Zeeland krijgt eerste crematorium COPA WIL VERHOGING MET 15 PROCENT De gevolgen van zachte winter Krijgt Nederland griep-epidemie? 2 Para's veroveren Frans kasteel AGENDA 23,5 miljoen voor Nederlandse landbouw LAATSTE NIEUWS (In de Franse tekst staat „ten minste", in de Nederlandse „ongeveer" 15 pet). Tcgeljjk wil het Copa bijzondere aanvullende maatregelen, met name bestemd om boeren in minder bevoorrechte gebieden te steunen. Bij de lidstaten van de EEG dringt het Copa er op aan zo snel mogelijk in de verschillende sectoren de be sluiten te nemen die nodig zijn om snel tot een volledige economische en monetaire unie te komen. Moeilijke omstandigheden Opgemerkt wordt dat het gemeen schappelijk landbouwbeleid nu, bij afwezigheid van echte vooruitgang Ruimteschroot in oceaan WASHINGTON, 11-1. Res- tanten van de 24 meter lange rakettrap, die in mei vorig jaar het Amerikaanse ruimte laboratorium Skylabde ruimte in bracht, zijn volgens gegevens van het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruim tevaart, NASA, zaterdagoch tend vroeg in de Indische Oceaan terechtgekomen. Het ruimtelichaam, waarvan de bouw meer dan 28 miljoen dollar heeft gekost, was vrij dag reeds voor de binnen komst in de dampkring in twee stukken gebroken. Naar de mening van deskundigen van de NASA was daardoor reeds de „microscopisch klein" genoemde kans nog kleiner geworden, dat naar de aarde terugkerende restanten van de rakettrap schade zouden aan richten. MONTAUBAN, 13-1. De 22-jarige Jean-Louis Portal is zondag overle den aan de verwondingen die hjj op liep toen een Franse parachutisten eenheid zaterdag zijn voorvaderlijk kasteel stormenderhand innam. Zijn verzet tegen de belegeraars moest hij bekopen met verwondin gen in de maagstreek. Het gezin had zich sinds het voorjaar 1973 met jachtgeweren in het kasteel ver schanst nadat het vervallen bouw werk bij gerechtelijk bevel was ver kocht om de schulden van de adellij ke familie te delgen. Tot de overval van zaterdag stond ook het lijk van Jean-Louis' vader, die in 1973 op 89-jarige leeftijd overleed, in een doodskist in een van de kamers van het kasteel. De familie wilde hem niet laten begraven. Tot de overval werd besloten nadat Jean-Louis twee landarbeiders met geweerschoten had verwond. ELLEMEET. Dit is de Kuierdamse- weg te Ellemeet, een „zo-maar plaatje", omdat het zo Schouws is en het voorjaar al een beetje komt. Dat voert naar buiten en soms komt men op dit gebied, moet functioneren on der bijzonder moeilijke en ingewik kelde omstandigheden. Het Copa kan niet aanvaarden dat boeren, in welke streek van de gemeenschap dan ook, het slachtoffer zouden worden voor het gebrek aan integratie op econo misch, financieel en monetair gebied. Bij afwezigheid van stabiele wissel koersen zijn compenserende bedra gen in het bijzonder aan de grenzen noodzakelijk. De Europese Com missie In de verklai'ing wordt geen recht streeks commentaar gegeven op het voorstel van de Europese Commissie, op de door deze commissie voorge stelde prijsverhoging van 9 pet de monetaire compenserende bedragen in de Benelux-landen geheel en in Duitsland gedeeltelijk in mindering te brengen. In een perskonferentie na de vergadering werd meegedeeld dat in de donderdag gehouden vergade- Autogassen en butaan duurder DEN HAAG, 11-1. De maximum prijs van autogas (LPG) is met in gang van 11 januari j.l. verhoogd met 2,5 cent tot 40,8 cent per liter. Dit is gebleken uit een wijziging van de prij zenbeschikking aardoliepro- dukten 1974, gepubliceerd in de Staatscourant van 10 januari 1975. De prijzen van propaan en bu taan zullen als volgt kunnen worden verhoogd: propaan in flessen (10,5 kilogram) met f 1,58 per fles, pro paan in flessen (35 kilogram) met f 4,92 pér fles, butaan in flessen (13 kilogram) met f 1,65 per fles, pro paan in hoeveelheden tot 8.000* liter met f 2,73 per honderd liter, propaan in grotere hoeveelheden met f 35,- per ton, butaan in grote hoeveelhe den met f 35,per ton. W erktij dverkorting bij ENKA UTRECHT, 11-1. Enka kunstvezel- produktiebedrijf in Emmen (onder deel van Akzo) heeft voor een pe riode van zes weken werktijdverkor ting aangevraagd voor 2800 man personeel. De vakbonden