VOLGENDE WEEK VALT DE GROTE SLAG OVER LANDBOUWPRIJZEN Egypte zou akkoord willen met Israël De opvolging van de „Starfighter" Hulp voor ontwikkelings landen Bevolking somber over ekonomie C.A.O.-overeenstemming in bouw Akkoord over Angola Kostenstijging in 1974 J^amsoa Voortgaan met de onderdelen van het projekt 2 AGENDA Ijsbergen oorzaak groene winter Dodelijke lekkernij *0eUlalu Sombere stemming in Brussel Onder voorwaarden BRUSSEL, 15-1. Twee dagen vergaderen - maandag en dinsdag in Brussel - heefl de standpunten van de negen landbouwministers van de E.E.G., over de per 1 februari in te voeren prijsverhogingen voor de Euro pese landbouw, niet tot elkaar gebraelit. Volgende week komen de ministers opnieuw bijeen. „Ik heb de gehele volgende week vr\j gehouden", aldus de Nederlandse minister van landbouw mr. Van der Stee. De Nederlandse bewindsman had van het tweedaags debat in Brussel een „uiterst sombere" indruk overgehouden. Wij staan verder van elkaar dan ooit. zo zei htf in Brussel. Uitgangspunt van de Nederlandse minister voor het grote debat volgende week, is dat er in de Europese landbouw eerst orde op monetaire zaken gesteld moet worden. Daarna ben ik pas bereid om over prijzen te praten, zo zei hij. uil, ook ul omdat onderhandelingen tussen de EEG en ontwikkelingslan den over een achtjarig contract voor suikerleveringen mislukt zijn. Friki wil nog meer mensen kwijt UTRECHT. 15-1. De directie van de pluimveeslachterij Friki wil na de sluiting van het bedrijf in Oostzaan en de halvering van het bedrijf in Twello, waardoor al 100 van de 1800 personeelsleden zijn afgevloeid, nog eens 175 a 225 man kwijt om na de reeds gerealiseerde re-organisatie maatregelen tot een gezonde be drijfsvoering te kunnen komen. Woensdag is aan de ondernemings raden van de bedrijven in Boxmeer, Wezep, Twello, Oosterwolde en Ze venaar en aan de voedingsbonden van NVV, NKV en CNV meegedeeld, dat het reeds gehalveerde produktie- bedrijf in Twello (ongeveer 80 over gebleven personeelsleden na de hal vering per 3 januari jongstleden), eerder moet worden gesloten dan was overeengekomen. In de overige bedrijven zullen nog eens 100 a 150 personeelsleden moeten afvloeien via natuurlijk verloop. Tarieven autorijscholen hoger DEN HAAG, 15-1. De ministers van economische zaken en van ver keer en waterstaat stemmen er mee in, dat de autorijschoolhouders hun lesprijzen per uur met f 2,75 (inclu sief B.T.W.) verhogen ten opzichte van het niveau dat toelaatbaar was op grond van de prijzenbeschikking rijonderricht motorrijtuigen 1974. Deze toestemming is verleend met het oog op de stijging van de loon kosten en van een aantal andere kosten, aldus een mededeling van het ministerie van economische za ken. DEN HAAG. 15-1. Nu minister John McLucas voor luchtmachtza ken van de Verenigde Staten maan dag bekend heeft gemaakt dat de Amerikaanse luchtmacht de General Dynamics YF 16 eenmotorige licht gewicht straaljager voor verdere ontwikkeling heeft verkozen boven de tweemotorige Northrop YF 17, heeft General Dynamics meegedeeld dat de opdracht is ontvangen voor het ontwikkelen en bouwen van elf eenpersoons- en vier tweepersoons uitvoeringen van de YF 16. Met de bou wvan deze serie zal in juli aan staande worden begonnen. Er zal naar worden gestreefd het eerste toestel in het laatste kwartaal van 1976 zijn eerste vlucht te laten ma ken. DEN HAAG. Dit is het Nederland se paradepaardje van hel kunstijs, Dianne de Leeuw, het in Amerika wonende kunstrijdstertje, tijdens de training op de ijsbaan „De