FINANCIEEL AKKOORD BEREIKT Afdeling Zierikzee V.O.O. maakt eeuw vol De hongersnood in Somalië Akkoord in Laos Gevechten langs Libanese grens duren voort Schietpartijen luiden einde in van Noordiers bestand B0UW-C.A.0. RONDGEKOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT ©AÜSTIN MORRIS SCHIP EXIT Gr oot winkelbedrij f en de winkelsluiting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 januari 1975 131ste jaargang Nr. 21626 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Auto reed herten aan (Renesse) Belangrijkste maatregelen ter bescherming levensstandaard WASHINGTON, 17-1. De financiële leiders van de wereld hebben hun verdediging opgesteld ter bescher ming van het internationale monetaire systeem tegen de schok van de enorme verhoging van de olieprijzen. GENEVE, 16-1. De hongersnood in Somalië neemt volgens het Rode Kruis in Genève steeds ernstiger vor men aan. Het Rode Kruis heelt daar om woensdag alle aangesloten orga nisaties verzocht nog meer voor de nocdlijdende bevolking beschikbaar te stellen. In ongeveer 100 hulpcentra zoeken volgens het Rode Kruis nu al 120.000 hongerige mensen steun en dagelijks worden het er meer. Bovendien is de toestand van de bevolking door een koudegolf slechter geworden, aldus de mededeling uit Geneve. De ministers van financiën van twin tig landen, in Washington bijeen na mens alle 126 landen van het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF), be reikten donderdagavond een akkoord over een reeks vérstrekkende maat regelen. Veruit het belangrijkste onderdeel ervan is de instelling van twee fond sen: één binnen het IMF voor elke lidstaat die meent dat zijn olieschul den onaanvaardbaar hoog zijn opge lopen en het andere dat dient als een soort „reddingsfonds" voor - uitslui tend - de industriële landen. De be doeling van dit laatste fonds is dat men er slechts in uiterste nood een beroep op doet. Het eerste speciale IMF-fonds zal volgens het akkoord ongeveer 6.2 miljard dollar moeten belopen, die geleend worden van de rijke oliepro ducerende landen. De verwachting is dat ontwikkelingslanden dit jaar reeds voor een bedrag van 1.5 mil jard dollar van het fonds zullen le nen, waarschijnlijk tegen een spe ciale rente die niet hoger ligt dan 2.5 procent. VIENTIANE, 16-1. Vertegenwoor digers van de pro-communistische Pathet Lao en de voormalige Lao- tiaanse regering van prins Soevanna Phoema hebben donderdag in Vien tiane een akkoord getekend waarin onder meer aangedrongen wordt op de terugtrekking uit Laos van alle buitenlandse troepen. Kolonel Loen Sisoenol van de de legatie naar de gemeenschappelijke vredescommissie die de belangen van de voormalige regering van Soe vanna Phoema vertegenwoordigt, zei tegen verslaggevers dat in het ak koord gesproken wordt van Ameri kaanse en Thailandse, maar niet van Ncord Vietnamese troepen. Het ak koord verbiedt de vestiging van bui tenlandse bases in Laos, de invoer van wapens in gebieden die door de Pathet Lao en de voormalige rege ring van Soevanna Phoema worden gecontroleerd en de toetreding van Laos tot een militaire verdragsor ganisatie. Advertentie „Reddingsfonds Het akkoord over het „reddings- fonds" werd bereikt door de minis ters van de tien rijke landen. Dit fonds zal ongeveer 25 miljard dollar over twee jaar belopen en is slechts toegankelijk voor de 24 landen van de OESO. Een derde belangrijke maatregel die de ministers in Washington trof fen, is het besluit om de fondsen van het IMF met 32.5 procent te verhogen om een betere gelegenheid te schep pen het hoofd te bieden aan de eco nomische wereldcrisis. De Britse minister van financiën, Denis Healey, meende dat de bij eenkomst in Washington een van de meest succesvolle is geweest die het IMF ooit heeft gehouden. „De geno men maatregelen zullen arbeidsplaat sen redden en de levensstandaard be schermen van miljoenen mensen over de hele wereld", aldus Healey. BEIROET, 17-11. Israëlische mili tairen, gesteund door tanks en artil lerie, hebben