MYSTERIE IN MEINESWIJK Portugal kan nog niet vast rekenen op de demokratie Maatregelen in de V.S. De dood van een beul Grote mogendheden kunnen oorlog niet voorkomen Regeling voor jeugdige werklozen 7 VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Kapel slot Versailles dicht Griep zet wat door ZIF.RIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 16 Januari 1975 Nr. 21625 Dat Portugal na de komende ver- kiezingen een linkse regering zal krijgen betwijfelt niemand. Het is ook logisch: na jaren can uiterst rechtse diktatuur zou het vreemd zijn als de Portugezen het dit keer niet ter linkerzijde zouden zoeken. De vraag is echter: hoe links - en in en buiten Portugal heerst daarover nogal enige ongerustheid. De Por tugese kommunistische partij heeft het voordeel, dat ze het best in staat is gebleken onder Salazar en Caetano illegaal een georganiseerde partij te blijven, wat er onder meer toe leidde dat ze ook beschikte over een groot kader van personen die op diverse posten leiding konden geven. Daar enboven is de partijkoers uitgezet in simpele rechte lijnen zonder veel wrijvingen over detailpunten zoals die andere partijen verdelen. Dat gedisciplineerde karakter van de partij is o.m. een verklaring toaarom juist onder de militairen nogal wat waardering bestaat voor de CPC. De beweging van de strijdkrachten MFA ziet in haar ook een logische partner voor de uitvoering van her vormingen. De socialistische partij PSP en de sociaal-demokratische volkspartij PPD komen op de twee de plaats. Kans op linkse diktatuur Maar nu is wat leeft onder de of ficieren die de diktatuur verdreven niet kenmerkend voor wat de Por tugezen denken. Men krijgt trou- tvens sterk de indritk dat de ideeën onder de bevolking zich nog sterk aan het ontwikkelen zijn. Tekenend hiervoor is bijvoorbeeld ex-presi dent Antonio de Spinola, die een half jaar geleden zijn ambt neerleg de en sinds kort weer van zich laat horen. Maar anders dan hij het tij dens zijn presidentschap deed. Klon- WASHINGTON. 15-1. President Ford uil de inkomstenbelasting: en de vennootschapsbelasting in de Verenigde Staten met in totaal 24,5 miljard dollar verlagen ter compen satie van de stijgende brandstofkos ten, zo heeft het Witte Huis meege deeld. De president had al laten weten dat hij op de over 1974 ver schuldigde belastingen een korting van 16 miljard dollar wil geven. Volgens de mededeling van het Witte Huis is hij van plan het Congres machtiging te vragen voor rantsoe nering van benzine. BEIROET. 15-1. De laatste beul van Libanon heeft op bijzondere wijze de hand aan zichzelf geslagen: hij bedronk zich met Libanons natio nale alcoholische drank arrak en deed in het laatste glas vergif. De politie vermoed dat de 55 jaar geworden Jakob Alexander Morkus niet meer heeft kunnen verwerken dat hij sinds de jaren veertig tien tallen terdoodveroordeelden naar de andere wereld heeft geholpen. ken zijn toespraken toen een beetje melodramisch rechts, nu spreekt hij nuchterder en wel over de enig mo gelijke politieke toekomst van Por tugal: het socialisme, echter dan wel één dat geworteld is in de Portugese realiteit. Het is een definitie, waar- mee bijvoorbeeld een man als PSP- iworman minister Mario Soares zich makkelijk zal kunnen verenigen. De details zijn niet zo interessant als de hoofdlijnen van Spinola. Hij konsta- teert dat het nogal simplistische ekonomisch denken van vooral Sa lazar er toe geleid heeft dat een be perkt aantal monopolies de Portuge se ekonomie beheersen. Dat is wel fout, zegt Spinola ,maar daaraan kan men niet met een ruwe klap een eind maken. Als de kommunisten ivillen overgaan tot grootscheepse nationalisaties dan zijn weliswaar de niet erg faire monopolies verdwenen maar de toch al niet sterke sa?nen- leving zal dan wel alle kinderziek ten van een volkomen van bovenaf geleide ekonomie te doorstaan heb ben. De kommunistenhater Spinola voorziet dan dat de Portugezen een rechtse