1 Eau L» 9% 7/ JÊL 91 r 4 De kievit op Schouwen-Duiveland ALBERT SCHWEITZER WERD HONDERD JAAR GELEDEN GEBOREN Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! 4 Afwijkingen aan ogen bij 45% van weggebruikers STREEKNIEUWS Spaarwinstbiljet J A met vaste looptijd. Rente tol 7/2/0 Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot Geeft I0011 naar sparen. SCHOUWEN-DUIVELAND, 15-1. la Sterna" het bluit van de Natuur en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, schrijft het lid de heer YV. Terpstra te Brouwershaven het volgende opmerkelijke over de instandhouding van de kievit. Van oudsher bestaat bij de platte landsbevolking en wel bij de natuur liefhebbers in het bijzonder de ge woonte de kievit te observeren. Deze bezigheid is zeer boeiend en is in hoofdzaak te danken aan het uitzonderlijke gedrag van het vogel paar. met name in het voorjaar. Over afbakening van territorium, verdediging van nestplaats, vlieg- wijze, vluchtgedrag, zou veel te ver melden zijn. Aan het gedrag van de ze bijzonder mooie vogel zou een apart artikel zijn te wijden. Dat nu is niet de bedoeling. Wat wel de bedoeling is, is om via gedragskennis en daardoor het vin den van het nest, de mogelijkheid aan te geven deze dappere vogel te beschermen. Als pachter van een jachtterrein (grootte ca. 300 ha) heeft, ondergete kende volgens contract het recht kie vitseieren te zoeken en eventueel te rapen in het betreffende terrein. Op landbouwgronden Het bovengenoemde gebied bestaat grotendeels (eigenlijk 100uit landbouwgrond. Schattenderwijs kan worden gesteld, dat de kievit, alhoe wel weide vogel genoemd, voor 40 'Vu zich ophoudt op de landbouwgron den. Zo ook in de naaste omgeving van Brouwershaven. In hef vroege voorjaar, half maart- april begint de kievit (hij) reeds als eerste kuiltjes te draaien en het wijfje gaal over lot eiafzetting en broeden. Er werden door mij tussen 26 maart en 5 april 21 nesten gevonden met in totaal 53 eieren. Van deze 21 nesten bevonden er zich slechts 5 in de wintertarwe, de rest - in totaal 16 nesten - lagen in nog niet bewerkte landbouwgrond. Deze laatste nesten zouden onherroepelijk verloren gaan, tengevolge van grondbewerking. Er werd een poging ondernomen, door het wegnemen van de eieren, de kievit te bewegen zich te ver plaatsen naar aangrenzende winter tarwe. Ik meen te mogen zeggen, dat dit in zes gevallen lukte. In totaal had ik zodoende 11 volle nesten gelokaliseerd. Nesten die dus min of meer op veilig terrein lagen. UTRECHT, 13-1. Uit een in op dracht vtan Veilig Verkeer Neder land gedaan onderzoek onder zo'n 2600 weggebruikers blijkt dat 45 procent van de geteste mensen één of meer afwijkingen van het ge zichtsvermogen vertoonde. De bij het onderzoek betrokken personen waren allen vrijwilligers zodat de steekproef niet representatief is voor de totale groep weggebruikers. Maar de aan het licht gekomen re sultaten geven wel een behoorlijke indicatie, aldus hei WN. Een verdere analysering van de testgegevens toont aan, dat in de leeftijdsgroep van 60 jaar en ouder bij 70 procent één of meer afwijkin gen van de ogen werden gekonsta- teerd. Het laagst lag dit percentage bij de groep tot 10 jaar, namelijk 35 procent. Ongeveer 20 procent van de getes te mensen had problemen met de dieptewaarneming: bij 12 procent was de aanpassing van de ogen aan het donker na verblinding niet in orde, aldus het VVN. Wel is het noodzakelijk de nesten te voorzien van een duidelijk merk teken (stokje van Vz