de gehele nacht van donderdag op vrijdag felle gevech ten gevoerd met Palestijnse comman do's in de omgeving van enkele Zuid- libanese dorpen. De gevechten duren nu in feite al zes dagen. In Beiroet maakte een Palestijnse woordvoerder bekend dat de Israëli's tot in de vroege vrijdagochtend ra ketten bleven afvuren op vier dor pen in het grensdistrict Arquob. Vol gens hem werden herhaaldelijk Is raëlische tanks en troepen terugge dreven tot het dorp Kfar Sjouba, 1.5 km binnen de Libanese grens en sinds zondag het toneel van felle gevech ten. Aan Palestijnse zijde werd ge vochten door militairen van El Fa- tach en van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina. Volgens de Palestijnen zouden don derdag alleen al 24 Israëli's zijn ge dood en verscheidene gewond, ter wijl de Palestijnen vier mensen ver loren en 10 gewonden telden. BELFAST, 16-1. In Noord-Ierland zijn donderdagavond laat weer schietpartijen uitgebroken. Dit ge beurde enkele uren nadat het Ierse republikeinse leger (IRA) had aan gekondigd het bestand niet langer te zullen verlengen, en nog voordat het donderdag om middernacht officieel zuii aflopen. Het bestand was kort voor Kerstmis ingegaan en werd na dien nog eens voor twee weken ver lengd. Een woordvoerder van het Britse leger meldde donderdagavond dat een militair in een arm en een been was geschoten, vermoedelijk door 2 mannen die kennelijk bezig waren een bom te plaatsen bij een kracht centrale in de buurt van het dorp Tandragee, 56 km ten zuidwesten van Belfast. De schutters konden ontsnappen. Sporadisch schieten werd ook gehoord in de voornamelijk katholieke wijk Falls Road in Bel fast, enkele uren voordat het bestand zou aflopen, terwijl in het no: re lijk deel van de stad vier schoten werden afgevuurd op een politiewagen. De straten van de Noordierse hoofdstad waren tegen middernacht verlaten met uitzondering van de weer opge voerde legerpatrouilles, die drastisch waren verminderd sinds het bestand op 22 december van kracht werd. AMSTERDAM. Het zachte winter weer heeft uiteraard ook niet - zulke prettige - konsekwenties voor de schaatsf abrikanten. Een Amster damse schaatsenfabriek (foto) heeft een grote magazijnvoorraad, waar schijnlijk wel niet meer voor deze winter, maar misschien de volgen- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Om bondig te schrijven moet men over vee.1 woorden be- f schikken. Otto Weiss f Een honderdjarige Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 ZIERIKZEE, 16-1. Op 10 februari 1875 werd te Zie rikzee een afdeling van de Vereniging Volksonderwijs opgericht. Dit betekent dat op 10 februari 1975 de afdeling honderd jaar bestaat. De afdeling her denkt dit feit op zaterdag 8 februari met een gezellig samenzijn in sporthal „Onderdak". In de sporthal zullen de hoogste klas sen van de twee openbare basisscho len elkaar ontmoeten in enkele wed strijden. Voor de gezelligheid is er (dans)muziek in het restaurant. Op de feitelijke herdenkingsdatum (10 februari) biedt het gemeentebe stuur van Zierikzee het bestuur van de afdeling en genodigden een ont vangst aan, waarmee de herdenking een officieel karakter krijgt. Juist ook in vei'band met dit jubileum zint het bestuur op middelen de groei van het ledental nog een extra stimulans te geven. Jaarvergadering Voorafgaande intussen aan al die feestelijkheden, wordt op maandag 20 januari de jaarlijkse ledenverga- derig gehouden van de V.O.O.