diktatuur alleen maar ruilen iwor een linkse en de vrijheidsidee van de demokratie zal daarin even zeer verdrukt worden. De kans hier op is des te groter omdat kommunis- tenleider Alvara Cunhal niet zonder sukses heeft gewerkt aan een volko men beheersing van de vakbeweging waarin sterk ideeën leven van ar beiderszelfbestuur en dergelijke vor men van overneming der produktie- middelen. Macht in 't leger Spinola en de socialisten in het al gemeen verwachten er meer heil van om zonder ontwrichting van de toch al zwakke ekonomie geleidelijk de absolute macht van de monopolies te breken. Dat een figuur als Spinola, toch een der vaders van de revolutie, zich zozeer aan de socialistische kant schaart kan van grote invloed zijn op de wijze, waarop Portugal zal stemmen. Een andere zaak echter is, dat de ex-generaal in het leger vrij wel geen steun meer heeft, voor zo ver men kan nagaan. Premier Vasco Gongalves en vooral de ijlings tol generaal opgeklommen majoor Otelo de Carvalho zijn de sterke mannen die het leger in hun greep hebben. Vooral de laatste, een te pas en te onpas overal opduikende figiLur in kamouflage-uniform heeft een enor me machtspositie als kommandant van de elitetroepen, die als speciale taak hebben gekregen „het land te beschermen tegen politieke onrust en ekonomische sabotage". Hij is de grote man van de MFA en van veel waardering voor de demokratie heeft hij nimmer blijk gegeven. Als het aan hem ligt zou hij liever als een soort Nasser Portugal willen be sturen, wat dan ook op een soort diktatuur zou neerkomen. Die mo gelijkheid en die van een overwin ning van Cunhals PCP - en de reële kans dat deze twee althans voorlopig samenwerken - maken de vooruit zichten op een echt volkomen vrij en demokratisch Portugal niet al te rooskleurig. PARIJS, 15-1. De koninklijke kapel in het slot van Versailles is onlangs op last van het ministerie van cul tuur gesloten. Dit heeft een storm van protest in Frankrijk ontketend, welke er toe heeft geleid, dat presi dent Giscard d'Estaing zelf er zich mee is gaan bemoeien. Hij heeft mi nister Michel Guy van het desbetref fende ministerie om een rapport ge vraagd, waarin de reden voor de sluiting uiteen moeten worden gezet. UTRECHT.15-1. Van 27 grieppa- tiënten per 10.000 Nederlanders eind december is het aantal griepgevallen in de eerste en tweede week van ja nuari volgens voorlopige cijfers van het ministerie van volksgezondheid gestegen tot 33, respectievelijk 42 per 10.000. In de overeenkomstige weken een jaar geleden waren deze aantal len 37, 268 en 36. Flitsen uit het huitenland PENINA. De Portugese regering en de drie Angolese bevrijdingsbewe gingen hebben de laatste hand ge legd aan het document waaronder Angola binnen elf maanden onaf hankelijk wordt. Het document is woensdag op het middaguur onder tekend, aldus zegslieden. NICOSIA. Afgevaardigden van de Griekse en Turkse gemeenschappen op Cyprus zijn begonnen met onder handelingen die beschouwd worden als een doorbraak in de pogingen, deze gemeenschappen met elkaar te verzoenen. SIDON. Libanese militairen heb ben in de zuidelijke stad Marjayoun het vuur geopend op inwoners van de grensplaats Kfar Shouba die bij het regeringsdistrictsbureau protes teerden tegen Israëlische b'eschietin-, gen van hun woningen. Negen men sen zouden zijn gewond. LONDEN. De Britse minister voor Noord-Ierland, Merlyn Rees, heeft geleidelijke vrijlating van alle ge vangenen in Noord-Ierland die zon der proces worden vastgehouden be loofd, mits afdoende blijkt dat aan de geweldpleging een definitief ein de is gekomen. NEW YORK. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties acht een verlenging van het mandaat van de VN-strijdmacht in het Midden-Oosten twijfelachti. Op een persconferentie zei Waldheim te geloven dat „de toestand (in het Midden-Oosten) dit jaar buitenge woon ernstig zal zijn" als geen door braak in de richtig van een regeling wordt bereikt. MOSKOU. