MIDDENSTAND TEVREDEN MET ONTWERP WINKELSLUITINGSWET WATERSCHAP KOMT IN HOEK WAAR NOGAL WAT SLAGEN VALLEN Appelsap fles 0,68 liter SOMBERE „TROONREDE" VAN FORD DE ZIERIKZEESCHE COURANT Beperking autoverkeer op Terschelling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 januari 1975 131ste jaargang Nr. 21625 WAARIN OPGENOMEN V/ty (1797- 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Installatie algemene vergadering waterschap Personeel ziet het anders Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Schoonheid is kracht; een glimlach haat zwaard. Charles Reade UTRECHT, 15-1. Hot Koninklijk Verbond van Onder nemers (K.V.O.) heeft woensdag laten weten inge nomen te zijn met een door staatssecretaris Hazekamp ingediend wetsontwerp voor een nieuwe winkelslui tingswet. „Wij zijn blij dat de staatssecretaris het in principe aan de ondernemers overlaat wanneer ze 's avonds open zijn of niet", aldus K.V.O.-secretaris nir. S. Doorenbos in een voorlopig commentaar. Het K.V.O. beoordeelt het positiefwerp de zaterdag-openstelling' ge- dat Hazekamp in principe de onder nemers de vrijheid laat. „Bij za ken als koopavond wel of niet, moeten sociaal-economische motie ven de doorslag geven, niet poli tieke. Dat blijkt wel uit de gebeur tenissen in Amsterdam. Daar is des tijds om politieke motieven de koop avond afgeschaft", aldus mr. Haze kamp. „En nu blijkt dat politieke be sluiten niet altijd even wel over wogen zijn, want het ziet er naar uit dat de zaak nu weer teruggedraaid gaat worden". Is het in principe een goede zaak dat de ondernemers zelf maar moe ten beslissen wanneer ze een koop avond houden, ze zullen wel moeten tonen die vrijheid ook aan te kun nen, aldus het K.V.O. De staatssecretaris speculeert erop dat dê ondernemers volwassen ge noeg zijn om te beseffen dat niet maar iedereen op eigen houtje kan gaan beslissen zijn eigen koopavond te houden. De ondernemers zullen terdege moeten beseffen dat het voor het dienstbetoon aan het publiek - en dus ook voor henzelf - van groot be- handhaafd blijft, zitten de vakbon den dwars. Vrij een koopavond kiezen bete kent dat de filiaalbedrijven in de grote steden de mogelijkheid krijgen de verscheidene avonden één of meer filialen open te houden. Dat be tekent extra concurrentie voor de eenmanszaken, aldus de bonden. „Zo komen we in het voorportaal van de vooroorlogse situatie, toen vrije avon den en een behoorlijke weekeinde- beleving voor het winkelpersoneel tot de hoge uitzonderingen behoor den". De vakbonden zeggen dat ze voor hun plannen om de winkels zater- dagmiddag na twee uur te sluiten, bijzonder veel bijval hebben gekre gen. Niet alleen van de vakcentrales en de organisaties van Werkende Jongeren, maar meer ook van het Verbond, de drogisten en de detail handel in aardappelen, groente en fruit. De vakbonden van winkelperso neel zijn alt(jd tegenstanders van wekelijkse koopavonden geweest. Ze zouden een koopavond op donderdag of vrijdag eventueel nog wel accep teren, indien daar als compensatie een vrije zaterdagmiddag voor het winkelpersoneel tegenover zou staan. TERSCHELLING, 15-1. Dg raad van Terschelling zal de eerstkomen de raadsvergadering moeten beslis sen over een voorstel van het college van b. en w. om de beperking van het gemotoriseerd verkeer op het ei land niet eerder in te voeren dan in 1976. Het principebesluit om deze be- perkng in te laten gaan voor het ko mende seizoen, stuitte bij de Advies commissie Ruimtelijke Ordening op praktische bezwaren. De tijd van voorbereiding zou te krap zijn en over de aanpassing van het open baar vervoer zal nader moeten wor den overlegd. In verband hiermee zou de maatregel pas 1 juni ib'To 1 Nederlands ChristelijkOndernemers moeten worden ingevoerd. Dijkgraaf Geluk: „Bewoners moeten uiteindelijk slagen opvangen" lang is om tot centrale afspraken te komen, liefst per branche.' In Den Haag bijvoorbeeld, bij de slagers, is gebleken dat het kon, maar er heeft aan die volwassenheid van de ondernemers in het verleden ook nog al eens het een en ander geman keerd, aldus K.V.O.