Uithof" in Den Haag, voor de Nederlandse kam pioenschappen kunstrijden, vrijdag en zaterdag a.s. in de Amsterdamse Jaap Edenhal. Geen van de ministers heefl zich tijdens de tweedaagse zitting duide lijk uitgesproken over wat zij over de voorstellen van de Europese Commissie (globaal 9,3 procent prijs verhoging) denken. De algemene in druk was wel dat de tegenstellingen over de graanprijsverhoging over brugbaar zijn. Wat er echter met het rundvlees moet gebeuren is een van de moeilijkste problemen. De ministers hebben ook over de suikervoorziening in Europa gespro ken. De Gemeenschap heeft een glo baal tekort van één miljoen ton sui ker. De raad heelt vorig' jaar al de Europese Commissie gemachtigd 200.000 ton aan te kopen op de we reldmarkt. De levering van de laat ste 40.000 ton daarvan wordt van daag (donderdag) aanbesteed. De aankoop van deze 200.000 ton is nog al duur uitgevallen, aldus minister Van der Stee. De suikervoorziening in de Gemeenschap ziet or somber FRANKFORT, 15-1. De huidige groene winter met temperaturen rond 13 graden .is volgens weerkun digen in Frankfurt veroorzaakt door een toeneming van de ijsbergen aan de oostkust van Canada en de V.S. die sinds 1971 is waargenomen. Door het „circulatie-evenwicht worden grote delen van Europa mei warme lucht overspoeld. Raketien en straalvliegtuigen kunnen voor de ze grillen van het klim&at niet ver antwoordelijk worden gesteld. Bouwmateriaal uit huisvuil DEN HAAG, 15-1. Het VVD eerste kamerlid Zoutendijk heeft minister Vorrink (volksgezondheid) schrifte lijk gevraagd of zij bezwaren heeft tegen uit huisvuil ontwikkeld bouw materiaal, „Vamton" geheten. Hij wil ook van de minister weten of de VAM (Vuilafvoermaatschappij) van plan is met het bedrijfsleven te pra ten over de toepassing van „Vamton", dat voor een deel beton zou kunnen vervangen en niet al te duur zou zijh. Wil de Stichting Verwijdering Af valstoffen eerst een onderzoek en hoe lang gaat zo'n onderzoek duren? vraagt de heer Zoutendijk verder. En: vindt de minister ook niet, dat het als grondstof gebruiken van af valstoffen één der doelstellingen moet zijn van het vuilverwijderings- beleid? BRUSSEL, 15-1. Woensdagmid dag om half zes yjjn de ministers van de negen EEG-landen en 46 ontwik kelingslanden in Brussel begonnen aan hun eerste gemeenschappelijke bijeenkomst sinds maandagavond. Twee dagen en twee nachten is er in Brussel alleen in werkgroepen vergaderd om de toekomstige be trekkingen tussen de EEG en de ont wikkelingslanden in Afrika, het Ca- raibisch gebied en Pacific (ACP- landen), te regelen. Woensdag is er in Brussel in zo verre een doorbraak in de situatie gekomen dat de negen EEG ministers besloten hun toekomstige financiële hulp aan de ACP-landen te verrui men. Ze besloten in plaats van de oorspronkelijke toegezegde 3 miljard rekeneenheden, nu 3,15 rekeneenhc- den (9,7 miljard gulden) ter beschik king te zullen stellen voor vijf jaar tijd. Het Nederlandse aandeel is in dit fends 7,95 pet. ofwel ruim 25 miljoen rekeneenheden of 776.317.500 gulden. (De waarde van de rekeneen heid voor dit fonds is gesteld op f 3.10). AMSTERDM. 