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft een kort of ficieel communique ve2'spreid dat zegt dat de V.S. en de Sowjet-Unie de Salt-besprekingen ter beperking van strategische wapens op 31 janu ari in Genève zullen hervatten. TOKIO. Kiisji Miyazawa, de Ja panse minister van buitenlandse za ken, is woensdag uit Tokio naar Moskou vertrokken, waar hij de on derhandelingen zal hervatten tot het sluiten van een vredesverdrag tussen Japan en de Sowjet-Unie. Miyazawa b'lijft drie dagen in Moskou. Israëlische mening' LUXEMBURG. We eerste direkte verkiezingen voor het Europese par lement kunnen over drie jaar wor den gehouden. Dit was al aangeduid door de regeringsleiders en staats hoofden van de negen landen van de Europese Gemeenschappen tijdens de topconferentie in Parijs, maar dinsdag is ook het Europese parle ment hiermee akkoord gegaan. BRUSSEL. Drs J. Pronk, de Ne derlandse minister voor ontwikke lingssamenwerking, heeft Guinee Bissau ontwikkelingshulp aangebo den tot een bedrag van tien miljoen gulden. DAMASCUS. Koning Feisal van Saoedi-Arabië is in Syrië aangeko men voor zijn eerste staatsbezoek aan dat land. Zowel Feisal als zijn gastheer, president Al Assad, die hem op het vliegveld kwam afhalen, legden nadruk op het belang van Arabische solidariteit en zeiden te hopen dat dit bezoek die solidariteit en de Arabische verbroedering zal bevorderen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN BURG. De rijkspolitie op Texel heeft met de arrestatie van zeven jongeren in de leeftijd van 15 tot 20 jaar een reeks inbraken en vernielingen op gelost die de afgelo pen twee jaar het eiland teisterden. De jongeren hebben bekend. De po litie verwacht nog meer aanhoudin gen. Dit heeft de rijkspolitie in Den Bui'?, .dinsdag meegedeeld. EINDHOVEN. Vijf leden van een „textielbende" zijn in de nacht al schietend ontsnapt aan rijkspolitie mannen die een val hadden gezet bij een schuur in de gemeente Someren (Brabant). De mislukte poging om de bendeleden te an-esteren schreef de politie dinsdagavond toe aan de duisternis en het moeilijk begaan bare terrein. HOEVEN. Het enorme rotsblok, dat reeds maanden op weg was naai de aarde, heeft maandag onze pla neet gepasseerd op een afstand van 22,5 miljoen kilometer (ruim 60 maal de afstand aarde-maan) NIJMEGEN. De direktie van Con trols (regelapparatuur) te Nijmegen een 'bedrijf met rond 500 werkne mers wil op korte termijn 150 van hen ontslaan. Sinds drie maanden is in deze dochteronderneming van een Amerikaans concern werktijd verkorting toegepast. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 17 JANUARI NED. 1: De vooravond heeft de KRO vrijgehouden voor bont circus- vermaak Een uur lang krijgt het hooggeëerde publiek hoogtepunten te zien van het Barnum Baily Cir cus. De Van Speijk Show kenmerkt zich inmiddels door een ijzersterke formule. Amusement en informatie houden elkaar redelijk in evenwicht. Sport en kunst krijgen ook van avond na het journaal weer bijzon dere aandacht. Daarnaast zetten Ton van Duinhoven en Dimitri Frenkel Frank hun speurtocht naar het Gro te Ongenoegen voort. De Van Speijk Show besluit als gebruikelijk met het satirische Cursief, waarin flink wordt gedold met de aktualiteit. In de show mag het optreden van een vedette niet ontbreken. Dat is dan ook niet het geval. De KRO is erin geslaagd de Franse chansonnière Ju liette Gréco naar ons land te halen. Met muzikale ondersteuning van haar eigen combo zingt zij een aan tal nummers uit haar omvangrijke repertoire. Voordat de KRO uit de ether verdwijnt komt zij tegen elf uur nog met de uitslag van de trek king in de Algemene Loterij Neder land. NED. II: Veel muziek vanavond bij de AVRO. Tussen zeven en acht uur presenteert Ad Visser de natio nale top dertig en na het journaal biedt Willem Duys zich. aan met zijn Muziek-Moza'iek. Wie en wat Duys vanavond in zijn programma heeft, blijft nog even in het ongewisse, maar dat een