meter lengte, geplaatst op 1 meter afstand van het nest). Grondgebruikers Zeer belangrijk is de medewerking van de grondgebruikers. De betrok kenen dienen gewezen te worden op de betekening van de geplaatste merktekens en de bedoeling daar van. Immers de percelen tarwe worden ook nog blootgesteld aan bewerking (kunstmest strooien, soms uitdun ning d.m.v. een eg, onkruidbestrij- ding). De nesten werden door mij gedurende de broedperiode regelma tig gecontroleerd en tot mijn vol doening kan ik meedelen, dat op één uitzondering na, alle nesten volledig zijn uitgelopen. De jonge vogeltjes werden nadien vaak gezien in de halfdroge sloten, ijverig zoekend naar voedsel. Het ouderpaar op de slootkant, de om geving verkennend. Bij het minste gevaar in de aanval. Met dank voor de medewerking van de heren boeren. Studie over jonge boeren Op vrijdag" 17 januari wordt in „De Caisson" te Kapelle een studiedag georganiseerd over jonge boeren. Thema voor die dag is :„Het gezins bedrijf". Inleidingen worden gehou den door de heer W. de Wolf, S.E.V.- er van de C.B.T.B. over het onder werp: Relatie gezin-bedrijf, de heer J. Markusse, S.E.V.'er van de Z.L.M. ovei- het onderwerp: „Het gezinsbe drijf in relatie tot mogelijke vormen van samenwerking". Verder wordt een inleiding gehouden door de Boe rengroep Wageningen over het on derwerp: „Het gezinsbedrijf in re- latie tot maatschappelijke ontwikke lingen". Na een luchtpauze, wordt een forumdiskussie gehouden. Nagedachtenis I. Kwaak heidacht in vergadering Waterschap In de woensdagmorgen gehouden algemene vergadering van het be stuur van het Waterschap Schou wen-Duiveland werden, na een woord van herdenking door dijk graaf A. M. Geluk, enige ogenblik ken stilte in acht genomen ter ere van de nagedachtenis van het op 3 december jl. plotseling overleden lid van het dagelijks bestuur, de heer J. Kwaak te Oosterland. Nadat de heer Kwaak op 16 okto ber 1948 tot dijkgraaf van het water schap Ooster- en Sirjansland was benoemd, volgde per 1 januari 1959 - bij de concentratie van de water schappen - zijn benoeming tot lid van het dagelijks bestuur. Hij was gezworene voor het distrikt 8. Ook in het nieuwe waterschapsfc'ëstel per 1 januari 1975 zou de heer Kwaak een plaats in het dagelijks bestuur hebben gekregen. Zijn benoeming tot gezworene was bij Koninklijk Besluit van 26 november 1974 geschied, vóór zijn heengaan. Het bericht van deze benoeming bereikte het bestuur pas later. Van 1953 tot 1963 was de heer Kwaak ook lid van de Agrarische Commissie Schouwen-Duiveland van de Herverkaveling Cie. Zeeland. In deze drie funkties heeft de heer Kwaak belangrijk werk voor de pol ders en in waterschapsverband ver richt. Hij kende de polders door en door. en was vertrouwd met de spe cifieke problemen. Hij genoot groot vertrouwen bij de ingelanden en verrichtte zijn werk eerlijk en plichtsgetrouw. „Wij allen zijn hem veel dank verschuldigd, in het Lij- zonder de ingelanden uit Oosterland en Bruinisse", aldus dijkgraaf Geluk. ZIERIKZEE Afd. Philatelica Op maandag 20 januari wordt in de Mondragon-foyer een vergadering gehouden van de afd. Schouwen- Duiveland van Philatelica. Huisnummering Oudeweg In verband met het gereedkomen van een bedrijfshal van het tractor- bedrijf Kloet, het voornemen om op dit terrein nog een nieuwe wóning te bouwen, verder de voorgenomen bouw van een woning bij de bloe misterij Padmos en de inmiddels vol tooide bouw van een woning van de heer Jan W. van de Velde, is het noodzakelijk