die maan dag jl. door de direktie zijn inge licht, gaan met de werktijdverkor ting akkoord, zo heeft distriktsbe- stuurder J. Rijnhart zaterdag mee gedeeld. MIDDELBURG, 12-1. Het warme winterweer gaat steeds meer zijn in vloed doen gelden op de flora en fauna. Bolgewassen die een week ge leden nog maar nauwelijks boven de grond stonden, zijn nu in bloei ge komen, zoals vroege tulpen en zelfs narcissen. Deze soorten zijn vijf tot negen weken vroeger dan normaal. Ook bloeien al crocussen, sneeuw klokjes en winteraconieten. In de steden, waar de gemiddelde temperatuur als gevolg van de ver warming van de huizen en het ver keer enige graden hoger is dan op het platteland, bloeien in de tuinen nog vele typische zomerbloemen, zo als rozen, anjers en chrysanten. De vogels reageren eveneens ab normaal: grote troepen kievitten, goudpluvieren, houtduiven en blau we reigers (en zélfs nog kluten) ver blijven in ons land in grotere aan tallen dan voor de tijd van het jaar gebruikelijk is. Zanglijsters en grote lijsters zingen reeds uit volle borst. Ook in de fruitteelt zijn de warm- tegolven niet zonder gevolgen geble ven. De knoppen van peer, appel en pruim zyn al flink aan het ontwik kelen- Voor de landbouw en de fruit teelt zou een lagere temperatuur welkom zijn óm de al te snelle ont wikkeling tegen te gaan, daar anders nachtvorsten, die meestal nog laat in het voorjaar kunnen voorkomen, enorme schade kunnen veroorzaken. De landbouwers zijn gebaat bij strenge vorst zonder sneeuw, omdat de honderden tonnen uien, gladiolen en aardappelen, die onlangs zijn om geploegd dan kunnen doodvriezen. Bovendien zorgt vorst voor een be langrijke structuurverbetering van de grond, vooral in de kleigebieden. Mochten de temperaturen échter bo ven het vriespunt b jij ven, dan gaan de ondergeploegde gewassen ont spruiten en dat geeft de boer in de lente veel moeilijkheden. Flitsen uit het buitenland KITZBUHEL. De 44-jarige Oqsten- rijkse croupier Peter Strunk uit We nen- is bij een skitocht bij Kitzbühel door een lawine omgekomen. Drie andere Oostenrijkers die bij hem waren bleven ongedeerd. WASHINGTON. President Ford heeft Elliot Richardson die onder Nixon als minister van justitie af trad, tot Amerikaans amb'assadeuy in Londen benoemd. MOSKOU. Zondagmorgen is een koppeling tot stand gebracht tussen de vrijdagavond gelanceerde Sojoez- 17 en het ruimtelaboratorium Sal- joet-4. Aldus een mededeling van radio-Moskou. BRUSSEL. De Belgische douane heeft zaterdag twintig kg zuivere heroïne in beslag genomen. Dat ge beurde in samenwerking met de rijkswacht op de internationale luchthaven Zaventem bij Brussel. MIDDELBURG, 11-1. Als de ge meenteraad van Middelburg instemt met het voorstel van b. én w. krijgt Middelburg het eerste crematorium in Zeeland. Alle crematies vinden nu nog buiten de provincie plaats. In Middelburg bestond nogal wat weerstand tegen de bouw van een crematorium, maar b. en w. vinden dat, nu de crematiecijfers jaarlijks een forse stijging te zien geven, deze ontwikkeling niet kan worden gene geerd. Het crematorium zou volgens het onderzoek van de Stichting Econo- misch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland het best in Middelburg gebouwd kunnen worden. De voorbe reidingen en de bouw zouden in ne gen maanden uitgevoerd kunnen zijn. aldus b. en w. van Middelburg. Zierikzec 't Lange Uus: Kunstexpositie, 9.00- 12.00, 13.30-18.00; donderdag 19.00- 21.00. Maandag en zondag gesloten. Maandag 13 januari Zierikzee Huis van Nassau. Ver. v. Bedrijfs voorlichting, 19.30 uur. Dinsdag 14 januari Zierikzee Parochiecentrum. U.V.V.-kontakt- avond, 19.30 uur. Zaal Ger. Kerk. Ger. Vrouwenvere niging, 20.00 uur. Woensdag 15 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur bejaardenmiddag N.C.V.B. 's Landskamer, Waterschap Schou- wen-Duiveland, 10.30 uur. Herv. Ver.gebouw, N.C.V.B.-afdeling 20.00 uur. Huis van Nassau. Vrouwencontact P.v.d.A., 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, N.C.V.B.