Fanfarekorps Luctor et Emergo PROGRAMMA AANKOMST EN INSTALLATIE geeft twee uitvoeringen te Renesse COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND Politiemannen in India gedood RUIM 100.000 LEEGSTAANDE WONINGEN IN NEDERLAND <»amsoiu HARRIET FREEZER OVER „MANNETJE VROUWTJE SPELEN" ISRAËL VALT DORP AAN IN ZUID-LIBANON AGENDA ZEEHOND 1 ZUNDAPP 1975 I IHEMO SPECIAL I ZUIVEL 2 Zaterdag 18 januari nieuwjaarsreceptie MIDDELBURG, 13-1. l)e tweede helft van deze week zal wat de provincie Zeeland betreft, sterk in hel teken staan van de komst en de offieiële installatie van, als mede de kennismaking met de nieuwe commissaris der koningin, dr. C. Boertien. Een daarvoor opgesteld pro gramma zal zieli over drie dagen uitstrekken. NIEUW DELHI, 13-1. In de hoofd stad van de Indische provincie Mi- zoram zijn maandag drie hoge poli- tie-officieren doodgeschoten door drie gewapende Mizo-opstandelingen in politie-uniform, zo heeft het pers bureau van India gemeld. De stad heeft voor onbepaalde tijd een uitgaansverbod gekregen. Paragnost „ziet" atoombom in Midden-Oosten UTRECHT, 14-1. De Utrechtse pa ragnost Gerard Croiset heeft maan dagavond verklaard te hebben „ge zien", dat de steden Cairo en Beiroet en een deel van Tel Aviv waar schijnlijk tussen mei en september van dit jaar door een atoombom zul len worden verwoest. „Ik zie het beeld van Hiroshima", zei hij in een voor de NOS radio afgelegde verkla ring. NOS-funktionarissen waren daarbij aanwezig. „Het gaat slecht in de bouw" ZUID LAREN. 13-1. Het gaat slecht in de bouw. In deze bedrijfs tak zijn nu 35.000 werklozen, ofwel 70 procent meer dan op 1 januari 1974. In het bijzonder in het noorden staat de bouw er slecht voor. „Dit zei maandagmiddag de heer L. A. van den Bos, voorzitter van de Ne derlandse Aannemerspatroonbond, bij de opening van de vijftiende bouwvakbeurs in de Prins Bern- hardhoeve in Zuid Laren. Noodinentingen vee in Limburg DEN HAAG, 13-1. Wegens het op- treden van mond- en klauwzeer in enkele Belgische plaatsen, heeft minister mr. A. van der Stee (land bouw en visserij) een vervoersver bod en een verplichting tot enting van varkens en herkauwers (runde ren, schapen en geiten) ingesteld voor een gebied in het zuiden van Zuid-Limburg. De enting zal worden verricht in de periode 14-26 januari de ver plichte voorjaarsenting voor runde ren zal in dit gebied eveneens in ge noemde periode (dus versneld) wor den uitgevoerd. (Vervolg van pag. 1) (Vliehorst), de boringen en ontplof fingen in zee ten behoeve van de oliewinning en het lozen van afval water (de smeerpijp in het noorden) door de industrie. Gebleken is dat de weerstand van de jonge dieren is verzwakt, maar niet bekend is wat hier aan debet is. Do bij de dieren gekonstateerde infekties zijn veel ernstiger dan vroeger, terwijl ook het aantal geboorten, vroeger 25 aanmerkelijk is gedaald. Olievervuiling op zee geeft een grote kans op infektie waardoor on der de huid gezwelletjes (soms grote) ontstaan. Een klein lichtpuntje noemde dr. van Haaften het dat dit jaar het aan tal zeehonden bij de Wadden kon- stant is gebleven. Internationaal gaat men dit jaar in een ruimer verband onderzoekingen verrichten. Na de pauze werd bij een aantal kleurendia's een en ander nog eens verduidelijkt. Aan het slot bracht de heer Janse de heer Van Haaften dank voor het gebodene. I)c voorzitter deelde nog mee dat hij tijdens deze lezing tclefoniseh be richt had ontvangen dat dc Natuur- cn Vogelwacht Schouwcn-Duivcland dc SchoIIcvaer-prijs 1974 ten deel is gevallen. Deze prijs gaat naar ver enigingen welke zich onderscheiden op het gebied van bescherming van natuur en milieu. Advertentie illllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll Nieuwste kleuren E reeds leverbaar Zie etalage! 