geworden de Oudeweg in zijn geheel te vernummeren. De vernummering is als volgt ge schied: Tractorbedrijf Kloet, Nieuwe Kooiweg 2, wordt Oudeweg 1; re servenummer eventuele nieuwbouw wordt Oudeweg 3; L. A. Landman, Oudeweg 1 wordt Oudeweg 5; Th. J. Volkeri, Oudeweg 3 wordt Oudeweg 7; A. P. Neerhout, Oudeweg 5 wordt Oudeweg 9; L. Sprengelmeijer-Bo- lijn, Oudeweg 7 wordt Oudeweg 11; Bloemisterij Padmos, Oudeweg' 7a wordt Oudeweg 13, Nieuw te bou wen woning H. Padmos wordt Ou deweg 15; reservenummer 17 en 19; Jan W. v. d. Velde, voorheen salon wagen wordt Oudeweg 21, Varkens houderij wordt Oudeweg 23; Joh. M. v. d. Velde, Oudeweg 9 wordt Oude weg 25; Fruitteel.tschuur wordt Ou deweg 27; J. Bolijn, Oudeweg 13 wordt Oudeweg 29; oude woning met landbouwschuur wordt Oude weg 31; W. Bolijn, Oudeweg 15 wordt Oudeweg 33. Het vernummeren van een weg of straat brengt voor de bewoners wat ongerief mee en in verband daarmee werd besloten de vernum mering eerst te laten ingaan op 1 januari 1975. Cursus Natuurgidsen Op maandag 20 januari wordt in de aula van de R.S.G. Prof. Zeeman de eerste les gehouden in de cursus Natuurgidsen van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland. Jaarfeest P.J.G. De Plattelands Jongeren Gemeen schap houdt op zaterdag 18 januari, het jaarfeest in Concordia. Een to neelvoorstelling vindt plaats en na afloop wordt gedanst met medewer king van „De Martinelli's". Verkeersproblematiek voor Vrouwenraad Op donderdag 23 januari in het Hervormd Verenigingsgebouw wordt door de Zierikzeese Vrouwenraad (de gezamenlijke Zierikzeese vrou wenverenigingen) een voorlichtings bijeenkomst met dia's belegd, waarop de heer T. Pfann, regionaal consulent voor Zeeland en West-Brabant van de Ned. Vereniging voor Veilig Ver keer, zal spreken. Nog steeds vallen er veel te veel, vooral jonge .slacht offers in het verkeer. Voorlichting over veilig" verkeer en ieders per soonlijke verantwoordelijkheid daar voor is daarom van het grootste belang. De avond is bedoeld voor man en vrouw, jong en oud, kortom voor iedereen, die veiligheid in het verkeer ter harte gaat. De toegang is gratis, aldus de Vrouwenraad. Vergadering N.C.V.B. Woensdagavond vond de eerste N.C.V.B.-vefgadering plaats in het Stijlvolle herdenking DEVENTER, 14-1. 14 Januari tvas het 100 jaar geleden dat de beroemde arts( filosoof, theoloog en Bachvertolkcr Albert Schweitzer in de Elzas werd geboren. Ter gelegenheid daarvan werd in Deventer het Albert Schweitzer- jaar officieel geopend met het uitgeven van een serie herdenkingszegels, alsmede het aanbieden van de Nederlandse vertaling van Schweitzer's nobcl- prijs-rede. i Üli *•- t 1 1 nieuwe jaar. De bijeenkomst werd door de presidente mevrouw De Boer-de Ruijter op de gebrukelijke wijze geopend. Na enige gebruikelijke mededelin gen en het voorlezen van de versla gen over het afgelopen jaar vond een bestuursverkiezing plaats. Als presi dente werd m.a.s. gekozen mevrouw Van Opijnen-Brouwer en als nieuw bestuurlid, mevrouw Van der Male- Paasse. Mevrouw De Boer-De Ruij ter heette de nieuwe presidente en het nieuwe bestuurslid hartelijk wel kom en wenste hen veel wijsheid en sterkte toe. Zan dankte mevrouw Varel-Kloet voor al het werk voor de N.C.V.B. gedaan. Vervolgens dankte mevrouw Varel de scheiden de presidente mevrouw De Boer voor hhar werk. De scheidende bestuurs leden kregen een lepeltje aangebo den. Na de pauze vertoonde mevrouw De Jonge dia's van het verenigings reisje. Een en ander viel