-afde ling, 19.45 uur. Vrijdag 17 januari Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Familieavond Chr. Plattelandsorganisaties, 19.30 uur. Maandag 20 januari Oosterland Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, heroprichtingsavond zangvereniging V.Z.O.S. Dinsdag 21 januari Nicuwerkerk Dorpshuis. Afd. Bejaardenbond. Donderdag 23 januari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur, voorlichtingsbijeenkomst Veilig Verkeer, georganiseerd door de Zie- rikzeese Vrouwenraad. Vrijdag 24 januari Bruinissc Dorpshuis. Uilvoering „Nu met Ho pe", 20.00 uur. Vrijdag 31 januari Oosterland Conferentiekamer, feestavond Ver. voor Openb. Onderwijs. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halI zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 BRUSSEL, 11-1. Nederland krijgt 23.552.517 gulden uit het zogeheten oriëntatiegedeelte van het Europese landbouwfonds. Dat geld gaat naar 16 Nederlandse projekten. In totaal heeft de Europese Commissie in Brussel, het „dagelijks bestuur" van de Europese gemeenschappen, voor 297 projekten in de negen EEG-lid- staten een bedrag van 95.832.800 Eu ropese rekeneenheden uitgetrokken, hetgeen neerkomt op ongeveer 345 miljoen gulden. Heel dure klok weg ROTTERDAM, 11-1. Bij een hor logemaker aan de Zwaardecroon- straat in Rotterdam is een antieke klok gestolen ter waarde van f 22.500. De klok, een zogenaamde Eisenover, dateert uit de zestiende eeuw. De dief(ven) kwam(en) bij de horlogemaker binnen door het ver nielen van een ruit. Vrijdag heeft de bestolene aangifte gedaan. In dc daaraan voorafgaande nacht moet dc inbraak zijn gepleegd. De werktijdverkorting bij Enka EMMEN. 13-1. Een woordvoerder van Enka heeft naar aanleiding van de berichten over dc voor de twee bedrijven in Emmen aangevraagde werktijdverkorting meegedeeld, dat bij deze bedrijven vorige maand al voor 800 man (en niet 100 zoals van vakbondszijde was gemeld) een werktijd verkorting gold. Het betrof toen alleen de produktie van nylon lextielgarens. De aangegvraagde uitbreiding van dc workfijdverkorting tot 2800 man is volgens Enka noodzakelijk gewor den omdat men nu ook in andere produktie-afdclingen (tapijtgarens en kunststoffen) met groeiende voor raden kampt. Gevecht om landbouwprijzen AMSTERDAM, 11-1. De in Amsterdam gehouden al gemene vergadering van het Copa, het samenwer kingsorgaan van de landbouworganisaties in de EEG- landen, heeft zonder hoofdelijke stemming een ver klaring aangenomen waarin op grond van objeetieve criteria en andere factoren een verhoging van de ge meenschappelijke landbouwprijzen voor het komende jaar wordt gevraagd van 15 procent. ring van het presidium van de Copa de afgevaardigden uit de verschil lende landen het hierover niet geheel eens waren geworden. Men had ech ter wel veel begrip getoond voor el- kaars moeilijkheden. Winter nog niet over dan over de Kuierdumse weg. UTRECHT, 11-1. Naar aanleiding van de berichten van de Wereldge zondheidsorganisatie heeft dr. N. Masurel, lector in de virologie aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam, desgevraagd verklaard, dat het wel zeker is, dat de griepepidemie ook Nederland zal bereiken. FREJUS. De direkteur van een dierentuin in het Zuidfranse Frejus, en een van zijn medewerkers, zijn zondag door vier leeuwen ver scheurd. De twee mannen gingen het leeuwen verblijf binnen om de dieren in een kooi te drijven. SEVILLA. Zware regenval heeft zaterdag een einde gemaakt aan een droogteperiode van acht maanden in Zuid-Spanje. De regen viel op zeker zes van de 20 provincies in het zui den en midden van Spanje waar voor de regering in het begin van de afgelopen week de noodtoestand had afgekondigd. BELFAST. De provisonele tak van het Ierse republikeinse leger (IRA) zal zijn kerstbestand tenminste tot het eind van deze maand verlengen, zo is in republikeinse kringen in Belfast vernomen. TEL AVIV. Een Israëlische pa trouille heeft een aktie uitgevoerd tegen Palestijnse commando's in het zuiden van Libanon. Naar een mili taire woordvoerder in Tel Aviv heeft meegedeeld werd daarbij een Pa lestijn gedood. TEL AVIV. Dr. Nahum Goldmann, president van het Zionistische We reldcongres, heeft in een vraagge sprek gezegd dat h(j driemaal heeft aangebodeii met Yasser Arafat te spreken, maar dat de Israëlische re gering dit driemaal heeft afgewezen. WASHINGTON. Een hooggeplaat ste Amerikaanse funktionaris heeft