3 Weststraat 5 - Zierikzce E Inruil en financiering E niiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Het begint donderdagmorgen om 10 uur met een oriënterend gesprek van de heer Boertien en mevr. J. 11. Boertien-Velema met het college van gedeputeerde staten in dc vergader zaal van G.S. ten Provinciehuize. V.a. omstreeks half 12 zullen de me dewerkers en medewerksters van dc provinciale griffie aan de nieuwe commissaris en zijn vrouw worden voorgesteld. Des middags is er een kennisma kingsbijeenkomst met de hoofden van de provinciale diensten en de afdelingschefs van dc provinciale griffie, waarna om half 5 de fractie voorzitters uil provinciale staten ko men kennismaken. De officiële installatie van de heer Boertien in de vergadering van de Zeeuwse staten is vastgesteld op vrijdag 17 januari des middags half 3 in de Statenzaal. Sprekers zullen zijn waarnemend commissaris, de heer A. J. Kaland, het statenlid de heer C. Verdonk en dr. Boertien zelf. Kennismaking Na afloop is er voor statenleden en genodigden gelegenheid tot kennis making en aanbieding van geluk wensen in dc ontvangstruimten van het statencomplex. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bezoe kers van statenvergadering en ont vangst vanaf 2 uur hun auto's op het Abdijplein kunnen parkeren. Op zaterdag 18 januari des mid dags van 4 tot 6 uur zal, tijdens een door het provinciaal bestuur te or ganiseren receptie in de Statenzaal, de Zeeuwse bevolking in dc gelegen heid worden gesteld kennis te maken met de nieuwe commissaris en zijn vrouw. Deze ontvangst geldt tevens als Nieuwjaarsreceptie. Op deze mid dag zal, vanaf half vier. op het Ab- dijplein kunnen worden geparkeerd. DEN HAAG, 13-1. Op 1 oktober van het afgelopen jaar stonden er in Nederland 107.7C0 woningen leeg. Ten opzichte van april van het vo rige jaar betekent dit een toeneming van 7.200 woningen (7 procent). Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit berekend voor het ministe rie van economische zaken. Van de 107.700 leegstaande wo ningen waren er 10.200 zo bouwval lig dat zij niet meer voor 'bewoning geschikt waren. Van de wel bewoon bare lege woningen bevinden zich de meeste in het westen van het land (50.600), waar ten opzichte van april een toeneming werd geregistreerd van 2,3 procent van de woningvoor raad. Het kleinste aantal lege wo ningen is in het oosten van het land (14.900, oftewel 2 procent van de woningvoorraad). Verreweg dc meeste leegstaande woningen zijn dc wogenaamdc „ou de" weningen, die al een keer bc- wcondj zijn geweest. Deze woningen nameij ten opzichte van april toe met 9 preëent van 79.300, terwijl het aan tal leegstaande nieuwe woningen af nam met 1,3 procent tot 18.300. Dit laatste cijfer houdt aldus het CBS in, dat gedurende de pex-iode vail 1 april 1974 tot 1 oktober 1974 de vraag naar „nieuwe" woningen groter is geweest dan de woningpro- duktie in die periode. Van de nieuwe leegstaande woningen staat 52 pro cent langer dan vier maanden leeg. Bij de oude woningen ligt dit per centage lager, namelijk 46 procent. RENESS|£, Zaterdagavond 18 en 25 januari geeft het fanfarekorps Luctor et Emergo uit Renesse zijn jaarlijkse pitvoeringen in het Dorps huis van Renesse. Dc eerste avond op 18 januari is alleen toegankelijk voor donateurs, de tweede avond is ook voor niet donateurs toegankelijk. Het programma begint met een optreden van het tamboerskorps, on der leiding van de heer A. J. Padmos Zij spelen achtereenvolgens Dans der Majorettes van Th. v. Campen en Patrouille van S. Egberts. Nadat het fanfarekorps dan de mars Anchors Away van C. A. Zimmermann in een arrangement