zeer in de smaak. Nadat met gezomenlijk zin gen was gesloten eindigde mevrouw Varel met dankgebed. HAAMSTEDE Filmdag Jeugdsociëleit „Big S" Door een team van de jeugdsocië- teit «Big S" werd j.l. zaterdag een filmdag georganiseerd, 's Morgens werd een programma voor de jeugd tot 6 jaar vertoond, terwijl in de middag de jeugd tot 15 jaar een pro gramma werd aangeboden. ,'s Avonds was er een programma voor de ouderen waarbij o.m. een film over de Maffia in Amerika werd vertoond. Bij het avondpro gramma was de, soos tot de laatste plaats bezet, terwijl ook de beide kindervoorstellingen zich in een goede belangstelling mochten ver heugen. De opbrengst van deze film dag zal ten goede komen aan een doel waarvan de bestemming nog na der zal worden bepaald. Op zaterdag 25 januari a.s. zal in de rekreatiezaal van de camping „Duinrand" aan de Hogeweg een rock and roll-avond worden georga niseerd waaraan muzikale medewer king zal worden verleend door de groep „Rocky West and the Hom burgers", vooraf gegaan door het op treden van de groep „Atlantis". Afd. N.C.V.B. Op dinsdag 21 januari vergadert in de rekreatiezaal van de Ger. kerk de afdeling Haamstede van de N.C.V.B.. De avond wordt verzorgd door de Watermij. Zeeland, met als thema: „Vervuiling van de Rijn". MÏDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 21 januari wordt in het raadshuis te Scharendijke, een vergadering gehouden van de ge meenteraad. De agenda telt een 18- tal punten. Schweitzer nan het orgel. De herdenkingsrede in het Schweitzercentrum te Deventer werd uitgesproken door ds. D. A. Werner voorzitter van het Albert Schweil- zerfonds in Nederland Ds. Werner schetste de „oerwoud arts van Lam'barene" als de man die ook voor ons een boodschap heeft, omdat hij ide anonimiteit doorbreekt door in zijn denken en handelen van de persoon uit te gaan. „Hij wil dat ieder mens de gelegenheid zoekt en schept waarin hij zich als mens aan oen ander mens kan geven". Schweitzer zoekt - aldus de spreker - naar de mens achter de rol die hij speelt of moet spelen in een vaak kille en collectieve samenleving. Dit deed hij ook bij zijn wetenschappe lijke studies over Bach en Goethe. Hij vroeg zich af: wie was Jezus? Wat. geloofde hij? Zo maakte hij een eind aan het liberale Jezusbegrlp van het begin van onze eeuw en plaatste hij hem tegen de achtergrond van hot laat-jodendom, zoals de theolo gen van onze dagen doen. „Reeds in 1901 speelt hij mee in de actualiteit van thans", aldus ds. Werner. De nationale Schweitzerherdcn- king wordt op 21 mei in Deventer gehouden. Dan zal Schweitzcrs kleindochter Chrlstiane Eckert op de Brink voor het Schweitzercentrum een monument onthullen en zal de Amstcrda.mse hoogleraar dr. C. W. Münnich een herdenkingsrede uit spreken onder de titel „Theorie werd praktijk". DUIVELAND Afd. Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 22 januari houdt de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het vere nigingsgebouw te Oosterland, de jaarvergadering. Op deze vergade ring vindt bestuursverkiezing plaats. Aftredend en niet-herkiesbaar zijn de dames mevr. Koopman-de Roo en Vis-v. d. Burg. Aftredend en wel herkiesbaar is mevr. Bouman-Fride- richs. BRUINISSE Geslaagd Voor het propaedeutisch examen scheikundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft, onze plaatsgenoot, de heer A. de Ronde. Vergadering N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Chr. Vrouwenbond vergadert deze week een week later dan gewoonlijk