-secretaris Doo renbos. Personeel teleurgesteld De vakbonden van winkelpersoneel zijn in het algemeen zeer teleurge steld over het door de staatssecre taris ingediende ontwerp voor een nieuwe winkelsluitingswet. Met name de vrije keuze van een wekelijkse koopavond en het feit dat in het ont- DRIESCHOR. Men houdt het niet voor mogelijk", maar op de meeste plaatsen, liggen de akkers toch weer op wintervoor, zij het dal de winter- larwe-inzaai geen normaal beeld vertoond. Orde niettemin op de vel den, na de waterramp, zoals hier onder Dreischor. Op de achtergrond de fraaie kerk. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 15-1. „Door verschillende oorzaken ko men we als waterschap in een hoek terecht waar nogal wat slagen vallen. Nu wordt niet zozeer het water schap zélf door die slagen getroffen. Het waterschap is slechts de doelcorporatie. Het zijn de ingelanden, de bewoners van Scliouwen-Duiveland, die de slagen moeten opvangen. Zij zijn het op wie alles uileindelijk wordt verhaald. Soms wordt dit we( eens vergeten". Aan het slot van een vrij sterk in mineur gestelde openingsrede, b(j de aanvang van de algemene vergadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland, kwam dijkgraaf A. M. Geluk woensdagmorgen in 's Landskamer, tot de duidelijke uitspraak: „Nogmaals, het gaat niet om het onpersoonlijke Waterschap zélf". In het tweede gedeelte van zijn rede, na de installatie en beëdiging van de per 1 januari 1975 in funktic getreden hoofdingelanden door ge deputeerde mr. J. F. Schlingemann - zie voor het verslag elders in dit nummer - wees dijkgraaf Geluk op het feit dat het Waterschap er een vierde taak heeft bijgekregen: de zuivering van het afvalwater. „Dat betekent op zich al een verzwaring en verbreding van de werkzaamhe den, maar ook de andere taken gaan meer van ons vergen; meer aandacht meer werk, meer geld, aldus de dijk graaf. De verdediging legen de zee, de primaire taak, is tengevolge van de regeringsbeslissing over de afsluiting van de Oosterschelde in een andere fase getreden. De gevolgen reiken ver. Voor de zuidkant van het wa terschap moet gerekend Worden op 18 km dijksversterkingen, terwijl uitgebreide bestoringen nodig zijn aan de vooroevers. „De gevaren van superstormen, hoge vloeden en van dijkvallen blijven ons bedreigen, nog vele jaren. Als waterschapsbestuur ders dienen we ons bewust te zijn van de risico's en de daarmee ver band houdende verantwoordelijkhe den", aldus de dijkgraaf. Door dc vier betrokken water schappen is inmiddels een bureau dijkversterking Oosterschelde inge steld, gevestig te Goes onder leiding van ir. P. H. van der Weelc. In de volgende vergadering zal een voorstel worden gedaan tot de offi ciële oprichting van dit bureau. Achttien miljoen De kosten verbonden aan de dijk versterking komen voor rijksreke ning. Voor Schouwen-Duiveland worden die glotfaal geschat op 18 miljoen. Getracht wordt dit jaar te starten met de praktische uitvoering en deze in 78 79 te voltooien. Dijkgraaf Geluk weer er op, dat naar de mening in het Waterschap de fi nanciële gevolgen van schade ver oorzaakt door hoge vloeden en door djjk- en ocvcrvallcn. na 1978 volle dig voor rijksrekening behoren te komen. „Deze risico's blijven nu im mers langer bestaan door dc recente beslissingen; het is onbillijk deze mede ten laste van de streek te laten komen." Op het gebied van de wegenzorg en de waterbeheersing zijn het voornamelijk de kostenstijgingen die het waterschap ernstige zorgen ba ren „De energiekrisis met prijsver hogingen voor elektriciteit, olie en teerprodukten treft ons