van De Baeremaeker heeft gespeeld zal de avond officieel worden geopend door de voorzitter, de heer J. A. Kouman. Na de openingsrede van de voor- zitter zal het programma worden voortgëzet met Weense Parels van Paul Herthom, gevolgd door de be- guine Tres Ninas van J. H. Blom. In dit nummer wordt een cornetsolo ge blazen door de heer J. M. Moerland. Vervolgens speelt het korps ach tereenvolgend Choral and Rock-Out van Ted Iiuggens, Patrouille uit Sui te Oriëntale van Francis Popy en Deep River Rhapsody van Harold L. Walters. Het programma wordt be sloten met Donkey Serenade van R. Friml en H. Stothart in een arrenge- ment van W. Hautvast en Adalita eveneens in een arrengement van W. Hautvast. Flitsen uit het buitenland ROME. Volgens de Milanese politic verkeren verslaafden aan verdoven de middelen in Milaan in levensge vaar. Naar zaterdag bekend werd. zyn in de afgelopen dagen 5000 doses heroine op de markt gekomen, die voor 35 pet. strychnine bevatten. Een student heeft reeds het leven verlo- Opvoering klucht Na 't optreden van het korps speelt de Renessese toneelvereniging Op Drilt de klucht in drie bedrijven „Het hing in de lucht" van Bert Peets Het stuk wordt gespeeld door de da mes M. J. de Feiter-van Oeveren, C. P. H. Hogerhuis-v. d. Linde, P. R. de Hamer-de Jager, N. C. v. d. Hoek- Viergever en C. Hazebroek en de heren J. v. d. Hoek, Job de Feiter en J. Verboom. De heer D. Dokman te kent voor de regie, de heer G. van Splunder zal souffleren en de grime zal verzorgd worden door mej. C. Hazebroek. De avond wordt besloten met een bal met muziek van The Medley's. MOSKOU. Het Sowjet-persb'ureau Tass meldt, dat vrijdag vorige week op de leeftijd van 63 jaar is overle den, de bevelhebber van de Sowjet- genietroepen, maarschalk Victor Chartsjenko. Hij stierf „bij de uitoe fening van zijn officiële taken". WASHINGTON. President Ford heeft maandagavond voorgesteld de inkomsten- en vennootschapsbelas ting dit jaar met 16 miljard dollar te verlagen als wapen in de strijd te gen de recessie. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdagavond en zondagavond ÖAAROp QRCep samson öe Beiöe miööelste zuilen waarop het Q6B0UW nustte en samson zeiöe: öat ik met öe filistijnen stenve. «Richtererv Paramount Pictures presenteert CECIL B. DEMILLE'S meesterwerk Een Paramount re-release uitgebracht door Cinema International Corporation Aanvang 8.00 uur Toegang alle leeftijden Lezing voor Z.V.U. ZIERIKZEE, 13-1. Een talrijk en hoofdzakelijk vrouwelijk publiek was maandagavond jl. aanwezig in de foyer van hotel „Mondragon" te Zierikzee om de voordracht „Mannetje-Vrouwtje èpelen" door Harriet Freezer bij te wonen. De bekende schrijfster hield onder auspiciën van de Z.V.U. een lezing over de rol van de man en de vrouw in het huwelijk en de maat schappij. De voordracht, die was doorweven met een flinke portie humor, gaf een beeld van de verschillende plaats waarin de man en de vrouw, zon der dat ze het zelf eigenlijk willen, worden gezet: Vroeger werd een meisje groot ge bracht met de gedachte „Ze moet aardig en lief zijn en zich aanpassen aan de man. want die zorgt voor haar tot d'r dood toe". De vrouw was thuis; de man werkte. Met de grote gezinnen van vroeger was het huis houden voor de vrouw ook een meer dan volwassen taak en kwam ze er niet eens .toe wat anders te doen. Mannen daarentegen moesten groot en flink zijn. Altijd stond die zweep achter hen, dat zij voor het gezin moesten zorgen, dat ze niet alleen hun eigen status, maar ook die van vrouw en kinderen hadden op te houden. In tijden van recessie komt de grootste angst daardoor op de man neer. Hij mag niet zwak zijn, want hij is een man. De mensen wil den dat niet zo