15-1. Een méer- derheid van de Nederlandse bevol king, 52 procent, vindt dat de econo mische vooruitzichten voor 1975 voor ons land tamelijk ongunstig zijn. Drieentwintig procent zag de toestand zelfs als zeer ongunstig. Dit blijkt uit een representatieve steek proef die het Nipo midden december vorig" jaar genomen heeft. Eenentwintig procent van de on dervraagden dacht dat het wel los 1 zal lopen met de economische voor uitzichten terwijl maar één procent een goede ontwikkeling voorzag. Zesenveertig procent vond dan ook dat de regering de vooruitzichten te optimistisch beoordeelde. Tien procent daarentegen dacht dat de regering de toestand te pessimistisch zag. Van de PvdA stemmers vond 35 procent de beoordeling door de re gering te optimistisch. Voor de PPR was dit 45 procent. Voor de ARP 46 procent. Voor de KVP 47 procent. Voor de CHU 60 procent en voor de VVD 64 procent. Van hen die meen den dat 1975 een zeer ongunstige ontwikkeling te zien zal geven meen de 65 procent dat de regering te op timistisch is. Van hen die de toe stand als tamelijk ongunstig zagen vond 49 procent de regering te opti mistisch. Optimisten vonden de re geringsmaatregelen grotendeels juist DAMASCUS'TEL AVI V BEIROET, 15-1. Egypte zou zich in beginsel be reid hebben verklaard met Israël een akkoord van drie jaar over troepen scheiding in Sinaï af te sluiten, als de Israëli's als tegenprestatie de olie velden van Aboe Rodeis en strate gisch belangrijke bergpassen willen ontruimen. Het Israëlische dagblad „Ycdiolh Aharonoth" berichtte woensdag uit Washington dat president Sadat van Egypte tegelijkertijd had laten door schemeren dat als een soortgelijk ak koord met Israël tot stand zou ko men, niet-Israëlische schepen met ladingen uit Israël weer gebruik mo gen maken van het ie heropenen Suezkanaal. In een gesprek met Franse juris ten verklaarde Sadat in Cairo dat zijn land in een verlenging van het mondaat van de Uno-vredesmacht (UNEF) zal toestemmen, als de Isra eli's bereid zijn op alle drie(de fron ten hun troepen terug te trekken. Het mandaat van de V.N-troepen verloopt in april. UTRECHT, 15-1. De onderhandc- lingsdelegaties van werkgevers- en werknemersorganisaties in de bouw nijverheid zijn het in grote lijnen eens geworden over de nieuwe e.a.o. voor de 300.000 werknemers in deze bedrijfstak, waarvan er nu ruim 50.000 werkloos zijn. De partijen zijn het eens over een loonsverhoging van 1.6 procent en een extra verhoging van f 1,50 per week voor groep drie (de laagstbe taalden). die bovendien kan rekenen op een vloer van f 175,per procent prijsstijging. De andere loongroepen krijgen deze vloer in de prijscom pensatie niet. De vakantietoeslag wordt met een kwart procent verhoogd tot zevenen eenhalf procent. Uitbreiding van .vakantie komt er dit jaar niet, maar in 1976, volgend jaar dus, kunnen de bouwvakkers rekenen op een aan eengesloten vakantie van drie we ken, een primeur in de bouwnijver heid. i - PENINA, 15-1. Portugal en de drie bevrijdingsbewegingen van Angola hebben woensdagavond om 23.40 uur (onze tijd) het akkoord getekend dat deze Portugese kolonie op 11 novem ber van dit jaar onafhankelijkheid verleent. Het akkoord, het meest gecompli ceerde van de vier onafhankelijk heidsregelingen die Portugal tot nu toe met zijn koloniale gebieden heeft getroffen, voorziet in een overgangs regering voor dit Westafrikaanse ge bied waaraan de drie bevrijdingsbe wegingen en Portugal zullen deelne men. Van Portugese zijde werden handtekeningen gezet door minister van buitenlandse zaken Mario Soa- res, diens collega voor overzeese ge bieden Antonio de Almeida Santos en minister zonder portefeuille Er nesto Melo. Voor de bevrijdingsbe wegingen tekenden Holden Roberto (FNLA), Agostinho Neto (MPLA) en Jonas Savimbi (UNITA). DEN HAAG, 15-1. De kosten van het levensonderhoud zijn in 1974 met 18,9 procent gestegen. De prijs stijging in december was 0,4 procent zo heeft het centraal bureau voor