-afde ling. Op deze vergadering komen de jaarstukken aan de orde, terwijl een bestuursverkiezing plaats vindt. Sta tutair aftredend is de voorzitter, de heer H. M. van der Post, die her kiesbaar is. Op de vergadering zal uiteraard ook aandacht worden be steed aan het 100-jarig bestaan van de afdeling. AMSTERDAM, 16-1. De raad voor het grootwinkelbedrijf heeft met in stemming vastgesteld dat het ont werp van de nieuwe winkelsluitings wet een zekere versoepeling van het bestaande systeem inhoudt. In het bijzonder beoordeelt de raad positief dat de bemoeienissen van de ge meenten bij de instelling van een koopavond en de vaststelling van vakantie- en halve-dagsluitingen zullen vervallen, waardoor de detail listen hun openstellingstijden meer op hun eigen situatie en hun klanten kring kunnen afstemmen. Zij is echter van oordeel, dat het verplichte dagelijkse sluitingstijdstip in het ontwerp gehandhaafd op 6 uur 's avonds, moet worden veran derd in zeven uur. De toenemende deelneming van de gehuwde vrouw in het arbeidsproces, de groeiende afstanden tussen woon- en werkge bieden en het daarmee samenhan gende koopgedrag maken het wense lijk de dagelijkse koopgclegenheid voor de consument te verruimen, nu in de nieuwe wet de situatie weer enige jaren zal worden vastgesteld, zo meent de raad. Voorts meent men, dat het maxium aantal toegestane openingsuren van 55 een onjuiste vertaling van de be staande praktijk is. Gepleit wordt voor een maxium van 58 uur. W47 W Di ftlU Verwachting tot zaterdagavond: Af en toe regen In het algemeen veel bewolking met af en toe regen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; minimumtem peraturen circa 5 graden, maxima omstreeks 8 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 jan. Zon op 8.39. onder 17.02 Maan op 10.27, onder 23.57 19 jan. Zon op 8.38, onder 17.04 Maan op 10.46, onder 20 jan. Zon op 8.37, onder 17.05 Maan op 11.08, onder 1.05 Eerste kwartier: 20 jan. (16.14) IIOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater DEN HAAG. 16-1. De onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over de bouw-c.a.o. 1975 zijn donderdagochtend in Den Ilaag afgerond. Naast de reeds bekend geworden resultaten hebben de laatste onderhandelingen nog overeenstemming te zien gegeven over nog een aantal punten. 18 jan. 19 jan. 20 jan. Doodtij: 22 jan. 6.29 18.52 6.59 19.26 7.38 20.08 0.01 12.26 0.36 13.03 1.22 13.48 ZIERIKZEE. Het Is afgelopen met het schip dat plein en omgeving do mineerde van de openbare basis school ,,'t Kofschip" in plan-West te Zierikzee. De boot lag daar altijd maar „open en bloot" en de beruch te tand des tijds knaagde er driftig aan. Het besluit viel de boot, ge ïntroduceerd bij de opening van de school, te slopen en de jeugd werd daarbij ingeschakeld. Men ziet leerlingen hier aan het werk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Met name is de laatste dagen nog gesproken over de pensioenen, waar bij de pensioenpremie van 7,75 tot 8.25 procent van het basisloon gro?p V is verhoogd. De Bouw-C.A.O. is tot stand ge komen na tien keer vergaderen van de delegaties, die onder leiding van oud-minister dr. Veringa zijn bijeen geweest. De onderhandelingen heb ben er ook nog toe geleid, dat par tijen een brief aan de „Stichting van de Arbeid" hebben gestuurd. Daarin wordt gezegd, dat ze menen, dat de „openbaarheid van inkomens" on derwerp van voortgaan beraad bin nen het bestuur van de stichting moet zijn en binnenkort tot een op lossing moet worden gebracht. Bovendien hebben de delegaties als gevolg van het overleg ook nog een verklaring uitgegeven, waarin ze zich opnieuw met klem richten tot de centrale overheid met het drin gende verzoek bljjvcnd aandacht tc schenken aan de voortdurende slech te werkgelegenheidssituatie in de bouwnijverheid. Ze zijn verder van mening, dat de t'cstrijding van de grote werkloos heid in de bouwnijverheid binnen de bestaande mogelijkheden ook door de bedrijfstak zelf moet geschieden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de westelijke stroming bo ven de oceaan trekken storingen mee, die het weer in ons land een wissel vallig karakter geven. Donderdag passeerde zo'n regengebied ons land. waarbij in het zuidwesten in 24 uur tijd in Vlissingen 15 mm regen werd opgevangen. Vrijdag trekt een regen- gebied over ons land en ook voor za terdag moet men er rekening mee houden dat een frontale storing het weer in ons land zal beheersen. De temperaturen blijven hoog voor de tijd van het jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1