en ander van grote UTRECHT. In het voetgangersge bied in het centrum van Utrecht, is een proef genomen met de paarde- tram. Op voorstel van het raadslid Van Maarseveen, gaat het gemeente bestuur zich beraden over de her invoering van dit vervoermiddel. kwaliteit zal zijn daaraan hoeft men niet te twijfelen. Omstreeks half tien konfrouteert de AVRO de kijkers met geweld. Dat gebeurt met een nieuwe aflevering van de serie Kung Fu. Kwai Chang Caine is op zoek naar zijn halfbroer als hij achter volgd wordt door de zoon van de rancher die niet veel goeds in de zin heeft. Als er een gevecht tussen Caine en deze man dreigt, grijpt de sheriff in, waarbij Caine's achter volger wordt gedood. Twee informa tieve programma's slaan aan het eind van de AVRO-avond. Veertig minuten zijn beschikbaar voor Tele- vizier Magazine en vervolgens komt AVRO's Sportpanorama met aktuele informatie. Voordat de gong slaat voor het laatste nieuws, wordt het wekelijkse interview met de minis ter-president Den Uyl uitgezonden. VRIJDAG 17 JANUARI NED. I: 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Circusprogramma; 20.00 Journaal; 20.20 Van Speijk show22.55 Alge mene Loterij Nederland; 23.00 Jour naal. NED. 11: 18.45 Paulus de boska bouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.20 Muziek-Moza- iek; 21.35 Kung Fu; 22.25 Televizier; 23.05 Sportpanorama; 23.25 Inter view met de Minister-President; 23.35 Journaal. DEN HAAG, 15-1. Woensdagmor gen trad de nieuwe regeling jeugdi ge werklozen in werking, die minis ter Boersma van sociale zaken heeft aangekondigd in de interim-nota bestrijding werkloosheid. Het gaat om het uitvoeren van projecten voor jeugdige werklozen van 15 tot en met 22 jaar met tij delijke financiële steun van de rijks overheid. Voor die regeling is 20 miljoen gulden uitgetrokken. Het geld is bestemd voor projek- ten van overheidsorganen en instel lingen op sociaal, maatschappelijk en cultureel terrein, en op het gebied van de maatschappelijke gezond heidszorg. Ook andere „zinvolle werkzaamheden" komen in principe in aanmerking. Het is verder de bedoeling om met behulp van andere instrumenten o.a. de studiekostenregeling, de jeugdige werklozen blijvend in het arbeids proces in te schakelen. MAASTRICHT. Omstreeks april/mei wordt het nieuwe Huis van Bewa ring „Beatrixhaven" opgeleverd. Het modern ingerichte komplex, dat in het najaar in gebruik kan worden genomen heeft geen tralies, maar speciaal glas. Voor de beveiliging wordt gebruik gemaakt van elektro nische snufjes, zoals tv-kamera's op de gangen. De kapaciteit bedraagt 228 plaatsen. De bouwkosten worden geraamd op plm. 30 miljoen gulden. JERUZALEM, 15-1. De Israëlische minister van voorlichting, Aaron Yariv, heeft dinsdag verklaard dat de grote mogendheden geen nieuwe oorlog in het Midden-Oosten kunnen voorkomen, omdat Egypte en Syrië meer tanks en gevechtsvliegtuigen hebben dan enig land in het westen, de Verenigd Staten uitgezonderd. In antwoord op vragen van leden van een Italiaanse delegatie die bij hem op bezoek was, zei Yariv dat ro en Damascus beschikken over 1000 gevechtsvliegtuigen en 4500 tanks. Dit is volgens hem meer dan enig Navoland, uitgezonderd de Verenigde Staten, heeft. De minister zei dat Israël voor een lange strijd op militair, politiek en economisch terrein staat, omdat bij de Arabieren moeilijk de bereidheid gevonden kan worden naar een dp- lossing in het Midden-Oosten te streven of een vredesverdrag met Israël te sluiten. „Als jij denkt, dat je het beter kunt, trek je je uniform maar weer es aan. Begin dan maar met de straatdienst, dat is goed voor je ze nuwen." Die dag had Van Esperen zwaai de pest in. Als hij bij zijn chef zo langs z'n neus weg het geval met de gele Volkswagen releveert, weert deze hem ongeduldig af. „Laat die zaak verder rusten, Joop. Ik heb vooralsnog geen enkele reden om aan te nemen, dat die man niet door een ongeluk om het leven is geko men." En daar