zeer", aldus de heer Geluk. Het uitmalen van overtollig water in 1974, waarin het tweede halfjaar een hoeveelheid neerslag viel van 637,9 mm, kost het waterschap al leen al f 36.000 meer dan was be groot, dat is 42 °/'o. De waterbeheersing acht het be stuur een specifieke waterschapstaak iets wat van de wegenzorg niet meer gezegd kan worden. Te zwaar komt de financiële druk voor onderhoud van 370 km wegen te rusten bij de ingelanden van het waterschap. Het is de vraag of de uitkeringen krach tens de Wet Uitkeringen Wegen vol doende soelaas bieden om op dezelf de voet door te gaan. De dijkgraaf zei ernstige moeilijkheden in de toe komst te voorzien. (Vervolg pag. 3) Advertentie zooo n idee Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe regen In het algemeen veel bewolking met nu en dan regen; overwegend ma tige wind tussen zuid en zuidwest; minimumtemperaturen omstreeks 6 graden, maxima circa 8 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 jan. Zon op 8.40, onder 17.00 Maan op 10.09, onder 22.51 Eerste kwartier: 20 jan. (16.14) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 17 jan. 6.00 18.21 11.51 Doodtij: 22 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag werd op veel plaat sen in West-Europa een maximum temperatuur afgelezen. In ons land werden, evenals in zuid-Engeland, middaglemperaturen van omstreeks 13 graden gemeten. In midden-Frank rijk werd het zelfs 18 graden en aan dc voet van de Pyreneeën werden zelfs maxima van 20 graden bereikt. In West-Rusland was het weliswaar kouder, maar met een temperatuur van 3 graden boven nul is het ook daar vrij warm te noemen. Na het voorbijtrekken van een frontensysteem zullen de tempera turen donderdag iets lager worden, maar het blijft toch nog vrij warm voor de tijd van het jaar. Voor vrij dag wordt verwacht dat opnieuw een regengebied ons land zal bereiken. Na eerst nog enkele opklaringen neemt later de bewolking weer toe. MANILLA. Opstandige moslims hebben dinsdag op het eiland Jolo in het zuiden van de Filippijnen oen 41 man sterke legerpatrouille in een hinderlaag gelokt en al deze militai ren gedood. WASHINGTON, 15-1. President Ford lieeft hel Ame rikaanse Congres de somberste State of The Union in vredestijd aangeboden sinds de „grote depressie" van de jaren dertig en gepleit voor omvangrijke belasting verlagingen en strenge maatregelen voor bezuiniging op hel energieverbruik, om de economische recessie in de Verenigde Staten te hoven te komen. Ford vroeg het congres in zijn boodschap goedkeuring van de voor stellen die eerder deze week in het openbaar kwamen, zoals een korting van in totaal zestien miljard dollar op de belasting die particulieren en ondernemingen over 1974 verschul digd zijn. Hij pleitte voor een be lastingverlaging op langere termijn van in totaal 24,5 miljard dollar om de Amerikanen, vooral de arme ge zinnen. schadeloos te stellen voor de accijnzen en de invoerrechten die hij wil heffen op binnen- en buitenland se olie. Een van de maatregelen die hij wil nemen om het energiever bruik te beperken is een belasting op buitensporige winsten van de oliemaatschappijen. Achteruitgang De Amerikaanse president hield het congres voor dat de Verenigde Staten nog steeds het land zijn dat het beste in de menselijke behoeften kan voorzien maar hij wond er geen doekjes om dat de economische toe stand voortdurend achteruit gaat. Gebruikelijk is de State of the Union te openen met de opmerking dat het land in goede toestand verkeerd. President Ford begon ditmaal met de opmerking: de toestand van het land is niet goed. Miljoenen Ameri kanen zijn zonder werk. Recessie en inflatie knagen aan het inkomen van miljoenen anderen. De prijzen zijn te hoog en de omzetten zijn te klein. De president tijdens zijn rede 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1