de statistiek berekend. Dit betekent dat medio december het prijsniveau 10,9 procent hoger was dan op dat tijd stip in 1973. Het prijsindexcijfer van de ge zinsconsumptie dat het bureau voor de statistiek maandelijks samenstelt liep op van 148,1 midden november tot 148,7 midden december. KYOTO, 15-1. Een bekende Ja panse acteur. Mitsugoro Bando, is donderdag in Kyoto overleden na het eten van engel vis. Hij was 68 jaar. Engel vis is een Japanse lekkernij, maar met een gevaarlijke eigen schap:: de vis bevat een zakje krach tig dodelijk gif. Volgens de statis tieken heeft de engelvis al meer slachtoffers gemaakt: in 1973 over leden 27 mensen, en in 1974 22 men sen na het nuttigen van hun lieve lingsgerecht. Een raam wordt schoon CANTERBURY, 15-1. - Een van de beroemde glas-in- loodramen van de kathedraal van Canterbury, dat zoals alle ramen van de kathedraal ern stig is aangetast door het vochtige klimaat en de lucht vervuiling, zal worden schoon gemaakt en gerestaureerd. Een zo omvangrijk en geduld- ver g end kostbaar werk, dat degene, die het restauratie werk leidt, Frederick Cole, een beroep heeft gedaan op vrouwelijke vrijwilligers, die zoals hij verklaarde: „Niet zo gouw verveeld zijn, het geduld hebben en ook de zachte vin gers, die voor dit werk nodig zijn". Het herstellen en schoonmaken van glas is een zeer langzaam proces. Een en kel ruitje kan soms zes maan den vergen en twintig ver schillende handelingen verei ken. Het raam, dat het eerst aan de beurt komt, stelt de figuur van Adam voor, die een spa in de hand houdt. De ramen do leren uit de 12e, 13e en 15e eeuw. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdagavond en zondagavond öaarop QReep SMnson öe Beiöe miööelste zuilen waarop liet geitouw Rustte en sAtnson zeiöe: öAt ik met öe filistijnen stenve, Richtererv Paramount Pictures presenteert CECIL B.DEMILLE'S meesterwerk en Technicolor Éen Paramount re-release uitgebracht door Cinema International Corporation Aanvang 8.00 uur Toegang alle leeftijden Barre schade na inbraak DEN HAAG, 15-1. Inbrekers heb ben in een kantoor aan de J. Schim- melpenninckstraat in Den Haag voor f 10 mille schade aangericht bij hun speurtocht naar buit. Kasten en deu ren en een antiek bui'eau werden opengebroken. Waarschijnlijk omdat zij niet vonden waar zij op uit waren smeten de indringers inkt door het kantoor en deponeerden zij de ad ministratieve bescheiden in een aquarium om vervolgens met lege handen te vertrekken. Zeepfabriek dicht? APELDOORN, 15-1. De direktie van de Apeldoornse zeepfabriek Haas en Van Brero heeft woensdag meegedeeld dat sluiting van het be drijf op langere termijn onvermijde lijk lijkt. Het 58 man tellende perso neel zou hierdoor op straat komen te staan. De direktie zegt in een com muniqué. dat is uitgegeven na be spreking van een doorlichtingsrap port met de ondernemingsraad dal een der belangrijkste oorzaken voor de teruggang der aktiviteiten ligt in de verminderde belangstelling van de consument voor met waspocder verbonden spaarsystemen. Callenbach en Bosch en Keuning fuseren BAARN. 15-1. Uitgeverij Callen bach in Nijkerk gaat definitief over naar de groep Combo van Bosch en Keuning in Baarn. De uitgevers- funktie van Callenbach (8 man per- soneel) blijfl onder de bestaande di rektie in Nijkerk uitgeoefend wor den, terwijl de economische coördi natie en dienstverlening vanuit de organisatie van het moederbedrijf in Baarn zal plaatsvinden. Do transak- tie zal gedeeltelijk via aandelenruil plaatsvinden, aldus Bosch en Keu ning. 