bewust aankweken, maar zo was het patroon nu eenmaal en dat bepaalde je opvoeding." Rolverdeling Die rolverdeling zou ideaal kunnen zijn, als alles tot de dood toe zo zou blijven. De man werkt, de vrouw is thuis en zij hoeft niet op eigen benen te staan, want ze heeft een man om op te leunen. Opeens kan die steun echter wegvallen: een man komt te overlijden of een man gaat er van door. Mannen zijn roerende goede ren en volgens de statistiek worden ze steeds roerender. Een vrouw heeft er voor te zorgen dat ze, als het no dig is, op eigen benen kan staan. De gezinnen van tegenwoordig zijn kleiner, de vrouw trouwt op jongere leeftijd. Als de kinderen de deur uit zijn, vervalt haar moederfunktic, waar ze het jaren druk mee heeft gehad. De funktie van het aantrek kelijke vrouwtje vervaagt en dan wil een vrouw vaak weer een taak heb ben in de vorm van een baan. Vrou wen hebben het nadeel dat na hun veertigste „een erotische slijtage op treedt". Natuurlijk is dat niet zo, maar door de maatschappij wordt het wel zo voorgesteld, aldus me vrouw Freezer. Jeugd cn schoonheid „Bij de reclame-spots op de t.v. KFAR SJOEBA, 13-1. Nauwelijks ccn huis bleef onbeschadigd tijdens de beschieting door dc Israëliërs van het dorp Kfar Sjocba in Zuid-Libanon. Na dc aanvallen gedurende dc nacht van zondag op maandag werden dc oude mannen, vrouwen cn kinderen geëvacueerd. Mevr. Harriet Freezer (Foto: Zicrikzecsche Nieuwsbode) Tegen de middag hervatten de Is raëliërs maandag hun beschieting van de weg die naar Kfar Sjoeba leidt en hoorde men bij tussenpozen explosies in hel gebied van Arqoub in Zuid-Libanon. Een militaire woordvoerder in Bei roet maakte bekend dal Israëlische militairen in dc nacht Kfar Sjoctta cn het naburige Holla binnenkwa men en een aantal huizen opbliezen. Twee vrouwen werden gewond. Inwoners van Halta zeiden dat vroeg in de ochtend felle gevechten uitbraken toen Israëlische militairen hel dorp. ca. 2 km van de Israëlische grens, binnendrongen. Van Israëlische zijde werd maan dag meegedeeld dal de Israëlische troepen hun offensief tegen Arabi sche guerrillastrijders vernieuwden. Zierikzee 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, J3.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Dinsdag 14 januari Zierikzee Parochiecentrum. U.V.V.-kontakt- avond, 19.30 uur. Zaal Ger. Kerk. Ger. Vrouwenvere niging. 20.00 uur. Cursus Streekgeschiedenis, 20.00 uur. Woensdag 15 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. 's Landskamer. Waterschap Schou- wen-Duiveland, 10.30 uur. Herv. Ver.gebouw, N.C.V.B.-afdeling 20.00 uur. Huis van Nassau. Vrouwencontact P.v.d.A., 20.00 uur. Verenigingsgebouw, N.C.V.B.-afde ling, 19.45 uur. Restaurant „Rietnisse", afd. Noox-d- welle e.o. Plattelandsvi-ouwen Bond. Vrijdag 17 januari Goes „De Pi-ins van Ox*anje". Agrarische studiedag, 9.30 uur (zaal open). Zierikzee Hei*v. Ver.-gebouw. Familieavond Chr. Plattelandsorganisaties, 19.30 uur. Zaterdag 18 januari Zierikzee Concex-tzaal, 20.00 uur, film Samson en Delilah. Doi-pshuis, 19.30 uur, uitvoering Luc tor et Eemrgo. Zondag 19 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Samson en Delilah. zie je alleen jonge, mooie vrouwen. Een hoogst enkele keer verschijnt er wel eens een vrouw boven de veei-- tig in beeld, maar dan nog alleen bij de reklame voor zeeppoeders. Die af schuwelijke nadruk op jeugd en schoonheid maakt het moeilijk voor een vrouw om ouder te woi'den. Mannen daax-entegen tellen mee van hun 15de tot hun 70ste. Een fout van de vrouwen is vaak dat ze zulke „enge aanpassers" zijn. Ze vergeten in de loop der jaren hun eigen identiteit, omdat ze zich aan passen om aardig gevonden te wor den. Dit heeft niet alleen