EXi:0RyEuropese landbouwvoorstellen ontoereikend Boze Franse wijnboeren Bom in eigen tas doodt man in Italië Koningin zag Chinese kunstschatten Tweeduizend doden minder in Duitse verkeer Trein overrijdt tientallen schapen Plaatsen voor niet-rokers in Sabena-toestellen Vervuilde oceanen AGENDA GELUKKIG 2 ook allemaal afgepraat JL Wat er ook allemaal afgepraat wordt in dit land, de ekonomi'sehe paragraaf is het meest aan de orde. Laatste nieuws op clit punt is dat vakbonds vertegei ïwoordigers en vertegenwoordigers van de werk gevers - zij liet vrijblijvend en zon der uitgesproken mandaten -elkaar weer zullen gaan ontmoeten voor een gesprek. Zo ziet het er ten minste naar uit. Om het probleem dat ter diskussie staat te versim pelen - maar dan blijft het nog in gewikkeld genoeg - valt alles te rug te voeren tot de noodzaak van een op peil blijvende uitvoer van Nederlandse produkten. Als die export sterk blijft en voordelig voor 's lands ekonomie, is er altijd een marge, waarbinnen werkge vers- en nemers tot elkaar kunnen komen, een centraal akkoord of geen centraal akkoord. Juist echter de export is een las tig punt, omdat in dat vlak dage lijks tot uiting komt, hoe Neder land met miljoenen banden vast zit aan het buitenland, waar het met de verschillende ekonomicën helaas ook niet goed gaat. Nood zaak van export is er dus onv er minderd, maar het wordt wel steeds moeilijker. De teruggelo- pende wereldekonomie ondermijnt de export, kan die althans onder mijnen in een mate, die in eigen land de problemen doet groeien. Nu is die kwestie van de export er ook één van psychologie. De ondernemers zijn geneigd al de boven gesignaleerde gevaren te accentueren, terwijl de werkne mers (vakbonden) - en ook wel te recht - wijzen op een nog altijd enorme export. (Cijfers over de eer ste 10 maanden van '74 spreken van een uitvoer tot een bedrag van f 65 miljard). Toch zijn er veran deringen gaande, die het totaal beeld verwringen. Hierin spelen mee de verhoogde grondstoffen- prijzen (olie met name), het feit dat elders goedkoper kan worden geproduceerd, als gevolg van lage re lonen en minder sociale voorzie ningen en tenslotte de steeds schrijnender aan de dag tredende behoeften van de Derde Wereld. In het kader van een enkel ar tikel is de materie te ingewikkeld, om precies het spel der beïnvloe ding uiteen te rafelen, maar de drie genoemde faktoren hebben (kun nen) invloed hebben op de Neder landse export. Daardoor ontstaat een wat pessimistische vervvach- tingsbceld en dat heeft ahveer on middellijk invloed op de wil en het vermogen grote - de export bevor derende - zaken op stapel te zet ten. Onlosmakelijk aan dit alles zit vast de monetaire problematiek. De meeste landen hebben een aan zienlijk tekort op de betalingsba lans; ze moeten derhalve zuinig aan doen en dat is ook niet direkt export (import)-bevorderen. Het is duidelijk dat een geza menlijk optreden naar buiten wat Nederland betreft in de E.E.G. noodzakelijk is. Zoveel staat wel vast dat het al mooi zal zijn als Ne derland in 1975 „het huisje bij het schuurtje houdt," om het populair te zeggen, maar opmerkelijke voor uitgang valt er ook mede gelet op de nog groeiende werkloosheid - hoogstwaarschijnlijk niet te ver wachten. SPRANG-CAPELLE. Door tot nu toe onbekende oorzaak is brand uitge broken in een ongeveer 100 jaar ou de schuur, welke als opslagplaats werd gebruikt door het transportbe drijf Bas van Pelt te Sprang Capelle. Een voorraad van 300.000 ton melk poeder ging in de vlammen verlo ren. De schade wordt in het totaal op één miljoen gulden geschat. LUXEMBURG, 16-1. - Hel afgelopen jaar was een sleeht jaar voor (le landbouw. Het heeft een - politiek gezien - nog slechter karakter, omdat de twee jaren daarvoor goed waren. Het waren zelfs de lieste jaren wat de inkomens betreft sinds de oorlog. Aldus de Europese landbouwcom missaris ir. Pierre Lardinois, donder dag in Luxemburg, bij het grote de bat over de voorgestelde landbouw prijzen door de Europese Commissie. ROME, 17-1. In de Italiaanse bad plaats Ostia is heden (vrijdag) een