kon Joop van Espe ren het mee doen. Twee dagen later is Gert Hoolwerf weer op het bureau. Omdat hij een zekere faam geniet door zijn succes sen in zijn werkgebied Dorringen, is hij overal een welkome gast. Ook in Meineswij k. Gert kent de Weg en loopt recht door naar de recherchekamer. Waar Van Esperen verbeten zit te werken aan een verbaal. Zijn stemming is beneden nul. Omdat die sufferds in do betreffende nacht verzuimd had den het kenteken van de wagen op te nemen en tot overmaat van ramp evenmin de naam van de man ach ter het stuur. Terwijl men had kun nen weten dat alles wat geel is en Volkswagen heet. verdacht is. En zeker als het in de buurt van de Ko ningin Alexandralaan rondtoert. Hoolwerf peurt dadelijk de geme lijke gemoedsstemming van zijn Meineswijkse collega. „Nog nieuws in de zaak-Grotema?" informeert hij op vriendelijke toon. als men elkan der gegroet heeft. Van Esperen kijkt zijn collega aan met opgetrokken wenkbrauwen. „O nee, niets bijzonders; enkel heeft men de hond van mevrouw Grotema vergiftigd en reed de nacht daarop een gele V.W. door de wijk, maar daar zat een jong paartje in, vol gens het nachtrapport. Volkomen onschuldig dus, nietwaar?" De ander proeft het sarcasme in de stem van de verbeten rechercheur en hij begrijpt het. „Geen kenteken genoteerd, laat staan de naam van de bestuurder." „Jij mag nooit meer raden. De sufferds! Het minste, wat je doet is, als je een verdachte wagen aan houdt, het nummer noteren en eens kijken, wie de man is, die er achter het stuur zit." Hoolwerf is het in stilte met zijn collega eens, maar hij moet op zijn woorden Ietten: het past niet dat hij gaat meezingen met het kritische liedje van de Meineswijkse collega. Dus geeft hij maar geen verdere commentaar en steekt een sigaret op. Van Esperen vervolgt: „Het heeft allemaal weinig zin. Gert, want de baas is nog altijd van mening, dal het een ongeluk was en daarom moet ik deze zaak verder laten rus ten. Het dossier is trouwens al lang weer boven. En we hebben zat an dere zaken om aan te werken," ver zucht hij tenslotte. Ze praten nog een poosje, maar de juiste stemming is er niet, zodat Hoolwerf al weer gauw vertrekt. Zelf heeft hij van deze zaak een aantal aantekeningen gemaakt. En de plaatselijke krant in Dorringen heeft op Gerts verzoek alsnog een exemplaar gestuurd, waarin de Haagse correspondent een uitgebreid verslag heeft vermeld over de dood door F. VAN FALCKENOORT van de heer W. Grotema, hoofd ambtenaar bij het Ministerie van Buitenlandse zaken. Hij rijdt naar een rustig plekje aan de buitenkant van Meineswijk, waar hij zijn wagen aan de kant zet. Daarna leest hij alles, wat op de ver dwijning van Grotema betrekking heeft, nog eens door. Dan komt hij een naam tegen: doktor Charles d' Astaing, eveneens hoofdambtenaar alleen van een ander departement, maar wel huisvriend van de familie Grotema. Hij heeft de verklaring van deze man tegen over zijn colle ga Van Esperen gelezen. En ook die van mevrouw Grotema. Beiden be weren, dat Wirts helemaal geen huisvriend is van de Grotema's. Ik moet eens met die meneer praten. Als Joop op het moment niet aan deze zaak mag werken, kan ik wel eens privé gaan neuzen. Dat kan niemand me verbieden. Bij het ministerie van Economi sche Zaken moet Gert Hoolwerf ge ruime tijd wachten. Want de portier moet nakijken, op welke afdeling ene meneer d'Astaing werkzaam is. Uit eindelijk blijkt de betrokkene niet in het hoofdgebouw te werken maar in een dependance in de stad. Hij krijgt het adres van de gedienstige portier en rijdt er heen. Daar her haalt zich dezelfde ritus als in het eigenlijke ministerie: de portier herinnert zich de naam maar moet wel een paar keer bellen, voor hij weet op welke afdeling de heer d'Astaing werkzaam is. Het is kamer 27 op de tweede verdieping. „Neemt u de lift maar," adviseert de portier. ..En het is hier binnen zonder klop pen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7