betrekking op het huwelijk, maar in het alge meen. Vrouwen hebben zo dikwijls de neiging om te zeggen: „Doe maar wat jou het beste uitkomt, het maakt mij niets uit". Als ze dat jaren ach- tex*een blijven zeggen, vergeten ze soms wat ze nu eigenlijk zelf echt willen. Studie en beroep Tot op heden worden vrouwen in studie en beroep nog steeds gedis- krimineerd. Het vei'schil tussen de beroepen van man en vrouw is dat vrouwenberoepen minder verant- wooi'delijkheid hebben en slechter betaald worden. Gelukkig wox-dt te genwoordig het ï-olbevestigende dooi de jongeren wat meer doorbi*oken. Een verkeerd beeld dat van de fe ministen vaak wordt gevormd is dat zij alle vrouwen het huis uit willen hebben. Feministen willen in de eerste plaats mannen meer het huis in, een betei-e taakverdeling tussen man en vrouw om zo te proberen met elkaar dc gezelligheid cn een ge meenschappelijk leefbaar klimaat op te bouwen. Na dc pauze beantwoordde Harriet Freezer enkele vragen die door het publick over dit onderwerp werden gesteld. Spreekster kon aan het eind van dc avond een hartelijk ap plaus in ontvangst nemen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Gelezen dal de melkman, ontwik keld uit zijn vroegere naamfunkiie melkboer (maar dat mocht al lang niet meer) het een beetje moet laten afweten, „omdat iedereen melk ver koopten melkman eigenlijk een „klerejob" is, vooral in de steden, maar enfin de losse melk is er al een poos uit. Ik zou dat melkverhaal niet laten opdraven, ware het niet dat een (onbekende) gedienstige de re daktie een boekje toespeelde, met een verhaal over „De Melkboer" in 1830. Dat is een mooi verhaal en geeft een merkwaardige inblik in het karakter van de informatie, die voor de kleintjes werd gebruikt: „Ons land is een der Landen van Europa, dat bijzonder gunstig voor de veefokkerij is. De beestenmarkten zijn er merkwaardig. In de stad Hoorn worden op den grooten marktdag wel 15.000 stuks hoornvee gebragt. Het vee dient ons tot voeding, zoo bij hun leven, als na hunnen dood. Het schaap geeft ons zijne wol cn vleesch, de koe hare melk, waarvan de aangename voedende boter en kaas komt en het varken zijn spek. Nu dan de melkboer en wat die man allemaal doet: „De melkboer treedt reeds vroeg in den morgen uit zijne woning om het wachtend vee, dat hem de volle uyers biedt, van de versterkende zoete melk te ontlasten en voert deze, bij volle emmers, huiswaarts." Die melkboer van toen kreeg dus de nolle uiers aangeboden, moest blijkbaar zelf melken en dan maar vlot met de volle emmers naar huis. Wat gebeurt er verder: „De melk wordt gedeeltelijk zoo als zij van de koe komt, verkocht en gebruikt en gedeeltelijk door karnen, tot boter en door stremming tot kaas ge maakt." Wij weten niet zoveel meer van boter af, als gevolg van het marga rineregiem, maar. toen nog wel. Luister: „Dc boter is van drieërlei soort, als: hooi- of grasbotcr, naar het voedsel, dat de koe gebruikt heeft, en weiboter, die van den room der kaaswei gekarnd wordt. Alle drie verschillen onderling in kleur cn smaak". Uiteraard draaft in dit zuivelboek ook de kaas op. „De kaas is onder scheiden in zoetemelkschcn, komijn- dc en schapenkaas. Onder de eerste munt bijzonder uit de Stolwijksche cn Edamsche en onder de derde dc Texelsche kaas, ook is de Limburg- sche kaas vermaard. Hoe vele han den zijn ter bereidingen en bezor ging van dit voortbrengsel onzes Landes werkzaam!" Dif is een mooi zuivelverhaal van 145 jaar oud: proeve van een leer boek voor de jeugd, waaraan dr vraag vast 1c plakken valt of die jeugdigen toen wel elke dag „die versterkende zoete melk kregen". Twijfelachtig! SCHIER El LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2