man om het leven gekomen door de ontploffing van een bom die hij in een tas bij zich had. Volgens de po litie was de man een buitenlander, mogelijk een in de Sowjet-Unie ge boren jood. Bij de plaats van de ex plosie vond de politie een gepar keerde auto met een Nederlands kenteken. De twee inzittenden, een man en vrouw, zijn voor ondervra ging meegenomen naar het politie bureau. AMSTERDAM, 16-1. H. M. Konin- gingin Juliana heeft in gezelschap van prinses Beatrix en prins Claus een bezoek gebracht aan de tentoon stelling: „opgegraven schatten uit China" in het rijksmuseum in Am sterdam. De Koningin werd rondgeleid door een Chinese archeologe mej. Sung, die de tentoonstelling begeleid. Zij heeft in China meegewerkt aan de samenstelling van de tentoonstelling Deskundige uitleg kreeg de koningin ook van de conservator van de Azia tische afdeling van het museum de heer K. M. Lim. Ter gelegenheid van het bezoek van de koningin waren ook de zaakgelastigde van de volks- i-epubliek China in Nederland de heer Mao Lai Li, en de burgemeester van Amsterdam, de heer I. Samkal- den, naar het rijksmuseum gekomen. Bij het verlaten van het gebouw werd de koningin door de Chinese delegatie een gepolychromeerde an^ tieke porseleinen schaal uit de Tsjing-periode (begin 19e eeuw) aan geboden. Prinses Beatrix kreeg een wit met 'blauwe porseleinen schaal uit dezelfde periode. De tentoonstelling: „Opgegraven schatten uit China" blijft tot 26 jan uari in het Rijksmuseum. Hengstenshow in Utrecht UTRECHT, 17-1. Wanneer men bedenkt, dat blijkens een onlangs gehouden enquête het aantal paar densportbeoefenaren het getal van 200.000 reeds beduidend is overschre den, dan wordt het duidelijk dat het paard en de pony momenteel in het middelpunt van de belangstelling staan. Aangezien de sport en de fokkerij nauw met elkaar verweven zijn, heeft de sterk toegenomen belang stelling voor de hippische sport een navenante uitbreiding van de paar denfokkerij teweeg gebracht. Een en ander motiveert dan ook de toename van het aantal jonge hengsten, dat dit jaar op, de grootste hengstenshow van Europa te Utrecht zal worden voorgeleid. Niet minder dan 350 hengsten verschijnen op 31 januari en 1 februari in de grote arena om de kundige juryleden handen vol werk te geven. Eerder deze week hebben de land bouwministers van de negen landen van de Europese Gemeenschap in Brussel al een eerste ronde gehad over deze prijsvoorstellen (gemiddeld negen procent), die per 1 februari moeten ingaan. Volgende week gaan zij de tweede ronde in. On toereikend In een rapport noemde de christen democraat Jan de Koning de voor stellen van de Europese Commissie - en het parlement volgde hem hier in - duidelijk ontoereikend om de land- en tuinbouwers in 1975 een in komen te verschaffen dat gelijk waardig is aan dat van werknemers in andere sectoren. Evenmin laten deze verhogingen, aldus de parle mentariërs, ruimte voor het goed maken van de in 1974 geleden ver liezen. „Natuurlijk zyn de kostenontwik kelingen in 1974 beduidend groter dan de prijsvoorstellen van de Euro pese Commissie", aldus ir. Lardinois. Maar volgens dc commissaris zijn de prijsvoorstellen niet gebaseerd op de basis van de kostenontwikkelingen in 1974, maar die van 1973 en 1974 sa men, waarbij de gerealiseerde prijs verhogingen weer afgetrokken zijn. MUNCHEN, 16-1. In de Duitse bondsrepubliek zijn in het verkeer vorig jaar 2.000 doden minder geval len dan in 1973. Het dodencijfer van 14.200 in 1974 is het laagste van de afgelopen 15 jaar, zo meldt de Duit se automobilistenclub (ADAC) in München donderdag. In 1972 waren er 18.811 doden in het verkeer op de Duitse wegen en in 1973 16.302. Het aantal van 14.200 vorig jaar was het laagste sedert 1959 toen 13.822 mensen in het verkeer om kwamen. Het aantal voertuigen is sedertdien met 370 procent gestegen. Vorig jaar werden strikter snel heidsbeperkingen van kracht op de autowegen, terwijl op de snelver- keerswegen, waar tot dan toe geen snelheidsbeperking gold, een maxi mumsnelheid van 130 kilometer per uur werd ingevoerd. TOULOUSE, 16-1. In