'I Lange Uur: Kunstoxpositio, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Vrijdag 17 januari Goes ..De Prins van Oranje". Agrarische studiedag. 9.30 uur (zaal open). Herv. Ver.-gebouw. Familieavond Chr. PJattelandsorganisaties, 1.9.30 uur. Kapelle „De Caisson", 14.30 uur, studiedag jonge boeren. Zaterdag 18 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Samson ^n Delilah. Concordia, 19.30 uur jaarfeest P.J.G. Renesse Dorpshuis, 19.30 uur. uitvoering Luc- tor el Eemrgo. Zondag 19 januari Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, film Samson en Delilah. Maandag 20 januari Zierikzee Mondragon-foyer, 20.00 uur, afd. Philatelica. Aula R.S.G. Prof. Zeeman, 20.00 uur, cursus natuurgids. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, heroprichtingsavond zangvereniging V.Z.O.S. Dinsdag 21 januari Haamstede Hotel R.T.M.-station, 20.00 uur. Jaar vergadering V.O.L. „Pomona". Rekreatiezaal Ger. kerk, N.C.V.B.- afdeling, 19.45 uur. Middenschouwen Raadhuis Scharendijke. Vergadering gemeenteraad, 19.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, 20.00 uur. afd. Plal- telands vrouwenbond. Nieuwerkerk Dorpshuis. Afd. Bejaardenbond. Woensdag 22 januari Dreischor Oude school, feest voor help-jeugd, 14.00 uur. De Oosterschelde DEN HAAG, 15-1. Over anderhalf jaar behoeft er geen tot een in alle details uitgewerkt plan voor de af sluitbare dam in de Oosterschelde op tafel tc liggen. Aldus heeft minister Westerterp van verkeer en water staat geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Aanljes en Schakel (beiden ARP). Als over anderhalf jaar blijkt dat in onvoldoende mate kan worden voldaan aan de voorwaarden voor 70'n dam - de voorwaarden inzake de kosten, de uitvoeringsduur en do betrouwbaarheid van do construc tie - dan zou alsnog tot afsluiting van de Oosterschelde moeten wor den overgegaan, aldus minister Wes terterp. Hij verwacht echter dat over an derhalf jaar. als aangenomen wordt dat do afsluitbare dam gebouwd kan worden, voort moet worden gegaan met hel technische werk ten behoeve van do voorbereiding en uitvoering van onderdelen van het project. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afd. Duiveland Plattelandsvrouwenbond. Donderdag 23 januari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur, voorlichtingsbijeenkomst Veilig Verkeer, georganiseerd door de Zie- rikzeese Vrouwenraad. Herv. Ver.-gebouw. 20.00 uur. Vrou wenraad. Afdeling N.C.V.B., 19.45 uur. De afdeling Bruinisse van de Ned. Vrijdag 24 januari Bruinisse Dorpshuis. Uitvoering „Nu met Ho pe", 20.00 uur. Zaterdag 2S januari Haamstede Camping „Duinrand" Jeugdsoos Big „S", 20.00 uur. Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering Luc- Tor et Eemrgo. Vrijdag 31 januari Oosterland Conferentiekamer, feestavond Ver. voor Openb. Onderwijs. Dinsdag 4 februari EUemeet Dorpshuis, 13.30 uur, cursus verzor ging kamerplanten afd. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwen Bond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zei Recfaktle: M. J Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 Ot 4188 Bezorging: (01110) 4188 De apparatuur van Bloeinenhovekliniek AMSTERDAM. 15-1. De Haarlem se hoofdofficier, mr. J. L. A. Andrea gaat bij de rechtcr-commissaris in Haarlem een vordering indienen dat deze gevolg geeft aan het hem door hel Gerechtshof in Amsterdam ver leende verlof tot huiszoeking in de abortuskliniek Bloemcnhove in Heemstede Ier inbeslagneming van de medische apparatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2