en wel op donderdag 23 januari in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. De schoonheidsspecialiste mevrouw M. Gudde uit Zierikzee zal een de- mpnstratie geven en vertellen over haar werk en wat daarbij te pas komt. Januari draagt nog iets mei zich van de hang naar terug zien, zoals die bij elke jaarwisseling zich voor- doel. Hier dan nog eens „den tram" in het struweel van het voor-oorlog- se Schuddebeurs. Als men bedenkt dat Utrecht weer de paardetram te voorschijn haalt, denkt men wel eens Oud papier Zaterdag 18 januari komt de mu ziekvereniging „Nu met Hope" weer om oud papier. Men wordt wol ver zocht het gereed te zetten, want de dagen zijn kort en de route over heel Bruinisse is lang. Pech voor sportvisser De heer J. D. uit Rotterdam had maandagmorgen gedacht, op Brui nisse een fijne visdag te zullen heb ben. Maar of het nu aan de datum lag (de 13e) het werd een echte pech dag. Want toen hij op de Boomdijk zijn wagen probeerde te keren, kwam hij terecht op de afrit naar de kantine van rekreatieoord Stoof pol der. De auto ging glijden en was niet meer te houden, zodat hij kantelde en tez'echt kwam in de tuin van de heer P. Maaskant, onder aan de dijk. De heer D. kwam met de schrik vrij, maar de wagen werd beschadigd. Een kraan van de firma Joh. Giljam zette even later alles weer boven op de dijk. Advertentie BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 21 januari wordt in het Jeugdgebouw, een vergadering gehouden van de aid. Brouwersha ven van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Op deze vergadering vindt een bestuursverkiezing plaats. Aftredend en herkiesbaar is mevr. Drijgers-van Liere; aftredend en niet herkiesbaar is mevr. Van Putte-Ver- sprille. Als kandidaten staan ge agendeerd, de dames mevr. Sehou- wenaar-Lindenbergh en mevr. Hanse-van Splunder. Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Brouwers haven vergadert, op maandag 20 ja nuari a.s. in het stadhuis. De agen da vermeldt o.a. verlening eervol ontslag aan de hoer K. Bijl als ha venmeester: benoeming gemeente ambtenaar III gemeentewerken; in standhouding openbare lagere scho len Noordgouwe cn Zonncmaire; voordracht woningwetwoningen aan de woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee; vaststelling der begroting 1975; vaststelling bedrag per leerling als bedoeld in arl. 55 bis der L.O.-wet 1920 voor hot jaar 1975; cn vaststelling lo wijziging gemeentebegroting 1975. DREISCIIOR Feest voor hefp-jeugd Meer dan 60 kinderen uit Drei- schor heb'Uen in het rampjaar 1974 'bij de boeren in Dreischor op het land bij de oogst geholpen. Deze kin deren krijgen woensdag, 22 januari in de oude school te Dreischor een feest aangeboden. Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 7%, of zes jaar vast met een rente van 91/2%. Berekend op basis van rente op rente. Hoe gaat dat nu precies in z'n werk? Heel eenvoudig. Een voorbeeldje: u koopt een Spaarwinstbiljet voor f 873,44. Na twee jaar krijgt u f 1000,- uitbetaald. Ander voorbeeld: u koopt er één voor f 2.900,58. Zes jaar later betalen we f 5000,-. De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten zijn namelijk na twee jaar jaarlijks inwisselbaar. Afhankelijk van de gekozen spaartermijn (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente van resp. 61/2,71/a, 8 of 9%. Berekend op basis van rente oprente.Voor uw gestorte f 1000,- bijvoorbeeld, betalen we na 5 jaar f 1.538,23. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4