het zuidwes ten van Frankrijk heeft de sneltrein van Toulouse naar Bordeaux don derdag 72 schapen overreden. Een van de schapen was op avontuur ge gaan op de spoorbaan toen de trein met een snelheid van meer dan 100 km naderde. De andere dieren volg den het voorbeeld en binnen enkele seconden was de hele kudde verplet terd. PARIJS, 16-1. Groepen ontevre den Franse wijnboeren hebben in de nacht van woensdag op donderdag in het gebied van Montoellier verschei dene spoorbanen en wegen versperd met tractoren en oude autobanden, die zij in brand staken. Ze proteste ren tegen de slechte afzet van hun wijn. Er zijn nog miljoenen hectoli ter niet verkocht. Ze eisen van de regering subsidies waarmee de over tollige wijn tot alcohol gedestilleerd zou kunnen worden. Het Europese parlement was het tenslotte eens over het feit dat de in vloed van de prijsvoorstellen op de kosten van levensonderhoud (0.66 procent volgens ir. Lardinois), gezien de noodzaak van de inflatiebestrij- ding in de Gemeenschap én het ge ringe effect op de consumentenprijs, aanvaardbaar kan worden geacht. De socialisten lieten hier een ver zet horen, evenals bij het onderwerp van de melkprijs. Zij behaalden ech ter geen meerderheid. Dit leidde er weer toe dat een deel van de socia listische fractie niet akkoord kon gaan met de ontwerp-resolutie. BRUBSEL, 16-1. Sinds enkele da gen wórden er in de vliegtuigen van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, speciale plaatsen gereser veerd voor niet-rokers. Dat geldt voor alle lijn vluchten in zowel de eerste klas als de „economy-klas". Het aantal en de situatie van die speciale niet-rokers-plaatsen ver schilt van vliegtuigtype tot vliegtuig type. De niet-rokers-plaatsen maken echter nooit minder dan 20 pet. van het totaal uit. „Knak" in centrale verwarming' UTRECHT, 16-1. Na lange jaren van een ononderbroken opgaande lijn in de verwarmings-, koelings- en luchtbehandelingsindustrie stapelen de problemen voor deze branche zich op het ogenblik op en zijn de voor uitzichten over de gehele lijn som ber. De heer S. Wartena, voorzitter van de coördinatie-commisie c.v.-branche van de Jaarbeurs, zei dit donderdag in Utrecht op een persconferentie ter gelegenheid van de vakbeurs Verwarming. Koeling en Luchtbe handeling die van 25 februari tot en met 1 maart wordt gehouden. Vervoer in greep griep ROTTERDAM, 17-1. Van de onge veer 1600 tram-metro en busbestuur ders die in dienst zijn by het ge meentelijk vervoerbedijf in Rotter dam kan 13,8 procent in verband met ziekte niet aan het werk. Dit hoge ziektepercentage heeft volgens de RET ook te maken met het sterk toegenomen aantal griep- patiënten van de laatste weken. Als gevolg van het opgelopen ziek teverzuim is de RET niet in staat vrijdagavond de „koopavonddienst" uit te voeren. Op de autobuslijnen zal deze dienst worden uitgevoerd als op normale werkdagen. De RET is nog wel in staat de trams de „koop avonddienst" te laten rijden. Zeeuwsvlaamse busmaatschappijen gaan samen UTRECHT, 17-1. De Zeeuwsch- Vlaamse Tramweg Maatschappij (ZVTM) en de Stoomtram Maat schappij Breskens-Maldegem (SBM) gaan dit jaar een fusie aan. De ZVTM nam midden 1974 de aandelen SBM die nog niet in handen van NS en ZVTM waren al over. Na de fu sie zal geheel Zeeuws-Vlaanderen bediend worden door een streekver- voersbedrijf, die „Zeeuws Vlaamse Vervoersmaatschappij" gaat. heten. De samenvoeging van de beide be drijven heeft geen nadige gevolgen voor het personeel. Bulldozer stuit op 265 mortiergranaten TEXEL, 17-1. Op het eiland Texel in de buurt van paal 22 is donder dagmorgen tijdens graafwerkzaam heden ter verbetering van de buiten tuinen op Dc Koog een bulldozer op een flinke hoeveelheid Duitse mu nitie uit dc Tweede Wereldoorlog terecht gekomen. De munitie bestaande uit 6 kisten met 265 mortiergranaten kaliber 40, een doos geweerpatronen en wal afvuurleidingen voor de mortiergra naten is op het strand tot ontploffing gebracht door de Mijnopruimings- dienst uit Culcmborg. Het vermoeden bestaat dat er nog meer munitie verborgen ligt. die be graven is door een bataljon Russi sche militairen, dat in dc Tweede Wereldoorlog aan Duitse zijde vocht en aan het einde van de oorlog in opstand kwam. PORT OP SPAIN, Trinhlad. 