heeft een bekendmaking van het persbureau Tass bevestigd dat premier Harold Wilson van Groot- Brittannië in februari een officieel bezoek gaat brengen aan de Sowjet- Unie. TAMANREDJO. COMMEWIJNE (SURINAME). De Surinaamse rege ring wil SF 7 miljoen (f 10 miljoen) besteden aan de ontwikkeling van het district Commewijne, waar veel Surinamers van Javaanse afkomst van de landbouw leven. BONN. Enkele dagen na de vrijla ting van de voormalige Chileense minister van buitenlandse zaken Clodomiro Almeyda door de militai re regering in Santiago, heeft de Westduitse regering een nog open staand krediet van 21,1 miljoen mark voor Chili vrijgegeven. SAIGON. Een Pools lid van de in ternationale controle commissie voor Vietnam heeft gezegd dat een Zuid- vietnamese menigte met stokken en stenen leden van de commissie heeft aangevallen in een vestiging van de commissie in de provincie Long Khanh ten oosten van Saigon. KARLSRUHE. In West-Duitsland zijn negen employes van het interna tionale computercentrum IBM aan gehouden onder verdenking van be- drijfsspionage voor de geheime dienst van een communistisch land. Dit heeft de federale openbare aanklager Siegfried Buback woensdag in Karls ruhe bekendgemaakt. PARIJS. In het Parijse paleis van justitie is woensdagmiddag tegen 2 uur een bom ontploft, waardoor hel nabijstaande beeld van Lodewijk de Heilige ernstig werd beschadigd. Voorts sneuvelden glas-in-lood-ra- men. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. WENEN. De sjah van Perzië heeft woensdagavond gezegd dat de olie- exporterende landen gedwongen zul len z\jn tegenmaatregelen te nemen als de olicverbruikende landen op een confrontatie aansturen. Twee dieren gedood RENESSE, 16-1. Donderdagmid dag omstreeks half zes had op de Vroonweg te Renesse, ter hoogte van de zgn. Tramput, een aanrijding plaats tussen een groep overstekende herten en een personenauto, be stuurd door L. C. de V. uit Scharen- dijke. Op het moment dat De V. de Tram- put naderde, stak een zestal herten de weg over. Door krachtig te rem men probeerde do automobilist nog een aanrijding te voorkomen, wat hem helaas niet geheel gelukte. De achterste twee herten werden dooi de voorzijde van de auto geschept, wat zij met hun leven moesten be kopen. Advertentie SCHOUWEN-DUIVELAND. Ook de januari-ploeger verricht zijn werk in gezelschap van de krijsende meeuwen, die op deze wijze al heel gemakkelijk aan voedsel komen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NICOSIA. Zes maanden na de staatsgreep die hem verjoeg heeft president Makarios van Cyprus een nieuwe regering gevormd die voor een groot deel bestaat uit ministers die al voor 15 juli minister waren. WASHINGTON. Minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger heeft meegedeeld dat de Sowjet-Unie niet verder wil deelnemen aan de ge liberaliseerde handel met de Vere nigde Staten omdat het akkoord on aanvaardbare bepalingen bevat over haar emigratiebeleid voor de Joden. CAIRO. President Sadat van Egypte wil een gebaar van goede wil van de kant van Israël - bij voor keur een beperkte terugtrekking aan het Egyptische, het Syrische en het Jordaanse front - voordat hij zal in stemmen met een verlenging van het mandaat van de vredesmacht van de V.N., dal in april afloopt. BRUSSEL. De Belgische „Noma- denkaart", een document dat zigeu ners van vreemde nationaliteit het recht verschafte om in 'Belgic rond te trekken zal worden afgeschaft. Dat besluit is genomen door Begische minister van justitie, Herman Van- derpoorten. Het besluit zal binnen kort in het Belgische staatsblad ver schijnen. PARIJS. Frankrijk en Cuba heb ben een overeenkomst voor samen werking op het gebied van handel, economie en echnologic gesloten, waardoor Frankrijk een belangrijk deel krijgt in het huidige vijfjaren plan van Cuba. Frankrijk heeft Cu ba hulp tot een bedrag van drie mil jard frank toegezegd. Aktie „Redt Wladimir Boekowsky" Wegens „anti-Sowjet-Russische ak- tiviteit" werd de Russische dissident Wladimir Boekowsky in 1972 veroor deeld tot 12 jaar gevangenis en bal lingschap binnen de Sowjetunie. De nu 32-jarige bioloog had de autori teiten ervan beschuldigd gezonde po litieke tegenstanders in psychiatri sche inrichtingen op te sluiten. Hij zat tweejaar in een werkkamp in de Oeral totdat hij vorig jaar werd overgebracht naar een gevangenis in Wladimir, 160 km ten oosten van Moskou. Boekowsky is volgens zijn moeder ernstig ziek. Hij zou aan een maagzweer, een hartkwaal en een leveraandoening lijden. De aktie „redt Wladimir Boekows ky" wil iedereen opwekken brieven en kaarten te zenden aan Boekowsky Hij is ernstig ziek en krijgt niet de medische behandeling die hij nodig heeft. Daarom is het van belang om in brieven of op briefkaarten aan de gevangenisdirecteur en het ministe rie van binnenlandse zaken. afd. me dische dienst gevangeniswezen hier op aan te dringen. De adressen vindt u met het adres van Boekowski on derstaand. Er zouden zoveel mogelijk brieven en kaarten - vooral ook aan de be trokken autoriteiten - moeten wor den gezonden. Zoudt u in uw omge ving, bij familie, vrienden, op school in uw verenigingen, vakorganisaties, kerken willen opwekken ook te „schrijven voor het leven" van deze dappere jonge man, die opkwam voor de rechten van zijn medemens en daarvoor zo zwaar werd gestraft Over de aktie zal t.z.t. weer op de televisie worden bericht. 1. Vladimir K. Bukovski Uchre/.deniyc OD 1 - ST 2 Gorod Vladimir Na KJazhma 2. To the superintendent of the Se cond Prison: Vladimir Fyodorovich Zavyalkin Uchrezdcniye OD1 - ST 2 Gorod Vladimir Na Klazhma Vladimirskaya Oblast, USSR 3. Glavnoye Upravleniye Mcditsinskov Sluzhbv MVD, SSR Petrovka 25 Moscow. USSR for Mr. Aleksandr Aleksnndro- vich Bobvlov. Aktie „Redt Wladimir Boekowski" Oosterland. E .1. S BOLKENBAAS-GELJJNSE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3