tegenover het persbureau UPI be vestigd dat regelmatig verkennings vluchten worden gemaakt boven Noord-Vietnam en boven de delen van Zuid-Vietnam die in handen van de Vietcong zijn. BEIROET. Het Libanese blad „Al Safir" schrijft zaterdag, dat dc Sow- jet-Unic Egypte zal blijven voorzien van militaire uitrusting zo lang Cai ro nog geen overeenkomst met Is raël heeft bereikt. BEIROET. De Amerikaanse vice- president, Nelson Rockefeller, zal in de tweede helft van januari naar het Midden-Oosten gaan voor een „oriënteringsbczock". zo heeft za terdag het Arabische persbureau in Beiroet gemeld. BUENOS AIRES. Volgens nog niet officieel bevestigde berichten zou een stuk schroot van dc draagraket van dc Amerikaanse Saturnus-V-salcliet zijn terechtgekomen in de buurt van de stad San Rafael in het noordwes ten van Argentinië. WASHINGTON. President Ford overweegt „zeer serieus" de belas tingdruk voor dc inwoners van de Verenigde Staten dit jaar met twin tig miljard dollar (ongeveer vijftig miljard gulden) te verminderen. .SALISBURY. De Rhodesischo re gering heeft de vrijlating van poli tieke gevangenen gestaakt met het argument dat nationalistische gucril- lastrijders in het land zich niet hou den aan het bestand, dat bijna een maand van kracht is. Omdat griep elke keer weer „van een andere kant" binnenkomt, valt niet precies te voorspellen wanneer dat zal gebeuren, maar dr. Masurel neemt aan dat de griep binnen twee weken zal toeslaan.,., De Nieuwzeelandse influenzastam is een voor Nederlan,d nieuwe varia tie. Maar omdat hij elders in de we reld al langer bekend is, beschikt ons land wel over „passend" vaccin. Ie dereen die dat wil kan zich nog laten inenten, want het vaccin biedt na tien dagen bescherming. Dr. Masurel zei, dat er voldoende vaccin in voor raad is. Uit gegevens van het ministerie van volksgezondheid blijkt, dat het aantal „griepachtige ziektebeelden" wel toeneemt, maar dat er nu nog geen sprake is van een epidemie. Twee doden in Oss OSS, 12-1. De 32-jarige heer F. van Leur uit Oss is zondagmiddag om het leven gekomen, toen hij met zijn brommer op de IJsselstraat in zijn woonplaats tegen een lantaarn paal botste. Hij overleed ter plaatse. De 23-jarige heer Th. van Munster eveneens uit Oss overleed in de nacht van zondag op maandag in het ziekenhuis, een half uur nadat hij met zijn auto op de kruising Nieuwe Heescheweg-Julianasingel in zijn woonplaats op een andere auto reed. Dood na gebruik van heroïne AMSTERDAM, 12-1. In een hotel aan de Keizersgracht in Amsterdam heeft de politie zondag hel stoffelijk overschot gevonden van de 22-jarige Duitser G. M. S. uit Kirchheim Bo- landen. Naast zijn bed lag op een zilverpapiertje nog een dosis heroïne „of iets, dat daar op leek", zo zei een woordvoerder van de Amsterdamse gemeentepolitie. De politie vermoedt, dat de Duitser eraan is gestorven, temeer omdat hij nog een injektic- spuit in zijn hand had. Los van alle plannen met het Havenkwraiier, is er één bewoner, die - wat zijn huis betreft - er altijd al gat in zag. Jaarlijks schildert hij zijn gevel spierwit en neemt dan tegelijkertijd de stoep mee. Een frisse noot in een beduimelde straat. Overigens passen de kleuren (wit en rood) niet in het gamma, dat de gemeente propageert, maar het ging nu om „het frisse" en dat zit wel goed. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) Klok voor V.S. AARLE RIXTEL, 11-1. De klokkengieterij Petit en Frilsc in het Brabantse Aarlc Ri.vtel heeft ran een Amerikaans comité opdracht gekregen lot het gieten van een klok ter ge legenheid van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Slo ten in 1976. De klok moet een getrouwe kopie worden van de zogenaam de ..Liberty Bell" die in een toren in hef Ameri kaanse Philadelphia hangt, f Deze Liberty Bell" werd in l 1776 geluid om het einde aan f te kondigen van de onafhan- kelijkhicdsoorlog van de Ame- f rikanen tegen dc Engelsen. f Deze nieuwe ..Liberty Bell" f wordt tweemaal zo groot als f de oorspronkelijke. De afme tingen worden: de nieuwe kink krijgt een diameter ran f 2,26 meter en een hoogte met kroon) van 2,35 meter, f Hel totaal gewicht wordt 8.000 f kilo. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2