17-1. De theorie van ecologen dat alleen de randen van dc Atlantische Oceaan vervuild zijn, en dat het wa ter in het midden - afgezien van het zoutgehalte - schoon genoeg is om le drinken, is niet in overeenstem ming met de werkelijkheid. Tot die konklusie is de bemanning van hel vlot ,.De laatste generatie" geko men. die met steun van VN-fondscn een onderzoek instelt naar de ver vuiling van de zeeën. „In het mid den van de oceaan drijven evenals op anderd plaatsen olie en teervlek ken cu andere stoffen, en ooi afval van schepen", zo vertelde expeditie leider Alfons Crrlrmrns. ren 36-ja- rigc ffelg. lint vlot arriveerde vrij dag 'in Trinidad, na een reis over de oceaan van 81 dagen, die in okto ber in Marokko begon. Cerlcmcn.s meende dat het nog niet te laat is run de verruiling tegen te gaav. Dure baard en haartje BERLIJN, 16-1. Een krijgs raad van het Amerikaanse le ger in Berlijn heeft soldaat eerste klas Thomas V. Kiely veroordeeld tot een boete van 200 dollar per maand geduren de een half jaar, in te houden op zijn soldij, een officiële te rechtwijzing en verlaging in rang, wegens het niet opvol gen van een bevel. De 22-jarige Kiely uit Free hold in New Jersey had op dracht gekregen zijn haar le laten knippen en baard af te scheren. Kiely is de vierde in Ber lijn gelegen Amerikaanse sol daat die wegens hel niet op volgen van een bevel door een krijgsraad is berecht. Nog twee soldaten wachten voor hetzelfde feit op hun berech ting. Vrouw met hasjolie HAARLEM, 16-1. De 28-jarige Afrikaanse vrouw met een diploma tiek paspoort die vlak voor kerst op Schiphol werd aangehouden, nadat 18 kilo hasjolie in haar bagage wa ren aangetroffen, is teruggestuurd naar Afrika. De vrouw blijkt inderdaad, zoals ze opgaf, getrouwd te zijn met een legatiesecretaris van een Afrikaans land. Zij is aan de autoriteiten daar overgedragen en zal daar worden berecht, zo heeft de officier van jus titie haar medegedeeld. Meisje omgekomen onder laadklep container DEN HAAG. 16-1. Angelique De- wingaerden (5) uit Den Haag is don derdag om het leven gekomen door dat een laadklep van een container van een aannemersbedrijf plotseling is opengevallen. De politie heeft vastgesteld dat de vergrendeling van de laadklep ondeugdelijk was. Het ongeluk gebeurde vlak bij het huis van hét meisje in de Nieuwediep- straat, waar de container op straat stond. De arbeidsinspektie is ook een on derzoek begonnen. De container is naar het politiebureau overgebracht. Het bleek dat het gebruikelijke slot bij deze container ontbrak en dat de vergrendeling aan een der zijkanten volkomen kapot was. Vierde slachtoffer van verkeersongeval NIEUW VENNEP, 16-1. Donder- dagavond is de Joegoslaaf Z. Corda- sic overleden aan de gevolgen van het verkeersongeluk dinsdag op Rijksweg 4 bij Nieuw Vennep. Hij is het vierde slachtoffer. Drie Joego slavische vakantiegangers werden dinsdag op slag gedood. Veekoopman beroofd VENRAY, 16-1. Donderdagavond hebben drie met nylonkousen ge maskerde mannen van naar schatting 20 tot 30 jaar de 67-jarige alleen staande veekoopman Leo Ophije in zijn woning te Oirlo (gem. Venray) overvallen en beroofd van f 4000. De overvallers stopten de veekoopman een zakdoek in de mond, bonden hem vast in de keuken en maakten de te- lefoon onklaar. In de kleerkast von den de overvallers het geld. Na een half uur wist de veekoopman zich te bevrijden en haalden hij hulp. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 18 en zondag 19 januari Dokter A. W. van Geer, Zicrikzec tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie- rikzee e.o. gaat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter L. A. M. Brucl, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur Dokter H. Speelman, Oostcrland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. De artsendienst Bruinisse/Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zuster M. Kunst-Visser. Seharcndyke, lel. (01117)-280. neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp, Oostcrland. telef. (01114) 1707, heeft dienst tc Oostcrland cn Sirjonsland. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Brouwers haven. lel. (01119) 666. neemt waar voor dierenarts Bergsma Bij geen gehoor tel. nr. (01115) 1752. APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren. Zic rikzec. Dam 18. is op zntcr- dagen geopend van 9.00-12.31 uur cn van 16.30-17.30 uur. Ou zondagen van 12.00-12.30 uur cn van 18.00-18.30 uur. Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 17 januari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Familieavond Chr. Plattelandsorganisaties, 19.30 uur. Kapetle „De Caisson". 14.30 uur, studiedag jonge boeren. Zaterdag 18 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Samson en Delilah. Concordia, 19.30 uur jaarfeest P.J.G. Renesse Dorpshuis. 19.30 uur, uilvoering Luc- tor et Eemrgo. Zondag 19 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Samson en Delilah. Maandag 20 januari Zierikzee Mondragon-foyer, 20.00 uur, afd. Philatelica. Aula R.S.G. Prof. Zeeman, 20.00 uur, cursus natuurgids. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, heroprichtingsavond zangvereniging V.Z.O.S. Dinsdag 21 januari Haamstede Hotel R.T.M.-station, 20.00 uur. Jaar vergadering V.O.L. „Pomona". Rekreatiezaal Ger. kerk, N.C. J.B.- afdeling, 19.45 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Hoogmoed is weer eens mooi voor de val gekomen; loop ik - uiterst ei genwijs - le vertellen „nooit verkou den te zijn" en daar komt het dan in deze vreemde januarimaand twee keer achter elkaar; het hoofd is een prop watten; men proeft niet soep of modder te eten en heel de wereld lijkt verzonken in een maxi-aqua- rium. Mij te fiets voortreppend door de ze oude stad, reed in één der straten met vrij hoge snelheid een auto voorbij, die zich geheel wijdde aan het splijten van een monsterpias, want het regende weer eens hard nekkig. Omdat er juist een kolossale jiiesbui aan het ontstaan was, was ontwijken uitgesloten en werd de hoofdinhoud van de plas over mij uitgestort, maar de chauffeur merk te niets. Chauffeurs merken trou wens bijna nooit iets. Ze zitten warm en droog in de kabine te stu ren en het zal ze een kouwe rotzorg zijn, vooral wat er achter hen ge beurt. Opzij wil men nog wel eens kijken, maar achter is geweest en wat geweest is, is geweest. Op hetzelfde moment werd in de wolken de regenmotor in zijn vierde v>ersnelling gezet. Dat was maar goed ook, want water en modder van de jas schuddend, stond ik gereed de snel verdwijnende automobilist toe te schreeuwen, dat hij de zoon van een Chinese hond was, en dat - wat mij betreft - zijn banden zouden mogen uiteen klappen en dat soort onfraaie dingen. Maar een mens wordt soms behoed voor het kwaad en - alsof het zo zijn moest - daar was de wijd geopende deur van een houlpakhuis tegenover „ons aller" stadhuis. Ga daar ook eens staan, om de schoonheid van het 16e eeuws huis der gemeente, te ondergaan. Zie, hoe hel water stroelt over de daken en kantelen en let op een gaatje in één der goten, waardoor een frisse straal H2 O neerschiet op het vroegere po litiebureau. Neplunus hoog cn van goud. rillend in dc kille regen en in dc straat hard achter kinderwagens aanhollende moeders, die nog poog den hun kroost droog thuis te bren gen. In het pakhuis zelf, die gemengde geur van houtsoorten, de hier en daar verbrokkelde moppenstocn maar het is allemaal nog sterk - en het eikenhout van de zolder; een stukje Zierikzee waar men nooit komt, allemaal ontdekt dank z\i de regen en mechanische waterrijder, die dit zelf allemaal heeft gemist. Later werd het wat droger en kon men - om met Bunjan te spreken - „zijn loop vervolgen". En vandaag - maar dat heeft ie- drfrn zelf nl gr.-ie r? - is het ook w_rrr makkes met het icrrr. Niet erg. misschien stunt rr weer wel een an der pakhuis open. Snel er in en kij ken en denken en misschien op een heel vreemde manier gelukkig zijn! SCIHFREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2